fcsteaua.ro

Scrisoare catre Nimeni

137 posts in this topic

Asta-i ciudat.

Pe vremuri se spunea"pe care l-ai deschis doar cand l-ai sters de praf"sau "pe care nu l-ai deschis decat cand l-ai sters de praf".De-asta ma intreb uneori,la ce e buna atata scoala daca oamenii tot ca pe maidan se exprima?... :gathering:

Ai si tu intelegere din 2 puncte de vedere.

In primul rand ca sunt si inginer. Dupa cum probabil stii, inginerii sunt precum cainii politisti.Au privirea inteligenta dar nu stiu sa se exprime:)

In al 2lea rand, am avut o zi grea in real life, dar si una bogata in virtual:)M-a luat si pe mine oboseala. Gandesc mai repede decat scriu fara sa mai recitesc si-mi mai ies si "negandite":))

Adrian, nu lua in seama, atasamentul, dragostea de suporter este ceva ce nu se poate masura, este ceva launtric.

Ne-o manifestam asa cum putem, unii pe stadioane, altii din fotoliu, altii pe forum... Este urat sa-i desconsideram pe altii pentru ca noi ne credem mai buni si ca facem mai multe.

Sa nu uitati lacrimile de bucurie ale lui MM Stoica si Lacatus cand au batut pe Steaua cu Otelul Galati.Sau bucuria lui Lacatus cand a batut pe Steaua cu FC National la noi acasa! Si totusi lumea il aclama.El a zis ca-i profesionist.Ca-si face treaba la echipa la care se duce.Acum s-a ales praful de profesionalismul sau!

Gica Chioru

Cu timpul vor intelege si ei ca Steaua mai traieste in aceste momente doar prin suporteri.

Eu am judecat intodeauna oamenii dupa fapte, nu vorbe.

E absurd sa judeci oamenii in functie de posibilitatile lor. Sunt multi stelisti care nu pot merge la meciuri din cauza distantei, problemelor financiare, etc. Asta nu ii face mai putin stelisti.

Cati dintre noi nu au stat noaptea cu dureri de cap pe intuneric, incercand sa doarma si nereusind doar pentru ca Steaua a luat bataie cu cateva ore in urma?

Cred ca foarte multi in toata tara.

Cati dintre noi nu au fost parasiti de prietene pentru ca preferam sa stam la TV sa vedem meciul in loc sa mergem in oras? Cati nu s-au certat cu prietenii?

Sincer va spun, nu cred ca fotbalistii, antrenorii sau conducatorii unui club de fotbal sufera la fel ca noi.

Dar noi totdeauna vom fi ignorati. Pentru ca nu noi jucam. Noi suntem considerati fanatici, huligani, animale.

Noi suntem considerati pericol sau un rau care afecteaza echipa.

Noi primim respect doar cand au ei chef.

Edited by Adrian

apropo' pot sa spun ca imi e mila de Lacatus?

vedeti, aici e problema- unele adevaruri dor si culmea durerea o simtim noi nu cei ce-o provoaca!

daca lipsa de onoare, de caracter, de etc. l-ar durea pe Laca, EL ar ingheta vuietul stadionului ascultandu-si ecoul numelui!

enjoy

Poti sa spui!

Poate sa-ti fie si sila de Lacatus si sa o spui. Sila este o perceptie organica, nu un termen din dictionarul "suburban".

Nimeni nu te poate acuza de asta! "carpa, capra, lingau, sluga, etc" sunt aprecieri mentale din dictionaarul amintit. Astea nu mai sunt fobii, sunt jigniri!Eu jignirile le-am incriminat, nu trairile suporterilor fata de Lacatus.

In viata traim intr-o perpetua cavalcada de minciuni. Minciuna si minciuna prin omisiune sunt un rau necesar. Pentru asta s-a inventat diplomatia. Inchipuiesti ce s-ar intampla daca am spune tuturor ce gandim despre ei?

Ai o intalnire de afaceri sa zicem si tipul ti se pare dus cu pluta, sau consideri ca e prost imbracat. Ii vei spune asta?:) Te cheama seful si te cearta. Il vei injura in fata?:)Si exemple pot continua.

Daca nu ar fi minciunile ne-am bate zilnic ca chiori sau la nivel de state ne-am razboii in fiecare zi.

Revin la inceput. Chiar daca intr-un moment te-ar cuprinde sila, de Lacatus sa zicem, depinde de nivelul de educatie, de civilizatie, de respectul impus de persoana respectiva, de tupeu daca sa i-o spui sau nu in fata. Si tacerea si exprimarea nu este condamnabila.

Ai si tu intelegere din 2 puncte de vedere.

In primul rand ca sunt si inginer. Dupa cum probabil stii, inginerii sunt precum cainii politisti.Au privirea inteligenta dar nu stiu sa se exprime:)

In al 2lea rand, am avut o zi grea in real life, dar si una bogata in virtual:)M-a luat si pe mine oboseala. Gandesc mai repede decat scriu fara sa mai recitesc si-mi mai ies si "negandite":))

Nu-i bai,faceam si eu pe desteptul... :innocent:

Vad ca iar s-a redeschis mai vechea polemica despre cine e mai stelist.

Eu cred ca fiecare e stelist atat cat poate si cat isi permite sa fie!

Important este sa avem Steaua mereu in inima si sa nu o tradam niciodata.

Ce practica Lacatus la Steaua acum e pupincurism, din pacate, iar coloana lui vertebrala este destul de sinusoidala. Sincer Fiara mi se pare o martoaga.

...e "baiat bun" cum spune oligofrenu.

Adrian, nu lua in seama, atasamentul, dragostea de suporter este ceva ce nu se poate masura, este ceva launtric.

Ne-o manifestam asa cum putem, unii pe stadioane, altii din fotoliu, altii pe forum... Este urat sa-i desconsideram pe altii pentru ca noi ne credem mai buni si ca facem mai multe.

Tin sa-ti motivez de ce am adus discutia in sensul asta. Acum nu i-a mai convenit, dar cand cineva mi-a spus ceva mai sus, referitor la articol:

----

"nUCLEo - 12-03-2009 - 18:47

MANANCI RAHAT.

VINO SI CANTA SI TU IN PELUZA PE FRIG, PLOAIE SAU GER."

----

si eu i-am raspuns la o astfel de grosolania, prin mistocareala:

--

"Ca te-a prins "cantatul" pe ploaie, frig si ger imi dau seama dupa recomandarea culinara:))

Ai stat pe ploaie si ger, doar ca sa ai dreptul sa-i jignesti si sa-ti arogi proprietatea Stelei?Ai stat pentru placerea ta de a vedea echipa favorita invingatoare, nu pentru a-ti pune cineva pe piept medalia pentru rezistenta la intemperii. Cel putin asa sper!:)"

---

Adrian mi-a sarit la jugulara:

"Postarea asta si raspunsul asta ironic dat unui om care sufera pentru Steaua au aratat ca tu chiar mananci rahat."

Adica, in acceptiunea lui Adrian, cel care statea in ploaie, etc. avea dreptul sa ma jigneasca, ca deh numai el era stelist adevarat care suferea, eu nu. Eu trebuia sa tac si sa inghit ce mi se oferea cu generozite inepta.

Cand i-am raspuns cu aceeasi moneda, comparandu-l pe el din Alba Iulia cu unul din Bucuresti "care sta in ploaie", ca cel pe care-l apara, a sarit de fund in sus. Cum el e mai putin stelist decat bucuresteanul care sta in ploaie?

Acum, pentru el nu mai era valabil acest criteriu, doar pentru mine!:)Penibil!

Intentionat am adus discutia asa, sa-i demonstrez ca m-a jignit, nu ca sa-l apare pe stelistul care sta in ploaie, ci pur si simplu sa se ia de viata mea. Sa se bage in seama prin jigniri in roba avocatului.

In fine...

Stelisti sunt toti cei care iubesc echipa Steaua, oriunde s-ar afla!Si asta nu am spus numai acum pe acest site!

Asta este si pentru tine @Mo

E absurd sa judeci oamenii in functie de posibilitatile lor. Sunt multi stelisti care nu pot merge la meciuri din cauza distantei, problemelor financiare, etc. Asta nu ii face mai putin stelisti.

Cati dintre noi nu au stat noaptea cu dureri de cap pe intuneric, incercand sa doarma si nereusind doar pentru ca Steaua a luat bataie cu cateva ore in urma?

Cred ca foarte multi in toata tara.

Cati dintre noi nu au fost parasiti de prietene pentru ca preferam sa stam la TV sa vedem meciul in loc sa mergem in oras? Cati nu s-au certat cu prietenii?

Sincer va spun, nu cred ca fotbalistii, antrenorii sau conducatorii unui club de fotbal sufera la fel ca noi.

Dar noi totdeauna vom fi ignorati. Pentru ca nu noi jucam. Noi suntem considerati fanatici, huligani, animale.

Noi suntem considerati pericol sau un rau care afecteaza echipa.

Noi primim respect doar cand au ei chef.

Cu asta ai sintetizat exact ce simte un stelist adevarat(ca sia sa se poarta discutii inutile despre nivelul stelismului din noi)!Bravo!

Alo!

Raza ics!

Eu ti-am zis sa aduci argumente, nu ironii.

Si eu mi-am luat partea mea de injuraturi in articolele care erau destul de incomode. Dar pentru asta nu am sarit la nimeni. De fiecare data cand am discutat, am incercat sa explic argumentat ce am gandit.

Nu am bagat la nimeni pumnul in gura ca "eu am nu stiu cate scoli, sunt director, am castigat premiu' Nobel".

Omul ala ti-a spus clar ce gandeste ca stelist. Din suflet a zis.

Au vorbit nervii din el, nervi facuti de situatia in care e Steaua, firele albe, noptile nedormite, suferinta. Aia a vorbit.

Aia l-a facut sa reactioneze asa.

Dar tu, in loc sa argumentezi, l-ai luat la misto. Pentru ca omul e din galerie, iti e inferior. Nu are cum el sa aiba dreptate.

In nici o postare de-a mea nu am spus eu ca tu nu esti stelist. In nici una!

In nici una nu am zis ca ala are dreptul sa te injure.

Dar tu nu ai nici o treaba cu asta. Tu nu citesti ce scriu eu sau altii. Tu esti superior. Tu postezi si gata. Ca doar oricum ai dreptate.

Intentionat am adus discutia asa, sa-i demonstrez ca m-a jignit, nu ca sa-l apare pe stelistul care sta in ploaie, ci pur si simplu sa se ia de viata mea.

Nu trece postare in care sa nu ne spui ca esti "mai" superior.

Tu chiar crezi ca pe mine ma intereseaza viata ta? Trezeste-te!

Esti important doar in lumea ta. Atat!

p.s.

Ti-am zis de mai de mult ca vorbesti prostii.

Inca din vremea in care iti placea sa iti bati joc de galerie desi tu nu mergi pe stadion si habar nu ai care sunt lucrurile.

Daca nu ma insel, o data ti-ai dat cu parerea si despre niste incidente de la un meci de Hochei la care nu ai fost. Si atunci suporterii erau aia vinovati.

Eu nu ma ascund dupa deget.

Ti-am zis ca articolul asta e o prostie inainte sa fie publicat si iti spun acelasi lucru si acum.

E parerea mea si am si argumentat pana acum de ce cred ca e asa.

Matale ai ramas dator.

Da' nu conteaza! Tu esti superior. Si tu si Lacatus.

Morti sunt toti zeii,

Acum noi vrem ca Supraomul sa traiasca!

Aceasta ne va fi candva,

In ceasu-amiezii celei mari,

Vointa ultima!

Edited by Adrian

Alo!

Raza ics!

1) Omul ala ti-a spus clar ce gandeste ca stelist. Din suflet a zis.

Au vorbit nervii din el, nervi facuti de situatia in care e Steaua, firele albe, noptile nedormite, suferinta. Aia a vorbit.

Aia l-a facut sa reactioneze asa.

Dar tu, in loc sa argumentezi, l-ai luat la misto. Pentru ca omul e din galerie, iti e inferior. Nu are cum el sa aiba dreptate.

----

2) In nici una nu am zis ca ala are dreptul sa te injure.

3) Tu nu citesti ce scriu eu sau altii. Tu esti superior. Tu postezi si gata. Ca doar oricum ai dreptate.

----

4) Tu chiar crezi ca pe mine ma intereseaza viata ta? Trezeste-te!

-----

Mai, copile!

1) Daca un om spune pe site cuiva "manaci rahat", faptul ca este stelist, om din galerie, nedormit si cu fire albe este o scuza, o circumstanta atenuanta? Inseamna ca pluta ta a luat apa la greu.

Tu esti si moderator. Ce moderezi tu aici, ca vad ca nici macar volumul pentru proprile jigniri nu ti-l gasesti?

2) Pai ce mai trebuia sa spui, cand tu l-ai aparat si chiar m-ai invitat si tu la o portie de rahat in acelasi context?

Esti o rusine de moderator!

3,4 ) Asta te racaiei ca nu te citesc??

Spui ca nu te intereseaza viata mea, dar ca imi ti socoteala la ce postez, cat postez. Acum aflu ca mi-o ti si la ce NU citesc!

Era sa uit:)

Si eu mi-am luat partea mea de injuraturi in articolele care erau destul de incomode. Dar pentru asta nu am sarit la nimeni.

Si te-a ros invidia ca eu am avut mai putine si te-ai grabit sa intri si tu in randul celor care injura?

Tinere, NEmoderator!

Singuri care m-au jignit au fost ...2. Protejatul tau si tu.

Singurul la care am sarit ai fost tu, pentru ca tu ai sarit la mine! Te-am rugat sa ma ignori, dar tu ai tinut-o cu jignirile ca Curca-n lemne, ca un demn moderator care se respecta! Vrei sa faci rating pe seama mea?:)Trebuia sa-mi spui. Imi place sa ajut si tinerele nesperante.

Edited by xray_rom

@Adrian,

chiar e regretabil dialogul vostru interminabil...totusi,detaliaza daca poti,momentul in care iti aduci tu aminte ca Lacatus si-a bagat p*** in Steaua...S-ar putea sa fie noutati pe care multi nu le stiu...(printre care si eu)...

In 99-00, cand a fost dat afara din Ghencea, Lacatus ar fi spus, citez : "Sa-mi bag p***-n Steaua voastra !"

Dupa, si-a luat talpasita la National. Si ne-a si batut in Ghencea.

Edited by cristian014

@Xray, Adrian calm. Va apar riduri daca va enervati. Si hai sa terminam aici...

@Xray, Adrian calm. Va apar riduri daca va enervati. Si hai sa terminam aici...

Pai eu i-am spus de acum cateva ore sa termine. Desi e tanar, termina greu:)

@Xray, chiar daca sunt off-topic, si tu si el sunteti irascibili. Lasa-ti-o mai moale. Gata.

@Adrian, s-a discutat destul pe acest site pe tema "Lacatus". Stim parerea ta, erai peste tot cu aceasi postare. Unii il considera intr-un fel, altii in altul. De ce nu ne pastram energia pentru principala problema?

Asta da problema,o fi sau nu o fi Lacatus stelist ?:)))))

Lasati-l pe Laca sa-si faca treaba acolo si noi sa ne razboim in continuare cu ciobanul!Mai bine n-ati mai comenta atat,ca ala e stelist ca ala nu e, mai bine veniti la stadion sa fim o singura gura impotriva ciobanului!

Mor de ciuda ca nu pot sa-mi incurajez echipa mai ales acum de cand este Laca antrenor,cred ca orice stelist a visat sa-l vad antrenor la Steaua si aum ce face ne dam singuri la picioare???

@xray_rom

Deja incepi sa te intreci...Nu m-a deranjat discutia ta cu Adrian atata timp cat v-ati aruncat vorbe grele unul altuia,pentru faptul ca nu e problema mea conflictul dintre voi.Dar cand ai inceput sa ataci suporterii stelisti din provincie m-ai calcat pe nervi!Faptul ca esti din Bucuresti te face sa fi mai suporter decat noi cei din provincie???Steaua nu e a ta,cum nu e nici a bucurestenilor si cu atat mai putin a lui Becali!!!Steaua e a tuturor suporterilor ei si nu-ti da tie nimeni sa te consideri mai suporter decat alt suporter!Si inca ceva:de unde dispretul asta pentru clujeni?Ai o mentalitate de 2 lei in privnta oamenilor din provincie!Nu esti decat un mitic pentru care orice oras din provincie e "la tara"!Fara provincie Bucurestiul ar fi egal cu 0!Si acum imi vine in minte o scandare a galeriilor echipelor din Ardeal care se potriveste perfect in contextul discutiei noastre:"Ardealul e al nostru, tara e a noastra,si ne pisam pe capitala voastra!!!"Nu vreau sa se inteleaga gresit,dar nu am nimic cu suporterii din Bucuresti!Chiar ii respect si ii admir pentru faptul ca au posibilitatea si vointa sa fie meci de meci alaturi de echipa favorita!Dar pe cei care cred ca simplul fapt ca ai buletin de Bucuresti te face mai bun nu pot sa-i suport(si din pacate sunt multi care gandesc asa)!Degeaba ai 2 facultati si sute de carti citite daca nu sti sa respecti alti oameni si ii dispretuiesti pentru simplul fapt ca sunt din alta zona a tarii!Mai intai de toate suntem cu totii romani,si mai apoi bucuresteni sau provinciali,stelist sau dinamuisti,etc Suntem cu totii oameni,egali din nastere,si pana n-o sa intelegi asta orice discutie cu tine nu-si are sensul!

Edited by bodanelu

Deja incepi sa te intreci...Nu m-a deranjat discutia ta cu Adrian atata timp cat v-ati aruncat vorbe grele unul altuia,pentru faptul ca nu e problema mea conflictul dintre voi.Dar cand ai inceput sa ataci suporterii stelisti din provincie m-ai calcat pe nervi!Faptul ca esti din Bucuresti te face sa fi mai suporter decat noi cei din provincie???Steaua nu e a ta,cum nu e nici a bucurestenilor si cu atat mai putin a lui Becali!!!Steaua e a tuturor suporterilor ei si nu-ti da tie nimeni sa te consideri mai suporter decat alt suporter!Si inca ceva:de unde dispretul asta pentru clujeni?Ai o mentalitate de 2 lei in privnta oamenilor din provincie!Nu esti decat un mitic pentru care orice oras din provincie e "la tara"!Fara provincie Bucurestiul ar fi egal cu 0!Si acum imi vine in minte o scandare a galeriilor echipelor din Ardeal care se potriveste perfect in contextul discutiei noastre:"Ardealul e al nostru, tara e a noastra,si ne pisam pe capitala voastra!!!"Nu vreau sa se inteleaga gresit,dar nu am nimic cu suporterii din Bucuresti!Chiar ii respect si ii admir pentru faptul ca au posibilitatea si vointa sa fie meci de meci alaturi de echipa favorita!Dar pe cei care cred ca simplul fapt ca ai buletin de Bucuresti te face mai bun nu pot sa-i suport(si din pacate sunt multi care gandesc asa)!Degeaba ai 2 facultati si sute de carti citite daca nu sti sa respecti alti oameni si ii dispretuiesti pentru simplul fapt ca sunt din alta zona a tarii!Mai intai de toate suntem cu totii romani,si mai apoi bucuresteni sau provinciali,stelist sau dinamuisti,etc Suntem cu totii oameni,egali din nastere,si pana n-o sa intelegi asta orice discutie cu tine nu-si are sensul!

Prietene, bati campii cu voisie si-mi pui in taste ce-ti vine tie la gura.

Tu ori nu stii sa citesti, ori te-a luat somnul.

Unde am spus eu ca sunt din Bucuresti???

Unde am spus ca sunt mai stelist ca altii???

Unde am spus ca Steaua este a mea???

Unde mi-am exprimat dispretul fata de clujeni???

....

Poate ai citit alt post si ai dat gresit reply. Reciteste-l si poate iti revi!

Mai citeste si asta:

xray_rom - 13-03-2009 - 00:19

Adica, in acceptiunea lui Adrian, cel care statea in ploaie, etc. avea dreptul sa ma jigneasca, ca deh numai el era stelist adevarat care suferea, eu nu. Eu trebuia sa tac si sa inghit ce mi se oferea cu generozite inepta.

Cand i-am raspuns cu aceeasi moneda, comparandu-l pe el din Alba Iulia cu unul din Bucuresti "care sta in ploaie", ca cel pe care-l apara, a sarit de fund in sus. Cum el e mai putin stelist decat bucuresteanul care sta in ploaie?

Acum, pentru el nu mai era valabil acest criteriu, doar pentru mine!:)Penibil!

Intentionat am adus discutia asa, sa-i demonstrez ca m-a jignit, nu ca sa-l apare pe stelistul care sta in ploaie, ci pur si simplu sa se ia de viata mea. Sa se bage in seama prin jigniri in roba avocatului.

In fine...

Stelisti sunt toti cei care iubesc echipa Steaua, oriunde s-ar afla!Si asta nu am spus numai acum pe acest site!

Asta este si pentru tine @Mo "

Daca nici dupa asta nu te-ai luminat, inseamna ca trebuie sa astepti dimineata:)

Edited by xray_rom

@Lacatus: niciodata nu l-am avut drept idol, desi trebuie respectat pt ce a facut la Steaua. este o legenda a Stelei prin ceea ce a facut pe teren. ca si-a bagat ceva in Steaua, ca a facut blat cu spurcatii, ca era in al noulea cer cand ne invingea samd. sunt cu totul altceva. da, toate astea sunt bile negre! si stiti care este diferenta? ca astfel el va ramane la statutul de legenda a clubului (ce a reusit in tricoul ros-albastru nu ii va putea lua nimeni), dar in ochii stelistilor inraiti nu va fi niciodata idol suprem, zeu, model de stelism. este o diferenta intre el si unul care lua primul avion de la istanbul sa combata acuzele nemernicului de il muce ... sau un Ilie Dumitrescu, sau altii ...

@injuraturi la adresa lui Laca: sa nu dramatizam. la nervi injuri pe toata lumea. sa am eu euro cati am injurat la viata mea si dolari cati m-au injurat pe mine ... sunt de acord ca ar trebui sa ne pastram mai des calmul, mai ales cand este vorba despre ai nostri, indiferent ca este vorba de Lacatus, Lovin, Adrian forumistul etc., dar cateodata nu reusim sa nu sarim calul. nu vreau sa-mi amintesc ce as fi facut de as fi dat nas in nas cu Banel dupa autogolul de la madrid ... in fine, ideea e ca laudele nu trebuie supraapreciate si nici injuriile si criticile dramatizate. si, ca sa revenim la Laca, el sta la Steaua pentru bani si pentru prestigiul de a fi antrenorul singurului club cu firma in Romania. e de condamnat ca da cu limba la bekali? eu nu cred ... cati dintre noi nu am face la fel? nu va pripiti cu un raspuns, ci cugetati cum ati raspunde nu ca forumisti, ci daca maine ati avea oferta pe masa ... bineinteles ca e regretabil sa te afli in postura de jucarie a unui dement, dar uneori trebuie sa fii pregatit sa inghiti ... nu e valabil numai la Steaua lui bekali, ci peste tot in viata ...

@x-ray: mi-a sarit in ochi faptul ca te-ai laudat cu succese in plan profesional (studii, campul muncii) incercand prin asta sa demonstrezi ca ii esti superior unuia despre care crezi ca nu are un cv la fel de impresionant. nu iti neg diplomele, chiar ma bucur pentru tine, dar in discutia asta ele nu se pot considera argumente. apoi ai scris ca cei mai stelisti sunt bucurestenii. asadar, da, ai scris ca unii sunt mai stelisti decat altii!!! ti-au atras atentia cativa useri ca gresesti afirmand asta, iar tu ai inceput sa o intorci ca la ploiesti, cum ca tu nu ai fi afirmat asta! ba da, chiar asta ai spus!!! inteleg ca nu esti bucurestean. nici eu nu ma consider, desi sunt nascut in capitala. am fost si eu des martor la discutii despre cat de mari stelisti sunt bucurestenii si cat de "tarani" restul. nu o data am fost de-a dreptul scarbit de cum stiu unii sa-si aroge merite inexistente. spunea un user mai sus ca stelismul nu se masoara in meciuri vazute live, in cafteli luate de la militieni, in numar de fulare samd., ci in intensitatea cu care iti traiesti pasiunea. nu pot decat sa fiu de acord cu respectivul ... o intrebare retorica pentru toata lumea: cum se face ca un oras cu o populatie de 2,5 milioane ofera echipei simbol o medie de numai ca. 11.000 spectatori/meci (si nu vreau sa stiu cati dintre acestia sunt veniti din afara orasului special pentru meci)? ceva pare suspect ... e greu de demonstrat, dar eu cred ca daca Steaua ar evolua o perioada de timp in alte orase mari (exemple Cluj, Iasi, constanta), media ar fi cel putin la fel ca in Bucuresti. mie asta imi da de gandit si ridica semne de intrebare in legatura cu "superioritatea" bucurestenilor fata de "taranii aia care il aplauda pe Becali", adica moweed, Adrian, norbinho si care or mai fi ...

@Adrian: x-ray nu a scris special acest articol. initial a fost doar un comentar ... bineinteles ca trebuie sa-si asume laude si critici, dar tu ai fost cam dur cu el. parerea mea ... in rest, sunt de acord aproape de fiecare data cu ceea ce scrii. mai este insa o chestie, referitor la redactorii acestui site. spuneai ca toti accepta critici. ei bine, eu ti-l dau exemplu pe somanescu, un tip foarte increzut, plin de aere si cu un dispret fata de interlocutorii care idraznesc sa nu-i impartaseasca ideile de foarte putine ori marete. o mostra de aroganta. nu vreau sa intru in polemici, ci doar ti-am dat un exemplu ...

Edited by Norbinho

Ai o mentalitate de 2 lei in privnta oamenilor din provincie!Nu esti decat un mitic pentru care orice oras din provincie e "la tara"!Fara provincie Bucurestiul ar fi egal cu 0!Si acum imi vine in minte o scandare a galeriilor echipelor din Ardeal care se potriveste perfect in contextul discutiei noastre:"Ardealul e al nostru, tara e a noastra,si ne pisam pe capitala voastra!!!"

Prietene,tine-ti frustrarile cu privire la Bucuresti in bucataria ta.S-ar putea sa jignesti foarte multi oameni cu vorbele pe care le arunci.Nu vrei tu sa intri pe civilizatele site-uri ardelenesti? Eu nu inteleg ceva,daca tot suntem noi mitici de ce mama naibii va tot aciuiati pe aici ? Si fac pariu ca mai e un cuvant in vocabularul tau: "sudisti".

A mai spus un user despre suporterii din Bucuresti ca sunt :"aurolaci,samantari si hoti de buzunare".

Te rog frumos sa-ti masori cuvintele date viitoare si sa nu mai dai cu bata in balta!

PS Cat despre verticalitatea unor oameni din Ardeal ma indoiesc: Cel mai elocvent exemplu.]Boc,marioneta unui sudist marinar!

Citeste si tu cu atentie posturile tuturor.Xray a zis ca a facut facultatea in Bucuresti 10 ani.

Am observat ca doar cativa au mentionat despre bucuria lui Lacatus cand a batut Steaua. Si nu doar cu FC National Ci si cu Otelul Galati,acea bucurie pe care a trait-o alaturi de un alt mare stelist:Mihai Stoica.

Mihai Stoica care a pocnit un diversionist exact in fata,pentru ca il injura pe Dica care a scuipat galeria Stelei.

Cam astia au fost jucatorii care au trecut pe la Steaua.Li se rupe in 14 de Steaua.

Va dau cateva exemple de oameni mercenari care au calcat iarba din Ghencea

Nanu,Andrei Cristea,Walter Zenga,Ionel Danciulescu,TRICA,Mutica,Badoi (asta o spoia pe Steaua si cand era la zburatoare),Tica Danilescu,Mihai Stoica......

Edited by vlad

@Xray, Adrian, unele postari ale voastre au disparut. Nivelul atacurilor la persoana crescuse destul de mult, plus ca erati off-topic. Aici se discuta pe baza articolului, nu cat mai stelist e unul decat altul, cate carti citite aveti fiecare etc. Pentru asta exista mesageria privata.

Ultima atentionare: va rog discutati pe baza articolului!

Stelist, foarte stelist, cel mai stelist, extraordinar de stelist, lacatusist, becalist - ce plm aveti, mah?!! Ati baut apa dupa caini?!!

Ia sa imi dau si eu cu parerea despre Lacatus: in momentul de fata, e imposibil sa nu se miste ceva in mine cand aud NUMELE Lacatus. Din pacate, Laca, din iubire pentru Steaua si fara sa isi dea seama (sper), a facut chiar Stelei un mare rau : si-a aliat NUMELE cu insusi simbolul antistelist care arunca cu flegme din loja. Asta nu inseamna ca o sa injur sau o sa jignesc vreodata pe cel care ii baga mana in beregata lu' lupescu... doar ca sunt dezamagit, profund dezamagit de situatie.

Cat despre problema stelistilor din provincie si a celor din capitala... mi se pare normal ca un plus de merit pentru sustinerea constanta a echipei sa ii aiba cei din Bucuresti - asta din motive obiective si hmm... cuantice. Plus ca nucleul galeriei care merge peste tot dupa echipa este formata tot din bucuresteni in cea mai mare parte. Dar asta e o chestiune absolut normala, e ca si cum ne-am intreba de ce aia din California nu au nevoie de inaclzire in case. E o chestiune strict geografica in plm , nu are treaba cu mentalitatea sau sentimentele - cu toate ca majoritatea vocilor care inca il sustin pe jeg sunt din provincie (din cate se vede cu ochiul liber daca citesti comentariile de pe siturile principalelor publicatii sportive).

@ssilviu - icsrei a vrut sa spuna, presupun, acelasi lucru cu ce am zis eu mai sus. Reactia ta deplasata iti da de gol "jmecheria de Ardeal" de care sunt satul pana peste cap. Pot, de asemenea, sa iti promit ca e ultima oara cand iti versi aversiunea fata de bucuresteni sub forma unor jigniri de teapa celor pe care le-ai indrugat. Faza cu "superioritatea" celor din capitala e de mult fumata, iti pot confirma lucrul asta baietii din Brasov in compania carora m-am simtit foarte OK cand am fost la berea de dinante de meci.

Inca ceva: Adrian si x_ray - luati-va, dragilor, o camera, daca tot va iubiti asa mult :) !

Edited by Stanici
voci, baa, nu vaci! :)

@norbinho

Impartaseste-ne te rog cateva din ideile, pe care, cu nesimtirea si aroganta de rigoare, le-am expus pe site. Dar te rog, alea marete.

Pana atunci, sa le expun eu pe cele atat de putin marete( cateva ):

1)am sustinut,dupa umirea lui Hagi, ca gestul lui Lacatus de a accepta sa lucreze cu ciobanul e o dovada ca n-are coloana vertebrala. Evident am batut campii...

2)dupa cateva meciuri, era evident ca Lacatus nu are valoare de antrenor pentru Steaua. Cate injuraturi mi-am luat... Ei bine, atunci dadeam in simbol, acum sunt doar unul din multimea care considera asta...

3)Zenga si Protasov, cei mai buni antrenori ai Stelei. Zenga a facut din rahat bici la Catania in Italia, iar dupa ce a plecat Oleg, n-am mai vazut ofensiva in Ghencea...

4)suporterii Stelei sunt niste oi. Majoritatea nu e capabila sa priveasca decat intr-o singura directie, acela care iese din rand cu "gloata" este injurat si considerat tradator. Cel mai bun exemplu? Reactiile la Becali...vezi sondajul de pe site.

O mai fi si altele, dar sunt prea arogant ca sa le expun aici. Si in plus, va si dispretuiesc. Noapte buna.

Faza cu "superioritatea" celor din capitala e de mult fumata, iti pot confirma lucrul asta baietii din Brasov in compania carora m-am simtit foarte OK cand am fost la berea de dinante de meci.

tu la Brasov? sigur ai fost la Brasov? iti mai aduci aminte de ceva? :D

Cat despre problema stelistilor din provincie si a celor din capitala... mi se pare normal ca un plus de merit pentru sustinerea constanta a echipei sa ii aiba cei din Bucuresti - asta din motive obiective si hmm... cuantice. Plus ca nucleul galeriei care merge peste tot dupa echipa este formata tot din bucuresteni in cea mai mare parte.

@ssilviu - icsrei a vrut sa spuna, presupun, acelasi lucru cu ce am zis eu mai sus.

Da. Asta am vrut sa spun. Dar nu pentru a ierarhiza cine e mai stelist, cine are drepturi mai mari, ci ca un respect al meu fata de cei care sunt in mod constant al 12-lea jucator, care prin atmosfera si coregrafia creata ne fac si pe noi provincialii din fata TV-ului sa traim meciurile cu un plus de intensitate, cu un sentiment de mandrie ca avem o galerie activa, frumoasa si puternica. Respect pentru timpul consumat voluntar cu pregatirea spectacolului din tribuna, care ne incanta ochii si sufletul si celor care o iubim de la distanta.

Dar nu voi fi niciodata de acord ca acest "plus de merit" sa fie folosit ca un argument cu drept de veto in polemica pentru a inchide gura cuiva fie din Bucuresti, fie din provincie.

Oricum, ssilviu si-a postat parerea la un comentariu imaginar, pentru ca eu nu am postat nicaieri ce a incriminat el.