fcsteaua.ro

Scrisoare catre Nimeni

137 postări în acest topic

Draga Nimeni,

Despre Lacatus s-au spus multe mizerii, dar ceea ce s-a scris aici in fieful stelistilor, nu gasesti nici pe site-ul cainilor!

E corect, fiecare are dreptul la opinie, dar acest site a incercat sa mentina dialogul si nivelul parerilor in peisajul urban si respectul fata de valorile de ieri sau de azi ale clubului.

Doar Becali este exceptat prin "dispensa" nescrisa si e dat liber la insulte. Pentru ca el nu este nici suporter si nici o valoare a clubului, ci o vremelnica sursa de finantare a non-valorii "proiectata" de propria imbecilitate.

Dar Lacatus? Lacatus face parte din familia Steaua ca membru de elita.

In orice familie mai exista si disensiuni, dar niciodata nu stergi pe jos cu un membru al familiei tale, daca ai o familie normala la cap.

Nu este vorba de vreo trompeta care a trecut si ea pe la Steaua cat sa bata un aut. Este vorba de Lacatus!

Corelat si cu articolul "Foste glorii, actuali lasi si complici!" pot spune ca ne rad si curcile, cainii si ciorile cand vad cum dam cu rahat in mai tot ceea ce a fost sfant la Steaua. In idolii si fostele glorii, cei care au cladit istoria si brand-ul Stelei.

Lui Lacatus poti sa-i ceri, in mod civilizat, sa plece din functia de antrenor, daca ai ajuns la concluzia ca echipa nu joaca bine din cauza lui. Asa este si corect si normal!

O atitudine de suporter pe masura pretentiilor de high class pe care le are de la echipa.

Am mai spus-o candva. Steaua e femeia tuturor stelistilor, dar a niciunuia. Nici macar a lui Becali, desi juridic o are pe acte! Este o fata morgana. Doar o percepi prin simturi fara sa o poti atinge. Pentru ca Steaua este un spirit intruchipat din mintea, munca si sudoarea idolilor, acei facatori de victorii si performanta.

Ce sunt eu, tu, ceilalti forumisti/suporteri fata de clubul Steaua prin comparatie cu idolii si ctitorii ei?

Niste pitzifelnici, care daca o iubim, daca tremuram si vibram in tribune, credem ca avem si drept de veto, de viata si de moarte, pe trecutul, prezentul si viitorul ei!

Noi cei care nu am contribuit cu absolut nimic la palmaresul si faima ei in lume! Nici eu, nici tu si nici ceilalti care au sustinut-o sau nu din tribune sau peluze, au sau nu au abonamente, au insotit-o sau nu oriunde!

Cine a facut din Steaua, S T E A U A? Idolii nostri de ieri, injuratii tai de azi! Numai ei!

Draga Nimeni, Steaua trebuie sa fie ca un templu la care sa mergi sa te inchini, sa-ti umpli sufletul de bucurie, de tristete iertata, de speranta, sa te purifici si nu sa-i umpli de rahat sfintii!

Nu uita! Ti-o spune un ateu convins. Nu toti cei sanctificati de biserica au fost si usa de biserica. Nici Lacatus nu a fost, dar a fost sanctificat de generatii de suporteri prin ceea ce A facut si nu prin ceea ce NU a facut!

Cand te vad pe tine, tu care poate abia ai minte si putere pentru a castiga o paine, cum scuipi pe soclul idolilor, cum le ceri capul si sangele celor care au castigat lupte comparabile prin impact emotional in masa, cu cele din cartile de istorie, ma apuca dorul de funie, ca invierea lui Tepes este utopica.

E usor sa darami prin vorbe ceea ce nu ai construit tu si poate nici nu vei fi in stare sa construiesti vreodata!

Think about!

Si in final o dedicatie... fara nume, fara nume...

Stiu ca ai sa regreti chiar maine,

Dar azi te-am sters un pic pe bot,

Ca ai muscat precum un "caine",

Din Fiara si te doare-n... cot!

Semnat,

Alt Nimeni (xray_rom)

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic, subiectul Lacatus este foarte incalcit...

Partajează acest post

Link spre post

Chiar imi era dor de un articol care sa "ma cutremure". Excelent.

Lacatus inca nu are stofa de antrenor, si nu de putine ori m-a facut sa-l regret pe Oli, insa niciodata nu mi-am permis sa zic ceva de rau de el. Chiar in conditiile in care sa zicem ca s-a dat de partea oii. Vorbeam aseara cu un prieten, care mi-a impartasit parerea lui despre situatia actuala a Stelei. Iar parerea lui este ca Lacatus nu este nici pe departe alaturi de oaie, si chiar ne ajuta prin rezultatele slabe ale echipei, tocmai pentru a-l face pe creditor sa renunte. Pentru ca, crede el oaia nu va mai avea tupeul sa-l demita pe Laca. O parere care sincer m-a cam pus pe ganduri, desi e putin utopica. Vom vedea.

Partajează acest post

Link spre post

Mda, e un aspect despre care se poate discuta mult si bine. Dar pe asamblu sunt de acord cu autorul articolului.

Partajează acest post

Link spre post
Felicitari pentru articol. Foart bun.

Multumesc, da meritul este al lui Lacatus. Asa cum ne-a inspirat cantecele si scandarile mi-a purtat si mie gandul sa fac pentru el macar 0,000...(n)....001% din ceea ce a facut el pentru noi.

Partajează acest post

Link spre post

Un articol cu al carui mesaj nu sunt de acord, Lacatus este vazut de mult prea multa lume intr-o lumina mult prea idilica...

Este fara indoiala un simbol fotbalistic, dar in nici un caz, cel putin dupa parerea mea, unul al clublui. Pentru a aspira la acest statut, pe langa meritele exclusiv fotbalistice, se cer a fi intrunite si altele, la care din pacate, pentru el cel putin, Lacatus e un repetent absolut.

Partajează acest post

Link spre post

Felicitari Xray,

Ma bucur ca ai adus in discutie problema asta,eu sunt dezamagit de Lacatus si imi vine cateodata sa folosesc cuvinte si expresii jignitoare insa aici cred ca trebuie sa tragem linie.Piece of Mind spune ca sunt multi care il vad pe antrenorul nostru "intr-o lumina mult prea idilica" si asa este postura de simbol orbeste pe multi iar problemele actuale produse de prestatia lui Lacatus pe toate planurile sunt evidente;sunt totusi de parere ca mergem prea departe daca flolosim termeni precum carpa,capra,etc.

Partajează acest post

Link spre post

Lacatus nu e injurat pt ca nu e bun antrenor ci pentru ca are un caracter de rahat .

Partajează acest post

Link spre post

Parerea mea este ca Lacatus nu are valoare ca antrenor iar de antrenor la Steaua nici atat. Dar nu il voi injura niciodata insa o sa strig demisia cat ma tin plamanii.

Partajează acest post

Link spre post

@Cristi cosor

Mda. Din pacate, unii nu mai pot face diferenta dintre ai spune unui om sa plece: "nu te mai vreau antrenor la Steaua, cu tine se duce echipa de rapa, iti face ciobanul echipa, etc. si ai spune: " om de nimic, pupincuristule, sluga becalista, vandutule, carpa, caracter josnic, etc. pleaca dracului din Ghencea".

Nu ar fi corect nici daca ar fi fost vorba de antrenorul "Nea Caisa", cu atat mai mult cand e vorba de Lacatus.

In esenta asta am vrut sa punctez si nu sa-l apar de critici pe antrenorul Lacatus!

Partajează acest post

Link spre post

Fara legatura cu celalalt articol despre idoli, glorii si toate cele, cred ca postul de mai sus este doar pe jumatate adevarat. Nu vreau sa cred ca exista cel putin 1 suporter stelist care sa nu-l respecte pe jucatorul Lacatus si performantele extraordinare pe care le-a reusit de-a lungul timpului in Ghencea.

Pe de alta parte, cred ca tocmai din iubirea pe care i-o purtam acestui mare jucator al Stelei, ne simtim "tradati" de faptul ca a revenit pe banca, trecand mai mult decat usor peste jignirile si tampeniile lui Becali. De altfel, mi se pare absolut corect ca el sa stie ca fanii nu sunt de acord cu asa ceva, iar bannerul afisat la meciul cu Vasluiul a fost decent. Nu l-a jignit, nu i-a lezat imaginea, ci doar a tras un semnal de alarma asupra modului in care s-au petrecut lucrurile.

Eu, personal, sunt mahnit sa-l vad pe marele Laca in postura de jucarie a creditorului, cu atat mai mult cu cat la revenire, acesta n-a avut "curajul" nici sa impuna anumite clauze in contractul...pe care l-a semnat de curand. Repet, pe langa abilitatile sale in ale antrenoratului, tind sa cred ca fiecare il iubeste pe Marius in felul sau si e normal ca sa ne simtim frustrati, vazand cum asculta de sfaturile venite din loja. Si mai vreau sa cred ca poporul stelist e unul inteligent, nefiind nevoie de acuze aduse la adresa fostilor mari jucatori.

Iar dupa cum Xray spunea mai sus, ca suporterii nu au contribuit cu nimic la formarea Stelei, ca cea mai titrata echipa din Romania si o mandra reprezentata a tarii in Europa, vreau sa-l contrazic..pentru ca privind doar la toata tevatura asta din ultimele luni, numai fanii au fost aceia care au avut curajul sa se ridice impotriva tiraniei impuse in Ghencea. Asta nu reprezinta chiar nimic ?! S-au incercat tot felul de actiuni si proteste menite sa-l aduca pe cioban cu picioarele pe pamant, sa constientizeze ca mai inainte de toate Steaua este un simbol national, de care nu poti sa-ti bati joc cum iti dicteaza tie ratiunea de mojic. Ca mijloacele au fost neortodoxe, asta e cu totul altcva. Important e ca acele cateva mii de golani au sustinut valorile morale pe care Steaua le-a avut dintotdeauna.

Partajează acest post

Link spre post
Mda, e un aspect despre care se poate discuta mult si bine. Dar pe asamblu sunt de acord cu autorul articolului.

Si eu sunt de aceeasi parere!

Eu l-am criticat pe Lacatus doar pentru faptul ca nu stie sa antreneze, ca este sub nivelul lui Hagi ca antrenor. La inceput cand a venit prima oara in Ghencea ca antrenor am zis sa-l ajutam sa capete experienta si sa devina un antrenor mai bun si prin prisma Stelei si a lotului de jucatori de aici, dar poate ca nici nu vrea sa invete sau poate are impresia ca jucatorii ar trebui sa aibe "implementat" deja toata schema tactica pe care o are el in minte. Dupa meciul cu Brasov se scria in ziare ca i-ar fi spus lu' Gigi ca jucatorii nu fac pe teren ce le-a zis el la antrenamente (si ceea ce au exersat). Pai asta probabil este si din cauza faptului ca el nu stie sa se faca inteles, nu e un bun "pedagog". Degeaba intretine o atmosfera buna la echipa daca tactica nu stie s-o "implementeze" jucatorilor!

forzateaua

Partajează acest post

Link spre post
Iar dupa cum Xray spunea mai sus, ca suporterii nu au contribuit cu nimic la formarea Stelei, ca cea mai titrata echipa din Romania si o mandra reprezentata a tarii in Europa, vreau sa-l contrazic..pentru ca privind doar la toata tevatura asta din ultimele luni, numai fanii au fost aceia care au avut curajul sa se ridice impotriva tiraniei impuse in Ghencea. Asta nu reprezinta chiar nimic ?!

Eu am vorbit despre trecutul Stelei si nu despre prezentul ei. Contributia la trecutul ei.

Noi nu mai traim demult prezentul la intesitatea fericirii cu care am trait acel trecut.

Suntem ca veteranii de la Marasesti(1917), care se laudau cu victoria aia si cand fugeau de mancau pamantul, ca rezervisti, din fata rusilor la Cotul Donulu i(1942)...dupa 25 de ani. Dar acea victorie memorabila, acea jerfa suprema pentru tara, nu le-a luat-o nimeni, nici meritele si nici respectul nostru, indiferent ce au ajuns mai apoi in viata civila!

Pana si cei mai tineri, care stiu doar din carti de ispravile Stelei din '85-'88 in mintea lor tot cu acel apogeu compara prezentul ... si tot dupa mai mult de 20 de ani:) Ca Steaua scartie acum, nu da dreptul nimanui sa sterga internetul cu gloriile ei, indiferent de ce au ajuns si unde au ajuns in prezent! Ei au facut Steaua respectata si temuta, nu suporterii care ii injura acum!

Editat de xray_rom

Partajează acest post

Link spre post

Ma bucur cand vad ca printre stelisti sunt unii ca tine, xray!

Tocmai vroiam sa scriu ceva pe aceeasi tema, dar nu mai e cazul, ar fi redundant. Ai exprimat mahnirea tuturor celor care vad Steaua ca pe o familie. Iar alor tai le atragi atentia, le spui in fata ce gandesti. DAR NU II INJURI!

Iar ceea ce se pregateste - boicotarea prezentei la meciuri - este o palma data echipei, o insulta adusa clubului nostru, traditiei sale. Steaua nu e Becali! Cand vor intelege unii ca ei, fanii, chiar daca nu sunt in teren, pot fi cei care ii imping spre victorie pe favoritii lor?

Da, antrenorul Lacatus e sub jucatorul Lacatus. Da, multi dintre jucatorii nostri ne scot peri albi. Dar ei sunt tot timpul sub presiunea toanelor finantatorului si a injuraturilor unora dintre noi... Voi ce ati face in locul lor?

Partajează acest post

Link spre post

@Xray

Total de acord cu tine. A sterge pe jos cu fostii mari jucatori mi se pare un lucru urat. Dar nici lor n-ar trebui sa le permitem absolut orice. Gandeste-te ca Lacatus e ca un "copil", ce a intrat intr-un anturaj prost, nestiind sa-si aleaga prietenii, iar noi, din postura de "parinti" grijulii si iubitori, dorim sa-i deschidem ochii si sa vada crudul adevar. Evident ca exista si oameni in masa asta mare a stelistilor, care nu se pot abtine, din varii motive si care incep sa-l critice dur, injure si asa mai departe. Nu toti suntem egali. Unii isi pierd cumpatul mai repede decat altii.

Asa cum Lacatus si-a explicat revenirea in Ghencea, motivand ca dragostea pentru Steaua e prea mare ca sa stea cu mainile in san, asa si noi ne putem motiva anumite reactii. Iar problema majora apare in momentul in care nu putem sa facem distinctia intre fotbalist, om si antrenor. Pentru ca e practic imposibil.

Revenind la ideea cu suporterii, mi se pare normal ca toti sa ne mandrim cu glorioasa Steaua de la finele anilor 80 pentru ca a stabilit punctul de referinta in fotbalul romanesc. Odata cu obtinerea succeselor, aportul, sa zicem...minim, al fanilor e trecut pe plan secund, insa in prezent ei reprezinta un factor al dracului de important in ceea ce priveste inlaturarea mizeriei provocata de Becali. Ca unii au ales sa ignore lucrul asta, e cu totul altceva.

Partajează acest post

Link spre post

Da un articol.....chear catre nimeni....eu am spus si ieri :sunt un contestatar a antrenorului Lacatus dar nu-mi voi permite sa-l jignesc nicodata,insa Lacatus trebuie sa accepte si sa inteleaga ca pentru a face performanta in sport(fotbal)e nevoie de pregatire profesionala la cel mai inalt nivel,nu ajunge sa fi baiat bun cu jucatorii,cu suporteri, cu sefii,trebuie sa fi intradevar" fiara"din toate punctele de vedere.

Partajează acest post

Link spre post

xray_rom

ne-am saturat de poezii...cred ca cea mai mare calitate a romanului este sa vorbeasca mult si sa faca foarte putin...mereu nemultumit,mereu pesimist...astia am fost si astia vom fi...pana la moarte...

sunt 40% de acord cu tine 60% impotriva...

motivul pentru care sunt impotriva este ca pur si simplu m-am plictisit sa cred in ceva care pur si simplu nu mai exista...Lacatus a fost pentru mine simbolul Stelei...decaderea din ultimii 2 ani m-a facut sa realizez ca Lacatus in primul rand este om si apoi simbol...ca om e zero in momentul de fata...motivul il stii,il vezi il simti dar esti un mic sentimental care inca mai viseaza..

ti-am spus mai sus ca ne-am saturat sau m-am saturat de poezii...asa e.

ce ai scris tu este o "poezie"..adevarata, dar tot poezie ramane....

fapte nu vorbe...realitate nu vise...alege "fapte" si "realitate" si ai sa intelegi de ce 40% sunt de acord cu tine si 60% impotriva...

Steaua suntem noi!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
xray_rom

fapte nu vorbe...realitate nu vise...alege "fapte" si "realitate" si ai sa intelegi de ce 40% sunt de acord cu tine si 60% impotriva...

Nu asta era tematica. Articolul nu da solutii pentru a face Steaua mai performanta, ci este un simplu semnal de alarma fata de un comportament suburban cu Lacatus. Atat!

Faptele de care spui tu si la care te astepti, nu vor fi atat timp cat Becali detine Steaua si nu vine un investitor cu potenta finaciara si manageriala. Dar deja am cazut iar in poezia unui vis:)

Aici pe site sunt numai vorbe cu sau fara vise, reale sau imaginare! E loc de dat cu capul, de plans pe umerii nimanui, de analizat, de carcotit, de bucurat, de injurat, etc.

Daca tu deti secretul "faptelor reale" in mediul virtuale pe un forum esti un om implinit!Pana ni-l divulgi si noua imi voi scalda visele, sperantele in vorbe prin realitatea virtuala:)

Partajează acest post

Link spre post

Nu l-am injurat sau jignit pe Lacatus in niciun post pana acum,se poate verifica.Cand s-a intors la Steaua am spus ca mi-a pierit entuziasmul pe care l-am avut cand a venit prima oara.Si am mai zis ,trebuie lasat pana la sfarsitul campionatului si dupa aia sa-l judecam daca este cazul.

15 decembrie.2008

Nu mai judec pe nimeni,astept sa vad ce se va intampla la final.Oare va fi buna acesta mutare?

Doar rezultatele,jocul si pozitia la finalul campionatului ne vor da raspunsul.

Oricum,fara entuziasmul de la prima venire a lui Marius Lacatus in functia de antrenor:

"Bafta Lacataus!"

Sper ca la sfarsitul campionatului Lacatus sa ia decizia cumpatata si sa procedeze corect .Nu este o rusine sa-ti recunosti neputinta. Ma surprinde ca Lacatus este nedumerit de mesajele suporterilor. Daca era pe primul loc si practica un fotbal cum visam in Ghencea i-as fi inteles uimirea.

In alta postare am mai scris ca Lacatus este un adevarat stelist si ca este cuiul de la cosciugul lui Becali prin incompetenta sa profesionala.Fara sa-si dea seama,el va fi cel care-l va dovedi pe Cioban intr-un final.

Editat de vlad

Partajează acest post

Link spre post

Uite ca eu il detest pe Lacatus. Pe antrenorul Lacatus, pe omul Lacatus si am avut destule momente cand l-am detestat si pe jucatorul Lacatus. Care-i problema? Sunt mai putin stelist decat voi? Sunteti voi mai stelisti decat mine? Aratati-va superioritatea si faceti ce facea el pe teren, flegmati-ma sau rupeti-mi un picior! Sau injurati-ma ca la usa cortului... Eu nu l-am considerat niciodata reprezentativ pe acest Lacatus, unii dintre voi din simbol nu-l scot...

Oricum, individul (da, la Lacatus, "simbolu", ma refer) e prea legat de amintirile-i din copilarie ca sa fie cu adevarat stelist.

Editat de Fane

Partajează acest post

Link spre post

Un articol scris cu inima,dar fara realism.

Lacatus s-a bagat singur in gura suporterilor,prin felul in care a inteles sa se umileasca.Pe langa faptul ca nici ca antrenor nu si-a pus amprenta in mod pozitiv asupra jocului echipei...

Ba mai mult,continua sa ne sfideze,mergand pe o mana cu creditorul.

Tine minte ce iti spun,poate la viitorul articol vei fi mai realist:Steaua e mai importanta decat Lacatus,Piturca sau Jenei!Iar noi,suporterii am fost,suntem si vom fi mereu alaturi de Steaua,chiar si cand numele de mai sus vor fi doar o amintire frumoasa...

Becali,pleaca din Ghencea!!!

Partajează acest post

Link spre post

Salutari tuturor stelistilor!

Din pacate mesajul acestui articol este un pic fortat. Ce legatura este intre gloria trecuta cu prezentul dezastruos? Ce legatura are "simbolul" cu "antrenorul"? A incerca o translatare a gloriei de la un "simbol de succes" la un "antrenor de succes" reprezinta cea mai grava eroare. A presupune ca un jucator de geniu este, irefutabil, antrenor de succes, iar in conditiile in care FAPTELE demonstreaza contrariul, sa vii sa sustii ca negarea calitatii de antrenor e un atac, mi se pare o jignire. FAPTELE demonstraza ca Lacatus a fost un jucator exceptional, galonat ca nimeni altul in panoplia de vedete si glorii ale Stelei, dar asta nu inseamna ca din postura de antrenor reprezinta acelasi lucru. Este un antrenor mediocru, slab ca si coloana vertebrala, nu stie sa isi impuna un punct de vedere legat de alcatuirea echipei in fata gibonului, nu stie sa-si aseze jucatorii in functie de randamentul lor pe posturi, si exemplele ar putea continua. Dar ce are contestarea calitatilor sale de antrenor cu faptul ca este SIMBOLUL Stelei? Da, este SIMBOLUL Stelei, dar din perspectiva JUCATORULUI, nu din perspectiva ANTRENORULUI. A nega calitatea de antrenor a lui Lacatus s-a transformat in opinia multora in atac la adresa simbolurilor, fostelor glorii s.a.m.d. CE AU DE A FACE UNA CU ALTA? Daca cineva crede ca Lacatus nu e antrenor, asta inseamna automat ca jigneste, da cu parul, umileste un simbol al Stelei? Daca prin aceasta prisma vedem simbolistica Stelei, in acest caz eu sunt unul care fac parte din cei care jignesc, umilesc fostele simboluri care reusesc cu brio sa ingroape ceea ce simbolizeaza.

Partajează acest post

Link spre post

Nu cred ca ar conta atat de mult cat de bun antrenor este sau nu..cred cu toata inima ca ,in aceste momente, conteaza cate a facut Laca pentru Steaua..Astea n`ar trebui uitate niciodata!

Partajează acest post

Link spre post