Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Ridicã-te, George, ridicã-te, János!

25 posts in this topic

Becali Gigi nu se dezminte! Atunci când echipa pierde, se comportã ca un manager incompetent, ceea ce și este: dã vina pe angajați.

Principala caracteristicã a unui patron incompetent este aceea cã, atunci când firma merge prost, cautã țapi ispãșitori în rândul subalternilor. Angajații fac însã ce li se zice, acționeazã în baza unor proceduri stabilite de patron. Li se lasã însã creativitatea și puterea de decizie, în funcție de poziția pe care o ocupã. Când lucrurile nu merg, angajații sunt penalizați. Nu sunt criticați însã toți odatã, ca echipã. Un manager bun îl identificã pe cel care a greșit și îl ia deoparte, are o discuție cu el. Din moment ce l-a angajat, înseamnã cã are încredere în calitãțile lui. În niciun caz nu-l umilește în public sau nu îl amenințã cu expulzarea la departamentul de curãțenie, unde sã munceascã cu femeile de serviciu. Dacã angajatul greșește de mai multe ori înseamnã cã nu s-a adaptat . În acest caz, de comun acord, contractul de muncã se reziliazã și fiecare merge pe drumul lui.

Nici unul dintre aceste principii de bazã nu este respectat de cel care vrea sã fie ªarpe. La Brașov ne-a arãtat cã are și ochelari. ªarpele cu Ochelari!Dacã ar fi fost șarpe, ar fi fost simplu. Capul sãu ar fi fost strivit sub cãlcâiul Steliștilor!. El este însã om și încã unul nebun. Își desființeazã angajații în public, identificã un singur vinovat pentru jocul unei întregi echipe și nu-și urecheazã "adjuncții", fie cã îi cheamã Argãsealã sau Lãcãtuș.

Nu, vinovat este Szekely, ungurul! Da, nu a spus cã e ungur, pentru cã îi e fricã de UEFA, dar a gândit-o! Nu conteazã cã dupã ieșirea lui János de pe teren jocul Stelei a început sã scârțâie serios (cel puțin așa s-a "vãzut" la radio). Nu conteazã cã un alt angajat, care "muncește" pe principiul "Timpul trece, leafa merge!", a greșit la golul echipei antrenate de fiul lui Mi.Lucescu și nici cã a scãpat mingea din mânã când a trebuit sã batã un simplu aut. Ungurul e vinovat, la echipa a doua cu el!

Ziarele spun cã jucãtorii Stelei nu mai suportã umilința publicã la care îi supune ªarpele cu ochelari. Sã sperãm cã, mãcar de data asta, presa sportivã nu minte. Poate cuvintele lui Hagi nu le-au ieșit jucãtorilor din minte. Poate cuvintele lui Belodedici, unul dintre puținii jucãtori reprezentativi ai Stelei care l-a identificat pe cioban drept Rãul de la Steaua, le vor ajunge la urechi jucãtorilor. Poate se vor revolta împotriva Tiranului. Cum ar arãta oare o grevã a jucãtorilor de la Steaua? Cum ar reacționa ªarpele în momentul în care jucãtorii ar ieși pe teren și ar purta tricouri cu "Piei, Satanã!"?

Probabil cã visez frumos, dar ceva trebuie sã facã și ei, jucãtorii. Trebuie sã spunã și ei odatã, împreunã cu noi: "Așa nu se mai poate!"

Ridicã-te George, ridicã-te, János! Ridicați-vã și voi Sorine, Dorine! ªi voi, Petre și Pawel! ªi voi, Robinson, Eugen, Ovidiu, Tiago, Juan și Florin! Ridicați-vã, Bogdane,Cornele , Pantelis și Antonio! Ridicați-vã și voi, lupilor tineri, Andrei, Rãzvan, Eric, Alexandru, Lucian și Ricardo! Chiar și voi, Bãnel, Dayro și Mihai! RIDICÃ-TE ODATÃ ªI TU, Marius!

Nu mai acceptați tratamentul la care sunteți supuși! Nu mai acceptați sã fiți preșul de șters picioarele și mantaua de vreme rea ale unui cioban! Revoltați-vã!

Închei printr-o strofã a poeziei lui Radu Gyr:

Ridicã-te, Gheorghe, pe lanțuri, pe funii!

Ridicã-te, Ioane, pe sfinte ciolane!

ªi sus, spre lumina din urmã-a furtunii,

ridicã-te, Gheorghe, ridicã-te, Ioane!

Piei, SATANÃ!

alexblaja

Recunosc ca nu am citit articolul din presa sportiva,insa nu prea am incredere deoarece e cam greu sa te razvratesti impotriva omului care te plateste . Nu sunt de condamnat ei,ci doar Lacatus .

Off-topic : acum un an cred a fost un articol pe acest site tot impotriva lui becalii din cate imi aduc eu aminte,care incepea astfel : " am fost un pusti fascinat de driblingurile profesorului Constantin,un adolescent care a simtit ca i-a cazut cerul in cap intr-o noapte de mai si un om matur care a pus Steaua de multe ori inaintea familiei"..sau ceva de genul . As vrea sa ma ajute cineva sa imi dea un link ceva daca se poate,ca vreau sa recitesc articolul .

Un indemn superb!

Speram ca va fi auzit/citit de cine trebuie.

Fiind realist, ma indoiesc ca se va ridica cineva. Daca Marius Lacatus, FIARA, OLD NO. 7, SIMBOLUL, Laca inventeaza noi pozitii ale caprei, ce sa ceri unor copii precum Janos, Razvan, Dayro, Bogdan sau Pawel?

Steaua nu are un lider nici in teren, nici pe banca tehnica, nici, cu atat mai putin in loja.

Steaua este o imensa capcana in acest moment pentru toate tricourile ros-albastre.

Dar eu inca mai sper la un miracol!

Se vede ca oaia se pricepe la fotbal ,cifrele aratand ca tiago a fost unul din cei mai buni oameni ai nostri,dar oaia cum e ea proasta zice ca Dayro a revigorat jocu

Ei, si tu, mai Alex...

Pai daca e asa, inseamna ca si despre Tiago a gandit ca e portughez...oricum, nu asta e problema.

Problema este ca atat Szekely cat si Tiago sunt fotbalisti excelenti.

Pe care un antrenor adevarat (lasat sa lucreze de catre creditor) ar reusi sa ii faca sa dea tot ce pot pe teren...

Spre deosebire de liderul impus de Fecali in teren - l-am numit pe Helga din Faurei....asta pentru ca tot zicea cineva ca nu avem lider in teren.

Apropo: s-au gasit obiectele alea furate de la Kapetanos din vestiar?

Nu fiți lãsãtori ca românul neaoș,
Ridicați capul, nu faceți troc,
Luând arginți spre a dormi la loc...

Problema este ca atat Szekely cat si Tiago sunt fotbalisti excelenti.

Pe care un antrenor adevarat (lasat sa lucreze de catre creditor) ar reusi sa ii faca sa dea tot ce pot pe teren...

Foarte bine punctat, de acord. Numai cine nu se pricepe la fotbal ar putea spune ca Janos si Tiago nu au valoare de Steaua.

Nu fiți lãsãtori ca românul neaoș,

Ridicați capul, nu faceți troc,

Luând arginți spre a dormi la loc...

haaa

trebuia sa vina LDS ca sa dea cu munci'n fasole... oricum partea trista este ca spune adevarul.

Acum cred ca jucatorii vor asculta ceea ce le-a spus LDS si nu alex.

Legat de artcol, este greu de facut un protest ca cel mentionat, din mai multe probleme inclusiv cea legala, dar nu asta este important ci faptul ca de fiecare data cand era ceva impotriva ciobanului jucatorii au luat partea celui din urma, inventand diverse scuze si pretexte.

Nu stiu de ce de data asta ar fi diferiti, sau ca intre timp s-au schimbat atat de radical pentru a-l sfida pe cioban.

si mai este ceva, daca jucatorilor chiar le place ce se intampla cu ei si ce este la club? adica ei sunt multumiti ca si sefu' asculta manele ca si ei, ca banu vine la timp, ca performanta nu prea se cere doar sa ne calificam in Liga sa vina banu, in rest cam nimic doar sa stim Tatal nostru.

Foarte bine punctat, de acord. Numai cine nu se pricepe la fotbal ar putea spune ca Janos si Tiago nu au valoare de Steaua.

exact invers....numai ei au valoare de Steaua :)) ...ok am exagerat un pic...mai este Ogararu zapata ,toja si Dayro cand au chef sa joace!

Cand ma gandesc care e nivelul articolelor din presa "de specialitate" si cand vad ca in articolele noastre sunt citate din Radu Gyr (!)...macar pentru atata lucru pot sa ma bucur si eu!

cum sa se revolte ma? crezi ca au curaj? sa fim seriosi...ca si clubul care e jucaria ciobanului asa sunt si jucatorii si antrenorii in special pedrazzini...

felicitari pt poezie,acel om a avut curaj si pt ea a fost condamnat la moarte dar niciodata nu a regretat ce a fost adica comandant legionar sef al regiunii oltenia Radu Demetrescu Gyr

nu pentru o lopata de rumena paine

nu pentru petule,nu pt pogoane

ci pt vazduhul tau liber de maine

ridica te Gheorghe ,ridica te te ioane

Articolul e de-altfel admirabil, dar esenta pe care autorul doreste s-o transpuna in sufletele si mintile jucatorilor e pura utopie.

De ce am avea asteptari de la fotbalisti, cand Radoi a stat la Steaua aproape un deceniu si n-a indraznit sa-l infrunte pe cioban, nici cand echipa mergea foarte prost ? Nu putem avea pretentii atat de ridicate in secolul 21, din moment ce marea majoritatea a jucatorilor se declara profesionisti, implicit executa ordinele la loc comanda.

Ceea ce ma deranjeaza pe mine e ca in loc sa-si arate statutul cu care se lauda, ei joaca un fotbal penibil.

Un articol pe sufletul meu.Multumesc

Un articol scris cu inima.Apreciez.DAR JUCATORII SUNT PLATITI DIN BANII BECALIOTULUI.nU ARE ROST SA VISAM....

Frumos articol, insa jucatorii sunt platiti din banii lui Jiji, nu o sa ii comenteze nici unul. Pentru ca majoritatea au acea mentalitate defectuoasa("merge banul, la ce-mi trebuie mie munca?") din cauza careia nu o sa ajungem prea curand acolo sus

Nu se va ridica nici unul,asta e!Nu poti trai fara bani...si deocamdata ei sunt platiti de cioban.Desi daca stau sa judec mai bine acum,ei sunt platiti de club si clubul este creditat doar de cioban...

Recunosc ca nu am citit articolul din presa sportiva,insa nu prea am incredere deoarece e cam greu sa te razvratesti impotriva omului care te plateste . Nu sunt de condamnat ei,ci doar Lacatus .

Off-topic : acum un an cred a fost un articol pe acest site tot impotriva lui becalii din cate imi aduc eu aminte,care incepea astfel : " am fost un pusti fascinat de driblingurile profesorului Constantin,un adolescent care a simtit ca i-a cazut cerul in cap intr-o noapte de mai si un om matur care a pus Steaua de multe ori inaintea familiei"..sau ceva de genul . As vrea sa ma ajute cineva sa imi dea un link ceva daca se poate,ca vreau sa recitesc articolul .

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/4503

Ca un imn care te motiveaza merge asta, sa speram ca cineva le-o transmite si jucatorilor !

Articolul e de-altfel admirabil, dar esenta pe care autorul doreste s-o transpuna in sufletele si mintile jucatorilor e pura utopie.

De ce am avea asteptari de la fotbalisti, cand Radoi a stat la Steaua aproape un deceniu si n-a indraznit sa-l infrunte pe cioban, nici cand echipa mergea foarte prost ? Nu putem avea pretentii atat de ridicate in secolul 21, din moment ce marea majoritatea a jucatorilor se declara profesionisti, implicit executa ordinele la loc comanda.

Ceea ce ma deranjeaza pe mine e ca in loc sa-si arate statutul cu care se lauda, ei joaca un fotbal penibil.

La fel gandesc si eu. Parca ii vad acum pe toti cum i l aprobau pe cancer cand a umilit Steaua doar ca el sa si ia banii de la UEFA. Bun frate, nu lea a cerut nimeni sa l traga de urechi ca din pacate cancerul le dadea bani dar macar aveau bunul simt sa taca din gura daca ar fi simtit ceva pentru clubul asta, daca ar fi inteles ce isneaman Steaua. Dar de la cine sa invete?????

Bine ai revenit,Alex.Excelent articol.

Dar ma indoiesc ca vreunul dintre fotbalistii actuali ar putea avea vreodata ceva de zis impotriva celui care-i plateste...Mai mult decat declaratii de bun-simt,de tipul celor date azi de Goian ,nu cred ca vom auzi...

Dar e bine ca ai scris un astfel de articol.Poate incet-incet intra si in subconstientul fotbalistilor ideea ca nu merita sa fie trefeliti de un astfel de specimen...

Becali,pleaca din Ghencea!!!

Edited by danimarcu

Sign in to follow this  
Followers 0