Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

De Unde Nu E, Nici Dumnezeu Nu Cere

25 posts in this topic

Dupa aproape trei luni de vacanta fotbalistica, astazi va bate in sfarsit mult asteptatul "gong" al reluarii campionatului. Nu ne asteptam desigur la mari transformari in jocul echipei noastre. Pentru ca vom avea la conducerea tehnica a echipei acelasi cuplu de antrenori mediocri. I-am numit pe Marius Lacatus si Massimo Pedrazzini.

Apoi, despre lotul echipei noastre, se poate spune ca a scazut in valoare prin plecarea unor jucatori esentiali in trecut, ca Radoi, Neaga, Badea si Arthuro. Rada, care a fost imprumutat la CS Otopeni, desi nefolosit, era un jucator care si-a demonstrat din plin valoarea cand juca la Rapid si in cateva meciuri, putine, in care a fost folosit la Steaua.

Revenirea celor trei imprumutati Buzaului, Tudose, Bicfalvi si Litu, nu ridica nivelul valoric al echipei. Bicfalvi de altfel e accidentat si va rata tot returul. In cele doua luni de pregatire ei nu au reusit sa-si convinga antrenorul sa-i titularizeze.

Toate acestea vin in totala opozitie cu ceea ce s-a intamplat in loturile principalelor candidate la titlu. CFR si-a schimbat antrenorul si a adus o serie de jucatori straini cu care si-a intarit lotul, iar jocul echipei si mai ales rezultatele din pregatiri, o recomanda ca o pretendenta serioasa la titlul de campioana a Romaniei.

Despre Dinamo se poate spune ca are cel mai puternic si prolific atac din tara. In timp ce Steaua se bazeaza in atac doar pe Kapetanos si pe Stancu, la Dinamo e inflatie de atacanti valorosi. Danciulescu, Niculae, Niculescu, Bratu se bat pentru posturile de titulari.

Unirea Urziceni este vazuta de unii ca un outsider, dar in mod cat se poate de evident Dan Petrescu, Mihai Stoica si intregul lot de jucatori stiu ca pot, si vor lupta din toate puterile pentru a castiga primul titlu din istorie al Unirii. Ca sa intelegeti cat de serios se gandesc la titlul de campioana, imaginati-va ca Tibi Balan si Dacian Varga de la Sportul Studentesc, atat de doriti la FC Timisoara de Marian Iancu, au ajuns in curtea Unirii. Doua piese importante in angrenajul care vizeaza perfectiunea, al Urziceniului.

FC Timisoara si-a adus antrenor nou, unul care stie in mod evident sa vorbeasca, sa puna problema. Ramane sa confirme ca e si un bun tehnician. Marian Iancu se lupta din rasputeri pentru echipa, pentru recuperarea celor 6 puncte care i-au fost "rapite" de FRF, iar lotul s-a intarit evident.

In tot acest timp, Gigi Becali s-a multumit sa bage la tescherea cele 6 milioane de euro incasate pentru transferul lui Radoi si sa se supere pe suporteri ca, pardon de expresie, vacarul pe sat. El nu concepe sa bage bani in echipa si apoi sa fie injurat. Intampla-se orice s-ar intampla, nu-i mai pasa de Steaua.

Apoi a revenit la alte sentimente. A schimbat sistemul de premiere, eliminand amenzile pentru infrangeri si anuntand ca va plati prime si pentru egaluri. A continuat promitand o prima consistenta fiecarui jucator pentru obtinerea titlului de campioana. De fapt pentru calificarea in Liga Campionilor.

Poate ca Becali spera in ajutorul divin, dar cu ce lot avem acum, in comparatie cu celelalte echipe, Steaua e echipa de locurile 5-7.

Pana si adversara noastra din aceasta seara, FC Vaslui, a cumparat un super jucator brazilian. Wesley Lopez.

Gigi spera la castigarea titlului fara sa aiba argumente. Si spune ca nici la vara nu va mai baga bani in transferuri. Lucru sinonim probabil cu strigatul de lebada al Stelei. Si cine stie, poate chiar cu al lui. Dumnezeu sa ne ajute!

Va intrebati probabil ce legatura are titlul articolului, cu continutul lui. Ma gandeam desigur ca Gigi n-are minte nici de doi bani daca isi inchipuie ca in conditiile existente, Steaua se va clasa mai sus de locul 5 la final de campionat. De-a Domnul sa fiu eu profet mincinos!

Virgil

Virgil,si daca totusi luam campionatul? Asa slabi cum suntem noi.

Si de cand e mare jucator Wesley?

Despre banii luati pe Radoi....Steaua e societate...s-a mai discutat.Care e problema ca nu am luat nimic? Pai n-a luat in vara o gramada si inca n-au confirmat? Sau inca nu s-au adaptat? Eu voi considera ca am facut unele transferuri...Toja,Szekely,Semedo,Stancu...

Aveam certa nevoie de un atacant valoros si de un fundas stanga. Din pacate desi stia acest lucru, Gigi a hotarat ca nu mai baga bani in Steaua.

Imi e imposibil sa mai cred intr-o garnitura care a pierdut de cel putin 14 ori in prima parte a campionatului. Dar tu, voi, puteti sa credeti. E un lucru cat se poate de frumos si in mod sigur bucuria va fi cu atat mai mare.

Pai a pierdut frate,dar a jucat si in Liga....si acolo...cam pierzi.Dar eu totusi n-am numarat 14 infrangeri,desi egal acasa cu Buzau sau Otopeni e cam acelasi lucru.Ca atacant eu cred in Pedriel...si sincer chiar cred ca putem lua titlul.Primul pas e deseara.

Edited by redondo

E trist ca au ajuns Unirea Urziceni si FC Timisoara sa aiba echipe mai inchegate ca a noastra....

Pai a pierdut frate,dar a jucat si in Liga....si acolo...cam pierzi.Dar eu totusi n-am numarat 14 infrangeri,desi egal acasa cu Buzau sau Otopeni e cam acelasi lucru.Ca atacant eu cred in Pedriel...si sincer chiar cred ca putem lua titlul.Primul pas e deseara.

Cred ca asa au zis si aia de la Panathinaikos sau Anorthosis.

Frate suntem in CL si aici cam tre sa pierdem.

Redondo iti recomand sa vinzi gogosi altundeva. E bine ca tu crezi in Pedriel, dar pana una alta aveam nevoie de un atacant care sa fi confirmat pe undeva nu in Kapetanos - ok dar nu e chiar nivelul Stelei, Litu - nici la Buzau nu a rupt gura targului, Pedriel - Steaua II nu e chiar o recomandare si Stancu - inadaptat si jucat prost.

In conditiile astea nu prea vad cu cine vom ataca, dar mah rog o sa fiu diseara acolo sa vad asezarea tehnico-tactica mai de sus.

Nu priveam eu cu mare interes inceputul asta de retur,dar pe masura ce se apropie ora meciului parca-parca ma impacientez. :)

Steaua a mai fost sub locul cinci si inainte de Becali, si inainte de 89, va fi si cu Becali si cu siguranta dupa acesta. Au existat ani la rand cand nu am luat titlul. Apoi au existat ani de mari performante. Asa merge viata unei echipe, cu suisuri si coborasuri. Acesta este fotbalul.

Problema este cat de tare afecteaza un loc inferior in clasament stelismul din noi.

Da, si eu vreau titlul, CUPA, performante in Europa. Da, am fost multumit si m-am mandrit cand Steaua mi-a adus aceste bucurii. Si acum, cand poate va termina in afara cupelor europene,- ceea ce deocamdata este doar o ipotezã, la fel ca si castigarea campionatului- ce ar trebui sa fac eu? Sa-i injur pe jucatori, sa-i acuz ca nu le pasa de culori, sa-l blestem pe Argaseala ca e un argat lingau uitand ca este doar un angajat care-si respecta indatoririle asa cum cei multi dintre nou facem, sa-mi revars naduful in conflicte fizice cu rivalii sau in scandari triviale ?

Ei bine nu ! Eu voi continua sa sustin Steaua. Pentru cã Steaua de azi este aceeasi Stea pe care eu o stiu de copil. Este Steaua din inima mea si nimeni nu mi-o poate fura. Nu au furat-o Ceausescu, , Paunescu, nu o va fura nici Becali. Sigur, cu bune si cu rele toti fac parte din istoria ei. De altfel, istoria in sine, raportat la orice domeniu, nu este o sfanta.

Asta trebuie sa intelegem si sa fim alaturi de echipa noastra.

In orice conditii.

Edited by Azazello

Cred ca asa au zis si aia de la Panathinaikos sau Anorthosis.

Frate suntem in CL si aici cam tre sa pierdem.

Redondo iti recomand sa vinzi gogosi altundeva. E bine ca tu crezi in Pedriel, dar pana una alta aveam nevoie de un atacant care sa fi confirmat pe undeva nu in Kapetanos - ok dar nu e chiar nivelul Stelei, Litu - nici la Buzau nu a rupt gura targului, Pedriel - Steaua II nu e chiar o recomandare si Stancu - inadaptat si jucat prost.

In conditiile astea nu prea vad cu cine vom ataca, dar mah rog o sa fiu diseara acolo sa vad asezarea tehnico-tactica mai de sus.

Panathinaikos si Anorthosis au cea mai buna forma din ultimii ani (cipriotii din istorie),forma pe care noi am atins-o in 2006...e normal sa urmeze un recul.Iar grupa lor a fost mult mai usoara,din a noastra nu ieseau nici ei. Eu nu vand gogosi caci nu-mi aduce vreun profit,ci spun doar ce gandesc.

E trist ca au ajuns Unirea Urziceni si FC Timisoara sa aiba echipe mai inchegate ca a noastra....

De unde si pana unde ai ajuns tu la concluzia asta? Noi am eliminat pe Galatasaray,iar Timisoara a fost eliminata de Partizan.pentru mine unul e clar.

@redondo

Panathinaikos a batut pe Inter

M-ati omorat cu Interul...Al-Hilal a batut pe Inter,Pao a batut pe Inter....Pe Bayern sau pe Lyon e mult mai greu sa le bati,iar acasa am avut si ghinion cu ele.Dar am spus ca Pao are cea mai bune forma din ultimii ani.

Avem un lot subtire, dar omogen. E rau ca nu ne-am intarit pe posturile deficitare, fundas stanga, mijlocas stanga si un al doilea varf dar de cate ori n-am adus jucatori cu nemiluita care au avut nevoie de cel putin cateva luni sa intre an angrenajul echipei si care au fost dati afara inainte sa confirme? O sa stam mai bine la capitolul omogenitate, asta e sigur, hai sa fim mai optimisti... FORZA Steaua!

conteaza ce am luat sau ce nu?echipa intra si lupta pana la final,noi ne luam locul in peluze si cantam pana nu mai putem.e greu.nu a zis nimeni ca e simplu.dar daca stam si ne plangem de mila rezolvam ceva?ne multumim cu ce avem.totusi noi suntem Steaua.si cu siguranta atat CFR,cat si Dinamo,Unirea sau Poli fac pe dansele in pantaloni cand aud ca trebuie iar sa joace cu noi.ramanem o nuca tare chiar daca o sa jucam cu juniorii.rivalii nostri nu uita cat i-am pedepsit in trecut.sau cate nopti nu au putut sa doarma datorita succeselor noastre.stie toata lumea ca Steaua cand joaca prost termina pe podium...dar cand joaca bine nu ne face nimeni fata.si cu siguranta vasluiul s-ar bucura ca in Champions League la un egal in Ghencea.pt ca stiu ca foarte usor pot pleca cu vreo 4 in traista.asa ca sa nu uitam ca suntem o echipa de temut.care inca inspira frica si respect....

De unde nu e , nici Dumnezeu nu cere...

eu cer un lunetist...

conteaza ce am luat sau ce nu?echipa intra si lupta pana la final,noi ne luam locul in peluze si cantam pana nu mai putem.e greu.nu a zis nimeni ca e simplu.dar daca stam si ne plangem de mila rezolvam ceva?ne multumim cu ce avem.totusi noi suntem Steaua.si cu siguranta atat CFR,cat si Dinamo,Unirea sau Poli fac pe dansele in pantaloni cand aud ca trebuie iar sa joace cu noi.ramanem o nuca tare chiar daca o sa jucam cu juniorii.rivalii nostri nu uita cat i-am pedepsit in trecut.sau cate nopti nu au putut sa doarma datorita succeselor noastre.stie toata lumea ca Steaua cand joaca prost termina pe podium...dar cand joaca bine nu ne face nimeni fata.si cu siguranta vasluiul s-ar bucura ca in Champions League la un egal in Ghencea.pt ca stiu ca foarte usor pot pleca cu vreo 4 in traista.asa ca sa nu uitam ca suntem o echipa de temut.care inca inspira frica si respect....

That's the spirit ! Asta e mentalitatea de suporter !

sa stiti oillor ca vrajeala care o bagati aici pe site ca ciobanul nu trebuie injurat ca nu mai pot oamenii sa vina cu familia,ca ciobanul nu trebuie injurat ca nu o sa mai joace Lovin and co,ca suntem toti platiti de "dusmanii imi poarta pica",ca ciobanul nu tebuie injurat ca o sa vina sfarsitul lumii + alte tampenii care put a branza stricata nu ne fac sa ne schimbam parerea ,ne indarjesc mai mult si ne alimenteaza ura pentru acest gandac...

aparitia ta/voastra (inca nu sunt sigur daca e un capatanos ochelarist platit de cioban sa intre cu 30 de usernameuri si se ne "spele creierele"/sau doar o gramada de oi becalizate) cu 2-3 zile inainte de meci arata ca ciobanului e frica si e in stare de orice sa scape ca un sobolan ce e,inclusiv sa plateasca mioare sa debiteze tampenii,iar faptul ca aceste mioare repeta obsesiv cuvintele ciobanului cosmetizate imi intaresc convingerea

oricum sincer vreau sa va multumesc,nu aveam de gand sa merg la meci preferam sa merg ca de obicei vineri seara la un fotbal in sala cu prietenii dar voi dragele mele mioare ma-ti facut sa ma razgandesc,pentru voi o sa fiu acolo,pentru oier,pentru Argaseala,pentru oile fara suflet din teren o sa strig cat ma tine "**** Becali"

Esti un mic agitator!!!!!!!!

Pentru stelismul din tine iti spun eu ca Tudose are 5 clase peste Rada....

Iar de mediocritate.........hmmmm............relaxeaza-te! fular-campionii

Esti un mic agitator!!!!!!!!

Pentru stelismul din tine iti spun eu ca Tudose are 5 clase peste Rada....

Iar de mediocritate.........hmmmm............relaxeaza-te! fular-campionii

de aceea a jucat asa de bine la echipele la care a evoluat

@redondo

Panathinaikos a batut pe Inter

inter este cea mai slaba echipa din cele aflate in optimile ligii campionilor

Nu prea sunt de accord... La Steaua 2009 e timpul schimbarii (sa dea Dumnezeu sa se schimbe patronul inainte de orice!), deci nu ar trebui sa plangem dupa cei plecati si nici dupa alte transferuri de straini mediocri. Generatia actuala e la capat de linie si e bine ca au inceput sa plece. Jucatorii actuali ar fi putut cel mult sa ajunga din nou in LC, dar asta nu mai inseamna nimic caci noi vrem mai mult. Parerea mea e ca desi pe hartie suntem de locul 5, in realitate avem sansa unui schimb de generatie relativ decent (macar in UEFA poate ajungem). Nu uitati ca daca incep sa dispara jucatorii plafonati din echipa, atunci putem vedea un Lazar, Rusu, etc. In plus ceilalti jucatori tineri de la Steaua II vor fi incurajati ca se poate ajunge la echipa mare, deci vor trage mai tare. Nu sunt naiv, nu ma astept ca toti cei de la Steaua II sa fie vedete, dar daca ajung 5-6 la echipa mare atunci ei vor aduce poate din nou exuberanta jocului ofensiv si a lipsei de complexe, adica ceea ce ne omoara cam de pe vremea lui Olaroiu. Oricum eu unul sunt satul de no-names precum Semedo, Arthuro sau mai stiu eu care...

Sign in to follow this  
Followers 0