Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Intrebari si erori de logica

15 posts in this topic

Pana la urma nu inteleg care este problema cu faptul ca galeria Stelei si-ar manifesta nemultumirile fata de finantatorul George Becali? De unde vine aceasta preocupare intensa si ce este cu isteria creata in jurul unui comportament tolerat cu usurinta in urma cu zece ani in Ghencea? Pentru ca - supriza pentru unii - era o vreme cand maraitul galeriei insemna ceva pentru conducatori si se traducea prin "trebuie sa facem ceva ca sa-i satisfacem pe suporteri". Prin FOTBAL ADEVARAT si VERTICALITATE.

Sa intelegem ca George Becali este atat de slab si nu poate sa-si asume faptul ca la un moment dat poate fi contestat? A uitat ca numele sau a fost scandat cu respect pe acest stadion inainte de a haui alaturi de galeria cainilor? A uitat de simpatia ce-l inconjurase la inceput inainte de a lovi in Boloni, Iordanescu si Hagi?

Nu cumva domnul Becali era acela care, in urma cu un sezon, declara in gura mare cu emfaza "sa ma injure pe mine, dar sa lase echipa in pace"?

Acum lucrurile sunt clare: suporterii vor sustine echipa doar ca, din cand in cand isi vor manifesta nemultumirea fata de patron. Desigur, modalitatea de manifestare este discutabila, eu as apela la alte metode mult mai civilizate dar mai dureroase in acelasi timp. Repet, "Hagi, Hagi, Hagi" scandat meci de meci din 25000 de guri poate fi mai dureros decat orice injuratura. La fel si-n cazul numelor lui Boloni sau a lui Iordanescu.

Ceea ce nu inteleg Becali si simpatizantii sai este un aspect simplu, esential. A avut tot timpul in mana un atu extraordinar, o arma foarte puternica prin care putea determina suporterii stelisti sa-l adore: echipa de fotbal Steaua Bucuresti. Nimic mai presus decat Steaua, performantele acesteia, respectul pentru stelism si stelisti, iata elementele care-l puteau plasa, alaturi de Sfinxul Alexandrescu, intr-o zona divinizata de suporteri, un teritoriu tabu, de neatins.

Nici in acest ceas tarziu, George Becali nu este in stare sa-si rezolve pe cale amiabila un conflict. In primul rand nu-l intelege si-l pune pe seama unor cauze numai de el banuite, desi lucrurile sunt simple si nu au legatura cu banii, politica sau actiuni comandate. Un alt element care trebuie sa-i dea de gandit este numarul tot mai mare de suporteri stelisti care-l contesta. Oare toti sunt golani, toti sunt cumparati? Se gandeste domnul Becali ca dragostea simpla pentru o echipa de forbal nu are legatura cu banii si nici nu poate fi influentata de acestia?

Omul nu poate asigura verticalitate Stelei apoi isi trimite aghiotanti pentru a-i rezolva problemele demonstrand inca odata ca nu a inteles unde a gresit si nici nu stie cum sa repare. Iar unde au esuat Argaseala si Lacatus cel mai probabil va fi implicat Zmarandescu.

Becali trebuie ignorat total!Nu o sa se rezolve nimic cu injuraturile.

Edited by Radu18

Va rog nu-l mai bagati in seama pe Becali , poate moare de suparare :)

Catalin,modul in care Becali si Argaseala gandesc aceste probleme nu mai mira pe nimeni.Ce ma surprinde pe mine este tupeul pe care l-a prins Lacatus...nu stiu ce se va discuta la anuntata intalnire dintre el si cativa reprezentanti ai suporterilor dar avand in vedere ce a facut ca antrenor pana acum pentru Steaua nu cred ca ii da dreprul sa ceara ceva suporterilor,iar performantele sale ca jucator consider ca sunt alta poveste.

Ce vreau sa scot in evidenta este insa un alt aspect al problemei (legat de modul de manifestare si metodele de care aduceai aminte pentru a continua protestul).Cu totii (cred) suntem de acord ca unul din elementele cheie il constituie partea neutra in acest conflict si ma refer aici la tribune; peluzele au luat atitudine atunci cand clubul nostru cu tot ce inseamna acesta a fost atacat si sunt convins ca o vor face in continuare.Problema este ca daca protestele vor degenera in conflicte cu fortele de ordine cei neutrii (tribunele,cetatenii din fotoliile de acasa,etc) nu ni se va alatura.

La amicalul Steaua-Charleroi toata lumea stie ca huliganii au distrus un meci amical,la Dinamo-Steaua oamenii stiu ca suporterii au rupt scaune iar dupa meci dragutii de jandarmi le-au dat bataie la golanii aia,la Steaua-Timisoara din nou animalele din peluze au spart parblizele masinilor din parcari si de aceea nu e nici o problema ca jandarmeria a intervenit si le-a rupt gura huliganilor,acoholistilor,drogatilor (mai era ceva?!) care populeaza peluzele.

Stiu ca atunci cand iti vezi prietenul cu care ai venit la meci batut de jandarmi desi nu a facut nimic care sa justifice asta (o torta aprinsa nu justifica folosirea fortei ), stiu ca tortele nu sunt periculoase dar trebuie sa gasim un mod de a protesta astfel incat tribunele sa ni se alature.Atata timp cat doar peluzele vor protesta va fi vorba doar de descreierati care vin la stadion sa rupa scaune (nu ma crezi intreaba valorile ce lucreaza la GSP,Prosport,etc.

Un alt element care trebuie sa-i dea de gandit este numarul tot mai mare de suporteri stelisti care-l contesta. Oare toti sunt golani, toti sunt cumparati? Se gandeste domnul Becali ca dragostea simpla pentru o echipa de forbal nu are legatura cu banii si nici nu poate fi influentata de acestia?

Pentru un om ca Becali, care mereu se lauda cati bani a facut(aceasta fiind pentru el cea mai mare realizare a lui), e de neconceput ca cineva sa inteprinda o actiune din pasiune. Pentru el totul este motivat de bani, deoarece pentru el numai banii conteaza

Din punctul meu de vedere suporterii care-l contesta pe Becali sunt perfect indreptatiti si il pot contesta prin injuraturi si fluieraturi cat vor.

Ceea ce nu ar fi normal si ar atrage efecte negative asupra echipei sunt manifestarile violente: provocarea de batai cu jandarmii, aruncatul cu petarde sau diverse obiecte in teren. Asta nu ar mai fi o actiune anti-Becali ci una anti Steaua, ca jucatorii si imaginea clubului vor suporta conseciintele si nu Becali. La cat s-a facut de kakao, asta ar fi un mizilic.

sunt de acord cu tine Catalin ,si cred ca trebuie sa protestam impotriva acestui cioban .dar in acelasi timp sa fim atenti sa nu facem rau echipei si sa nu le dam prilej jandarmilor sa intervina ,ca atunci victoria o sa fie tot a ciobanului :steag_cruce_invers:

@Radu18, Korado - daca l-am ignora ar fi ca si cum am accepta ceea ce face el, adica am fi partasi la distrugerea Stelei putin cate putin.

Cel mai indicat e sa-l fortam noi toti sa plece, sa protestam pana cand va lua mainile de pe clubul nostru drag. Si pt cei care isi fac griji ca Steaua va avea probleme dupa aceea, sunt mai mult ca sigur ca sunt o gramada de "oameni de afaceri" care abia asteapta sa puna mana pe Steaua.

Mai terminati cu incidentele astea cu jandarmii. Voi chiar credeti ca noi vrem sa ne batem cu jandarmii? De unde ideea asta generala? Credeti ca am iesii vreodata invingatori dintr-o lupta cu ei? Tot noi ne luam bataie, tot noi ne luam amenzi, tot noi ne umplem de nervi.

Incidetele cu jandarmii apar atunci cand suntem supusi la unele abuzuri, cand ne sunt incalcate anumite drepturi, cand suntem provocati prin zeci de metode. Daca jandarmii sunt provocati de unii dintre noi, ei nu au voie sa reactioneze dupa cum le taie capul si sa abuzeze de uniforma. Ei in mod normal reprezinta statul si in tarile civilizate nu se admite ca politistii,jandarmii sa se rafuiasca cu oamenii din motive personale. La noi fix asta se intampla.

Si scuzati-ne daca nu inchidem ochii si nu plecam capul in fata unor nedreptati si in fata unor abuzuri.

Si ce crezi ca ar trebui sa faca Becali pentru a opri acest conflict?

Mie mi se pare grav,ca in loc ca stelistii sa-si concentreze atentia asupra meciului,se preocupa de idei revolutionare.

Edited by redondo

Becali nu mai are ce sa faca sa opreasca conflictul. A avut timp 8 ani sa faca sa nu apara conflictul.

Deja s-au mai facut 3-4 ani din cei 8,timp in care putea sa opreasca "conflictul". Pentru mine si pentru multi altii singura solutie e sa plece de la Steaua. Sa nu ma luati ca face ce vrea ca e proprietatea lui ca nu e chiar asa. Din cate stiu eu,el e doar un creditor,a imprumutat Steaua cu bani. Daca o va vinde isi va lua absolut toti banii bagati de el + toti banii pe care i-a luat deja in cei 8 ani. El oricum va fi pe plus cu multe milioane bune.

Asta e Becali. El nu se poate schimba. Nu stau acu' sa-l caracterizez eu pe el. Toti ne-am dat seama ce fel de om e. Argumentele pentru care el trebuie sa plece s-au tot scris pe site-ul asta. Sunt cu zecile. Argumentele pro se rezuma in final doar la unul singur... ca are bani. ATAT ! Un club precum Steaua nu va ramane niciodata parasit si fara bani.

Voi chiar nu vedeti ca se pierd toate valorile si tot spiritul stelist de cand e Becali la Steaua ? Mi-e si groaza sa ma gandesc ce va fi peste 4-5 ani daca nu va pleca. Doar eu cunosc si am auzit o groaza de persoane care au renuntat sa mai vina pe Ghencea datorita lui Becali. Le este pur si simplu scarba si eu renuntat sa mai vina ,sa se mai agite.

Mai mult ca sigur dupa plecarea lui va fi de 1000 de ori mai bine. Atmosfera se va schimba radical.

In concluzie...fiecare sa faca cum crede ca e mai bine. Voi,cei care nu sunteti de acord cu contestarea lui, nu-l contestati. Incurajati voi echipa. Sa vedem daca si puteti. Sa vedem cati sunteti. Asa e usor de vorbit pe net. Incurajati-o voi ca nu va va opri nimeni.

Cei care au decis ca Becali trebuie sa plece,il vor contesta. O sa vedeti ca nu se va rezuma totul doar la 3 injuraturi pe stadion.

Daca am alege toti un drum comun, e imposibil ca Becali sa nu plece.

In rest,numai bine tuturor,indiferent de pozitia adoptata. Toti vrem binele Stelei,doar ca acest bine il vedem diferit.

Acum e momentul sa-l lovim, sa-l contestam, huidium fiindca daca nu pleaca acum nu mai pleaca pe veci, si daca vrem vreodata sa ne recapatam adevarata Steaua inapoi, trebuie sa actionam!!! Daca nu, ne vom multumi maxim cu calificari in CL urmate de prestatii rusionoase, sau finaluri murdare de campionat.

din pakate oricat l-am injura,huidui,etc tot nu va pleca...credeti ca e prost sa lase Steaua...nimeni nu l-ar mai baga in seama daca ar pleca din Ghencea...asadar noi il injuram el ne face 'bagabontzi' si tot asa...

este momentul ca manifestarile impotriva ciobanului sa fie mai vehemente ca niciodata. este momentul sa strigam 90 de minute impotriva lui. trebuie sa plece !!!

Gigi Becali este un copil de 50 de ani sau citi ani o avea.Omul este bolnav dupa atentie,pozitiva sau ...macar negativa.injuratura este o atentie.Cel mai eficace lucru impotriva ciobanului sunt demonstratiile de strada(cu blocarea circulatiei),sau lasarea stadionului cit mai gol posibil,plus folosirea puterii telecomenzii decite ori ciobanul apare la tembelizator.Doarece suntem romani si nu prea avem chef sa ne schimbam mentalitatea,ramanem cu ce se face acum pe stadion...cea ce este mult mai bun decit nimic :).sa auzim numai de bine,adica Steaua IN,CIOBAN OUT.

Edited by bebeto

Sign in to follow this  
Followers 0