Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Redactori

2,416 posts in this topic

Pe adresa de e-mail a redactiei am cerut reoganizarea redactorilor in vederea reinceperii campionatului.

Pentru ca Lari si Adrian nu au acces la adresa de e-mail, am deschis acest topic pentru a fi si ei in cunostinta de cauza.

Zilele saptamanii, subiectele fixe si redactorii:

1. avancronica (joi, vineri sambata, in functie de data disputarii meciurilor Stelei) - SSK

2. cronica meciului, imediat dupa disputarea lui - Il Soldatino

3. luni, articolul lui Mihai

4. marti, analiza meciului facuta de Adrian

5. miercuri - Marius

6. joi - Lari

7. vineri - Virgil

In afara de zilele de mai sus, orice redactor are libertatea sa scrie in orice zi a saptamanii, fara ca subiectul ales de el sa se suprapuna peste subiectele fixe.

Va rog confirmati sau infirmati cele de mai sus.[/i]

Astept si propuneri.

Aham.

Deci joi, mort-copt, trebuie sa fiu activ, nu pasiv. :bananadance:

Buuun. Eu ma bucur ca am fost repartizat joi, pentru ca nu interfereaza cu nicio chestie de la munca.

Ma gandesc ca nu e nici o problema daca analiza ti-o trimit chiar si imediat dupa meci.

Doar ca ea va fi publicata marti, nu?

De fapt e mai bine asa. Ca poate la cald mai scriu si eu prostii.

Bun. Martea e ziua mea :D

De fapt e mai bine asa. Ca poate la cald mai scriu si eu prostii.

Cel mai bine :D

Iata raspunsurile celor vizati:

Catalin Asavoaei - Il Soldatino:

Salutare,

cred ca, in fapt, discutiile se concentreaza asupra rubricii in care se posteaza articolul principal.

Personal, de aproape doi ani, am ales sa scriu doar articole secundare, rareori alegand sa-mi postez cate un text drept principal (in schimb a facut-o Toronto in locul meu uneori). Am ales sa postez astfel articolele mele din urmatoarele motive:

1. exista o chestie psihologica: in ziua in care trebuie sa-mi scriu articol principal este posibil sa nu pot (serviciu, probleme de familie sau serviciu, net picat) sau sa NU am inspiratie

2. am eliberat un loc pentru un coleg care isi doreste o zi in care sa posteze un text drept principal;

3. imi place sa-mi postez articole ori de cate ori imi vine cheful si inspiratia (uneori si la 2 dimineata) fara a fi musai conditionat de o ora.

Personal, as fi foarte multumit daca in viitor am gasi o solutie astfel incat toate articolele scrise de redactori sa para drept "principale" fara sa existe sistemul piramidal.

Stiu, suna socant pentru inceput, poate imposibil sau foarte greu de gasit o solutie dar, am observat faptul ca discutiile pe site se fac mai ales, in situatia articolului principal.

In felul acesta nu am mai avea nevoie de programari pe zile ale saptamanii, ci am putea stabili o limita minima a articolelor lunare pentru fiecare redactor (aici excludem avancronica si cronica de meci care ar ramane cu rubrica lor obisnuita).

Cam atat pentru moment.

Noroc

Catalin

bold_ovidiu - SSK:

Salutare,

intr-adevar, dupa cum spunea si Marius, nici eu nu pot sa afirm, cu

mana pe inima ca voi respecta cu sfintenie o rubrica saptamanala.

Oricum, avand in vedere ca voi scrie oricum mai rar si tinand cont si

de programul meu, eu as opta mai degraba pentru o rubrica in week-end.

Problema un pic mai mare cred ca e cea cu avancronica, pentru ca

implica o "prestatie" foarte regulata - adica fix ceea ce eu nu pot

garanta. Daca cineva ar putea sa scrie aceasta avancronica in locul

meu, ar fi mult mai sigur pentru site.

Eu:

Am fost de acrod cu cei 2, propunand sa scriu eu avancronica in locul lui SSK, iar Adrian - cronica meciurilor. Astept raspunsurile lor.

In plus l-am rugat pe Azzido sa-i dea acces lui Adrian sa-si posteze singur articolele si sa trimita invitatie lui Lari si Adrian pentru cooptarea in redactie pentru a putea primi si ei mailurile si a colabora mai usor.

S-auzim de bine! Pe maine.

Deci sa inteleg ca nu va mai exista o zi anume?

Si pentru mine e ok asa, desi nu m-ar fi deranjat sa fie o zi fixa. Dar, nah, cu totii avem si alte treburi.

Cat despre ce spunea IlSoldatino, referitor la "sistemul piramidal", am vazut ca oricum userii pot comenta la greu oriunde se afla articolul. Un exemplu sunt ultimele articole ale lui Catalin si Virgil. al lui Catalin este pe prima pozitie, dar pe al lui Virgil s-a comentat mai mult ( :whistle: ala de acolo e un alt Lari, nu recunosc nimic!)

Tin sa-i multumesc si lui Ovidiu pentru faptul ca a propus includerea mea si a lui Adrian in mailul redactiei. :beer2:

Edited by Lari

Ma pot ocupa de meciuri fara probleme.

Avancronica o face Virgil, din cate stiu, de foarte multa vreme. Si mie imi place cum prezinta el echipa si pune poze,etc.

Probabil ca impreuna cu Dragoshel ma voi ocupa in continuare si de transmiterea live a meciurilor. Asta cred ca ma va ajuta la cronica. Cat despre analiza meciurilor, cred ca marti e o zi foarte buna pentru mine. In caz ca exista probleme, pot sa revad si meciul ca sa nu fac greseli.

Ar mai fi si Piece of Mind, dar vad ca nu mai da niciun semn de viata. Ar trebui atrasi keluboss si The Radical in redactie. O sa le trimit mesaje si o sa le propun, pentru ca trebuie sa avem o echipa puternica.

LE Am trimis mesaje private celor trei si astept raspunsurile lor. Vreau sa avem o redactie puternica, iar ei trei sunt obisnuiti ai scrisului. Daca vor raspunde afirmativ ofertei, vom avea nu mai putin de 9 oameni care scriu, iar subiectele vor fi diversificate:

Il Soldatino, Somanescu, SSK, Piece of Mind, Marius, Lari, Adrian, Keluboss, The Radical si eu. Deci 10 redactori. Mai sunt si altii care probabil vor aparea cand nici nu ne asteptam. Ar fi extraordinar. Important ar fi sa existe o disciplina, respectiv repartizarea articolelor pe zile.

Edited by Virgil

Adrian, eu voi continua sa comentez meciurile, daca doresti sa ma ajuti, cu cea mai mare place ;)

Voi continua sa mai postez pe site si noutati despre Steaua din orice sport.

Felicitari pentru initiativa de a va oragina si a posta pe zile ;)

Alex scrie cand are timp, cand gaseste un subiect interesant etc.

Articolele de istorie ale lui Andrei s-au cam... terminat. Din pacate. Asteptam ca omul sa continue povestea dar nu-l putem presa in vreun fel.

Nu stiu. Dar ar fi bine sa o faca.

@ Doru

Poti sa vorbesti cu el.

Piece of Mind a raspuns afirmativ, dar nu e sigur ca va putea scrie saptamanal. Nicio problema, pentru ca in ziua lui era miercurea. Tot miercuri il avem si pe Marius. Asa ca, ziua e oricum acoperita. Totusi, de baza ramane Marius.

Articolele de istorie ale lui Andrei s-au cam... terminat. Din pacate. Asteptam ca omul sa continue povestea dar nu-l putem presa in vreun fel.

Mai este un episod, perioada 1965-1985. A spus ca va incerca sa termine si continuarea, dar nu a putut oferi o marja de timp.

@ Adrian

Il Soldatino a renuntat sa mai scrie cronica meciurilor Stelei. Din lipsa de timp si din dorinta de a oferi si altora posibilitatea sa o faca. Iti va ramane tie. O vei posta imediat dupa meci. Cand nu vei putea, anunti si te va inlocui cineva. Succes.

foarte buna initiativa, chiar vroiam sa propun de ceva timp asta si nu stiam cui sa ma adresez. virgil, ar fi perfect daca ai putea sa manageriezi echipa redactionala, sa se respecte zile, termene, sa fie o activitate mai intensa pe site.

de asemenea, ar fi bine daca ati putea readuce in echipa redactionala oameni care au scris pe site, dar din vari motive nu o mai fac.

p.s.: cu ardeleanu ce se mai aude?

DRAGÃ TIBERIU,

Te rog sã iei notã asupra deciziei mele irevocabile de a

întrerupe colaborarea cu site-ul „fcsteaua" din rațiuni personale.

Proiectul meu de a prezenta Steaua „altcumva" în 88 episoade(știai cã

în cheie numerologicã 8 reprezintã un infinit pe verticalã) în parte a

reușit. A fost prima oarã(și sper ultima) când am scris în varianta

aceasta, ce se vrea interactivã și modernã, se crede o Plaka a

democrației de idei, dar prin precaritatea țâfnoasã a unor

sfârâiaci(tot clasicul Creangã a gãsit o denumire sugestivã pentru

uscãturile cetãții) reușește sã eșueze deseori într-un bâlci al

deșertãciunilor. ªi, slavã Domnului, cã majoritatea userilor gândesc

logic și sunt militanți pãtimași ai unei cauze nobile, iubirea de

Steaua(cred cã suntem prea aproape de ea ca sã avem perspectiva

acestui miracol sportiv și social). Existã și o minoritate de neghiobi

congenitali(atenție, conform directivelor Consiliului Europei,

minoritãțile trebuiesc protejate-te rog sã ai grijã sã nu-i rãnești

cumva cu vreo idee, ce i-ar destabiliza ireversibil), care aruncã în

derizoriu orice atitudine de bunã credințã, planând asupra ta zborul

deasupra unui cuib de cuci. Fug de acest site ca sã nu mã molipsesc de

primitivismul unei sfertodocte, care neîncrezãtoare în superbia limbii

române de a exprima orice trãire, simte nevoie de a-și culege

afirmațiile precare cu litere de tipar, și de a nu a avea de a face cu

ciudãțeniile acestui enjoy(o joie funestã a spiritului, ce mai, un

scrântit, pay attention, în viziunea sa, nu-i exclus ca eu sã fiu

considerat nebun, pentru cã pacienții Socolei cred cã aiurelile și

anacronismul se întind dincolo de zidurile spitalelor de alienați

mintali). Enough is enough ! Mã voi simți mereu solitar cu voi în

credința cã sunteți vârful de spadã al încercãrii superbe de a cultiva

normalitatea și civilizația în peluzele Ghencei. „Partir c'est mourir

un peu !", vorba lui Ribery, care a scos sufletul din noi la Munchen.

Cu privilegiul de a fi cunoscut un grup de tineri frumoși și niște

steliști devotați, rãmân al vostru,

Constantin Ardeleanu

PS Pentru a stinge eventual curiozitatea unora despre „ãla care a

dispãrut așa cum a apãrut", îți sugerez de a le spune cã am plecat în

vacanța de iarnã, cum chiar am de gând sã fac. ªi când se întoarce ?

Dar de ce, mã rog, ar fi nevoie sã se mai întoarcã ?

de asemenea, ar fi bine daca ati putea readuce in echipa redactionala oameni care au scris pe site, dar din vari motive nu o mai fac.

p.s.: cu ardeleanu ce se mai aude?

Am incercat sa-l conving pe Gica Chioru sa mai scrie, insa a refuzat categoric. Doamne, ce rau imi pare!

Din cate stiu, Domnul Constantin Ardeleanu nu va mai scrie din cauza faptului ca unii membrii ai site-ului nu i-au apreciat materialele.

Dar ma bucur ca a revenit Andrei Sava. Chiar foarte, foarte mult.

Si ca am adus vorba: dupa cum am spus mai sus, Andrei Sava mai are doar un singur material despre istoria noastra, anume un material despre perioada 1965-1985, unul excelent. Ziua lui este marti. Propun sa nu renuntam la el, ci sa mai preluam articole de acolo, mie mi se par bine si foarte bine scrise. Mai ales ca are obiceiul sa raspunda cum trebuie cretinilor care debiteaza idiotenii despre Steaua.

Ar mai fi si Piece of Mind, dar vad ca nu mai da niciun semn de viata. Ar trebui atrasi keluboss si The Radical in redactie. O sa le trimit mesaje si o sa le propun, pentru ca trebuie sa avem o echipa puternica.

LE Am trimis mesaje private celor trei si astept raspunsurile lor. Vreau sa avem o redactie puternica, iar ei trei sunt obisnuiti ai scrisului. Daca vor raspunde afirmativ ofertei, vom avea nu mai putin de 9 oameni care scriu, iar subiectele vor fi diversificate:

Il Soldatino, Somanescu, SSK, Piece of Mind, Marius, Lari, Adrian, Keluboss, The Radical si eu. Deci 10 redactori. Mai sunt si altii care probabil vor aparea cand nici nu ne asteptam. Ar fi extraordinar. Important ar fi sa existe o disciplina, respectiv repartizarea articolelor pe zile.

Astept acceptul lui Adrian pentru rubrica CRONICA. Astept deasemenea sa se hotarasca SSK daca mai scrie avancronica. Daca nu o sa o preiau eu. In felul acesta vom avea urmatoarea schema de respectat:

Avancronica - Virgil

Cronica meciului - Adrian

Luni - Mihai Somanescu

Marti - ?

Miercuri - Marius, Piece of Mind

Joi - Lari

Vineri - Virgil

Sambata - ?

Duminica - ?

Soldatino si SSK au ales sa scrie fara zi fixa. Keluboss va scrie despre suporteri, The Radical nu a raspuns mesajului meu. Ar mai fi Alex Blaja si oricand, oricare din vechii redactori. Daca vreunul dintre cei nerepartizati pe zile doreste sa-si aleaga una din zilele ramase neocupate, sa anunte.

Pentru ca exista posibilitatea sa scrie doi sau trei in aceeasi zi.

Edited by Virgil

Cred ca ar trebui facuta publica lista cu redactorii, imdeiat ce se definitivizeaza (ce cuvant naspa) echipa. Ma gandesc la faptul ca majoritatea useriolor inca asteapta articolele domnulu Ardeleanu, suntem datori sa le spunem ca domnia sa nu va mai scrie pentru acest site. In fine, io cunosc un bula care cred ca e bucuros ca domnul Ardeleanu s-a retras :) .

@Mo - UNU' verde care deja o parere bine stabilita vizavi de sensul vietii insusi :) .

Edited by Stanici

Mai, da' normal ca accept sa fac Cronicuta :)

O sa prezint si meciul pentru suporterii care nu au putut sa il vada si o sa prezint si analiza lui tactica.

Nu e absolut nici o problema.

Numai sa fie oameni online dupa meci ca sa va pot trimite ce am scris.

Sign in to follow this  
Followers 0