fcsteaua.ro

Amintiri despre o glorie uitata

73 posts in this topic

@cristian86

Si cand spunea cu seninatate ca performantele Stelei au fost realizate din noroc si cu adversari mediocri sau ca el a avut un merit in formarea echipei superbe din 86, recunostea performantele Stelei?

Performantele Stelei din perioada '86-'89 au fost realizate si cu noroc si cu aportul altor factori de natura extra-fotbalistica.

N-a luat stelisti foarte multi la nationala in acea perioada. Asta e, fiecare dintre noi avem ceva care ne atata orgoliul si, pana la urma platim pentru asta. Ideea e ca neconvocarea "in bloc" a stelistilor poate fi privita ca un ajutor nesperat si neintentionat in campaniile europene.

De altfel, chiar Tudorel Stoica recunostea, parca, ca refuza convocarile la nationala antrenata de Lucescu pentru ca nu putea juca la capacitate maxima pentru ambele echipe.

Daca pe unii ii incalzeste cu ceva sa opineze despre caracterul unuia sau altuia, n-au decat.

da mai lasati-l draq pe stralucescu in pace si vorbiti despre meciul ala care ati fost la meci sau l-ati vazut la TV.

golul egalizator daca imi aduc bine aminte a fost luat de pe la vreo 40 m, mingea sarind dintr-o brazda din gazon si pacalindu-l pe ritli. (cu putin timp inainte fusese concert Metallica).

spre rusinea mea spre finalul meciului ma indreptam spre iesire, iar faza cu golul lu Belodedici am vazut-o de sus de pe scari. bucuria golului a fost extrem de mare, unul dintre tovarasii mei in goana bucurie inspre gard aproape si-a rupt tibia intr-unul din scaune.

nu mai zic apoi marsu dupa meci de la stadion pana in regie pe jos la 12 noaptea.

ce vremuri.....

De altfel, chiar Tudorel Stoica recunostea, parca, ca refuza convocarile la nationala antrenata de Lucescu pentru ca nu putea juca la capacitate maxima pentru ambele echipe.

Tudorel a inceput sa refuze convocarile dupa ce Lucescu il tinea prin cantonamentele Nationalei o groaza de vreme si nu-l baga pe teren la meciuri.

Am vazut acel meci din primele randuri ale tribunei 0, a legendarului stadion "23 August", rebotezat Stadionul National din Complexul Sportiv "Lia Manoliu".

Voi fi cat se poate de sincer. Rapidul avea o echipa extraordinara si un joc foarte bun. Era de altfel favorita meciului. Meciul incepuse in favoarea ei si curgea in favoarea ei. In ultimul minut de joc, cand cei aflati in jurul meu asteptau ultimul fluierat al arbitrului, Belo, fantasticul Belo a egalat. Eram in culmea fericirii, dar emotiile ma copleseau pentru prelungiri. Victoria din final a fost cu atat mai dulce, cu cat rapidistii din jurul meu paraseau tribuna, nevenindu-le sa creada ochilor. Noi am ramas pentru festivitatea de premiere. A fost momentul in care in stadion s-a vazut care suntem noi si care ei.

Steaua a jucat formidabil, aportul lui Lacatus si Belo fiind consistente si hotaratoare. A fost o partida de povestit nepotilor. Pacat ca nu ati vazut-o si cei mai multi dintre voi.

Edited by Virgil

Ca tot a venit vorba de perioada aia, stie cineva de ce a plecat Lacatus la FC National?

Edited by ebonyc

e bine sa depanam amintiri, sa ne bucuram din nou. buna initiativa!

totusi, articolul "scartaie" in ultimele doua aliniate. cica in perioada aia nu era nevoie de valize ... aha, deci la Craiova in 98 sa inteleg ca s-a livrat direct in cont ... asadar, hai sa lasam figurile de stil! si care erau/sunt ziaristii platiti sa apere imaginea Stelei?

si hai sa terminam odata pentru totdeauna cu vrajeala asta cu jucatorii "alungati". respectivii au fost dati pt ca nu mai dadeau randament. Danciulescu marcase in 99 2 goluri in tot turul. de aia a fost vandut. iar Vladoiu a plecat din alte motive ... restul erau niste basini extraordinare. cum naiba sa ii plangi pe miu si lincar? dar mai ales pe jegul ala securist danilescu ...

e bine sa depanam amintiri, sa ne bucuram din nou. buna initiativa!

totusi, articolul "scartaie" in ultimele doua aliniate. cica in perioada aia nu era nevoie de valize ... aha, deci la Craiova in 98 sa inteleg ca s-a livrat direct in cont ... asadar, hai sa lasam figurile de stil! si care erau/sunt ziaristii platiti sa apere imaginea Stelei?

si hai sa terminam odata pentru totdeauna cu vrajeala asta cu jucatorii "alungati". respectivii au fost dati pt ca nu mai dadeau randament. Danciulescu marcase in 99 2 goluri in tot turul. de aia a fost vandut. iar Vladoiu a plecat din alte motive ... restul erau niste basini extraordinare. cum naiba sa ii plangi pe miu si lincar? dar mai ales pe jegul ala securist danilescu ...

Danciulescu marcase asa de putin pentru ca jucase putin si asta nu sa intamplat in 1999 ci in turul campionatului 2001-2002 , Vladoiu a avut un conflict destul de grav cu Becali iar miu nu a vrut sa rezilieze contractul cu firma lui giovani Becali si a fost obligat sa plece

Ca tot a venit vorba de perioada aia, stie cineva de ce a plecat Lacatus la FC National?

Intreaba-i pe Piturca si pe Paunescu. Nu ca Lacatus ar fi fost usa de biserica...

Orgolii, bani...

aveam 14 ani min 90 2-1 pentru subpodari (desi pe atunci nici nu se auzea de porecle de acest gen eram mai buni) Steaua macina in gol rapidul se apara supara numeric

si vine centrarea Belodedici se inalta suprauman de inalt si mingea il loveste din cite mi-a parut mai mult in ceafa decit in frunte Gooooooooolllll bucurie imensa.

penaltyurile nu le mai tin minte dar tin minte cum se inchina Ritli in fata suporterilor .

desi nu a prins nici o minge imaginea asta mie mi se asociaza cu alura de invincibilitate a Stelei

Danciulescu marcase asa de putin pentru ca jucase putin si asta nu sa intamplat in 1999 ci in turul campionatului 2001-2002 , Vladoiu a avut un conflict destul de grav cu Becali iar miu nu a vrut sa rezilieze contractul cu firma lui giovani Becali si a fost obligat sa plece

Danciulescu evolua putin, este adevarat, acest lucru datorindu-i-se numai si numai lui. Juca slab si rata exagerat atunci cand era folosit. Sa ne aducem aminte de meciul cu elvetienii de la St. Gall, cand a ratat din situatii clarisime cel putin 2-3 goluri. Daca am revedea acel meci, cu siguranta absolut nimeni nu l-ar mai hudui pe Piti. Vinovatul principal pentru ratarea calificarii a fost Danciulescu. Echipa si-a creat destule situatii de gol. Au fost insa ratate nepermis de usor de Danciulescu.

Vladoiu se certase intr-adevar cu Becali. N-a fost insa o mare pierdere. Dupa ce a plecat de la Steaua, nu-mi amintesc sa fi jucat cine stie ce la alta echipa.

Miu n-a vrut sa-si prelungeasca contractul cu Steaua. Acesta a fost motivul pentru care a fost trimis la tineret pana la expirarea contractului.

Intreaba-i pe Piturca si pe Paunescu. Nu ca Lacatus ar fi fost usa de biserica...

Orgolii, bani...

Pe naiba. Lacatus era gata ca fotbalist. Piti a intele si i-a dat de intele ca nu mai are nevoie de el. La nici un an de la transferul in 'Parcul cu platni' s-a lasat de tot si a devenit secundul lui Stoichita la National.

Era vremea cand Steaua nu avea nevoie de valize si nici ziaristi platiti ca s-o apere. Ba isi permitea luxul de a sfida criticile pentru ca juca fotbal adevarat. Steaua vorbea doar pe teren inchizand guri, stopand venin si facandu-se sa fim mandri ca suntem stelisti.

Era vremea cand lui Becali i se arata locul ordonandu-ise sa nu-si mai dea cu parerea pentru ca nu se pricepea la fotbal, iar Cupa Romaniei nu era o pierdere de timp. Din pacate era si timpul ce preceda izgonirile lui Danciulescu, Linkar, Miu, Danilescu, Vladoiu si a multor altora. Inainte de renuntarea la spectacol, personalitate, demnitate si onoare...

Hai sa fim seriosi. Tot timpul au fost 'valize', iar 'ziaristi platiti' sa apere Steaua nu stiu de unde i-ai scos. Toate echipele care se bat la campionat, dar nu numai, se folosesc de 'valize'. Din nefericire unele le folosesc pentru a cumpara meciuri, in timp ce Steaua, prin Becali le-a folosit pentru ca echipele care jucau cu contracandidatele nostre la titlu sa-si apere corect sansele. E o mare diferenta, totusi. Din pacate, asa-zisii jurnalisti de la noi pun in aceiasi balanta toate 'valizele' si va baga in cap numai si numai aiureli.

In perioada aceea, Becali nu avea nicio legatura cu Steaua. Daca era, cu siguranta, nu terminam la ani lumina de locul 1 si 2.

'Izgonirile lui Danciulescu, Linkar, Miu, Danilescu, Vladoiu si a multor altora ...' Chiar realizezi ce aberatii emiti? Linkar si Miu si-au terminat contractele si n-au mai dorit sa le prelungeasca. Danciulescu a fost si este o gloaba. Un jucator fara forta, principala calitate in fotbalul modern. Te-ai uitat aseara la Inter - Milan? Ai fi vazut ce 'animale', forte ale naturii, aveau in componenta ambele echipe. Basina de Danciulescu la orice contact cu adversarul este pe jos.

Vladoiu era pe ultima suta. De altfel, dupa plecarea de la Steaua n-a mai jucat aproape nimic.

Danilescu!!!!!! Jegosul ala era de ani buni omul lui Dinamo. Nea Ion Alexandrescu, Dumnezeu sa-l ierte, il scotea din birou cand discuta despre vreun transfer. Retine, Danilescu era sifonul lui Dinamo, iar Paunescu a facut foarte bine ca l-a dat afara.

Edited by Adrian
fara postari consecutive. foloseste butonul edit.

inseamna ca am incurcat anii. mea culpa. Danciulescu juca putin pt ca nu dadea randament. sau poate crezi ca era tinut pe banca daca ar fi dat 15 goluri ... iar restul povestilor le stim. miu a fost mereu un jucator mediocru spre slab.

Pe naiba. Lacatus era gata ca fotbalist. Piti a intele si i-a dat de intele ca nu mai are nevoie de el. La nici un an de la transferul in 'Parcul cu platni' s-a lasat de tot si a devenit secundul lui Stoichita la National.

Asta a vrut sa devina Lacatus si la Steaua, antrenor secund, numai ca a fost refuzat de Piturca. Plus de asta, presa specula intens pe marginea faptului ca cei doi nu s-au prea inghitit niciodata iar, in acele timpuri, nici Laca, nici Piti nu au parut ca vor sa lase altceva de inteles.

Daca era asa terminat ca jucator, cum de ne-a batut Nationalul cu 3-2 in Ghencea, cu Lacatus in mare forma?

Cand imi amintesc de perioada 2002-2004, imi vine sa urlu! Mai tii minte scandarea "Un sut pe poarta"? Mai tii minte ca daca aveam 2-3 ocazii de gol pe meci era un eveniment? Mai tii minte ce jucatori erau promovati?

Da, ai dreptate! Eliminarea cu St. Gall i se poate imputa cu greu lui Piturca. S-a ratat atunci cum rar mi-a fost dat sa vad. Cred ca este meciul cu cele mai multe ratari, dupa ala cu Rosenborg din istoria moderna a Stelei. Nu numai Danciulescu (facea rar meciuri bune, trimitea rar suturi bune pe poarta, desi cu unul din ele am eliminat Levadia Maardu), dar si Paraschiv a ratat vreo doua ocazii imense, din care una in minutul 90, cand a trimis din foarfeca in bara, de la 5 metri.

Edited by Lari

Si pentru mine. :) Oare o sa mai retraim emotiile si bucuria fotbalului de atunci?

forzateaua

Clar nu. :|

un meci foarte frumos adevarata Steaua pe care noi o iubim azi a ajuns o echima modesta din pacate eu zic ca la meciul cu Vaslui toti suporterii sau ma rog cati putem sa ne cumparam bilete la tribuna 1 si sa ne intoarcem cu spatele la gazon sa nu ne intereseze meciul chit ca batem cu 10-0 sau mancam bataie sa nu ne intereseze toti sa stam cu fata spre cioban si sa il injuram 90 de minute...cred ca i-ar prinde bine un stop cardiac de la nervi ........ar muri de ciuda dc ar vedea ce se intampla sa plece ciobanul asta odata

Da, asa este, in acea perioada mergeam pe stadion aproape la fiecare meci al Stelei, si imi amintesc cum la meciurile de campionat dinainte de cate un meci al Nationalei (daca Tudorel Stoica era convocat la Nationala), prin minutul 70 Tudorel Stoica se intindea pe gazon, apoi intrau medicii, si apoi urma schimbarea....

Apoi era anuntat ca fiind accidentat, si nu participa la actiunea Nationalei.

Nici nu imi amintesc de vreun meci al Nationalei sub Lucescu la care Tudorel Stoica sa fi jucat.

Intr-adevar a fost un meci superb cu o victorie superba. Mi-aduc aminte ca atunci aveam 12 ani si deja in mintul 90 tata mi-a zis hai sa mergem ca e gata, iar eu care respiram pt Steaua si inca o fac desi nu stiu daca mai merita echipa actuala asta am tras de el sa ramanem pana se fluiera pt ca inca credeam ca se mai poate. si mare mi-a fost bucuria la golul lui Belo. Inca o data Steaua nu ma dezamagea si ma facea sa ma simt mandru. Off..pacat ca au devenit doar niste amintiri. Mi-e dor, foarte dor de acele vremuri, de acea echipa magnifica a anilor 90 dar mai ales mi-e dor de acel spirit stelist, de acea galerie care era candva cea mai frumoasa as zice din estul europei.

Apropo am si eu o intrebare.....poate o vede vreun lider de galerie si imi raspunde: de ce nu se mai da cu confetti si nu se mai arunca cu acele role de hartie? era o imagine super tare care se facea ori la goluri ori la inceputul meciurilor....ma rog...poate ca sunt eu "prea invechit" si prea nostalgic.

@cristian86

Si cand spunea cu seninatate ca performantele Stelei au fost realizate din noroc si cu adversari mediocri sau ca el a avut un merit in formarea echipei superbe din 86, recunostea performantele Stelei?

Deci omul a vrut la Steaua.

Nu a putut si a inceput sa se oftice...

Dar articolul exista, si este mai valoros decat toate imbecilitatile care se spun la TV.

Steaua a avut si noroc dar a avut o echipa fantastica, de talie europeana high-end.

Atunci am stat la t1 am fost c unchimiu...moama ce momente...si acsum tin minte explozia de la golul lui belo...cum la fel...la golul lui jean barbu in jurul meu se lasase o tacere maxima si ma uitam inspre t2 si erau aia in extaz....si chiar ca zicea cineva mai sus de spectacolul de lasere...parca connex la organizat...si gunoierii aveau betze dalea fosforescente...chiar ma gandeam ce atmosfera era inainte la un derby...era ceva grandios..acum...

A si despre Lucescu...ne a batut irlanda de nord la Bucuresti...in 85...in perioada cand Steaua rasarea si se vedea cu ochiul liber cate talente are Steaua..el prefera sa-si promoveze jucatorii de la hunedoara...nu zic a avut performante...da las-o draq de treaba te bate irlanda de nord...si asa ca exemplu....Steaua cu un idiot la conducere si un jeg de bani a ajuns in semifinala UEFA...pana si echipa lu fisu cu un nimic de bani a ajuns in sferturi...si el cu sahtior oha...ia mai dat si palop gol :rolleyes:

In ce viteza a a fost purtata faza premergatoare golului....pasa in adancime venita de la mijloc (Linkar daca nu ma insel a dat pasa) si schimb de pase naucitor MARCA Steaua intre Lutu si Lacatus plus un gol de manual pentru atacanti (cum trebuie atacat coltul scurt). Ramanem cu aminttirle si regretele in suflet.

Stelistii care nu au vazut Steaua DE ATUNCI ar trebui sa faca tot posibilul sa vada toate meciurile jucate de, a devenit deja cliseu, ADEVARATA Steaua. O sa vedeti o diferenta IMENSA, URIASA intre ce va ofera Steaua de astazi si Steaua DE ATUNCI!

Tot asa Cataline!

ba ce meci .. imi aduc aminte ca am plans cand a egalat Steaua .. si in jurul meu erau mai multi oameni care plangeau in adevaratul sens al cuvantului ..

In perioada respectiva 95-01, Steaua juca blitz, combinatii f rapide, schimbari de directii, de pozitii, uitati-va pe youtube la goluri cu dinamu, si cu alte echipe din acea perioada si veti intelege de ce m-am indragostit de Steaua. Nu exista ceva similar cu Steaua in Romania si nu va exista nicioadata.