Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Pentru Marian si Steaua: Desteapta-te Romane!

181 posts in this topic

in aceasta problema,discutie, oamenii prosti ,gen altii , sunt de doua feluri:

1.Cei care incep cu:"rasistule,xenofobule sovinist extremistule ! hua! am intrat in europa,trebuie sa ne civilizam,trebuie sa ii ajutam sa se integreze"

pentru aceasta categorie am un sfat- luatii voi acasa si educatii,elevatii,cizelatii ,spalatii,uscatii si traiti fericiti pana la adanci batraneti.

2.Cei care insista, enervant de frecvent,sa nu mai generalizam,cei care spun,obsesiv,acelasi stereotip"nu toti ie la fel,ei si tigani care munceste si Romani care fura"(gen tatal lui Cozma"sa nu dam foc la padure pentru cateva uscaturi",cand padurea e putreda, saracul,nu stia ca oamenii au iesit in strada,pentru-ca sunt satui de ce fac tiganii,sau fiind certati de Topescu ,cum ca maghiarii au iesit sa aprinda lumanari si Romanii ,nu,majoritatea nu auzisera vreodata de el) .

in primul rand ,nu poti afirma despre nici un grup ,ca cei care fac parte din el sunt 100% identici,cati suntem pe planeta,atatea caractere si viziuni proprii,fiecare e unic in felul lui,dar fiecare ednie are o gena,un cromozom,ceva ce il face diferit,in rau sau in bine,deci este aberant,ca la fiecare afirmatie,sa adaugi tot timpul,"nu sunt toti la fel" se subintelege, stie orice om rational.

p.s.- mai sunt unii care sterg posturi de genul asta,"ca incita la violenta",cu toate ca ,nu am auzit de nici o revolutie iscata din cauza internetului,de nici o rascoala

Edited by Adrian
Nici un post nu va fi sters daca in el se vorbeste despre acest articol. Insa nu vor fi tolerate atacurile la utilizatorii care nu sunt de aceasi parere ca si tine.

@narcis_n

Exemplul dat de tine cu cioroiul este dovada somnului de care spuneam. Du-te in America, in orice cartier cu populatie majoritar neagra si sa vii sa-mi spui dupa aia cum s-au integrat.

Obama nu este negru in sensul la care te gandesti tu. Uita-te in partidul lui, cati negri sunt? Poti sa fii sigur ca daca un negru conduce america, nu e pentru ca societatea e atat de toleranta si a ajuns la acel grad de civilizatie, ci pentru ca, cei care conduc america de fapt, au hotarat ca trebuie sa dea impresia de schimbare. Sa zica americanul ignorant: This is America! The greatest country in the world! The best democracy! - vezi sa nu...

Stiu ca suna retrograd, dar tiganii au ceva in sange. Ceva care s-a perpetuat de secole si care se manifesta si azi. Salbaticia.

"O sã îl citez pe Aristotel. El spune cã omul e o ființã socialã, care trãiește într-o societate, într-un oraș-cetate. Cine însã nu e sociabil nu poate coabita, trãiește în afara cetãții, cum sunt animalele și zeii. E o formulare interesantã. Ideea e cã toți cei care sunt incapabili sã ducã o viațã socialã, sã conviețuiascã sunt în afara societãții", spunea Zsolt Bayer.

Ei nu sunt capabili sa traiasca si pentru ceilalti. Uitati-va in ce hal e India, tara lor de origine. E o mizerie. Pur si simplu nu se pot adapta.

Cati trebuie sa mai plateasca cu viata ca sa intelegem asta?

@axl

Vreau sa cred ca tonul tau sarcastic se leaga de subsemnatul, mai degraba decat de problema in sine. Daca nu e asa si asta gandesti despre problema, e trist... Asta e resemnarea mioritica si tematoare care ne-a adus aici. Dormi in continuare.

Mihai, daca ar fi dupa mine si daca as scapa nepedepsit si daca as avea taria sufleteasca si destula munitie i-as impusca pe toti: si pe tigani, si pe turcii tiganizati, si pe unguri, si pe secui, si pe albanezi, si pe chinezi, si nigerieni sau ce alt soi de negri se mai invart pe-aici, ca toti au grupari infractionale organizate sau sunt antipatici. Sa ramanem numai noi, romani verzi ca brazii. Dar nu e dupa mine. Si n-as scapa nepedepsit.

Si-atunci tu ce propui? EXACT, PALPABIL, care-i propunerea ta, solutia de a scapa de ei? O grupare ultra-nationalista de dreapta? O garda nationala underground? Ca eu asta inteleg ca ai sugera. Sa ne unim intr-un mare grup, sa luam niste ciomege si niste lopeti, sa ne acoperim fetele si sa luam cu asalt niste mahalale, dupa miezul noptii, ca sa-i prindem pe toti adormiti?

Pe mine m-au amuzat solutiile gasite de cei ce-au scris aici. Sa-i sterilizam, sa le dam copii spre adoptie, etc. Hai s-o facem si pe-asta.

Edited by axl

@Le reseau pansant

Cei ca noi sunt considerati extremisti, anti europeni de catre autoritati. Intrebare: cine foloseste astfel de cuvinte cand acuzi pe cineva? Cel in cauza, evident!

Concluzia e simpla: cine sunt autoritatile?

Tiganii nu au nimic in sange.

La ei e vorba de intreaga natie. Ei sunt o natie de nomazi. De aceea nu se pot integra si nu respecta nici un fel de lege. Neavand tara, nu respecta nici legile.

Uitati-va la cei care reusesc sa se aseze undeva, sa gaseasca un loc de munca, sa prospere. Sunt la fel ca ceilalti cetateni. In momentul in care lucrezi, platesti taxe, trebuie sa respecti legi, e altceva.

Dar ei, fiind nomazi, fara tara.

Si hunii erau la fel si mongolii si turcii si multe alte popoare.

Dar, cand s-au asezat la locul lor...

p.s.

Axl vrei sa fii tu marele sef al KKK-ului Romanesc? :D

Edited by Adrian

Hai sa fim seriosi, tiganii sunt stabiliti pe aceste meleaguri de aproximativ 1000 de ani, timp in care nici macar nu s-au obisnuit sa respecte legile statelor in care traiesc. Nu ma refer aici la talharii si la alte nenorociri, ci la obiceiurile lor(vezi, de exemplu, nuntile intre minori).

Va dau un alt exemplu: In 2006 raul Trotus s-a revarsat si apele au ras de pe fata pamantului un cartier de tigani aflat la nivelul apei in orasul Comanesti, judetul Bacau. Tiganii aceea traiau in case mici, din chirpici ca vai de ele. Au primit dupa ceva timp de la stat case noi, facute din BCA cu geamuri termopane.

Pe langa faptul ca toata zona aceea arata ca dupa razboi la doar 2-3 luni dupa ce s-au mutat tiganii acolo(casele nu mai aveau garduri, gradinile nu mai aveau iarba, tencuiala de pe case era ca vai de ea), multi din proaspetii ocupanti ai caselor au luat absolut tot ce se putea lua din case si s-au mutat pe locul fostelor lor case. Altii stateau in case cu caii.

Fara suparare, o sa ziceti ca par rasist, dar astfel de intamplari nu sunt singulare, ci mai degraba exponentiale pentru aceasta etnie. Asta nu inseamna ca toti tiganii sunt rai sau ca trebuie omorati, dar nici nu inseamna ca mai putem continua asa. Ceva trebuie facut..

(...) dar in ce priveste tiganii trebuie sa fie adoptate masuri legislative discriminatorii, altfel orice incercare este sortita esecului din start.

nu ai cum sa aplici legea selectiv, atata timp cat nu ai posibilitatea de identificare a tiganilor, etnia nefigurand in nici un certificat sau act de identitate. Legea trebuie inasprita si mai ales aplicata. Nu trebuie sa epuram tiganii, trebuie sa epuram hotia, mizeria, traiul parazitar, recidivismul, cersetoria, abandonul scolar, rebuturile umane etc.

Axl vrei sa fii tu marele sef al KKK-ului Romanesc? :D

Ai inteles si tu exact ce-am vrut sa spun. Imi ramane sa te mangai duios pe cap si sa-ti zic bravo, mama.

Personal, as propune introducerea din nou a pedepsei cu moartea si mai ales a pedepselor fizice.

Furi o gaina, 10 biciuri pe spate.

Furi o masina, 100.

Omului trebuie sa ii dai ceva palpabil ca altfel nu intelegei.

Daca il bagi in inchisoare, ii faci un bine: casa, masa si "educatie".

Trebuie adoptate masuri aspre pt a scapa de astfel de oameni.

Omori pe cineva, violezi - esti spanzurat.

Trafic cu droguri - injectie letala.

Furi - tortura.

Si multe alte lucruri.

Doar asa poti sa scapi de acesti oameni.

Daca veti sta sa va ganditi bine,majoritatea cetatenilor nu ii suporta pe aceste creaturi.

Dar cati credeti ca se vor rascula impotriva lor?nu cred ca mai mult de 20 %.Au semanat frica in randul cetatenilor , care prefera sa le inghita mizeriile si sa mearga mai departe.

Intr`un articol al unui profesor de la facultate , am citit o estimare cum ca in anul 2050 populatia Romaniei va numara 15 milioane de locuitori,din care majoritatea tigani.Atunci cum credeti ca vom mai putea supravietui?

Pedeapsa cu moartea e ceva palpabil, da. Celelalte, tortura, biciuri pe spate, utopie.

@maye

Daca s-ar ridica 20% din cei care ii urasc pe tigani, n-ar mai fi niciunul...

@dee

Nici nu trebuie sa scrie etnia, se stie foarte bine in comunitate cine e tigan...

Pai cam toate ideologiile astea au fost utopii.

Si comunismul si nazismul si multe.

Daca vrei sa iti fie bine, incearca sa faci sa iti fie bine. Chiar daca e foarte greu.

Daca ne resemnam cu ideea "asta e o utopie" atunci nu are rost sa mai discutam. Pt ca doar asta facem, discutam. Vorbe, nu fapte.

Vorbele nu ajuta pe nimeni.

Vorbele nu ii razbuna pe toti cei care au suferit din cauza animalelor alora.

Daca ne resemnam cu ideea "asta e o utopie" atunci nu are rost sa mai discutam.

Adica tu esti de parere ca eu m-am resemnat la ideea ca reintroducerea pedepselor corporale medievale ar fi o utopie? Esti serios?

Chiar crezi ca in secolul in care traim ar putea exista, legal, pedepse corporale? Batai cu biciul si altele? Sincer sa fiu sunt siderat de modul asta de gandire.

Personal, as propune introducerea din nou a pedepsei cu moartea

Complet de acord cu tine. Numai asa vor intelege atat tiganii cat si unii romani pentru ca, din pacate, in loc ca romanii sa-i asimileze pe tigani am parerea ca incet-incet se intampla exact opusul...

@Mihai Somanescu

Probabil sa ai dreptate..dar sti de ce imi este frica?ca acei 20% care se vor ridica sa nu fie de vreo 3 ori mai putini decat creaturile...

@Adrian

Comunismul nu poti spune ca a fost o utopie . Daca citesti atent "Manifestul lui Marx" ai spune ca poate totusi e o idee buna.Aplicarea lui a fost dezastruoasa.(acum sa nu crezi ca sunt un fan al comunismului.departe de mine aceste ganduri).

Crezi ca nu ar trebui?

Acum, mai mult ca oricand, ar trebui!!!!

Pai uita-te numai la cat de multi violatori care isi termina pedeapsa violeaza din nou.

Majoritatea.

Odata ce au simtit gustul sangelui, e greu sa se opreasca.

La fel si ucigasii si ceilalti.

Capii aia mari, pe care ii stie toata lumea ca sunt hoti, aia trebuie distrusi.

FARA PROBE!!!

Daca nu adoptam masuri extreme, nu avem cum sa scapam.

Si inca ceva.

Treaba asta cu implanturile, asta ar trebui sa se faca la absolut toti infractorii.

Sa fie toti supravegheati.

Sa stie ca, in momentul in care fac rau, libertatea lor e pt totdeauna compromisa.

Doar asa ii rezolvi pe toti.

Maye

Stiu.De aia am zis ca e o utopie.

In teorie, comunismul propune multe lucruri frumoase. Dar e foarte, foarte greu sa fie realizate acele lucruri. Si atunci de cele mai multe ori se ajunge unde nu trebuie.

Ne apropiem de un nivel al dezvoltarii foarte mare.

Tehnologic, ne permitem sa facem multe.

Dar nu se poate sa ramanem pe loc la punctul "societate" cand evoluam asa repede la alte puncte.

Trebuie sa evoluam in totalitate.

Darwin a propus o teorie foarte frumoasa: evolutionismul - traiesc doar cei puternici.

Edited by Adrian

Crezi ca nu ar trebui?

Acum, mai mult ca oricand, ar trebui!!!!

Mai cap pe jumate sec, am zis eu ca n-ar trebui?

Am zis ca e utopic, ca nu e posibil. Tu prezinti pedeapsa corporala ca pe o solutie. Nu este, este imposibil ca in Romania sa existe pedepse corporale LEGALE. Pe cand pedeapsa cu moartea da, e posibil, putin probabil, ca ea sa fie reintrodusa. Dar pedeapsa corporala nu, nu este posibil.

@Adrian

Asa au scapat si americanii de Mafie printr-o lege care le-a premis sa acuze capii lumii mafiote fara sa aiba dovezi directe care sa-i acuze. Era ceva cu conspiratie criminala, daca nu ma insel

In schimb la noi, Camataru era sa scape de inchisoare pentru ca era un detinut model :sick:

Nici nu trebuie sa scrie etnia, se stie foarte bine in comunitate cine e tigan...

normal ca se stie: ii cantarim din priviri, analizam pigmentii pielii, ne uitam la dantura, nu? dar in cazul celor care apartin unei familii mixte ce te faci, tragi la sort sa vezi daca-l pedepsesti sau nu ? dar ce ne facem cu cazurile din Bucuresti sau Oltenia unde se stie ca oamenii sunt mai bronzati? ( no offens) Eu inca mai sper ca te-ai luat dus de val si ai avut iesiri de genul celor de mai sus, pentru ca refuz sa cred ca un om poate sa fie atat de "orb". ( nu mi-am permis sa scriu alt cuvant) In loc sa te preocupe exterminarea tiganilor , ar trebui sa fii interesat in primul rand de eradicarea delincventei si a infractionalitatii. Nu ma incalzeste cu nimic epurarea lor atata timp cat raman ceilalti, fie si intr-un numar mai mic. Oamenii trebuiesc pedepsiti pentru faptele lor indiferent de etnie. Nu ma intereseaza daca o sa ma priviti ca si o 'tiganofila' sau mai stiu eu cum, nu tiganul ca atare imi provoaca mie repulsie cat comportamentul unora dintre ei si a tuturor celor care l-au adoptat.

Edited by dee

Axl

Dar de ce sa nu fie posibil?

Doar pt ca exista legea drepturilor omului?

Pai legea aia am facut-o noi, oamenii. Sa urinam pe ea si sa facem alta. Nu putem lasa o foaie de hartie sa ne traga inapoi, ca specie.

O sa par nietzschean acum dar...suntem,ca specie, de 1-2 mil de ani pe pamant.

In ultimii 5000 de ani am evoluat extrem de rapid, mult mai rapid ca si pana atunci. Si, deodata, ne-am oprit acum.

In 200 de ani am ajuns de la caruta la mers pe luna. Si acum ne-am oprit.

Sa continuam!

E o utopie ce proun eu. E o utopie dar poate sa fie realitate. Trebuie doar sa vrea lumea.

Incepem cu o tara, apoi cu un continent, apoi intreaga planeta.

normal ca se stie: ii cantarim din priviri, analizam pigmentii pielii, ne uitam la dantura, nu? dar in cazul celor care apartin unei familii mixte ce te faci, tragi la sort sa vezi daca-l pedepsesti sau nu ? dar ce ne facem cu cazurile din Bucuresti sau Oltenia unde se stie ca oamenii sunt mai bronzati? ( no offens) Eu inca mai sper ca te-ai luat dus de val si ai avut iesiri de genul celor de mai sus, pentru ca refuz sa cred ca un om poate sa fie atat de "orb". ( nu mi-am permis sa scriu alt cuvant) In loc sa te preocupe exterminarea tiganilor , ar trebui sa fii interesat in primul rand de eradicarea delincventei si a infractionalitatii. Nu ma incalzeste cu nimic epurarea lor atata timp cat raman ceilalti, fie si intr-un numar mai mic.

"Omorati-i pe toti, Domnul ii va recunoaste pe ai lui."

1208, Amald Amarlic, catre cruciati la atacul de la Beziers, oras cu populatie mixta, formata din catolici si eretici catari.

Edited by axl

Axl

Eu nu incit la violenta!

Masurile propuse de mine nu incita la violenta. Aceste masuri sunt preventive.

Daca tu nu vrei sa fii biciuit sau ars sau implantat cu prostii, nu fa rau altor oameni. E foarte simplu.

Faci rau, platesti. Atat.

Nu faci rau, acele masuri raman acolo, exista dar nu sunt aplicate. Atat.

Axl

Eu nu incit la violenta!

Masurile propuse de mine nu incita la violenta. Aceste masuri sunt preventive.

Daca tu nu vrei sa fii biciuit sau ars sau implantat cu prostii, nu fa rau altor oameni. E foarte simplu.

Nici n-am zis ca cineva de pe site-ul asta ar incita la violenta, Doamne fereste!

Dar nu se poate reintroduce pedeapsa corporala, din nenumarate motive pe care nu stau sa le insir.

Sa schimbam drepturile omului? Ca sa se introduca pedeapsa corporala? Sa fim sobri. Da, invit la sobrietate.

@dee

Crede-ma, in Oltenia, toata lumea stie cine e si cine nu e tigan. Indiferent de pigment. Asta da naivitate!

Din cate stiu, oamenii s-au ferit de tigani, daca totusi s-au "mixat", sa suporte consecintele.

Intrebare: cum iti explici, desi "progresam", suntem europeni, stat de drept, etc, ca majoritatea celor care fac faradelegi, sunt tigani?Statistic!

Sa eradicam delincventa si infractionalitatea? Pai noi despre ce vorbim aici? Spune-mi tu, ce mafie a avansat cel mai mult in Romania: cea italiana? Sa fie yakuza? Sa fie mafia chinezeasca? Sa fie lupte de strada intre mafia rusa si cea portoricana? Fratii camataru, fane spoitoru, Gigi kent...? ce au in comun?

Doamne cata naivitate...

@Adrian

Important e sa fie masuri extreme. Sincer, pedepsele corporale mi se pare o pierdere de vreme, sa trecem direct la esential....Sa vezi cum se imputineaza faradelegile! Din toate punctele de vedere...

@axl

Superb citat!

http:antitigani.blogspot.com - intrati aici si priviti cele doua filmulete de la postul: "Acestia se pot numi oameni"?

Edited by Adrian

Sign in to follow this  
Followers 0