fcsteaua.ro

Valiza 1 vs. Valiza 2

15 posts in this topic

Domne' eu am alta problema, mai grava decat incalcarea unor drepturi constitutionale si chiar decat pumnul in gura pus de Statul in Stat, FRF, sau alt Stat in Stat, LPF. Este vorba despre niste nenorociti de ziaristi care sunt moralisti acum! Da ei sunt puritatea absoluta!

Si aici ma refer la gesepei, in special la Buzarin, Geambasu, Maria Andries, Decebal Radulescu si Costin Stucan, care denigreaza Steaua prin orice fel si chip. Nu as fi scris aceste randuri daca nu vedeam pe un blog de pe prosport sau gesepe, nici nu mai stiu unde, ceva!

Mai tineti minte ca, acum 4 ani, Romania depindea de obtinerea locului 2 in grupa cu Olanda si Cehia de rezultatul meciulului Finlanda - Cehia din data de 12.10.2005? Noi am batut in Finlanda cu un meci inainte cu 1-0 si eram pe locul 2 si trebuia ca Finlanda sa nu piarda cu Cehia. Exact cum a fost si U Cluj cu CFR!

Mai tineti minte ca un ziar pe nume Gazeta Sporturilor a facut cheta nationala de strangere a unei sume pentru a premia Finlanda? Mai tineti minte ca au fost si la Gigi Becali si i-au cerut bani? Eu tin minte perfect! Si mai tin minte ca pe prima pagina s-a facut propaganda! Si mai tin minte ca fufa de la ultima pagina, moralista Maria Andries a dus valiza in Finlanda! Mai tineti minte? Pentru a da bani finlandezilor ca acestia sa nu piarda meciul cu Cehia!

Valiza de la Cluj e Valiza2! Valiza GSP si Mariei Andries este cazul Valiza 1 de care DNA, GSP, Prosport, Sport rouri si toata presa nu mai spune NIMIC! Acum vedeti de ce am o problema cu "moralistii" gesepei? Vine Buzarin si ne spune ca nu e numai Mita, e si Spaga! Asa o fi Buzarine, dar atunci tu esti complice la promisiune si dare de Mita, bai baiatule! Si probele sunt editiile de ziare si stiri sportive din acea vreme. Probe reale si adevarate! Ei, atunci de ce nu mai zice nimeni nimic? De ce nu a fost deschisa o ancheta de catre Robin Hood DNA? De ce nu ii vedem pe Buzarin, Geambasu, Radulescu cu catusele la maini ca si complici la comiterea infractiunii de promitere si dare de mita unui functionar, fie el si finlandez? De ce Maria Andries nu zace in inchisoare??

Ar mai fi Ioanitoaia, Tolontan si chiar Vochin! Dar astia au stat mai in spate, chiar daca si maestrul Tolontan ne dadea lectii de moralitate. Deci cazul Bistrita(blat cu Rapid) din 2006 e precedat de cazul Finlanda-Cehia, GSPValiza1, din octombrie 2005!

Eu raman la parerea ca nu exista nici un caz de coruptie, asta e clar, nu a existat nici macar un flagrant, banii au fost luati dintr-un portbagal al unei masini! Convorbirile telefonice nu se accepta in instanta, deci nu exista caz. Tot rahatii astia de ziaristi ne explica ei cum "daca ii dai bani sa joace corect atunci poti sa-i dai bani sa joace pe blat cu tine". Da, dupa principiul logic al acestor ziaristi mediocri si sub cultura lui Banel (e grav atunci), cand tu tai o friptura, un cartof, un morcov cu cutitul la fel de bine poti sa tai si un om. Deci e clar ziaristilor, tentativa de omor pentru toata lumea!

Problema grava este ca exista oameni care cad in plasa acestor dezinformari. Pentru ca ei gandesc in functie de personaj si nu de caz. In privinta finantatorului m-am exprimat de multe ori si am obosit, ca vad ca tot aici e, dar in cazul asta chiar nu are nici macar o vina! Ca vorbeste mult si prost, ca e prost, cretin, tampit e una dar nu a existat flagrantul! Si stiti de ce? Valiza a fost confiscata inainte de meci! Se stia ca nu va exista flagrant pentru ca se stia rezultatul! Chiar nu v-ati prins ca DNA-ul stia dinainte ca cefereul va castiga?

alexmk17

Mare dreptate ai; nesimtirea din presa romana a atins cote alarmante.

Sincer sa fiu, uitasem de acest episod care mi-a provocat sila la acel moment

Un articol excelent. Super bine punctat. GSP-istii o sug din nou.

De ce nu am putea avea, pe langa acest site minunat si o televiziune a noastra a stelistilor pt a ne a putea apara?

Ar mai de adaugat ca niste oameni care chiar cauta adevarul si incearca sa promoveze moralitatea ar fi trebuit sa-si inceapa demonstratiile publice din presa cu intrebarea "De ce e nevoie de premieri si valize in fotbalul romanesc?". Dar fiindca asta nu e treaba lor, atunci se ignora total cauza si se umfla cu pompa doar efectul... Si ar mai fi de adaugat si reactia duplicitara la adresa problemei violentei de pe stadioane, pe deoparte se cauta scuze si chiar se ignora total porcariile petrecute pe stadioanele Giulesti si Dinamo, pt ca apoi sa se infiereze cu manie proletara suporterii batuti mar de jandarmi doar pt ca intrau sau ieseau de pe stadion. E clar ca baietii din presa au tema clara si actioneaza nu pe principiul adevarului sau moralitatii, ci pe principiul "am avut ordine" si "sunt un simplu executant". Ei sunt simpli lefegii, adevarata mafie e in alta parte, departe de injuraturile noastre pt alde Buzarin si Geambasu, servind o fripturica si un vin in timp ce noi luam caftul de la jandarmi...

De ce nu a fost deschisa o ancheta de catre DNA? De ce nu ii vedem pe Buzarin, Geambasu, Radulescu cu catusele la maini ca si complici la comiterea infractiunii de promitere si dare de mita unui functionar, fie el si finlandez? De ce Maria Andries nu zace in inchisoare??

pentru ca nu intereseaza pe nimeni personajele citate. GB este insa unul care a suparat si va mai supara destui.

articol foarte foarte bun. in mod normal cu asta ar trebui sa le inghitem pe veci gura acestor lichele. dar cum poate fi ceva normal, cand vedeti ca a scos recent din el viermele de buzarin? de aceea trebuie bombardati cu astfel articole! plus ca ele trebuie printate si forwardate oamenilor cin club care au putere, celor care pot iesi si argumenta pe sticla! postezi pe gsp? iti sterg comentariul. posatm 1000 de oameni? tot vor sterge, dar va fi alta amploare. ii dai articolul lui Lacatus sau lui Ogararu? pac, data viitoare cand va da un interviu va stii ce sa spuna ... uite, sunt destui baieti care merg zilnic la antrenamente. si multi dintre voi cunoasteti astfel de baieti. pai printeaza articolul asta, da-i-l in mana amicului tau si roaga-l sa ajunga unde trebuie! sau poate stiti pe cinvea care are ceva de sous la site-ul oficial! vorbiti si cu el, poate "se reuseste" un comunicat de presa, sau macar un articol pe site-ul principal! ecoul va fi cu siguranta mare!

ps: mai tineti minte poza cu andries fluturand euroii in fata sediului federatiei finlandeza? o mai are cineva? o putem gasi undeva? pac, adaugam poza aia la articol. tipa deobicei nu scrie urat despre noi. asta e impresia mea. am face-o nitel de ciocolata, dar asta e, victima colaterala ...

Edited by Norbinho

ieri revedeam golurile Stelei cu valenci si lens ambele comentate de gradinescu si nu stiu cine

gradinescu era in delir aproape se sufoca cind striga gol

mai ieri am privit meciul Stelei cu slovan tot gradinescu comentator. o atitudine mai partinitoare si mai infecta de a comenta meciul nu am auzit

concluzie cind trendul merge in tendita de a ridica Steaua in slavi toti jurnalistii se intrec in ai aduce osanale cind sunt vremuri cu valize toti se intrec in a arunca cu noroi si atunci ma intreb unde e deontologia

Foarte bun articol. Pacat ca nu putem sa deschidem ochii oamenilor. Campania asta anti -Steaua este fara precedent.

Trebuie sa facem ceva.

Raminerea Romaniei pe locul doi, care duce la barajul pentru calificarea la CM 2006, depinde de rezultatul partidei Finlanda-Cehia (18.30 - TVR 2). Nordicii au declarat ca vor sa cistige pentru ei, nu pentru noi, respingind ideea unei recompense de la romani.

...

Sesizind diferenta de motivare dintre cele doua tabere, romanii au incercat o abordare tipica Diviziei A, avansind ideea unei recompense. Raspunsul finlandezilor, exprimat de antrenorul reprezentativei, Jyrhi Heliskoski, a fost: "As vrea sa bat Cehia, nu-mi pasa de Romania". Vedeta Samy Hyypia a fost pe aceeasi lungime de unda: "Poate chestii de genul asta se fac in alte parti. Datul banilor se face la voi, in Romania".

...

La trei zile dupa declaratiile selectionerului si ale jucatorilor reprezentativi, dar imediat dupa reactiile negative ale finlandezilor, si FRF a emis un comunicat in care sustine ca presa este vinovata de spaga promisa si ca institutia condusa de Mircea Sandu "nu are voie sa se implice in incalcarea celor mai elementare norme de fairplay si de respect".

...

Mircea Sandu: "Fotbalul asta e dat dracu’!"

...

Referitor la initiativa "Gazetei sporturilor" de a oferi o prima suplimentara de 10.000 de euro finlandezilor, Sandu a comentat: "Este o grea lovitura pentru imaginea fotbalului romanesc. Nu l-ati vazut pe Jaaskelainen ce spune? Pe el il plateste Bolton, iar la nationala joaca pentru onoare. Superb, nu se mai poate adauga nimic".

...

Sursa: Cotidianul, 12 Octombrie 2005

Autor: Ciprian Pislaru, O.D.

alexmk17, da-mi voie sa te contrazic: demersul jurnalistilor de la Finlanda-Cehia a fost unul in afara sistemului, mai degraba un show mediatic.

valiza2, asa cum o numesti tu, are probe atat de evidente incat numai abilitatea avocatilor ar putea scapa de inchisoare protagonistii. si, mai important, a fost facuta de oameni din sistem!

daca tu pariezi pe-o bere in fata blocului pe cine o sa castige campionatul 2008-2009, nu-i bai. cand presedintii de club fac un astfel de pariu si incearca sa influenteze sortii in favoarea lor, ASTA E UN LUCRU GRAV SI CONDAMNABIL.

in schimb, iti salut demersul scriitoricesc!

bine zis...cum sa se auto proclame adries sau buzarin spagisti? ei stiu doar sa faca haz de necazul altora , la ei e totul bine si frumos

Foarte bun articolul, felicitari. Si eu, unul, m-am saturat de ges*pe ca de dracu'. Inainte mai frecventam site-ul lor oficial (nu-l mentionez, l-am cenzurat si mai sus, pentru ca dau afara ce-am mancat adineauri), pana cand am indraznit sa comentez pe blog-ul acestei... femei, Maria Andries, pentru ca arunca cu noroi in Steaua cum n-am mai vazut! O simpla intrebare i-am pus, cat sa ma baneze si sa nu mai pot intra pe niciun fel de site oficial de-al lor... si-am ajuns unde vroiam, sa iti multumesc pentru acest articol, si sper ca nu ne oprim aici, cineva trebuie sa le dea cateva palme asa-zisilor ziaristi pentru cat au dat in Steaua, si la cata ura a instigat impotriva noastra. Numai bine, si la cat mai multe articole.

O VIATA ROS-ALBASTRA!!! fular-campionii