fcsteaua.ro

Desteapta-te romane ! Pana nu e prea tarziu...

104 posts in this topic

In spania sunt buletine cu Cip-uri si nimeni nu s-a revoltat! Motivul punerii cipurilor? simplu! pt a face falsificarea lor mult mai dificila!

In Romania avem o patima ff mare ca nimeni nu are incredere in nimeni!

Si nu inteleg de ce vbim despre Cip-uri pe un site de fotbal!!

Cand folosesti imperativul nu se pune cratima...romane destept,dar in alta tara

Si nu te mai da tu cu presupusul cine sunt eu,pentru ca acest popor de care spui tu a vazut cum au murit oameni la Revolutie si care alergau de la scoala la serviciul parintilor ( cazul meu) in timp ce tu sugeai lapticul din biberon.

Mie una mi-este clar ca n-am ce discuta cu tine,sper sa reusesti sa te angajezi in cadrul militar,ai face fata cu brio

in rest...ciocu mic

Ce-mi place... :)

Isterie in masa pentru ca pasapoartele vor avea un cip in care vor fi stocate datele biometrice. Dar, esigur ca "EI", pe langa datele astea biometrice vor introduce in cip si dispozitive de localizare sau de control.

Ar fi interesant de facut un sondaj la miting, cati dintre protestatari vor calatori in afara UE pentru a avea nevoie de pasaport. Sau cati dintre protestatari STIU ce-s alea date biometrice.

Despre legea 298, numai de bine. Au venit operatorii si au spus ca ei tineau datele alea si inainte de intrarea in vigoare a legii, nu-i bine. Da-i dracu' pe aia, noi stim mai bine ce VOR face "ei". La un numar de aproximativ 14-15 milioane de utilizatori ai telefoniei mobile in Romania imi si imaginez 15 milioane de sereisti cu microfonu' geana pe mine, sa afle ce gandesc si cum ma pot controla.

Scuza-ma Cristi ca intru in isteria asta creata artificial si total aiurea pentru a atrage atentia de la probleme mult mai serioase.

P.S. am vazut un documentar din care am aflat tot. In documentarul ala se spunea, printre altele, ca documentarele sunt printre cele mai eficiente forme de manipulare in masa din epoca moderna.

dar deh, las' ca noi stim mai bine :)

Scuza-ma dar tu ai vazut prea mult SF!;)

Nicoleta, si asta e ultimul post pe care ti-l adresez, nu ai ce sa vorbesti cu mine pentru ca, in lipsa de argumente in legatura cu subiectul pe care il discutam, vii cu tampenii despre ce a fost in '89? Ce legatura are Revolutia cu legea 298 din 2008?

In fine, eu o sa am obraz si n-o sa-mi permit sa-ti spun "ciocu' mic", mai ales ca totusi ne cunoastem. Ar fi interesant sa mai verifici putin gramatica aia, rubrica verbe predicative.

P.S. Ma bucur ca nu sunt singurul care e, cat de cat, cu picioarele pe pamant si nu e angrenat in isteria asta in masa. Pacat ca majoritatea celor care gandesc asemeni mie nu posteaza pe forum... din cauza tiganelii care se isca in mod inevitabil.

LE: Kosm1n, scuza-ma, reciteste postul meu o data, apoi inca o data si inca o data. daca nici atunci nu realizezi tonul ironic, asta e :)

Edited by Marius

Daca tot se adopta legile astea as propune sa dea foc Constitutiei, ca nu-i mai vad rostul. Bineinteles ca si pana acum se faceau abuzuri vis-a-vis de intimitatea comunicarii si alte vrajeli, numite generic drepturi si libertati fundamentale, dar de acum in absolut orice situatie iti vor arunca in ochi legile lu´ peste. Se banalizeaza niste aberatii dpdv democratic incat in curand ni se va parea normal sa iesim pe strada in lesa, una democratica desigur.

Nu stiu daca s-a mai spus, dar mi se pare destul de evident ca la mijloc sunt niste interese economice imense.

Daca in cadrul UE exista macar un stat care nu adopta directiva cu pricina atunci nu se mai cheama directiva.

P.S. Ma bucur ca nu sunt singurul care e, cat de cat, cu picioarele pe pamant si nu e angrenat in isteria asta in masa.

Exagerezi.Nu mi se pare deloc a fi o isterie in masa.Mai isterici mi se par cei care dau fuga sa-si schimbe documentele ori de cate ori apare o inovatie noua,chiar daca documentele "vechi"au 1 an...

Vad aici un articol cu cateva comentarii pro si cateva contra.De unde scoti tu termenul asta de "isterie in masa"?Cred ca parerile sunt impartite,atata tot.

P.S. Ma bucur ca nu sunt singurul care e, cat de cat, cu picioarele pe pamant si nu e angrenat in isteria asta in masa. Pacat ca majoritatea celor care gandesc asemeni mie nu posteaza pe forum... din cauza tiganelii care se isca in mod inevitabil.

Majoritatea celor care inca mai cred in bunele intentii ale guvernantilor nostri nu stiu sa acceseze internetul...

@kosm1n

Care din actiunile celor care au fost la putere in ultimii 20 de ani te fac sa ai incredere in ei? Cand vezi ce fac ei zilnic, cum poti sa ai incredere in ei?

Toata lumea o arde aiurea ca in strainatate e asa: ce noi suntem papagali? Trebuie sa ne luam dupa altii si nu putem decide in functie de nevoile populatiei?

Trebuie sa cheltuim milioane de euro din banii publici pentru a implementa o tehnologie care, la momentul actual, nu este necesara pentru Romania? Nu mai bine banii aceia s-ar duce la sanatate(poate nu ar mai muri oameni in spitale pentru ca nu sunt doctori sau medicamente), invatamant(cred ca avem cel mai slab invatamant din Europa), interne(daca s-a ajuns ca un om sa poata trage cu arma pe una din cele mai circulate artere din Brasov, asta spune multe despre sigurata populatiei), transporturi(sa mai repare ulitele pe care noi le numim drumuri nationale), agricultura(e jale)?

Nu, noi am rezolvat toate problemele tarii. Hai sa bagam cipuri in actele de identitate ca si asa nu avem ce face cu banii...

Ia intereseaza-te putin despre aplicarea cipului cu date biometrice pe pasapoartele cetatenilor din tarile "mai civilizate", apoi verifica daca o lege similara cu 298 de la noi exista in tari "mai civilizate". Te asteptam apoi cu impresii :)

Tocmai am aflat de pe net ca belgienii au pasapoarte cu cip biometric incorporat dar care este foarte usor de "spart", securitatea e in plop. Am ramas surprins pentru ca am intrebat cativa belgieni despre pasapoartele cu cip si habar nu aveau, mama lor, astia is deja animale cu lesa pusa. O sa mai intreb in stanga si n dreapta sa vad, astia chiar nu stiu ce e cu ei?!!!

In Serbia si Grecia lumea a iesit in strada, s au batut pentru libertatea data de Dumnezeu si au reusit. Bineinteles la TV nu a rasuflat nimic, la fel cum nu a rasuflat cat de periculos este gardasilul pentru tinerele noastre (in AMerica, tara de provenienta gardasilul a facut victime printre fetele vaccinate in numele BANILOR).

Tot se dau exemple ca USA in cazul ascultarii telefoanelor si inregistrarii activitatii tale pe net. Acolo totul este sub lupa, daca informatiile respective ajung pe mana cui nu trebuie sunt trasi la raspundere, totul este controlat la sange la noi e o varaza totala.

Dar de ce sa plecam urechea la ce ne spun oamenii implicati in justitie care spun ca aceasta lege le obstructioenaza munca (e vorba de cei care chiar vor sa si faca treaba), de sa sa ascultam de oamenii care si au pierdut copii, sotii, prieteni la Revolutie (da la Revolutie, atunci s a murit pentru o viata mai buna si pentru LIBERTATE), de ce sa ne amintim de toti romanii care au faurit Romania mare dar au murit in puscarile comuniste datorita activitatii SECURITATII, care asta facea FRATILOR, ne ascultau si urmareau parintii ca pe sobolani, ...ce mai conteaza asta......daca ue spune ca trebuie sa fim vite noi trebuie sa fim vite, chair daca nici o tara din eu nu a aplciat legea asta.

Era o reclaam la ciocolata rom inspirata dinntr un slogan comunist, partidul de vrea nu stiu cum, acum ue ne vrae vite si ......... noi ce facem....a da....suntem superiori plecand capul........

Dar se pare ca e mai usor sa bagi capul in nisip si sa spui, totul e roz. Parca cu ceva timp in urma ne plangeam ca ne bat jandarmii ca pe fasolo, iar acum cand trebuie sa luam atitudine impotriva unei VIOLENTE SOFT ne facem ca ploua, ca nu ca e bine asa, ca asa e si la altii( de fapt nici nu este)..dar...noi suntem superiori....superiori in prostie...cum spunea Paul Goma...prostia romaneasca e ceam mai mare dintre toate neamurile lasate de Dumenzeu pe pamant.

In acelasi timp Nicolae Steindardt spune clar in Jurnalul fericirii ca Dumenzeu nu iubeste prostii, iar prostia nu e scuza in fata Sa, prostia e pacat iar credinta in Dumnezeu inseamna curaj nu lasitate, nu prostie. Si Paul Goma si Nicolae Steidhardt au avut de suferit de pe urma SECURITATII, au infundat puscaria, au fost urmariti cum voi astia care aprobati cu seninatate sa fiti urmariti peste tot. In cazul lor cam 70 de securisti erau responsabili de fiecare roman reactionar, 70 de securiti, de trunatori. Acum nu le mai trebuie atata efort, te iau si din gaura de sarpe.

Daca tot ce tine de Romania nu va intereseaza cititi cartea lui George Orwell, 1984 in care acest om a prezis inca de la inceputul anilor secolului 20 cam ce urmeaza sa se intample cu noi, cu lumea asta care numai normala nu a ajuns. Unele din sloganele singurului partid din Oceania (una dintre cele trei zone in care este impartita lumea in aceasta carte) erau urmatoarele:

Freedom is slavery (libertatea este sclavie)

The war is peace (razboiul este pace)

Ignorance is power (ignoranta este putere)

Si conducatorul suprem era, ghci ciuperca ce i, Big Brother.

Cine are ochi sa vada, cine are urechi sa auda dar neamul romaensc este din ce in ce mai aproape de disparitie!

Desteapta te romane ca Dumenzeu te ajuta daca vrei sa fii ajutat, nu daca stai ca o gloaba!

Edited by greenyes

Ne meritam soarta. Suntem niste oi.Peste 10 ani singurul drept care o sa-l mai avem e sa muncim.

@Cosm1n: De ce discutam despre asta pe un site de fotbal.Simplu, pentru ca este mai important decat fotbalul.

Edited by valentin2day

100% de acord cu tine!!!suntem la pamant din atat de multe puncte de vedere doar cai verzi pe pereti ne mai lipseau,si totusi nici macar cainelui ce traieste alaturi de mine in apartament nu i-as implanta un cip cu atat mai putin vad necesara aceasta tehnologie compatriotilor fara antecedente penale,sunt om si vreau sa beneficiez de libertate!!!nu accept `botnita si lesa`nu sunt de acord sa mi se asculte telefonu in timp ce vorbesc cu familia si nici sa fiu urmarit prin satelit in timp ce trag apa la un closet public din afara Romaniei!!!JOS CENZURA JOS LEGILOR DE INDOBITOCIRE!!!sunt inca tanar si vreau sa ma bucur de viata in intimitate,nu monitorziat prin sfantul satelit,imi doresc ca atunci cand ajung intr-un spital sa primesc ingrijiri medicale decente nu sa mor din lipsa de personal sau fonduri pentru medicamente,aparatura.avem cu toti nevoie de invatamant,avem nevoie de siguranta pe strada nici de cum de monitorizare24/7lLIBERTATEA SI INTIMITATEA E SFANTA!!!cand suntem recidifisti ok sa fim monitorizati pana atunci pace.

Aici in una din tarile "civilizate", adica alea care si baga orice in tot ce inseamna sa fi nationalist, sa tii la valorile neamului tau, dar sa imbratisezi orice forma de anormalitate, adica una din tarile care incurajeaza "globalizarea"="uniformizarea constiintelor umane in supunere catre ceva anume dar cu sigurnata nu Dumnezeu", adica Belgia, NU EXISTA PASAPOARTE, CARTI DE IDENTITATE, sau PERMISE AUTO care sa contina date biometrice. In Serbia si Grecia lumea a iesit in strada, s au batut pentru libertatea data de Dumnezeu si au reusit. Bineinteles la TV nu a rasuflat nimic, la fel cum nu a rasuflat cat de periculos este gardasilul pentru tinerele noastre (in AMerica, tara de provenienta gardasilul a facut victime printre fetele vaccinate in numele BANILOR).

Tot se dau exemple ca USA in cazul ascultarii telefoanelor si inregistrarii activitatii tale pe net. Acolo totul este sub lupa, daca informatiile respective ajung pe mana cui nu trebuie sunt trasi la raspundere, totul este controlat la sange la noi e o varaza totala.

Dar de ce sa plecam urechea la ce ne spun oamenii implicati in justitie care spun ca aceasta lege le obstructioenaza munca (e vorba de cei care chiar vor sa si faca treaba), de sa sa ascultam de oamenii care si au pierdut copii, sotii, prieteni la Revolutie (da la Revolutie, atunci s a murit pentru o viata mai buna si pentru LIBERTATE), de ce sa ne amintim de toti romanii care au faurit Romania mare dar au murit in puscarile comuniste datorita activitatii SECURITATII, care asta facea FRATILOR, ne ascultau si urmareau parintii ca pe sobolani, ...ce mai conteaza asta......daca ue spune ca trebuie sa fim vite noi trebuie sa fim vite, chair daca nici o tara din eu nu a aplciat legea asta.

Era o reclaam la ciocolata rom inspirata dinntr un slogan comunist, partidul de vrea nu stiu cum, acum ue ne vrae vite si ......... noi ce facem....a da....suntem superiori plecand capul........

Dar se pare ca e mai usor sa bagi capul in nisip si sa spui, totul e roz. Parca cu ceva timp in urma ne plangeam ca ne bat jandarmii ca pe fasolo, iar acum cand trebuie sa luam atitudine impotriva unei VIOLENTE SOFT ne facem ca ploua, ca nu ca e bine asa, ca asa e si la altii( de fapt nici nu este)..dar...noi suntem superiori....superiori in prostie...cum spunea Paul Goma...prostia romaneasca e ceam mai mare dintre toate neamurile lasate de Dumenzeu pe pamant.

In acelasi timp Nicolae Steindardt spune clar in Jurnalul fericirii ca Dumenzeu nu iubeste prostii, iar prostia nu e scuza in fata Sa, prostia e pacat iar credinta in Dumnezeu inseamna curaj nu lasitate, nu prostie. Si Paul Goma si Nicolae Steidhardt au avut de suferit de pe urma SECURITATII, au infundat puscaria, au fost urmariti cum voi astia care aprobati cu seninatate sa fiti urmariti peste tot. In cazul lor cam 70 de securisti erau responsabili de fiecare roman reactionar, 70 de securiti, de trunatori. Acum nu le mai trebuie atata efort, te iau si din gaura de sarpe.

Daca tot ce tine de Romania nu va intereseaza cititi cartea lui George Orwell, 1984 in care acest om a prezis inca de la inceputul anilor secolului 20 cam ce urmeaza sa se intample cu noi, cu lumea asta care numai normala nu a ajuns. Unele din sloganele singurului partid din Oceania (una dintre cele trei zone in care este impartita lumea in aceasta carte) erau urmatoarele:

Freedom is slavery (libertatea este sclavie)

The war is peace (razboiul este pace)

Ignorance is power (ignoranta este putere)

Si conducatorul suprem era, ghci ciuperca ce i, Big Brother.

Cine are ochi sa vada, cine are urechi sa auda dar neamul romaensc este din ce in ce mai aproape de disparitie!

Desteapta te romane ca Dumenzeu te ajuta daca vrei sa fii ajutat, nu daca stai ca o gloaba!

uitati-va la aceste file-uri video despre masonerie, nato si ue

http://www.youtube.com/user/DeschideOchii

Edited by MoWeed

Mariuse, da-ne o pauza cu atitudinea ta plina de infatuare specifica unui semidoct veritabil. Esti constient ca singurul motiv pentru care te declari impotriva a ceea ce scrie in aricolul asta e faptul ca vrei sa pari special, unic, detasat de restul fraierilor. Bine, ma, tu esti ala desteptu', care gandeste la rece, lasa-ne pe noi, astia prostii, sa ne agitam degeaba. Ia citeste cu atentie ce am scris, poate imi gasesti vreo greseala gramaticala- sa ne mai arati inca odata superioritatea ta evidenta.

Edited by Stanici

@Marius

In ce priveste problema cipurilor ai dreptate!Daca ai citit cu atentie si sunt sigur de asta,ai inteles ca nu m-am referit in mod expres la problema pasapoartelor biometrice.

In general, guvernantii nostri,sar de mama focului pentru aplicarea unor legi europene,fara a tine seama ca unele nu se potrivesc specificului nostru.Doar sa dea bine pe "piata"!

ps:imi pare rau ca ai avut discutii contradictorii "din cauza mea."

:steag_cruce_invers:

ma sperie mai ales faptul ca mi s-a spus asta la ora de religie si nu am bagat in seama ...faza ca nr diavolului e in codu` de bare. iar acum revazand chiar imi da de gandit. sa protestam!

ignoranta inseamna sclavie, frica inseamna sclavie, minciuna inseamna sclavie iar tradarea este culmea sclaviei; aceste "calitati", si nu numai, misuna peste tot in Romania si foarte putini scapa neloviti. feriti-va oameni buni, gloata inghite totul, si pe cei mai curati si mai nevinovati!

ma sperie mai ales faptul ca mi s-a spus asta la ora de religie si nu am bagat in seama ...faza ca nr diavolului e in codu` de bare. iar acum revazand chiar imi da de gandit. sa protestam!

Pai daca stam asa sa ne gandim la orice chestie o sa gasim numaru asta, cunva adunate mai multe numere tot o sa dea 666, problema cu cipurile exte mult mai complexa, intr`un fel poate iesi ceva bun din ea, dar tot odata ne violeaza intimitatea. Oricum nu putem spune ca asa o sa devenim sclavi, deoarece suntem sclavii de mult timp decand a fost instaurata prima lege, decand am simtit gustul banilor.

As vrea sa vad cati dintre cei care o sa iasa in strada sa protesteze o sa aiba macar cea mai vaga idee despre ce protesteaza. Oricum nu cred ca guvernul o sa vrea sa renunte la acest cip.

Ia dute tu in tarile civilizate si lasa-ne pe noi in Romania,fara cip-uri,fara convorbiri inregistrate si fara alte rahaturi,pe care se pare ca tu n-ai nas sa le mirosi ....hai,n-ai plecat ?

Vezi asta e problema la noi, nu putem accepta problema privita din alt unghi doar din cel ales de noi, si cand cineva are tupeu sa comenteze ceva despre spuesele noastre imedeat ne "sare mustarul" si reactionam ca ultimu` om.

DACA TOT NE VREM LIBERI de ce nu putem sa acceptam ca si celalte persoane sunt libere si au dreptul de a alege ce cred si in ce v`or sa creada, fiecare are dreptul la libera exprimare, nu m`ai etichetati fara sa da`ti o sansa persoanei respective

Edited by bodanelu

Poate singura sansa este la alegerile din acest an,poate o sa votati cu capul de data asta si scapati Romania de cel mai mare rau - "monstruosul de la cotroceni".

Poate singura sansa este la alegerile din acest an,poate o sa votati cu capul de data asta si scapati Romania de cel mai mare rau - "monstruosul de la cotroceni".

Pai si ce sa m`ai votam ?? dupa "monstrul din cotroceni" o sa urmeze "bestia din cotroceni" si asa mai departe, nu o sa scapam niciodata de "rai" din Romania, si pe cine sa vota ? Poate se baga iar tarzan Gigi :))

Adica inlocuim un rau cu altu :)

Doamne, cate aberatii pot sa citesc aici.

E suficient un filmulet avid in presa avida dupa senzational, respectiv declaratiile unui calugar nebun si molestator de copii din varful muntelui care n-a vazut televizor sau calculator in viata lui, si toata lumea incepe isterica sa caute filmulete despre masonerie si/sau coincidente, iar altii sa-si aduca aminte ca au citit 1984 sau Jurnalul Fericirii (fortati de profesori prin liceu probabil).

Ce sunt pasapoartele biometrice ? Sunt niste pasapoarte identice cu cele existente acum, ce e in plus e faptul ca vor avea un cip care va permite stocarea amprentei faciale, respectiv a irisului. Nu, nu au GPS, nu sunt implantate sub piele, nu sunt rezultatul fortelor oculte franco-masonico-sataniste. Sunt niste pasapoarte cu niste cipuri, asa cum aveti in telefonul mobil sau in laptop (dar acolo vad ca nu-si face nimeni probleme ca te urmaresc, ca sunt sataniste, ca sunt eu-stiu-cum). Mergeti frate in Sahara sau alaturi de calugarul ala mentionat mai sus in varf de munte, si traiti departe de orice urma de tehnologie satanista.

De ce pasapoartele biometrice imi ingradesc mie dreptul la (inserati voi aici, eu nu m-am lamurit inca) mai mult decat o faceau pasapoartele existente pana acum? Pana acum, daca mergeam in ... Australia, nu era acelasi lucru (adica stiau - cei care vroiau sa stie - cand am plecat, cu ce, unde am stat, cat, cand m-am intors) ?

Pasapoartele biometrice introduc doar masuri suplimentare de siguranta in vederea imposibilitatii falsificarii si a unei mai bune (si rapide) identificari a posesorului. Un microcip care include date de recunoastere a fetei, a irisului, amprenta unei persoane e mult mai greu de falsificat decat o bucata de carton - tocmai pentru ca ai nevoie de mai multe date si (banuiesc) de some high tech shit care nu se gasesc chiar la colt. Nu trebuie sa va mai zic de data encryption, algoritmi, etc.

Pe de alta parte, sunt niste elemente unice pentru fiecare persoana. Ganditi-va ca pana acum erai identificat doar dupa acea poza, iar fizionomia se poate schimba mult in timp - gandeste-te cum aratai la 14 ani si cum aratai la 23, de exemplu. Nu mai vorbesc de tuns, barba, mustata, etc. Amprentele, de exemplu, nu se schimba, si deci poti fi folosite mult mai corect pentru a identifica o persoana decat o simpla poza de acum 9 ani. Mai mult, folosindu-le pe toate (recunoasterea fetei + amprenta + iris), mi se pare aproape imposibil ca sa fie posibila ca un individ sa se urce intr-un avion (dand un exemplu la intamplare :D) in locul altei persoane.

Restul sunt scenarii apocaliptice, rezultate ale unor minti bolnave si/sau blocate intr-un trecut care (surpriza) nu se va mai intoarce.

De ce pasapoartele biometrice imi ingradesc mie dreptul la (inserati voi aici, eu nu m-am lamurit inca) mai mult decat o faceau pasapoartele existente pana acum? Pana acum, daca mergeam in ... Australia, nu era acelasi lucru (adica stiau - cei care vroiau sa stie - cand am plecat, cu ce, unde am stat, cat, cand m-am intors) ?

in primul rand pentru ca te amprenteaza pe tine un cetatean corect care iti platesti taxele la stat si care nu ai avut in viata ta cazier ca pe orice alt infractor, unde e prezumtia de nevinovatie ? in al doilea rand ca el retine nu numai poza ta faciala dar si imaginea 3d a fetei tale si in viitor iti va contine si o proba din ADN si imaginea irisului ( cam ca la Auwshitz) in al treilea rand asta e doar un pas intermeidar spre ceea ce va urma, intai obisnuieste masele dobitoace ca ceea ce li se intampla nu e nimic iesit din comun si pe urma o sa treaca la implanturi pe oameni, corporatia care creezea aceste microcipuri deja a inceput sa produca la scara industriala.

www.verichipcorp.com

Pasapoartele biometrice introduc doar masuri suplimentare de siguranta in vederea imposibilitatii falsificarii si a unei mai bune (si rapide) identificari a posesorului. Un microcip care include date de recunoastere a fetei, a irisului, amprenta unei persoane e mult mai greu de falsificat decat o bucata de carton - tocmai pentru ca ai nevoie de mai multe date si (banuiesc) de some high tech shit care nu se gasesc chiar la colt. Nu trebuie sa va mai zic de data encryption, algoritmi, etc.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/clic...ine/6182207.stm

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/c...icle4467106.ece

se pot clona in cateva minute de catre profesionisti, deci sunt facute pt oamenii obisnuiti nu pt infractori

Pe de alta parte, sunt niste elemente unice pentru fiecare persoana. Ganditi-va ca pana acum erai identificat doar dupa acea poza, iar fizionomia se poate schimba mult in timp - gandeste-te cum aratai la 14 ani si cum aratai la 23, de exemplu. Nu mai vorbesc de tuns, barba, mustata, etc. Amprentele, de exemplu, nu se schimba, si deci poti fi folosite mult mai corect pentru a identifica o persoana decat o simpla poza de acum 9 ani. Mai mult, folosindu-le pe toate (recunoasterea fetei + amprenta + iris), mi se pare aproape imposibil ca sa fie posibila ca un individ sa se urce intr-un avion (dand un exemplu la intamplare :D) in locul altei persoane.

astea vor fi folosite impotriva disidentilor, impotriva celor care opun sistemului nu impotriva infractorilor.

Restul sunt scenarii apocaliptice, rezultate ale unor minti bolnave si/sau blocate intr-un trecut care (surpriza) nu se va mai intoarce.

mintea ta e bolnava pt ca traiesti intr-o cutie si crezi ca cei care te conduc iti vor tie binele....afla ca nu da nimeni un rahat pe tine, esti pe cont propriu !

"Nearly every country issuing this passport has a few security experts who are yelling at the top of their lungs and trying to shout out: 'This is not secure. This is not a good idea to use this technology'".

A dracu masura de securitate :)

LE: Desigur expertii aia sunt prosti sau sufera de teoria conspiratiei. Daca zic cei de sus ca sunt sigure si necesare(mai ales pentru o tara cu economia la pamant cum este Romania), inseamna ca asa este

Edited by MoWeed

n primul rand pentru ca te amprenteaza pe tine un cetatean corect care iti platesti taxele la stat si care nu ai avut in viata ta cazier ca pe orice alt infractor, unde e prezumtia de nevinovatie ? in al doilea rand ca el retine nu numai poza ta faciala dar si imaginea 3d a fetei tale si in viitor iti va contine si o proba din ADN si imaginea irisului ( cam ca la Auwshitz) in al treilea rand asta e doar un pas intermeidar spre ceea ce va urma, intai obisnuieste masele dobitoace ca ceea ce li se intampla nu e nimic iesit din comun si pe urma o sa treaca la implanturi pe oameni, corporatia care creezea aceste microcipuri deja a inceput sa produca la scara industriala.

O sa ma opresc doar la "in primul rand", pentru ca restul sunt speculatii fara nici o acoperire. N-am chef sa stau si sa te pun sa imi DEMONSTREZI ca va contine in viitor o proba de ADN sau ca va fi implantat, pentru simplul motiv ca n-ai cum.

Deci, eu sunt nevinovat si ma amprenteaza. Care e problema aici ? Cu ce imi dauneaza mie, ca individ, faptul ca cei de la Politie au amprenta mea, atat timp cat n-am facut nimic incorect ? Care e libertatea pe care mi-o incalca prin faptul ca au amprenta mea ? O sa fiu mai nefericit si n-o sa pot dormi noaptea din cauza ca ei au datele mele personale ? Atat timp cat nu am facut si nu intentionez sa fac ceva ilegal, nu cred.

Tu ai citit linkurile alea ? Primul iti spune ca pasapoartele se pot clona, adica se pot copia, nu modifica. Al doilea da exemplul unei fotografii care poate fi modificate, dar nu spune nimic despre elementele principale de siguranta - amprenta, respectiv amprenta irisului.

Chiar si asa, e posibil ca pasapoartele biometrice sa nu fie infailibile. Dar intre o bucata de carton (fostul pasaport) si un pasaport mult mai greu de falsificat, tu ai alege bucata de carton doar pentru ca pasapoartele biometrice nu sunt "perfecte" ?

astea vor fi folosite impotriva disidentilor, impotriva celor care opun sistemului nu impotriva infractorilor.

Speculatii.