fcsteaua.ro

UEFA Europa League, incepand din editia 2009/2010

16 posts in this topic

Incepand cu editia 2009/2010, Cupa UEFA se va disputa dupa un nou format. Cu aceasta ocazie brandul UEFA Cup va fi inlocuit cu unul nou, UEFA Europa League.

Noua competitie va fi accesibila ca si pana acum, cluburilor europene din esalonul doi. Premiile pentru participarea in fazele superioare ale competitiei vor fi insa mult mai consistente. Nu in ultimul rand se asteapta ca valoarea jocurilor sa creasca.

Finala primei editii a UEFA Europa League se va desfasura pe Nordbank Arena, din Hamburg. Viitorul stadion National, din Bucuresti, aflat in constructie, va fi gazda celei de a treia editii, dupa ce organizatorii europeni au votat in unanimitate acest lucru.

La prima editie a noii competitii vor participa 160 de echipe din 53 de tari alese in functie de coeficientul UEFA.

In ordinea coeficientilor stabiliti, tarile clasate pe locurile:

1-6, vor avea 3 echipe calificate.

7-9, vor avea 4 echipe calficate

10-53, vor avea 3 echipe calificate ( in afara de Liechtenstein, Andorra si San Marino care vor avea o singura echipa)

Se vor juca trei tururi preliminare, organizate astfel:

Turul I: 50 de echipe

Turul II: 55 de echipe calificate direct, plus cele 25 de echipe din turul I

Turul III: 30 de echipe calificate direct, plus cele 40 de echipe din turul II

Play off: 24 de echipe calificate direct, cele 35 de echipe calificate din turul III, plus 15 echipe din UEFA Champions League 2009-2010, turul 3 (10 campioane si 5 alte cinci echipe)

Grupele: Castigatoarea finalei din Cupa UEFA, in sezonul 2008-2009, 10 echipe eliminate din play-off-ul Champions League, plus 37 de echipe din play-off-ul Europa League.

Faza finala:

12 echipe - castigatoarele grupei

12 echipe - locurile doi din fiecare grupa

8 echipe - locul trei din grupele Champions League 2009-2010

Saisprezecimi

Optimi

Sferturi

Semifinale

Finala

In mod sigur Europa League, va starni un mai mare interes decat Cupa UEFA. Explicatia e simpla, banii pe care ii vor primi cluburile vor fi mai numerosi. Lupta pentru locurile calificante va fi mult mai apriga in fiecare campionat national. Poate ca si fotbalul jucat la noi va creste calitativ.

Daca o sa creasca beneficiile financiare, multe echipe medii din Europa vor deveni mai interesate de aceasta competitie. Un Manchester City sau Tottenham, de exemplu, nu au inca forta sa se califice in CL, dar ar putea sa-si rotunjeasca veniturile in viitoarea Europa League

Este un lucru important care il face Mircea Sandu la federatie. Mafiot, hot cum o fi, pentru aducerea finalei Europa League in Romania, merita un +.

E bine ca se incearca aducerea C2 mai aproape de nivelul C1...n`ar fi trebuit insa sa`i schimbe numele, sau macar noi romanii, ar trebui sa nu ne c**am pe noi si sa`i zicem romaneste: Liga Europeana nu Europe League sau UEFA Cup. Ce nu inteleg eu!? Cum 3 tururi preliminare si un playoff? adica, daca am inteles bine, dupa ce treci de tururile alea (depinde in care intri, ca poti fi direct in turul 3) ca sa joci in grupe trebuie sa mai joci si`un playoff ?

Si din cate am mai citit in grupele alea se joaca tur-retur nu ca si pan acum. Deci 6 meciuri. Merg mai departe primele 2... Mai departe adica in 16-imi...deci nu rezolva nimic. Atatea meciuri numai ca sa ajungi in 16-imi. Prea multe....

Preferam sa fie UCL, Cupa UEFA si Cupa Cupelor, iar in UCL sa participe DOAR campioanele si maxim locul 2 din primele 3 tari din clasamentul pe 5 ani al tarilor participante in cupele europene. Dar din cauza banilor toate au luat-o razna, 3 echipe acolo, 4 dincolo, cealalta desfiintata (acum 10 ani) si tot asa!

Singurul lucru pozitiv din toata chestia asta este ca am reusit sa obtinem finala 2012 a Europa League.

Ba, dar ce smekeri sunt cei de la UEFA. Ne-a dat finala, exakt cand e sfarsitul pamantului...

2012

Edited by SteauaB

Au inceput si astia sa renunte la istorie.Pacat:(

Nu renunta deloc la istorie. Istoria ramane. Competitia insa se va perfectiona. Va permite unui numar urias de echipe sa participe, profitul va fi incomparabil mai mare. Banii vor veni din bilete, de la televiziuni si de la UEFA. Jucatorii vor avea sansa sa se faca mai bine cunoscuti pe plan international.

E bine ca se incearca aducerea C2 mai aproape de nivelul C1...n`ar fi trebuit insa sa`i schimbe numele, sau macar noi romanii, ar trebui sa nu ne c**am pe noi si sa`i zicem romaneste: Liga Europeana nu Europe League sau UEFA Cup. Ce nu inteleg eu!? Cum 3 tururi preliminare si un playoff? adica, daca am inteles bine, dupa ce treci de tururile alea (depinde in care intri, ca poti fi direct in turul 3) ca sa joci in grupe trebuie sa mai joci si`un playoff ?

Si din cate am mai citit in grupele alea se joaca tur-retur nu ca si pan acum. Deci 6 meciuri. Merg mai departe primele 2... Mai departe adica in 16-imi...deci nu rezolva nimic. Atatea meciuri numai ca sa ajungi in 16-imi. Prea multe....

S-a ajuns la 4 tururi preliminare pentru cã intrã și echipele care se calificau în Intertoto, din țãrile mici. Alea care se calificau în Intertoto din țãrile mari, nu mai intrã nicãieri. Vezi cazul României sezonul acesta. Am avut 2 echipe în UCL, 4 în Cupa UEFA, 1 în Intertoto. Anul viitor vom avea doar 2 în UCL și 4 în UEL. Þãri ca Moldova sau Macedonia, care aveau 1 echipã în UCL, 2 în Cupa UEFA și 1 în Cupa Intertoto, vor avea acum 1 în UCL și 3 în UEL. De altfel, primele 2 tururi preliminare se vor juca cam prin aceeași perioadã în care se juca Cupa Intertoto.

Liga Campionilor va avea tot 4 tururi preliminare (pentru echipele campioane), denumite tot "turul 1", "turul 2", "turul 3" și "playoff", dar în primul vor intra doar echipele campioane din cele mai slabe 6 țãri (Feroe, Luxemburg, Malta, Muntenegru, Andorra, San Marino), deci vor fi doar 3 întâlniri tur-retur.

Care e interesat sã înțeleagã mai bine, sã intre aici: http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Europa_League_2009-10

și aici: http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Champions_League_2009-10

Dar nu vãd eu cum sã creascã valoarea jocurilor, pentru cã, în mare, echipele vor fi de același nivel ca pânã acum.

Referitor la cum se va traduce în românește, sunt și eu curios. Traducerea strictã - "Liga Europa" - sunã aiurea, "Liga Europei" sau "Liga Europeanã" sunã ca și cum ar fi singura competiție europeanã. O variantã ar fi "Euroligã"

Edited by 1on

da la cum merg lucrarile la stadion deja sunt multe semne de intrebare daca chiar vom organiza noi acea finala , pe care Steaua o va castiga oricum :D

Poate se va termina la timp stadionul, ca sa vedem si noi o finala frumoasa....intre Steaua cu jucatorii de la gloria buzau titulari, si o echipa tare din europa....vom lua "un puncte" in 30 de meciuri (stilul lui Claudiu Raducanu)

Edited by Fan FC Steaua

S-a schimbat numele competitiei , da?E logica treaba , au gasit o solutie mai productiva pentru a scoate bani.

treaba asta nu e prea buna pt noi. O Cupa UEFA sau Europa League din care se pot obtine mai multi bani inseamna ca in curand ciobanul se va multumi cu locul 3, 4, 5 sau care o fi. Pan la urma si locurile de Intertoto sunt bune nu? :(

Eu am curajul sã pariez cã în aceastã finalã va ajunge o echipã româneascã :)

... Si nentu Sandu meritã tot respectul cã a reusit sã facã asemenea lucruri .. înainte chiar nu credeam într-o relatie bunã dintre Mircea Sandu si Platini , dar uite cã timpul le confirmã pe toate .. BRAVO d-le Sandu !