fcsteaua.ro

Analiza meciului Steaua Bucuresti - FC Zurich

58 posts in this topic

Of...Ronaldo...nu se poate nicicum cu tine.

Tu te uiti la fotbalul englezesc, fotbal in care se joaca pe benzi pt ca multe echipe de acolo au jucatori extraordinari pe benzi si...mai e si FOTBAL ENGLEZESC!!!

Asta nu inseamna ca tot fotbalul e asa.

Fotbalul spaniol joaca direct pe poarta, pe centru.

Potbalul portughez la fel, desi si astia folosesc extreme.

Fotbalul olandez e fotbal total!

Nemtii folosesc forta si pasa lunga.

Italienii se apara.

Exista n moduri de a juca fotbal.

Nu desfaci o aparare atacand pe flancuri.

Daca intreaga aparare actioneaza in bloc atunci fundasul lateral de pe partea opusa vine in careu in timp ce fundasul lateral de pe partea pe care atacu tu iasa sa iti intampine jucatorul care vrea sa centreze.

Apar asa 3 aparatori in careu tot timpul. Ca sa nu mai vorbim de inchizatori si ceilalti mijlocasi care pot veni sa faca faza defensiva.

Cum desfaci atunci apararea?

Inghesuindu-i in careul propriu?

Nu ai vazut ca pana acum Steaua tot asa a jucat?

A mers bine jocul?

Tu poate crezi ca da, eu zic ca NU!

Anul trecut cainii ne-au luat titlul cu pase printre, verticale, perpendiculare pe poarta.

Si cand te gandesti ca apararea Stelei e cea mai buna din campionat...ce usor au desfacut-o aia!

ma dau si eu cu parerea ca ma pricep ;)

eu consider ca nu trebuie neglijat nici un mod de a juca perpendicular sau pe centru doar ca trebuie sa stii cind si ce sa utilizezi

consider jocul pe benzi trebuie folosit atunci cind echipa are un usor avantaj teritorial si adica a prins apararea pe picior gresit ca la faza golului 2 cind toja ia devansat pe adversari si a prins un moment cind kapetanos era mai liber ca de obicei

un alt mod efectiv este cind atacantul din careu se duce la prima bara luind un fundas cu el iar in locul lui vine un mijlocas si pasa de pe flanc vine nu in fata portii ci in centrul careului (Messi marcheaza de multe ori astfel de goluri) anume asta nu face Steaua pai cu 4 mij ofensivi ar trebui ca doi sa fie in permanenta in careu sa ajute atacantul iar doi sa vina din linia a doua cu suturi pe poarta (ca gerrard la Liverpool)

nu trebuie neglijat nici jocul perpendicular pe poarta barca in meciul cu real statea cu fundasii centrali la mijlocul terenului clar ca recuperau tot fundasii ofensivi ai Stelei se retrag pina la 30 m de porta si de acolo reincep atacurile pierd timp forte si spatiu la meciul de ieri erau faze cind in jurul unui jucator advers undeva la 30 m lateral de poarta erau cite 4 stelisti asta este utilizare nerationala a resurselor si spatiilor

@MoWeed

Zapata vorbeste mai bine romaneste decat multi parlamentari si ziaristi romani!

Asa este, imi cer scuze. Desi parlamentarii sau ziaristii nu sunt nici ei cele mai bune exemple, el nu trebuia enumerat acolo.

Cum Zapata a invatat sa vorbeasca romaneste(chiar si Semedo stie putin, dar el e de vreo 3 ani in Romania), ar fi trebuit sa invete si Dayro, Golanski sau Emeghara. Daca nu vroiau sa invete, trebuia sa-i oblige clubul. E inacceptabil ca un jucator care sta deja de peste un an aici sa nu stie sa comunice cu colegii!

Eu inchiei aceasta discutie Adriane. Iti spun doar sa te uiti atent la meciurile de fotbal si sa observi cum sta treaba pe flancuri.

PS: Intr-un articol al nu stiu ce din Anglia spunea ca cei mai importanti jucatori de pe teren sunt fundasii laterali.

Edited by c.ronaldo17

Un jucator stie sa centreze atunci cand 9/10 din centrari sunt bune, ori la Banel procentajul este invers.

10/9 ? :))

PS: Intr-un articol al nu stiu ce din Anglia spunea ca cei mai importanti jucatori de pe teren sunt fundasii laterali.

Dar stii de ce?

Pt ca in momentul in care ataci cu tot de la mijloc in sus, fundasii latarali devin mijlocasi laterali.

Pe vremea lui Zenga asa juca Steaua.

In centru ramaneau Dorinel si Paraschiv iar in atac Dica, Neaga,Cristea si Oprita(sau Fl Dumitru) urcau si puneau presiune pe apararea adversa. Atunci, pasele pe pozitie viitoare erau foarte multe.(gol Cristea cu dinam0, cele 2 cu Valencia,Craiova facuta varza, etc.)

Si in timp ce oamenii astia urcau, Ogararu si Petre Marin, alaturi de cei 2 mijlocasi care mai ramaneaau in spate(Para si Dorinel-care coordona atacul si trimitea mingi pt ceilalti) inghesuiau echipa adversa in propria jumatate si aveau grija si de aparare.

Atunci se vedea foarte clar.

In momentul in care Steaua nu voia sa mai dea gol, Ogararu si Petre Marin nu mai urcau deloc.

Steaua ar trebui sa caute neaparat un executant de lovituri libere. Nu ma refer aici la oameni care sa centreze(Ogararu si Ochirosii centreaza foarte bine si din lovituri libere). Ma refer la oameni care sa poata transforma o lovitura libera de la marginea careului in gol. De-alungul timpului Steaua a avut mai multi jucatori pentru care lovitura libera de la 20-25 de metri de poarta adversa era ca un penalty: Hagi, Adi Ilie, Florentin Dumitru chiar si Dica. In momentul de fata, insa, nu mai exista nici un astfel de om in echipa.

Ogararu bate mai bine decat o facea Dica.

Salut!eu nu am vazut meciul.(sesiune->examene)

nu il poate urca nimeni pe torrent?