fcsteaua.ro

Succes, Mirele! Succes, Steaua!

60 posts in this topic

Cãpitanul a încercat sã devinã, de la 19 pânã la 28 de ani, un mare fotbalist la Steaua, vârstã la care a preferat sã lase fotbalul în plan secund și sã încerce sã aranjeze viitorul familiei pentru vreo trei generații. A-l judeca din aceastã perspectivã, fãrã a lua în considerare faptul cã acest om și-a rupt oasele, în doar patru ani, cât poate au fãcut-o alți sportivi, indiferent de ramurã, într-o întreagã carierã, înseamnã a-l nedreptãți tocmai pe omul admirat pentru spiritul sãu de sacrificiu.

Cu alte cuvinte, ne-a plãcut cã te-ai sacrificat, dar când alegi sã faci ce vrei cu cariera ta, te dãm jos de pe piedestal, sacrificiile trec în plan secund, mai este doar un pas pânã la a te considera un simplu mercenar. Cât de dureros este sã te identifici pânã în ruptul picioarelor, mânilor și capului cu accidentãrile Cãpitanului, pentru ca apoi acesta sã aleagã un alt drum profesional...

Cea mai mare sursã a dezamãgirii este faptul cã îl considerãm pe Mirel Rãdoi reprezentatul nostru oriunde s-ar duce, oriunde s-ar afla, iar el a ales sã fie exponentul nostru într-un campionat și în niște competiții care nu înseamnã nimic nici pentru noi, nici pentru linia întâi a fotbalului mondial, adicã acolo unde l-am fi dorit.

Acestea sunt unele dintre cele mai dificile momente pentru suporteri: sã accepte realitatea cã visele lor și cele ale eroilor fotbalistici al cãror nume au rãsunat de-atâtea ori în Templu, pe arenele rivalelor sau în competițiile europene nu converg. Ca în atâtea alte situații din viațã, banii mutileazã idealurile celor care par atât de rupți de realitate.

Cine poate contesta însã faptul cã suporterii rãmân atașați de culorile clubului dintr-un idealism pur, iar jucãtorii și conducerea ar trebui sã fie doar aripile care poartã clubul spre stele? Este o cu totul altã discuție cã, la Steaua, jucãtorii, conducerea și, în opinia multora, antrenorul, sunt mai degrabã cuiele din coșciug, iar suporterii sunt tratați câteodatã ca niște scripeți pentru ridicarea audienței, câteodatã ca niște lopeți pentru acoperirea excrementelor, câteodatã chiar ca niște excremente necesare, totuși, pentru organismul cancerizat sã ofere dovada cã este viu și, chipurile, sãnãtos.

Mirel Rãdoi a devenit unul dintre stâlpii contemporani ai Templului nu numai pentru spiritul sãu de sacrificiu dus dincolo de limitele corpului sãu, ci și pentru legãtura sa, parcã de sânge, cu suporterii. Chiar dacã a avut opinii diferite, în diverse aspecte, fațã de cele ale tribunei, Mirel Rãdoi a fost întotdeauna cu sufletul alãturi de fani.

De aici durerea, sau, în cel mai bun caz, nedumerirea cã el a ales banii Arabiei Saudite în detrimentul unui transfer într-un campionat din Europa de Vest, care, este drept, ar fi putut sã nu mai vinã niciodatã. Despãrțirea de Mirel ne aduce aminte de debutul sãu fantastic din meciul cu FCM Bacãu, de gafele incredibile din ultimele douã înfrângeri din meciurile cu Dinamo, de modul în care ne-a condus spre victorii - ultimul exemplu este "dubla" cu Galatasaray - de incapacitatea sa de a-și electrocuta coechipierii pe Riverside, de atâtea meciuri în care ne-a cutremurat cu goluri venite în momente decisive, sau de uluitoarele gafe din deplasarea de la Rosenborg.

Acel meci reprezintã un tablou aproape ideal pentru ce reprezintã Rãdoi pentru Steaua: gafe, revenire spectaculoasã cu lacrimi în ochi și, în final, ratarea unui vis. Rãdoi s-a impus într-un timp relativ scurt la Steaua, a gafat de multe ori, a tras echipa dupã el - împlinindu-ne atât visul de a ne vedea jucând la nivel înalt în Europa, cât și acela de a juca în Liga Campionilor - și a preferat sã nu mai încerce sã devinã Fotbalist, pentru a fi jucãtor de fotbal în Arabia Sauditã, sub comanda celui de-al doilea lui tatã, Cosmin Olãroiu.

Suporterii vor rãmâne acolo unde le este locul, acolo unde au rãmas și la dramatica despãrțirea de Marius Lãcãtuș-jucãtorul, la ratarea teribilã a semifinalei de Cupa Cupelor din 1993, pe Ghencea, contra celor de la Antwerpen, la aspra perioadã a dominației pițurciene, la ratarea finalei Cupei UEFA, la țepoasa revenire a "Fiarei" pe banca tehnicã.

Mirel Rãdoi devine un vestigiu al perioadei 2000-2008, cu pãrțile sale dalbe, cu pãrțile sale negre, peticite. Steaua va merge înainte, iar suporterii vor continua munca de pãstrare a rezonanțelor Templului.

Succes, Mirel Rãdoi! Succes, Steaua!

Lari

O retrospectiva corecta a ceea ce a insemnat Mirel Radoi pentru Steaua. Cu bune, cu rele, el a fost capitanul nostru si eu ii multumesc pentru cum s-a achitat de sarcini.

Succes Mirel Radoi!

vârstã la care a preferat sã lase fotbalul în plan secund și sã încerce sã aranjeze viitorul familiei

Mi se pare enervant ca tot vorbim despre asta.

Radoi e un jucator valoros.

Radoi a fost un jucator valoros si acum 8 ani, cand a debutat la nationala.

Daca Radoi voia sa plece de la Steaua, putea sa o faca oricand.

Prea repede am uitat cum plecau jucatorii inainte de la echipele Romanesti.

Dimineata jucau pt o echipa, la amiaz zicea presedintele clubului ca nu exista nici cea mai mica sansa ca respectivul jucator sa plece si seara era prezentat oficial la noua echipa.

Pt 2-3 milioane Radoi putea sa plece oricand la o echipa cel putin acceptabila dintr-un campionat puternic din vest.

Dar unii oameni au tinut la bani si nu s-au gandit la binele fotbalistului.

Si lui i-a placut la Steaua.

Oriunde ar pleca, tre sa ne bucuram pt el.

Merita sa castige mai mult(si nu ma refer doar la partea financiara) si, in primul rand, sa nu ii mai fie murdarit numele prin asocierea cu becaliii.

Capitane, suntem mandri de tine oriunde te-ai afla.

RESPECT Mirel Radoi !!!

bafta mirele...sa ajungi unde ti'ai dorit , la inter , real sau la o alta echipa mare , daca de la Steaua nu ai avut posibilitatea

Daca Radoi voia sa plece de la Steaua, putea sa o faca oricand.

Stii de ce nu sunt de acord cu lucrul asta? Uite ca tot tu explici:

Pt 2-3 milioane Radoi putea sa plece oricand la o echipa cel putin acceptabila dintr-un campionat puternic din vest.

Dar unii oameni au tinut la bani si nu s-au gandit la binele fotbalistului.

Si lui i-a placut la Steaua.

Radoi a mai vrut sa plece de la Steaua, dorul lui de duca nu este deloc recent.

Merita sa castige mai mult(si nu ma refer doar la partea financiara) si, in primul rand, sa nu ii mai fie murdarit numele prin asocierea cu becaliii.

De acum inainte, Radoi va mai fi asociat cu Becali fix de atatea ori de cate o va permite el.

Astept cu foarte, foarte mult interes sa vad ce relatie va avea Mirel cu nashi-sau de acum inainte, mai ales in ceea ce priveste subiectul Steaua.

Steaua nu a pierdut numai un fotbalist care era capitan de echipa, ci un LIDER. Din pacate nu multi il respecta pe Radoi pt aceasta calitate, si tot din pacate nu cred ca fotbalul romanesc mai are alti lideri de oferit. Daca Radoi ar fi fost si dpv tehnic la acelasi nivel, probabil Romania n-ar fi trebuit sa sufere cu galme gen Mutu sau Chivu pe post de lideri, iar Steaua ar fi trecut macar o data de grupe in LC. Tot ce visez este (pe langa plecarea mioriticului din Ghencea!) ca intr-o buna zi Fl. Matei sau alt junior 100% al Stelei daruit cu talent nativ va imbraca haina de lider pusa in cuier de T. Stoica, Lacatus si Radoi. Pana atunci iti uram mult succes Mirele, iar celor ce raman le dorim sa inteleaga ca fotbalul aduce bani, dar spiritul aduce dragostea oamenilor din tribune.

foarte frumos gestul jucatorilor cu tricolul semnat si cu mesajul: Multumim Capitane.

Si emotionant felul in care Radoi impaturea si avea grija de el

mireeeeel radoooooi este unul dintre noi....bafta capitane...

EL_CAPITANO.jpg

Edited by andrey_ptm_steaua

nu pot decat sa ii urez multa bafta si succes in arabia si sa nu mai aiba parte de atatea accidentari. ii multumesc pt tot ce a facut pt club. insa e pacat ca a ales sa plece intr-un campionat anonim doar pt niste bani. sper sa nu regrete.

frate dar vorbiti de parca ar fi jucat pana acum pe 3 milioane la Steaua si acum avea marea sansa sa castige niste bani si daia nu a gandit cu sufletul...sa fim seriosi Radoi daca doamne fereste isi rupe maine piciorul si nu mai poate juca poate trai linistit oricum toata viata lui si nu oricum si in lux....era cel mai bine platit jucator si se plange de parca ar fi jucat gratis...pai dar noi ce sa mai vorbim care nu numai ca nu luam nici un leu de la Steaua si cheltuim milioane pentru ea.....

RESPECT Mirel !!!!!!

sunt alaturi de Mirel. il respect ca fotbalist si ca om. multumim Mirel pentru ceea ce ai facut pentru noi !!!!!

SINGURUL LUCRU PE CARE MI-L MAI DORESC ESTE UN MOMENTUL DE FAZA ESTE SA FIM UNITI SI LA PRIMELE MECIURI TOT STADIONUL SA SCANDEZE NUMELE CAPITANULUI !!!! :steag_cruce_invers::steag_cruce_invers:

@Lari

Ma bucur ca ai scirs acest articol pentru noi suporterii. Poate asa se vor mai tempera multi dintre noi.

Multe reusite pentru tine Mirele la noua ta echipa.Iti multumim pentru ca faci si tu parte din istoria Stelei.

Multumim Mirele,mereu vei fi acasa in Ghencea!!! Totusi,recunosc,ca in zilele tratativelor,n-am putut sa nu ma gandesc la Gerrard si am mai sperat sa ramai...dar este de inteles...si poate nici noi nu suntem la nivelul suporterilor lui Liverpool!!! SA IESI CAMPION!!! ALTCEVA NU-TI ACCEPTAM ORIUNDE!!!

Multumim Capitane!Mult succes acolo!Si eu te astept oricand inapoi!

Mirel Radoi esti unul dintre noi!!!

E primul jucator simbol al Stelei pe care l-am prins in culmea gloriei .L-am prins si pe Laca , dar nu prea l-am vazut.

Mirel Radoi , bafta si te asteptam inapoi !

Ce a spus Radoi dupa ce a semnat contractul:

"Am fost la un pas de o finalã de cupã europeanã, rãmâne cel mai mare regret al meu. Pentru ce a însemnat Steaua, atât cât am putut noi, cred cã am avut cele mai bune performanțe dupã 1990. N-am fost un jucãtor decisiv pentru Steaua, ci unul normal. Au trecut opt ani când am jucat din plãcere, a venit momentul sã mã gândesc și la viitor. Nu plec așa ușor, mã despart de mulți prieteni, din pãcate este și aceastã parte în fotbal. Sper sã ia campionatul, o sã-i privesc"

"S-a tot speculat zilele astea, a venit momentul sã vorbim. Au fost câteva zile de negocieri, s-a ajuns unde ne-am dorit. Sunt bucuros cã am ajuns sã mã transfer. Am câteva regrete, dar important va fi sã fac ce e mai bine pentru noua echipã. Voi vedea care sunt regulile acolo, atmosfera în vestiar. Nu mi-e teamã, nici la Steaua nu m-am crezut un lider, ci un jucãtor care a vrut sã dea tot ce e mai bun. A contat și prezența lui Olãroiu acolo, m-am gândit cã nu pot aștepta la nesfârșit o ofertã din Europa și sã risipesc acești ani. Plec cu inima împãcatã, chiar dacã aș fi vrut un campionat. Nu poți avea și bani mulți, și performanțã, și la tine acasã"

"Vom vedea dacã voi fi chemat la naționalã, dacã voi fi urmãrit. Eu voi încerca sã joc cât mai bine, voi veni cu plãcere dacã voi fi convocat. Îmi pare rãu cã mã despart de colegi, dar ãsta e fotbalul, și eu m-am despãrșit de mulți în opt ani, nu le mai știu numãrul. Nu gãsești pe orice stadion atmosferã ca în Ghencea. Drumurile noastre se despart, n-avem încotro. Am mai fost de câteva ori sigur cu un transfer și am rãmas pe dinafarã. Am crezut cã voi ajunge la Inter, n-a fost sã fie, mã bucur cã am ajuns la Al Hilal"

Ce a spus Argaseala:

"Rãdoi este model pentru toți jucãtorii care își pun în gând sã vinã la Steaua. Marius Lãcãtuș a avut același drum, a plecat, a revenit, îi doresc lui Mirel când terminã cariera sã se întoarcã la Steaua. Va trãi în suflet cu Steaua indiferent unde va fi. Transferul sãu la Al-Hilal n-a fost niciun moment sub semnul incertitudinii, doar cã sunt unele etape ale negocierilor, ca la orice transfer. Rãdoi și-a pus semnãtura pe contract în jacuzzi, nu e niciun fel de glumã. Transferul e rezolvat. Vineri va ajunge în țarã, iar sâmbãtã va pleca spre Arabia Sauditã"