fcsteaua.ro

Cine ar trebui sa fie urmatorul capitan al Stelei?

65 posts in this topic

Mirel Radoi, jucatorul de exceptie, merituosul si totodata autoritarul capitan al Stelei, antrenorul din teren al echipei ros-albastre, e pe cale sa fie transferat in Arabia Saudita. Transferul, atat de dorit de Capitan, a fost posibil datorita celui care pe finalul activitatii de antrenor al echipei din Ghencea, a fost alintat Zerolaroiu.

Foarte multi suporteri stelisti regreta plecarea sa, dar in sinea lor accepta ca Radoi avea tot dreptul sa faca acest pas. Valoarea il indreptatea de foarte mult timp, sa joace acolo unde este platit mai bine.

Plecarea lui Radoi lasa un gol in urma. In primul rand pentru personalitatea sa. Nu in ultimul rand pentru autoritatea in randul colegilor sai, datorata si legaturilor de rudenie cu Becali.

Va mai putea sa se mai ridice vreun jucator din lotul Stelei la inaltimea pozitiei la care s-a ridicat Radoi in cei 8 ani de activitate? E foarte posibil, avem caractere adevarate in lotul echipei noastre. Dar cine?

Pe cine de pilda l-ati vedea sa se impuna in fata celorlati, prin calitatile sale de jucator de fotbal, prin inteligenta si prin daruire? Cine ar fi cel mai potrivit pentru a fi ascultat si caruia i s-ar urma sfaturile, indemnurile?

Sa-i luam pe rand.

Zapata. Probabil ca inainte de aceasta jumatate de sezon, columbianul ar fi meritat banderola de capitan. Valoarea si forma de exceptie il impuneau ca fiind un candidat serios.

Ogararu. Un jucator admirabil, cu certe calitati. Un baiat instruit, care stie sa vorbeasca, care nu se teme sa-si spuna si de ce nu, sa-si impuna punctul de vedere. In plus e cel mai vechi jucator din echipa. Dar, la sfarsitul returului George trebuie sa revina la Ajax. Isi doreste cineva un capitan de echipa pentru doar jumatate de sezon? De ce nu? Daca prin autoritatea pe care i-ar da-o aceasta calitate, ar reusi sa traga echipa dupa el, nu ar fi nicio problema.

Goian si Ghionea. Doi jucatori excelenti, cu un plus pentru Goe care a fost ales de presa sportiva, cel mai bun fotbalist roman care a evoluat in tara in 2008. Ghionea se pare ca e un tip mai sobru, mai "teapan", care nu prea are texte cu nimeni.

Marin. Vechimea si valoarea l-ar indreptati sa poarte pe brat banderola, pe care de altfel a mai purtat-o. Ar fi el omul cel mai indicat? Mai ales ca la finalul sezonului ar putea sa se retraga din activitate? Ii acordam un plus pentru relatiile bune pe care le are cu creditorul, si din cauza caruia era sa-si dea foc la valiza, din motive de caz "Valiza".

Nicolita. Nu-i dau sanse. Ca de altfel nici lui Lovin, Ovidiu, Plesan, Tiago, Szekely, Toja, Semedo, Dayro, Kapetanos sau Stancu. Nu le vad niciun atu.

Alegerea ar trebui sa se faca dintre cei patru stalpi ai apararii.

Va fi ales de coechipieri prin vot secret, la vedere, sau va fi numit? Ramane de vazut si mai ales trebuie sa ne intrebam daca in primele doua modalitati de vot, voturile nu vor fi influentate dinspre Pipera.

Oricine va fi urmatorul capitan, va trebui sa aleaga cu grija, sa se inspire, din ceea ce a avut bun Mirel Radoi.

Virgil

Viitorul capitan va avea o misiune extrem de grea, mai ales in planul legaturilor afective cu tribuna.

Oricare va fi viitorul capitan, eu cred ca vestiarul va fi condus de Ogararu, Ghionea, Petre Marin si Goian.

Nu stiu cat de bine este vazut Zapata de baieti, dar si el pare sa aiba un cuvant de spus, daca ne gandim doar la dialogul dur pe care l-a purtat cu Ghionea dupa meciul cu Sportul Studentesc.

SUCCES, BAIETI!

Petre Marin nu are ce cauta in topul asta.

Noul capitan o sa fie Ghionea. Ca e cel mai vechi, nu e imprumutat si e si o prezenta mai impunatoare decat ceilalti jucatori.(nu se abtine de la a-si certa colegii cand gresesc si baietii nu riposteaza deloc).

Eu sper totusi sa nu plece Radoi.

Macar pana la vara sa mai stea. Mi-e tare teama ca, fara el, Steaua se va adanci si mai mult in mocirla.

Plecarea lui Radoi inseamna ca pavianul nu mai tine cont de parerea nimanui. Acum chiar face tot ce vrea!

Edited by Adrian

Vor fi alesi de coechipieri prin vot secret, la vedere, sau vor fi numiti? Ramane de vazut si mai ales ar trebui sa ne intrebam daca in primele doua modalitati de vot, voturile nu vor fi influentate dinspre Pipera.

ahahahahahaaaaaaa

mwahahahahahahahahaaaaa

"ramaneti alaturi noi, continuarea in episodul urmator"

mwahahahahahahahaha

Ogararu capitan ! In cazul in care unul dintre pusti ar exploda, ar fi frumos sa poarte banderola. Spre exemplu, daca Tudose se va impune. Eu unul , il vad ca pe urmatorul Radoi.

Ogararu nu este al nostru si mi se pare ca nu s-ar putea impune, din pacate. Cel mai potrivit mi se pare Zapata, nu se da in laturi sa-si certe coechipierii cand gresesc. Cred ca si Ghionea merita. Nu credeam ca o sa ajung asa repede sa discut despre noul capitan... :(

Ogararu capitan ! In cazul in care unul dintre pusti ar exploda, ar fi frumos sa poarte banderola. Spre exemplu, daca Tudose se va impune. Eu unul , il vad ca pe urmatorul Radoi.

ar merita sa fie Ogararu dar pt ca la vara va pleca la Ajax cred ca Goian este cel mai potrivit :)

Forzza Steaua!

Ogararu nu este al nostru si mi se pare ca nu s-ar putea impune, din pacate. Cel mai potrivit mi se pare Zapata, nu se da in laturi sa-si certe coechipierii cand gresesc. Cred ca si Ghionea merita. Nu credeam ca o sa ajung asa repede sa discut despre noul capitan... :(

Cum sa-ti zic eu, zapata de-a lungul carierei a fost o "curva " de fotbalist, a schimbat multe echipe. Noi ne-am obisnuit sa avem capitan un stelist adevarat.

Da, dar este important si sa se impuna. Plus ca Zapata chiar cred ca tine la echipa asta. In rest am zis si eu Ogararu si Ghionea, dar ciobanul a zis ca il prefera pe Goe...care nu stie cum sa zboare mai repede de la Steaua.

The BEST: George Ogararu!

in mod normal as spune ca Ogararu merita dar dupa ce m-am mai gandit Petre Marin ar fi un bun capitan pt ca se retrage si astfel ii putem multumi pt serviciile aduse Stelei !

Cred ca intre Goe si Ghionea va fi "disputa". Amandoi au minusuri si plusuri. Il prefer pe Goe doar pentru motivul ca Ghionea e nervos din minutul 2 al oricarui meci.

Eu zic ca Ogararu merita sa fie capitan,dupa parerea mea,pe locu 2 las pune pe Zapata sau Goian.Forza Steaua!si daca ar veni un atacant adevarat din bani luati pe Mirel ar fi perfect!

Ordinea "capitanilor"

1. George Ogararu

2. Sorin Ghionea

3. Dorin Goian

4. Zapata

de ce nu zapata? joaca constant bine , are devotament , este aproape de colegi si suporteri , a invatat limba romana repede asa ca poate comunica usor cu coechipierii lui

Si eu cred ca alegerea va fi Ghionea sau Goian. Acum ramane de vazut pe care-l prefera unicul factor de decizie la Steaua, Jiji

Vor fi alesi de coechipieri prin vot secret, la vedere, sau vor fi numiti? Ramane de vazut si mai ales ar trebui sa ne intrebam daca in primele doua modalitati de vot, voturile nu vor fi influentate dinspre Pipera.

mi-e greu sa aleg, pentru ca niciunul nu are o personalitate atat de puternica incat sa se impuna.

Asa cum spunea si Virgil exista mai multe posibilitati, in functie de modalitatea de vot.

Daca ar fi dupa mine, as institui un fel de rotativa, astfel incat toti jucatorii sa aiba sansa de a fi macar o data capitani. Poate acest lucru i-ar ambitiona mai tare pe teren.

Daca se aleg ei prin vot secret, e clar ca George Ogararu va fi ales capitan in detrimentul celorlalti, pentru ca e genul finut, diplomat,impaciuitor, care n-a avut (cred) niciun conflict cu coechipierii.

Daca Lacatus il va alege, atunci cred ca va fi Ghionea, iar daca-l va alege Becali sigur e Nicolita :-)

Edited by dee

Goian

zapata

Ogararu

Marin

Ghionea

in ordinea asta

nu inteleg cum ti se pare tie normal ca Zapata sa fie capitan cand el e de asa putin timp la Steaua ( ar fi cea mai mare idiotenie care s-ar putea intampla ). Goe a facut intradevar cateceva pt Steaua dar nu stiu daca e cel mai potrivit si din cate stiu eu isi doreste sa plece. Petre Marin este aproape de retragere plus ca a trecut pe la "subpodari" lucru inacceptabil pt un capitan al Stelei dupa parerea mea. Ghionea intradevar pare sa merite cel mai mult postura de capitan avand in vedere atitudinea autoritara pe care o are + ca nu se intelege cu "branza de oaie" (adik arata ca e stelist si nu e dupa moda "ia valiza da valiza" ). Oricine va fi noul capitan cu siguranta nu se va putea ridica la nivelul lui Mirel (cu toate ca in ultimul timp si Radoi a avut numai ganduri de plecare + alte "glume" cu genti , valize ,trolere!) Vom trai si vom vedea oricum la bine la rau Steaua e clubul nostru tot mereu

mi-e greu sa aleg, pentru ca niciunul nu are o personalitate atat de puternica incat sa se impuna.

Asa cum spunea si Virgil exista mai multe posibilitati, in functie de modalitatea de vot.

Daca ar fi dupa mine, as institui un fel de rotativa, astfel incat toti jucatorii sa aiba sansa de a fi macar o data capitani. Poate acest lucru i-ar ambitiona mai tare pe teren.

Daca se aleg ei prin vot secret, e clar ca George Ogararu va fi ales capitan in detrimentul celorlalti, pentru ca e genul finut, diplomat,impaciuitor, care n-a avut (cred) niciun conflict cu coechipierii.

Daca Lacatus il va alege, atunci cred ca va fi Ghionea, iar daca-l va alege Becali sigur e Nicolita :-)

100% de acord cu afirmatia in legatura cu Banel. In pofida articolului pe care il comentam acum si eu sunt de parere ca atletul are sanse mari.

Candidatul preferat de mine este Ghionea, tocmai din pricina acelei sobrietati amintita mai sus. Un om care are numai prieteni este un caracter slab, de aceea inclin sa cred ca Ghionea este "bun de capitan".

Numai Bine !

Cam greu de spus cine ar fi cel mai indreptatit sa poarte baderola de capitan dupa plecarea lui Radoi. Poate Ghionea.

Ogararu, parerea mea...

Edited by Joga Bonito

In mod normal, George Ogararu, deoarece el a ales Steaua in dauna banilor(chiar daca la Ajax nu juca, macar era platit mai bine) si este un jucator crescut de Steaua.