Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Fiara de portelan

46 posts in this topic

De multe ori, in incercarea de a-si feri copilul de rele si de a face doar ce e bine pentru el, parintii super-protectivi nu reusesc altceva decat sa isi strice odrasla, sa faca mai mult rau decat bine. Copilul creste izolat de lumea reala si isi dezvolta o gandire si un comportament total nesanatoase, iar asta il afecteaza pe tot parcursul vietii.

Marius "Fiara" Lacatus e copilul Stelei si al nostru, al suporterilor stelisti. Noi l-am crescut, noi l-am facut fotbalist dintr-un simplu jucator de fotbal(multi sunt cei care zic ca nu esti fotbalist pana nu castigi o Cupa Europeana sau Mondiala), noi l-am facut legenda.

Marius "Fiara" Lacatus nu a fost ferit niciodata de nimic. A fost aruncat in focul luptei inca de la inceput si i s-a spus ce se vrea de la el si asta l-a calit. Intr-o perioada in care echipa Stelei era in constructie(nu vreau sa spun reconstructie pt ca niciodata pana atunci nu am mai construit noi,romanii, nu stelistii, o echipa campioana europeana), in care jucatorii veneau si plecau, Lacatus a reusit sa ramana la echipa. S-a zbatut, a fugit, a dat goluri si pase de gol, a rupt picioare si a ingenunchiat adversari. Asa a reusit sa ramana la acea echipa.

Asa a ajuns Marius "Fiara" Lacatus sa zguduie bara transversala de la Sevilla. Asa a ajuns sa joace sub tricolor, asa a ajuns sa castige nenumarate titluri si cupe cu Steaua. Niciodata nu a fost protejat si nu a primit favoruri de la unul si de la altul ( si acum cred ca regreta pierderea CM94, cum sunt sigur ca si Puiu Iordanescu regreta neconvocarea lui).

Asa a aparut fotbalistul Marius "Fiara" Lacatus, legenda a Stelei, simbol al culorilor ros-albastre.

Acum nu mai joaca fotbal. Acum e antrenor. Desi are deja cativa ani de condus echipe, e inca un antrenor tanar, in formare.

Marius Lacatus, antrenorul, nu "Fiara", despre el vorbim acum. A inceput de jos, la fel ca si fotbalistul, si a venit la Steaua foarte repede, la fel ca si fotbalistul. Asemanarile dintre cei doi se opresc, insa, aici.

Spre deosebire de "Fiara", antrenorul a venit intr-un loc linistit, nu intr-un cazan in clocot. A fost ferit tot timpul de griji si a fost aparat de fiecare data de catre suporterii stelisti, aceeasi suporteri care au crescut "Fiara". Pentru antrenor calea grea nu a existat. Nu si-a facut griji ca va fi inlocuit, nu a avut grija rezultatelor, a jocului, nimic.

Fata de "Fiara", antrenorul Marius Lacatus e un copil rasfatat, un copil care nu are cum sa aiba un viitor la fel de stralucit ca al "Fiarei".

Daca tineti la Marius Lacatus si vreti sa il ajutati, nu il mai rasfatati. Nu il mai ascundeti, nu il mai protejati de toate, nu il mai scutiti de raspundere. Antrenorul Marius Lacatus trebuie sa stie cand greseste, trebuie sa simta ce inseamna sa fii un antrenor adevarat. Huiduielile fac si ele parte din viata unui antrenor. Nu are cum sa progreseze cand primeste tratament preferential. Daca vreti ca antrenorul sa devina din nou "Fiara", ajutati-l, recreati conditiile de pe vremea "Fiarei", acea atmosfera grea, apasatoare, militareasca, FOAMEA DE PERFORMANTA.

Atat timp cat antrenorul Lacatus e tinut in palme, ca un cristal fragil, si ferit de toate relele din lume, "Fiara" nu mai exista!

P.S.

Am auzit un om, odata, zicand asta cand vorbea despre un fotbalist:

"Daca iti place sa fii aplaudat si te simti bine, atunci ar fi bine sa faci fata ca un barbat si la huiduieli!"

Poate stiti, poate nu stiti, dar cel care a spuns-o a fost Marius Lacatus.

Adrian

@Adrian,

Am citit doar titlul postului si am fost sigur ca tu puteai fi redactorul . :)

Acum ,ca parinte iti spun,nu este o solutie sa-ti bati copilul pentru a-l face mai bun. Dimpotriva ,poti da gres. Nu cred ca cei care il respecta pe Lacatus il cocolosesc sau sunt de acord cu atitudinea lui fata de patron.

Sper sa nu-ti atrag antipatia prin cele scrise.

Edited by vlad75

Nu a zis nimeni sa il bati... dar, daca greseste, trebuie sa fie constientizat asupra faptului. Daca o da in bara odata, de doo ori si tu tot treci cu vederea pe motiv ca tii prea mult la el, o sa ajunga o rapandula.

Cred ca mesajul transmis de acest articol e de constientizare si obligarea antrenorului Lacatus la a-si asuma prestatiile slabe pe care, probabil, echipa le va avea sub comanda sa. In niciun caz jignirea lui sau alte lucruri extreme. Plus ca Laca s-a pus paravan in fata aluia (voluntar sau involuntar, nu conteaza)... asta e cu adevarat dureros.

Un articol bun si cat se poate de obiectiv. Lacatus trebuie sa fie tot timpul la curent cu noutatile din fotbalul mare. El trebuie sa invete mereu si sa puna in practica tot ceea ce crede ca se potriveste Stelei. Probabil ca daca echipa ar merge bine, nici Becali nu ar mai interveni in problemele antrenorului.

Pe de alta parte, cum bine a spus Olaroiu, Steaua e o echipa care a inceput sa se plafoneze si careia ii trebuie sange proaspat pentru a se descatusa de sistemul invechit de joc, arhicunoscut de adversari.

De sange proaspat Laca nu se poate plange, pentru ca Bicfalvi, Litu si Tudose tocmai s-au "repatriat" de la Buzau, Ochirosii e permanent in lotul de 18, iar alti jucatori tineri de valoare se afla in lotul echipei a doua. Depinde numai de antrenor daca va sti sa imbine pofta de joc, de rezultate si de afirmare a acestora, cu experienta celor mai vechi. Eu i-o doresc.

@Adrian bun articolul tau pana aici:

"Daca tineti la Marius Lacatus si vreti sa il ajutati, nu il mai rasfatati."

de aici subscriu la ce a zis Vlad

Nu a zis nimeni sa il bati... dar, daca greseste, trebuie sa fie constientizat asupra faptului. Daca o da in bara odata, de doo ori si tu tot treci cu vederea pe motiv ca tii prea mult la el, o sa ajunga o rapandula.

Cred ca mesajul transmis de acest articol e de constientizare si obligarea antrenorului Lacatus la a-si asuma prestatiile slabe pe care, probabil, echipa le va avea sub comanda sa. In niciun caz jignirea lui sau alte lucruri extreme. Plus ca Laca s-a pus paravan in fata aluia (voluntar sau involuntar, nu conteaza)... asta e cu adevarat dureros.

@Stanici

Cati dintre useri pot citi printre randurile articolului ?

Cati pot intelege esenta mesajului ?

Nu ma erijez in aparatorul in Lacatus,sper sa intelegeti asta. Dar sunt ferm convins ca niciun antrenor ,contemporan cu domnia Ciobanului la Steaua, nu va face absolut nimic.

Aducand acum un antrenor de elita la club, care va fi facut cu siguranta de cacao de catre Principe, Steaua va risca sa fie respinsa de fiecare data de orice mare antrenor.

Poate Lacatus va fi salvatorul Stelei fara sa o faca aducand titluri sau cupe in Ghencea. Ci pur si simplu ingropandu-l pe Cioban . Un loc 3 in campionat va fi cu siguranta un cui in cosciugul Ciobanului si o gura de oxigen pentru orice stelist adevarat. Cand Steaua nu va mai fi rentabila d.p.d.v. financiar , Ciobanul va renunta la ea fara echivoc.

Edited by vlad75

Daca nu ii duce capul, daca nu pot fi rationali, merita sa se oftice, sa isi bage unghia in gat! Atata vreme cat nu se folosesc jigniri fata de un om care e unul din simbolurilei Stelei, criticile pot deveni chiar constructive. Si articole de acest gen, care nuanteaza situatia, pot deschide ochii mai bine decat postari obtuze de genul: "Lacatus= bun ca jucator, slab ca antrenor. EU dixit!".

Edited by Stanici

Daca nu ii duce capul, daca nu pot fi rationali, merita sa se oftice, sa isi bage unghia in gat! Atata vreme cat nu se folosesc jigniri fata de un om care e unul din simbolurilei Stelei, criticile pot deveni chiar constructive. Si articole de acest gen, care nuanteaza situatia, pot deschide ochii mai bine decat postari obtuze de genul: "Lacatus= bun ca jucator, slab ca antrenor. EU dixit!".

Am gresit putin. Am editat postul meu cu referire la razmerita.

Vlad75

Eu nu ma supar pe oameni pt ca nu au aceleasi pareri ca si mine. Inca nu am devenit dictator. INCA :D

Cititi si ce au scris Stanici si Virgil. Ei au inteles foarte bine ce am vrut sa zic.

Lacatus nu trebuie huiduit la fiecare meci.Dar trebuie huiduit atunci cand Steaua nu merge.

La acel egal cu otopeniul trebuia huiduit.La infrangerea cu sportul trebuia huiduit. Etc,etc.

Dar daca noi huiduim doar jucatorii si protejam antrenorul, nu e bine!

Ideal ar fi sa huduim loja. Ca de-acolo vin toate. Una peste alta, nu cred ca vreun antrenor ar putea face performanta in conditiile in care primeste telefoane si ii este dat afara un jucator caruia el, ANTRENORUL, i-a dat sansa de a arata ca are valoare. Eu as trece cu vederea unele lacune ale sale ca antrenor daca s-ar impune in fata lui Jiji.

Punem pariu ca se va intampla cum s-a intamplat cand era Piti la echipa iar jucatorii care aveau contract cu impresarii Becali au fost dati afara? Numai ca de data asta, va fi invers: jucatorii care nu au contract cu impresarii Becali vor fi dati afara.

In definitv si Lacatus va avea de suferit. S-a vazut deja,probleme de sanatate, doctorii au spus ceva despre tulburari digestive.Aceste tulburari digestive au fost generate si de stresul la care a fost supus.Daca lui nu-i este draga sanatatea,nu ar mai trebui sa ne facem noi griji pentru el. Deznodamantul va fi acelasi, va fi dat afara sau lasat sa se inece cum ii place Ciobanului sa zica.

Dar nu trebuie sa infieram suporterul tanar,cel care nu l-a cunoscut pe jucatorul Lacatus.

Nu ma disculp, dar eu nu l-am ovationat pe Lacatus la meciul cu Otopeni. Nu-i voi incuraja esecurile si nu-l voi face sa creada ca indiferent ce va face voi privi cu blajinitate actiunile sale falimentare.

Am spus, intoarcerea lui la Steaua mi-a taiat entuziasmul de la prima sa aparitie ca antrenor.

Adriane, de data asta pot sa spun ca sunt de acord cu ideea articolului. Sunt de acord cu ceea ce zici, daca Lacatus a ales sa vina a 2-a oara la Steaua, trebuie sa-si asume si huiduielile/contestarile.

Iarasi articol despre Lacatus, de fapt un articol in care ni se spune cat de "pe langa" este Lacatus ca antrenor. Personal cred ca Lacatus nu este nici mai bun nici mai rau decat antrenorii de la Piturca incoace, adica echipa a aratat la fel ca si sub piti, Oli, Zenga, Oleg, Hagi.

Diferenta fiind data de cateva partide in care echipa s-a miscat mai bine, oricum fiecare antrenor a avut 2,3 meciuri bune, dar ca joc, fotbalul practicat a fost in esenta 80% acelasi.

Sub niciun antrenor nu am rupt gura targului ca joc, ofensiva, unitate, forta de joc, inclusiv sub Oleg si Zenga jumatate din meci aratam ca o echipa bezmetica, trageam primul sut la poata dupa minutul 30, tot la diferenta de 1-2 goluri castigam partidele si sub ei am avut aceiasi medie de goluri inscrise/incasate.

Ceea ce face sa ii regretam pe Zenga, Oli, Oleg sunt doar performantele din cupele europene, unde toti au jucat in Cupa UEFA, intalnind echipe mai apropiate valoric de Steaua, nesansa lui Laca venind si din meciurile de CL.

Daca o sa ajungem sa ne huiduim si idolul,simbolul,omul cu aproape jumatate din titlurile castigate inseamna ca nu are rost sa mai fim langa echipa.Daca treaba nu merge Laca o sa plece singur,nu trebuie sa-l indemnati voi prin huiduieli,oricum sezonul e compromis nu va asteptati la ceva minumi pt ca nu au cum sa se intample.

Sper ca toata ura sa se indrepte catre cioban care e la un pas de a disparea,haideti sa il "ajutam" prin proteste ,injurii.

Nu va huiduiti SIMBOLUL pt ca pe urma vom regreta enorm!

De huiduit si injurat, conducerea.

La adresa lu' Laca eu voi marai cate ceva in barba cand va fi cazul.

Sunt de acord 100% cu Adrian, cred ca prima oara de cand il cunosc pe acest forum. Suntem in 14 ianuarie, voi retine aceasta data. :)

de acord cu tine!dar sa fie huiduit doar atunci cand greseste vizibil.nu cand li se pare unora.

Respect Adrian!

Lacatus a facut o greseala.Statuia sa din mintile suporterilor oricum se clatina,daca va esua acum,cred ca aceasta statuie ar putea sa se darame definitiv.In viata,trebuie sa stii sa-ti aperi ceea ce ai dobandit.Lacatus si-a castigat respectul si demnitatea in fata suporterilor stelisti,insa tot el si le distruge acum...

Ce aveti ma oameni buni cu omul ala? Daca vrea sa antreneze,ce era se faca? Sa refuze ca asa vreti voi? Va obliga cineva sa-l aplaudati si sa-i scandati numele? Ramane sa vedem cat e de bun ca antrenor.

incercam sa na imbatam cu apa chioara,antrenorul Lacatus este foarte slab si in plus ii face pe plac in toate lui Gigi Becali.....daca in vremea lui Dorinel magnificul mijlocas lovinho mai prindea si banca de rezerve cu Marius Lacatus el va fi titular in fiecare meci si va da celebrele lui pase ,adica in spate si in lateral,ca sa numai spun de Banel Nicolita care da o centrare buna odata la 2 meciuri..........

Ce aveti ma oameni buni cu omul ala? Daca vrea sa antreneze,ce era se faca? Sa refuze ca asa vreti voi? Va obliga cineva sa-l aplaudati si sa-i scandati numele? Ramane sa vedem cat e de bun ca antrenor.

Nu are nimeni nimi de zis contra "omului"Lacatus.Daca ai citit atent, postarile colegilor,ai inteles ca ei se refera la antrenorul Lacatus.

Multi ar vrea sa antreneze,numai aici gasesti cateva mii de doritori,dar trebuie sa si poti antrena,la un nivel ceva mai ridicat.Ca jucator si ca om, jos palaria!..................

:steag_cruce_invers:

Nu are nimeni nimi de zis contra "omului"Lacatus.Daca ai citit atent, postarile colegilor,ai inteles ca ei se refera la antrenorul Lacatus.

Multi ar vrea sa antreneze,numai aici gasesti cateva mii de doritori,dar trebuie sa si poti antrena,la un nivel ceva mai ridicat.Ca jucator si ca om, jos palaria!..................

:steag_cruce_invers:

Asta zic si eu.Ramane de vazut daca e bun sau nu ca antrenor.Si vedem si cat de bun e Balint care acum nu va mai antrena din studiouri.

Cat de ciudata e treaba asta cu "ramane de vazut".

De ceva vreme incoace tot ramane de vazut.

Ce greu e sa il evaluezi pe Lacatus!

Cat de ciudata e treaba asta cu "ramane de vazut".

De ceva vreme incoace tot ramane de vazut.

Ce greu e sa il evaluezi pe Lacatus!

Rezultatele lui intr-un an nu sunt chiar rele. Deci....ramane de vazut,dar tu l-ai evaluat in mai mult de 1\2 din postari.

Sign in to follow this  
Followers 0