fcsteaua.ro

Rãdoi la Al-Hilal?

95 posts in this topic

"Sunt sanse mari sa-l luam pe Radoi. Totul se va decide in cateva ore. Am vorbit aseara cu Mirel si am obtinut acordul lui de principiu. Acum mai ramane ca Steaua si Al-Hilal sa se inteleaga asupra sumei de transfer. Radoi are 28 de ani si nu stiu daca mai putea astepta o oferta din Europa, care poate ca nu ar fi venit niciodata. Venind la Al-Hilal, el va avea sansa sa joace si speram sa castige Liga Campionilor Asiei, dupa ce a jucat in Champions League in Europa", a declarat Cosmin Olaroiu.

Mirel Radoi, ajuns la 28 de ani, a sperat pana in ultima clipa ca va prinde trenul vietii - Internazionale Milano - insa Jose Mourinho s-a razgandit si a anuntat ca nu mai este interesat de serviciile sale.

In schimbul capitanului de la Steaua, Gigi Becali va primi o suma estimata la 6 milioane de euro, dupa ce in vara spera sa obtina cel putin 10 milioane din partea formatiei patronate de Massimo Moratti.

Fotbalistul nascut la Drobeta-Turnu Severin evolueaza pentru echipa din Ghencea din 2000, iar in ultimul an a declarat in repetate randuri ca isi doreste sa plece de la Steaua.

Mirel Radoi va fi platit regeste la Al-Hilal, cu 2 milioane de euro pe sezon, cu 500 de mii de euro mai putin decat castiga Cosmin Olaroiu.

Daca mutarea sa la Al-Hilal se va concretiza, Mirel Radoi si Cosmin Olaroiu l-ar putea scoate pe Gigi Becali din criza financiara, iar Marius Lacatus va gasi bani pentru transferul unui atacant si a unui fundas stanga.

Sursa: OnlineSport

Un pas urias in fata pentru Radoi din punct de vedere financiar.

Un pas urias inapoi pentru Radoi din punct de vedere sportiv.

La Steaua nu va mai fi decat un singur Stelist: George Ogararu. Hai, doi, daca-l punem pe tabel si pe Sorin Ghionea.

Se va crea un vid de putere in vestiar si, dupa plecarea lui Lacatus, lucrurile vor fi in aer. In sensul ca nu vom mai avea un capitan cu autoritate. Pe de alta parte, poate ca va fi bine, pentru ca vom vedea si in ce masura era vinovat Radoi de lucruri precum "Mirel nu-l suporta pe Neaga", "Mirel nu-l suporta pe Elton" s.a.m.d.

Echipa nu va ma avea o interfata intre jegal si echipa.

Din punct de vedere sportiv, nu cred ca este o mare pierdere. Daca ar fi jucat "la marcaj", poate. Asa, are cine sa-l inlocuiasca.

Edited by Lari

Adevar exista, sa vedem daca se va realiza transferul.

Bah, cum dreaq n-a raspuns jegalu' la telefon? Ca sigur l-au sunat hienele...

nu`mi suna a bine...

Deja replica celebra: vrajeli gazetaresti...

La Steaua nu va mai fi decat un singur Stelist: George Ogararu. Hai, doi, daca-l punem pe tabel si pe Sorin Ghionea.

Corect!

Nu stiu cat e de adevarat; ma mir ca totusi acum au gasit echipa din Arabia. Au epuizat toate variantele fantasmagorice din Europa?

Asta e finantare de la prietenul Oli pt Gigel cel cu frica de criza, finantare legala bah!

daca Radoi pleaca din locul unde toata il lumea il iubeste,il respecta si il stimeaza,pentru bani atunci el nu merita nici macar sa fie rezerva la Steaua! nu zic asta cu rautate,si eu ii strigam cu frenezie numele pe stadion si imi doream sa plece de la Steaua la o echipa mare din europa,dar sa plece la o necunoscuta din arabia pentru bani,asta nu il mai face un fotbalist ci un jucator pentru bani! un astfel de om care pleca de la Steaua si care lasa in spate suporterii care il iubesc enorm nu merita sa fie un simbol! nu mai merita nimic acest om! nu pot sa inteleg,cu toate ca are o multime de bani tot mai vrea,si e pacat pentru ca de la o varsta nu mai ramai cu bani ci cu faptele pe care le-ai facut! din punctul meu de vedere banii sunt 0 pe langa atata lume care te iubeste si te idolatrizeaza! pacat Radoi.....meritai mai mult,dar daca banii te fac inseamna ca esti un nimic! si e pacat pt ca a fost un adevarat erou al aceste echipe.chiar merita mai mult,merita sa joaca in europa,ar fi fost frumos dar nu in arabia!

daca Radoi pleaca din locul unde toata il lumea il iubeste,il respecta si il stimeaza,pentru bani atunci el nu merita nici macar sa fie rezerva la Steaua! nu zic asta cu rautate,si eu ii strigam cu frenezie numele pe stadion si imi doream sa plece de la Steaua la o echipa mare din europa,dar sa plece la o necunoscuta din arabia pentru bani,asta nu il mai face un fotbalist ci un jucator pentru bani!

Interesant ce spui legat de partea financiara si sportiva, daca pleaca este clar ca si pentru bani o face, pentru ca din punct de vedere sportiv e ca si cum ar juca in divizia B.

Pe langa toate astea mai este ceva, sa nu uitam ca dupa aproape un deceniu intervine o anumita "uzura" psihica, trebuie sa schimbi ceva, sa iesi din "banalul" care te inconjoara de 8 ani, sa scapi de valize, brichete, gsp, mitica, de nasi, scandaluri in vestiar. Cand a plecat Paraschiv a spus ca nu mai putea sa continue psihic, ca era momentul de o schimbare, daca nu ma insel si Dica a spus la fel.

In plus, chiar daca pare un regres, este pana la urma si un motiv de satisfactie, faptul ca vei juca la o echipa straina inseamna ca ai impresionat pe cineva, ca ai multe calitati; plus ca 2 milioane salariu inseamna mult -faptul ca cineva este dispus sa te plateasca cu atatia bani, plus suma de transfer- inseamna ca acei oameni au incredere in tine, te respecta, te considera un om de valoare.

Legat de suporteri, multi vor spune ca este un tradator, las etc, dar sa nu uitam ca toate gloriile Stelei au plecat dupa 4,5 ani de la echipa; unele revenind pentru finanul carierei, asa ca nu este atat de condamnabil gestul lui Radoi. Cati jucatori au evoluat toata viata la o singura echipa?, foarte putini.

Generatia de aur a Stelei, dupa '90 toti au plecat, si nu au facut-o la echipe de top, chiar am impresia ca au regresat mult, in '90 Steaua era una din echipele de top, asa ca putem spune ca si ei au fost mercenari, au plecat pentru bani si nu pentru performanta.

Daca pleaca ii doresc succes si sa castige totul de la arabi inclusiv bani, glorie, celebritate, daca s-ar putea sa ajunga un Beckham al arabilor.

Edited by Le reseau pansant

poate ai dreptate:trebuia sa schimbe ceva dar totusi. noi suporterii Stelei il vedem pe Radoi ca pe un om cu onoare inainte de un fotbalist,acel om care isi da viata pe teren;el face o schimbare acum-trist este faptul ca face o schimbare pentru bani nu pentru suflet!asa cum am mai zis nu iei nimic pe lumea cealalta cu tine,banii raman aici sunt trecatori;insa actiunile si faptele marete pe care le faci vor ramane intotdeauna.sincer acum:in afara de bani ce mai poti lua de la acea echipa. crezi ca mai ai acelasi sentiment la intrarea pe stadion cand toata lumea iti striga numele?crezi ca mai ai aceleasi emotii ca atunci cand joci in UCL? eu cred ca nu! nu as fi avut nimic impotriva sa plece dar macar sa o faca la o echipa buna! daca pleaca Radoi inseamna ca el nu stie sa se aprecieze,nu se respecta,el se vinde! asta incerc sa subliniez..un om cauta in viata sa sa fie fericit,dar totusi banii nu pot aduce atata fericire.

Tipic romanesc

Daca are salariu de 5 mil pleaca la unu cu 5.5 mil

Mie scarba de jucatorii romani

Iar daca Mirel pleaca in desert va deveni doar un jeg de jucator ...

vad pe aici tot felul de comentarii... "daca Radoi ne lasa pt bani mai multi nu merita sa fie stelist" sau "vreajeli gazetaresti"... in primul rand e normal sa vrea sa plece de la Steaua ca, desi e el finutul ciobanului, isi da seama ca atat timp cat cancerul e la Steaua nu va fi bine... daca se duce la arabi, atunci a ales bine din punct de vedere financiar si nu trebuie blamat pt asta, caci vedeti si voi, la ora actuala fotbalul este o afacere, Radoi e un profesionist in meseria lui si este normal sa-si doreasca o marire subtantiala a salariului... ca de la Becali nu vedea asa ceva in perioada asta. si chiar credeti ca banii astia se vor investi in noi transferuri? in niciun caz sunt doar alti bani pe care jegul suprem ii baga in propriul portofel si din care poate, in scarba, va da si el 2 milioane pt vreo 3-4 jucatori slabi spre mediocrii, ca sa aiba ocazia sa spuna ca baga milioane de dolari in echipa pac, pac... l-ati inteles?!? sper sa n-am dreptate si sper ca ciobanu sa aiba un moment de luciditate si sa ia macar un fundas si un atacant... si daca se poate si un mijlocas inteligent care sa faca jocul, un playmaker adica (nici nu mai tin minte ultimul playmaker adevarat al Stelei)

Gazetele comenteaza si arunca stiri care contin de fiecare data un strop de adevar... fiti siguri ca cineva de la al-hilal s-a interesat de Radoi, Olaroiu a dat si declaratii... pe undeva exista un adevara, dar sa vedem in ce masura.

Edited by vic88

duca-se!!!!!

bai "fanule", tu zici ca iubesti Steaua dar urasti capitanul, antrenorul, simbolul etc

@john_86

Radoi pentru mine e doar un jucator normal, cu o valoare egala celorlalti jucatori de la Steaua, fiind capitan pentru ca este finul lui Becali si pentru ca este bataios. In plus de asta e si blatist, mana in mana cu dracu, si accepta sa faca asa ceva! Numai gura de el! Nicolita e de 5 ori mai bataios, dar e tacut, nu e finul lui Becali, si este tigan, si asta il impiedica sa fie capitan.. ca la valoare este putin peste Radoi. Doar ca valoarea lui Radoi e mai mare doar in gura presei, nu si in ochii mei si al altor fani. Poate pentru tine e valoros ca asa vrea ziarul sa crezi...

Lacatus nu a fost si nu va fi niciodata simbol pentru mine! Simbolul meu este Tudorel Stoica, adevaratul si neinlocuibilul capitan. Il urasc pe Lacatus mai ales pentru ce a facut la Steaua in ultima perioada, si pentru ca a acceptat sa fie carpa ciobanului, si nu-si da seama ca face rau echipei crezand ca face bine.. a si declarat prin ziare ca Steaua a mers bine, ca n-a fost un esec... si stim toti ce a fost cu Lacatus, si ce va urma...

Imi plac oamenii cinstiti si muncitori, care iubesc echipa Steaua si joaca fotbal si de placere, nu numai pentru bani! Un exemplu bun ar fi Ionut Rada, care a spus la televizor ca vrea sa joace fotbal, nu sa stea pe banca si sa fie platit! Chiar daca a venit de la rapid, am vazut cu totii cum s-a bucurat la golul dat de el! Nu imi plac curvele de lux platite cu multi bani doar sa alerge in stanga si in dreapta, sa cada-n cur incercand sa dribleze si sa dea cu ciocu' prin presa spunand ca si-au dorit sa ajunga la Steaua de cand s-au nascut, si introduse in teren doar pentru ca au costat mult. Nu-mi plac oamenii necinstiti (blatistii).

Va fi mult mai bine fara Radoi! Asa ca duca-se!!!!!

Edited by Fan FC Steaua

Sunteti exagerat de ipocriti. Va garantez ca daca va propune cineva un salariu de 5 ori mai mare in alta parte nici nu va uitati inapoi.

Bafta Mirele!

Am o nedumerire totusi,cine va fi consilierul Ciobanului acum? Cum va mai fi influentat Ciobanul acum? Vor veni mai multi "pianisti" acum la Steaua? Ramanem doar cu un singur salahor(de origine braileana) ? Pana la lider de echipa, Mirel era si un dictator in vestiar.Acest lucru ii inhiba pe multi dintre jucatori. Sa nu uit,Mirel era batut in cuie la echipa,doar o accidentare il mai scotea din lot,din acest motiv multi jucatori de pe postul lui erau resemnati cu titulatura de rezerva. Poate vom vedea vreo explozie la unii,dornici sa prinda jocuri pentru Steaua.Acum au o sansa sa arate ca pot fi fotbalisti.

Dar sunt curios cum va fi reintalnirea dintre Mirel si micutul Elton.Ultimul ,clar a plecat din Ghencea la caracterizarea facuta de capitan nasului. Poate ,dupa parearea finului Radoi,Elton nu ajungea nici la clape din cauza inaltimii.Nici ca pianist nu era bun. Si daca nici pianist,nici salahor nu a putut fi descris micutul brazilian, Ciobanul a dat verdictul :Mascarici ( asa a spus Ciobanul).

Si cum Ghencea nu era o palarie prea mare pentru 2 mascarici,s-a decis :pleaca unul dintre ei!

Si uite asa a ramas Mascariciul Suprem la carma Stelei.

PS Acum ,singurul sef din vestiar va fi Marius Lacatus,cel putin in vestiar.Statut pe care il va pierde in fata Supremului Mascarici !

Si inca ceva , clar suma de transfer nu va fi de doar 5milioane de euro. Vor fi foarte multi bani la negru. Arabii dorm pe munti de bani .Au cash la greu.Vor da banii cu sacul.

Edited by vlad75

Nerecunoscatorilor, repede uitati ce a facut Radoi pentru Steaua.

Pai Radoi a ratat transferuri la echipe din Europa datorita deselor accidentari din ultimii ani, accidentari pe care le-a avut jucand pentru Steaua; punand osul nu plimbandu-se pe teren ca alde Dayro(de altfel un jucator talentat, dar foarte lenes). Macar pentru faptul ca si-a riscat cariera fortand de multe ori revenirea pentru cate un meci important merita sa plece afara sa castige si el mai multi bani.

Bafta Mirele

Edited by MoWeed

incepe curatenia.... de primavara

multumim si spor la bani. probabil ca asta e si valoarea lui. man. city da 110 mil euro pe kaka, pentru Radoi, daca avea valoare chair nu se gaseau bani?

multumim incaodata pentru tot ce ai facut la Steaua, dar era momentul sa pleci. bafta

Nerecunoscatorilor, repede uitati ce a facut Radoi pentru Steaua.

Pai Radoi a ratat transferuri la echipe din Europa datorita deselor accidentari din ultimii ani, accidentari pe care le-a avut jucand pentru Steaua; punand osul nu plimbandu-se pe teren ca alde Dayro(de altfel un jucator talentat, dar foarte lenes). Macar pentru faptul ca si-a riscat cariera fortand de multe ori revenirea pentru cate un meci important merita sa plece afara sa castige si el mai multi bani.

Bafta Mirele

Radoi s-a riscat doar in meciuri importante(stii tu in meciurile alea in care isi mai face aparitia cate un scouter)

nu l-am vazut pe Radoi sa se forteze inaintea unui meci de rahat din campionat

Radoi pentru Steaua a jucat 3 maxim 4 luni din 12 in ultimii 5 ani iar cand a jucat nu s-a evidentiat cu nimic (hai sa nu exagerez s-a evidentiat cu gafe in meciuri capitale) in schimb are cel mai mare salariu,e capitanul de neinlocuit si seful departamentului de valize/fitile in vestiar

ar trebui sa il urmeze alti tristi care se plimba aiurea pe teren si de ani buni nu progreseaza deloc (plesan,Lovin.ov Petre,Nicolita,Ghionea,Semedo,Stancu,Cernea)

daca ar pleca astia impreuna cu jegul de la loja am putea spune ca Steaua a inviat

Edited by nemilosul