MoWeed

Dan Petrescu

50 posts in this topic

Pentru toti fanii Dan Petrescu:

Dan Petrescu spune că are de gand să ramană in Rusia, dar că visul sau este să antreneze in Anglia. Bursucul a declarat că nu ar refuza o eventuală ofertă de la Dinamo: "Sunt profesionist, aș antrena oriunde in lume". Antrenorul care a adus titlul la Urziceni a dezvaluit că singurul cu care a vorbit din Romania este Oierul: "Am discutat jumatate de oră după plecarea lui Dumitrescu"

"in prima ligă sunt prime mari, sunt bani multi. Financiar a fost bine. Cum este acum echipa, nu o să mă fac de ras nici in prima Liga Acum cunosc mai bine echipa si cred că vom fi mai buni. Mereu am facut asa. Am vazut patronul doar de două ori. Presedintele nu se baga Cu directorul sportiv am o relatie excelenta Poate s-o fi suparat pe la spate, dar nu mi-au zis nimic", a declarat Dan Petrescu la Digi Sport.

"Singurul cu care am vorbit din Romania a fost Oierul"

"Posibil să mă intorc in Romania, dar nu se stie cand. CFR-ul nu m-a sunat niciodata Am vorbit doar cu Oierul, timp de jumatate de ora imediat după plecarea lui Dumitrescu. Nu aveam cum să parasesc atunci echipa, mai aveam cateva etape. E foarte greu de intrat in prima ligă din Rusia. Nu e Anglia, nu e Italia, dar e foarte greu. Sper să fiu tot in Rusia cand va fi Campionatul Mondial acolo"

"Aș putea antrena si la Dinamo"

"Eu am crescut la Steaua, de la nouă ani la 24 de ani. M-am nascut in cartier si eram stelist. Dar cand devii antrenor, trebuie să te detasezi de acest lucru si să devii profesionist. Aș putea să antrenez si la Dinamo. Oriunde in lume aș antrena. La Rapid nu am avut nicio sansa Cand am inceput să antrenez mi s-a spus că nu am nicio sansa că nu sunt bun. Asa mi s-a spus si ca fotbalist, dar eu sunt foarte ambitios"

"Steaua va intoarce foaia"

"Steaua vrea mai mult, e normal, dar nu pot să imi dau eu cu parerea. Cred că Steaua poate intoarce foaia", a mai spus Petrescu

Luati-o p-asta!!

Stiam ca gestul de a antrena la Rapid si faptul ca a pupat steagul tiganimii nu au fost greseli si nu au fost regretate de MARELE STELIST Dan Petrescu. Iata ca acum domnul profesionist spune ca ar antrena si pe javre. Adica cum? Asa cum sta el asa frumos in groapa si imbraca echipamentul alb-rosu si saluta galeria si se bucura la o eventuala victorie impotriva noastra ??? Asa e el Marele Profesionist Dan Petrescu !!!

Ca jucator tot respectul dar ca om nu am decat un mesaj pentru Dan Petrescu:

Te-ai nascut degeaba in Ghencea!

Hai ca si noi suntem carcotasi. Eu am vazut emisiunea pe viu, iar omul a zis ca ar antrena oriunde in lumea asta, cu conditia sa fie si dorit. A mai zis ca niciodata nu ar antrena acolo unde nu este dorit, facand referire, zic eu, la Dinamo, apoi amintind si de episodul Rapid cand a zis ca a dat tot ce a avut mai bun din el ca sa reuseasca sa ajunga in Champions League cu Rapid.

Stiu ca are un caracter nu tocmai pe gustul nostru, dar sincer, il inteleg. Decat sa zici in gura mare ca niciodata nu te duci la Dinamo, apoi la prima oferta a lor sa spui ca "sunt stelist dar voi alege profesional", sau chiar sa accepti oferta lor (vezi cazul Zenga, dar si alti fotbalisti)... macar Super-Dan este sincer. Bravo lui.

omul a zis ca ar antrena oriunde in lumea asta, cu conditia sa fie si dorit. A mai zis ca niciodata nu ar antrena acolo unde nu este dorit, facand referire, zic eu, la Dinamo,

Cum adica? De ce sa nu fie dorit la Dinamo? Shakira l-a ofertat pana si pe Piturca, de ce nu l-ar oferta si pe Dan Petrescu? A lasat sa se inteleaga asta intentionat, ca sa intelegem noi ce vrem...

"Eu am crescut la Steaua de la 9 pană la 24 de ani si sunt foarte putini care au reusit acest lucru. De la copii si juniori am ajuns să fiu capitanul si golgheterul echipei. Eram in galerie la meciurile Stelei, la cele de baschet, handbal sau volei. M-am nascut stelist si o să mor stelist, dar in momentul in care devii antrenor trebuie să te detasezi de acest lucru si să devii profesionist. Normal că dacă m-aș duce la Steaua sau la Chelsea, echipele mele de suflet, aș avea altă stare de spirit, dar tot trebuie să-ți faci datoria de antrenor", a declarat Dan Petrescu pentru Fanatik.

Hai ca si noi suntem carcotasi. Eu am vazut emisiunea pe viu, iar omul a zis ca ar antrena oriunde in lumea asta, cu conditia sa fie si dorit. A mai zis ca niciodata nu ar antrena acolo unde nu este dorit, facand referire, zic eu, la Dinamo, apoi amintind si de episodul Rapid cand a zis ca a dat tot ce a avut mai bun din el ca sa reuseasca sa ajunga in Champions League cu Rapid.

Stiu ca are un caracter nu tocmai pe gustul nostru, dar sincer, il inteleg. Decat sa zici in gura mare ca niciodata nu te duci la Dinamo, apoi la prima oferta a lor sa spui ca "sunt stelist dar voi alege profesional", sau chiar sa accepti oferta lor (vezi cazul Zenga, dar si alti fotbalisti)... macar Super-Dan este sincer. Bravo lui.

Si, pana la urma, nu-i mai bine asa decat sa strigi in gura mare, sus si tare, ca nu vei mai trece niciodata pe la Steaua, ca nu mai poti lucra vreodata cu un personaj anume, si apoi sa faci exact invers ?

Petrescu zice, dar nu s-ar duce la Dinamo, fiti seriosi. Dinamo e singurul adversar real si orice stelist adevarat o stie. Rapid este fix jegul de sub unghia nespalata ( nu muncita ), o adunatura de frustrati ce dau vina pe terte cauze pentru insuccesul lor. Rapid nu conteaza, a fost acolo ca sa capete experienta, era la inceput, a fost acolo cand nu avea loc in Ghencea. Pana la urma, ce caracter are Dan Petrescu ? Mie mi se pare ca de invingator, om muncitor, serios. E chiar pe gustul meu... :)

Edited by blindius

Eu cred ca s-ar duce la Dinamo, si sincer cred ca ar fi foarte bine primit de catre fanii de acolo. Dar ideea este ca omul este sincer, isi face treaba peste tot pe unde se duce, si macar pentru atat merita respectat.

Petrescu spune ca a fost ultras stelist in copilarie si explica de ce nu a putut pana acum sa-si implineasca unul dintre visele sale in cariera de antrenor: sa fie principal in Ghencea!

"Am mai spus asta, nu e un secret, visez sa antrenez Chelsea, nationala Romaniei si Steaua. Am crescut in Ghencea, am iubit Steaua. Mergeam la meciurile de handbal, de baschet, de volei. Eram chiar ultras, ca sa intelegeti mai bine cat tineam la echipa asta.

Mi s-a oferit de doua ori postul de antrenor Prima oara, dupa ce am antrenat Rapidul. Le-am zis oamenilor ca am nevoie de o pauza. Daca m-ar fi asteptat, as fi semnat. A doua oara, anul trecut. Ciobanul m-a sunat, insa aveam contract cu Kuban si nu puteam sa vin!", spune Petrescu in presa din Rusia.

"Încă sunt foarte suparat că nu am reusit să imbrac tricoul Romaniei de 100 de ori. N-am reusit să fac acest lucru din cauza unor neintelegeri cu Mircea Sandu. Se intampla in 2000, cand in meciul cu numarul 95, la un amical, Laszlo Boloni m-a scos de pe teren. Am fost foarte deranjat, m-am certat cu antrenorul. Mircea Sandu i-a luat partea lui Boloni, iar cariera mea la natională s-a incheiat.

Îmi pare foarte rau că s-a ajuns aici. Trebuia să gasim o cale de compromis. Dar acum nu mai pot să schimb nimic".

Dan Petrescu a jucat pentru echipa natională intre 1989 si 2000 (95 de meciuri, 12 goluri). Debut: 29.03.1989: Romania - Italia: 1-0, la Sibiu.

Dan Petrescu e golgeterul all-time al fundasilor dreapta din Premier League

Unicul Dan! » Premier League se apropie de golul 20.000, iar Petrescu e golgeterul fundasilor dreapta

De la schimbarea numelui campionatului englez, in 1992, au fost marcate 19.982 de goluri. 25 sunt opera lui Dan Petrescu.

Astazi, in etapa a 17-a, s-ar putea depăși o barieră formidabilă in Anglia. Încă 18 reusite si se va atinge cifra celor 20.000 de goluri inscrise in 19 ani si jumatate de Premier League.

Pe 15 august 1992, in minutul 5 al meciului cu Man. United, Brian Deane a spart gheata. Atacantul lui Sheffield United a fost primul care a gasit plasa de cind elita Albionului si-a continuat aventura sub un alt nume.

Pe 15 decembrie 2001, un alt virf, Les Ferdinand, a marcat golul 10.000 la Tottenham intr-un derby londonez cu Fulham.

Cine se va bucura la 20.000? Autorul primului gol are o presimtire: "Ceva imi spune că Van Persie va fi invingatorul acestei curse. E intr-un moment fantastic la Arsenal".

5 ani de poveste la Chelsea
Pentru sarbatoare, englezii au realizat si echipa celor mai prolifici marcatori - pe posturi - din istoria Premier League. Iar Dan Petrescu este numarul 1 la fundasi dreapta! Cu 25 de goluri. Iată-le:

Sheffield Wed 3
Chelsea 19
Bradford 1
Southampton 2

Timp de 8 ani, "Bursucul" s-a remarcat constant in Anglia pe banda dreapta mai ales in perioada Chelsea (1995-2000). De aceea, "Dan the Man" a fost ales si in formula ideală a "stranierilor" din prima decadă a celei mai aprinse competitii continentale.

20.000 de lire sterline va fi premiul pe care autorul golului 20.000 il va dona unei asociatii caritabile la alegere

Echipa golgeterilor

Paul Schmeichel (1)*
Dan Petrescu (25), Sami Hyypia (24), John Terry (27), David Unsworth (41)
Cristiano Ronaldo (84), Paul Scholes (103), Frank Lampard (147), Ryan Giggs (105)
Andy Cole (188), Alan Shearer (260)

* Portarii Brad Friedel si Paul Robinson au inscris si ei cite un gol.

Top 5 marcatori
1. Alan Shearer 260*
2. Andy Cole 188
3. Thierry Henry 174
4. Robbie Fowler 163
5. Les Ferdinand 151
* Goluri in Premier League

Top 5 cluburi
1. Man. United 1.489*
2. Arsenal 1.302
3. Chelsea 1.251
4. Liverpool 1.209
5. Tottenham 1.037

Top 5 orase
1. Londra 5.800*
2. Liverpool 1.975
3. Manchester 1.927
4. Birmingham 1.177
5. Newcastle 939

Un nume cu care ne putem mandri si mai mult.

N-am auzit de Paul Schmeichel. Banuiesc ca era de fapt Peter Schmeichel, portarul lui United.

Edited by ebonyc

Dan Petrescu este pentru a treia oară la rind antrenorul anului

După victoriile din 2008 si 2009, tehnicianul roman care a reusit promovarea si calificarea in play-offul primei ligi din Rusia, cu Kuban Krasnodar, a fost desemnat si in 2011 cel mai bun antrenor al anului, devansindu-i pe Mircea Lucescu si pe Dorinel Munteanu.

Cind l-am anuntat că a cîștigat pentru a treia oară titlul de "Antrenorul anului" in Ancheta Gazetei, Dan Petrescu s-a bucurat in viteza Era prins cu pregatirile pentru a-și organiza plecarea in Dubai, unde va petrece impreună cu familia prima parte a Sarbatorilor. Inclusiv ziua de astazi, cind implineste 44 de ani. Ne-am intilnit la Trattoria Il Calcio, din Herestrau. Întimplator sau nu, s-a asezat chiar in coltul dedicat lui Mourinho. Telefoanele ii sună intruna. Comandă un ceai si apă plata

- Dane, ca jucator n-ai reusit nici o victorie in Ancheta Gazetei, dar esti primul antrenor care cîștigă de trei ori trofeul.

- Îți dai seama că sunt extrem de magulit. E cea mai veche anchetă de acest gen din Romania, unde votul publicului are o mare pondere. Am tras destul ca jucator, atîția ani, in care am fost pe aproape, dar niciodată n-am reusit să cîștig. Am avut si ghinion. (Face iar cu ochiul)

- Ghinion?

- Am fost contemporan cu Gicanii, prietenii mei, Hagi si Popescu. Nu aveai cum, ei au luat cam tot. Eu nu eram atacant, nu eram capitan de echipa la gol mă lipeam mai greu, deh, fundaș dreapta. Uite asa, Hagi a strins sapte trofee, Popescu sase, eu zero. Dar mi-a venit si mie rindul! (Ride)

- Chiar stii cite trofee are fiecare?

- Doar in cazul lor, că sunt cei mai galonati in Ancheta Gazetei. În plus, nu cu ei mă cert eu mereu? (Ride iar). Dar am de gind să-i depășesc, să string si eu peste 13 reusite ca antrenor. Chiar vreau să-i intrec, nu glumesc! Competitia asta intre noi, Dorinta de a fi cel mai bun, a ramas, chiar dacă am pus ghetele in cui. Să vedeti ce meciuri ies intre noi la tenis!

- Și cine cîștiga

- De obicei, eu. Macar la altele să mă scot dacă atunci cind eram fotbalist nu reuseam să-i intrec, nu? Mi se pare normal. (Zimbeste)

"Spectacol, goluri, promovare"

- Kuban e la prima promovare in Premier League din Rusia?

- Nu, a mai promovat de alte cinci ori, dar de fiecare dată cadea imediat in Liga a doua. Echipa era poreclită "Liftul". Acum sper ca suporterii să schimbe, să ne spună "Ascensorul" sau ceva de genul asta.

- A fost bucurie mare după promovare?

- Nu prea. Le era teamă să nu retrogradam iar. Desi facuseram un record, cu 80 de goluri marcate si doar 20 primite, in Liga a doua. Încă unul a fost că am promovat de pe primul loc.

- Cum a fost la inceput?

- Cind am venit la ei, mi s-a spus că am să gasesc jucatori experimentati, o bază nouă de pregatire. Cind am ajuns, totul era invers: jucatori putini, foarte multi tineri. Iar baza cea nouă incă n-au inceput s-o construiască! Nu credeam eu că o să promovez. Primul cantonament de iarnă a fost mai mult un trial. Am rulat o gramadă de jucatori, am adus multi liberi de contract. La Kuban sunt bani, dar nu se aruncă oricum cu ei. Singurul pe care l-am cumparat cu bani mai multi a fost Gigel Bucur. Am tinut neaparat să mi-l aduca

- Primul lucru pe care l-ai facut la echipa

- Ca peste tot pe unde am fost, am inceput cu organizarea jocului. Trebuia să-mi asigur baza, defensiva, apoi să dezvolt jocul. Fanii sunt si acolo pretentiosi, vor spectacol, goluri. În Liga a doua a fost mult mai greu ca in Premier League. Se juca tare, la rupere, echipele se aparau, nu-ți dadeau spatii. Pină la urmă am reusit, am facut si spectacol, am dat si multe goluri, am si promovat.

"E ca si cum am luat campionatul cu Kuban"

- Iar acum esti direct in play-off, te bati cu cei mari.

- Și asta a fost o mare surpriză pentru mine! Nu mă asteptam. Pentru ca la inceput, obiectivul nostru era doar să nu retrogradam. Hai să-ți spun ceva! Am terminat campionatul regulat pe 6, iar acum, după un egal si o infringere in play-off, sintem pe 8. Toate cele 7 de peste noi ne sunt cu mult superioare. Financiar, ca experiență in Premier League. Le tot spun si patronilor că nu avem pe cine să depășim. Sincer? Eu mă simt ca si cum aș fi luat campionatul prin această clasare in play-off! Acum nu mai avem grijile retrogradarii, avem timp să mai acumulam.

- Și, te ascultă patronii?

- Mă ascultă si nu prea. După promovare ne-am facut un plan de trei ani. În primul să rezistam in prima divizie, in al doilea an să ne consolidam locul si in al treilea să atacam o calificare in cupele europene. După vreo 15-20 de etape, cind au vazut că sintem pe 4-5, au schimbat obiectivul: calificarea in play-off. Acum, că sintem in play-off, in primele opt, vor cupele europene! Eu le-am zis că e prea repede, să faci intr-un an ce ti-ai propus pentru trei. Eu am o vorbă: faci pasi mari, poti să cazi in cap, faci pasi mici, ai viață lunga E bună presiunea, dar prea multă strica

- Deci ai si tu probleme cu finatatorii.

- Am spus eu asa ceva? Chiar dimpotrivă! Ei mi-au spus: "Dane, tu să nu te superi că noi spunem cite ceva. Spui si tu, vorbim!". Și chiar asa este. Patronul, Mkrtsian, stă la Donetk, ne vedem rar. Asociatul sau, Tkacev, guvernatorul provinciei Krasnodar, la fel, nu-mi face probleme. N-au iesit o dată in public să comenteze ceva, nu mi-au reprosat nimic, nici chiar cind, la sfirsitul turului, am pierdut trei meciuri consecutiv. Nu, ei au spus mereu că "Dan Petrescu va fi Ferguson al Kubanului"! A, că vorbesc intre ei, e altceva. Dar niciodată n-au trimis pe nimeni la mine să-mi transmită ceva.

- Înseamnă că nu sunt genul lui Ciobanul.

- Nu mă provoca, nu vreau să intru in polemici! Știu cum faceti voi, ziaristii, in Romania. M-a intrebat unul cine cred că o să ia campionatul. Eu, sincer, i-am spus că Rapid. S-a dus imediat la Gigi: "Ia uite ce a spus Petrescu!". Gigi a zis că sunt "tralala". Apoi au venit la mine. "Uite ce a zis Gigi!". Și tot asa. În Rusia nu se intimplă d-astea. Se scrie numai de fotbal.

"«Nationala»? Ar fi incununarea carierei!"

- Jucatori romani mai ai de gind să iei?

- Normal, dar nu-ți spun despre cine e vorba, pentru că dacă anunț că-l vreau eu pe unul, imediat creste pretul. Nu avem buget de sute de milioane de euro, cum au cele mai mari 7 echipe din Rusia. Pai, ele iși permit să ia jucatori de 10, de 13 milioane de euro.

- Și, pe viitor, ce-ți propui?

- Să devenim tot mai puternici, normal. Să incercam să surmontam decalajul financiar si de valoare dintre noi si Rubin, Zenit, Lokomotiv, Mahacikala si ceilalti. Eu tot nu cred că anul asta se poate, dar cine stie? Încercam!

- Te mai gindesti la echipa nationala

- Normal că mă gindesc, ar fi incununarea carierei de antrenor pentru orice tehnician. Dar nu mă grabesc. Ți-am spus, pasi mici, viață lunga Mai vorbim despre "natională" peste cîțiva ani, să mai capat experiență. Pină atunci, le doresc baftă "tricolorilor"! Și tuturor romanilor un an mai bun ca 2011!

Dor de Urziceni

Dan Petrescu marturiseste că a ramas cu nostalgia timpului petrecut la Unirea Urziceni: "Ce-aș fi fost eu fară Unirea sau Unirea fară mine? Acolo am reusit să cream un spirit cum n-am mai avut la nici o altă echipă pe care am antrenat-o. Zilele trecute am trecut pe acolo, in drum spre Chisinau. Am avut fiori si voi mai avea. Totul e la fel, doar noi nu mai sintem. Dar sunt convins că Unirea va reinvia, chiar dacă nu va mai lua campionatul. Mă mai intilnesc cu baietii, tinem legatura. Poate facem o intilnire la 10 ani de la cucerirea campionatului!".

"Traore e cel mai bun jucator pe care l-am antrenat"

Antrenorul lui Kuban e entuziasmat de ivorianul Lacina Traore, pe care a reusit să-l aducă de la CFR: "E cel mai valoros jucator pe care l-am antrenat. Are supercalități. Problema lui era la mentalitate. Vorbesc saptaminal cu el. Ne-a ajutat enorm. Cind a venit, ratase pregatirea, dar chiar si asa a dat 13 goluri, a tras echipa după el! Nu l-am luat să ramină la Kuban. Va ajunge sigur la o formatie mult mai mare, are doar 21 de ani".

Ultras Steaua pe viață

"Bursucul" spune că "e posibil oricind să antrenez in Romania. Prima optiune ar fi Steaua. Am crescut acolo, de la 9 la 24 de ani. Eu sunt ultras, am fost in galerie, la handbal, la baschet, nu doar la fotbal! Cu AEK Larnaca am fost tot ultras. Ca antrenor, mi-e greu să spun că au sanse să prindă finala Europa League, trebuie să fiu realist. Dar e bine să-și dorească asta".

"Echipele mari din Rusia ar cîștiga lejer Liga I. Despre Kuban nu pot spune asta, dar ne-am bate la titlu cu sanse mari. Diferenta o fac banii, dar si mentalitatea. E mai usor cind iți poti permite să aduci valori" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)

"Tot caut acel spirit al Unirii Urziceni. Am fost aproape să-l refac la Kuban, cind eram in Liga a II-a, dar după aceea s-a mai pierdut, după ce jucatorii au inceput să fie mai cunoscuti, să fie chemati pe la echipa natională" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)

"Cind am inceput sezonul in Premier League, toti jucatorii mei nu aveau la un loc atitea meciuri in prima ligă din Rusia cit aveau, individual, cei mai multi dintre fotbalistii marilor echipe de aici" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)

"Steaua trebuie să revină in Ghencea! Dar acolo incap numai 30.000 de suporteri. Meciurile mari să le joace pe National Arena! Ati vazut ce a fost cu AEK Larnaca. Cum să lasi pe dinafară 20.000 de fani?" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)

"Cind am zis, in '98, că nu ne mai calificam la Mondiale 20 de ani, Popescu m-a dat de gol la presa Sper să fie mai putini. Avem sanse pentru 2014. Ne va fi greu, dar si adversarilor o să le fie la fel de greu cu noi" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)

"N-am nici un idol, dar pentru mine Mourinho e cel mai tare. Guardiola il tot bate, dar să-l vedem si la altă echipă si fară generatia asta de exceptie pe care o are la Barcelona" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)

3 milioane de euro e clauza de reziliere pe care o are Dan Petrescu la Kuban, aceasta scazind de la 15 milioane de euro, cit era inainte să-și prelungească angajamentul pină in 2015

Clasament general

1. D. Petrescu 24p

2. M. Lucescu 17p

3. Grigoraș 14p

4. D. Munteanu 10p

5. Ciobotariu 8p

6. R. Lucescu 2p

Gieniala Andries

CiobaNulul:

"Dinamo Moscova il dă afara trebuie să plateasca Îmi pare bine. Pleaca ii dă si banii si pe urmă vine in Romania să antreneze. S-a dus la Moscova. Ba pe tine Moscova te-a facut? Pe tine Romania te-a facut. Te-ai dus acolo, ai reusit, ai luat si banii, vino acum incoace. Trebuia să vină la Steaua atunci cand trebuia. Acum nu mai, acum am antrenor mai bun ca el. Trebuia să vină la Steaua că ii dadeam 100 de mii pe luna Ba 100 de mii pe luna L-am sunat eu personal. Îți dau 100 de mii pe luna Dacă iți dau 100 de mii pe lună si tu nu vrei, pai Dumnezeu doarme? Aaa, s-a dus la 300 de mii pe luna 200 de mii.

Îi dadeam si un milion, si un milion dacă câștigă campionatul. Îți dau 100 de mii pe luna Și iți dau si un milion dacă o să câștigi campionatul. Domne, să vedem, cutare, că nu pot să plec. Vrajeala uite cum a plecat. L-ai refuzat pe Ciobanul, uite cum te dă afară si de la rusi ca să te inveti minte. Să astepte acum Reghecampf să plece si după aia să vină el. Asa le fac. Îl vand pe Reghecampf, după ce il fac tare pe Reghecampf, il vand la Bayern Munchen pe 3 milioane, si după aia il aduc pe Dan Petrescu. Și după aia il vand pe Dan Petrescu la Chelsea, cu 5 milioane il vand. Îl iau pe Reghecampf, il vand la Bayern Munchen peste un an cu 3 milioane si după aia il iau pe Dan Petrescu, il vand pe Dan Petrescu la Chelsea. Cu 5 milioane il vand. Și iau 8 milioane pe doi".

Ciobanul delireaza, ca de obicei. Succes Dan Petrescu. ciobane pleaca!

Edited by Ivanski

Petrescu invinge liderul din Rusia!

Dan Petrescu a disputat cel mai important meci de cand a preluat pe Dynamo Moscova, cu ȚSKA.

La Dynamo, Adrian Ropotan a fost titlular. Mijlocasul a fost avertizat cu un galben. Golurile echipei lui Petrescu au fost marcate de Dzsudzsak in minutul 38, si Kokorin in minutul 51.

ȚSKA Moscova, liderul campionatului rus, a jucat in inferioritate numerică din minutul 58, după eliminarea lui Dzagoev. În urma acestei victorii, Dinamo Moscova a urcat pe locul 13, cu nouă puncte.

Pentru Dan Petrescu urmează incă un duel de foc, cu Anji Makhachkala, unde este legitimat fostul sau elev de la Kuban Lacina Traore.

Sursa

Atunci si acum:

petrescu_dan.jpg

petrescu_b_25_.jpg

Alexander Tkachev, patron la Kuban, face noi dezvaluiri despre ruptura dintre Dan Petrescu si clubul pe care-l conduce. După ce a a afirmat că romanul devenise prea irascibil si că i-a cerut să rupă contractul, pentru că are nevoie de o pauza guvernatorul din Krasnodar vine cu noi detalii.

Oficialul lui Kuban sustine că Petrescu a venit cu cereri mult mai mari, desi stia posibilitățile financiare ale clubului si se intelesese cu cei din conducere să mizeze pe jucatori ieftini. Fostul antrenor al Urziceniului dorea să construiască o echipă de top, cu care să se poată bate, la titlu, si i-a prezentat conducerii o listă cu jucatori de certă valoare, dar foarte scumpi. Șefii au fost iritati de conditiile lui Petrescu:

"A venit foarte nervos la mine cu o listă de fotbalisti si mi-a zis "Adu-mi jucatori noi să fac echipă!" Ei costau 10-20 de milioane de euro fiecare. I-am zis: "Prietene, tu mi-ai promis că faci echipă cu jucatori medii!" Ai spus: "am un secret pe care nu-l pot divulga, prin care dezvolt abilitățile individuale ale fiecarui jucator si pot să-l fac un star." Noi am contat pe această promisiune, pentru că altă solutie Kuban n-are", a declarat Alexander Tkachev pentru Sport Express.

Acesta dă detalii si despre pasii pe care i-a facut pentru a-l aduce pe Dan Petrescu la Kuban: "Acum trei ani, ne-am dus la el acasă si l-am convins să conducă echipa. A avut ocazia să invete meserie la o echipă mica i-am dat această oportunitate. El a lucrat pe multi bani, avea salariul ca la un club mare", mai spune Tkachev.

În urmă cu două zile, Alexander Tkachev sustinea că s-a simtit tradat in momentul in care Petrescu a plecat la Dinamo Moscova. Oficialul rus spune că avea informatii despre negocierile dintre "Bursuc" si Dinamo si ȚSKA Moscova, insă Petrescu s-a scuzat si i-a transmis că sunt doar zvonuri.

"Spunea că iubeste Kuban, dar am simtit că si-a atins limitele, că nu mai putea să creasca Petrescu a turbat, a devenit nervos, isteric. Și cel mai teribil si insultator lucru pe care l-a facut e că a negociat pe la spate cu Dinamo Moscova si ȚSKA Moscova. L-am intrebat ce face si mi-a zis că sunt minciuni. Dar noi stiam din mai multe surse ce pregateste. Nu i-a pasat de noi, de suporteri. Ne-a spus că pleacă in Romania, că e obosit, că nu mai poate. Și o saptamină mai tarziu a semnat cu Dinamo! A fost o surpriză uriașă, o teribilă surpriză! Și-a batut joc de noi".

ProSport

Pai le-a construit o echipa foarte buna pentru posibilitatile lor. In doi ani a devenit o echipa de esalon doi, in spatele puterilor traditionale ruse. Ce mai voiau de la el mai mult?

Patronul lui Kuban seamna cu astia de la noi . Petrescu i-a adus echipa in prima Liga , a facut din rahat bici jucand playoff pentru cupele europene si tot nemultumit e. Dan Petrescu este un antrenor mare, timpul o va demonstra.

Ajuns la 45 de ani, Petrescu si-a expus, la GSP TV, Dorintele pentru 2013: "Vreau sanatate si noroc! Dar nu doar pentru mine. Și pentru prieteni, familie... Pe plan sportiv, vreau primele sase locuri cu Dinamo Moscova. Să prind cupele europene! Sintem la două puncte de locul patru, aș fi naiv să vreau altceva". O performanță remarcabilă pentru echipa preluată de Dan de pe ultimul loc!

Dar nu este singura din cariera lui Petrescu: celelalte sunt incluse in cartea "Un campion de legendă". Scrisă in memoria tatalui lui Dan, Laurentiu, cartea inglobează toate elementele care au facut din "Bursuc" un jucator si antrenor de prim-plan: de la primele succese la Steaua sau perioada Chelsea pină la triumful de la cirma Urziceniului. Totul inglobat sub aura motto-ului lui Dan: "Fotbalul e viata mea!".

"Le urez romanilor să fie mai uniti in 2013, să aibă un an mai bun. Cred că avem suflet si se poate schimba ceva" - Dan Petrescu, antrenor Dinamo Moscova

"Dacă se califică Steaua, e foarte bine... iar daca se califică Chelsea, nu mă supar. Normal că tin cu Steaua, 100% sunt cu ei. Cred că Chelsea are prima sansa dar cred si că Steaua se poate califica"

"Nu am vorbit de sume cu Mircea Sandu. Și Ciobanul m-a sunat, si cei de la Lokomotiv m-au vrut. Dar aveam clauză de 10 milioane. Nu mă putea lua nimeni de acolo. Oricum, eu sunt antrenor care să stau zi de zi pe teren. Nu prin birouri. Nu imi place să stau 2 luni pină vad jucatorii".