MoWeed

Dan Petrescu

50 posts in this topic

Nascut la 22.12.1967, la Bucuresti, este format la Centrul de Copii si juniori al Stelei. Intre 1984 si 1987 joaca la FC Olt, apoi revine la Steaua pana in 1991. Ia titlul in 1988 si 1989, cupa in 1989, jucand o semifinala si o finala de CCE in 1988, respectiv 1989. In 1991 ajunge la Foggia, urmeaza Genoa 1993-1994, Sheffield 1995, Apoi Chelsea din 1996. Joaca apoi cate un sezon la Bradford si Southampton, retragandu-se in 2003, de la FC National. Ca antrenor principal a pregatit echipele Sportul Studentesc, Wisla Cracovia, Rapid, in prezent Unirea Urziceni. Face parte din generatia de aur a echipei nationale, cu care a jucat la toate turneele finale din perioada anilor 90. Are 209 meciuri si 38 de goluri in Divizia A.

La multi ani Dan Petrescu!

desi la inceput se spunea despre el ca a juns in echipa Stelei pentru ca avea pile nu stiu ce general, Danut a tacut si si-a vazut de treaba. incet-incet a devenit unu jucator valoros, unul din putinii jucatori romani care dupa transferul in strainatate au facut cinste Romaniei. era un jucator extrem de iubit la Chelsea, o echipa cu un joc incantator pe vremea bursucului, inclusiv datorita lui, nu doar lui zola sau altii.

ca antrenor are meritul de a sti sa faca o echipa din jucatorii pe care ii are la dispozitie, nu cere vedete de multe milioane de euro. tace si face la antrenamente, zbiara si face la meciurile oficiale. daca ar intelege ca tipand la arbitri nu face altceva decat sa ii irite si mai mult sau eventual sa ii intoarca impotriva propriei echipe, ar avea rezultate si mai bune. ar avea mult de castigat daca ar adopta calmul lui Protasov!

sper ca intr-o zi sa vina sa antreneze Steaua. pentru ca este unul din cei foarte putini care odata ajunsi in occident au invatat ce au aia bun acolo, nu sa traga pe nas ca Mutu sau sa conduca cu 230 km/h ca tamas. a invatat ceva si stie sa invete pe altii. este suficient de inteligent incat sa isi dea seama ca nu poate antrena Steaua atata timp cat Becali este aici.

nu stiu cine l-a injurat la meciul Steaua - Unirea Urziceni in ultima etapa, eu personal nu am vazut asta. imi place sa cred ca stelistii adevarati il iubesc pe Dan Petrescu, un jucator de care ne putem mandri oricand si oriunde in lume!

Paaaai de mine ce jucator. Era technic, spectaculos, faza cu Lacatus contra Letonia, afost absolut genial. Deci era un brazilian pur sange... Dan Do BRASIL!!! Acum? Ne stradium cu jucatori gen Nicolita, fara technica si fara talent.

tehnica prietene, teHnica. oricum ar fi ea scrisa nu asta l-a dus departe pe Petrescu, ca nici nu a avut prea multa. ceea ce i-a adus rezultate ca jucator ii aduce si acum ca antrenor : seriozitatea, ambitia si dragostea de fotbal.

e adevarata faza cum ca la un interviu pt o televiziune italiana, pe vremea cand juca la Foggia, atunci cand a fost rugat sa adreseze cateva cuvinte in romana, s-a uitat la camera si a zis: "sa va f*t in gura pe toti"?

e adevarata faza cum ca la un interviu pt o televiziune italiana, pe vremea cand juca la Foggia, atunci cand a fost rugat sa adreseze cateva cuvinte in romana, s-a uitat la camera si a zis: "sa va f*t in gura pe toti"?

Nu pare genul !

E un om de caracter si un antrenor extraordinar

Mi-as dori sa vina la Steaua candva :D

Vine de la vara.Inca nu e sigur,dar e mult mai bine decat Panduru.Si isi ia zborul si Argaseala ca vine MM inapoi.

Acum hai trezeste-te...a fost doar un vis.

Eu sper ca Dan Petrescu sa aiba destula minte si sa nu vina la noi, oricum lasa ca vine Dinu Gheorghe si totul va fi bine. :chair:

Atata timp cat Jiji Becali va fi creditor in Ghencea, Dan Petrescu nu va veni in functia de antrenor al Stelei. :(

Chiar daca vine acum, cand e Jiji boss, tot nu va face performanta. Trebuie sa plece si mitica de la Liga, ca sa se poata dezvolta si echipele romanesti in Europa.

Petrescu, cel mai bun fundaș dreapta din istoria lui Chelsea!

Olandezul Gullit a alcatuit echipa de vis a londonezilor, cu jucatori din toate timpurile. Printre ei se află si Bursucul.

Valoarea fotbalistică incontestabilă a lui Dan Petrescu, actual antrenor al formatiei ruse de divizie secundă Kuban Krasnodar, a primit recent incă o recunoastere internatională din partea unui star mondial.

Olandezul Ruud Gullit (jucator si manager la Chelsea intre 1995 si 1998, perioadă in care albastrii au câștigat Cupa Angliei), a intocmit echipa ideal㝠a londonezilor, cu jucatori din toate generatiile, la Lumea Premier League, emisiunea de televiziune care se difuzează in pauzele meciurilor din prima divizie engleza

Fostul campion european cu Olanda (1988) si dublu câștigator al Cupei Campionilor cu AC Milan (1989 si 1990) l-a indicat pe Dan Petrescu drept cel mai potrivit pentru a ocupa postul de fundaș dreapta. I-a facut si o caracterizare magulitoare Bursucului: Este cel mai bun fundaș dreapta pe care mi-l amintesc. Urca mereu in atac, avea tehnica dadea goluri. Era foarte usor să joci cu Petrescu, avea «plamani».

Dan era poreclit Legenda

Aflat in cantonament in Spania cu rusii, Dan Petrescu (42 de ani) a primit cu satisfactie nominalizarea. Dacă m-ar pune si ca antrenor intr-un astfel de clasament, ce bine ar fi! Sunt multumit de ceea ce am realizat ca jucator, dar sper să ajung, intr-o zi, la Chelsea si ca tehnician. Gullit imi este prieten, nu doar că am jucat alaturi de el. Mă simt bine că sunt apreciat, a comentat ieri Dan Petrescu ierarhia lui Gullit.

Dan Petrescu a evoluat intre 1995 si 2000 pentru Chelsea Londra, fiind unul dintre liderii vestiarului. Uruguayanul Gustavo Poyet, care se regaseste si el in echipa ideal㝠alcatuită de marele Ruud Gullit, l-a poreclit The Legend ( Legenda). Eu ii spuneam lui Poyet «Radio Uruguay», ne-a dezvaluit ieri Petrescu.

Și Gullit a povestit că sud-americanul turuia precum un radio, fiind cel care destindea atmosfera cu glumele sale. În afara lui Poyet, dintre fostii colegi ai lui Dan Petrescu, Gullit i-a mai ales pe Gianfranco Zola, Marcel Desailly si pe Roberto Di Matteo, acesta din urmă fiind actualul manager al lui Gabi Tamaș la West Bromwich.

Dintre actualii jucatori ai gruparii de pe Stamford Bridge, olandezul zburator s-a oprit la portarul Petr Cech, fundasii John Terry si Asley Cole, la mijlocasul Frank Lampard si la atacantul Didier Drogba.

Olandezul, printre cei mai buni 100 de jucatori ai lumii

Ruud Gullit este un nume de legendă in fotbal. Olandezul se regaseste pe lista celor mai buni 100 de jucatori din toate timpurile desemnati de FIFA, avand un palmares impresionant. A strans trofee cu nemiluita, fiind si o adevarată masină de goluri (a marcat de 235 de ori in 611 meciuri). După retragerea din activitatea de jucator, s-a dedicat antrenoratului, meserie pe care a practicat-o cu intermitente. După Chelsea, a pregatit formatiile Newcastle (1998-1999), Feyenoord (2004-2005) si Los Angeles Galaxy (2007-2008).

VIZIUNEA LUI GULLIT

Echipa ideală a celor de la Chelsea: Cech - Petrescu, Desailly, Terry, A. Cole - Makelele, Lampard, Poyet - Zola, Drogba, Di Matteo

3 trofee a câștigat Bursucul in tricoul albastrilor: Cupa Angliei (1997), Cupa Ligii si Cupa Cupelor (ambele in 1998)

Dacă m-ar pune si ca antrenor intr-un astfel de top, ce bine ar fi! Sper să ajung, in tr-o zi, la Chelsea si ca tehnician. - Dan Petrescu, antrenor la Kuban Krasnodar

5 sezoane a jucat Dan Petrescu pentru Chelsea Londra (1995-2000), marcand 17 goluri in 151 de meciuri

Adrian Mutu nu ramane in istorie

Ruud Gullit l-a laudat pe Dan Petrescu, dar n-a facut nicio referire la Adrian Mutu, celalalt roman care a jucat de-a lungul timpul pentru Chelsea Londra, club devenit unul de primă marime in Europa după ce a fost preluat de magnatul rus Roman Abramovici.

Sosit la gruparea londoneză in vara anului 2003, pe cand Chelsea era pregatită de tehnicianul italian Claudio Ranieri, atacantul a fost nevoit să plece un an mai tarziu, in mandatul lui Jose Mourinho, din pricina scandalului de dopaj in care a fost implicat. În Premier League, Briliantul a evoluat de 34 de ori pentru albastri, marcand doar sapte goluri.

evz

Am vazut si eu emisiunea si chiar pot sa spun ca Gullit a vorbit in niste termeni senzationali la adresa lui Dan Petrescu.

Frumoase aprecieri din partea unui jucator ca Ruud Gullit...E o onoare pentru Petrescu.

Kuban Krasnodar se pare ca a inceput sa mearga din ce in ce mai bine sub comanda lui Dan Petrescu. Echipa se afla pe locul 2, la doar un punct de lider si se pare "bursucul" face treaba peste tot unde se duce. Credeti ca in curand sau, ma rog, in viitorul apropiat va antrena in "Ghencea" ?

Credeti ca in curand sau, ma rog, in viitorul apropiat va antrena in "Ghencea" ?

Ce sa caute "pupa-steag" in Ghencea ?

Ioan Oierul: "Dan Petrescu si Gigi nu vor lucra niciodată impreuna nu se potrivesc".

Dan si-a cerut scuze in NENUMARATE randuri pentru acel gest. Din punctul meu de vedere este exagerata atitudinea matale, nene Claus.

Am fost la meciuri pe Ghencea unde a fost injurat si am avut ocazia si sa ma duc la conferinta de presa de dupa. Crede-ma ca suferea cumplit, cred ca ii venea sa planga. Iar faza cu "pe vremea cand eu aduceam glorie pentru acest club, unii de prin tribuna nici nu erau nascuti" a venit dintr-o durere imensa.

Pacat si ca el a facut acel gest, dar parca si noi suntem prea talibani cu un Imens Stelist. Si nu e deloc o vorba mare acel Imens, e una potrivita!

Nu m-am aprins, pe cuvant de Bagabont si Drogat! Asa sunt eu, insufletzit. :))

Domnule Petrescu, mentineti linia. Succes la Unirea Urziceni, succes la Kuban. Ce urmeaza

Eu am avut succes cam peste tot. Chiar si cu Sportul. Singurul club unde nu am reusit ce mi-am propus a fost Rapid, pentru că nu am avut timpul necesar. E greu să ai rezultate in perioadă scurta Nu stiu deocamdată ce voi face in continuare, mai sunt patru etape din campionat.

Satisfactia promovarii in prima ligă din Rusia se poate compara cu titlul câștigat in Romania?

Poate realizarea de acum este mai mare decat câștigarea titlului cu Unirea, pentru că aici au fost multe necunoscute si e un campionat foarte greu. În Romania aveam o experiență, stiam campionatul, jucatorii, stiam ce vreau. Și chiar dacă era un club mai mic mi-am ales singur jucatorii si am reusit. Aici nu prea stiam nimic. Returul s-a vazut că a fost altceva cand am reusit să aduc jucatorii pe care i-am vrut eu, iar in momentul acela s-a schimbat totul, pentru că nu am mai pierdut niciun meci. În 15 partide din retur am reusit să avem 12 victorii si 3 egaluri. Ceea ce este foarte greu in orice campionat din lume.

Ramaneti in Rusia? Se aude că ati avea ofertă de la Dinamo Moscova.

E prima oară cand aud de Dinamo Moscova. Știu că ar fi ceva cluburi mai mici din Rusia care m-ar vrea, dar nimic concret.

Dar oferte din tara S-a vorbit despre CFR Cluj, FC Vaslui...

Singura ofertă concretă din tară a fost de la Steaua, inainte să vină Marius Lacatus Nu am putut insă accepta, pentru că eram aproape de promovare. Mai aveam cateva meciuri de jucat, nu puteam să plec. Am spus-o intotdeauna că-mi doresc intr-o zi să antrenez Steaua, dar nu s-a putut pană acum. Ori cand a vrut Steaua nu am putut eu, ori cand am vrut eu nu era locul liber.

Ati vazut derby-ul Dinamo - Steaua?

Nu, am avut meci in ziua respectiva

Vă intreb pentru că sunt unele nemultumiri față de grupul de jucatori venit de la Urziceni...

Dacă aș fi eu acolo, poate aș reusi să scot ceva din ei. Dar cum nu sunt la Steaua, nu pot să-mi dau cu parerea, pentru că nu stiu in ce stadiu sunt acesti baieti. Toti sunt insă jucatori profesionisti, care s-au dus la Steaua să-și facă treaba, nu la misto, sau ca să ia bani. Sunt jucatori extraordinari.

Steaua trebuie să aibă rabdare cu ei?

Orice fotbalist are nevoie de timp. Fară o perioadă de acomodare nu are cum să joace.

Este Apostol un jucator dificil?

Toti fotbalistii sunt dificili. Toti au caractere puternice. Eu am lucrat cu Apostol, la fel ca si cu ceilalti jucatori. Trebuie să stii ce să scoti din ei. Să nu credeti că există vreun jucator cu care lucrezi si este perfect din start. Nu are cum!

Apostol a fost scos tap ispășitor după infrangerea cu Dinamo...

E tipic romanesc. Vă dau exemplu din Rusia. Aici nu există niciodată vreo acuză vizavi de vreun jucator. Nu auzi pe nimeni din tribună să spună "uite ce a facut ala!". Dacă cineva are ceva de spus, vine si imi spune mie, ii spune jucatorului, dar in niciun caz presei.

Radoi a renuntat la nationala E o pierdere pentru noi?

Radoi este un jucator foarte bun, dar el stie mai bine ce face. Nu pot să mă bag eu, chiar nu vreau să discut pe această tema

După ce Hagi l-a atacat pe Razvan Lucescu, "Generatia de Aur" pare că s-a scindat. Cine credeti că are dreptate?

Nu vreau să comentez. Mi-e prea bine in acest moment ca să fiu polemic. De aia nu prea vorbesc eu cu ziaristii din tara Dau interviuri peste tot, dar numai la noi, in Romania, se caută polemica... Să dea declaratii cei care sunt acolo. Nu vreau să vorbesc despre natională sau despre alt subiect ce poate naste polemica

Cand veniti in tara

Pe 13 noiembrie. Am program de vizionare. Mă duc la Londra si la Madrid, să vad antrenamentele lui Ancelotti si ale lui Mourinho. Pur si simplu, asa vreau eu.

5 sezoane a jucat Dan Petrescu la Chelsea. Visul lui este să ajungă să antreneze in Premier League, de ce nu, chiar la Chelsea.

Dan Petrescu are sange roș-albastru. "Bursucul" a evoluat la Steaua cinci sezoane, timp in care a câștigat trei titluri de campion si a jucat o finală a CCE, cu Milan, in 1989