Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Alte termopane

33 posts in this topic

O sleahta de oameni manaresc fotbalul si stabilesc campioana Romaniei an de an. In toate mersurile lor se baga un cioban care merge la cacialma sau pluseaza ca sa se joace corect. Sforarii numiti generic Cooperativa vin si scot o prevedere sportiva prin care se pedepseste NU blatul ci incurajarea combatului. Taranul roman crescator de oi nu da doi bani pe acest rahat si merge mai departe. Moral, are tot dreptul s-o faca: isi apara interesele si apara interesele echipei pe care-o patroneaza, iar rivala Dinamo a fost iertata in cazul premierii Politehnicii din Iasi. Nici legea nu-i interzice ciobanului sa premieze SUCCESUL altei echipe de fotbal.

Brusc, un organism sinistru numit DNA se autosesizeaza la comanda si demareaza anchete. Bolnav de neputiinta impotriva marilor corupti ai tarii si gelos pe popularitatea taranului si atras de iubirea omului de rand pentru jocul rege, in ajun de campanie electorala micul dihor ministerial, imprastie la ordin vanturi sub lentilele camerelor TV. Selectionerul este saltat fix din aeroport si dus la ancheta desi mai putea fi asteptat cateva sute de metri inainte de a fi arestat. Fix inaintea campaniei electorale. Avem furturi de miliarde de euro, devalizari, privatizari dubioase, baroni locali si tunuri spectaculoase dar, in viziunea politicului romanesc legea anticoruptie incepe a fi aplicata cu un antrenor de fotbal.

In aceasta ecuatie apare si goarna gsp, cu sleahta deontologilor ce-si acorda premii intre ei an de an cu ocazia comemorarii lui Ioan Chirila, ce trambiteaza succesul unei gurvernari prin lege impotriva coruptiei, dar o legislatie incapabila sa scuteasca cetateanul de rand de spaga si sa-l apere de coruptia ce-i ingreuneaza viata de zi cu zi.

Razboiul este dus in numele principiilor si legii desi suporterii sunt preocupati sa-l vada indepartat pe Becali doar din motive ale falimentului sportiv. Ei sunt interesati doar de echipa de fotbal. Dar vine randul "celorlalti" sa plusese: Retrogradarea, depunctarea Stelei.

Iata cerinta suprema pentru ca oamenii ce trebuiau sa apere fotbalul se ridica acum si concluzioneaza ca acesta trebuie sa sufere. Pentru ca nu se cere pedepsirea lui Becali ci retrogradarea gruparii sportive. E la mintea cocosului: se aduce acuzatia de CORUPTIE (incalcarea legii) dar se cere RETROGRADAREA echipei (pedeapsa sportiva) si nu inchisoarea pentru finantator. Cusut cu ata alba.

Cei ce l-au pupat in fund pe Becali, castigand bani de pe "spatele" acestuia, acum s-au intors impotriva sa lovind direct in echipa. Becali trebuie alungat din fotbal pentru ca profilul sau transcede fisa de post a cooperatistului si a gazetarului sportiv manjit cu bani murdari obtinuti prin articole comandate, dezinformare, santaj si pupincurosenie. Este mai al dracului decat EI si-si permite sa le arate ca sunt mai josnici decat un cioban obisnuit sa cumpere cu bani orice.

Oameni, orgolii, principii si un fost simbol al fotbalului romanesc manjit cu noroi. Personal il urasc pe Becali nu pentru un fapt anume ci pentru insusi faptul ca actiunile sale au dat prilejul hienelor sa isi dispute echipa Steaua si s-o tarasca in mocirla. Nu-i gasesc nicio vina in cazul Valiza dar imi doresc din tot sufletul sa lase Steaua si sa se duca. Urasc tot ce inseamna minciuna, fatarnicie, dezinformare, adevar pe sferturi si cretinism patronat de alde Radulescu, Udrea sau Tolontan pentru ca Gazeta, pentru a deveni vandabila, trebuie cosmetizata ca o matroana in acceptiune contemporana. Si asta este.

Adevarul adevarat!

Bravo.

Pacat ca astfel de articole nu apar si in presa. Nu ar strica sa vada si oamenii cum stau lucrurile.

Cat despre cazul asta de coruptie, mi se pare foarte interesant ca mitica Dragomir si multi altii arunca in stanga si in dreapta vorbe de genul: "becalii a dat bani pt ca stia ca cefereul a cumparat meciul" sau "le e frica sa nu dea ei 2 goluri si apoi cefereul sa cumpere pe unul de-al lor care sa lase 3" sau "intrebati pe U cat au luat de la cefere pt campionatul castigat".

E ciudat cum aceste declaratii nu primesc nici cea mai mica atentie.

Dar ce sa ii faci?!

Cand prim ministru e un om care a ajuns primar cu ajutorul banilor unui conducator din fotbal, e greu sa se judece corect!

Stiti ce insemna Cooperativa?

C onsiliul

O amenilor

O nesti

P entru

E ficienta

R upere

A

T uturor

I namicilor

V alorilor

A bsolute

In sfarsit, o analiza cat de cat obiectiva si clara a situatiei. Este evident ca oierul nu va pati absolut nimic, pentru ca scopul nu este ca sa-l bage la puscarie (nu ca n-ar avea motive/dovezi), insa oierul in prostia lui a avut tupeul sa se traga de sireturi cu alti "rechini" mai mari ca el, si acum e timpul sa primeasca o lectie.

Steaua va fi (poate) depunctata, pentru ca mai apoi, in dulcele stil romanesc, depunctarea sa fia anulata, fituicile sportive nu vor mai avea ce sa stoarca de la aceasta poveste si totul va fi dat uitarii.

Ramanem cu un ciobat umilit si cu imaginea Stelei patata... plus speranta, care (sper) nu va muri nicodata.

Edited by saphyrre

O analiza cat se poate de clara si corecta a situatiei la momentul actual.

Probabil acest scandal "valiza" este doar un circ; Jiji nu va merge la puscarie.

Dinamo cu securistii ei nu or furat niciodata meciuri? S-a trezit si Lupescu marele dinamovist sa-si deie cu parerea ca Steaua va fi retrogradata. Se vede de pe luna ca e o misculatie sa scape de cioban. Toti fura si fac smecherii, dar numa de cioban se leaga. Romania lu' loboda voda, exact asta suntem.

Pana una alta nu au cu ce sa-l incalte pe cioban. Nici penal, nici sportiv. Banii si daca or fost, nu au ajuns nicaieri, iar despre mita e o tampenie. O sa le deie ciobanu peste bot la toti ciocoflenderii. Ramane de vazut daca ramane sau nu la Steaua pe urma ...

Edited by axl

Sa se duca in morti lor toti la puscarie m-am saturat deja de "am glumit" asta ,in polonia retrogradeaza aia juma de Liga si la noooi o ardem cu glumele .

Desigur ca tot acest scandal va fi un balon de sapun iar nimeni nu va face nici 1 zi de puscarie

Sper sa-l aresteze pe Becali si daca asta inseamna Steaua in B, fie: meritam sa platim un asemenea pret pentru ca am tolerat atatia ani un cancer la club!

Asta ca Becali trebuie sa plece cred ca toti o avem destul de clar!!

Vizavi de numele echipei ca a fost manjit.......ce sa zic.......suporterii adevarati nu vor inceta sa tina cu Steaua iar restul "vopsitii" pot incepe sa tina cu echipe gen CFR Cluj care se pare sunt dintre cele mai "curate"(LoL) echipe din Romania...

Edited by MoWeed

MAh dar daca nu gasiti nici o vina in ce a facut Becali ziceti-mi si mie despre meciul cu Gloria Buzau din aceeasi etapa de ce nu spuneti nimic??? sau ala nu a fost un blat ordinar??? Dupa ce ca pana si presa lupta in momentele aste impotriva lui Becali noi tot avem ceva de comentat...inteleg ca da in Steaua si doare insa alta solutie din pacate nu exista ca sa scapam de Gigi...oricum o dati ceea ce a facut Gigi era interzis de regulament indiferent ca e moral sau nu era interzis si la fel cum a putut sa contacteze jucatori sa-si joace corect sansele,la fel de usor ar fi putut sa o faca cand jucam noi cu ei....sper ca acest scandal sa-i fie fatal lui Gigi..

cataline tie ti-ar placea sa vina la rapid sa zicem un tip foarte bogat si in fiecare etapa sa ofere adversarei Stelei 1 milion de euro pt victorie sau egal? toate echipele ar juca la ,,rupere´´cu Steaua din cauza asta.exista o logica cind unui investitor ai este interzis sa aiba actiuni la alta echipa,nu?cind un patron premiaza alta echipa este ca si cum ar deveni,chiar daca pt o singura etapa,investitor la acea echipa.in rest sunt de acord cu tine ca FRF ar trebui sa se ocupe de stirpirea blaturilor in primul rind(vezi Dinamo care nu a mai pierdut puncte la Bistrita de nu stiu citi ani) si nu de ipocrizia de care da dovada cu Steaua.dar aici este iara vina ciobanului care are gura mare si creierul mic si se baga singur in gura lupului,dar mai presus de orice,tareste in noroi numele,istoria si spiritul Stelei.cit despre DNA,ei nu-l judeca pe Becali dupa legile sportive ci dupa niste legi ale statului roman pe care ciobanul le-a incalcat.pac pac.ca aceasta ancheta este facuta la ordin sau doar ca santaj financiar,e posibil,dar pe mine ma intereseaza ca ciobanul sa dispara de la echipa,cum,si daca e corect sau nu,ma doare drept undeva.

articolul este foarte bun..personal cred ca Steaua este cea vanata si nu Becali..B sau Liga Campionilor ideea de baza e ca noi vom fi mereu alaturi de Steaua indiferent de ceea ce se intampla..Probabil voi fi injurat dar cred ca acest scandal il ajuta pe Becali mai mult decat ii face rau..cred ca DNA et comp nu au nici o proba reala impotriva lui..penal eu nu cred ca Gigi risca ceva,in schimb sportiv Steaua risca multe...si sincer vina nu e a lui Becali in exclusivitate..numele lui Radoi,Marin sau Lacatus apar acolo si asta nu-i absolva..sincer am o intrebare pentru toti acei fani care m-au injurat si contestat vehement de parca eram Becali...Oameni buni Marius Lacatus.antrenorul Stelei,simbolul echipei ...cel mai iubit "fiu al patriei" a acceptat primele indirecte ala patronului..a acceptat politica lui..de ce? nu era sigur de capacitatile sale de antrenor?? Cum a putut Marius negocia pentru Steaua o prima indirecta acordata altei echipe??cu ce e Marius mai putin de invinuit decat e Becali...practic i-a sustinut politica...nu?

cataline tie ti-ar placea sa vina la rapid sa zicem un tip foarte bogat si in fiecare etapa sa ofere adversarei Stelei 1 milion de euro pt victorie sau egal?

Raspuns: Ma tem ca se actioneaza si-n sens invers. Adica adversarele Stelei o lasa mai moale impotriva lui Dinamo si Rapidului, dar isi dau sufletul pe teren impotriva Stelei. Tu ce ai face in astfel de cazuri? Mai mult, echipele care nu se bat pentru titlu sunt la fel de viciate: se bucura de fiecare final de campionat tocmai pentru ca isi doresc aceasta stimulare financiara din partea celor care se bat la titlu. Apoi, cred ca ai putea sa te scandalizezi cu gandul ca s-a ajuns ca sa se premieze corectitudinea tocmai pentru a fi exclusa posibilitatea "noncombatului".

Chiar toata lumea este oarba? Nu vede nimeni ca se loveste exclusiv in Steaua Bucuresti? Dinamo, Rapid si CFR sunt sfinte? CFR a castigat titlul pe bune? Doar telefonul lui Becali este ascultat? Era cazul ca gsp sa publice si ALTE convorbiri private ale lui Becali? (cum au intrat in posesia lor?). Nu este evident ca se incearca producerea unor rupturi intre conducere si fostii jucatori? Oare doar Becali se manifesta asa cand jucatorii sai rateaza (Dica), iar alde Borcea sau Iancu sunt sfinti? S-a uitat meciul Ceahlaul - Dinamo? Dar stimularea financiara a Politehnicii Iasi de catre Dinamo IMEDIAT dupa ce s-a adoptat acea prevedere a FRF prin care se preciza ca sunt interzise premierile? Fratilor, pe ce lume traim?

Nu vreau sa fiu inteles gresit, imi doresc sa plece Becali de la Steaua si sa DISPARA din fotbal, din viata sociala romaneasca si ASA DESTUL DE VICIATA. Ceea ce simbolizeaza el este fatarnicia, diletantismul, mita, demagogia si marketingul spiritual si de aceea trebuie sa dispara. Dar nu pot sa asist la aceasta executie publica a Stelei, ma doare cand vad cum GSP-ul pur si simplu calca in picioare Steaua doar ca sa ne arate noua ce rau este Becali (de parca noi nu am sti). Mereu citesc pe acest forum "lasa-i in pace pe ziaristi ca ei sunt....., nu-ti pierde timpul cu ei". Ii lasam si uite ce fac. Eu gandesc invers, trebuie sa le aratam ce credem despre ei, trebuie sa le demontam jocurile, sa a aducem contraargumente, sa manifestam opozitie si sa protestam. Chiar nu vede nimeni intoxicarea GSP-ului, faptul ca nu mai au nicio limita?

Edited by Il Soldatino

MAh dar daca nu gasiti nici o vina in ce a facut Becali ziceti-mi si mie despre meciul cu Gloria Buzau din aceeasi etapa de ce nu spuneti nimic???

---------------------------------------------------------------------

daca ai impresia ca Steaua avea nevoie de un "blat" cu Buzaul intr-un meci decisiv ,inseamna ca te uiti la fotbal degeaba...in plus te rog nu ne aduce TU aminte de "blaturile" Stelei cu buzaul ca nu prea tine...te rugam

@Il Soldatino

presa in general e mai corupta de 10 mii de ori decat fotbalul. Carpeta sporturilor, evz, prost sport si alte fituici de tot rahatul scrise de analfabeti care nici macar nu se semneaza au indicatii de sus sa manipuleze si sa bage strambe la greu despre Steaua si daca atacurile nu sunt de fapt indreptate spre cioban e grav de tot, inseamna ca se incearca ceva marvav cu ceea ce reprezinta clubul.

Chiar nu vede nimeni intoxicarea GSP-ului, faptul ca nu mai au nicio limita?

Eu le-am vazut de mult intoxicarea si am vreo 6 luni de cand nu le-am mai cumparat vreun ziar sau nu le-am mai accesat mizeria aia de site

Chiar toata lumea este oarba? Nu vede nimeni ca se loveste exclusiv in Steaua Bucuresti? Dinamo, Rapid si CFR sunt sfinte? CFR a castigat titlul pe bune? Doar telefonul lui Becali este ascultat? Era cazul ca gsp sa publice si ALTE convorbiri private ale lui Becali? (cum au intrat in posesia lor?). Nu este evident ca se incearca producerea unor rupturi intre conducere si fostii jucatori? Oare doar Becali se manifesta asa cand jucatorii sai rateaza (Dica), iar alde Borcea sau Iancu sunt sfinti? S-a uitat meciul Ceahlaul - Dinamo? Dar stimularea financiara a Politehnicii Iasi de catre Dinamo IMEDIAT dupa ce s-a adoptat acea prevedere a FRF prin care se preciza ca sunt interzise premierile? Fratilor, pe ce lume traim?

nimeni nu spune ca Dinamo(e campioana absoluta la aranjamente),rapid,CFR sau altele sunt sfinte.ba din contra.problema nu este la Steaua,ci la Becali.fiinca asa cum spuneam acest bolnav mintal trebuie sa faca el totul pe fata,ostentativ,ca sa iasa in evidenta in fiecare zi, cum ca el e mare si tare,n-are frica de nimic si face ce vrea.daca era intreg la minte si onest conducea cum trebuie acest club,aducea jucatori si antrenori de valuare si nu mai trebuia sa mai ,,motiveze´´ pe nimeni(mai ales pe Dinamo ca in 2007).problema este ca a jignit pe mai toti,si-a facut numai dusmani si acum multe persoane cu influenta il vor afara din lumea fotbalului(spre binele nostru),dar din pacate plateste si Steaua.asta este.ne-am pricopsit cu acest individ pe cap si va trebui sa platim un pic ca sa scapam de el.cit despre gsp...ei dau in Becali nu in Steaua.si este de la sine inteles de ce...cite p..i nu si-a luat in gura voiculescu pe la televizor din partea lui Becali.

ps:poate gresesc aici si nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cei care vad numai conspiratii ale ziaristilor impotriva Stelei...incep sa se asemene cu suporterii rapidului care de cind ai stiu, ei sunt ,,victimile´´fotbalului romanesc ,,singuri impotriva tuturor`´.haideti sa nu devenim si noi ca toti frustratii(rapidisti,polisti,etc) si sa vedem numai conspiratii la primul articol care nu ne este pe plac.cel putin eu asa vad lucrurile...no offence

Edited by bebeto

campionatul la Cluj a fost o promisiune electorala si "intamplator" sefii DNA sunt din zona. acum era nevoie din nou de un eveniment care sa ia ochii pentru presa si s-au "scapat" inregistrarile. cat despre modul cum trateaza presa sportiva subiectul imi vine greata; uitati-va cu cata dusmanie si ura este comentat, mai ales cand cineva indrazneste sa ia apararea "belengherului". suntem o tara de maimutoi pusi in cusca si luptam cu sarg pentru ciosvarta aruncata de afara si in consecinta ne meritam soarta. nu credeam ca implicarea in acest fel de tranzactii sa ajunga la cel mai inalt nivel. iata, s-a creat un organism specializat in astfel de tranzactii- DNA-ul; acesta este folosit pentru indeplinirea dorintelor in raport de situatie. sigur, nu e belengherul un sfant, dar diferenta de tratament este evidenta. atata rautate, insinuare si minciuna chiar nu am gandit ca voi vedea vreodata la un post TV sau in presa. sa speram ca pana la urma va fi bine totusi pentru Steaua!

Poate ca Steaua o sa fie retrogradata, desi nu cred. Totusi daca se va intampla acest lucru cred ca va fi in beneficiul nostru. Pentru ca atunci se va vedea cine ramane langa echipa la greu! Si aici ma refer nu numai la suporteri, ci la jucatori, antrenori, conducatori si patron!!! Orice se va intampla noi vom fi alaturi de acest club !!! Si Juventus a fost retrogradata si a stat doi ani in Serie B si are mai multi suporteri decat au Milan Si Inter impreuna !!!

uitati-va cu cata dusmanie si ura este comentat, mai ales cand cineva indrazneste sa ia apararea "belengherului"

De ce-ar lua cineva apararea 'belengherului' ? Sa crape ! Pe mine ma intereseaza Steaua, nu belengheru' lu' peste. Marea problema e ca acum ne-au servit o chiftea fierbinte si-am pus botu'. E corect ce-a facut Oaie sau nu ? Mi se rupe ! Insasi asocierea lu' Oaie cu Steaua NU e corecta. In rest, sa fie sanatosi. Sa si-l ia la ziare si sa-l puna sa se scalambaie, daca le place atat. Sa si-l puna patron, sa-i crediteze, sa faca ce vor. A facut Steaua vreun blat ? Nu ma intereseaza. Ce, pe potai ii intereseaza ca echipa lor a facut 101 blaturi in ultimele 100 de meciuri ? Pe clujenii care-s mai nou cheferisti ii intereseza c-au castigat douaj' de meciuri prin blaturi si cu arbitri ?

De ce dreaq ne-ar interesa pe noi ? As vrea sa vad Steaua jucand fotbal si pe sefii presarilor in aceeasi puscarie cu Oaie. Da' fiindca partea a doua e aproape imposibila as zice ca mi-ar ajunge daca as vedea Steaua jucand fotbal.

ps:poate gresesc aici si nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cei care vad numai conspiratii ale ziaristilor impotriva Stelei...incep sa se asemene cu suporterii rapidului care de cind ai stiu, ei sunt ,,victimile´´fotbalului romanesc ,,singuri impotriva tuturor`´.haideti sa nu devenim si noi ca toti frustratii(rapidisti,polisti,etc) si sa vedem numai conspiratii la primul articol care nu ne este pe plac.cel putin eu asa vad lucrurile...no offence

"Primul articol care nu ne este pe plac?" Dragul meu coleg, am sa imprumut "no offence-ul" si am sa te intreb colegial: esti sigur ca ai evaluat dimensiunea evenimentelor relatate de presa in aceste zile si anticipezi finalitatea sagetilor din presa? Esti constient ca Steaua poarta cea mai neagra pata din istorie din cauza greselilor unui infantil dar si din cauza faptului ca doar ea se afla in vizorul presei?

Ce dracu mai, chiar suntem nebuni? Am convenit cu totii ca VREM CA Becali SA DISPARA dar nu este ciudat ca se pledeaza pentru coruptie dar se cere retrogradarea Stelei in loc de inchisoare pentru un singur om?

Edited by Il Soldatino

Oaie nici n-are vreo functie executiva la club. E actionar (26 % din actiuni = 60.000 de euro !) si creditor, dar in ultimul caz are exact acelasi statut pe care-l are o banca ce acorda un credit pentru achizitionarea unei cladiri, de exemplu. Ma-ntreb, daca maine se dovedeste ca un actionar minoritar (sau un creditor) al 'trusturilor' a facut unele interventii neortodoxe pentru a-si 'sprijini' investitia se desfiinteaza marile ziare asa zis sportive ?

@@@ Il Soldatino

Spune-mi te rog,daca stii,de ce nu mai scrie aici NASCUT PENTRU A FI STELIST?

Nu,nu sunt off topic,omul se cearta la greu,luand apararea Stelei,cu ziaristi ce incearca sa murdareasca numele ei.

Chiar acum are postat pe blogul lui Mihai Mironica in Prosport o replica in acelasi sens in care este scris si articolul tau.De ce nu mai scrie si aici,ma delecta realismul lui.

Daca Steaua in B ar insemna Becali out, fie si asa.

Avem un exemplu foarte la indemana, al celei mai iubite echipe dintr-o alta tara: Juventus Torino. Dupa un an in Serie B, Juventus a revenit insetata de razbunare iar jucatorii care au ramas cu ei la trecerea prin purgatoriu sunt acum considerati niste zei: Buffon, Del Piero, Nedved, Camoranesi, etc. Se pare ca lui Juve i-a priit acel an in B si s-ar putea ca in primavara sa avem niste suprize placute din partea lor.

Decat sa continue ca acum, manjita de Becali, infundata intr-o tziganeala jenanta, cu scandaluri zilnice, mai bine retrogradata si cu Becali creditor la Avantul Jilava. Daca el pleaca acolo, promitem ca ii vom trimite chiftele cu prastia, printre bare.

Un singur lucru era sigur acum 25 de ani, cand Dinamo si cooperativa lor furau toate meciurile: Steaua nu fura. Meciurile se castigau pe teren si rezultatele din Europa au demonstrat asta intotdeauna.

Steaua pe care mi-o doresc eu este o echipa care le-ar bate pe toate celelalte fara probleme, astfel incat sa nu mai conteze daca alde CFR au meciuri usoare sau nu cu adversarele lor. Decat sa dai nu stiu cate milioane pe an ca stimulente altor echipe, in speranta ca vor juca cinstit si vor lua puncte, n-ar fi mai simplu sa dai salarii de cateva milioane unor jucatori buni, care sa-ti faca o echipa invincibila?

Sign in to follow this  
Followers 0