fcsteaua.ro

Dialog socant Becali - Mititelu despre cazul Valiza

302 posts in this topic

Mediatizarea acestui caza a atins cote aberente! Pana la urma, ce a facut Gigi? A INCERCAT SA IMPIEDICE UN BLAT!

Aveti idee de ce s-a interzis premierea? Pai pentru ca se suparase Cooperativa!

Este rusinos cum toata presa trece sub tacere modul ordinar in care CFR a luat titlul, cu o gramada de blaturi in ultimele etape! Pe unde era DNA-ul atunci?

dna nu poate sa asculte telefoanele cuiva. poate doar sa intocmeasca o solicitare aprobata de un judecator catre singura enitate autorizata sa intercepteze comunicari.

Eu nu am spus ca DNA a ascultat telefoanele ci doar ca probele respective (inregistrarile) se afla la DNA.

sa primesti ceva pentru un lucru pe care oricum esti obligat de contract sa il faci cat poti mai bine se numeste primire de foloase necuvenite

Depinde. Chiar in cazul fotbalului, avem primele speciale de victorie sau meci egal in deplasare pe care cele mai multe echipe le acorda propriilor jucatori dincolo de obligatiile stipulate in contract (prin contract, un jucator de fotbal este obligat sa se prezinte la antrenamente si sa se puna la dispozitia echipei pentru partidele amicale si oficiale, insa nu i se cere explicit sa dea trei goluri pe partida si sa fie omniprezent de-a lungul celor 90 de minute). Daca exista aceste premieri ale performantei obtinute, din ce motiv principial cu efect juridic ar trebui sa fie "folos necuvenit" o premiere pentru obtinerea de performante venita din alta parte?! De ce procuraturile din statele civilizate ale Europei de Vest nu se autosesizeaza pentru presupusa incadrare juridica a faptei la "mita" si "coruptie" atunci cand la lumina zilei se produc astfel de premieri din partea adversarilor adversarilor?! E foarte simplu de ce: pentru ca actiunea oierului sef nu a fost ilegala ci doar neregulamentara (d.p.d.v. al regulilor FRF la acea data), motiv pentru care el a incercat sa o faca pe ascuns. Orice avocat decent va face pilaf in doi timpi si trei miscari incadrarea juridica propusa de DNA (in caz ca toata patarania nu are si un anumit substrat politic). Asa cum am afirmat, oierul poate fi "prins" pentru fals si uz de fals, depinde ce a declarat si cum e orchestrat dosarul, si mai poate fi luat la bani marunti pentru felurite tipuri de evaziuni fiscale acumulate de-a lungul intregii sale existente, inclusiv in cazul "valiza"; daca insa acuzatiile se vor centra pe "mita", in mod normal nu are ce sa pateasca.

Deja ne atacam si spunem ca nu trebuia sa fie judecat, ca nu a dat mita, ca nu se poate pune problema asa etc

1. Este trist ca s-a ajuns in Romania ca o echipa sa fie premiata sa joace corect!

2. Este si mai trist ca oameni ca Becali care au reusit sa faca o avere, nu sunt in stare sa tina ascuns acest lucru (nu mai vreau sa fac referire la tarile din Europa de Vest care isi tin ascuns gunoiul si coruptia f bine),.......atunci, ne intrebam: "Daca nu a reusit sa premieze o echipa pe ascuns, atunci cum a facut atatia bani in tara asta? Ce prosti suntem ca un om ca asta are atatia bani"

3. Jucatori care aveau promisi 100.000 de euro pentru 90 de minute in care trebuiau sa nu piarda. Luati 11 oameni de pe strada sa vedem cum se zbat pentru 100.000 in 90 de minute. 1100 de euro pentru minut!!!!!!!......si tot nu au fost in stare.

4. Trebuie sa scapam de "romanisme" si sa intelegem ca nu tot ce ni se pare noua ca este etic si moral nu e chiar asa. Iar aceste lucruri se pedepsesc oriunde in lumel. Cine dintre noi are tupeul sa spuna ca in Portugalia/Franta/Italia etc chiar Polonia, nu ar fi fost intentat acest proces? Faptul ca toti conducatorii si "afaceristii" din fotbal ii sar in aparare spune multe.

5. Pana acum majoritatea il injura pe Becali iar acum ii luati apararea? Faceti asta pentru ca declinul lui Becali ar insemna declinul Stelei. Becali NU INSEAMNA Steaua!

6. Propun retrogradarea echipei mele de suflet "Steaua Bucuresti" si implicit destinatia "Penitenciar" pentru George Becali. Vreau Steaua in B fara patron. Prefer Steaua fara bani, in B, sa putem sa construim, decat implicata in asemenea scandaluri.

--as avea Steaua inapoi, nepatata

--prefer sa ma trezesc sambata de dimineata si sa vin la stadion sa cant cu 4-5000 de oameni, adevaratii suporteri.

--prefer imaginea negativa a Stelei in acest moment, astfel scapam de toti "suporterii" care se bucura la victorii si tin cu alte echipe cand pierdem

--prefer imaginea negativa a Stelei in acest moment, asttel scapam de toti "suporterii" din provincie--Daca traiesti in Slatina nu poti sa fii Stelist. Daca traiesti in Bacau nu poti sa fii Stelist. Daca traiesti in Constanta nu poti sa fii Stelist. Oltul Slatina, FC Bacau, Farul,....cu astea as fi tinut daca eram in cazul lor. Pentru ca echipa de fotbal reprezinta simbolul orasului. Cat timp ai vazut Ghencea de la televizor, nu avem nevoie de suporteri de umplutura.

7. Nu propun ideea clubului respectiv [Fanii lui Manchester United care in 2005 cand a venit Glazer si-au facut echipa si au inscris-o in Anglia (Liga 10-a) si acum tin cu ea....sunt in jur de 2-3000 de fani pe meci iar echipa a ajuns deja in Liga 8 si se bate pentru Conference Nord (Liga inferioara Conference) http://ro.wikipedia.org/wiki/Manchester_United_FC (cititi site-ul)].....dar Pasiunea exista si fara bani sau influenta! Nu iubesc Steaua pentru vitrina, calitatea gazonului sau costumul becaliotului....

Iubesc Steaua pentru cele 2 Culori!

PS: azi ma voi inscrie in AISS. Am ezitat atata timp, insa trebuie sa fim uniti de acum incolo si sa tinem echipa in spate. Financiar, moral, din orice punct de vedere.

Daca traiesti in Slatina nu poti sa fii Stelist. Daca traiesti in Bacau nu poti sa fii Stelist. Daca traiesti in Constanta nu poti sa fii Stelist. Oltul Slatina, FC Bacau, Farul,....cu astea as fi tinut daca eram in cazul lor. Pentru ca echipa de fotbal reprezinta simbolul orasului. Cat timp ai vazut Ghencea de la televizor, nu avem nevoie de suporteri de umplutura.

Inseamna ca daca traiesti altundeva decat in cartierul Ghencea, nu ai cum sa fii stelist, ca doar toate cartierele din Bucuresti au o echipa undeva printr-o Liga inferioara.

Simbolul orasului Brasov(dau acest exemplu pentru ca eu sunt brasovean) nu este o echipa condusa de un japcar ca Nicolae, echipa care a fost ani de-a randul printre cele mai necurate echipe din Romania.

Sunt suporteri din afara Bucurestiului care fac sute de kilometri pentru un meci de "acasa" al echipei. Cheltuiesc mult mai multi bani decat dai tu pe biletul la autobuz ca sa ajungi la stadion. Ei de ce sa nu poata fi numiti stelisti?

Dar cum este cu suporterii din Bucuresti care nu sunt nascuti in Bucuresti? Trebuie sa tina cu echipa din orasul lor natal sau cu cea din orasul lor adoptiv?

Un stelist adevarat se vede dupa trairi, nu dupa numarul de meciuri pe stadion! Astfel s-ar ajunge sa fie considerati stelisti, oile alea care vin pentru 100 de euro de la nea Gigi. Doar ei au multe meciuri pe Ghencea de cand a venit Jiji

In rest postul tau este foarte bun; asta a fost singura mea obiectie

Edited by MoWeed

Mediatizarea acestui caza a atins cote aberente! Pana la urma, ce a facut Gigi? A INCERCAT SA IMPIEDICE UN BLAT!

Aveti idee de ce s-a interzis premierea? Pai pentru ca se suparase Cooperativa!

Este rusinos cum toata presa trece sub tacere modul ordinar in care CFR a luat titlul, cu o gramada de blaturi in ultimele etape! Pe unde era DNA-ul atunci?

Interzicerea premierilor mi se pare absolut corecta, pentru ca inainte se puteau face blaturi legale. De exemplu, daca Steaua ii premia pe cei de la Gloria Bistrita, nu putea nimeni sa stie daca acei bani erau dati pentru un singur meci, Gloria-CFR sa zicem, sau pentru 2 meciuri, Gloria-CFR si Gloria-Steaua. Pentru a nu exista dubii, premierea trebuia interzisa in fotbal.

Ca nu stim daca telefoanele celor de la CFR au fost ascultate cu aceeasi daruire cu care au fosta ascultate cele ale becalienilor, asta e alta discutie.

@andromopa

Steaua nu e o echipa locala pe care o sustii din considerente de apartenenta si patriotism local, ea a depasit de mult granita regionala. Steaua e perceputa ca o echipa nationala,reprezentativa pentru multi romani, de aceea cei mai multi suporteri stelisti ii regasesti in provincie, nu in Bucuresti.

Si inca ceva, un suporter din provincie cheltuieste mai mult pe 2 deplasari decat abonamentul tau pe tot anul.

Edited by dee

Argumente in favoare lui Becali conform Pro Sport.

1. Faptul cã nu i-au fost prezentate probele necesare construirii apãrãrii, deși legea obligã procurorii sã facã acest lucru înainte de a trimite dosarul în instanțã, acesta fiind un viciu de procedurã

2.Statutul fotbalistului, care, conform Ministerului Muncii și Protecției Sociale, instituția abilitatã sã-l precizeze, nu este de funcționar, deci fapta de mitã nu existã, ci doar cea de premiere

3.Actul cu destinația pentru cumpãrarea unui teren, deja autentificat, cu explicația cã banii reprezentau o simplã momealã pentru clujeni, ei urmând sã rãmânã tot în posesia lui Becali, chiar și în cazul în care ?U? ar fi reușit sã-i încurce pe ?ceferiști? , astfel explicând și existența stenogramelor

4. A fost un flagrant ratat. O simplã percheziție prin care nu se putea dovedi cã banii erau destinați echipei ?U? Cluj

5. Sã probeze prezența selecționerului la palat

6. Prezentarea Regulamentelor FIFA și UEFA, conform cãrora premierea altor echipe este permisã, și completarea Regulamentului FRF, care a înlãturat corupția din acest caz

Mie unul mi se par foarte pertinente !

Edited by Azazello

@andromopa

Steaua nu e o echipa locala pe care o sustii din considerente de apartenenta si patriotism local, ea a depasit de mult granita regionala. Steaua e perceputa ca o echipa nationala,reprezentativa pentru multi romani, de aceea cei mai multi suporteri stelisti ii regasesti in provincie, nu in Bucuresti.

Orice echipa se sustine din considerente locale, asta e esenta echipelor de fotbal. In alte tari, nu e normal sa tii cu un club din afara orasului tau, dar in Romania situatia sta altfel. De ce? Pentru ca Steaua, Dinamo ori Rapid au fost cluburi departamentale, sustinute din bani publici. Ministerul Apararii, al Internelor sau Caile Ferate Romane nu tin numai de Bucuresti, ci de intreaga tara. Astfel, oamenii au putut sa sustina una din cele 3 indiferent unde locuiau. Si nu pentru ca Steaua e perceputa ca o echipa nationala. Nu e normal sa tii cu o echipa doar pentru ca e cea mai buna.

Edited by vanfootball

Inseamna ca daca traiesti altundeva decat in cartierul Ghencea, nu ai cum sa fii stelist, ca doar toate cartierele din Bucuresti au o echipa undeva printr-o Liga inferioara.

Simbolul orasului Brasov(dau acest exemplu pentru ca eu sunt brasovean) nu este o echipa condusa de un japcar ca Nicolae, echipa care a fost ani de-a randul printre cele mai necurate echipe din Romania.

Sunt suporteri din afara Bucurestiului care fac sute de kilometri pentru un meci de "acasa" al echipei. Cheltuiesc mult mai multi bani decat dai tu pe biletul la autobuz ca sa ajungi la stadion. Ei de ce sa nu poata fi numiti stelisti?

Dar cum este cu suporterii din Bucuresti care nu sunt nascuti in Bucuresti? Trebuie sa tina cu echipa din orasul lor natal sau cu cea din orasul lor adoptiv?

Un stelist adevarat se vede dupa trairi, nu dupa numarul de meciuri pe stadion! Astfel s-ar ajunge sa fie considerati stelisti, oile alea care vin pentru 100 de euro de la nea Gigi. Doar ei au multe meciuri pe Ghencea de cand a venit Jiji

In rest postul tau este foarte bun; asta a fost singura mea obiectie

Echipa este simbolul orasului. M-am referit la orase, nu la cartiere.

Simbolul Brasovului, dupa parerea mea, este FC Brasov. Steagul Rosu are o istorie in spate, un nume, o reputatie. Faptul ca spui ca e o echipa condusa de un japcar ca Nicolae si pentru asta nu este simbolul orasului, te contrazice.

Pot spune atunci "Simbolul Romaniei nu este Steaua, o echipa condusa de un japcar ca Becali, o echipa implicata in atatea scandaluri, de la suporteri batuti de conducatorul echipei pana la coruptie."

Poate ca am fost inteles gresit (asta pentru ca nu am detaliat), dar nu am spus ca stelistii adevarati sunt cei care isi trec pe carnetel meciurile la care au fost. M-am referit exclusiv la cei care nu au fost niciodata la un meci acasa. In primul an de facultate, nu eram obisnuit ca multi din grupa sa nu fie din Bucuresti iar cand am vazut ca aveam baieti in facultate din toate orasele tarii care erau "cei mai mari stelisti" (genul poza pe haifaiv cu bandana ros-albastra) dar nu fusesera niciodata la un meci....m-a facut sa ma gandesc.

Bineinteles ca i-am dus pe Ghencea, iar de atunci cu unii mai merg dar ceilalti (mereu au ceva de facut).

Nu sunt atat de strict si exagerat. Daca vii in Bucuresti si traiesti aici, fiind stelist acasa inca de mic, nu e nimic gresit.

M-am referit exclusiv la cei care tin cu Steaua doar de acasa din Arad. Stii si tu cum e cu pasiunea care nu se vede.......

sezational Steaua va fi pedepsita fiindca Becali

i-a sunat lui Lacatus sa faca presiune sa joace uta corect cu CFR

au avut o discutie de smecheri cu mititelu in care fiecare isi masura ... echipa

a facut presiuni la horoba sa joace corect cu CFR (toti stim cit de corect a jucat)

a discutat cu netoiu la telefon sa dea bani pe teren (adica DNA ancheteaza faptul ca Becali a vrut sa lea dea bani la u Cluj dar apoi s-a razgindit si discuta cu netoiu ca da banii pe teren)

senzational DNA s-a apucat de asanat fotbalul romanec (au luat Steaua la puricat pe niste stenograme luate posibil fara aviz si o valiza cu bani gasit in portbagajul unei masini in care nu se afla nimeni si sechestrata fara decizia unui judecator utilizind evident intimidarea in acest caz) si probabil vor sa faca ca in italia (suntem europeni nu) unde tapul ispasitor a fost gasit juventus si Milan pentru ca inter (echipa imaculata) sa ia campionatul dupa vreo 20 de ani

ciudat este ca DNA nu s-a sesizat cin Becali alerga cu valiza dupa bistriteni in sezonul trecut ca acolo era clar

Sursa dexonline:

MÍTÃ, mite, s.f. Sumã de bani sau obiecte date ori promise unei persoane, cu scopul de a o determina sã-și încalce obligațiile de serviciu sau sã le îndeplineascã mai conștiincios; șperț, șpagã1 - sursa DEX'98

Va rog sa cititi cu atentie: argumentul ca banii nu s-au dat deci nu e mita pica din start. Mita este si o suma promisa nu neaparat data. Cititi mai departe "cu scopul de a o determina sa isi incalce obligatiile de serviciu (adica sa se predea) sau sa le indeplineasca mai constiincios (adica sa joaca mai tare cu CFR decat cu alte echipe)".

In primul rand legea nu se eludeaza daca e proasta ci se respecta concomitent cu eforturile pe care le faci ca sa o schimbi! De-asta e democratie, faci petitie, strangi semnaturi, atragi atentia publicului si schimbi legea! Fotbalistii din Liga I sunt fotbalisti profesionisti, salariati, prestatia lor de pe teren intra in obligatiile de serviciu si Gigi a dat mita, ilegal asadar.

Intrucat campionatul este organizat de Liga cu girul Federatiei si existau regulamente foarte clare care stipulau ca stimularea altor echipe inscrise in competitie este interzisa ceea ce a facut Gigi Becali cu valiza a fost neregulamentar si Federatia, Liga, precum si forurile internationale care sunt responsabile de activitatea sportiva la nivel international trebuie sa tina seama de prevederile in vigoare la data comiterii faptei: depunctare, suspendare, etc.

In sfarsit... am tot auzit argumentul ca nu e legal dar e moral. Chiar asa suflet gaunos au unii incat sa uite complet ce inseamna sportivitate si moralitate? De acord ca Dinamo, Rapid, CFR si alte asemenea nume minuscule in comparatie cu Steaua au facut blaturi, noncombat si au infiintat cooperativa dar asta nu justifica actiunile lui Becali. Sunt de acord ca altii s-au abatut de la moralitate mult mai mult decat ciobanul. Dar sa stimulezi adversarii adversarilor nu este moral! Nu discutam aici de politica unde rebelii din Cecenia merita sa primeasca arme de la americani pentru ca lupta impotriva rusilor iar cei din Afghanistan merita cu prisosinta sa primeasca ajutor de la rusi pentru ca ii infrunta pe americani. Aici vorbim de sport unde totul se decide pe teren, de-a lungul a 34 de etape in cazul campionatului nostru de fotbal si unde cel mai bine pregatit fizic, psihic, mai talentat si mai bine asezat in teren ar trebui sa castige. Sa dai bani ca unii sa joace mai altfel cu CFR decat au facut-o cu Otelul este ca si cum ai dispune ca jucatorii lui "U" Cluj sa se dopeze! Nesportiv deci si imoral.

Ceea ce a facut ciobanul este ilegal, e neregulamentar si este imoral. (punct)

Sper ca toate persoanele implicate si acuzate de complicitate si fals sa faca puscarie (nu amenda ca aia nu doare). Inclusiv Mirel Radoi si Petre Marin.

Cat priveste faptul ca noi platim primii tribut nerespectarii moralitatii... in timp ce altii, hoti mult mai mari, jubileaza si sunt la adapost, cred ca e un lucru de care trebuie sa fim mandri. E simplu: prostimea condamna mult mai usor aristocratia pentru o abatere pe care ar trece-o lesne cu vederea moftangiilor de rand chiar inzecita sa fie. Daca un zdrentaros fura o haina de blana nu e nimic iesit din comun dar cand un lord doseste o batista din raft in propriul buzunar atunci merita sa fie aratat cu degetul si coborat din rang. Scandalul asta este dovada graitoare ca suntem cei mai buni!

In fine... pentru toti micii spagari care imi fac complice cu ochiul aici pe forum si imi spun chestii de genul: "hai, frate, daca nu e Gigi, nu e nimeni altul... vrei sa ajungem ca progresul?" sau "Borcea a facut atatea ilegalitati si numai pe ale noastre le vad, vrei sa ajunga cainii in Champions League?" si alte forme de santaj sentimental rude bune cu comportamentul pruncilor ori al muierilor fie ca vorbesc de desfiintarea Stelei ori de victoriile adversarilor ei le raspund ca nu suntem nici frati, nici complici, ca ma simt un om curat, fara pete pe constiinta si ca DA, prefer sa vad Steaua desfiintata decat tarata prin noroi, ca DA, prefer sa vad Dinamo in Champions League decat sa stiu ca le-am luat noi locul nemeritat! si ca asta inteleg eu prin a fi stelist, nu torte, nu injurii si nici furt sportiv ci fair-play atat pe teren cat si in afara lui.

Mandru ca sunt Stelist!

@vanfootball

cand am spus nationala, m-am referit la aria de acoperire a suporterilor si la faptul ca Steaua ar putea juca oriune in tara si ar fi tot acasa, nu doar pe Ghencea.

@andromopa

Si inca ceva, un suporter din provincie cheltuieste mai mult pe 2 deplasari decat abonamentul tau pe tot anul.

nu dau in suporterii Stelei din provincie care vin la meci!!!

Cat timp tii cu Steaua si vii la meci poti sa fii si din Cuca-Macaii ca imi esti frate.

Si Ajax are suporteri care vin din Rotterdam la meci. Mai ales la derby-ul cu Feyenoord. Cum e sa te strangi cu cativa prieteni fani Ajax in Rotterdam si sa vii spre Amsterdam la derby-ul dintre orase (odata cu suporterii Feyenoordului)..., imi povestea ghidul de la Ajax.

Gusturile nu se discuta. Normal e sa tii cu echipa ta, din orasul tau. pentru ca te reprezinta. Insa daca tii cu Steaua si vii la meciuri (nu neaparat la toate) si ai vazut cel putin Ghencea pe viu, nu am nicio problema.

Argumentul banilor platiti e irelevant. Banii nu tin cont de pasiune.

Pe principiul asta, de maine voi tine cu Italia. N-am fost niciodata in Italia dar eu tin cu ei. Doar sunt campioni mondiali, au o reputatie internationala.

@andromopa

tocmai argumentul banilor tine, pentru ca nu toti isi permit sa faca anumite deplasari, insa asta nu-i face mai putin stelisti decat tine, care ai avut privilegiul de a te naste in acelasi oras cu Steaua. Poate cel care nu vine la meci, traieste mult mai intens meciul decat tine, care servesti stadionul.

Insa daca tii cu Steaua si vii la meciuri (nu neaparat la toate) si ai vazut cel putin Ghencea pe viu, nu am nicio problema.

Eu, de exemplu, n-am vazut niciodata Steaua pe Ghencea, insa am vazut-o de multe ori in provincie, am vazut-o la Lyon, am vazut-o la Istanbul.

Edited by dee

Ce se intampla la DNA este departe de fi ceva iesit comun,ceva ce ar putea pune dupa gratii pe cineva intr un dosar unde s a mers pe strada cu o valiza plina cu bani.Jiji nu face una ca asta fara sa se acopere sau sa stie ca are *spate*va rog sa va reamintiti ca in Romania a trecut VANTU si a maturat miliarde si este bine sanatos ,iar acolo nu erau nici macar banii lui.In lumea Interlopa romanesca atunci cand un jmeker se satura de altul ii face o *mica cheie* sau toarna combinatia ca si in cazul de fata la militie.Faptul ca a a fost prins este curios ,asta inseamna ca cineva mai tare ca Jiji este pe fir.Gigi nu este un fishte cine cu cateva milioane ii are in maneca pe hrebe si base.dosaru asta nu va depasii pragul periculos dintre prezumtia de nevinovatie si inculpat, sa fim seriosi ca doar nu ne am culcat in Romania si ne am trezit dimineata in Olanda spre exemplu unde un asemena caz ar fi pus fiare multe in fata celor ce o incercau sa zic asa mai plastic cu guvernul fumator de POT de acolo.problema care nu se vede aici este alta,un alt baiat bun se apropie tot mai interesat de Steaua cu puii de aur Nicu gheara.eeeee.aici se cam complica treaba,este ca si cum trecem de la jean padureanu la berclusconi si asta doar pentru ca fotbalul a devenit in Europa cea mai buna rampa de clatit bancnote.Trebuie sa fim cu ciunga in par sa mai credem ca acest dosar este ceva real.Personal cred ca se urmarste debarcarea lui Jiji iar dupa cum se vede o parte din hotarare este deja luata Jiji vorbind din ce in ce mai mult de vanzare.aducerea lui Laca este mai mult o manta de vreme rea pana pune nicushor ban pa ban si este gata sa ofere suma ceruta.Va reamintesc ca Nicu gheara este prieten vechi al fotbalului romanesc iar la momentul acesta Godfatherul Romaniei.Machedon asemeni lui Jiji prieten cu Hagi.Mutu si multi alti fotbalisti si persoane din fotbalul romanesc cu influeta.Este omul care a pus sa fi arestati 2 lucratori ai SRI in urma cu cativa ani facand totul sa para o confuzie.sper ca tot ce am scris aici sa fie doar relatarea cosmarului meu de aseara.dar si daca este real,ce ne facem???

ciudat este ca DNA nu s-a sesizat cin Becali alerga cu valiza dupa bistriteni in sezonul trecut ca acolo era clar

La acea data regulamentul nu interzicea premierile.

@andromopa

tocmai argumentul banilor tine, pentru ca nu toti isi permit sa faca anumite deplasari, insa asta nu-i face mai putin stelisti decat tine, care ai avut privilegiul de a te naste in acelasi oras cu Steaua. Poate cel care nu vine la meci, traieste mult mai intens meciul decat tine, care servesti stadionul.

Eu, de exemplu, n-am vazut niciodata Steaua pe Ghencea, insa am vazut-o de multe ori in provincie, am vazut-o la Lyon, am vazut-o la Istanbul.

Dee, am informatii de la o cunostinta comuna din Cluj ca tu esti cu "U"! Ne lasi, te rog?

@andromopa

Daca ma nasteam in Italia, nu tineam cu Romania.

M-am nascut in Romania si doar cu Romania o sa tin.

Daca ma nasteam in Timisoara, cu Timisoara muream de gat etc.

M-am nascut in Bucuresti, stau in Berceni, am tinut si voi tine cu Steaua.

Ar trebui sa te gandesti la ce inseamna fotbalul si cum s-a format. Cum se juca inainte. Echipele de fotbal ale targurilor. Echipa reprezinta orasul. Echipa te reprezinta. Fiecare club de fotbal are suporteri de peste tot. Nu e nimic gresit in asta cat timp ii mai vezi pe la meciuri strigand pentru respectivii.

Cum steagul Romaniei ma reprezinta, cum stema Bucurestiului ma reprezinta, asa si stema Stelei ma reprezinta.

Nu am fost la toate meciurile Stelei. Nu pot afirma asta. Nu trebuie sa vii la fiecare meci ca sa dovedesti ceva.

Insa, cat timp nu ai fost niciodata nu poti sa afirmi nimic. Nu pot sa spun ca iubesc o fata cat timp nu am vazut-o decat pe mess, nu pot sa declar ca Noua Zeelanda e o tara superba si ma reprezinta, cat timp am vazut-o doar in poze sau la televizor.

PS: Crezi vreodata ca maghiarii din Miercurea Ciuc vor tine cu Steaua la hockey daca echipa lor se va desfiinta? Urmasii lor vor tine cu Steaua peste 30 de ani (asa in ipoteza in care echipa se desfiinta)? Poate ca da, poate ca nu. Dar va fi trist daca se va intampla asta.

Daca traiesti in Slatina nu poti sa fii Stelist. Daca traiesti in Bacau nu poti sa fii Stelist. Daca traiesti in Constanta nu poti sa fii Stelist. Oltul Slatina, FC Bacau, Farul,....cu astea as fi tinut daca eram in cazul lor. Pentru ca echipa de fotbal reprezinta simbolul orasului. Cat timp ai vazut Ghencea de la televizor, nu avem nevoie de suporteri de umplutura.

nu cred ca suporterii din provincie vin la meciuri pt ca ai tu nevoie de ei. nu cred ca esti in pozitia de face astfel de afirmatii. nu cred ca poti sa stii cam la cate meciuri vine unul din provincie. nu cred ca pot avea oarece valoare afirmatii de genul "Daca traiesti in provinvie nu poti sa fii Stelist". am impresia ca te-a cam luat valul...

Orice echipa se sustine din considerente locale, asta e esenta echipelor de fotbal. In alte tari, nu e normal sa tii cu un club din afara orasului tau, dar in Romania situatia sta altfel.

Recent, Prosport a reprodus rezultatele unei anchete recente in Italia relative la numarul de suporteri ai diferitelor echipe:

1) Juventus 10,040,000

2) Inter 5,928,000

3) Milan 5,818,000

4) Napoli 2,887,000

5) Roma 2,493,000

6) Fiorentina 2,080,000

7) Lazio 1,791,000

8) Palermo 1,470,000

9) Torino 1,153,000

(http://www.prosport.ro/fotbal-extern/campionate-externe/italienii-prefera-purisancele-10-milioane-de-tifosi-tin-cu-juve-3666097)

Asadar pentru echipele din Torino avem peste 11 milioane de suporteri, si tot peste 11 milioane de suporteri pentru echipele din Milano: Milano are 1,3 milioane de locuitori, Torino are aproape 1 milion. E o diferenta de vreo zece milioane pentru ambele orase.

Daca toti cetatenii Romei ar tine cu AS Roma, am fi aproximativ de acord cu statistica, insa ce ne facem cu suporterii lui Lazio?! Florenta are 400000 de locuitori: daca toti ar tine cu Fiorentina, tot ar ramane 1,6 milioane din afara orasului. Napoli are cam un milion de locuitori iar Palermo, cu suburbiile, cam tot pe-atat: e clar ca nu se pot explica toti suporterii doar prin criteriul local.

De ce? Pentru ca Steaua, Dinamo ori Rapid au fost cluburi departamentale, sustinute din bani publici. Ministerul Apararii, al Internelor sau Caile Ferate Romane nu tin numai de Bucuresti, ci de intreaga tara. Astfel, oamenii au putut sa sustina una din cele 3 indiferent unde locuiau. Si nu pentru ca Steaua e perceputa ca o echipa nationala. Nu e normal sa tii cu o echipa doar pentru ca e cea mai buna.

Poate ca lumea tinea cu Steaua si din alte motive. De exemplu pentru ca a reprezentat un fel de echipa-simbol, pentru ca s-a preocupat de cultivarea unui anumit tip de joc, pentru ca nu s-a facut constant de cacao in calitate de reprezentanta a noastra in Europa, pentru ca le-a placut lor cum suna numele clubului, etc. Fiecare are motivatia lui, este absurd sa reducem masa suporterilor nerezidenti in jurul stadionului Ghencea la suporteri de rezultat.

Orice echipa se sustine din considerente locale, asta e esenta echipelor de fotbal. In alte tari, nu e normal sa tii cu un club din afara orasului tau, dar in Romania situatia sta altfel. De ce? Pentru ca Steaua, Dinamo ori Rapid au fost cluburi departamentale, sustinute din bani publici. Ministerul Apararii, al Internelor sau Caile Ferate Romane nu tin numai de Bucuresti, ci de intreaga tara. Astfel, oamenii au putut sa sustina una din cele 3 indiferent unde locuiau. Si nu pentru ca Steaua e perceputa ca o echipa nationala. Nu e normal sa tii cu o echipa doar pentru ca e cea mai buna.

Pana situatie sa se imputa la Steaua echipa asta chiar a fost un fenomen social la nivel fotbalistic. Steaua si a atras suporteri din toata tara datorita IDENTITATII PROPRII bazata pe fotbal total si FOARTE DIFERIT comparat cu restul echipelor romane SI PLACUT OCHIULUI, datorita conduitei conducatorilor Stelei, plus PERFORMANTA...... etc....se stiu prea bine motivele.

Acum avem parte de ....... cancer ......si moarte sub picatura chineazeasca pe baza de zer.

Edited by greenyes

Dee, am informatii de la o cunostinta comuna din Cluj ca tu esti cu "U"! Ne lasi, te rog?

Iti garantez eu ca Dee e foarte stelista. Si ce daca e din Cluj si tine si cu "U"? Mi se pare cat se poate de firesc.

In ce priveste teoria lui andromopa, o consider falsa si de un egoism pe care nu l-am mai intalnit. Oricine poate tine cu oricine. Il poate impiedica cineva? Cu cat suntem mai multi impatimiti intru iubirea ros-albastra, cu atat mai bine.

@andromopa

eu sunt de moda veche desi sunt tanar. echipa de fotbal reprezinta simbolul orasului, simbolul "targului". nu am nimic cu tine si nici cu persoanele care au fost la meciuri d`ale Stelei. nu ai fost pe Ghencea, mare pacat. cand ai drum prin Bucuresti, contacteaza-ma si voi fi mai mult decat bucuros sa iti fac un tur, poate prindem si o etapa acasa:)

insa, daca nu vom fi noi, suporterii din orasul echipei (aici ma refer in general), urmasii celor care au infiintat clubul, simbolul "targului" in care locuiau, atunci nu va mai fi nimeni sa tina echipa in spate.

sunt mandru ca sunt persoane ca tine care vin la meciuri sau care platesc atata pentru o "deplasare" acasa pe Ghencea, dar fara noi echipa nu ar exista.

nu sunt exageart si inchis la minte sa spun ca echipa "e a noastra, huo voi !"....dar e o tenta in evolutia societatii mondiale care se regaseste in orice lucru marunt, prin care simbolurile devin generalizate.

Barcelona are 100 milioane de suporteri. Cum crezi ca se simte un socios care a trait toata viata lui acolo cand stie ca sunt 100 de milioane de oameni din Romania pana in Coreea care "tin" cu Barca (aici nu m-am referit la tine si la cei care vin la meciurile echipei).

Iti garantez eu ca Dee e foarte stelista. Si ce daca e din Cluj si tine si cu "U"? Mi se pare cat se poate de firesc.

In ce priveste teoria lui andromopa, o consider falsa si de un egoism pe care nu l-am mai intalnit. Oricine poate tine cu oricine. Il poate impiedica cineva? Cu cat suntem mai multi impatimiti intru iubirea ros-albastra, cu atat mai bine.

desi toata istoria romanilor am copiat, se pare ca acum nu mai putem face asta si incercam gresit sa ne fabricam propriile noastre valori.

Sa facem un studiu sa vedem ce parere au torinezii de aceste statistici?

PS:http://en.wikipedia.org/wiki/F.C._United_of_Manchester ---e foarte interesant

M-am nascut in Bucuresti, stau in Berceni, am tinut si voi tine cu Steaua.

urmand rationamentul tau ar trebui sa tii cu acs berceni.