fcsteaua.ro

Dialog socant Becali - Mititelu despre cazul Valiza

302 posts in this topic

Finantatorul Stelei, Gigi Becali, s-a consultat cu patronul Universitatii Craiova, Adrian Mititelu, inainte de a trimite "valiza cu bani" la Cluj.

In rechizitoriul inaintat de procurorii DNA se afla si inregistrarea unei convorbiri telefonice dintre Becali si Mititelu, in care primul este sfatuit sa ii acorde "o atentie" si lui Toni Dobos, informeaza NewsIn.

Iata convorbirea dintre Becali si Mititelu:

BECALI George : Da, nenea ADRIANE!

Adrian : Ia uite ma, ca n-a murit! [rade - n.n.]

BECALI George : Ce faci ma, nenea ADRIANE?

Adrian : Ce sa fac domnu' presedinte, ce sa fac? Stau si ma intreb ce... daca ai fost in stare sa rezolvi problema la Cluj?

BECALI George : Pai auzi? Pai normal ca am rezolvat-o, nu?

Adrian : Vezi ca dadui si eu telefoane pe acolo, facui si eu niste "lobby"! Si cu TONI si cu VADANA ... si cu astia!

BECALI George : Pai da, pai da! "Lobby" e geanta maine!

Adrian : [rade -n.n.] Auzi, sa fie geanta ca lumea ca aia, aia de la Cluj nu poate sa faca fata ...(neinteligibil)...

BECALI George : Daca, daca, daca-ti spun, acum cazi jos daca-ti spun ce geanta! Intelegi? Stii cat geanta? Cat, cat aveai tu de la, de la C.F.R.!

Adrian : Pai eu n-am avut nimic!

BECALI George : Nu tu, cat a avut ala, cum il cheama, cum il cheama, BALACI, BALACI!

Adrian : Pai nu stiu cat a avut BALACI!

BECALI George : Un milion jumate'!

Adrian : Pai ce ba, e putin, pe cuvant daca nu-i putin, da-le doua!

BECALI George : Pai doua, doua!

Adrian : Auzi, da-i unu' lu' TONI, numai pentru TONI, ca sa...

BECALI George : Nu ma, nu, nu! Unu' jumate' la echipa si cinci lu', lu' TONI!

Adrian : Da' e bine si asa, ca ei nu da banii astia niciodata!

.............................................

BECALI George : Pai da' atata luau ei, nu ca le-am dat eu, atata luau ei daca luau doua sute de mii, pentru ca daca castiga campionatu' el si ei lua’ doua sute de mii de campionat, m-ai inteles?

Adrian : Da' vezi acolo asta, Sorin ...(neinteligibil)... omu' lu' Victor, ala BUNDEA, iar e un baiat care-ti place sa stai cu el de vorba!

BECALI George : Am vorbit, s-a vorbit si cu, acum am...

Adrian : SILVASAN, astia!

BECALI George : Acum am vorbit, ma!

Adrian : Eu iti spun o chestiune: Poa' sa le spuna BOC orice le-ar spune, ca aia cand intra in teren, ii doare in p... si de BOC si de partid si de PD-L si de toate astea!

BECALI George : Nu, pai da' le-a spus TONI DOBOS direct! Le-a spus TONI DOBOS ma, direct! Ai inteles?

Adrian : E...

BECALI George : Am vorbit si eu cu baietii, m-ai inteles?

Adrian : Nu ba, incearca doua variante, ia suna de control si sa vezi daca se spune treaba, sa nu fie vrajeala!

BECALI George : Pai s-a spus, pai da' dupa ce am vorbit cu TONI, azi am, am luat legatura, un... cu impresaru' lu', lu' ala lu', ZENO BUNDEA!

Adrian : Aha!

BECALI George : Si ce faceti, cutare, dom'ne trebuie sa jucam, ca cutare, cutare ni s-a promis prima, adica le-a promis a, presedintele lor, prima un milion jumate'!

Radoi: Pai, nasule. Sa nusa nu trimita aia politia

Din acelasi rechizitoriu, dialogul Radoi - Becali:

Radoi: Nasule?

Becali: Da, tata!

Radoi: Uite, acum m-au sunat baietii de la U Cluj si mi-au zis ca au vorbit cu Toni ca le-ar fi tran. Da telefonul e ascultat?

Becali: Pai da’, auzi, normal ca e ascultat.

Radoi: A! Pai, atunci trec eu maine, nasule, dimineata. Mata’ esti la palat?

Becali: Pai, zi, mai, ca imi bag p...a! Ce daca e ascultat?! Sa-mi suga p…a!

Becali: Lasa, ma, ca nu le e frica ca nu e. Pai, daca nu, ma, le-a zis (Toni - n.red.) asa: "Ca le imparte un milion jumatate".

A doa conversatie a avut loc o zi mai tarziu, cand Radoi spunea ca a rezolvat toate detalii cu privire la banii care urmau sa ajunga la jucatorii de la U Cluj. Persoanele de legatura erau Teia Sponte si Gigel Coman.

Becali: Du-te, ma, de aici, ca iau bani multi. Ce dracu’!

Radoi: Da! Pai, nasule. Sa nu… sa nu trimita aia politia.

Becali: Si ce daca trimit?! Imi beleste p…a politia sau ce? Am furat ceva sau ce?... Si am trimis pe Teia sa cumpere un teren in Cluj. (…) Ba, baiatule, mie mi-e frica cand fur, atata, daca fur, ba, baiatule! Pai, cand eu sunt corect si fac dreptate! Esti nebun la cap?!... Si care e treaba? Risc, ce vrei sa fac? (…) Daca cacaciosii aia (jucatorii Stelei - n.red.) nu sunt in stare sa scoata un egal cu Dinamo!

Sursa: Cotidianul

DNA i-a trimis, joi, in judecata pe Gigi Becali, finantatorul Stelei, si pe Victor Piturca, antrenorul echipei nationale de fotbal, in dosarul Valiza.

Alaturi de ei, au mai fost trimisi in judecata Teia Sponte, Alina Florentina Ciul, Radu Gheorghe Marino si Raul Volcinschi.

Toate acestea dupa evenimentele ce au avut loc dupa meciul dintre Universitatea Cluj si CFR Cluj, din ultima etapa a campionatului trecut. Atunci, mai multi apropriati ai lui Gigi Becali au fost prinsi asupra lor cu o geanta ce continea 1.7 milioane de euro, bani despre care se banuieste ca urmau sa fie dati formatiei U Cluj, in cazul in care aceasta castiga partida cu CFR

Ce plm e asa de socant? Care e problema de fapt, ca Gigi a incercat motivarea unei echipe pentru a-si apara corect sansele impotriva alteia?

Mai mult, ia spuneti-mi voi, CINE E AUTORUL MORAL al cazului "Valiza", prin ratarea incredibila a titlului, in urma partidelor cu Poli si Dinamo?

Hai, sa va aud in cor: "La-ca-tus! La-ca-tus!"

Edited by Piece of Mind

eu vad in asta o sansa in plus sa scapam de oier..

nu ma intereseaza cum, corect sau incorect, moral sau imoral...dar sa plece..

are oare Petre Marin curajul sa spuna adevarul, ca sa-l vedem pe Gigi cracanat de colegii de celula? ar fi prea frumos!

in privinta lui Mirel, nu m-as mira, sincer, sa-l vad fugind din tara de frica puscariei!

tare mi-e teama insa ca toata chestia asta e doar spectacol post-electoral!

Edited by mountytoma

Eu nu inteleg ce legatura are Mititelu' in toata povestea asta.

Asa cum nu inteleg cum a fost atat de prost Piturca sa intre in mizeria asta.

Oricum nu se va intampla nimic.

Ce plm e asa de socant? Care e problema de fapt, ca Gigi a incercat motivarea unei echipe pentru a-si apara corect sansele impotriva alteia?

Poate faptul ca era INTERZIS de regulament. Despre moralitate nu se poate discuta atata timp cat a incalcat regulamentul!

Acum Lacatus e vinovat pentru un gest cretinoid al oierului. Nu l-a obligat nimeni sa dea bani la indirecte. Mai bine pierdem cinstit decat sa castigam incalcand regulamentul!

On-topic: Sper si eu ca toata lumea sa-l vad pe Jiji aruncand cu euroii pentru a scapa de viol la dus. Dar parca vad ca scapa...

Edited by MoWeed

La puscarie, cu Gigi la puscarie !

Bai Piece, tu ai devenit obsedat rau de tot de Lacatus.

Ce a facut Becali e ilegal, punct. Tu ar trebui sa stii mult prea bine chestia asta, ca sa intrebi "ce e asa socant"

Mai mult, ia spuneti-mi voi, CINE E AUTORUL MORAL al cazului "Valiza", prin ratarea incredibila a titlului, in urma partidelor cu Poli si Dinamo?

piece...esti obositor :(

Hai in B si cu Gigi la puscarie !

CINE E AUTORUL MORAL al cazului "Valiza"?

Dovada vie ca intelepciunea nu vine cu varsta.

Pe criteriile tale stupide, autorul moral al Holocaust-ului este Dumnezeu ca doar el l-a facut pe Hitler, nu?

Lacatus e autorul moral. Asa e, Piece, esti un geniu, daca echipa nu castiga n-spe meciuri consecutive nu se mai batea la titlu in ultima etapa si nu era nevoie sa se dea niste bani pentru ca unii sa nu intre invinsi pe teren., chestie care, desi e practicata de toata lumea, cel putin la noi, este momentan ilegala.

Vorbesti de parca Lacatus a jucat in teren! Bine poti invoca tactica lui pe post de motiv, dar mai depinde si ce fel de jucatori ai in teren! ;)

Edited by Astristul

Nu e nimic senzational in convorbirea aceasta, doar nu suntem atat de naivi incat sa credem ca nu exista mici intelegeri intre conducatorii de club. Blaturi, mituiri, stimulari au mai fost si cu siguranta vor mai fi. Becali a fost fraier ca a fost prins; Muresan a actionat mult mai subtil ( e clar ca penaltyul ala obtinut gratuit i-a costat ceva) Trist e altceva: faptul ca jucatorii se motiveaza doar atunci cand au o miza financiara mare, iar in rest nu-i intereseaza absolut nimic (nici macar rusinea retrogradarii).

Edited by dee

Daca cacaciosii aia (jucatorii Stelei - n.red.) nu sunt in stare sa scoata un egal cu Dinamo!

Uite ca ai zis-o! :)

Din rechizitoriul întocmit de procurori a rezultat urmãtoarea stare de fapt:

În data de 11 mai 2006, inculpatul Becali George, în calitate de finanțator și acționar al F.C.„Steaua București” S.A., promis fiecãrui jucãtor de fotbal al clubului C.F. „Gloria 1922 Bistrița” sume de bani cuprinse între 5.000 - 10.000 euro, pentru ca aceștia sã își îndeplineascã atribuțiile de serviciu prevãzute în contractele de muncã, Regulamentul intern al clubului și în Regulamentul Federației Române de Fotbal privind „Statutul și transferul jucãtorilor de fotbal” constând în apãrarea corectã a șanselor de joc și obținerea unui rezultat favorabil, în meciul cu echipa F.C. „Rapid București”, programat la 12 mai 2006, în cadrul etapei a 27-a din Campionatului Național de Fotbal – Divizia A.

Într-o acțiune separatã, în perioada 4-7 mai 2008, inculpatul Becali George a oferit suma de 1.700.000 euro jucãtorilor de fotbal din cadrul clubului „Universitatea Cluj” aflați pe foaia de joc pentru meciul din etapa a 34-a Campionatului Național de Fotbal - Liga I (aproximativ 100.000 euro pentru fiecare), pentru ca aceștia sã își îndeplineascã îndatoririle de serviciu prevãzute în contractele de joc, Regulamentul intern și în Regulamentul Federației Române de Fotbal privind „Statutul și transferul jucãtorilor de fotbal”, constând în apãrarea corectã a șanselor de joc și realizarea obiectivelor de instruire - performanțã stabilite de club, pentru obținerea unei victorii în meciul cu echipa „CFR 1907 Cluj” din 07 mai 2008.

În realizarea activitãții infracționale menționate anterior, Becali Gheorghe a fost sprijinit de Sponte Teia, vicepreședintele Consiliului de Administrație al F.C. „Steaua București” S.A. care, în perioada 6-7 mai 2008, s-a deplasat în municipiul Cluj Napoca având asupra sa suma de 1.700.000 euro reprezentând obiectul ofertei financiare pentru jucãtorii de fotbal ai „Universitãții Cluj”. Astfel, acesta garanta, în numele finanțatorului clubului „Steaua București”, atât existența banilor cât și posibila remitere a acestora în funcție de rezultatul meciului dintre „Universitatea Cluj” și „CFR 1907 Cluj”.

Pentru a fi exonerat de o posibilã rãspundere penalã sau disciplinarã în legãturã cu fapta de corupție descrisã, inculpatul Becali George a inițiat și a participat nemijlocit la întocmirea, în data de 19 mai 2008, a douã antecontracte de vânzare-cumpãrare cu mențiuni nereale sub aspectul datei, conținutului și voinței reale a pãrților. Înscrisurile falsificate au fost ulterior folosite atât în prezenta cauzã penalã cât și în cadrul anchetei disciplinare efectuatã de organismele jurisdicționale ale Federației Române de Fotbal.

Inculpații Marino Gheorghe Radu, Ciul Alina Florentina, Volcinschi Raul și Pițurcã Victor au acționat cu bunã științã, din inițiativa inculpatului Becali Gheorghe la perfectarea frauduloasã a celor douã antecontracte de vânzare-cumpãrare, având un conținut falsificat, iar ulterior în cadrul prezentei anchete au dat declarații mincinoase, confirmând variantele false de apãrare ale inculpaților Becali George și Sponte Teia, în scopul de a zãdãrnici urmãrirea penalã și de și de a-i ajuta sã scape de o posibilã rãspundere penalã.

În raport cu învinuitul Bendorfean Traian cercetat pentru infracțiunea de complicitate la luare de mitã, s-a dispus scoaterea de sub urmãrire penalã.

În ceea ce-l privește pe învinuitul Doboș Anton, fațã de care s-a început urmãrirea penalã pentru infracțiunea de luare de mitã, s-a dispus disjungerea cauzei și continuarea cercetãrilor într-un nou dosar penal, în condițiile în care acesta nu a putut participa la activitãțile de urmãrire penalã din cauze obiective, fiind victima unui accident rutier grav.

Prin ordonanța din data de 8 mai 2008 s-a dispus în conformitate cu art.163 C.p.p. precum și art.20 din Legea nr.78/2000 instituirea unui sechestru asigurãtor și indisponibilizarea sumei de 1.700.000 euro aparținând inculpatului Becali George în scopul confiscãrii speciale.

Dosarul se înainteazã spre judecare Curții de Apel Cluj.

Precizãm cã aceastã etapã a procesului penal reprezintã, conform Codului de procedurã penalã, finalizarea anchetei penale și trimiterea rechizitoriului la instanțã, spre judecare, situație care nu poate în niciun fel sã înfrângã principiul prezumției de nevinovãție.

sursa www.pna.ro

Dovada vie ca intelepciunea nu vine cu varsta.

Pe criteriile tale stupide, autorul moral al Holocaust-ului este Dumnezeu ca doar el l-a facut pe Hitler, nu?

Lacatus e autorul moral. Asa e, Piece, esti un geniu, daca echipa nu castiga n-spe meciuri consecutive nu se mai batea la titlu in ultima etapa si nu era nevoie sa se dea niste bani pentru ca unii sa nu intre invinsi pe teren., chestie care, desi e practicata de toata lumea, cel putin la noi, este momentan ilegala.

Ce atac murdar, mai Georgica! Intocmai ca si caracterul celui pe care il venerezi tu!

Poate faptul ca era INTERZIS de regulament. Despre moralitate nu se poate discuta atata timp cat a incalcat regulamentul!

Tssk-tssk. Regulamentul FRF nu are de-a face cu ancheta DNA si cu presupusa incadrare juridica de "dare de mita": chestiunile juridice au de-a face cu legile statului roman. Insa FRF deja a dat un verdict (in apel) in ceea ce priveste chestiunea de regulament [bazat pe "lipsa de probe"; putem face tot felul de ipoteze de ce primele decizii de sanctionare ale comisiilor FRF au fost luate in deplina neglijare a probelor din dosarul DNA: poate tocmai pentru a putea fi confutate in apel fiindca in aceste conditii erau in mod evident abuzive, nici o decizie juridic decenta nu se poate lua pe baza de indicii circumstantiale interpretabile] si chestiunea este ingropata la FRF.

Probele telefonice de la DNA facute publice recent demonstreaza probabil ca oierul a incalcat regulamentul FRF in vigoare la data respectiva, ramane de vazut daca FRF mai poate dispune redeschiderea cazului oficial arhivat dupa comisia de apel. Insa probele nu demonstreaza in nici un fel presupusa incadrare juridica la "dare de mita" care aici reprezinta o evidenta denaturare a sensului premierii performantei. Oierul insa poate fi invinuit in fata legii de "fals si uz de fals", fiindca a declarat ca banii erau pentru un teren, a produs probe contrafacute, apoi a dat declaratii in care recunoaste implicit ca banii erau pentru premiere, intentionalitate sustinuta si de probe materiale. Iar pentru asta ar putea suferi consecinte neplacute, in caz ca nu il scapa avocatii.

Acum Lacatus e vinovat pentru un gest cretinoid al oierului. Nu l-a obligat nimeni sa dea bani la indirecte. Mai bine pierdem cinstit decat sa castigam incalcand regulamentul!

Moral vorbind, chestiunea a mai fost discutata aici. In sport, e moral sa joci pentru scopul de baza al oricarei confruntari: a o castiga. Daca altcineva te premiaza pentru ca ai fost mai bun decat adversarul pe teren, foarte bine. Nu ar fi bine in cazul in care premierea creeaza o conditionare psihica pentru o viitoare partida intre echipa premiata si echipa care premiaza; aici fiind insa ultima partida din campionat, nu se punea problema conditionarii.

Respectarea regulamentului FRF este o chestie utila si este intotdeauna preferabil sa nu iti creezi probleme degeaba, incalcandu-l. Totusi incalcarea prin premiere a acestei prevederi regulamentare (intre timp scoasa din schema si care nu exista in alte regulamente de federatii nationale mult mai civilizate decat a noastra) nu imi da aceeasi senzatie de non-cinste pe care mi-ar da-o stimularea cu bani a adversarului pentru a pierde in fata echipei mele. Oierul-sef a gresit probabil fata de regulament, insa nu fata de scopul esential al sportului. Gresind in fata regulamentului, a gresit si fata de clubul Steaua fiindca nu trebuia sa il puna intr-o astfel de situatie penibila. Insa de la mintea lui rara nu ne putem astepta la judecati de valoare valabile.

Foarte tare...

El este ciobanul 7 care vroia sa faca o romanie ca soarele de pe cer? (sa-mi suga p**a, cand fur nu mi-e frica)

El este ciobanul 7 care a facut performanta la Steaua? (lu ala 1 milion jumate, si lu ala 5 si gata..pac pac 3 puncte)

El este ciobanul 7 care zicea ca il apara Dumnezeu? Si le zicea celorlalti ca sunt satane? (ei sunt cu necuratu..niste hoti...ei bine, nea Gigi 7, te-a f***t Dumnezeu in gura)

El este Radoi, cel numit de voi "finul" dupa cum ii zice ciobanul 7, el este Radoi care accepta sa joace la o echipa care face asemenea lucruri, si care da declaratii in presa, cu carausii si pianistii? (asa joci tu pentru Steaua, baga-mi-as..... ma abtin ca iau ban...).

Nu inteleg de ce ii ziceti "finul".. ? Ciobanul 7 ii zice asa...sunteti si voi ciobani 7? Daca nu, va rog eu, nu-i mai ziceti finul...ca sunteti la fel de penibili ca pastorul 7 al echipei... este Radoi, si atat... niciun fin ... fin e pentru nea Gigi 7... si sa-i fie rusine pentru ceea ce face... a dat mana cu dracu 7, cu dracu 7 sa se duca in puscarie !!!

Ciobane 7, iti urez numai **** ***** **** *** ** **** *** ***** ** ** * ** ** ** * * ** si * ******* ** * * * *****, deci du-te-n ***** **** cu tot cu papusile tale si lasa-ne echipa in pace. Manca-te-ar puscaria sa te manance de hot imputit, pastor analfabet si cretin ce esti! Sper sa-ti scape sapunul in fiecare zi, si sa te iubeasca toti in gura si in c*r !!! Sa-l iei si pe zmarandescu cu tine !!!!

Ah, da, daca nea Gigi 7 se tot ducea cu valizele, iar simbolul vostru tot nu reusea sa castige..atunci, ce antrenor e el domne'? Dorinel vroia performanta la Steaua, nu niste curve care jucau la sigur...si balet daca faceau, tot castigau..ca a dat pastorul valiza.... nu le-a convenit, l-au reclamat la pastor, si pastorul a luat masuri .. se pare ca Lacatus accepta...accepta orice el...

Edited by Fan FC Steaua

@Fan FC Steaua, de ce ciobanul "7"?! spurci cifra asta care e magica pentru Steaua cu numele ciobanului?

Decat un campionat murdar castigat prin asemenea manevre, mai bine 10 ani la mijlocul clasamentului cu o galerie unita si un club condus cu pasiune de fostele glorii si cu onoarea nepatata.

Mori ciobane!

1. Nu este condamnabila incercarea de motivare a unei echipe.

2. Gigi e un mare prost (stie ca e ascultat dar nu se sinchiseste).

3. Cineva chiar vrea "sa-l faca" pe cioban (ii urez mult succes).

Treburi de genu asta cred ca se petrec zilnic in Romania(afaceri dubioase inregistrate de diverse autoritati). De data asta cineva are interesul ca afacerea sa fie publica. Cine si de ce? Habar n-am. Poate il streseaza destul de tare pe cioban incat sa vanda echipa.

@Fan FC Steaua, de ce ciobanul "7"?! spurci cifra asta care e magica pentru Steaua cu numele ciobanului?

Datorita faptelor intamplate in ultima perioada, s-a dovedit ca Lacatus e papusa cu sfori a lui Gigi.. deci daca papusa are numarul 7 si e controlata de stapan, e acelasi lucru cu stapanul... daca simbolul vostru iubea Steaua, nu accepta asa ceva ...

Daca cineva se ia de Gigi, se ia de mine.. (de Lacatus) .. deci ne luam de Gigi, ne luam de numarul 7...

Daca nu va place asta cu papusa .. atunci ... alta ...

Sunt amandoi in acelasi tricou, pe acelasi post .. deci merita numarul 7 ... sau le dam cate un 3,5 ?