fcsteaua.ro

Viermele

27 posts in this topic

Doare. Dar putem privi lucrurile si altfel.

Tu, suporterule stelist, pune-te in locul lui Marius Lacatus. Ai jucat jumatate din viata la Steaua, ai extaziat tribune, peluze si telespectatori (pentru telespectatorii cu televizoare alb-negru Steaua joaca astazi in chiloti inchisi la culoare si ataca de la stanga la dreapta), ai dominat ani intregi moda juvenila prin tricouri vopsite pe spate cu crema de ghete sau pasta de dinti, esti, indiscutabil, un idol.

Unii te numesc simbol si nu-s departe de adevar. Stadionul Steaua e casa ta, pe merit, si nu multi se mai pot lauda cu privilegiul asta. Suturi, goluri, ratari, faulturi, titluri, cupe, toate ale tale, toate la tine-acasa, pentru ca tu esti al Stelei si Steaua este a ta.

Si-n casa ta, printre ai tai, ca intr-un mar, s-a infiltrat un vierme. Vierme care a inceput sa manance marul pe dinauntru, facandu-se, in timp, tot mai mare si mai gras si mai arogant, punand stapanire pe casa ta si spurcand tot ce atinge, inclusiv pe tine.

Ai mai plecat de-acasa, te-ai mai intors, ai plecat iar, pentru ca viermele era prea mare si prea gras si prea arogant sa te suporte langa el, si te-aducea inapoi doar cand avea nevoie de tine. Si te simteai bine acasa, pentru ca erai acasa la tine, printre ai tai, chiar daca ai tai nu mai erau ai tai, erau rudele scarbavnice ale viermelui, dar erai acasa si tribunele si peluzele te iubeau, te aclamau, si tu nu uitai sa le rasplatesti la sfarsitul meciului, ba chiar sa-i impingi si pe altii de la spate s-o faca, alti bieti viermi inconstienti maretiei tale. Si-n momentele alea iti ridicai pumnul, ca o fiara, si-atunci te simteai cu adevarat acasa, in vuiet, urale si aplauze.

Si-apoi ai plecat iar, alungat de viermele cel mare, dar stadionul a vuit in continuare, iti strigau numele, te vroiau inapoi, pentru ca acasa nu mai era acasa fara tine. Si viermele cel mare te-a adus, din nou, inapoi, dar vai, te-a transformat si pe tine intr-un vierme.

Si-acum tu, suporterule stelist, care te-ai pus in locul lui Marius Lacatus, spune-mi: cine-i mai vierme? EL, care-a platit pretul de a deveni un vierme pentru a se intoarce acasa, in casa in care tu l-ai chemat sa se-ntoarca, sau TU, care, chemandu-l, l-ai obligat sa vina?

Adrian Axinia

Excelenta interpretare a situatiei. Foarte bine scris. Felicitari.

Ai dreptate Adrian! Lacatus se intoarce pentru ca tribunele l-au cerut Poate multi dintre cei care-si striga acum indignarea vis-a-vis de revenirea lui l-au aclamat si au cerut acest lucru.Poate Marius este singurul care simte ca poate sa faca ceva concret pentru Steaua in acest moment.Era mult mai simplu pentru el sa nu accepte propunerea de revenire si sa se alature corului celorlalte foste glorii steliste pierzandu-se in lamentari al caror efect asupra Stelei ar fii fost consecinta ,,frectiei reumatice asupra unui picior de lemn.Steaua este iubirea vietii pentru Marius.Pentru ea sacrifica tot.Nu exista loc pentru orgolii si accese de mandrie.Sacrificiul sau este cu atat mai mare cu cat,este clar pentru toata lumea: daca rateaza acum,viitorul lui ca antrenor va fii compromis.Cati dintre noi am fii dispusi la un asemenea risc?

Cat despre asa-zisul ,,complot al generalilor",sa fim seriosi:furtuna mare intr-un pahar cu apa! jjjj nu va lasa Steaua din mana decat daca va fii ,,executat silit".jjjj este precum cancerul:odata dobandit trebuie supus unui indelung tratament cu citostatice si doar apoi intervenit chirurgical.In caz contrar pacientul sucomba. Marius poate fii un citostatic.Si noi fanii am putea fii medicamentul adjuvant.Alaturi de Marius poate vom reusi cel putin sa amelioram starea bolnavului sau chiar sa eliminam ,,tumoarea maligna jjjj" pentru ca,deocamdata, nu avem ,,chirurgul" pregatit caresa-si asume responsabilitatea unei interventii operatorii.

Ai dreptate,noi l-am rechemat,trebuie sa-l sustinem!Dar asta nu inseamna ca protestele impotriva oii trebuie sa inceteze.

pai este despre Becali...

iar Steaua nu mai exista...e doar un putregai in locul marului de odinioara...e chiar viermele insusi...Steaua de azi e chiar viermele...de ce sa te mai intorci in casa viermoidului?

haideti baieti, nu construiti legende unde nu e cazul

Lacatus se intoarce pentru ca atat poate gandi...spera si crede orbeste in abilitati de antrenor de care majoritatea, sa recunoastem, ne indoim...

si mai e ceva...banul...si eu m-as intoarce, recunosc, pentru cateva sute de mii de euro...asta e natura umana..restul sunt doar legende...iar legendele nu prea sunt adevarate...

Edited by fsoica

iar Steaua nu mai exista...e doar un putregai in locul marului de odinioara...e chiar viermele insusi...Steaua de azi e chiar viermele...de ce sa te mai intorci in casa viermoidului?

Lacatus se intoarce pentru ca atat poate gandi...spera si crede orbeste in abilitati de antrenor de care majoritatea, sa recunoastem, ne indoim...

si mai e ceva...banul...si eu m-as intoarce, recunosc, pentru cateva sute de mii de euro...asta e natura umana..restul sunt doar legende...iar legendele nu prea sunt adevarate...

fsoica...esti...cum sa spun...nu am cuvinte...cum sa incep...VARZA !!!N-ai inteles nimic.

Articolul asta banuiesc ca e un raspuna la cel cu " Ai castigat, Gigi"???

Oricum frumos expus.

Cu siguranta acest articol este o parabola din care multi ar avea de invatat.

Felicitari !

Acest articol este total pe langa situatie.

Numele lui Lacatus NU este strigat (si nu de azi de ieri, de ani de zile, inclusiv in mandatul lui Hagi, etc) pentru ca Lacatus sa vina antrenor. Nu suntem atat de tampiti incat sa nu intelegem ca Lacatus nu are ce sa faca, acum, la Steaua. Numele lui Lacatus este strigat pentru ca Lacatus este un simbol, este spiritul de lupta afisat deasupra peluzei sud, a fost si este imaginea jucatorului stelist, asa cum l-am vrea noi. Un fel de "asa va vrem" adresat jucatorilor din teren, un fel de aducere-aminte a momentelor in care jucatorii isi dadeau viata pe teren si luptau pentru echipa si pentru suporteri, nu pentru bani sau simpatia patronului, cand veneau la noi in peluza sau scandau alaturi de noi.

Inca o data, daca autorul articolului a inteles ca numele lui Lacatus a fost strigat pentru ca acesta sa vina antrenor la Steaua, atunci este intr-o mare si profunda eroare. Iar atat timp cat nu intelege o scandare, as aprecia daca s-ar abtine de la presupuneri apropo de cine este vierme si cine nu. In ambele sensuri.

Edited by andyro

Excelent articol. Felicitari.

O replica destul de buna la articolul "rautacios" al lui Marius de aseara. Mi s-a parut prea dur la adresa lui Lacatus, desi nu merita acest lucru!

Lacatus a acceptat sa faca unele compromisuri pentru ce? Pentru iubirea lui cea mai mare (si a noastra dealtfel), adica Steaua. Pacat totusi ca Steaua e condusa de ciobanul ala infect! :dry:

forzateaua

L-am sustinut pe Lacatus si m-am certat cu multa lume de pe acest site din cauza acestui lucru. Nu-mi pare bine ca s-a intors. Pentru noi, pe termen scurt, va fi mai bine. pentru el insa va fi mult mai rau. lumea nu va intelege gestul lui.

Pentru mine este foarte simplu: Lacatus intotdeauna a avut curaj si si-a asumat riscuri fara sa se gandeasca de doua ori. La fel cum a executa penalty-ul in 86' , la fel se intoarce si acum. Din cauza nivelului l-a care a ajuns suporterul stelist isi risca toata cariera si toate realizarile de pana acum. Daca as fi in locul lui nu as face-o, este un pret prea mare.

In concluzie: Lacatus isi gestioneaza cariera de antrenor asa cum a facut-o si cu cea de jucator. Cu mult tupeu, fara sa se gandesca la consecinte si cu ochii numai la premiu. Nimci nu s-a schimbat, poate doar noi, umiliti, batuti, izgoniti de catre Becai.Laca este acelasi si asta este un sentiment foarte reconfortant pentru mine.

Edited by iancu dragosh

Articolul asta este pe langa total.....Lacatus daca iubeste Steaua trebuia sa ne ajute sa scapam de cioban nu sa il apere peste tot si in fata tuturor si sa ne dea o palma suporterilor care in momentul de fata incercam sa salvam clubul asta care il iubim,acum o sa dea o declaratie in urmatoarele zile si va spune ca echipa are nevoie de liniste si nu de proteste si ca Gigi nu e chiar asa rau si gata ne-a rezolvat,imbecilii si taranii vor cadea in plasa asta....eu ma gandesc ca daca Lacatus iubea clubul asta cum o tot sustine ajuta suporterii in aceasta campanie si nu le dadea o mare palma cum tocmai a facuto, pentru ca va place sau nu Lacatus asta a facut acum s-a pisat pe toti cei care vroiau sa scape de cioban......

Catelus cu parul cret/ Fura rata din cotet/ El se jura ca nu fura/ Dar l-am prins cu rata-n gura. (si valiza-n prefectura)

Asta e parabola, nu abundenta de viermi din articol. Cum a ajuns Lacatus sa capete statut de simbol la Steaua? Marcand un penalty tras cu sete la Sevilla si intorcandu-se acasa dupa esecul in strainatate pentru a apara culorile echipei care l-a lansat. E simbol prin loialitatea fata de Steaua.

Si Steaua ce este? Ce e Steaua, neicusorule? Depozit de viermisori, rame si alte momeli? Nu cumva contestandu-l pe Becali, tocmai asta vor sa nege suporterii? Nu cumva vor sa scape de tenia din loja.? Avem palmares, avem o multime de fani, avem stadion, avem, mai presus de orice, un sentiment de apartenenta la o miscare, o emulatie de frumos in sport in general si in fotbal in special: vitezistii, pasele la firul ierbii, calcaiul, floricelele. Mai departe, mai sus si mai tare prin mijloace oneste si respectand sportivitatea. Nu cu brichete, nu cu valize.

Intorcandu-se in Ghencea si sustinand un mizerabil, Lacatus coboara de pe piedestal la conditia de mic spagar, de vierme. Daca ai o pasiune pentru pentru taratoarele astea si cauti neaparat un exemplar de colectie alege-l pe Becali. Dar nu blama suporterul care deschide acum ochii si isi vede visul distrus. Nu confunda viermii Gigi Becali si verii sai, Valeriu Argaseala, Victor Piturca si Catalin Zmarandescu cu larvele din tribune, nici macar cu cele de pe teren. Pentru ca faci o eroare zoologica concomitent cu una morala: viermele ramane sa se tarasca toata viata, larva e un stadiu temporar al fluturelui care se trezeste, isi intinde aripile si zboara. Si asta ne dorim toti acum... sa vedem iarasi fluturi ros-albastri pe teren si in tribune. La distrugerea acestei sperante nu trebuie sa se faca partas Lacatus pentru ca oricat credit ar avea, Steaua e mai presus decat el.

Fiecare poate sa priveasca problema cum crede de cuvintza...Unii se bucura de revenirea lui Marius altzii hulesc aceasta revenire motivand cu presupusa "lipsa de demnitate" a antrenorului Lacatush...Ca in orice problema exista date care sa ne conduca prin aplicarea unui ratzionament/algoritm la o solutzie.Iata datele:-Lacatush IUBESTE Steaua.(cine spune ca nu e asa e ori rau-voitor ori nu-l ajuta prea mult capu')

-Lacatush,cum spunea si cineva mai sus,reprezinta idealul ca jucator stelist(determinare,valoare,agresivitate,personalitate nepamantean de puternica,tehnica,suflet,atasament orb fatza de cele 2 culori si calitatzile pot continua..)

-Trebuie sa se tzina cont ca inca de la inceputul carierei a tzinut sa-si faca cunoscuta pozitzia printr-o "flegma" metaforica aplicata echipei MAI(injuraturile la adresa generalului Diaconescu) urmand ca apoi toata viatza sa dispretzuiasca si sa urasca aceasta ciuma a fotbalului romanesc si a corectitudinii in general care este Dinamo..

-Ganditzi-va cate a cashtigat cu Steaua,de cate ori a tras echipa dupa el cu indarjirea sa draceasca.Nu a lasat pe nimeni sa fie deasupra Stelei,de la arbitrii,la jucatori adversi,conducatori, fie ca le aplica o injuratura de cartier(diaconescu,dinu,rada,Lucescu etc) fie o talpa pe tibie(ardeleanu) sau chiar pe cap(Tzetze Moraru)...

Astea ar fi doar cateva dintre datele de luat in calcul...

Multzi spun acum ca Fiara sa vandut...ca nu are demnitate...ca se lasa calcata in picioare.......DA! Da fratilor...Fiara s-a vandut dar nu acum demult,s-a andut unui ideal,unor culori sfinte,s-a vandut Stelei iar acum pe 15 decembrie 2008 alege sa se sacrifice,sa-si sacrifice demnitatea,onoarea doar pt a demonsra ca este un antrenor de Steaua si mai ales PT A AJUTA CLUBUL PE CARE TOATA VIATZA L-A IUBIT!

Daca pentru voi asta nu e o dovada de caracter si o ravashitoare declaratzie de dragoste...eu nu stiu pt ce traitzi....

Multzumim Marius ca existi,...7 the number of the beast!

Acest articol este total pe langa situatie.

Numele lui Lacatus NU este strigat (si nu de azi de ieri, de ani de zile, inclusiv in mandatul lui Hagi, etc) pentru ca Lacatus sa vina antrenor. Nu suntem atat de tampiti incat sa nu intelegem ca Lacatus nu are ce sa faca, acum, la Steaua. Numele lui Lacatus este strigat pentru ca Lacatus este un simbol, este spiritul de lupta afisat deasupra peluzei sud, a fost si este imaginea jucatorului stelist, asa cum l-am vrea noi. Un fel de "asa va vrem" adresat jucatorilor din teren, un fel de aducere-aminte a momentelor in care jucatorii isi dadeau viata pe teren si luptau pentru echipa si pentru suporteri, nu pentru bani sau simpatia patronului, cand veneau la noi in peluza sau scandau alaturi de noi.

Inca o data, daca autorul articolului a inteles ca numele lui Lacatus a fost strigat pentru ca acesta sa vina antrenor la Steaua, atunci este intr-o mare si profunda eroare. Iar atat timp cat nu intelege o scandare, as aprecia daca s-ar abtine de la presupuneri apropo de cine este vierme si cine nu. In ambele sensuri.

Excelent. Ai descris foarte corect motivele pentru care este strigat numelelui Laca.

Eu unul sunt scarbit. Aseara am prins in direct "revolutia" la prost.ro si pur si simplu priveam cu o stare de voma in suflet. Aseara spiritul stelist s-a stins... Lacatus a acceptat sa linga unde a fost scuipat! Sa intoarca si celalalt obraz. Ca deh, "Steaua e totul pt el". Nu Laca, nu asa! Nu asa e idolul al carui nume rasuna`n Templu. Asteptam de la tine sa ni te alaturi, sa`i intorci spatele ciobanului nu sa te vinzi lui. Sa fi barbat Laca, sa nu ierti, sa nu uiti! Ai fos un las, si de dragul venirii la Steaua ai ajuns sa te certi ca la usa cortului cu cu Gabi Balint, daca o faceati asa si la Sevilla se ducea dracu Cupa Campionilor...

Ai tradat Laca! Si nu inteleg de ce! NU INTELEGEM mai bine zis! Am ramas noi, singuri impotriva cancerului. Iar tu, principalul antidot, te-ai dat cu el, esti unul de-ai lui

Dar va veni si clipa (din nou) cand te va da afara`n suturi, scuipandu`te ca pe`un vasal. Pentru ca asta esti! Un supus, un vandut, un vasal. Nici macar nu`i "polliticaly correct", nu`i omeneste, nu`i barbateste ce`ai facut tu! Ti ar fi convenit (pune`te in locul lui Dorinel) sa fi fost dat afara in scarba doar ca sa faci loc unuia care e bun drept instrument de inchidere a glasurilor peluzelor rebele? ASA E, NOI SUNTEM NISTE VAGABONZI.

Om fi Laca, dar suntem unii cu obrazul curat! In schimb tu...

Excelent. Ai descris foarte corect motivele pentru care este strigat numelelui Laca.

@andyro, micod

subscriu total....

asta a fost ceva de genul hai sa ne trezim scriind un articol...pffffff...

NUMELE LUI Lacatus ERA SCANDAT TOCMAI PT CA EL REPREZENTA UN BASTION AL REZISTENTEI IMPOTRIVA LUI bekali

pare-se ca acest bastion s-a degradat dar hai sa-ti spun ceva nespalatule din loja: CREZI ca ai castigat o batalie dar razboiul continua.

P.S. Dragomir: "daca pleaca Jiji se alege prafu de Steaua", ivanovici: "daca plecati domnu bekali o sa fie plictiseala" ---->plange sufletul in mine ca sunt conational cu specii d-astea

Daca Lacatus se taraste ca un vierme, sa nu se planga daca va fi (din nou) strivit sub picioare sau sa se astepte la compasiune. Lipsa de demnitate, de mandrie va duce la desacralizarea mitului Lacatus .

Eu inca n-am auzit vreo declaratie de-a lui, sper sa nu decada intr-atat incat sa accepte sa revina in Ghencea.

Daca Laca nu dadea golul ala la sevilla nu stiu cati dintre voi a ti mai fi stelisti acuma. Lacatus, Duckadam, Balint, Majearu, Boloni, Belodedici, Tudorel, Piturca etc. sunt adevaratii parinti ai Stelei pentru ca ei ne au demonstrat ca putem fi cei mai buni, ei ne au invatat sa ne dorim si sa luptam cu adevarat pentru trofeul suprem. Voi astia, fiti contestatarii oierului nu ai simbolului. Noi cantam pentru culori nu pentru conducatori. Cand se trage linia nici eu nici voi nu suntem mai stelisti decat Steaua (Lacatus).

Finaly un articol care se ia de [***] care au sarit repede ca Laca ce simbol ce etc bla bla ...

Edited by MoWeed
Mai lasa jignirile

Intrebari metaforice si un epitet hidos, mistosigit pe un ton grav si plasat hamletian: "to be or not to be?", intr-o oglinda stramba, ca un copy/paste rastamacit din Alba-ca-Zapada: "oglinda, oglinjoara...care-i mai vierme din tara?"

In primul rand, un vierme e un vierme! Fara grad de comparatie!

In al doilea rand, un vierme este un parazit care se indoapa "free of charge". Singura munca pe care o depune este cea prestata in slujba halitului!

A asocia, fie si ca licenta poetica, pe Lacatus sau pe suporteri cu un asemenea parazit, este insultator!!

Lacatus (re)vine sa munceasca si sa sufere pentru iubirea vietii lui!Nu o face pentru bani sau de dragul lui Becali!

O face manat de dragostea rosh-albastra si pt ca el crede ca Steaua va putea performa sub indumarea lui tehnica asa cum a performat cu el in teren!

Asa a venit si prima data, asa a venit si Hagi!

Stiu ca o poveste se incheie cu "am incalecat pe-o sea...", dar tu, pur si simplu ai sarit calul!

Edited by xray_rom

Lacatus A FOST si RAMANE SIMBOLUL Stelei PRIN TOT CEEA CE A FACUT PT Steaua,INDIFERENT CE AR SPUNE UNII CARE NICI NU AVEAU TELEVIZOR PE VREMEA AIA CAND"EL"RIDICA TRIBUNELE CU PESTE 40.000 DE FANI si MILIOANE DE TELESPECTATORI IN PICIOARE.Forza [email protected]"Laca"LEGENDA Stelei.

Edited by fortza steaua

poate ca ai dreptate poate ca nu dar iti spun decat 1 lucru ... poate nu e un antrenor foarte bun dar sunt sigur ca la moral este cel mai bun

din pacate ramanem furati de legende si nu ne dam seama de realitate. se pare ca traim mai virtual decat toti pamantenii. Lacatus poate sa se intoarca de o mie de ori si mai mult la Steaua, are acest drept, dar nu ca antrenor; aici a ratat si nu va castiga vreodata (eventual peste 5-6 ani) pentru ca nu detine tainele acestei meserii. entuziasmul, oricat de mare ar fi, nu ajunge. caracterul ar fi cel care l-ar fi obligat sa renunte, cel putin momentan asa cum o facuse, si dupa cresterea lui ca antrenor (daca va creste vreodata, am indoieli mari) era loc de revenire. cei ce-l iubesc, dorindu-i revenirea acum, nu-i fac decat un deserviciu iar el, daca asa a inteles strigatul tribunei, a gresit si a tradat caracterul cu care era creditat! Steaua are nevoie de un antrenor mare, nu de incepatori mereu sperante!