Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Pentru cã meritã

59 posts in this topic

În mod evident - e rãspunsul la întrebarea "de ce-l înjurãm pe Becali?". Pentru cei care-i sunt fani marelui latifundiar, precum și pentru cei care preferã sã facã abstracție de prezența lui, niciodatã nu e momentul potrivit sã fie contestat.

- când echipa merge bine, suntem idioți dacã-l contestãm: o datã, cã echipa merge bine (deci și Becali are merite), a doua, cã stricãm atmosfera la echipã, care va începe sã meargã prost.

- când echipa merge prost, suntem nesimțiți fiindcã ar trebui sã fim alãturi de echipã pânã la capãt, s-o ajutãm sã iasã din pasa proastã și sã facem abstracție de Becali. Pentru cã Steaua e mai importantã. Iar dupã ce, fiind alãturi de echipã, aceasta își revine și începe sã meargã bine, intrã în vigoare raționamentul de la alineatul anterior.

Existã desigur și "talibanii", cei care cred cã pe banii lui Becali poate sã facã ce vrea și care nu înțeleg nicicum de ce ne punem de-a curmezișul acestui mare principiu capitalist (provenit din lãutãrescul "cine plãtește, comandã muzica"). Pentru ei, simpla idee de a-l contesta pe Becali e periculoasã, fiindcã șeful face ce vrea și are, prin definiție, întotdeauna dreptate. Iar protestele nu fac altceva decât sã strice aceastã ordine naturalã a lucrurilor.

Pentru toți aceștia, câteva motive:

- pentru cã Becali nu investește în Steaua, ci o crediteazã, dupã cum el însuși o afirmã la rãstimpuri. Când barca va începe sã ia apã, Becali va fi, deci, în virtutea calitãții lui de creditor, primul șobolan care va fugi...cu tot cu proviziile de supraviețuire ale pasagerilor.

- pentru cã Steaua a existat și a fost MARE mult înaintea lui Becali, deși el - în grandomania lui - refuzã sã înțeleagã asta

- pentru cã pe Steaua au fãcut-o MARE alții, Becali a preluat-o și nu reușește decât s-o facã din ce în ce mai micã și mai disprețuitã

- pentru cã Steaua l-a fãcut pe Becali ceea ce este. Sã fie foarte clar: proprietari de terenuri sunt mulți în România, fanfaroni cu miliarde - destui. Becali este un fenomen doar datoritã Stelei, care a fost o platformã idealã pentru ambițiile lui bolnave.

- pentru cã și-a bãtut joc cu nesimțire de simboluri steliste precum Gicã Hagi, Loți Boloni, chiar și Marius Lãcãtuș.

- pentru cã ne amenințã de fiecare datã cã Steaua va rãmâne a lui și a nepoților lui

- pentru cã și-a trimis (în mai multe rânduri) bodiguarzii în tribune pentru a "cuminți" suporterii

- pentru cã era sigur cã nu poate sã-l batã Dinamo în Ghencea în Sâmbãta Mare

- pentru cã-L amestecã pe Dumnezeu în fotbal și-L leagã de rezultatele Stelei

- pentru cã a purtat fularul lui Dinamo la gât și a fãcut pe spartanul...

- pentru cã într-o lume a fotbalului îmbibatã cu interese la limita legii și cu practici în afara ei, el e singurul care povestește la televizor, ca sã arate cât de puternic e el

- pentru cã dupã aceea, aflãm invariabil cã "a glumit"

Pentru toate acestea și pentru multe altele, Becali danseazã pe o sârmã foarte subțire. Oamenii - simpli pasionați de fotbal, observã, ascultã, se amuzã câteodatã, dar ajung sã se sature. ªi sã simtã cã nu se mai poate. Cã e prea de tot. Cã nimic nu e cum ar trebui sã fie. Cã bunul simț, profesionalismul, seriozitatea și modestia care vine din simplul fapt de a fi mereu cel mai bun - toate acestea nu mai fac casã bunã în Ghencea.

ªi atunci îl înjurã pe Becali. Pentru cã meritã.

Ovidiu

Pentru ca e incult, pentru ca e prost si fudul, pentru e lipsit de cea mai elementara forma de bun simt, pentru ca da noi sensuri cuvatului "aroganta", pentru tot ce este si reprezinta Becali in fotbal si in Romania, sugi **** Gigi!

Ai mare dreptate Ovidiu.

Dar inclin sa cred ca cei care-l mai sustin pe Becali nu iubesc Steaua ci palmaresul Stelei. Pentru ei nu conteaza umilintele provocate de Becali, modul necurat in care incearca sa prinda locul 2; pentru ei conteaza numai si numai rezultatul, indiferent de modul in care este obtinut.

Si ar mai fi si alte motive:

-pentru ca si-a adus cunostiinte in cadrul clubului desi nu erau calificate si pentru ca angajeaza numai limbisti

-pentru ca de cativa ani ignora o competitie importanta(Cupa Romaniei) deoarece nu aduce bani(onoarea nu coneaza pentru el; numai banii conteaza)

-pentru ca si-a permis sa trateze anumiti jucatori ca niste gunoaie, acest lucru patand imaginea Stelei atat pe plan intern cat si pe plan international

-pentru ca a reusit sa manjeasca data de 7 mai cu scandalul "valiza"

-pentru ca "se pricepe la atacanti"

excelent articol, nimic mai adevarat si mai sunt multe altele care le-a facut jigodia de fecali, dar stelistilor cu coloana vertebrala a unei moluste si demnitatea unei muste de rahat nu ai ce sa le ceri saracilor(cu duhul).

De ce il injuram?

"...pt ca eu nu sunt civilizat! Eu vreau sa imi sugi **** tu, Dan Voiculescu si toata antena voastra de stiri."

Blestemate sa fie legile care ii permit jegului astuia sa faca ce vrea cu un simbol national!

Excelent articol! Bravo!

Astept o replica din partea taberei pro-cioban... Sau, hai, fie, a "moderatilor" care spun ca suporterii fac rau echipei, nu "maria sa".

Pentru ca nu va fi in veci in stare sa cunoasca alt limbaj decat injuratura.

Pentru ca el este Gigi Becali, simbolul prostiei, ingamfarii si nesimtirii din Romania.

Va multumesc pentru ca ati transformat Templul fotbalului romanesc intr-o mahala.

Sunteti cei mai tari, tineti-o tot asa...

Edited by RedStar

Va multumesc pentru ca ati transformat Templul fotbalului romanesc intr-o mahala.

Cine-i, ma rog, mare sef in Templu? Cine-i poltronul? Simoniacul? Sodomitul?

eu il injur pentru ca ador Steaua si urmatoarele 2 cuvinte...."M**E Becali"!:)

Sunteti cei mai tari, tineti-o tot asa...

A fost un banner la Peluza Sud, la unul dintre ultimele jocuri din Templu, care ii spunea clar lui jegali faptul ca unul dintre motivele pentru care este injurat este tocmai faptul ca a transformat marlania intr-o politica de imagine.

Stiu ca suna copilareste, dar nu noi am inceput. Ba chiar am tolerat mai mult decat era cazul. Stii care-i culmea? Ca tot mahalaua o contestam si noi. In limbajul lui.

Edited by Lari

Eu il injur pentru ca ma umileste ca suporter tinand un zmardoi de talia lui Mailat etapa de etapa titular.

M-am saturat!

Eu il injur pentru ca a distrus suporterul stelist. Jucatorii, imaginea echipei, rezultatele pot aparea foarte repede cu un management capabil, insa calitatea publicului va reveni foarte greu la nivelul optim.

Aici am ajuns:

-cei mai buni jucatori ai echipei sunt luati in colimator de catre un public care alta data vedea dincolo de aparente

- galeria protesteaza doar in momentul in care este atacata. Celelalte motive legitime de protest au fost anulate de banii Creditorului: jignirea marilor jucatori, fularul lui Dinamo. lipsa de rezultate, scuipatii pe emblema Stelei.

- in min 75 la 2-3 cu campioana FRANTEI publicul paraseste arena (Remember PSG)

- de cantat nici nu mai vorbim, din 25.000 canta 4.000.

P.S. Rasismul nu poate fi adoptat decat de mintile inguste si limitate.

Eu il injur pentru ca ma umileste ca suporter tinand un zmardoi de talia lui Mailat etapa de etapa titular.

M-am saturat!

Nu se poate ca asta sa fie unicul tau motiv de revolta fata de nenorocit!

Ovidiu

Capitalismul nu l-am inventat noi si nici nu o sa-l desfiintam noi.

Nu a inceput cu Becali si nici nu se va termina cu el.

Ne uitam in jurul nostru, in jurul Romaniei, in jurul Pamantului. Peste tot, cel mare il inghite pe cel mic, fie ca este individ, companie, concern sau stat!

Peste tot, cel care plateste si comanda muzica!

A crede altfel, inseamna a trai intr-o "realitate" paralela cu...realitatea.

Comunismul a incercat un alt model de societate, dar s-a prabusit pentru ca baza lui era o utopie! Isi tragea seva din aceeasi "realitate" paralela cu realitatea!

Becali merita sa fie injurat, pentru multe din motivele insirate de tine.

Chiar daca ar fi existat numai unul, care a patat imaginea Stelei si tot ar fi suficient.

Dar ... numai cu injuratura nu se face nimic. Injuratura il ajuta mai mult pe cel care o spune, pt ca se descarca nervos, decat ajuta la daramarea celui injurat!

Injuratura este si ea o expresie a limitarii. Ieftina si la indemana tuturor! De la destepti la tampiti.

Ca orice arma ieftina, cat dai pe ea atata face:) Asta poate nu inteleg talibanii injuraturilor!

Pentru a-l determina pe Bacali sa plece, mai trebuie si intelepciune!

Un pas intelept ar fi rezilierea de catre Armata a contractului de inchiriere pentru stadion.

Fara stadion, Becali ar ramane fara punct de sprijin. Acel punct de sprijin pe care il cerea Arhimedea sa mute Pamantul, va trece in curtea noastra! Think about!

Edited by xray_rom

Nu se poate ca asta sa fie unicul tau motiv de revolta fata de nenorocit!

Lari, nu este unicul, dar este cel mai deranjant pentru mine - la nivel pur tehnic insa!

Dar nu acest lucru in sine, ci principiul: sa acorzi sanse nemasurate unui cocalar handicapat, in timp ce fotbalisti de talia lui Bicfalvi se pierd la Buzau! Sau altii pe banca proprie!

Sunt indignat asadar de triumful nonvalorii la Steaua: la nivel de conducere - Fecali, la nivel de management - Argasitu, la nivel de "jucatori" - Mailat si la nivel de suporteri - toti cei care sunt de acord cu acest principiu!

La nivel social, cel mai mult ma deranjeaza atitudinea lui Fecali si a slugilor lui fata de suporteri. Este inadmisibil sa iti umpli suporterii de sange!

Edited by Tupac Amaru

- Pentru ca si-a batut joc de jucatori (nu discut valoarea lor, ci doar modul in care au fost tratati) ca Abel Moreno, Arthuro, Thereau, Zaharia, Rada, Elton, Carlos, Cristocea, Andrey, Croitoru, Badoi, Neaga;

- Pentru ca singura politica de transferuri este "cat costa" nu "de ce jucatori avem nevoie";

- Pentru ca un criteriu decisiv pentru a prinde echipa este "cat de bine si cat de des apleci capul", ceea ce duce la promovarea non-valorilor si izgonirea jucatorilor cu personalitate;

- Pentru ca acelasi criteriu a fost folosit de multe ori si in cazul antrenorilor;

- Pentru ca a implicat Steaua, prin declaratii si actiuni, in scandaluri si ilegalitati;

Becali merita injurat si are mare bulan ca s-a terminat turul acum ca isi mai lua carne cat sa ii ajunga pana la craciunul urmator. Am mai scris acest lucru insa nici cel mai mare dusman al Stelei nu reusea sa duca Steaua atat de jos cum a facut-o Becali. Asta se intampla cand dai cel mai mare brand sportiv unui cioban si cand il lasi pe acesta sa-l conduca,fara oameni competenti in jurul sau.

Steaua e jos si ca joc,si ca rezultate si ca imagine. De la militari,vitezisti am ajuns razboinicii lui Jiji. De la marea echipa Steaua,care impunea respect oriunde mergea,am ajuns cam ca dinamu in vremurile bune,huiduiti pe stadioane unde altadata eram aplaudati. In Ghencea echipele veneau cu gandul de a nu lua multe goluri,astazi am ajuns sa facem egaluri cu ultimele 2 clasate,ca sa nu mai zic ca in deplasari suntem catastrofa de ani buni de zile. De cupa Romaniei nu mai vorbesc pentru ca asta e un capitol trist de tot in ultimii ani de zile.

Multi dintre fani au devenit niste oi,fie pentru ca iubesc banii ciobanului,fie pentru ca i-au adoptat mentalitatea ciobaneasca,foarte usor de adaptat pentru plebe,mai ales cand vin succesele pe banda rulanta. Iar echipa,pe langa faptul ca nu joaca nimic de ani de zile,nici nu mai este apropiata de fani. Cati jucatori mai vin sa salute galeria? Foarte putini. Le pasa sa isi banii si atat.

Din cauza ciobanului Steaua a ajuns un club ciobanesc din toate punctele de vedere,ciobanesc prin modul in care se fac transferurile,ciobanesc prin modul in care sunt tratati antrenorii si jucatorii(vezi deja clasica amenintare cu ferentari si dacia in cazurile Andrey si abel moreno),ciobanesc prin modul in care sunt tratati spectatorii(vezi toate episoadele in care Jiji spune ca ar trebui sa zicem mersi ca ne lasa in "casa lui",ca sa nu mai zic de momentele in care ne-a facut vagabonzi).

Becali sa zica mersi ca a fost injurat abia acum,la dinamu,crapid,olteni,timisoreni isi lua injuraturi din greu de acu' 2 ani de zile,iar jucatorii aveau masinile sparte si alte tampenii d-astea.

Am un mesaj si pentru sustinatorii becalieni:stiti cum se vor opri injuraturile la adresa panaramei? Cand nu se va mai comporta ca un despot ci ca un patron,cand va pune un antrenor competent nu o marioneta,cand va aduce oameni profesionisti in jurul sau nu rude ce put a branza,cand isi va respecta subordonatii si cand va respecta suporterii si istoria Stelei. Atunci Becali nu va mai fi injurat insa sansele ca omul asta sa se schimbe sunt de 0.0001%.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Tupac amaru si Iancu dragosh, v-am pus mesajele pe invisible. Va rog sa ramaneti ontopic.

Edited by SSK

... pentru cã a purtat fularul lui Dinamo la gât și a fãcut pe spartanul...

**** Jiji ! Augh! Augh! Augh!

Ar trebui reinviata din retur... Dar poate totusi scapam de jeg pana atunci,speranta moare ultima

Edited by bodanelu

Destul de bine punctate motivele pentru care trebuie injurat personajul(nu ii mai pronunt numele).

Insa, pe langa respectivul mai trebuie injurata presa si televiziunile,pentru felul in care s-au caciulit in fata lui,doar doar se va prezenta in platourile de filmare , sau

le va acorda cate un "grandios"interviu.Ei l-au facut,in mare masura,ceea ce este la ora actuala,daca facem abstractie de faptul ca este un incult si un idiot de prima clasa!

Si nu in ultimul rand ar trebui sa ne injuram si pe noi insine pentru increderea acordata,pe o perioada de timp nejustificat de lunga!!!

:steag_cruce_invers:

Dinamo Kiev cel mai grav eu si cati-va baieti dupa meciul ala am fost la ioanitoaia sa scrie adevarul ce sa intamplat si nu nea bagat in seama marele ziarist atunci interlopul fluturica a lovit oameni cu copii in brate si striga 'Ba fraierilor de azi sef de galerie e Gigi Becali' eu personal pentru asta nu am sal iert toata viata ce a facut pe urma pt mine nu mai conteaza atunci a fost apogeul atunci a fost inceputul cand sute de suporteri au inceput sa nu mai vina la stadion de scarba si nimeni nu a spus nimic nici un jucator nici un fost jucator nimeni unul singur a spus Gica Hagi si nimeni nu la sustinut nici macar noi.............

Sign in to follow this  
Followers 0