fcsteaua.ro

Armata vrea sa ia Steaua de la Becali

214 posts in this topic

@ Adrian

din pacate pentru multi dintre voi URA fata de Jiji e mai mare decat iubirea pentru Steaua....ai prefera o Steaua in divizia C sau D cu jucatori necunoscuti jucand la matineu cu echipe necunoscute in locul unui derby cu dinamuistii????

Edited by andrey_ptm_steaua

@Adrian iti dau dreptate. Poate ca ar fi interesant ca sondajul initiat de tine acum cateva zile sa treaca in home-page astfel incat toti cei care vor sa isi exprime opinia sa o faca printr-un vot simplu. Il vrem sau nu il vrem pe Becali? Are vreo perspectiva echipa asta sau nu cu Becali?

E foarte simplu.

@ Piece of Mind

daca o sa tot folositi chestia cu AISS-ul in scopul de a va argumenta diverse pareri personale si o sa tot bateti lumea la cap sa se inscrie ca apoi sa vorbeasca nu o sa rezolvati nimic. nu cred ca asa se atrag oameni noi. voi ar trebui sa promovati adevaratele valori steliste si sa incercati prin asta si prin actiunile voastre sa atrageti oameni, nu doar sa va bazati pe spiritul de turma si pe fcsteaua.ro. nu sunt membru si am motivele mele personale pentru lucrul asta, dar am sustinut pana acum proiectul asta si pot sa recunosc ca faceti si lucruri bune. in acelasi timp si voi ati ajutat in oarecare masura la plecarea lui Lacatus prin seria de articole de pe site, v-ati semi-prostituat cu comedia aia gen hi5 si nu cred ca v-ati implicat intotdeauna de ajuns, ca sa trageti la raspundere suporteri care poate cheltuiesc pentru Steaua cu mult mai mult pe luna dacat 10 ron, doar ca nu ii trimit in contul indicat.

@Andrei ptm

pai si la ura asta fata de Gigi cine crezi ca ne-a impins? fata si prosta lui? nu! iubirea fata de Steaua de care isi tot bate el joc. s-au tot facut compromisuri in relatia cu Gigi, dar totul are o limita

Edited by joseph

Andery_ptm_Steaua

Omul asta murdareste in fiecare zi numele Stelei.Mi-e scarba cand il vad la TV cum vorbeste si in spate are o Stema a Stelei sau orice alt simbol.

DA, prefer Steaua desfiintata!

Prefer sa nu mai fie echipa de fotbal Steaua decat sa il vad pe asta cum zice ca "Steaua e a mea si a familiei mele".

Care e problema daca incepem de la inceput, din c sau d?

Uitati-va la Juventus.

Au fost retrogradati pe motiv de blat.

Au jucat in B, au promovat, au tras tare si au revenit acolo unde le e locul.

Si acum joaca impacati si linistiti.Ca asupra lor nu mai exista eticheta de blatisti si hoti.

Suporterilor lor nu le mai e rusine cu echipa.

Va asigur da daca Steaua scapa de becalii, sigur vine alt investitor si baga bani.

SIGUR!

100% SIGUR!

Nu povesti cu banii suporterilor.

Investitor/i adevarat/i, sponsori, actionari,etc.

Si daca e sa incepem din d, asta e.

Incepem din d, trecem in c, in b, ajungem in a si o luam de la inceput.

Trebuie sa intelegeti odata ca brandul Steaua reprezinta o forta in partea asta a europei.

Steaua e foarte tentanta pt multi.

Nu au venit pana acum sa investeasca la Steaua pt ca era becalii acolo.In momentul cand asta o sa dispara din peisaj, o sa vedeti cum vin investitorii.

Intr-adevar, am vrut si eu sa-l recomand.

Dar omul spune clar acolo, Steaua este o tentatie pt orice investitor doritor de imagine. Eu, sincer, cred ca toata povestea asta cu generalii este o poveste nascocita de cineva din anturajul lui Becali cu scopul de a rupe galeria in doua si de a da nastere unui nou scandal.

O sa aibe efect de bumerang demersul asta. Daca presupunerea mea e corecta o sa-si planga in pumni inca de la meciul cu Fiorentina.

Ps: Azazello se refera la articolul:http://blogsport.ro/naum/2008/12/08/dimineata-generalilor/

@ Adrian

nu poti compara situatia juventusului cu o eventuala situatie a noastra....la juventus au ramas toti jucatorii , pe cand la noi acestia ar ramane la vechea Steaua....

@andrey_ptm_steaua

Atunci considera exemplul Fiorentinei, care a dat faliment acum cativa ani si a fost retrogradata in C2.

Napoli avea 30.000 de oameni in serie C si acum a ajuns in Cupa UEFA.

daca o sa tot folositi chestia cu AISS-ul in scopul de a va argumenta diverse pareri personale si o sa tot bateti lumea la cap sa se inscrie ca apoi sa vorbeasca nu o sa rezolvati nimic. nu cred ca asa se atrag oameni noi. voi ar trebui sa promovati adevaratele valori steliste si sa incercati prin asta si prin actiunile voastre sa atrageti oameni, nu doar sa va bazati pe spiritul de turma si pe fcsteaua.ro. nu sunt membru si am motivele mele personale pentru lucrul asta, dar am sustinut pana acum proiectul asta si pot sa recunosc ca faceti si lucruri bune. in acelasi timp si voi ati ajutat in oarecare masura la plecarea lui Lacatus prin seria de articole de pe site, v-ati semi-prostituat cu comedia aia gen hi5 si nu cred ca v-ati implicat intotdeauna de ajuns, ca sa trageti la raspundere suporteri care poate cheltuiesc pentru Steaua cu mult mai mult pe luna dacat 10 ron, doar ca nu ii trimit in contul indicat.

1. Nu te bate nimeni la cap sa te inscrii. E doar un exemplu la indemana pentru toti cei care cred ca Steaua se poate finanta din resursele suporterilor. Daca nu poti da 10 lei pe luna pentru AISS, care apara interesele fanilor mai mult ca orice alta organizatie, cum poti da x lei pentru Steaua?

2. Lacatus a plecat din doua motive: - e antrenor slab

- din cauza lui Becali

Articolele de pe site reprezinta opinia autorului, nu a AISS.

3. Stelist.ro nu e nicio forma de "semi-prostitutie", dovada ca nu exista reclame pe site. E intretinut doar de pasiunea unor stelisti. Ca tie nu-ti place, e problema ta, dar nu arunca cu mizerie in munca unor oameni poate mai buni ca tine si care fac mai mult pentru Steaua decat "datul din taste".

Edited by Marius

si noi cu care "Steaua" mai tzinem? (in cazul in care Armata o sa i-a palmaresul,numele culorile si Jiji o sa ramana cu jucatorii)

Andrey

Nu risti, nu castigi.

Nimeni nu a zis ca o sa fie usor.

Totusi, daca Steaua a fost luata ilegal in 97 poate ca acum tot ce tine de Steaua va trece inapoi la MApN.

Ori jucatorii au semnat contracte cu Steaua, nu cu becalii.

Nu ma pricep prea bine la lucrurile astea.

Daca este pe aici cineva care stie cum functioneaza retrocedarile(cazul Stelei mi se pare foarte asemanator cu retrocedarile de terenuri.Terenul a fost luat de Stat, dat in folosinta unei persoane,persoana asta a construit ceva pe teren, terenul e retrocedat fostului proprietar cu tot ce se afla pe el) sa ne explice si noua.

si noi cu care "Steaua" mai tzinem? (in cazul in care Armata o sa i-a palmaresul,numele culorile si Jiji o sa ramana cu jucatorii)

Ce intrebare mai e si asta?!

Edited by Adrian

1. Nu te bate nimeni la cap sa te inscrii. E doar un exemplu la indemana pentru toti cei care cred ca Steaua se poate finanta din resursele suporterilor. Daca nu poti da 10 lei pe luna pentru AISS, care apara interesele fanilor mai mult ca orice alta organizatie, cum poti da x lei pentru Steaua?

2. Lacatus a plecat din doua motive: - e antrenor slab

- din cauza lui Becali

Articolele de pe site reprezinta opinia autorului, nu a AISS.

3. Stelist.ro nu e nicio forma de "semi-prostitutie", dovada ca nu exista reclame pe site. E intretinut doar de pasiunea unor stelisti. Ca tie nu-ti place, e problema ta, dar nu arunca cu mizerie in munca unor oameni poate mai buni ca tine si care fac mai mult pentru Steaua decat "datul din taste".

1. foarte adevarat ca nu ma obliga nimeni, dar nici exemplul nu este bun. daca voi ca asociatie nu reusiti sa adunati oameni, nu inseamna ca o actiune de strangere de fonduri foarte bine promovata si ajutata de foste glorii nu poate avea sanse de reusita. comparam aici merele cu perele. asta ma deranja, pentru ca in rest si eu trebuie sa recunosc ca am indoieli ca asa ceva se poate face.

2. nici nu am spus ca a plecat din cauza voastra, doar ca si voi ati contribuit in oarece masura. poate sa fie si sub 1% si pentru mine e prea mult. Poate ca e antrenor slab, dar despre magica serie a lui Dorinel Munteanu ce ai de zis? daca era Lacatus in locul lui cred ca il faceai praf. ideea e ca Lacatus era ultimul stelist care mai era in club(lasand la o parte unii jucatori ca Radoi si Ogararu) si nu a fost sustinut de nimeni inafara de cei din stadion care nu l-au contestat niciodata.

sunt de acord ca articolele expirma pozita voastra si nu a AISS, dar in momentul in care era Lacatus antrenor erau multe articole impotriva lui, desi lumea era impartita in comentarii, iar dupa plecare au aparut si cei care l-au plans. nu pot sa fiu de acord cu modul in care au fost promovati redactorii pe un site ce se vrea un site al suporterilor, atat timp cat nu erau reprezentate ambele curente de opinie. as fi ipocrit sa imi doresc sa va bage voua cineva pumnul in gura cand eu il contest pe cioban pentru ca asta ne face noua. as fi vrut doar sa stiu ca la acea vreme daca intra pe site, Lacatus ar fi gasit si altceva decat articole impotriva lui pe prima pagina.

3. nu trebuie sa existe neaparat reclama pe site ca sa va aduca bani. va poate aduce doar trafic pe fcsteaua si este suficient. pe tu.stelist am vazut oameni de calitate indoielnica in diverse posturi care nu aduc onoare unui stelist si de aceea nu consider ca este un lucru bun.

despre "dat din taste" vorbim pe privat ca si asa am fost offtopic si pentru ca daca faci ceva pe stadion nu o faci pentru tine si pentru a vorbi pe net despre asta, ci pentru Steaua si pentru ceea ce crezi

Edited by joseph

Faza cu Armata vrea Steaua pt ca asa vrea Armata e doar praf in ochi.E clar ca si in spatele lor se afla cineva care urmareste sa castige de pe urma acestei actiuni.

de acord cu tine. Sa nu uitam de scandalul acela cu schimbul de terenuri dintre Gigi si MAPN, (favorabil pt Becali) cand au fost invinut ministrul apararii , Victor Babiuc, de abuz contra intereselor publice + alti generali. Banuiesc ca se platesc niste polite.

tare mi-ar place sa stiu numele generalilor in rezerva care au fost la Liga dupa documente, presimt ca sunt aceeasi din cazul Stefanesti-Baneasa.

Edited by dee

Andery_ptm_Steaua

Nu povesti cu banii suporterilor.

Investitor/i adevarat/i, sponsori, actionari,etc.

Asta cu banii suporterilor este singura poveste adevarata din toata istoria asta. Voi chiar nu intelegeti, asa-i? Suporteri fac atat capitalul propiu zis cat si cel de imagine.

Un investitor vine la Steaua in primul rand pt ca isi doreste ca imaginea lui sa devina mai buna si in felul asta el sa castige mai multi bani.

Pt ca lucrul asta sa se intample investitia in club trebuia sa fie de succes. Adica sa aduca rezultate foarte bune ceea ce presupune un rulaj foarte mare daca nu cumva si profit.

Banii astia de care tot vorbiti voi in diverse moduri nu pot veni decat dintr-un singur loc: de la suporteri. Cei care platesc: abonamente TV( indirect prin ratele mari de audienta la meciurile Stelei), abonamente la stadion, bilete la stadion, inscriptii pe tricouri, fulare etc..

Din astia se naste bugetul Stelei oricare ar fi numele investitorului. Si punct.

Probleme la Steaua sunt:

1. Decizia sta la un om bolnav la cap.

2. Vremelnicii nepoti unsi la conducerea Stelei nu au habar de administratie si marketing. Asadar nu stiu sa foloseasca potentialul de imagine al Stelei in folosul clubului.

Lucrurile sunt extrem de simple.

PAi o sa fie o singura Steaua. Jucatorii care raman sub contract cu Jiji nu vor mai juca la Steaua

kaymack

te orientezi dupa cum bate vantul,dupa rezultatele celor 2 echipe de care zici. De exemplu,cand Steaua lui Becali e inaintea Stelei Armatei,tii cu prima,si tot asa.. La meciurile directe te uiti la prima repriza sa vezi care joaca mai bine si in a 2-a tii cu cea care joaca mai bine. Dar daca vezi ca echipa cu care tii pierde si nu mai are timp sa castige sau sa egaleze,nu uita sa te dai cu cealalta echipa,sa nu te prinda finalul meciului de partea echipei pierzatoare.

Succes!

rezistenta_ultras: pun pariu ca daca atunci suporterii stiau ce avea sa faca Becali din Steaua nu ar mai fi accelerat procesul de privatizare al Stelei. Ei au incurajat ceva ce se credea a fi bine pt echipa noastra. In cazul de fata,cam orice situatie e mai buna ca actuala situatie. Va fi Steaua patronata de unul sau mai multi investitori,va apartine armatei? Ce mai conteaza? Primul lucru necesar pt ca asta sa se intample e ceea ce se pare ca se intampla.. Ce-o fi dupa,om trai si om vedea

Forza Steaua...spre vremuri mai bune!

A lamurit ciobanul la GSP, care generali au avut initiativa. Nu este vorba de generalii activi, ci cativa(2-3) generali in rezeva. Deci nu este initiativa armatei.

Oricum, a fost o mare greseala cand Armata a "instrainat" palmaresul si brandul. Asa a ajuns pe mana tembelului.

Repet ce am spus undeva mai sus: cele 3 elemente esentiale care definesc filonul spiritual al Stelei, stadionul(templu)l, palmaresul(sfantii) si brandul(religia) trebuie doar concesionate, nu instrainate, indiferent de investitor! Armata era cel mai bun garant al continuitatii si a "eternitatii" lor.

@ Adrian

"100% SIGUR" - Poate esti tu un miliardar chitit sa preiei Steaua, altfel nu inteleg siguranta asta a ta.

Terminati cu prostiile gen "brand", "bani de la suporteri", "cotatie la bursa". Nu fiti naivi. Nu exista asa ceva in Romania. Exista doar tzepe, interese si foame de bani. Nu exista investitori care sa investeasca pentru ca "iubesc" echipa. Nu exista jucatori care joaca pentru "culori". Exista doar suporteri care invoca aceste cuvinte cand sunt in pana de argumente. Existam noi care ne pierdem timpul comentand ce fac altii si exista posibilitatea reala ca Steaua sa iasa si mai slaba decat este din toata povestea asta. Sa vedem ce iese. Poate ne alegem cu unul mai breaz in loja.

Daca ar fi sa fie schimbare, atunci sa speram ca va fi una in bine. Dar nici Hagi si nici Nastase - stelisti - nu au bani sa sustina clubul.

Ete na, crezi ca Nastase nu e in stare sa puna 1 milion de euro pe an? Iar impreuna cu Hagi sa nu asigure un buget decent? Eu zic ca da... Vindem 2-3 jucatori pe an, echilibram bugetul si in rest promovam tineri si cumparam jucatori liberi de contract. Daca ai un manager competent si un antrenor iscusit poti rezista, chiar poti face performanta.

Pun pariu ca Nastase s-a plictist sa agate adolescente pe Coasta de Azur si i-a intrat microbul de fotbal in sange... La influenta lui ne poate aduce un investitor francez daca situatia e critica, sau ceva profesionisti, in caz ca nu gasim niste romani capabili.

In ceea cel priveste pe Hagi, dc Steaua i-a ramas in suflet si vrea s-o ajute acum e momentul sa actioneze. Dar de la un om care l-a avut nas pe cioban nu te poti astepta de la prea multe...

Sper sa vina oricine numa sa scapam de cioban, deja mi-e sila de oligorenul ala! Decat sa ma prostituez pt rezultatele unui club manjit cu banii lui Becali, mai bine vad pe Steaua in C.

Steaua e Armata. Armata a carui soldati s-au jertfit pt apararea idealurilor acestei tari. Cu siguranta cu unii nu vom plati cu sangele nostru, dar macar sa facem un sacrificiu si sa vedem Steaua scapata de gunoiul de Becali.

Edited by Joga Bonito

Protasov gresesti!

O echipa de fotbal e ca un ziar.

Ziarele nu traiesc din numarul de exemplare vandute.Ziarele traiesc din publicitatea pe care o contin in paginile lor.

Asa si un club de fotbal.Un club de fotbal nu traieste din banii veniti de la bilete sau abonamente sau televizari.

Daca vorbim de un club ca Steaua doar banii astia nu sunt destui.Poate pt o echipa de B.Dar pt o echipa care vrea performanta, niciodata nu vor fi destui.

Tu presupui ca ar fi destui banii aia pt ca echipa intra in CL si face automat rost de vreo 10 mil euro.

Gresit.

Daca nu ai destui bani la inceputul sezonului, nu poti plati jucatorii.

Daca nu ii platesti, pleaca liberi sau trebuie sa ii vinzi.Daca pleaca sau ii vinzi trebuie sa aduci altii.

Dar nu ai destui bani ca sa cumperi jucatori de aceeasi valoare.

Atunci valoarea echipei scade.

Atunci nu mai mergi in CL.

Atunci nu mai ai bani. Si luna urmatoare iar tre sa te chinui sa platesti jucatorii.

O echipa de fotbal are cheltuieli enorme.

@ Adrian

"100% SIGUR" - Poate esti tu un miliardar chitit sa preiei Steaua, altfel nu inteleg siguranta asta a ta.

Terminati cu prostiile gen "brand", "bani de la suporteri", "cotatie la bursa". Nu fiti naivi. Nu exista asa ceva in Romania. Exista doar tzepe, interese si foame de bani. Nu exista investitori care sa investeasca pentru ca "iubesc" echipa. Nu exista jucatori care joaca pentru "culori". Exista doar suporteri care invoca aceste cuvinte cand sunt in pana de argumente. Existam noi care ne pierdem timpul comentand ce fac altii si exista posibilitatea reala ca Steaua sa iasa si mai slaba decat este din toata povestea asta. Sa vedem ce iese. Poate ne alegem cu unul mai breaz in loja.

Eu cand am zis "investitori" nu m-am referit doar la Romani. Si cand am zis "Brand" am adaugat si "Estul Europei.

Steaua Bucuresti si Steaua Rosie Belgrad sunt singurele echipe din zona asta a Europei care au castigat CCE-ul.

Singurele!

Chiar crezi ca nu sunt in tara si in afara destui oameni care sa vrea sa isi poata asocia numele cu o astfel de echipa?

Edited by Adrian

Consecințele pentru echipa de fotbal din Ghencea pot fi deosebit de grave. Dacã se constatã cã a fost înființatã abuziv, se poate ajunge chiar la scoaterea SC FC Steaua SA în afara legii. Acest fapt ar echivala cu decesul Stelei, cel puțin în forma în care o percepem acum. Jucãtorii ar deveni liberi de contract și nimic nu i-ar mai putea opri sã semneze cu alte echipe. În spatele demersului se aflã, conform surselor ProSport, un grup de generali MApN și, se pare, George Constantin Pãunescu, cel cu care Gigi Becali s-a contrat violent în urmã cu cinci ani, în momentul în care a preluat Steaua, scrie in Prosport de astazi.

Actiunea generalilor poate avea consecinte grave, si anume:

- desfiintarea Stelei in actuala forma de organizare

- palmaresul, culorile si alte elemente de imagine revin CS Steaua

- jucatorii devin liberi de contract

- eventuala condamnare penala a lui Becali

Ultima nu e "consecinta grava"! E un deziderat al intregii suflari steliste din si dinafara tarii! :laugh:

A lamurit ciobanul la GSP, care generali au avut initiativa. Nu este vorba de generalii activi, ci cativa(2-3) generali in rezeva. Deci nu este initiativa armatei.

Oricum, a fost o mare greseala cand Armata a "instrainat" palmaresul si brandul. Asa a ajuns pe mana tembelului.

Repet ce am spus undeva mai sus: cele 3 elemente esentiale care definesc filonul spiritual al Stelei, stadionul(templu)l, palmaresul(sfantii) si brandul(religia) trebuie doar concesionate, nu instrainate, indiferent de investitor! Armata era cel mai bun garant al continuitatii si a "eternitatii" lor.

Perfect de acord cu tine. Mare lucru daca nu chiar el o fi platit cativa pensionari, nici macar generali in rezerva sa mearga la Liga sa fac un pic de valva. probabil se plictiseste animalul.

Stii cum e proverbul ala: scapi de dracu' si dai de ma-sa.

Doamne fereste de vreun tipar gen Taher ori Iancu sau mai rau vreo 5 pseudo-actionari ca la caini care sa se certe intre ei ca chiorii.

Daca ar fi sa fie schimbare, atunci sa speram ca va fi una in bine. Dar nici Hagi si nici Nastase - stelisti - nu au bani sa sustina clubul.

Un nume care mi-ar suna bine ar fi Tiriac, dar el e dimamovist...

Vom vedea.

Cred ca cel mai bine ar fi un actionar strain cu bani multi, care sa nu se implice la echipa si sa bage bani multiin jucatori, nu ca Jijigodia care ia pleava Europei si spera sa faca jucatori mari din ei ca sa scoata profit. S-a vazut cat de buna e strategia asta :thumbdown:

aceeasi generali in rezerva pe care i-a mituit bine de tot acum cativa ani pentru niste terenuri?. Din cate stiu se lucreaza la anularea actului prin care s-a facut schimbul de terenuri dintre Becali si Mapn, deci, vorbele lui Gigi catre generali " sa-mi dea toti banii inapoi" pot fi interpretate si in alt mod. ;)

Dar inainte de vointa in Romania exista interese.

scurt si la obiect. avand in vedere ca stirea asta vine de la jurnalistii aflati intr-o perioada in care nu prea mai au ce scrie pentru a umple paginile hartiilor pe care le pretind ziare, sunt foarte sceptic.

intotdeauna exista un interes, in Romania.

al lui Gigi? posibil sa pozeze in victima, poate doar de mila i-o mai creste si lui popularitatea facuta zdrente si la laegeri si in tribunele din Ghencea.

interesul armatei? mult mai probabila mi se pare varianta in care acest scandal este doar un fel de "bate saua sa priceapa iapa", adica Gigi vezi ca vine scadenta la contractul de inchiriere. ne dai cateva milioane noua, generalilor care stim ceva si am putea sa iti facem rau, si prelungim contractul. nu ne umpli conturile noua, atunci scoatem rahatul la iveala! si nu mai pupi tu stadionul nici lapret triplu!

zicea cineva, sadic, ca dupa revolutie in Romania nimeni nu a murit din intamplare. prin analogie, as spune ca in tara asta nimic nu se intampla fara sa fie niste interese. ascunse, evident!

ar fi prea frumos sa scapam de jegali asta, indiferent de ce sacrificii ar trebui facute. problema e ca sacrificiile nu ar fi facute in primul rand de suporteri, adica de cei ce iubesc Steaua, ci de altii care sunt mai mult mercenari...