Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

De ce are nevoie Steaua?

38 posts in this topic

De ce are nevoie Steaua acum? E o intrebare pe care ne-o punem cu totii, insa raspunsurile sunt foarte multe si de regula diferite. Oscilam intre dorinta de a scapa de cioban si de a avea un sir nesfarsit de victorii, coroborat cu un lot excelent, de o valoare evident mai mare ca a celorlalte competitoare. Sunt lucruri normale dat fiind conditiile actuale, insa la fel de greu de obtinut ca si un '86.

Cerintele noastre o sa fie mereu foarte mari pentru ca asa am fost crescuti, asa am fost invatati. Sa castigam titluri, sa batem potai, sa umilim pe restul si titlul sa incununeze un joc frumos al echipei noastre. Insa acum ce ar trebui sa cerem Stelei in afara de mult doritele plecari din Ghencea, in afara de asteptatele victorii si titluri? Ce vrem noi de la Steaua? Ce astepti tu suporter de rand de la echipa ta? Ce vrei sa faca ea pentru linistea si fericirea ta personala? Astea sunt intrebari la care ar trebui sa raspundem sincer toti si poate asa vom afla si raspunsul la o alta intrebare si anume: ce faci TU pentru echipa ta?

Cat de amestecate sunt sentimentele tale pentru culori acum cand e greu si cat de simplu e cand totul e clar, limpede si cat se poate de ros-albastru? Cat de inversunati suntem acum cand privim in gol aproape orice meci al echipei si cat de fericiti suntem cand castigam? Care e diferenta dintre un meci pierdut si unul castigat, exprimat in emotii si atasament?

V-ati gandit ca poate Steaua are nevoie de noi, de noi cei care am fost tot timpul langa ei, pe care i-am sustinut in orice conditii? Veti spune ca suntem langa echipa si ca ii sustinem...

Perfect de acord, insa mai cred ca sentimentele amestecate, de ura si iubire nu isi au locul in acelasi suflet. Pana la urma trebuie sa alegi. Unul din ele se va decanta si vei ramane fie fericit si iubind in continuare Steaua, fie muscandu-ti pumnii la fiecare aparitie a fantomei din loja. Cred ca ar trebui sa alegem cu totii iubirea pentru Steaua, sa nu uitam prematur ce ne leaga de ea si sa nu ne lasam ademeniti in acest razboi inegal cu creditorul pentru ca in scurt timp vom uita ce vrem cu adevarat. Sa castige Steaua sau sa plece jigodia?

Cred ca noi avem nevoie de Steaua, avem nevoie de echipa noastra de suflet. Avem nevoie sa o stim acolo, mereu pregatita sa ne aduca bucurii. Si mai cred ca si ea are acum nevoie de noi. Are mare nevoie sa stie ca o iubim, ca ii vom fi alaturi si ca nici tot clanul fecali nu ne va lua vreodata ceea ce avem in suflet. Dragostea eterna pentru Steaua. Ori de asta nu te mai faci bine niciodata, garantat.

Haideti sa uitam macar pentru o clipa de probleme si sa vedem fiecare dintre noi ce putem face pentru Steaua si poate asa vom descoperi si cum putem fi mai uniti pentru acelasi nobil crez: Steaua.

mariusmihet

Avem nevoie de porti mai mari. Poate o mai bagam si in ate, nu numai in bara.

de o noua era fara cioban...

Articol foarte, foarte bine venit.

Din pacate, daca PN si PS isi vor mentine intentia de a nu sustine echipa la ultimele doua meciuri *la meciul de azi e sigura treaba!), nu vom ramane decat cu aceste vorbe frumoase.

Evident ca cei din galerie au motive foarte bine intemeiate sa protesteze. Dar rezultatul este si faptul ca echipa va ramane fara sustinere. Sper ca meciul cu Unirea sa vedem stadionul plin. Desi ma indoiesc...

De disparitzia lui Jiji are nevoie Steaua! De suporteri liberi fara lideri de galerie vandutzi pe 3 dolari!...Are nevoie de simbolurile ei in fruntea clubului: Jenei Lacatus Balint Boloni etc..

Perfect de acord, insa mai cred ca sentimentele amestecate, de ura si iubire nu isi au locul in acelasi suflet. Pana la urma trebuie sa alegi. Unul din ele se va decanta si vei ramane fie fericit si iubind in continuare Steaua, fie muscandu-ti pumnii la fiecare aparitie a fantomei din loja. Cred ca ar trebui sa alegem cu totii iubirea pentru Steaua, sa nu uitam prematur ce ne leaga de ea si sa nu ne lasam ademeniti in acest razboi inegal cu creditorul pentru ca in scurt timp vom uita ce vrem cu adevarat. Sa castige Steaua sau sa plece jigodia?

Problema e ca, daca va ramane jigodia in Ghencea, vom vedea incetul cu incetul cum Steaua din teren nu ne mai reprezinta.

Pentru stelisti conteaza foarte mult victoria, dar conteaza si modul in care a fost obtinuta aceasta victorie. Nu cred ca sunt singurul care prefera un loc 6 cinstit decat un titlu obtinut de Jiji prin "stimularea" adversarelor.

Pentru stelisti conteaza ca persoane care au facut multe pentru Steaua sa fie respectate la acest club(orice echipa mare din Europa isi respecta gloriile). Ce blasfemie sa nu fie primit in Ghencea Iordanescu, ce blasfemie ca acest patron sa jigneasca oameni ca Boloni, Hagi, Lita Dumitru.

Pentru stelisti conteaza ca fanii sa fie respectati, nu batuti sau santajati daca nu ii convine ceva lui Jiji.

Daca ignoram o problema, asta nu inseamna ca acea problema va disparea. Chiar daca asta ar putea duce la rezultate proaste pe termen scurt, ciobanul trebuie contestat. Altfel ne vom prelungi agonia pentru un loc 2 si o participare in CL.

Tocmai pentru ca iubesc Steaua vreau sa plece acest nenorocit; cele 2 sentimente nu pot fi separate din punctul meu de vedere. Pentru ca daca-l vom ignora pe cioban, ne vom trezi intr-o zi ca asta nu mai e Steaua noastra(cum zicea batranul din articolul "Actul 1" sau cum imi zice taica-miu)

Edited by MoWeed

Nu inteleg acest articol.

Vorbesti despre 2 lucruri.

1.Ce facem noi pt Steaua?

Ti se pare ca stam?Scuza-ma acum.Dupa toate coregrafiile facute de stelisti la meciurile cu dinam0 si Rapid poti sa zici ca stam?A fost stadionul gol la ultimele meciuri?Deplasarile au dezamagit in ceea ce priveste suporterii?Cum adica ce facem noi pt Steaua?!

Nu inteleg intrebarea asta.

Ce ar trebui sa facem noi, in viziunea ta, pt Steaua?

2.Sa terminam razboiul cu ciobanasul?

De ce?I-am patat cumva imaginea si mai sunt 9 zile pana la alegeri?Omul asta face rau Stelei.Ce vrei sa fac eu/facem noi?Sa stam capra si sa il lasam?

Frate care e treaba cu articolul asta?

Care e scopul lui?

Ar trebui sa ma faca sa ma linistesc, sa nu ma mai gandesc ca Steaua se duce dracului si sa stau cuminte si sa aplaud la fiecare meci indiferent de cat de mare e umilinta la care sunt supus(umilinta care vine si de la rezultate si de la comportamentul ratatului de creditor)?

In final, o intrebare pt tine: tu ce ai facut pt Steaua?

prefer sa stiu ca pierdem cu demnitate decat sa castigam rusinos (a la fecali). Steaua in primul rand e o stare de spirit, e ciste, onoare si unitate. asta iubesc eu la Steaua si asta vreau de la echipa, inclusiv conducere.

de la o zi la alta iti e mai greu sa tii capul sus ca esti stelist si asta din cauza lu fecali, pt ca Steaua usor usor devine fecali, Steaua usor usor reprezinta lasitatea, hotia, prostia, cenzura!

ce fac pt Steaua? nu ma vand ciobanului cum fac altii. prefer sa pun mana sa termin o scoala, imi iau un job ca sa castig un ban cinstit, citesc o carte ca sa nu ajung ca anumiti maimutoi care se lasa manipulati cu 3 vorbe, 500 de euro si 3 bilete.

aut vincere, aut mori!

"Sa castige Steaua sau sa plece jigodia? "

Sa plece creditorul e lucrul pe care il doresc cu disperare in acest moment,sincer nici nu imi pasa ce face echipa.Imi este sila de ce am ajuns eu suporter stelist,imi este sila de ce simt acum,imi este sila cand ma gandesc ca iubirea de care stiu ca sunt capabil pentru acest club a fost inlocuita in sufletul meu de o ura fara margini,o ura de care nu credeam ca sunt capabil sa o traiesc vreodata.

Spui ca ar fi bine sa fim alaturi de echipa si sa nu mai cream tensiuni inutile care ar dauna jucatorilor...ei bine eu nu mai suport,crede-ma pe cuvant ca nu mai sunt in stare sa fac inca un compromis.Sti cum traduc indemnul tau?-haideti sa ii sustinem pe baieti poate isi revin si poate ocupa iar locul doi sau castiga campionatul-asta e frumos dar apoi?!iar apare creditorul si jigneste

o glorie a clubului,iar suntem facuti huligani,iar se mandreste iluminatul ca a bagat miliarde in echipa,iar stau la panda jurnalisti sa mai publice cate o perla a cretinului asociata cu clubul nostru...si alte o mie de exemple.

Nu mai pot!Pana nu scapam de finantator ORICE performanta e de moment,este o pacaleala si un

motiv sa prelungim agonia.

Si inca ceva:dupa meciul de sambata am fost retinut 24 de ore cu mandat de la procuror .Acum sunt bine,liber si toti pe care ii cunosc imi spun sa stau acasa ca e mai bine in fotoliu.Va spun tuturor celor care sustineti idea de protesat prin neprezentare la meciuri sau armistitiu de dragul "binelui" pentru echipa ca aceasta nu este o optiune eficienta,gandeste-te tu cel care alegi sa stai acasa ca pe scaunul unde trebuia sa fi tu in stadion se va aseza unul dupa chipul si asemanarea finantatorului.Personal, nu pot urmari meciurile acasa,nu suport gandul ca baietii sunt in peluza incercand SA FACA CEVA iar eu stau cu berica in mana la caldurica.

aa? "tare articolul"...mai tata oi fi tu confuz dar stelistii batrani - nebecalizati si neahtiati dupa CL in orice conditii si aici ma refer la o galagie de kinderi care sunt pe aici - sunt constienti ca singura problema la Steaua este nenorocita aia de maimuta oligofrena numita g.Becali.

apropo ce vrei sa zici in articol? :confused:

Pentru ce sa uiti de toate umilintele si sa sustii echipa neconditionat? Se mai linistesc apele cateva saptamani/luni si apoi iar recidiveaza personajul sinistru din loja. Si iar se caca pe blazonul clubului pe care noi il sustinem neconditionatcu vreo "valiza" sau ceva similar. Deci iata un paradox:daca iti iubesti clubul asa mult nu ai cum sa ignori faptul ca e bolnav grav, si vrei sa-l vindeci...fiecare dupa cum crede mai bine.

P.S. Marius, probabil nu ai vrut sa ii usurezi viata ciobanului cu articolul asta,dar cred ca la ultimul meci s-au pus in miscare o serie de evenimente/sentimente ce cu greu vor fi stinse vreodata. Ce faci tu acum e sa inoti spre amonte.

@mariumihet

Cand jucam handbal in liceu am fost invatat sa castig fiecare meci, sa imi respect adversarul, sa fiu fair cand pierd un meci.

Imi pare rau, dar ceea ce ai zis tu de umilirea adversarilor nu e o atitudine deloc sportiva si stelista.

Stelismul nu inseamna umilirea adversarilor, ci respectarea lor, chiar daca e Dinamo sau Rapid. Printr-o atitudine corecta fata de ei le demonstram ca suntem mult mai buni ca ei. Cand castigi dai mana cu ei. Cand pierzi, strangi din dinti si dai mana cu ei.

Cand iti cauti dusmani intr-o competitie sportiva, pe care sa-i umilesti, inseamna ca undeva pe drum te-ai indepartat de ceea ce inseamna sport si civilizatie.

Devii un gibon, un Becali.

Edited by RedStar

Steaua are nevoie de multe lucruri.Insa stiu de ce NU are nevoie.De gibon.Si cu asta am incheiat totul.

Exact. Steaua are nevoie de un LUNETIST, cum bine zicea cineva acum vreo doua - trei luni.

Asa in halul asta a ajuns site-ul asta? Sa se faca reclama politica pe el? Pe Jiji cand il bagati???

Marius Mihet

Si ce vrei pana la urma?Sa merg sa stau pe scaun si sa aplaud de fiecare data cand echipa o da in bara(si la propriu si la figurat)?

Nu am contribuit la coregrafiile din ghiulesti sau din groapa de gunoi.Am contribuit insa la altele.Am pierdut si eu portia mea de timp, bani si nervi pt echipa si consider ca merit sa fiu respectat pt asta de catre cei care se afla in club acum(jucatori,antrenori si conducatori).

Singurul lucru pe care l-am primit(noi suporterii, nu doar eu) pana acum de la club a fost umilinta.Umilinta venita sub forma jignirilor(de la patron),abuzurilor(de la trupele GG - SS-ul becalizat) si mai ales a jocului echipei.

Noi trebuie sa dam in continuu.De la noi asta se asteapta.Sa dam, sa dam, sa dam!

BANI,NERVI,TIMP!

"Haideti la stadion sa ne incurajati in CL!"

OK, venim.Dar stai! De ce ma-ta pui pretul la bilete asa de mare?Ti se pare ca Romania e la nivelul Spaniei sau Angliei?

"Haideti la stadion sa ne incurajati in campionat!"

Ok,venim.Nu trebuie sa zici de 2 ori.Dar de ce ma-ta pui gorilele sa ne bata?

"Haideti sa ne incurajati in deplasari!"

Venim ba!Ce sa facem?!Ca suntem stelisti.

Dar iarasi, de ce ma-ta dai biletele la bijnitarii tai care ne pun sa platim de 10 ori pretul unui bilet ca sa putem intra?

Si asta cand comunica celorlalte cluburi cum ca vor veni suporteri la meciurile respective.

Nu de alta dar cu oltenii nu va fi nici un stelist pe stadion.

Daca tu pui sub semnul intrebarii calitatea noastra de stelisti, gresesti amarnic frate.

Daca tu crezi ca noi nu iubim Steaua si nu dam totul pt echipa, gresesti si mai mult.

Daca tu crezi ca a da totul pt echipa inseamna a fi drone fara minte care sa stea sa aplaude in continuu indiferent de situatia in care se afla Steaua si suporterii stelisti si fara sa bage in seama rahaturile pe care le face becalii, atunci e treaba ta.

Eu m-am saturat sa incerc sa explic pe aici ce e bine si ce e rau.Am obosit.E mult prea mult.

Nu e destul ca Steaua e unde e.Vad ca mai nou si suporterii sunt rupti in doua.

Faceti ce vreti voi.Eu ma duc in partea mea si,impreuna cu ceilalti ca mine, o sa dau la m**e lui becalii si celorlalti infecti care fac rau Stelei si stelistilor.

Steaua are nevoie de mai multe, dar sigur stim de ce (cine) nu are nevoie : de actualul patron !

Pentru a scapa de actualul patron merita facut orice, inclusiv lasarea tribunelor goale ! Chestia cu dragostea pentru Steaua mi se pare deja ridicola, in actualul context.Ceea ce ni se prezinta acum pe teren nu are nicio legatura in afara numelui cu ceea ce inseamna Steaua pentru cei mai multi.Influenta nefasta, absolut devastatoare, a ciobanului din fruntea clubului s-a rasfrant in tot ceea ce este Steaua de azi.

Cum sa uitam de probleme, adica de faptul ca ciobanul a luat Steaua si isi bate joc de ea ? Sa alegem iubirea (pentru Steaua) si sa privim cum copii si fete iau bataie in tribune de la gorilele ciobanului ?

Ceea ce se intampla acum (si de fapt de multa vreme) la Steaua nu are nimic de-a face cu iubirea.Poate inspira cel mult revolta si rusine.

Steaua are nevoie sa scape de Becali.

Nu se poate si nici nu vrem sa ne vindecam de dragostea de Steaua. Dar nici n-o putem tine sub anestezie (mult timp). Cand persoana iubita e bolnava o ajuti sa se insanatoseasca; chiar daca o perioada va suferi (c-un scop) asta nu inseamna ca nu o mai iubesti. Nu ii dai calmante la nesfarsit si-o convingi ca e ok.

De disparitzia lui Jiji are nevoie Steaua! De suporteri liberi fara lideri de galerie vandutzi pe 3 dolari!...Are nevoie de simbolurile ei in fruntea clubului: Jenei Lacatus Balint Boloni etc..

Pai si unde ii pui pe toti? Antrenori? Sau ce? Asa ar mai fi Ilie Dumitrescu,Marcel Raducanu,Lita Dumitru s.a. Ce sa faci cu toti acolo?

Intelegeti mai oameni romantici ca desi n-au jucat la Steaua,MM sau Argaseala au rolul lor.pentru a fi presedinte sau manager general trebuie sa stii aspecte juridice,despre acte,sa stii limbi straine pentru deplasari s.a.m.d. Cati dintre cei care au fost simboluri in iarba se pot descurca cu asa ceva?

De ce n-a fost Dobrin presedinte la Pitesti? Sau Dumitrache la Dinamo? Chiar nu va dati seama ca nu se pot amesteca lucrurile aici? E exact problema lui Hagi...mare fotbalist,dar asta nu inseamna sa fi si antrenor de valoare.Pele,Eusebio,B.Charlton s.a. nici macar nu au antrenat. Einstein se pricepea si la gradinarit?

Steaua are nevoie sa scape de Becali.

Nu se poate si nici nu vrem sa ne vindecam de dragostea de Steaua. Dar nici n-o putem tine sub anestezie (mult timp). Cand persoana iubita e bolnava o ajuti sa se insanatoseasca; chiar daca o perioada va suferi (c-un scop) asta nu inseamna ca nu o mai iubesti. Nu ii dai calmante la nesfarsit si-o convingi ca e ok.

Ti-am mai spus,daca pleaca Becali trebuie sa vina tot un patron,ca doar n-o sa dea bani la club Jenei sau Balint. Cine? Cine frate? Cine sa vina? Consiliu de administratie si actionari ca la Dinamo? Asta e un dezastru.La Craiova in 2002 toata lumea vroia sa scape de Netoiu....si a venit unul si mai si - Staicu,care i-a bagat pentru prima data in istorie in B.

Edited by MoWeed

@redondo

Nici macar nu se vorbeste de plecarea maimutei, ca sa se poata vorbi de solutiile ulterioare plecarii ei. Exemplul cainilor nu cred ca trebuie sa fie reper. Al oltenilor cu atat mai putin. Nu ma intereseaza mizeria lor. Nu ma gandesc la Barcelona, Milan, Manchester, dar nici ¨uite frate ce-au patiti aia, mai bine asa¨.

Eu vreau niste profesionisti la conducerea clubului, implicit cu o organizare sanatoasa. Daca din postura lor actuala fostele glorii nu pot ajuta in partea administrativa mai bine sa nu se bage.

Am mai spus ca nu mi se pare ca este compromis mai mare decat cel de a-l accepta pe Becali, tacit sau nu.

Edited by sabin1307

Ti-am mai spus,daca pleaca Becali trebuie sa vina tot un patron,ca doar n-o sa dea bani la club Jenei sau Balint. Cine? Cine frate? Cine sa vina? Consiliu de administratie si actionari ca la Dinamo? Asta e un dezastru.La Craiova in 2002 toata lumea vroia sa scape de Netoiu....si a venit unul si mai si - Staicu,care i-a bagat pentru prima data in istorie in B.

Prefer sa cadem in Liga a II-a de o mie de ori cu un patron decent decat sa-l mai vad pe Jiji cum terfeleste tot ce i se interpune in cale!

Fostele glorii numai vbesc si nu fac nimik........oare cand l-a inetersat pe Jiji ce spune lumea despre el!!!!! Trebuie revolutie pt ca acest om sa plece din Ghencea!!!!

Dar cu cine!!!!!

Steaua are nevoie de multe,normal este sa fie asa,dupa parerea unora de jucatori,antrenor,medici,conducatori si patron nou.Dar vad ca nimeni nu spune ca am avea nevoie de SUPORTERI,suporteri in ritm cu nivelul si cota aratata de echipa.Sunt cativa pe aici ce se cred detinatori de adevar absolut,cei mai mari sustinatori in viata,ultrasi "ingrijorati"de bunul mers spre viitor,creatori de iluzii false gen:"sa doneze toti Stelisti tarii cate... euro,sa cumparam clubul si sa castigam Liga Campionilor",dar copii netului de pe forum nu cunosc un lucru elementar...,teoria intodeauna este perfecta...,practica fiind cea care ne omoara.

Citesc si ma minunez,indemnuri la revolta stiind ca de suferit sufera echipa noastra draga,Steaua.

Citesc despre "fapte de vitejie si respectul" provocat de acestea,fara sa fie date cartile pe fata,acestea nu sunt decat acte de derbedei scapati pe panta huliganismului,caci eu ma duc la stadion sa urmaresc un spectacol sportiv,nu un razboi al unor frustrati.

Suporter...,sa fii suporter inseamna sa-ti rupi din cotidianul aglomerat,din banii multi sau putini ce ii detii si sa mergi sa-ti incurajezi echipa,sa combati un coleg,un prieten,o ruda ce nu are aceleasi gusturi sportive cu ale tale,sa cumperi materiale propagandistice ajutand astfel clubul,sa-ti iei abonament,sa faci galerie,sa canti,sa te bucuri si sa fii trist pentru rezultate,nu sa dai cu paru' cap aproapelui tau.

Sign in to follow this  
Followers 0