Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Steaua și falimentul "porților deschise"

56 posts in this topic

Atât de greu o apasă un trecut fabulos, atât de mare e presiunea performanţei la care părea abonată, atât de absurdă e dictatura celui care "bagă bani" şi suficient de agasantă (deşi oarecum legitimă) intervenţia suporterilor la Steaua, încât în tensiunea evenimentelor nu s-a găsit un singur om să trimită pe banca de rezervă un portar din ce în ce mai aventurist(vine doar din lumea idioată a telenovelelor). Zapata, un Carlos în ediţie revăzută şi adăugită, inutilă şi agasantă, deşi returul fantastic din ediţia trecută poate să-i asigure un alibi până şi-o pune ghetele în cui.

După ce acest Che Guevara al porţii, columbianul pe post de columbofil(zboară "coţofana", pe lângă mâinile sale de balerin, într-o veselie tragică) a îngenuncheat în faţa lui Montezuma la Vaslui şi a făcut figuraţie venerând cotul pisicii la Galaţi, alternanţa cu Cernea sau Vâtcă se impunea automat. Aşa cum odinioară ne învăţase cu reflexele în serie, conform legii alternanţei lui Goian, a venit rândul gafelor în lanţ. Nu una, nu două, nenumărate şi pe orice stadion. El, senatorul de drept, de tip românesc, somnolează în poartă. Şi când îl mai auzi cum declară cu inocenţă şi cu o faţă mai senină decât cea a brazilianului Arthuro, "că viaţa merge înainte", îţi vine să mori din lehamite de aşa viaţă.

"Războiul" dintre românii şi străinii Stelei e ultima invenţie a presei, chestiunea e dacă pui sau nu pui osul, restul e gargară. Dacă stranierii au venit cu profesionismul, atunci să-l demonstreze, nu să ne readucă în memorie faze cu prostovanul de Rotaru, care a terminat cariera lui Stoichiţă în Ghencea, via Atena. După cum reflexologul Rufay(aproape că am căpătat alergie la Gafata) l-a terminat pe Lăcătuş, cu încercarea sa de verticalizare a echipei, pe care o culcase pe latul terenului Zenga şi Oli. De unul singur... E prea mult: cu genunchii flexaţi la Vaslui, inexistent la Galaţi, coregraf în meciurile cu Lyon, fără ştiinţa de a aşeza un zid, cu nişte respingeri în faţă amintind de Lung jr, trecând pe sub centrări ca un junior. Nicicând nu fu toamna mai dezastruoasă(parafrazez pe Arghezi, dar mă gândesc la blestemele lui Marques, nu mexicanul, ci autorul unui veac de singurătate).

Sunt vehement deoarece majoritatea golurilor Rufay le-a primit pe greşeli individuale, nu pe improvizaţia Rădoi-Petre Marin cu francezii sau suficienţa lui Goe în apărare, după uluitoarele sale goluri la cornere. Şi are dreptate şi marele Ţop(Ion Voinescu): cum să nu uiţi şi ce ştiai, atunci când te antrenează...Speriatu(iar pe Carlos rezerva Craiovei, Boldici) ? Când poarta Stelei a fost apărată de Voinescu, Toma, Suciu, Moraru, Iordache, Lung sr, Stângaciu, Ritli, Hamutovski, dând galeriei celebrităţilor pe Helmuth Duckadam, cum să te mulţumeşti cu asemenea circari luaţi prin UNESCO de la "ajutoare umanitare" ?

Tot acest haos are la origini vraiştea din ţeasta lui Becali(eu mă refer numai la fotbal), care aplică la modul primitiv politica lui "dezbină şi stăpâneşte", îşi permite să laude un jucător în prima etapă, pentru ca în următoarea să-l ameninţe cu retrogradarea la satelit(bine că a dispărut Gulagul siberian), umileşte pe oricine întâlneşte(ştiind că va ceda cel mai deştept) şi crede că dacă promiţi(dai) 100000 de euro la un jucător, nefericitul se va concentra şi într-o săptămână bate "pac-pac" floarea fotbalistică a Apusului. Răbdarea la construcţie e o noţiune tabu în Ghencea, iar regula "tulburării" vestiarului cu jucători valoroşi, care ar depăşi plafonul impus al salariilor anuale, va duce inexorabil la mediocritate. Dacă e criză în lume, musai să fie şi la Steaua !

Închei falimentul "porţilor deschise" (lansatoare de Bunici expirate), cu remarca acidă a unui prieten; "Băi, nefericitule, voi numiţi la Steaua doar Regi şi Fiare. Când aveţi de când să angajaţi un antrenor pe bune?" Munti pare a fi acela, dacă l-o lăsa Gigi, galeria şi Rufay Zapata do Gafa Perpetuata.

Constantin Ardeleanu

Nu cred ca merita Rufay sa fie luat asa de tare peste picior.

Din cate am inteles eu omul a avut probleme in aceasta vara.Am inteles ca sotia lui a pierdut sarcina.

Nu stiu cati oameni pot sa treaca peste asa ceva in doar cateva luni.

Zapata a demonstrat ca e un portar foarte bun(poate cel mai bun pe care l-am avut in ultimii 10-15 ani).

Nu merita sa ii intoarcem spatele.

Sa nu uitam ca si Banel a trecut printr-o perioada foarte urata si acum joaca tot mai bine de la meci la meci.

Iar Banel, parerea mea, nu e nici jumatate la fel de fotbalist ca Zapata.

Am vazut ca Munti vorbeste cu jucatorii si ca se intereseaza de starea lor.Am incredere ca il poate readuce pe Rufay cel de acum un an inapoi in poarta.

D-le Ardeleanu,v-am respectat mereu pentru ca ne-ati adus articole interesante despre Steaua si istoria ei,insa la faza cu zapata ati cam zbarcit-o. E cel mai bun portar al Stelei din ultimii 10 ani de zile,lucru dovedit anul trecut si chiar si in acest inceput de an,in dubla cu galatasaray.

Omul a avut o tragedie in familie,pierderea copilului de catre sotie,iar acest lucru nu avea cum sa-l afecteze. Marele Ion Voinescu a zis ca acest portar are ABC-ul fotbalului insa pe langa problema sa de ordin psihologic,mai este si problema antrenorului de portar. N-am nimic cu Speriatu insa parca s-ar impune un antrenor de portari mai titrat si pot spune acelasi lucru si despre incompetentii din staff-ul nostru medical.

Vina nu este a lui zapata,ci a imbecililor ce ne conduc. Cand vezi ca portarul tau greseste 3-4 meciuri la rand incasand goluri parabile,bagi rezerva de portar. Daca Dorinel Munteanu are tupeu incepe meciul din ghiulesti cu vatca sau Cernea. Si regula aceasta ar trebui aplicata tuturor celor ce gresesc in mod repetat. Ghionea o face lata(cu exceptia meciului din franta unde a jucat bine) meci de meci si totusi ramane titular cand Radoi sau rada i-ar putea locul imediat.

Rufay are nevoie de niste timp pe banca de rezerve si de un psiholog iar Steaua Bucuresti are nevoie de un patron care stie cum sa conduca un club de fotbal.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Domnule Ardeleanu aveti tot respectul cuvenit.

Eu vad altfel problema si anume - capitanul Radoi a avut meciuri in care nu-l vedeam pe teren, iar pasele ( marea majoritate ) erau imprecise sau la adversar - in momentul de fata este indispensabil echipei...Goian a gafat de atatea ori ca sa nu mai spun de cateva goluri luate din cauza lui - in momentul de fata este deasupra tuturor fundasilor din campionat...as putea sa-i enumar pe toti prin prisma meciurilor slabe sau execrabile si a meciurilor bune sau excelente.

Pana si pe Lovin as putea sa-l includ in aceaste discutie :confused: dar ca sa-l scot doar pe Zapata vinovat de golurile luate - parca nu as face-o.

Cate goluri "ca si facute"ne-a scos ?Intradevar poate omul trece printr-o pasa mai proasta, dar de aici si pana la al scoate vinovatul principal cand echipa merge prost - nu este fair-play.

Edited by Fane

Rãutãcios articolul. Zapata nu meritã o caracterizare ca aceasta. Mai ales comparația cu portughezul sau cu Tibi Lung. Totuși, ar fi bine, mai ales pentru el, sã stea pe bancã 2-3 etape. Poate chiar începând de mâine searã.

offtopic: Care-i faza cu Rotaru și cu Stoichițã? Când a apãrat acest Rotaru la Steaua? (am auzit de el doar la FIFA 99)

Edited by 1on

Zapata cel mai bun din ultimii 10 ani? Pentru ce ...pentru 2 -3 meciuri bune? Hamutovski, Tudor, Ritli jucatorii astia chiar au facut ceva pentru Steaua nu ce face circarul asta. Ne trebuie un portar serios sa fie un senator de drept in careu cum era Hamutovski. In careu nu misca nimeni. Apropo nu imi dau seama de ce Hamutovski nu este la fel de iubit ca Zapata. Bielorusul apara intr-un meci cam cat Zapata in toata cariera la Steaua( Bilbao, un meci cu Dinamo); iar gafele le numeri pe degetele de la o mana( oricum greselile lui Hamutovski nu se compara cu scamatoriile columbianului. In fine nu Zapata e tapul ispasitor...dar cand ma uit ce portar are dinamu si ce avem noi ma ia durerea de cap.

Ce-i drept, nu-i pacat. Aveti perfecta dreptate maestre sa fim neimpacati si neinduratori, deopotriva, cu prestatia din aceasta editie de campionat a columbianului. Cand a aparat fantastic l-am laudat. Acum, cand gafeaza ca un incepator, mi se pare corect sa fie criticat si avansata o solutie. Critica nu a omorat pe nimeni, degeaba o contesta unii.

Cateva etape pe banca de rezerve nu i-ar strica, au spus pe rand Jenei, Duckadam si Adi Ilie. Si tot ei au spus ca Zapata nu progreseaza, dar nici macar nu este mentinut in forma, de un fost portar mediocru - Andrei Speriatu - care acum ii este antrenor. Pentru ca nu stie ce sa-i spuna.

In mod clar, nici apararea Stelei nu mai e ce-a fost.

Edited by Virgil

daca am avea si jucatori de camp ca Zapata atunci nu am mai fi in colapsul asta de cand a venit cancerul la echipa in privinta jocului

sa fim seriosi acum

nevoia de portar mai bun este ultima pe lista ...

Ion

Rotaru era prin 98 sau 99 la Steaua.Gafa meci de meci.

Si dupa fiecare meci in care gafa dadea declaratie in presa in care ii ruga pe fani sa ii mai acorde o sanasa:))

Si la meciul urmator iar gafa:))

Il Scorpio

Stiu ca esti fan Hamu dar nu se poate sa vorbesti asa de urat de Rufay.

Baiatul ne-a scos de multe ori.Adu-ti aminte doar in CL ce a facut.Unele meciuri trebuia sale pierdem la diferente astronomice.

Zapata are valoare!! A demonstrat asta anul trecut. Nu este insa in forma si nu este nimeni acolo sa-l ajute sa treaca peste moment, sa-l invete. Si Lobont le comitea la fiorentina una dupa alta si nu se poate spune ca nu este portar.

Zapata e intr-o forma proasta pe care clar nu o poate depasi singur.Conducerea trebuie sa ia masuri...insa aproape sigur il vor distruge de tot.

Eu profit de ocazie si ies un pic in afara subiectului. Zapata nu are nici o vina, atat poate. Nu e consecvent pt ca nu poate mai mult, e portar de moral. daca ar fi fost altfel nu juca acum la Steaua pe maruntis, praf in ochii aruncat de maimuta-sef.

Poate scrieti mai bine de declaratiile lui Argaseala. Asta se transforma in purtator de cuvant fara sa cunoasca istoria Stelei. Face comparatii cu Lyon. Spune ca noi o sa ajungem la nivelul ala peste 30 de ani pt ca asta este puterea economica a tarii. Abracadabrant. Ar trebui sa-i spuna cineva ca Steaua are o cupa in camera trofeelor la care Lyon nici macar nu viseaza. Mai are o finala si o semifinala tot acolo. Cand are sa ajunga Lyon la aceste performante? Poate ca la asta se referea acel termen de 30 de ani.

Ca Steaua are atatia suporteri azi cati o sa stranga Lyon in urmatoarea suta de ani. Cine a cocotat clanul asta de primate in fruntea Stelei? Cand scapam de blestem?

Zapata cel mai bun din ultimii 10 ani? Pentru ce ...pentru 2 -3 meciuri bune? Hamutovski, Tudor, Ritli jucatorii astia chiar au facut ceva pentru Steaua nu ce face circarul asta. Ne trebuie un portar serios sa fie un senator de drept in careu cum era Hamutovski. In careu nu misca nimeni. Apropo nu imi dau seama de ce Hamutovski nu este la fel de iubit ca Zapata. Bielorusul apara intr-un meci cam cat Zapata in toata cariera la Steaua( Bilbao, un meci cu Dinamo); iar gafele le numeri pe degetele de la o mana( oricum greselile lui Hamutovski nu se compara cu scamatoriile columbianului. In fine nu Zapata e tapul ispasitor...dar cand ma uit ce portar are dinamu si ce avem noi ma ia durerea de cap.

Si Zapata de cate ori ne-a scos din cacao in LC.Fara el avem un golaveraj mult mai slab.

Tudor n-a fost portar f bun iar Hamutovski a avut doar un an bun.

Zapata are clasa si nu mi se pare normal sa fie luat la pret de matineu.Nu exista portar,sau jucator de camp,sa nu treaca printro perioada mai nasoala.Sa speram,spre binele lui si al Stelei,ca aceasta perioada va fi scurta si ca nu va ajunge sa fie privit ca un dusman in Ghencea.Cand ne este bine totul e ok.....cand nu ,trebuie sa gasim vinovati.Si facem asta cu o incapatanare vrednica de cartea recordurilor!

Mai Scorpionule acum imi dau seama ca iti merge cu copii de 15-16 ani care nu isi mai aduc aminte de Hotoboc, Rotaru &Co. Dar mai lasa-ma cu Hamutovski. El nu facea asa multe greseli dar nici nu scotea mingile pe care le apara Zapata. In plus erau alte vremuri. Steaua juca pina in turul 2-turul 3 in UEFA, in campionat existau 3 echipe:Steaua, Dinamo si Rapid.

Anul trecut daca nu era Zapata si Jiji Becali cu valizele lui, Steaua nu prindea nici macar UEFA.

Steaua nu a facut niciun meci memorabil anul trecut. Numai victorii la limita.

Elucubratiile stimabilului Voinescu si a domnului Ardeleanu nu isi au locul aici. Retraim vremuri demult apuse. V-ati uitat azi la Arsenal-Manchester?

Dupa cum scrieti voi ar rezulta ca Almunia si Van de Sar sunt rai de tot.

De Casillas ce sa mai zic!!!

La noi e altfel: ideea e ca daca portarul strain greseste o data, si apare in ziare articol mare cu GAFATA. Apoi se pune presiune meci de meci pe el, pina clacheaza. Imi aduc aminte de Carlos care ajunsese sa fie luat peste picior pentru faptul ca a degajat in aut(si era presat de adversar).

Nu-i nimic! Vivat Cernea! Vivat Vatca! Vivat Tatarusanu!

Ca doar sunt romani.

Oameni buni: nu exista in toata lumea asta portari care sa nu greseasca. Trebuie incurajati si nu blamati.

Din pacate am adoptat o politica de zero toleranta fata de greseli, fata de slabiciunile oamenilor. Ne-am obisnuit sa dam in omul cazut pana nu se mai ridica.

Domnule Ardeleanu, aveti tot respectul meu, dar nu cred ca este corect ca un portar ca Zapata sa fie luat peste picior ca in acest articol. Comparatiile cu Rotariu sau Carlos sunt cam rautacioase, tinand cont de faptul ca fara el acum nu mai jucam in nici o cupa europeana. Cate goluri am fi luat acasa de la Bayern daca nu era Rufay?

In rest, sunt de acord cu dumneavoastra, ar trebui lasat pe banca de rezerve 2-3 meciuri. Din pacate, cel mai probabil, Jiji("sfatuit" fiind de Piturca, care are nevoie de un portar la nationala) il va aduce pe Tatarusanu si-i va face vant columbianului

Bai... cititorilor

De ce mama dracului nu CITITI un articol? Ce e prostia asta "cu tot respectul dar ati zbarcito..."

Pai pe cine ataca ma domnul Ardeleanu?

Sunt vehement deoarece majoritatea golurilor Rufay le-a primit pe greșeli individuale, nu pe improvizația Rãdoi-Petre Marin cu francezii sau suficiența lui Goe în apãrare, dupã uluitoarele sale goluri la cornere. ªi are dreptate și marele Þop(Ion Voinescu): cum sã nu uiți și ce știai, atunci când te antreneazã...Speriatu(iar pe Carlos rezerva Craiovei, Boldici) ? Când poarta Stelei a fost apãratã de Voinescu, Toma, Suciu, Moraru, Iordache, Lung sr, Stângaciu, Ritli, Hamutovski, dând galeriei celebritãților pe Helmuth Duckadam, cum sã te mulțumești cu asemenea circari luați prin UNESCO de la ?ajutoare umanitare? ?

Tot acest haos are la origini vraiștea din țeasta lui Becali(eu mã refer numai la fotbal), care aplicã la modul primitiv politica lui ?dezbinã și stãpânește?, își permite sã laude un jucãtor în prima etapã, pentru ca în urmãtoarea sã-l amenințe cu retrogradarea la satelit(bine cã a dispãrut Gulagul siberian), umilește pe oricine întâlnește(știind cã va ceda cel mai deștept) și crede cã dacã promiți(dai) 100000 de euro la un jucãtor, nefericitul se va concentra și într-o sãptãmânã bate ?pac-pac? floarea fotbalisticã a Apusului. Rãbdarea la construcție e o noțiune tabu în Ghencea, iar regula ?tulburãrii? vestiarului cu jucãtori valoroși, care ar depãși plafonul impus al salariilor anuale, va duce inexorabil la mediocritate. Dacã e crizã în lume, musai sã fie și la Steaua !

Bai,

Zapata a fost cel mai bun anul trecut? A fost laudat ca atare de toata lumea, inclusiv de domnul Ardeleanu? A primit trofeul de "Cel mai bun jucator" din partea suporterilor si a AISS?

Zapata gafeaza constant si prosteste sezonul asta? Pai ce vreti ma puritanilor, sa inchidem ochii? NU!

Un om face o treaba excelenta, este tratat ca atare. Dar cand greseste trebuie adus in fata acest lucru. Nu ne trebuie lamentari penibile de genul "nu merita asa ceva..."

Bah, traiti azi ma! Nu acum un an! Azi, Zapata e slab! Azi, Zapata e Gafata! Sa-mi conteste unul afirmatiile astea. Si revenirea lui Rufay nu se va produce prin 3-4 posturi pe un forum in care ni se cere sa ne amintim de trecut. Revenirea lui depinde doar de el!

Ati citit articolul? Ati citit ca domnul Ardeleanu spune, ca multi altii inaintea lui, ca vinovatii sunt altii? Ca un jucator al Stelei, un portar in cazul nostru, nu poate progresa din cauza celor care au datoria de a-i pregati? Ati citit ca (si) in acest articol Becali este aratat cu degetul?

Si totusi voi sunteti aia milosi care spun ca saracul Zapata "nu merita asa ceva...", chiar daca a gafat ca Tibi Lung in acest sezon... :wall:

Edited by Marius

Domnule Ardeleanu,cred ca Zapata nu merita acest tratament din partea noastra,a suporterilor Stelei.Acarul Paun,tapul ispasitor si omul cu mainile caruia incercati d-voastra sa scoateti castanele din foc este acelasi cu cel de anul trecut cand a gresit foarte putin.Vorbind de greseli,cate sunt de fapt toate?5-7-10?Fac parte din joc,jocul de portar.Va amintesc de cel mai celebru recent exemplu:portarul Cehiei la campionatul european si mai avem destule...

Greselile unui portar se pot numara,incercati va rog acelasi exercitiu cu un jucator de camp,oricare ar fi el,veti avea nevoie de un abac mare,mare

Greselile unui portar lasa urme pe tabela,la fel si nerealizarile unui atacant sau lufturile unui fundas.Daca vreti sa fiti cinstit cu d-voastra insiva trebuie sa recunoasteti ca nu-l puteti asemana,pentru ca nu suporta comparatie,pe Zapata cu betivul clovn Carlos.Va multumesc pentru atentie.

Bah, traiti azi ma! Nu acum un an! Azi, Zapata e slab! Azi, Zapata e Gafata! Sa-mi conteste unul afirmatiile astea. Si revenirea lui Rufay nu se va produce prin 3-4 posturi pe un forum in care ni se cere sa ne amintim de trecut. Revenirea lui depinde doar de el!

Si revenirea asta este ajutata extrem de mult de curentul "Gafata" aparut in presa sau in opinia publica.

Sunt de acord cu tine, omul greseste trebuie sa plateasca. Dar nu merita sa fie comparat cu unii portari(Tibi Lung sau Carlos) in cazul carora meciurile bune pot fi numarate pe degetele de la o mana.

Intr-adevar a avut mai multe meciuri proaste sezonul asta decat meciuri bune, dar sezonul trecut a demonstrat ca este un portar bun. Nu isi va reveni decat daca va avea liniste

Gresit!

Zapata isi va reveni, daca o s-o faca, independent de suportul fanilor sau al presei... Depinde de el, nu de articolele pozitive din presa... si poate de un antrenor cu portarii bun...

Mariuse, Zapata este un portar de moral. S-a vazut asta din faptul ca a inceput sa gafeze dupa tragedia pe care a avut-o in familie. In mod sigur nu-l ajuta faptul ca este atacat public(aici nu ma mai refer la acest articol, nici la acest site, ci la "geniile" din presa romana-in special cei de la gsp).

Nu-l ajuta dar nici nu-i dauneaza asa cum insinuati voi. Nu pot sa cred ca un articol din gesepe il face sa ia gol pe coltul scurt.

Zapata a fost jucatorul anului sezonul trecut, in multe randuri omul meciului. Asta nu inseamna ca trebuie sa fie titular meci de meci dar nici aruncat la cosul de gunoi ..

Da Mariuse a zbarcit-o pentru ca acest autorul articolului,desi are intentii foarte bune,il compara pe rufay cu anumiti portari slabi din istoria Stelei(gen Carlos,tibi lung) care n-au reusit nici macar un sezon reusit in poarta Stelei,pe cand columbianul ne-a scos de multe ori in sezonul trecut si a avut meciuri bune si in acest an(desi majoritatea au fost presarate cu gafe).Ca sa nu mai zic ca nenea Carlos ne-a ingropat in primul sezon de Liga(mai ales cu Lyon sau golul acela dat van nistelroy) iar zapata a limitat proportiile scorului in al doilea,ba chiar si al treilea daca ma gandesc la meciul cu bayern.

Eu unul nu traiesc in trecut,vreau ca zapata sa-si revina si apere bine si in prezent insa avand in vedere ca e in scadere de forma trebuia pus pe banca dupa primele 3-4 greseli. Aici sunt adevaratii vinovati,cei ce decid.

Cel mai important lucru pentru un portar este increderea,mai mult ca pentru oricare jucator. Daca ai mainile moi,daca ti-e frica,daca nu te simti in stare,gresesti iar pe acel post daca gresesti se vede pe tabela. Zapata este un portar de valoare insa trebuie asistat din punct de vedere psihologic iar tinerea lui pe banca de rezerve i-ar face numai bine. Vatca sau Cernea ar putea sa apere si ei,iar cand vom vedea cat de "valorosi" sunt,zapata isi va lua locul de titular.

Geniile din clubul nostru il tin pe zapata in poarta desi nu este in forma doar ca sa-i mai bage ceva la cv,sa-i mai creasca acea cota(desi cu gafele acestea ma indoiesc ca-i creste cota) pana cand gaseste jijel un cumparator. O sa-l dea ciobanul la primul cumparator si apoi o sa-l balacareasca prin presa cum ca facea prea multe gafe,ca nu avea valoare si o sa ni-l impinga in fata pe "marele" tatarusanu.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Da Mariuse a zbarcit-o pentru ca acest autorul articolului,desi are intentii foarte bune,il compara pe rufay cu anumiti portari slabi din istoria Stelei(gen Carlos,tibi lung) care n-au reusit nici macar un sezon reusit in poarta Stelei,pe cand columbianul ne-a scos de multe ori in sezonul trecut si a avut meciuri bune si in acest an(desi majoritatea au fost presarate cu gafe).[...]

Mai precis, dl. Ardeleanu si-a directionat verva si intr-o directie nedreapta.

In particular:

- gasesc nelalocul lui apropoul la "lumea telenovelelor" (din care chipurile ar veni Zapata -- dealtfel majoritatea telenovelelor latino-americane sunt productie argentiniana, braziliana sau mexicana, nu atat columbiana). Zapata nu are nimic din teatralismul penibil al telenovelelor.

- cred ca alaturarea "Zapata, un Carlos în ediție revãzutã și adãugitã" este absolut fortata. Carlos nu avea scoala de baza a meseriei de portar si ar fi avut nevoie de un curs rapid de formare profesionala inainte sa i se dea drumul pe teren. La Carlos, partidele in care nu a gafat vizibil sunt de numarat pe cateva degete, nu era inca un portar care sa dea siguranta minimala echipei. Zapata este un portar adevarat, stie meserie, insa a avut cateva meciuri cu unele interventii mai putin reusite. Dincolo de cauzele obiective si subiective ale recentelor sale interventii eronate, Zapata a mentinut totusi un nivel cat de cat acceptabil care nu a indus defensivei aceeasi anxietate ca pe vremea lui Carlos.

- cea mai neinspirata fraza din articol este insa "ªi când îl mai auzi cum declarã cu inocențã și cu o fațã mai seninã decât cea a brazilianului Arthuro, „cã viața merge înainte”, îți vine sã mori din lehamite de așa viațã.". Tinand cont de ideea zicalei "nu vorbi de funie in casa spanzuratului", dl. Ardeleanu ar fi trebuit sa isi aduca aminte ca pentru unii viata chiar nu merge inainte, oprindu-se in mod tragic acum cateva saptamani. Acestea sunt chestiunile cu adevarat importante, nu cateva mingi scapate inainte sau in lateral pe cand mintea se intoarce mereu la o secventa dureroasa.

- in sfarsit, afirmatia "Sunt vehement deoarece majoritatea golurilor Rufay le-a primit pe greșeli individuale" este discutabila. Problema este ca greseala ultima este cea care "se vede", insa fragilitatea defensivei care permite ca balonul sa ajunga periculos inspre poarta este consecinta greselilor intregii echipe. Vina nu este mai niciodata a unui singur jucator.

E adevarat ca la Steaua ar fi nevoie de un psiholog (iar pentru oier, de un psihiatru), poate ca ar fi bine ca Zapata sa stea doua-trei meciuri pe bara, insa nu cred ca e cazul sa il transformam in obiectul dezavuarii in public: el nu este problema ci doar o consecinta a ei.

Sincer mi se face rau cand vad ca acesti zisi suporterii ai Stelei sunt niste nimicuri, niste oportunisti, oameni cu 2 fete. > nu s-a gãsit un singur om sã trimitã pe banca de rezervã un portar din ce în ce mai aventurist(vine doar din lumea idioatã a telenovelelor). Zapata, un Carlos în ediție revãzutã și adãugitã, inutilã și agasantã, deși returul fantastic din ediția trecutã poate sã-i asigure un alibi pânã și-o pune ghetele în cui <. Fratilor ati uitat ma ca l-ati premiat pentru ca a fost cel mai bun Portar al campionatului trecut?

<Dupã ce în urma unui sondaj efectuat pe www.fcsteaua.ro, Robinson Zapata a fost desemnat jucãtorul sezonului 2007-2008 de 78% dintre suporterii steliști, AISS a profitat ieri de ocazie și a decis sã-l premieze pe portarul stelist.

Beneficiind de întregul sprijin al ofițerului de presã al clubului Steaua, Cãtãlin Fãiniș (cãruia îi mulțumim și pe aceastã cale!), ne-am întâlnit cu portarul Stelei înaintea antrenamentului de astãzi, pentru a-i înmâna un trofeu personalizat și un tricou al AISS. Cele 5 minute în care am apucat sã stãm de vorbã au fost extrem de plãcute, Robinson dovedindu-se extrem de deschis și în mod sincer impresionat de inițiativa AISS. Plin de voie bunã, el a ținut sã mulțumeascã tuturor suporterilor steliști pentru aprecierea lor, neuitând sã adauge cã prestațiile sale excelente n-ar fi fost posibile fãrã ceilalți coechipieri sãi. În final, dupã o scurtã sesiune foto, Robinson Zapata a dat curs rugãminții noastre de a adresa un mesaj cãtre suporterii steliști, scriind în limba românã

?Pentru suporterii steliști, cu drag și dragoste de la Zapata Rufay? numãrul 1?>.

Uite ce nimicuri sunteti face si el cateva greseli si ii sariti in cap va manipuleaza curvele alea de ziaristi si mai si ziceati ca este cel mai bun stelist are adevaratu spirit al Stelei asa cum multi colegi de ai lui nu au. Fratilor ascultati la mine Steaua numai joaca din cauza voastra nu a Ciobanului, ca sunteti ca si vantul niste suciti de oameni. L-ati dat afara pe Zenga acum il regretati, l-ati dat afara pe Lacatus in lacrimi ca l-ati huiduit si injurat cum ati vrut voi. Dumnezeu nu doarme si va spun voua ca decat cu suporteri de teapa voastra mai bine sa dea Domnul sa retrogradeze Steaua un sezon atunci or sa se vada adevarati suporteri, care stau si la greu si la bine cu echipa nu numai la bine. Asa ca taceti in p..a mea de tradatori.

Edited by Amorosso

Sign in to follow this  
Followers 0