fcsteaua.ro

Seminte, baietii, seminte!

27 posts in this topic

Daca ai fi un turist strain, sau o persoana care nu se pricepe deloc la fotbal si ai avea proasta idee sa iti faci plimbarea de seara pe bulevardul Ghencea, exact in ziua unui meci, ai putea crede ca ai ajuns la un targ de Ziua Recoltei. De Ziua Recoltei sau de Ziua Semintelor, caci acestea sunt singurele marfuri disponibile. Comerciantii, la fel de pestriti ca si produsele pe care le vand, imbie poporul cu felurite tipuri de seminte: de dovleac, de floarea soarelui, decojite din fabrica, decojite de ei, cu sare, fara sare, cu ambalaj sau fara...

Ca un om care vine destul de des la meci, sunt obisnuit deja cu ponderea foarte ridicata a numarului de seminte pe metru patrat. Pasesc pe langa balti de suc si mormane de peturi, trec de primul control usor, dar ajung la al doilea. Dupa cum se stie din popor, banul este ochiul dracului, iar acesta nu are voie pe stadion, caci consecintele prezentei sale ar fi neplacute, asa ca domnul ,,stiuard" ma roaga obligandu-ma (sau ma obliga rugandu-ma), sa ma lepad de monedele din portofel, de unde si vorba "a arunca cu banii pe fereastra"...sau in tomberon, in cazul de fata. In cele din urma, ajung la locul meu din tribuna, mult mai usor si mai sarac.

In jurul meu, oamenii glumesc, rad, fumeaza, citesc ziarul, fac poze, mananca seminte, sau gasesc alte metode specifice de a se binedispune. Se pare ca cea mai la moda este ultima metoda, mult mai complexa si cu rezultate dintre cele mai satisfacatoare. Fiecare are felul sau de a desface coaja, totul tine de dexteritate si experienta in domeniu. Dar rezultatul este mereu acelasi. Ce poate fi mai presus de senzatia nemaipomenita produsa de sunetul specific rezultat in urma spargerii cu barbarie a sarmanelor seminte, cu nemilosii dinti, vizibil afectati de precedente lupte... Un domn de langa mine, asortat perfect cu samanta de floarea soarelui pe care o savureaza, isi pastreaza coaja-trofeu pe buza inferioara. Tipic...

Oriunde ai fi pe stadion, nu poti scapa de cojile de seminte. Daca n-ai sti, ai putea spune ca sunt vii si se inmultesc foarte repede, iar stadioanele sunt mediul lor natural. Sunt peste tot!

Cum am mai spus, desfacerea semintei este o actiune complexa si nu de multi inteleasa. Inlaturarea cojii din interiorul cavitatii bucale, se poate realiza, de asemenea, prin diferite procedee, in functie de rangul pe care il ai. Ma refer la rangul de samantar. Samantarii pudici, fara curaj, se ajuta de degete pentru a scoate cojile si pentru a le lasa timid pe jos, deasupra mormanului. Aceasta metoda este una total neigienica, pentru ca degetele murdare, pline de microbi, intra in contact cu buzele, iar apoi cu secretia salivara, fapt ce ar putea duce la aparitia de boli.

Cei din a doua categorie, sunt putin mai isteti si scuipa direct pe jos, cu un sunet specific, cu capul indreptat la 90 de grade fata de corp, cojile cazand perpendicular pe sol. Nici aceasta metoda nu este indicata, deoarece pot aparea diverse probleme ale muschilor gatului.

Din ultima categorie, a treia, dar cu siguranta nu cea din urma, fac parte doar cei experimentati si ai caror obraji au un strat in plus fata de restul muritorilor. Metoda lor este cea mai lejera, cea mai usoara si, de altfel, cea mai indicata, deoarece nu iti pui in pericol sanatatea personala. Doar pe cea a colegului de tribuna, care devine gazda miilor de bacili a lui Koch (saru'mana domnu Toparceanu). Asadar, procedeul este simplu: stai comod pe spate si scuipi cu tot sufletul, in fata, pe hainele si capul celui din fata ta si in paharul de suc al celui de langa el. Toata smecheria consta in faptul ca nu trebuie sa te gandesti prea mult cand executi aceasta miscare, pentru ca risti sa iti dai seama ca provoci o stare de neplacere celui pe care il invelesti intr-un strat de coji si saliva. Desi, cand promovezi in aceasta categorie a treia, nu cred ca iti va pasa oricum. Iar daca cineva comenteaza, ii arati muschii si ce multe injuraturi ai invatat tu la scoala.

Acest gen de oameni, denumiti ironic "samantari" sunt din ce in ce mai numerosi si cred ca venitul la stadion este doar un motiv pentru ei ca sa poata manca seminte. Fara aplauze, fara incurajari, doar inghitituri si plescaieli. In toata tara, pe stadioane, principalul obiectiv sunt semintele. Sunt sigur ca un suporter strain nu cunoaste aceste obiceuiri traditionale. Mi se pare penibila diferenta imensa de cultura a celor din afara fata de noi. Dar la ce sa te astepti cand, chiar pe stadion sunt puse in vanzare si se termina mai repede ca cele zece steaguri ros-albastre pe care le vinde nea Ion la intrare.

Asadar, daca vi se termina cumva rezerva de seminte din borcanele din camara, nu ezitati si veniti in zi de meci la stadion..."semintzeee, baetzii, seeemintzee!"

Oltean Alin

hmmm... interesant, insa astept si continuarea: baia de fum , ploaia de injuraturi, urletele pe tonalitati multiple etc.

de foarte mult timp nu am mai citit un articol atat de bun.felicitari si te mai asteptam si cu altele...Forzza Steaua!SPRE 24!

sper sa apara si argumentele subiectilor,astept dreptul lor la replica...

oricum ei duc o lupta mai grea pe stadion decat ,noi"fraierii" ,numai ganditi-va la dezhidratare,suprasolicitarea muschilor maxilarului,posibilitatea inghitirii semintei fara a o decoji,bataia luata de la mine daca ma scuipa ,etc.

Eu as interzice sa intri pe stadion fara seminte si goarne prea mare tigania ....

Interesant..astept un articol despre 'hultrasii' care stau tot meciul cu spatele la meci, despre cei care incep sa se bata intre ei pentru ca meciul incepe sa ii plictiseasca, despre p*****e proaste care vin la stadion dupa ****...toate astea la peluza 2 :)) aia a railor

Edited by MoWeed

O intind la meci. Sper sa mai gasesc seminte.

Ma ciocoflenderilor ma,Margelatu mi se zice.....

Dragut articol. Ai descris perfect si cu umor acest obicei fata de care nu as avea nimic de obiectat, daca nu ar exista cea de a treia categorie de samantari. In opinia mea cea mai vulgara, proprie celor lipsiti de cel mai elementar respect fata de cei din fata lor. Categoria nesimtitilor.

Am primit si eu seminte in cap, de la inaltimea unui tip aflat in picioare pe scaunul din spatele meu. Am simtit picioarele intinse neglijent ale unora aflati fix in spatele meu, pe turul pantalonilor si chiar pe camasa. Normal ca m-am enervat si am pierdut mult din concentrarea cu care ar fi trebuit sa urmaresc meciul, doar pentru a fi atent sa nu mi se repete figura.

Felicitari.

sper sa apara si argumentele subiectilor,astept dreptul lor la replica...

oricum ei duc o lupta mai grea pe stadion decat ,noi"fraierii" ,numai ganditi-va la dezhidratare,suprasolicitarea muschilor maxilarului,posibilitatea inghitirii semintei fara a o decoji,bataia luata de la mine daca ma scuipa ,etc.

Cred ca intrebarea pe care ar trebui sa o pui nu este " de ce mananca lumea seminte? " si sa-i arati cu degetul, ci " de ce nu canta tot stadionul? cum putem sa-i determinam sa o faca ?" La prima intrebare raspunsul e simplu: fiecare traieste cu intensitate meciul, iar stressul se exprima in mod diferit: unii fumeaza non stop, altii au tendinta de a rontai permanent cate ceva sau a plescai seminte.

De ce nu se canta? pentru ca lipseste o persoana care sa dea tonul.Stadionul e un spatiu public in care fiecare face ce vrea, iar atunci cand omul e lasat sa faca ce vrea are tendinta de a imita pe cei din jur. Degeaba va izolati in peluza si cantati, atata timp cat persoana de langa tine nu canta,nu vei canta nici tu. Pacat ca nu incercati sa-i integrati si pe suporterii din tribuna. Ar fi suficient ca la 2, 3 meciuri (pana se obisnuieste lumea) sa fie in fiecare sector din tribuna si un grup de 10-20 de ultrasi care sa dea tonul; cu siguranta atitudinea publicului se va schimba. Ai curajul sa faci asta? sau mai degraba esti de parere ca acei oameni sa stea linistiti acasa si sa ramaneti doar voi?

Edited by dee

ia comentator prostalan in viata mea nu am vazut : "suporterii striga numele lui Lacatus ca sa ii faca in ciuda lui Becali" si ca tot acestea scriau pe bloguri si cereau demisia lui

parca nu era asa de cacacios cum este amu ... se vede ca lucreaza p/u gsptv

Dac-ar citi si samantarii respectivi si ar intelege talcul articolului si ar mai si lua masuri pe deasupra in sens pozitiv....dar ma trezesc si realizez ca suntem in Romanica...si balcanii ne caracterizeaza.

Excelent articolul, felicitari!

despre p*****e proaste care vin la stadion dupa ****...toate astea la peluza 2 :)) aia a railor

incearca si tu sa te stapanesti, macar pe forum. dute pe dinamoprostia sau pe gsp daca vrei sa injuri. admini, sesizati-va

Edited by MoWeed

Chiar daca sunt inca sub impresia acestui meci infect, ca multe altele, care au fost si vor mai fi...am citit acest articol si am avut o senzatie de rasu'-plansu'!

Ai relatat foarte la obiect ceea ce se petrece in TEMPLU.

Suntem permanent batjocoriti, de echipa care joaca sub acest stindard maret numit Steaua, de cei ce organizeaza meciurile, punandu-ne la dispozitie, printre altele, aceste ''suveniruri'' clasice...nu in cele din urma, de fapt in primul rand, de personajul grobian cu care ne am pricopsit, aceasta ciuma, lepra...care nu da nici un semn ca avem vreo speranta in urmatoarele decenii sa ne recapatam si noi Steaua NOASTRA!!!

Ne au invadat semintele, dar nu de ieri, de azi...si nu vom scapa prea curand de ele, la fel cum nu se intrevede nimic bun in perioada urmatoare!

Nu sunt resemnat si nu voi fi niciodata cu privire la Steaua, insa limita suportabilitatii am redepasit o marti seara, acest episod, cu gloria, nefacand altceva decat sa adanceasca prapastia...

Daca tu faci parte din alta categorie de suporteri si nu din cea a "cetateniilor" care vin la meciuri doar ca sa manance seminte sa injure jucatorii sau sa aplaude la "fazele spectacol" ce cauti la tribuna a2a?

Daca tu faci parte din alta categorie de suporteri si nu din cea a "cetateniilor" care vin la meciuri doar ca sa manance seminte sa injure jucatorii sau sa aplaude la "fazele spectacol" ce cauti la tribuna a2a?

Daca stai la tribuna la doua nu inseamna ca vii doar sa mananci seminte si sa injuri fotbalistii sa stii. Nu mai fiti asa extremisti voi cei din peluza, ca la meciul cu Lyon, la 3-3 si 3-4, v-ati asezat jos sau strigati "Mitica, la puscarie". Ceea ce evident nu avea legatura cu meciul.

Daca stai la tribuna la doua nu inseamna ca vii doar sa mananci seminte si sa injuri fotbalistii sa stii. Nu mai fiti asa extremisti voi cei din peluza, ca la meciul cu Lyon, la 3-3 si 3-4, v-ati asezat jos sau strigati "Mitica, la puscarie". Ceea ce evident nu avea legatura cu meciul.

Inafara de semintarii care sunt la noi in peluza(si avem destui) nu s-a asezat nimeni jos. Iar "Mitica la puscarie" Nu cantam doar atunci cand suntem condusi. Nu are legatura cu meciul dar cu fotbalul are pentru ca din cauza acestui puscarias se umple stadionul de mancatori de seminte dotati cu goarne.

Conceptul meu este simplu. Vrei sa vii la meci sa-ti incurajezi? Atunci vino frate in peluza nu te mai duce in tribuna sa te plangi ca iti sufla aia seminte in cap.

Esti mare fan nuttline? Marsh ***** la tribuna sa nu va mai plangeti ca luati capace de la "Huliganii aia care vin la meciuri doar pentru scandal"

Super articolul!Si din pacate absolut adevarat.Ce salar or fi avand cei ce sunt nevoiti sa mature cojile dupa fiecare meci?Aia munca nene.

Stau la tribuna 2 si NU mananc seminte. Din pacate sunt multi (prea multi!) in jurul meu care le mananca mai ceva ca pe friptura. :(

Edited by n_am_kef