Marius

Dorinel Munteanu

97 posts in this topic

La multi ani Dorinele. De departe cel mai profesionist jucator si antrenor de la noi!

La multi ani Dorinele!

la multi ani,Dorinel!un adevarat profesionist care si-a dat viata pe teren indiferent de culorile pe care le-a aparat.

Dorinel Munteanu a dat Steaua in judecată deoarece clubul nu i-a achitat taxele catre statul german pentru veniturile pe care fostul international le-a dobandit pe vremea cand evolua in Ghencea, dar si din perioada in care i-a pregatit pe "roș-albastri". Cum resedinta lui Dorinel este in Germania, clubul din Ghencea trebuia să trimită banii din impozite statului german, insă n-a facut-o.

Astfel, la finalul anului trecut, fiscul german l-a somat pe tehnicianul Otelului să platească taxele pe banii câștigati la Steaua. Surse ProSport au aflat că suma pe care clubul din Ghencea trebuia să o achite se ridică la 95.000 de EURO. Dorinel sustine că fosta sa echipă nu l-a instiintat de aceste probleme, iar Dorinel a dat clubul in judecata

"Din pacate, desi nu am dorit, a trebuit să ajung cu cei de la Steaua in instanță. Am fost somat de anul trecut de catre fiscul german să platesc niste impozite catre stat, de care eu n-am avut cunostință. Vreau să vă spun sincer că Steaua Bucuresti nu mi-a adus niciodată la cunostintă eventualele imposibilități de plată sau intarzieri in ceea ce priveste aceste sume, pe care aveau obligatia de a le achita. Aici este vorba despre salariul meu net pe care l-am primit de la Steaua pe vremea cand eram jucator. Iar, din cate am inteles, si din perioada in care eram antrenor. Am incercat să rezolv pe cale amiabilă această problema dar cei de la Steaua nu mai recunosc aceste sume. I-am cautat pe domnul Argaseală si pe domnul Gherghisor. Avocatii mei stiu mai in detaliu toate datele acestui caz", a declarat Dorinel Munteanu pentru ProSport.

- Procurorii au inregistrat convorbiri telefonice din perioada in care Dorinel Munteanu antrena pe FC Argeș

- "sunt discutii mult mai clare si mai acuzatoare decit cele purtate de arbitri in dosarul coruperii de catre Penescu", spune un martor

- De-a lungul timpului, Penescu si Porumboiu l-au acuzat că ar fi trintit meciurile cu Steaua

### În perioada urmatoare, fostul mare international va fi audiat de DNA Pitesti intr-un dosar despre blaturile din fotbal

### "Nu am de ce să mă tem, dacă voi fi chemat voi raspunde la orice intrebari", a spus Munteanu

Penescu vorbeste. De fapt, a inceput de curind să ofere nume si fapte, după ce luni de zile a tacut. "Lumea fotbalului e teribil de inchisa Unii preferă să facă puscarie decit să dezvaluie ceea ce stiu. Dar să vedem cum", povestea un magistrat.

Arestat, eliberat, arestat si acum eliberat, agasat si pus sub presiune, Penescu a inceput să descrie culisele fotbalului, incercind să obtină clementa justitiei.

Prima victimă e gratioasa neasteptată si celebră: Dorinel Munteanu.

Episodul din Ghencea

Munteanu a antrenat FC Argeș vreme de 18 meciuri in sezonul 2006-2007. Și a fost acuzat de patronul pitestenilor după ce FC Argeș a pierdut cu 2-0 in Ghencea. La citeva luni, Penescu l-a dat afară si a spus: "Meciul din Ghencea mi s-a parut nu doar suspect, ci evident! Mi-am dat seama că echipa antrenată de el nu si-a jucat sansele in mod corect".

Mai multe inregistrari

Munteanu si-a dat in judecată fostul patron pentru calomnie, dar acest proces in derulare este cea mai mică dintre problemele lui.

Pentru că DNA Pitesti lucrează de citeva luni la un dosar despre blaturile din fotbal. Între copertile lui sunt mai multe transcrieri ale unor convorbiri purtate de Dorinel Munteanu. "sunt lucruri mult mai clare si mai acuzatoare decit cele purtate de arbitri in dosarul coruperii de catre Penescu", spune un martor.

Uimirea procurorilor

Pe inregistrari, Dorinel discută cu cineva din afara clubului sau despre bani si meciuri. Procurorii au fost pur si simplu uimiti. "Acest om e altceva decit declară la televizor", spunea Penescu despre el.

"Convorbirile sunt incredibile si nu-mi inchipuiam niciodată că poate exista un astfel de Dorinel Munteanu" - sursă

E o chestiune de timp pină cind Munteanu, acum antrenor la Otelul Galati, va fi chemat la audieri la DNA Pitesti.

"Peste tot a dat meciurile Stelei"

Penescu nu e singurul care a atacat constant si precis integritatea lui Dorinel. "FC Vaslui - Steaua a fost blat!", a strigat in martie 2008 Porumboiu, lansindu-se apoi in acuze si decizii la adresa lui Munteanu. "sunt suparat pe el fiindcă singurul jucator care crea probleme Stelei, Jovanovici, a fost schimbat de teamă să nu marcheze gol", a zis Porumboiu.

Ca si in cazul Penescu, pentru a-și apara reputatia, Dorinel l-a dat in judecată pe Porumboiu pentru calomnie. "La toate echipele pe unde a fost, si la CFR si la Pitesti, Munteanu a dat meciurile Stelei. Probabil i-a umflat cineva contul!", a tunat Porumboiu, intrind in proces cu fostul mare international.

Veriga de legatura

Fostii sai patroni au pus ceea ce au numit "blaturi" pe seama greutăților financiare ale lui Dorinel, ale carui afaceri s-ar dezintegra. Porumboiu a dat si numele verigii intermediare dintre Dorinel si Steaua: Aurel Marinescu, impresarul antrenorului si, totodata membru in partidul lui Gigi Becali. Marinescu a negat ferm orice implicare.

Culmea e ca la inceputul anului trecut, pină si Becali lega numele lui Munteanu de un aranjament, citindu-l ca sursa "Îl am martor pe Dorinel Munteanu că CFR a vindut meciul Rapidului acum trei ani". În acel moment, Munteanu statea pe banca clujenilor si a infirmat radical declaratia lui Becali: "Nu a fost nimic suspect la acel meci, nu stiu despre ce a vorbit Gigi".

Din nou telefonul mobil

Ieri, a aparut incă un element turbulent chiar dacă initial nenominal. Porumboiu a spus pe televiziuni că "un patron din Liga 1 a primit 10 sms-uri de la un antrenor advers care il asigura că nu va retrograda. Nu vorbesc pe presupuneri, ci pe ceea ce mi-a spus patronul respectiv". Izbucnirea a fost pusă imediat pe seama stilului coleric al lui Porumboiu si cunoscatorii s-au gindit că vrea să-și atace un vechi adversar. Pe cine?

Porumboiu a dezvaluit apropiatilor că patronul e Mititelu, a carui echipă s-a salvat in ultima etapa după ce a cîștigat meciul cu Otelul. Unde antrenor este Dorinel Munteanu.

134 de selectii are Dorinel Munteanu la "natională": e recordmenul prezentelor, devansindu-i pe Hagi (124) si Gică Popescu (115)

"Nu mi-e teamă"

Dorinel Munteanu spune că e gata să ofere orice explicatii procurorilor de la Pitesti si banuieste că telefoanele ii sunt ascultate

- Dorinel, stii că DNA Pitesti cercetează un dosar pe numele tau legat de investigatiile blaturilor din fotbalul romanesc?

- E prima dată cind aud. Nu mi s-a comunicat nimic, nu mi s-a spus nimic! Și nici nu mi-e teamă de aceste anchete. N-am ce să ascund.

- Ai raspunde pozitiv la o eventuală convocare pentru audieri?

- Sigur că da! sunt gata să raspund la orice intrebari ale procurorilor. Cind voi fi chemat, voi merge acolo fară nici un fel de probleme.

- Există informatii ca in ancheta Penescu ar fi oferit la DNA informatii incriminatoare despre tine.

- Cine stie ce poate vorbi un om sub presiune?! Eu oricum l-am dat in judecată pe Penescu pentru acuzele pe care mi le-a adus, iar la ultimul termen a venit si a explicat instantei că nu m-a numit niciodată tradator. A spus că s-a referit la altceva.

- Știi despre ce a sugerat ieri Porumboiu, că ar exista sms-uri trimise de un antrenor catre un patron advers, care primea asigurari că nu va retrograda? Ar fi vorba despre Craiova - Otelul?

- Dacă s-a referit la mine, va trebui să dovedească faptul că am trimis mesaje lui Mititelu. N-am avut nici un contact cu oameni de la Craiova, asa că e vorba numai de speculatii.

- Dar contacte cu oameni din anturajul Universității?

- Cu două zile inainte de meci am avut o discutie de citeva minute cu Piturca Doar lucruri private, nimic despre fotbal ori despre partida care urma.

- Întimplarea face că Piturcă s-a aflat lingă Mititelu in zilele anterioare partidei.

- Nici o legatura Eu cu Piti discut foarte des, ne auzim si de zece ori pe saptamină cu tot felul de probleme personale.

- Banuiesti că ai telefoanele ascultate?

- Foarte posibil! Nu m-ar surprinde!

gsp

Edited by Lari

Finantatorul Stelei este obligat de instanță să-i achite fostului international mai multe restante financiare, printre care si prima de instalare de 255.000 de dolari. Fostul international Dorinel Munteanu, in prezent antrenorul echipei Otelul Galati, iși va recupera banii pentru perioada ianuarie 2004 - iunie 2005, cand a jucat sub culorile Stelei.

Finantatorul echipei Steaua, Ciobanul, a dat din nou de belea! Magistratii Tribunalului Bucuresti il obligă pe latifundiar să-i platească fostului international Dorinel Munteanu peste 270.000 de dolari, plus dobanzile aferente, reprezentand restante din perioada 2004-2005 cand acesta juca la clubul din Ghencea.

Întrucat Dorinel Munteanu nu a putut obtine fară proces prima de instalare in Ghencea in valoare de 255.000 de dolari, salariile pe perioada in care a jucat la Steaua si nici plata chiriilor in Bucuresti, a dat in judecată clubul patronat de Ciobanul.

Latifundiarul a uitat de bani

Procesul a inceput după ce Dorinel Munteanu s-a trezit cu sechestru pe imobilul pe care il detine in Germania, intrucat nu si-a platit impozitele aferente veniturilor sale la Steaua in valoare de 95.000 de euro.

Rezident in Germania, Dorinel Munteanu a revenit la Steaua in anul 2003, la scurt timp după ce Ciobanul a devenit actionar majoritar al clubului din Ghencea. Alaturi de Steaua, Dorinel Munteanu a adus titlul de campioană in Ghencea in sezonul 2004-2005.

Ulterior, Munteanu a parasit Steaua, unde avea să revină trei ani mai tarziu, mai exact la 25 octombrie 2008, ca jucator-antrenor. În mai putin de două luni insă de la revenirea la Steaua, Dorinel Munteanu a parasit clubul din Ghencea, ca urmare a unui conflict cu patronul Ciobanul. În urma scandalului, Ciobanul a uitat" să-i mai achite lui Munteanu drepturile financiare, primele de instalare, chiriile, bonusurile si chiar salariul de 300 de lei pe luna din perioada in care a activat ca jucator.

Clubul patronat de Ciobanul a reclamat in instanță obligatia de a plati si impozitele. Oficialii Stelei au aratat că dacă nu au achitat prima de instalare de 255.000 de dolari nu au de ce să platească si impozite. Dorinel Munteanu a reclamat insă că singurele impozite pe care le-a platit Steaua catre statul roman sunt pentru salariul lunar de 300 de lei, sumă prevazută in contractul inregistrat la Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM).

Pentru a nu mai plati impozite, Ciobanul nu a prezentat la ITM si anexele contractului, unde erau prevazute prima de instalare si bonusurile. Munteanu a aratat instantei că nu a avut cunostință despre eludarea legilor de catre clubul din Ghencea.

Anexa financiară face parte integrantă din contractul individual de munca astfel incat pentru veniturile de natură salarială prevazute in anexa angajatorul are obligatia de plată a contributiilor prevazute de lege", a sustinut Dorinel Munteanu in cererea de chemare in judecată de la Tribunalul Bucuresti.

Interogatoriul, refuzat

Chemati la interogatoriu in instanță in procesul cu Dorinel Munteanu, oficialii Stelei au refuzat acest procedeu, iar magistratii au concluzionat că lipsa raspunsului reprezintă o recunoastere deplină a pretentiilor lui Dorinel Munteanu".

Pe cale de consecință, judecatorii au decis obligarea Clubului Steaua la plata contributiilor aferente salariului si tuturor veniturilor de natură salarială acordate lui Dorinel Munteanu, in conformitate cu contractul individual de munca pentru perioada 27 ianuarie 2004-30 iunie 2005, precum si majorarile de intarziere aferente acestor sume.

A rupt legaturile cu Steaua

Contactat de reporterii Adevarul", Dorinel Munteanu a precizat că oficialii Stelei nu i-au achitat aceste datorii si nici nu l-au contactat vreodată pentru rezolvarea litigiului.

Nu am mai tinut nicio legatură cu cei de la clubul Steaua", a explicat Dorinel Munteanu. Antrenorul de la Otelul Galati a precizat că incă nu si-a achitat datoria catre Fiscul german. Se asteaptă rezultatul final al proceselor din Romania. Fiscul german mi-a consemnat această datorie pe cartea funciară a proprietății mele", a aratat Munteanu.

"Nu mi s-au achitat datoriile si nici n-am fost contactat de cei de la Steaua. Nu am mai tinut nicio legatură cu cei de la clubul Steaua."

Dorinel Munteanu, antrenor Otelul Galati

Încă un proces

Dorinel Munteanu mai are un litigiu cu Steaua, la Tribunalul Caraș Severin. Acest dosar, separat de judecatorii de la Bucuresti, are ca obiect achitarea de catre clubul Steaua a unor impozite si contributii la asigurarile sociale datorate catre statul roman.

Procesul are termen la 7 decembrie 2010. Judecatorii severineni au obligat clubul din Ghencea să aducă mai multe documente din perioada februarie 2004- iunie 2005: statele de plata registrul de incasari si plăți, situatia privind imobilele si autoturismele folosite de antrenor.

Adevarul

Crezi intr-un titlu adus la Galati?

De ce nu? Suntem pe locul 1 la jumatatea campionatului. De ce nu am fi si la final? Mai ales acum, cand baietii au inteles pe deplin că munca e secretul. Important este că toti credem in asta si in ce facem aici.

Care este principala contracandidata

Din moment ce toti spun că iși doresc titlul, inseamnă că sunt contracandidati. Poate mai putin Clujul, că sunt 14 puncte... Timisoara pare cea mai periculoasa A reusit un tur fară infrangere, e un club puternic. Toate insă depind de noi.

Te temi că Otelul va primi piedici prin metode de culise?

Nu cred in asta. Ar fi prea rusinos să se recurgă la murdarii. Și prea periculos, după arestarile DNA de la Pitesti. Cred că arbitrii se vor ridica la inaltimea pretentiilor.

Dacă ar fi ramas Piturcă in Ghencea, ar fi fost Steaua acum principala contracandidată sau chiar lider in fata Otelului?

E greu de spus, dar e cert ca dacă l-ar fi avut pe Piti, Steaua ar fi avut mult mai mare stabilitate. Și Craiova la fel, dacă era lasat să lucreze!

Cum vezi situatia actuală de la Steaua?

Nu vreau să spun prea multe. Doar ca pentru a te considera valoros, ai nevoie de rezultate. Ce s-a intamplat in ultimii cinci ani la Steaua spune totul despre starea lucrurilor.

Ai mai antrena vreodată in Ghencea dacă Ciobanul ti-ar face vreo propunere?

Nu, e exclus! Dar repet: nu mai vreau să vorbesc despre Steaua.

Rapă nu a devenit prea valoros pentru Galati?

Cornel a crescut mult, dar nu numai prin calitățile lui, ci si datorită echipei. Are incă multe de perfectionat in jocul sau. De pilda incă are de lucrat la faza ofensiva la centrari. De aceea, i-aș recomanda să mai ramană un timp la Galati.

Repeti mereu cuvinte ca "efort", "alergare". Tu mai poti să joci? Te-ar tenta să mai intri fie si cateva minute?

Deloc. Cred că a fost o greseală că am continuat să joc, fiind si antrenor. Poate ca uneori, antrenorul Dorinel Munteanu lua decizii gresite pe fondul efortului depus de jucatorul Munteanu. La un moment dat am renuntat complet să mai joc si a fost bine. Vad fotbalul altfel de pe margine.

Se consideră că nu ai plamani. Daca totusi, ai dori să joci, ai mai face față?

Am o veste proastă pentru voi: Dorinel Munteanu are plamani si a imbatranit (rade). În sfarsit, pot să zic si eu că mă depășeste ritmul actual. La un "cinci contra doi" mai pot. Atat!

Ne calificam la Euro 2012?

E greu. Nu sunt pesimist, dar e greu. E trist că am ajuns să ne facem probleme chiar si pentru meciul cu Luxemburg.

Mutu are capacitatea să fie salvatorul situatiei?

Depinde de forma Cu tot respectul pentru Adi, dar numai dacă va fi intr-o formă excelentă va putea fi util. Mutu intr-o formă normală nu mai poate ajuta echipa! Multi traiesc in continuare cu sentimentul că e vorba de Adi Mutu cel de acum câțiva ani, dar nu stiu dacă mai e cazul.

"Secretul Otelului stă in rabdarea presedintelui Marius Stan. Uitati-vă: toti antrenorii care vin la Galati stau minimum doi ani. Ai timp să-ți pui in aplicare ideile" - Dorinel Munteanu, antrenor Otelul Galati

"Țelul meu ca antrenor este să ajung să profesez in Germania. Dacă aș antrena pe FC Koln, unde e a doua mea casa mi s-ar indeplini un vis" - Dorinel Munteanu, antrenor Otelul Galati

Jucatorii pleacă la Galati, Dorinel, in Olanda

Galățenii vor pleca azi catre casă după stagiul de la Poiana Brasov, dar nu vor fi insotiti si de antrenorul lor. Dorinel Munteanu va lua drumul Capitalei, urmand ca in această dimineață, in jurul orei zece, să decoleze spre Olanda. Motivul este unul simplu: fiica sa va incepe luni facultatea in "Țara lalelelor", iar "Neamtul" iși doreste să fie alaturi de ea macar cateva zile inainte să se deplaseze alaturi de echipa sa in Turcia, pentru al doilea cantonament al iernii. În ultima zi Munteanu a decis să anuleze sedintele de pregatire. Tehnicianul si-a lasat elevii să se relaxeze la SPA-ul hotelului. "Am hotarat să le acord un bonus, asa, ca de final de cantonament", a explicat "Neamtul".

ProSport

nu este Dorinel Munteanu mare stelist, dar este un profesionist adevarat, si are tot respectul meu. ii doresc din toata inima sa castige acest campionat. si ii mai doresc sa ajunga sa antreneze si la Koeln, eram in Germania in perioada cand juca el acolo si cred ca este si acum apreciat pentru ce a facut acolo...

mai mult insa ii doresc sa ajunga sa antreneze echipa nationala!

Nu era rau sa fi ramas mai mult la noi Munteanu,nu doar 8 meciuri sau cat a stat...

Otelul Galati se pregateste de Liga Campionilor cu fani care ii cheamă la salut pană si pe masorii "Ciorbă" si Nelu si cu un antrenor lipsit de gesturi reprezentative pentru cea mai importantă competitie europeana dar care iși asează jucatorii in teren precum un sahist.

Liga Campionilor la Galati: fanii il cheamă la salut pe "Ciorbă", Munti "reciclează" o guma

"Penaaa! Penareeeeere! Coboară mai mult! A doua minge, atenti la a doua minge Filip! Costineeee! Nu vă retrageti prea mult", e semn că a inceput meciul cu Victoria Branesti. "Munti" iși incepe recitalul strigand cat il tin plamanii catre jucatorii pe care ii asează pe teren ca pe tabla de sah sau ca intr-un joc de strategie militara Dorinel Munteanu iși asează elevii "cu mana", fiecare dintre ei fiind atenti la indicatiile antrenorului care o poate duce pe Otelul Galati in Liga Campionilor.

Desi fotbalistii galățeni il ascultă orbeste pe fostul mare international, executiile lor nu sunt intotdeauna cele mai fericite. Semn că Munteanu nu lucrează cu alde Messi, dar munceste din greu pentru a da o față "materialului" pe care il are la dispozitie.

"Munti" se enervează de multe ori, iși iese din pepeni, iși aruncă in mană guma pe care o mesteca scuipă de cateva ori nervos si apoi o bagă la loc in gura

Aproape o sută de suporteri galățeni au inteles importanta momentului prin care trece echipa lor si au fost prezenti la partida de la Chiajna. Atitudinea lor e radical schimbată față de un sezon obisnuit, acum fiind "indreptățiti" să poarte un razboi cu rivalele "netraditionale" lor, Steaua, Dinamo, Rapid sau Timisoara. Rivalitatea pentru cea mai bună echipă a Moldovei a fost uitata Otelul nu se mai bate acum cu Poli Iasi sau Ceahlaul Piatra Neamt se luptă pentru a reprezenta Romania in Liga Campionilor.

Înaintea meciului, fanii n-au uitat niciun membru al clubului prezent pe gazonul de la Chiajna. Îi cheamă la salut inclusiv pe masorii "Ciorbă" si Nelu. Par o familie mare, doar salutul e putin diferit față de anii trecuti. Acum, toată lumea salută injurand-o pe Steaua, in stilul galeriilor bucurestene Dinamo si Rapid. "Ciorbă" strigă timid alaturi de galerie, dar refrenul se schimbă imediat: "Cine e pe primul loc, cine e pe primul loc, Otelul e, Otelul e!".

Meciul continuă in teren cu un Munteanu ale carui predictii de dinaintea meciului se adeveresc acum. Branestenii sunt mai determinati decat oricand la meciul cu Otelul. Par mai motivati decat in oricare dintre partidele disputate pană acum, desi matematic sunt in B. La anul vor juca "la matineu".

În orice moment de pauză din teren, jucatorii galățeni iși intorc privirea spre banca tehnica acolo unde se află antrenorul care i-a dus pe primul loc al clasamentului cu trei etape inainte de finalul sezonului. Și Munti are cate o indicatie aproape pentru fiecare. "Copile, hai mai in joc, cu curaj, e bine, e bine", ii spune lui Bus jucatorul de 23 de ani care mai evoluase titular pentru Otelul in acest sezon o singură data in septembrie 2010, cu FC Vaslui. Și Buș nu-l dezamageste pe "Munti". Prinde curaj in careul gazdelor in minutul 30, iși ia inima in dinti si sutează la coltul scurt, reusind deschiderea scorului. O bucurie scurtă pentru Dorinel Munteanu, care iși flutură mainile in aer, imensă insă pentru cei care stateau pe banca tehnica

Se apropie pauza si Munteanu e din ce in ce mai nelinistit in spatiul tehnic. Jucatorii stiu pe cine să marcheze la o ultimă fază fixă a primei reprize pentru Victoria Branesti, "Munti" insistand insă ca Pena să aibă grijă de capitanul oaspetilor, Sergiu Bar. Branesteanul se demarcă si loveste mingea periculos cu capul, dar tusierul deja flutura steagul pentru un ofsaid.

Tehnicianul, intr-o criză de nervi, loveste cu pumnul banca de rezerve si ii reprosează atacantului marcajul larg, dar Pena reactionează surprinzator pentru niste jucatori obisnuiti să nu iasă din cuvantul profesorului lor, spuandu-i antrenorului: "A fost ofsaid, Munti!" Dorinel il ceartă si mai rau si-l indeamnă să joace faza pană la capat, indiferent de semnalizarea arbitrului.

Pauza le prilejuieste suporterilor galățeni să scandeze refrenul preferat "Campionii, campionii, ole, ole, ole!", iar repriza a doua incepe cu probleme pentru Munteanu. Salageanu acuză o accidentare si este nevoit să-l schimbe. Vrea să-l introducă in teren pe Samuel Cojoc, dar are probleme. Arbitrul de rezervă nu e de gasit. Arbitrii nu par conectati la importanta partidei. Au venit intr-un echipament asemanator al gazdelor.

"Draganescule, Draganescule! Băăă, n-auzi". Arbitrul de rezervă are insă un dialog cu tusierul. "Băăă, Draganescu, ce faci, ma Vii să facă schimbarea sau nu?". Arbitrul de rezervă il aude pe Munteanu, dar problemele nu se opresc aici. Draganescu anunță schimbarea insă centralul Georgian Ionescu nu e de acord cu ea. Nu-l gaseste pe foaia de joc pe Samuel Cojoc. "Nu-l am pe foaie, nu-l am". Din tribune apar comentarii rautacioase: "Joacă pe fals, să nu intre in teren". Ionescu dă insă de cap misterului. "Aaa, gata, mă uitam pe jucatorii care sunt in teren", iar Munteanu reuseste să facă schimbarea.

Însă si antrenorul Victoriei face o schimbare. Zuluf ii ia locul lui Valentin Simion si la prima atingere de minge inscrie pentru Victoria. Munteanu nu le reprosează nimic jucatorilor si ii indeamnă să-și vadă de joc.

Îl cheamă imediat de la incalzire pe Gabriel Paraschiv si veteranul galățenilor nu-l dezamageste, reusind să marcheze in minutul 90 al meciului. Jucatorii si membrii bancii tehnice se duc să-l imbrățisese pe Paraschiv, Munti fuge in directia opusă si se opreste la galeria venită de la Galati. E urmat apoi si de echipa dar el a terminat deja bucuria. Nu il afectează nici protestele gazdelor la adresa arbitrilor, care reclamă fault in atac si ofsaid la golul lui Paraschiv, acum se gandeste deja doar la meciul decisiv din etapa viitoare, de pe teren propriu, cu echipa de pe locul doi, FC Timisoara.

Florin Radu, Mediafax

"Neamtul" a câștigat procesul cu Ciobanul, iar patronul Stelei a fost obligat de instanta de judecată să ii dea lui Munti 270.000 de dolari.

Această sumă reprezintă datoriile neplatite de clubul Steaua catre stat pentru perioada in care actualul antrenor al Otelului juca in Ghencea.

Fiscul german l-a obligat pe fostul international să iși achite impozitele restante din perioada ianuarie 2004 - iunie 2005, in valoare de aproape 100.000 de euro, exact perioada in care jucase pentru Steaua. Salariul lunar al lui Munteanu in Ghencea era de 15.000 de dolari.Pentru că Steaua nu a vrut să achite pe cale amiabila aceste restante, Munteanu a angajat o casă de avocatură care să il ajute in acest demers.

Curtea de Apel Bucuresti a confirmat practic decizia tribunalului de la sfarsitul anului trecut cand Steaua a fost obligată să ii achite sportivului darile sociale catre stat.

Pro TV

Dorinel Munteanu a mai câștigat un proces impotriva lui Ciobanul. Magistratii Tribunalului Caraș-Severin au admis cererea formulată de fostul antrenor al Stelei si a obligat clubul bucurestean să-i platească 95.000 de euro pentru taxe si impozite neachitate.

Actualul antrenor al echipei Otelul Galati nu a vrut nici in ruptul capului să renunte la banii promisi de Ciobanul si a deschis o sumedenie de procese impotriva clubului din Ghencea. Becali a fost obligat de instante să-i platească lui Dorinel Munteanu 270.000 de euro, restante financiare, la care se adaugă acum si alti 95.000 de euro pentru neachitarea unor taxe, impozite si asigurari sociale pentru pensie si sanatate.

Decizia a fost luată de judecatori la doi ani si jumatate de la introducerea actiunii. Procesul a fost deschis de Dorinel după ce a fost obligat să-și platească impozitele pentru veniturile din perioada 2003-2005, cand a activat la Steaua. Mai mult, bunurile lui Dorinel din Germania au fost puse sub sechestru la cererea fiscului german. Decizia Tribunalului Caraș-Severin nu este definitiva.

CanCan

Dorinele, tine-te de cuvant!

Dorinel Munteanu consideră Steaua că fiind cea mai urată perioadă din carieră să și anunță că nu vrea să mai revină in Ghencea cat timp Ciobanul va fi patron. :bananadance:

Fostul antrenor al Oțelului a ramas marcat de scurtul mandat pe care l-a avut in Ghencea și nu mai poate nici macar să pronunțe numele lui Ciobanul.

Dorinel Munteanu spune că s-a simțit umilit, motiv pentru care nu vrea să mai audă de Steaua.

"A fost singurul moment din cariera mea, ca jucator si antrenor, cind m-am simtit umilit de felul in care a procedat cu mine acel personaj. Nu sunt ranchiunos, dar nu pot accepta asemenea umilinte, iar eu la Steaua nu mă voi intoarce vreodată cit timp este acel finantator. După ce pleacă el, vin cu dragă inima pentru că Steaua a insemnat intotdeauna foarte mult pentru mine, iar fanii sunt extraordinari", a spus Dorinel pentru Fanatik.

Hehe, multi au spus asta, putin s-au tinut de cuvant. Nu stii niciodata la ce sa te astepti.

Cam toti cei ce au facut astfel de declaratii au ajuns imediat sub "aripa ocrotitoare" a razboinicului,ingropand securea razboiului de dragul........"Stelei".

Sa-i mai crezi?

Tehnicianul Dorinel Munteanu a declarat, joi, in cadrul conferintei de presă in care a fost prezentat oficial in functia de antrenor principal al echipei Dinamo, că preluarea formatiei alb-rosii reprezintă o nouă provocare pentru el in fotbalul romanesc.

"Pentru mine ziua de azi este foarte importantă pentru că mă intorc după 20 de ani la echipa care mi-a deschis drumul spre fotbalul din Vest, echipa care mi-a deschis drumul spre echipa nationala Sunt foarte bucuros că am luat această decizie, Dinamo e o nouă provocare pentru mine in fotbalul romanesc. Împreună cu jucatorii, conducerea adiministrativă si suporterii voi readuce Dinamo acolo unde a fost cu putin timp in urmă", a spus antrenorul.

El a adaugat că primul sau scop la Dinamo este să le redea jucatorilor increderea in propriile forte. "Nu am venit să vand iluzii aici, am venit să investesc priceperea mea la Dinamo. Vreau să obtin maxim din jucatorii care se află acum in lotul echipei, de aceea nu discut acum despre transferuri. De fapt, in decizia mea a fost un argument in plus faptul că Dinamo are in momentul de față un lot valoros. În primul rand, vrea să le redau increderea baietilor, pentru că acesta este un punct vulnerabil acum. E un prim pas pe care trebuie să-l fac incepand de azi la Dinamo", a afirmat Dorinel Munteanu.

Prezent la conferinta de presa actionarul FC Dinamo, Ionuț Negoiță, a declarat, că obiectivul noului antrenor in acest sezon este clasarea in primele trei pozitii ale Ligii I. "Dorinel Munteanu si-a asumat prin contract că Dinamo va ocupa unul din primele trei locuri ale clasamentului Ligii I. El are toată sustinerea actionarilor si sunt convins că si suporterii il vor sustine. Trebuie să avem rabdare pentru că Dinamo este o echipă in reconstructie si sunt convins că vor aparea si rezultatele", a spus Negoiță.

Tehnicianul Dorinel Munteanu a precizat faptul că va colabora cu administratorul delegat al clubului, Cornel Dinu, in ceea ce priveste pregatirea tactică: "Voi colabora cu Cornel Dinu, e un om valoros, un om de fotbal si avem nevoie de oameni valorosi langă echipa Din staful tehnic fac parte secunzii Yuksel Yesilova si Catalin Ciorman. Și in cateva zile voi mai aduce un antrenor secund. De asemenea, domnul Constantin Niculae (n.r. - preparatorul fizic) va ramane alaturi de echipa Tot staful va contribui la pregatirea fizica Una dintre placerile mele este pregatirea fizica dar nu vreau să ii sperii pe baieti. Nu vreau să comentez situatia (n.r. fizică) in care se gasesc ei acum".

Munteanu spune că vrea să uite perioada petrecută la Steaua si că va incerca să-i convingă pe fanii dinamovisti să-l accepte in ciuda trecutului sau de jucator si antrenor la formatia rivala "Niciodată nu a fost Steaua un impediment pentru mine, nu mă va impiedica să-mi fac treaba. Vreau să depășim orice echipă din campionat. Sunt convins că suporterii vor fi alaturi de mine si că se vor bucura de ceea ce vor vedea la Dinamo. E clar, voi avea o discutie cu suporterii. Sper că vor intelege. Nu imi fac probleme pentru că si suporterii vor să vadă echipa mult mai bine decat e acum. Pentru mine despartirea de Steaua a fost un moment extrem de nefericit si nu vreau să mai vorbesc despre asta. Nu am uitat niciodată prima echipă care m-a lansat in fotbalul mare. Sper să fie un nou inceput pentru Dinamo", aa firmat el.

Antrenorul si-a propus ca Dinamo să obtină cat mai multe puncte in etapele ramase de disputat in acest an. "Dinamo trebuie să se concentreze pe cele sase etape care au mai ramas. Sunt convins că fotbalistii pot mai mult decat au aratat in ultimul timp, nu voi face nicio diferență intre jucatori, vreau doar să respecte ce le cer si să dea totul pe teren. Nu vreau să vorbesc acum de câștigarea campionatului, acum a inceput o urmarire a echipelor din fruntea clasamentului. Vreau să mă gandesc la urmatorul pas, nu la urmatorii zece. Îmi doresc foarte mult un titlu cu Dinamo, insă nu vreau să promit nimic, sper să reusesc", a mai spus Munteanu.

O fi facut Primaria Sectorului 2 canalizarea pe Stefan cel Mare?

Cu Dorinel in Groapa ne asteapta inundatiile.

Stie cineva care-i debitul lui Dorinel ?

Intelegeti voi ce-am zis

Dorinel Munteanu se pregateste pentru cea mai dificilă aventură din cariera sa de antrenor, după ce a semnat cu ocupanta ultimului loc din prima ligă rusa Mordovia Saransk. O misiune dificilă pentru Neamț , care preia o echipă nou-promovata la debutul ei pe prima scenă a fotbalului rus, cu doar 9 puncte in primele 19 etape. La doar sapte insă de Krilia Sovetov Samara, care ocupă locul 14, ce asigură disputarea barajului pentru supravietuire in fata unei echipe din Liga secunda

Reprezentantă a orasului Saransk, capitalei republicii Mordovia, cu circa 300.000 de locuitori, noua echipă a lui Munteanu nu impresionează prin traditie (a jucat in Liga a treia rusă pană in 2010) sau prin valoarea lotului (13,3 milioane, a doua cea mai mică din prima ligă), ci prin proiectele de viitor.

Conform agentiei R-Sport, la Saransk se va construi un stadion de 44.000 de locuri, o replică a celebrului Allianz Arena din Munchen, care va gazdui meciuri la Cupa Mondială din 2018. Nu am visat niciodată că vom putea organiza o asemenea competitie, va fi ceva inedit si o amintire superbă pentru oamenii de aici. Nu avem traditie in fotbal, insă incercam să construim o echipă frumoasă , a spus unul dintre sefii Mordoviei pentru sursa citata

"Rusii mi-au prezentat un proiect foarte interesant si serios. Mai multe nu stiu despre Mordovia. Pe 10 am reunirea si sper să fac lucruri cat mai bune acolo", Dorinel Munteanu, antrenor Mordovia Saransk.

- Distanta care desparte Bucurestiul de capitala Republicii Mordovia, Saransk, este de 2.175 kilometri.

- În timpul Uniunii Sovietice, una dintre cele mai importante baze militare se afla langă Saransk si functiona ca un mini-oraș inchis.

- Instrumentul muzical traditional care este folosit doar in Republica Mordovia este puvama si se aseamană cu un cimpoi.

- Primul transfer pentru Munteanu ar putea fi turcul de origine braziliană Mert Nobre, pe care sefii Mordoviei vor plati 2,5 milioane de euro echipei turce Mersin Idmanyurdu. Nobre (32 de ani), care a mai trecut in carieră pe la Fenerbahce si Besiktas a marcat 9 goluri in 16 meciuri pentru Mersin.

"Este clar că voi face tot posibilul să raman in strainatate, să antrenez unde sunt apreciat. Cred că am facut ceva pentru fotbalul romanesc, dar am primit altceva. Acesta a fost si un motiv de a parasi Romania, oamenii care au facut ceva pentru fotbal nu sunt respectati. Aprecierea din partea altora a fost foarte umilitoare. Nu vă inselati, asa este, mi-au dat lacrimile. Cand mă gandesc la perioada petrecută in Romania, nu pot să trec asa usor peste aceste momente"