Marius

Dorinel Munteanu

97 posts in this topic

Nu ca as crede ce spune Penescu, da' daca stau sa ma gandesc la cum a plecat Dorinel de pe unde a antrenat... blaturi la cefere, blaturi la Vaslui, blaturi la Pitesti... poate ca jijelu si-a gasit in sfarsit un antrenor cu "caracter"....

Valeu :no: Nu blat..

Sper sa nu se fi gandit jjj asa....

Bine ai venit Dorinele! Sper sa fii lasat sa-ti faci treaba, dar greu de crezut asta...

Dorinele, vei fi doar de fatada, din loja tot Ciobanul decide, mai mult de 2 luni nu rezisti aicea.

Daca va fi lasat sa-si faca treaba Dorinel va face performanta.Insa greu de crezut,ciobanul este mai retardat pe zi ce trece.sper sa crape intr-o zi.

Forza Steaua

Ce au spus despre Dorinel Munteanu fostii elevi (din gaozeta):

Face antrenamente intense, scurte și diversificate, e prieten cu jucãtorii, dar împarte amenzi pentru indisciplinã, comunicã des cu șefii și nu e un sfînt pe bancã

Super-antrenor! Aceasta este concluzia celor cu care Gazeta Sporturilor a discutat ieri despre tehnicianul Dorinel Munteanu, noul "principal" din Ghencea. Munti a fost radiografiat din 3 unghiuri diferite: de foști elevi, de foști conducãtori și de arbitrii care au oficiat la meciurile lui.

CE SPUN JUCÃTORII

Doi dintre foștii sãi elevi, Vasile Jula și Adrian Anca, l-au caracterizat ieri pe Dorinel. "În timpul ședințelor de pregãtire nu te plictisești deloc, pentru cã antrenametele sînt diversificate. Dorinel impune respect în vestiar, fiind un tehnician cu personalitate. Este extrem de corect fațã de jucãtori, iar în cazul în care unul greșește, indiferent de numele lui, este trecut pe banca de rezerve, iar cel care se antreneazã perfect va fi titular, chiar dacã trebuie scos un veteran din teren", a spus Vasile Jula, jucãtor antrenat de Dorinel la CFR Cluj.

"Cele mai frumoase antrenamente fãcute de mine de cînd sînt în fotbal au fost cu Dorinel antrenor. Scurte, intense și diversificate. Cuprindeau și multã tacticã, el fiind adeptul unui fotbal foarte ofensiv, de aceea a impus acel sistem 4-3-3, cu un vîrf împins și douã extreme lîngã el", a spus și Adrian Anca.

Marius Bilașco, fostul atacant al lui FC Argeș, unde Dorinel a antrenat în sezonul 2006-2007, vorbește și el la superlativ despre Munteanu. "Am numai cuvinte de laudã. ªi ca antrenor, și ca om. Avea un fel al lui de a te face sã te antrenezi la capacitate maximã. E foarte, foarte apropiat de jucãtori

"Deși era foarte apropiat de jucãtori, scoțîndu-ne la restaurant o datã pe sãptãmînã, era și foarte drastic. Dãdea amenzi pentru orice act de indisciplinã. De exemplu, dacã vorbeai la telefon la masã trebuia sã plãtești o sutã de euro"

Adrian Anca, atacant Gloria Bistrița

"Îi plãcea sã joace de fiecare datã cu 3 atacanți, fie cã sistemul era 4-3-3, fie cã era 4-3-1-2. Ne spunea mereu cã vrea sã vadã cît mai mulți oameni apãrînd la finalizare"

Marius Bilașco, fost atacant FC Argeș

CE SPUN CONDUCÃTORII

Omul care l-a lansat pe Dorinel Munteanu în calitate de antrenor principal la CFR Cluj, Iuliu Mureșan, spune cã actualul antrenor al roș-albaștrilor e în primul rînd un om de calitate. "Dorinel e superbãiat și un profesionist desãvîrșit. Nu este un tip conflictual și este foarte aproape de vestiar. Dupã ce se știa echipa pe care o bagã în teren, venea și discutam, dar niciodatã nu am impus un anume fotbalist", a spus Mureșan.

Patronul lui FC Argeș, Cornel penescu, a dat uitãrii diferendul cu Dorinel. "Haideți sã fim serioși, Lãcãtuș n-a fãcut mare lucru pe unde a fost, UTA, Ceahlãul, Steaua, dar Dorinel a realizat lucruri importante și cu CFR, și cu Vaslui. Înseamnã cã e un profesionist"

Adrian Porumboiu l-a acuzat dur chiar și dupã ce el a plecat de la Vaslui. "E omul Stelei, a fãcut blat în meciul direct", a spus Porumboiu dupã Vaslui - Steaua 0-1, în 2008.

"Nu vreau sã mai intru în polemicã, așa cã lui Dorinel îi transmit mult succes pe banca Stelei. Totuși, aceastã mutare a arãtat cã ceea ce am spus despre el e adevãrat"

Adrian Porumboiu

ce spune porumb-boy despre Dorinel seamana cu prostul care vorbeste urat despre o super femeie careia nu a putut sa i-o traga pentru ca nu a avut erectie...

Stai linistit ca incepe iar Gigel cu valize in retur si nu o sa rateze Dorinel locul 2. Oricum cat timp o avem 2 echipe in Liga nu o sa mai vedem locul 1. Iar cine crede ca in iarna se vor face transferuri adevarate se inseala. Vom avea parte tot de jucatori mediocrii gen Dayro si Pepe Moreno cu care ne vom face treaba in campionatul intern(locul2) si ciobanul va fi multumit. Din pacate avem doar 2 jucatori de certa valoare Goian si Radoi care abia asteapta sa scape de cioban.

Dayro e mediocru. Arthuro, Lovin, Banel, Kapetanos nu sunt fotbalisti; Radoi si Goian de-abia asteapta sa plece; Ov Petre, Sekely, Stancu accidentati. Petre Marin pensionar; Zapata gafeur

Intebarea se naste: De ce este Lacatus un antrenor slab, in conditiile in care a acces in UCL contra GAlatei cu astfel de jucatori?

Nu e frumos ce spui la adresa lui Dayro si Zapata, a celor lalti da, 1. Dayro e pur sange atacant(din aceasta cauza ma bucur chiar f mult ca a plecat Lacatus) si sincer nu are cu cine juca.(daca i fi jucat si fotbal pe un teren de iarba la vreo echipa stiai ce trebuie sa joace Dayro, nu sa stai la fifa si sa joci cu ei pe calculator) un om nu poate sa faca totul intr-o echipa asa ca stai cuminte acolo si abtine-te, mai trage o fifa si bea niste suc de mere!!! distrusi ca voi ma enerveaza 2. Zapata,hmmm, cre ca nu esti un fan Steaua,nu cred ca trebuie sa spui ceva de Zapata. clar.

Acelasi lucru si cu Toja, fratilor e jucator de banda stanga nu dreapta nu la inchidere nu fundas nu portar !!! Daca joaca titular in locul prostului ala de Semedo o sa fie altceva asta e cert !!!

Dezvãluiri inedite despre trecutul actualului tehnician al Stelei, povestite chiar de profesorul sãu de educație fizicã. Acesta își amintește cum Dorinel Munteanu alerga câte 800 de metri în pauza mare, se îmbufna când pierdea o partidã de șah și mergea în portbagajul unei Dacii pentru a juca fotbal.

“Pe Dorinel nu l-a ajutat niciodatã fizicul, era firav, a trebuit sã munceascã dublu toatã viața ca sã compenseze lipsa asta. Dar a crezut mereu cã poate sã reușeascã în orice își propune. A avut el Steaua lui, care a avut grijã de el.

În școalã era peste tot, la fotbal, la tenis de masã, la atletism, nu rata nimic, fãcea parte din toate echipele noastre. Noi aveam și mai puțini elevi ca alte instituții, așa cã Dorinel evolua la mai toate disciplinele când fãceam întreceri cu alte școli, din alte sate.

Își dorea atât de mult sã facã sport, încât atunci când mergeam în deplasare la unele meciuri de fotbal se arunca direct în portbagajul Daciei cu care plecam! Se buluceau câte zece în mașinã, dar Dorinel alegea mereu portbagajul. Îi plãcea lui acolo!

Se pregãtea și în pauza mare dintre ore, alerga câte 800 de metri, apoi o lua de la capãt. Mai râdeau unii de el când îl vedeau așa mic și harnic, dar el își vedea de treabã.

ªi șahul i-a plãcut la început, dar se supãra dacã pierdea câte o partidã și nu mai scoteai o vorbã de la el cu orele, așa de îmbufnat era. Pânã la urmã, a ales bine și s-a concentrat spre fotbal”, povestește Mãrãșescu, profesorul de sport al lui Munteanu.

Sursa: Libertatea

mult succes ca din iarna oricum te da afara Jiji ;)

inca nu e antrenorul Stelei , cica inca nu si'a reziliat contractul cu U...amatorismul la Steaua persista inca si cred ca va mai dura ceva timp

Edited by Robinson Rufay Zapata

Despre Dorinel, n-am ce spune. Nu conteaza ca s-a afirmat la Dinamo ca jucator. Pentru mine, reprezinta unul din baietii de aur ai generatiei lui Hagi, unul dintre cei care m-au facut sa plang de fericire, prin golul egalizator cu Anglia, la Euro 2000. In rest, nu stiu prea multe despre el, l-am respectat cat a fost in Ghencea ca jucator, dar mai ales ca e unul din putinii antrenori care nu au vorbit urat despre Steaua. Nu pot sa-mi pun mari sperante in el, pentru ca a antrenat echipe de mijloculul clasamentului si in ciuda faptului ca a mai facut cate ceva pe unde a fost, nu stiu daca se preteaza a fi antrenorul Stelei. Deocamdata sunt retinut in ceea ce-l priveste. M-a dezamagit putin prezentarea de la conferinta de presa, unde stim cu totii ca maestrul oier l-a eclipsat, tinand capul de afis, in timp ce Dorinel a fost rezervat in declaratii, neavand loc de prostul satului. Pe de alta parte, as fi bucuros sa vad un sistem 4-3-3 implementat in Ghencea, dupa experientele gen Olaroiu, Hagi sau Lacatus. Nu sper in minuni, dar macar intr-o inviorare a jocului in compartimentul ofensiv unde ducem o lipsa evidenta de idei.

De la meciul din seara asta nu stiu ce sa astept. Pe de-o parte sunt atat de dezamagit de evolutia lucrurilor in ultima perioada, de la echipa, la suporteri, inclusiv conducere, incat mi-e realmente scarba sa ma mai uit la meciuri. Voi fi cu sufletul alaturi de baieti si sper ca macar cei romani sa aiba demnitatea sa lupte pentru fiecare minge, in ciuda problemelor din vestiar, legate de conducere, salarii si Dumnezeu mai stie ce. Mi-ar placea sa-l vad pe Rica in teren, cel putin o repriza, pentru ca stiu ca isi doreste din tot sufletul lui de stelist sa ii umileasca pe spurcatii aia. Pentru 90 de minute sa uite de probleme, de mama, de tata, de salarii, de Becali, de orice, dar sa-i calce pe ochi pe avortonii aia si sa demonstreze ca Steaua Bucuresti traieste !

PE EI, PE MAMA LOR !!!

Dorinel joaca cu 2 atacanti , deja e altceva.

Bila alba pentru Dorinel, in primul meci i-a aratat lui Dayro ca nu e chiar asa indispensabil. Excelenta idee ca prea devenise vedeta baiatu.

Bila alba pentru Dorinel, in primul meci i-a aratat lui Dayro ca nu e chiar asa indispensabil. Excelenta idee ca prea devenise vedeta baiatu.

subscriu in totalitate. in plus, ne-a cam dat peste nas tuturor celor care ziceam de Kapetanos ca nu e fotbalist. ma uitam la grec si nu puteam sa cred! daca ar juca mereu asa...

bafta Dorinele, arata-ne ca neamtul e tot neamt! ca romanul tot roman e, stim si ne-am saturat de asta...

Stiati ca

clauza de reziliere a contractului lui Dorinel Munteanu cu Universitatea Cluj a fost platita din banii celor de la CFR Cluj?

Dorinel Munteanu a fost in pericol sa rateze debutul pe banca Stelei deoarece nu isi reziliase contractul cu Universitatea Cluj. Oficialii 'Sepcilor Rosii' nu au acceptat sa ii dea dezlegare lui Dorinel si au cerut 100 de mii de euro.

Patronul Stelei, cel care i-a promis lui Dorinel ca ii va rezolva situatia contractuala, nu a avut aceasta suma disponibila si s-a imprumutat la Iuliu Muresan.

"Am fost sunat de Gigi Becali sambata, care m-a rugat sa ii acord un imprumut de 100.000 de euro pentru a plati catre Universitatea Cluj dezlegarea lui Dorinel. Am fost de acord, pentru ca am considerat ca fac un gest de fair-play. Nu vroiam sa se afle, dar eram sigur ca va face public acest lucru. Nu e nimic anormal. Nu am acordat acest ajutor pentru ca as fi vrut ca Steaua sa o impiedice pe Dinamo, ci doar pentru ca am putut. Ei aveau nevoie sa plateasca acesti bani cat mai repede si nu ar fi putut ajunge nimeni de la Bucuresti la Cluj in timp util. A fost doar un imprumut rambursabil in trei zile, atat", a explicat Iuliu Muresan.

Sursa: Onlinesport

Edited by Virgil

Mai bine ramanea Lacatus sub dictatura lui Behehehecali decat Dorinel liber sa faca ce vrea.'Neamtul' nu se gandeste ca trebuie sa se hotarasca odata la primul 11 ca jucatorii sa se obisnuiasca unii cu ceilalti si asa ar veni si rezultatele...

Patronul Stelei a acceptat sã vorbeascã în premierã despre Dorinel Munteanu, la douã sãptãmîni și jumãtate de la instalarea sa, timp în care Steaua este ca și eliminatã din cupele europene și a ajuns la 8 puncte distanțã de liderul Dinamo.

"Dacã îmi place jocul Stelei de cînd a venit Munteanu? Nu cã sînt mulțumit, sînt foarte mulțumit de ceea ce a realizat el pînã acum la echipã. Ce dacã suntem la 8 puncte de Dinamo?", a spus ieri Becali.

Finanțatorul din Ghencea a pus rezultatele meciurilor cu Dinamo, Lyon și Rapid doar pe seama ghinionului. "Dorinel nu poate antrena și norocul. Cînd nu este sã fie, nu este. La fel s-a întîmplat și cu Dinamo, și cu Lyon, și la meciul cu Rapid. Pãi, am avut 7 ocaziii clare cu Dinamo, cu Lyon am primit goluri pe finaluri de reprizã, iar în Giulești am avut iar 3 ocazii clare și o barã!".

Gaozeta

"Mã bucur cã și în România este aceastã modã, a costumației oficiale, iar Steaua a adoptat-o. Mi-aș dori însã ca ținuta sã o purtãm nu numai în deplasãrile din Liga Campionilor, ci și în cele mai lungi, fãcute cu avionul în țarã".

HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!

Dorinel....nu esti bun pentru Steaua!

imi pare rau pentru tine,dar...nu ai rezultate inca...:(

... :steag_cruce_invers: Forza Steaua

Becali nu și-a pierdut încã rãbdarea cu "Neamțul", aflat la al cincilea meci consecutiv fãrã victorie de cînd a preluat echipa.

Patronul Stelei i-a dat asigurãri lui Dorinel Munteanu, dupã semieșecul de la Craiova, (0-0) cã postul sãu nu este în pericol. De altfel, Gigi Becali a pus rezultatul pe seama ghinionului, la fel cum a afirmat și dupã derby-urile cu Dinamo (1-1) și Rapid (0-0). Imediat dupã fluierul de final al arbitrului Tudor, latifundiarul din Pipera l-a sunat pe președintele Valeriu Argãsealã. "Mi-a plãcut cum a jucat echipa! Dar ce sã facem dacã ne urmãrește ghinionul?! La cîte ocazii am avut, trebuia sã cîștigãm lejer. Craiovenii au pus în pericol poarta noastrã doar la o fazã sau douã fixe. Atît!", i-a spus Gigi, rãmas acasã dupã pãțania cu avionul, subalternului sãu.

Creditorul l-a mandatat pe Argãsealã sã îl linișteascã pe Dorinel cã nu va fi dat afarã.