fcsteaua.ro

Fiara a plecat, cosmarul continua

56 posts in this topic

La fel ca si Hagi, un alt antrenor a ales sa plece cu demnitate. Al catelea e oare? Si cati vor mai veni?

Sa fie clar, poate ca Lacatus nu este tehnicianul de care aveam nevoie dar nici nu este atat de petarda ca antrenor asa cum multi s-au grabit sa decreteze. Specific Romaniei, vedem doar fumul nu si focul. Nestiinta ex antrenorului nu s-ar explica prin calificarea in Grupele Champions League cu eliminarea unei echipe ca Galatasaray si nici prin meciul bun facut in deplasare impotriva celei mai omogene echipe a momentului in clipa de fata, CFR Cluj. Iar Steaua nu a fost ridiculizata la Cluj asa cum s-a intamplat in cazul formatiei Dinamo. Ba dimpotriva, a condus pe tabela de marcaj, a jucat organizat asa cum a facut-o si-n deplasarea cu Fiorentina.

Atunci cand il evaluam pe Lacatus nu trebuie sa uitam faptul ca Steaua a avut in ultimii opt ani infrangeri rusinoase cu absolut toti antrenorii. Nu Lacatus a fost acela care a contabilizat atatea insuccese cu Dinamo si Rapid mai multe decat a suferit echipa in toata perioada 1980 - 2000 si nu Marius a fost acela care a brevetat modelul "abandonului" Cupei Romaniei. Nu Lacatus a fost initiatorul sistemului pagubos de premiere al jucatorilor cu un plafon de remunerare ce vorbeste de la sine de mediocritatea unui lot comparat doar la singura valoare romaneasca, Mirel Radoi.

Marius este inca unul pe o lista de acum prea lunga in raport cu ideile de continuitate si planificare strategica. Piturca, Zenga, Dumitriu, Protasov, Olaroiu, Hagi, Pedrazzini, Lacatus. Niciunul nu a reusit sa ne duca ACOLO. Cu toate acestea toti au fost prosti? Nu cumva am petrecut prea mult timp contestandu-i si aparandu-i, orbi la ce se petrecea cu adevarat in jurul echipei? Prea multe schimbari, prea multe viziuni, prea multe nedreptati ce dovedesc ca Steaua a ajuns o echipa mica deoarece se demonstreaza clar faptul ca singura solutie accesibila pentru un personaj ca George Becali este schimbarea antrenorului. Iar fiecare antrenor care a trecut prin Ghencea a plecat epuizat. Dintre toti, Hagi si Protasov au concluzionat cel mai repede ca nu se merita sa-ti strici sanatatea pentru ca nu se poate obtine mai mult. Au fost cei mai rapizi si au plecat cu fruntea sus.

La fel ca si in cazul Regelui, Fiara a incercat. A luptat, s-a consumat, a vrut sa aiba rezultate. Pe buna dreptate multi i-au pus in carca jocul prost al Stelei desi se cunoaste foarte bine ca politica de transferari ("de acum ma bag eu la echipa") plus faptul ca alcatuirea in dese randuri a primului unsprezece reprezinta un amestec direct al finantatorului Becali.

La Steaua nu jucatorii si antrenorii sunt principalele probleme ci radacinile, noua fibra creionata pe viziunea unui singur om de a face performanta.

Dialogul, democratia, regulile bazate pe atingerea obiectivelor, planificarea, politica de transferuri iata elemente cheie in activitatea manageriala a unui club de fotbal si tot atatea necunoscute pentru un dictator ce nu stie sa implice oameni si sa-i puna in valoare. Un om ce nu suporta nici macar ideea ca altii ar putea sa fie mai capabili in luarea deciziilor decat el. MM Stoica si Adrian Ilie sunt dovezi clare in acest sens. Iordanescu si Ienei sunt alte piese simbolice a unui puzzle mereu incomplet. Acum, antrenorul a plecat si va veni altul. Din pacate Fisa de Post a ramas neschimbata, iar nu toate cerintele sunt formulate in scris ci sunt transmise prin terti bancii tehnice in functie de toane, pohte si vise. Asa-i ca tot noi suntem mereu superiori?

"De la Steaua nu poti sa pleci decat cu lacrimi in ochi" - Mihai Stoica

Catalin, ce crezi despre momentul acestei demisii? Era clar ca ea trebuia sa se intample, dar ce crezi de moment, chiar acum, inainte de luna noiembrie, cea mai dura din acest an pentru noi? Orice antrenor nou care vine....nu stiu ce poate sa faca, cum poate sa invete jucatorii sa schimbe tactica etc avand in vedere ca peste cateva zile incepem ritm de derbiuri si Champions League non stop din 3 in 3 zile.....

REVOLUTIE. DACA NU ACUM ATUNCI NICIODATA.

La fel s-a zis si dupa plecarea lui Hagi si uite ca nu s-a intamplat nimic

Catalin, ce crezi despre momentul acestei demisii? Era clar ca ea trebuia sa se intample, dar ce crezi de moment, chiar acum, inainte de luna noiembrie, cea mai dura din acest an pentru noi? Orice antrenor nou care vine....nu stiu ce poate sa faca, cum poate sa invete jucatorii sa schimbe tactica etc avand in vedere ca peste cateva zile incepem ritm de derbiuri si Champions League non stop din 3 in 3 zile.....

Este discutabil in functie de noul antrenor care va veni. Oricum, acest soc va avea un impact pozitiv. Aici nu vreau sa fiu inteles gresit si sa spun ca este bine ce se intampla. Vreau doar sa spun ca fiecare schimbare implica alte schimbari, alt avant al jucatorilor care vor dori sa ajunga titulari sau care vor dori sa-si pastreze statutul in cadrul lotului. Aici apare si un efect pervers. Este vorba ca acest nou avant (cu posibile rezultate bune - aici este iar discutabil ce inseamna "bune" pentru o echipa ca Steaua) nu va insemna automat o rezolvare a problemelor.

Situatia e cenusie si nu vad in clipa de fata un element care sa ne scoata din aceasta zona cu efecte pe termen lung. Oricum, din partea finantatorului Becali ne putem astepta la orice. De altfel eu cred ca va incerca inclusiv sa aduca un antrenor din zona fostilor inamici. Sa vedem...

Edited by Il Soldatino

Nai cu cine nai cu cine ma refer la revolutie si fani asa fani asa patron ... prea putini care mai au si neuroni si prea multe oi ...

Cataline incaodata respect

Edited by w3bmaster

Ma indoiesc profund ca Lacatus a plecat cu demnitate, nu exista termen de comparatie intre el si Hagi din punctul asta de vedere.

Ma indoiesc profund ca Lacatus a plecat cu demnitate, nu exista termen de comparatie intre el si Hagi din punctul asta de vedere.

Nu ai putut sa-l ierti niciodata pentru faptul ca nu a avut curajul sa se impotriveasca pe fata lui Becali. Nu ai putut sa-l ierti pentru ca nu a reusit sa construiasca echipa pe care o voiai tu. Totusi, a ales sa plece singur fara sa fie demis si fara sa lase echipa la mijlocul clasamentului. Consider ca macar acum am putea sa-i aratam respect SIMBOLULUI si sa gasim eleganta de a nu-i intina imaginea. Daca in evaluarea modului in care a asezat echipa te teren trebuia sa fim pe faza, acum s-ar impune un comportament elegant fata de ceea ce simbolizeaza Marius pentru noi. SI asa trebuie sa ramana....

Edited by Il Soldatino

e foarte bine ca Lacatus a demisionat! va ramane acelasi mare jucator pe care toti l-am adulat, dar ca antrenor el nu putea sa continue la Steaua! si nu din cauza lui becali, CI DIN CAUZA CA ESTE UN ANTRENOR SLAB, care la fel ca si Hagi (alta pacaleala) nu a confirmat la nici o echipa unde a antrenat! ce s-o mai dam dupa cires si sa-l facem pe Laca victima, cand el este in fapt un mediocru (ca tehnician)?!

la Steaua trebuie sfarsit odata cu experimentele gen regi si simboluri, si adus un antrenor serios! iar aceasta numire nu trebuie in nici un fel influentata de vocea tribunelor. Gigi becali este patron si ACUM trebuie sa isi ia rolul in serios! sa-l vedem si dupa aceea vorbim! in rest nu mai transformati plecarea Lacatus intr-un sirop ieftin! nu suntem intr-o telenovela, ci intr-o lume dura unde Steaua nu are decat o singura optiune: SA CASTIGE MEREU!

Ti se pare ca Dorinel e antrenor serios? Sau vine antrenor ca sa-i faca putin concurenta pe post lui Lovin?

la Steaua trebuie sfarsit odata cu experimentele gen regi si simboluri, si adus un antrenor serios!

Si un antrenor care-si paraseste echipa la 2 luni dupa ce a preluat-o sau care a avut rezultate proaste la alte echipe nu e tot un experiment?

Nu ai putut sa-l ierti niciodata pentru faptul ca nu a avut curajul sa se impotriveasca pe fata lui Becali. Nu ai putut sa-l ierti pentru ca nu a reusit sa construiasca echipa pe care o voiai tu. Totusi, a ales sa plece singur fara sa fie demis si fara sa lase echipa la mijlocul clasamentului. Consider ca macar acum am putea sa-i aratam respect SIMBOLULUI si sa gasim eleganta de a nu-i intina imaginea. Daca in evaluarea modului in care a asezat echipa te teren trebuia sa fim pe faza, acum s-ar impune un comportament elegant fata de ceea ce simbolizeaza Marius pentru noi. SI asa trebuie sa ramana....

Ok, ma conformez, nu mai spun nimic.

Discutam mai multe pe mess, diseara.

Edited by Piece of Mind

Se pare ca vine mizeria blatista Dorinel Munteanu, care s-a predat rrapidistilor cand era la CFR.

Macar de ar fi fost ceva de capul lui ca antrenor.

Daca acceptam tacit si chestia asta ne meritam soarta.

De ar vedea, Cataline, lucrurile atat de clar ca tine si o buna parte din suporteri. Numai ca uite, vezi bine - una spui tu si la altceva raspund ei (vezi doar o pozitie sau doua mai sus).

Uite fac aici si un copy-paste dupa un articol aparut intr-o asa-zisa publicatie:

Deși contestat de mulți, Marius Lãcãtuș este în continuare iubit în Ghencea. Unul din lideiil galeriei Stelei, Dorin Taban, spune cã și-ar fi dorit ca "Fiara" sã antrenze 20-30 de ani la Steaua, dar din pãcate ultimele rezultate nu au fãcut posibil asta.

"Era de așteptat sã se întâmple asta. Lãcãtuș era conștient cã rezultatele îl țineau în funcție. Noi nu i-am fi cerut niciodatã demisia, dar Steaua e Steaua și aici nu se concepe sã nu câștigi șase meciuri la rând. Ne pare foarte rãu, a fost și va fi simbolul nostru, dar indiferent de ce antrenor este pe banca Stelei, trebuie sã aibã rezultate. Am fi vrut sã rãmânã 20-30 de ani la Steaua, dar ultimele rezultate l-au fãcut sã ia aceastã decizie. Noi tot am sperat cã va scoate echipa din crizã, dar a fost în zadar", a afirmat liderul de galerie din Ghencea informeazã NewsIn.

Nu mai comentez astfel de prostii ca is satul.

la @Victor ma refeream, scuze celorlalti!

Daca vine Dorinel am rahat steagu serios de tot...alt jucator fantastic transformat intr-un antrenor mediocru, asupra caruia au curs acuzatiile de blat garla si a reusit sa retrogradeze FC Argesul...o fi chiar asa de greu sa aduci un antrenor strain si profesionist care sa puna ordine in vestiar si pe teren?

Este discutabil in functie de noul antrenor care va veni. Oricum, acest soc va avea un impact pozitiv. Aici nu vreau sa fiu inteles gresit si sa spun ca este bine ce se intampla. Vreau doar sa spun ca fiecare schimbare implica alte schimbari, alt avant al jucatorilor care vor dori sa ajunga titulari sau care vor dori sa-si pastreze statutul in cadrul lotului. Aici apare si un efect pervers. Este vorba ca acest nou avant (cu posibile rezultate bune - aici este iar discutabil ce inseamna "bune" pentru o echipa ca Steaua) nu va insemna automat o rezolvare a problemelor.

Situatia e cenusie si nu vad in clipa de fata un element care sa ne scoata din aceasta zona cu efecte pe termen lung. Oricum, din partea finantatorului Becali ne putem astepta la orice. De altfel eu cred ca va incerca inclusiv sa aduca un antrenor din zona fostilor inamici. Sa vedem...

articol excelent , ca deobicei , chiar daca exprima o tristete fara margini! nu cred intr-o schimbare in bine , indiferent dfe cine ar veni pe banca , deoarece un factor a ramas neschimbat la club! factorul care cantareste cel mai greu in balanta! acelasi factor care decide si jucatorii rezerva si cei exilati la echipa a doua! spun asta avand in vedere , te citez : '' alt avant al jucatorilor care vor dori sa ajunga titulari sau care vor dori sa-si pastreze statutul in cadrul lotului.'' asta este dragi stelisti ! sa speram , caci speranta moare ultima!

FORZA Steaua ! FORZA Lacatus !

Um nou cosmar ,o noua victima Dorinel Munteanu......

Un nou antrenor ce-si va imbogati CV personal!trebuie sa actionam cumva nu e normal ce se intimpla acum la Steaua........oare cineva dintre noi chiar crede ca Dorinel poate schimba situatia la Steaua?.......

oricine numai munti nu.munti eu se pliaza perfect pt ceea ce vrea Gigi.sper sa nu vina,cu toate k e cam greu.de ce nu aduce un antrenor adevarat de afara.astfel isi arata de fapt viitoarele intentii.vrea de fapt o marioneta.Gigi esti o rusine pt Steaua!!

"Gigi tu strici Steaua" Gica Hagi. fularsteaua2

Laca te vom iubi mereu pt tot ce ai facut pt Steaua!!! :steag_cruce_invers:

Felicitari pentru articol! E singurul site pe care merita sa intri dupa asa o seara. Intr-adevar, la Steaua problema nu vine din partea antrenorului si nici a jucatorilor. Singura salvare ar fi extirparea tumorii Becali, lucru deocamdata aparent imposibil. Si nici nu mai traim intr-o perioada in care revolutiile reprezinta o solutie. Suntem nevoiti sa stam si sa privim neputinciosi cum Steaua moare incet-incet din cauza acestui animal. Continuu sa cred, asa cum cred multi altii, ca nimic nu mai poate salva Steaua, decat plecarea lui Becali.

Nu mai comentez astfel de prostii ca is satul.

la @Victor ma refeream, scuze celorlalti!

Si care ar fi prostiile spuse de Victor?

Nu cred k vine Dorinel l-am vazut pe oaie cand a declarat asta la realitatea,facea misto de jurnalisti in stilu-i caracateric. L-au intrebat cam cat la suta sanse sunt k Dorinel sa fie antrenor la Steaua,oaie a facut fata aia de prost si a zis la misto 80% si a aparut aceasta informatie pe toate site-urile sportive,inca o dovada k ziaristii nostri sunt niste imbecili.

Poate sa vina oricine,numai roman sa nu fie. Daca va fi roman,scenariul va fi urmatorul:

-becali il prezinta la palat,becali isi lauda "achizitia",antrenorul va da declaratii de complezenta,Jiji ii va lauda caracterul(asa a facut cu Oli,Hagi si Lacatus) isi vor da mana la sfarsit etc.

-becali si incompetentii de pe langa el ii vor baga ciurucuri pe gat noului antrenor care va trebui sa ii accepte.

-datorita nivelului slab al antrenorului si a fragilitatii lotului(k doar nu s-au adus jucatori pe posturile deficitare ci doar k sa fie) echipa va avea rezultate slabe si Jiji va incepe "sa se implice". Vor urma "negocieri" intre Jiji si antrenor cu privire la primul 11 iar antrenorul va trebui sa aiba mereu telefonul la indemana k sa primeasca indicatii in timpul meciului de la jijinho

-dupa un rezultat mai mult sau mai putin dezamagitor sau o serie de rezultate(Hagi la Cluj,Lacatus cu Lyon),Jiji scoate spume pe la emisiuni si ataca antrenorul,fortandu-l pe acesta sa aiba o ultima farama de onoare si sa-si dea demisia si astfel Jiji practic n-a dat pe nimeni afara,doar le-a dat de inteles k nu mai sunt bineveniti la echipa. Oamenii pleaca umiliti(fmm de cioban cum dracu sa ii zici lui Lacatus "te lasi sa te ineci singur" de parca abilitatile tehnico-tactice ale ciobanului ar fi vreo vesta de salvare,daca are atat talent sa antreneze singur),ciobanul zice k nu e nici o problema si suporterii au mereu senzatia k raman prostiti.

Vreti sa stiti profilul antrenorului perfect pentru Steaua? Vi-l zice mitica puscariasul,unii dintre oamenii care-l cunosc cel mai bine pe jijel. Trebuie sa fie un antrenor valoros insa cea mai importanta calitate a sa trebuie sa fie vrajeala,sa stie sa-l prosteasca pe Jiji astfel incat sa-l lase sa faca echipa cum vrea el. Adica vine Jiji "il vreau pe x pe teren" iar antrenorul in loc sa-i zica scurt pe doi ca x nu face parte din planurile sale sau k nu e in forma el trebuie sa-i gaseasca o explicatie tehnico-tactica pe placul lui Cacareaza Imparat. Mitica a zis-o cel mai bine,ca sa poti antrena la Steaua trebuie sa stii sa traiesti cu Jiji si dupa cum am vazut,nici un om normal cu un minim de onoare nu poate sta langa Jiji foarte mult timp,ba chiar mi se pare k Lacatus a rezistat foarte mult timp,daca eram in locul lui imi dadeam demisia mult mai devreme.

Cineva mai sus zicea k trebuie sa facem revolutie. Intrebarea mea e cu cine? Voi ati mers pe stadion in ultima vreme sa vedeti ce specimene populeaza tribunele si asta va o spune un om care vede meciurile de pe Ghencea din tribuna. Multi sunt spectatori ori de tip "nea Jiji",ori gornisti imputiti ori panarame care nu stiu altceva decat sa injure. Singura solutie ar fi k majoritatea stadionului sa strige impotriva ciobanului insa va fi foarte greu atat timp cat suporterii becalisti populeaza majoritatea stadionului.

Stiti ce ma sperie pe mine? Daca aduce Jiji un antrenor strain prin filiera giovanni,un tip fara coloana caruia sa i se transmita echipa prin veri,un amarastean d-asta gen esteban vigo. Daca va fi roman,va fi sclav,daca va fi strain nu va rezista mult. Ce e de facut? In afara de contestarea acestui cancer numit becali pe stadion,chiar nu stiu.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Ti se pare ca Dorinel e antrenor serios? Sau vine antrenor ca sa-i faca putin concurenta pe post lui Lovin?

Gluma-gluma, dar ma tem ca exista si mult adevar in ceea ce ai scris tu. Ma refer la ceea ce poate sa arate Dorinel in teren la varsta pe care o are si ce arata in prezent Lovin.

Ok, ma conformez, nu mai spun nimic.

Discutam mai multe pe mess, diseara.

Omule, eu te-am inteles. Sincer, de multe ori am avut pareri asemanatoare. Acum s-a terminat si nu are rost s-o mai lungim cu aceasta discutie. Parerea mea este ca, desi nu s-a ridicat la pretentiile Stelei, Marius Lacatus merita acum ceva liniste. Admit faptul ca venirea sa la echipa a insemnat doar compromisuri si o decizie bazata pe alte ratiuni decat cele legate de strategie, dar zic ca e bine sa nu-l ingropam mai mult decat l-a ingropat Becali.>:D< Noroace

Edited by Il Soldatino