fcsteaua.ro

Steaua București - Olympique Lyon

203 posts in this topic

Steaua revine în Ghencea pentru un nou meci de Liga Campionilor, dupã egalul alb de la Firenze. Adversarii de astãzi sunt campionii Franței, Olympique Lyon. Partida începe la ora 21:45 și este transmisã în direct de postul Pro TV.

Roș-albaștrii traverseazã o perioadã dificilã, dupã ce în ultimele 3 partide oficiale au reușit sã strângã un rezultat de egalitate și douã înfrângeri. Deși este de așteptat ca Steaua sã înceapã cu cei mai buni 11 jucãtori pe care îi poate alinia în prezent, e posibil ca forma sportivã slabã a unor jucãtori, împreunã cu tensiunea acumulatã în lot în ultima vreme sã-și lase amprenta asupra întâlnirii din aceastã searã. Nu putem însã neglija faptul cã valoarea trupei lyoneze s-ar putea dovedi un argument suficient.

Partida va tranșa, în principiu, rãspunsul la întrebarea: "poate Steaua trece de grupele Ligii?", o înfrângere sau chiar un egal lãsându-ne sã ne batem cel mult pentru locul 3. Este de asemenea de urmãrit atitudinea publicului din Ghencea dupã ultimele rezultate ale Stelei.

Nu în ultimul rând trebuie sã așteptãm reacția lui Marius Lãcãtuș la jocul slab și fãrã idei de la Galați. Îl va introduce din nou pe Toja la închidere sau îl va readuce în bandã? Cine va fi perechea lui Rãdoi la mijloc? Va merge în continuare pe mâna lui Arthuro (care continuã sã nu marcheze) sau îl va prefera pe Bogdan Stancu (care, în opinia mea, este complet ieșit din formã!)? Sau îl va introduce pe Kapetanos, în ciuda declarațiilor lui Becali?

O posibilã formulã de joc ar fi:

Zapata - Ogãraru, Goian, Ghionea, Petre Marin - Rãdoi, Lovin - Nicolițã, Dayro Moreno, Toja - Arthuro (Kapetanos)

Rãmâne ca meciul din aceastã searã sã ne arate dacã Steaua se apropie de sfârșitul crizei sau trebuie sã se pregãteascã serios de recesiunea ce stã sã vinã.

Forza Steaua! Hai Lãcã! Hai bãieții!

Ovidiu

Se pare ca nu publicul va fi al 12-lea jucator, ci Arthuro :P

Nu am nici o presimtire deosebita pentru maine seara, dar sper intr-o surpriza placuta.

In alta ordine de idei, imi doresc in urmatoarele 3 meciuri niste rezultate care sa faca meciul cu Fiorentina unul cu o miza mai mare decat hulirea lui Mutu.

Forza Steaua!

Edited by fedora

Fedora, prietene, doar stii ca eu sunt omul cu feelingurile. Inca nu m-am decis si eu, dar simt si eu o urma de rezultat pozitiv. Cred intr-o remiza.

kapetanos daca o sa joace o sa marcheze mai mult ca sigur ar fi primul lui meci ca titular!!!toja speram ca pe stanga!!!Nicolita pe dreapta mijlocasi centrali Lovin thiago fundasi centrali Goian Radoi de banda sper intr-un Ogararu golanski(cam greu!!!)si Dayro nu mai zic ca se subintelege!!!daca joaca asa o sa batem sigur!!!

Astept meciul asta ca pe o revansa inca de la tragerea la sorti.

Din pacate, acum, e o atmosfera de rahat la echipa creata de:

- patron, prin declaratii publice tembele la adresa lui Arthuro si Kapetanos. La oi poate mergea metoda lui psihologica suburbana, dar cred ca la cei vizati va avea efect invers si tare mi-e teama ca-l vor face de bani pana la plecare si chiar vor "prezenta numai moda" pe teren!Cum altii nu are, va fi obligat sa-i foloseasca pana in iarna! Ca il fac la bani, sa fie sanatosi, dar vom suferi noi daca jocul lor va fi pe masura declaratiilor lui Becali. La Arthuro mai are motive de repros ca nu a marcat pe cat s-a asteptat, dar fata de Kapetanos e un idiot. Asta i-a dat mai multe goluri decat a avut minute jucate:))(just a joke!) Nu spun ca e un mare atacant, dar nici asa petarda cum il trimbitzeaza Becali!

- unii ziaristi, fitilistii de serviu ai echipei Steaua.

- unii jucatori...si nu mai comentez "ce" si "cum"

- si nu in ultimul rand, unii din suporterii "de PC" si TV, ca pe stadion lucrurile par a fi ok!

Mi-am dorit ENORM sa castigam pentru a pune pumnul in gura multor "binevoitori", dar in contextul asta idiot si incrancenat, nu-mi mai doresc decat sa joace in asa fel incat sa nu faca Steaua de ras.

Daca pierd, sa piarda "murind" pe teren.

Oricum, o infrangere ne-ar duce pe calea Rapidului si vom sfarsi turul iar la 11-13 puncte de lider.

Nu infrangerea in sine ar rupe moralul(pt ca trebuie sa recunoastem diferenta de valoare dintre loturi), ci reactiile delirante, injuraturile nemasurate, ...tot tacamul, instrumentat de acei facatori de echipe, gazete si acele "majoretele" ale virtualului la care m-am referit mai sus. Toate astea ar inflama ireversibil atmosfera si ar umfla de ras dusmanii!Chiar va fi "vai de Steaua noastra"!

Bafta si succes Steaua!

Edited by xray_rom

Am auzit ca stadionu nu va fi plin eu sper ca presa nu mananca iar rahat ... eu voi fi acolo sper ca si voi

Forza Steaua

Stadionul va fi plin.s-au vandut 16000 de pachete si daca punem la socoteala si biletel vandute separat se poate spune ca vor fi multi pe stadion.nu cred ca mai conteaza acum forma slaba sau ultimele rezultate...trebuie pur si simplu sa fim Steaua.si jucatorii,si publicul si Lacatus...

Edited by Alex88pl

Atitudinea pe care au aratat-o de la meciul cu Otopeni incoace, rezultatele, evolutiile sterse, explicatiile in limba de lemn, nu cred ca o sa poata sa motiveze echipa sa faca un meci bun si sa castigam.

Dupa foarte mult timp sunt sceptic inspre a nu crede in echipa. Asemenea senzatii le-am mai avut pe vremea lui Pitura. Sincer, incerc sa caut in toate ungherele fiintei mele o unda de liniste si de speranta...Cu regret o spun...nu o am. De 3 ani incoace am urmarit partidele din Ch League cu detasare si placere. Le-am considerat un premiu bine meritat. De fiecare data am sperat in mobilizarea echipei, asa cum a fost la Kiev, la Real, cand am scos sufletul din spanioli, dar clipa si neatentia ne-au ingropat, asa cum am jucat farame de meciuri cu Arsenal, Sevilla, Lyon, am sperat tot timpul in rezultate sau macar ca am putea da o replica buna adversarilor. La fel s-a intamplat si cu Bayern (my second favorites) sau cu Fiorentina...

Peentru seara asta, in crezul meu stelist s-a cuibarit frica...de a nu fi in stare de nimic...Asa cum gazonul din Ghencea a ajuns (iar) mocirla, asa a ajuns si jocul echipei mele favorite.

Hopeless...

Edited by ariven21

Meci greu astazi cu Lyon, sper la 3 puncte dar va fi foarte greu, desi francezii nu sunt intr-o forma excelenta, dar daca ne gandim mai bine, nici noi nu suntem.

Hai Steaua, Hai Laca, Hai Baietii fularsteaua2 fularsteaua2 fularsteaua2

cu zapata in forma buna, cu Radoi fundas,cu toja mijlocas stanga si cu Dayro lasat mai liber pe teren batem sigur. cam astea imi par mie piesele care trebuie neaparat sa functioneze. restul pot face figuratie. poate Goian sa mai dea una cu capul :)

In presa se vehiculeaza urmatoarea formula de joc:

Zapata - Ogararu, Radoi, Goian, P. Marin - Ov. Petre, Lovin - Nicolita, Dayro, Semedo - Arthuro

vreau si eu un bilet la Peluza Nord, problema este ca nu am bani azi.

Foarte tare! Asta sintetizeaza cam tot ce as putea spune despre conducerea becaliota. Rapt in LC, altfel fotbal inutil.

Am mare incredere ca Lacatus a pregatit bine jocul. Jucatorii au o dorinta extrema de a confirma in vederea unor eventuale transferuri. Sa le uram bafa!

Zapata - Ogararu, Radoi, Goian, P. Marin - Ov. Petre, Lovin - Nicolita, Dayro, Semedo - Arthuro

Un "11" capabil sa obtina victoria.

Ghionea paraseste echipa de baza ca urmare a gafelor din meciul cu Sportul. Cred ca Radoi-Goian va fi cuplul perfect de fundasi centrali al Stelei.

Banda dreapta - Ogararu poate face un meci mare, avand in vedere ca se va ajuta reciproc cu Nicolita.

Banda stanga - Petre Marin, veteranul care a acumulat o mare experienta in multii sai ani de cariera la Steaua si lotul national. Totusi, la capitolul viteza varsta isi spune cuvantul. Sper sa fie bine secondat de Goian si sa conlucreze cat se poate de bine cu Semedo.

Revenirea lui Ovidiu este in mod cert un mare castig pentru linia de inchizatori a Stelei. Impreuna cu Lovin vor face ca multe din atacurile lyonezilor sa esueze inca din fasa.

Arthuro din nou in atac? De ce nu? E timpul sa cam sparga gheata si sa marcheze primul sau gol. Ii doresc acest lucru.

Despre Dayro... cred ca a trecut de starea de oboseala pricinuita de deplasarea in America de Sud, pentru a disputa meciul cu Brazilia alaturi de echipierii echipei nationale a Columbiei. Sunt sigur ca are o mare pofta de joc si dorinta maxima sa inscrie si sa invingem.

Atentie la Dayro, va fi omul cu golul! Asa cum Zapata va fi omul cu interventiile salutare la fazele periculoase ale EVIDENT... periculosilor atacanti adversi.

Ne multumim cu doar 1-0? Fireste, dar daca e loc de mai bine, de ce s nu fie 2-0? Daca se va marca si al doilea gol, atunci cred ca acesta va fi inscris de Nicolita.

Pai nu? Pana cand o viata amara? Chiar daca echipa a trecut printr-o scurta perioada cenusie, are valoare si isi poate reveni in orice moment. Eu cred ca asta seara se va derula cel mai potrivit moment.

Pronosticul meu: Steaua - Lyon 1 sau 2-0. Capul sus, suntem Steaua! De fapt cei mai infocati suporteri ai ei.

Nu am spus nimic despre maestrul Lacatus. Nu-i nimic, il las pe el sa o faca. Jos, in iarba. Daca mai am incredere in el? Ma rog, nu oarba, dar am. Omul asta trebuie sa ajunga mare. Si va ajunge. Capul plecat sabia nu-l taie. Capul e al lui, sabia a lui Gigi. Lucrurile incep sa prinda contur, pentru ca primul an la Steaua al vechiului numar 7 a expirat de ceva timp. Se afla binisor in al doilea si sunt convins ca va reusi sa-l duca la bun sfarsit. Vedea-l-as peste 22 de ani tot aici. Ca pe sir Alex Ferguson la MU.

FORZA Steaua!

eu sper sa aratam si noi ca o echipa de fotbal inseara asta si sa scoatem macar un egal.

unde e toja in toata echipa asta?? omu e cel mai bun cu brazilia si la noi nu joaca deloc ,presupun ca atunci cand o sa joace o sa fie tot mijlocas defensiv

PRAF!Nu va faceti iluzii,vom lua bataie SI azi...

vreau si eu un bilet la Peluza Nord, dar nu am bani azi, eu merg de 6 ani la toate meciurile de acasa si de 2 ani si in deplasari in sezonul acesta am mers in toate deplasarile din tara iar la Bistrita nu am intrat pe stadion pentru ca daca imi cumparam bilet nu mai aveam bani de intoacere in Bucuresti, eu pot sa vorbesc de la 5 luni si jumate pentru ca am facut meningoenceflita dar sunt om normal dar nu pot sa vorbesc si imi curge din gura,am o pensie de handicap de 2 milioane in care nici macar nu a venit pe luna acesta,daca vreti sa luati legatura cu mine, niku_587.

Nu va mai duceti fratilor la meci sa ii bagati cateva milioane de euro in buzunar acestui nemernic imputit. Cei care au dat deja o gramada de bani pe pachete ar trebui sa il injure 90 de minute.

Inca o legenda a Stelei de care isi bate joc: "Nu are Iordanescu cum sa colaboreze cu mine, pentru ca nu prea il ajuta mintea. Ca fotbalist, da, a fost bun. Eu il iau in ras si cand il salut: <>. Cum sa fie el antrenor la mine? Sa-i dea Dumnezeu sanatate, dar el este labil psihic. Eu il iau in bascalie, cum sa colaboreze el cu mine? Ii facem statuie, ii facem si o cașchetã în cap, daca e nevoie. A fost un simbol, sa ramana in inima suporterilor, dar el tot labil psihic este"

Probabil ca asa ii va face si lui Lacatus cand nu va mai avea nevoie de el.

Vedea-te-as mort cimpanzeule!

Edited by fiara7

unde e toja in toata echipa asta?? omu e cel mai bun cu brazilia si la noi nu joaca deloc ,presupun ca atunci cand o sa joace o sa fie tot mijlocas defensiv

Toja e obosit

Lãcãtuș a explicat și motivul pentru care columbianul Toja nu are șanse mari sã fie titularizat: "Dupã ce a venit la Steaua, a avut douã-trei jocuri bune și toatã lumea a crezut cã e Messi. Oamenii trebuie sã înțeleagã cã Toja joacã din martie încontinuu și cã la el s-a acumulat un grad de obosealã. Trebuie sã se acomodeze sutã la sutã cu ce se joacã aici".

din gsp.

si care ar fi fost echipa care te multumeste pe tine?

bodanelu

trebuie sa se acomodeze cu ce se joaca aicea??pai te intreb si eu: ce se joaca aicea?? ca noi nu jucam nimic

Toja e obosit

Lãcãtuș a explicat și motivul pentru care columbianul Toja nu are șanse mari sã fie titularizat: "Dupã ce a venit la Steaua, a avut douã-trei jocuri bune și toatã lumea a crezut cã e Messi. Oamenii trebuie sã înțeleagã cã Toja joacã din martie încontinuu și cã la el s-a acumulat un grad de obosealã. Trebuie sã se acomodeze sutã la sutã cu ce se joacã aici".

din gsp.

si care ar fi fost echipa care te multumeste pe tine?

Cu doi atacanti!?Dayro atacant!?Ah,si cu Golanski in locul lui Ogararu.

Edited by DelPiero10

Guest
This topic is now closed to further replies.