fcsteaua.ro

Steaua, acest dulce drog

33 posts in this topic

Traim mereu pentru Steaua emotii de nedescris. Traim timp de 90 minute, adesea periculos si la sfarsitul lor suntem cateodata tristi si plini de inversunate replici. Ne-am obisnuit sa cerem mereu victoria, ne-am obisnuit sa vedem in echipa noastra acel refugiu care ne adaposteste de relele lumii si care ne permite sa o iubim asa cum vrem noi, unii mai salbatic altii mai domol.

La fel cum iubim poate o data in viata, ne-am obisnuit sa vedem in echipa noastra un ideal si cred ca cei mai multi dintre noi avem foarte multe motive pentru care iubim aceasta echipa. Unii o iubesc pentru ca nu pot tine la alta, altii pentru ca "tata asa mi-a spus cand eram mic" si mai sunt si cei care la intrebarea de ce iubesc Steaua, o sa iti spuna simplu si la obiect, "pentru ca Steaua e Steaua si alta ca ea nu-i".

Iubim diferit si uram la fel de diferit. Am ajuns sa pierdem de multe ori din vedere esentialul pentru care s-a luptat sub aceste culori. Am ajuns sa nu mai luam in seama adevaratele valori care au dus Steaua in varful Europei. Citeam printre postarile colegilor mei - asa imi place sa va spun - ca a iubi Steaua e un privilegiu si atat.

Va intreb acum tot pe voi, cine stabileste beneficiarul dreptului de a iubi Steaua? Cine este cel care imi spune mie, spre exemplu, daca merit sa iubesc aceasta echipa? Nu este vorba de o persoana, nu este vorba de nici o mostenire, nu este vorba nici macar de un privilegiu.

Am ajuns la concluzia ca oamenii care tin cu aceasta echipa sunt cei care sunt obisnuiti sa castige. Sunt oameni care vor tot timpul mai mult si mai bine. Nu exista pentru noi mediocru, nu exista locul doi, nu exista alta echipa decat Steaua. De multe ori ne face sa suferim, sa injuram de la jucatori, la antrenori si finantator, dar de fiecare data dupa furtuna strangem randurile si mergem mai departe.

La noi nu exista amenda publica si oprobriu social, pentru ca pe noi doar unitatea ne-a adus aici unde suntem. Doar faptul ca am tinut fruntea sus ne face cea mai temuta si respectata echipa din tara. Nu o sa ne plecam capul in fata nimanui, nu o sa servim niciodata interesele altor echipe. O sa ne vedem doar de propriul interes.

Sunt momente cand uitam de idealuri si de vise, cand clipele prezentului atarna greu de gatul nostru si poate ca ne e greu. Atunci trebuie sa stam si sa ne intrebam de ce iubim Steaua, de ce suferim pentru ea si mai ales de ce vedem viata in ros-albastru.

Pentru ca noi suntem suporteri fideli ai Stelei. Suntem galeria celei mai iubite si respectate echipe din Romania, Steaua.

Intrebati-va de ce iubiti atat de mult Steaua si o sa aflati lucruri frumoase despre voi si despre felul cum vedeti viata.

mariusmihet

Ai ales un moment inspirat pentru un astfel de articol .

Steaua ne-a daruit atatea fericiri in viata,dar si cateva suparari ,ceea e si normal .

Insa noi ce facem ? La primul moment mai greu aruncam cu noroi in tot ce ne iese in cale,vrem intotdeauna ceva ce credem ca ar fi mai bun ca ceea ce avem in prezent,ne respectam valorile doar teoretic ( suntem aici pentru culori si pentru ale noastre valori ) , dar cand vine vorba de simbolurile Stelei,nu suntem sentimentalisti,doar dorim binele echipei.

Intrebarea mea atunci pentru toti cei care contesta gloriile Stelei : voi de ce iubiti Steaua ?

Un articol pur si simplu SUPERB! Am ramas fara cuvinte ... poate si pentru ca m-am recunoscut in multe pasaje din el! :wink:

forzateaua

Am multe motive dar seamana cu mine deia o iubesc ca este ambitioasa ca a castigat de multe ori si desi uneori a fost umilita vezi meciuri de genu Petrolu in Ghencea Bacau in Ghencea si prin europa a renascut

Iubesc atmosfera de pe Ghencea pt ca e unica (am fost pe cam toate stadioanele tarii nimic nu se compara)

Iubesc jucatorii stelisti care chiar au avut si au personalitate ... Ilie Hagi Iordanescu Lacatus

Si lista poa continua

Forza Steaua si ca sa zic asa ceva nu tii cu Steaua pur si simplu simti Steaua ...

offtopic....am si eu o intrebare..cine ma poate ajuta cu ceva poze de la meciul Steaua-villarreal...cand cu ninsoarea...un link ceva.....multumesc anticipat

se mai promoveaza si articole in bunul inteles al cuvantului pe forum. felicitari mariuse. ai dreptate.

Felicitari!!!..eu am ramas fara cuvinte..si pentru ca mi-ai scris tu cuvintele:)felicitari

Foarte bine spus,n-ai cum sa descrii de ce iubesti Steaua.Pur si simplu,o iubim pentru ca e Steaua.

Multe vorbe in vant...iubim Steaua pentru ca, deoarece, datorita, ca asa am, etc...justificari, motive, subiectivism, prostii la fel de mari ca indemnul ''sustineti echipa locala'', de parca alegerea echipei iubite se face asa, stand pe ganduri si cugetand ''oare eu cu ce echipa sa tin?!''

Exista si oameni, ca mine, care nu stiu de ce iubesc Steaua: n-am microbisti in familie, nu stau in Ghencea, nu m-au impresionat nici victoriile, nici jocul, nici atmosfera, nici culorile, nici altceva. De ce am ales aceasta echipa cand aveam 5-6 ani nu stiu, putea sa fie oricare alta dar a fost Steaua.

Si am iubit aceasta echipa ca un nebun, fara logica, fara ratiune, fara motiv.

Foarte bun articolul,felicitari.Steaua o iubesc pentru ca o consider o parte din mine si ma consider o parte din ea,pentru ca in clipele grele o simpla imagine sau un simplu cuvant despre Steaua si totul se lumineaza.Iubesc Steaua si o voi iubi intotdeauna!

Va intreb acum tot pe voi, cine stabileste beneficiarul dreptului de a iubi Steaua? Cine este cel care imi spune mie, spre exemplu, daca merit sa iubesc aceasta echipa? Nu este vorba de o persoana, nu este vorba de nici o mostenire, nu este vorba nici macar de un privilegiu.

Un articol bun , chiar destept, imi pare bine ca lucrurile realiste persista si nu vor fi uitate niciodata, iar ca toti care iubim Steaua...nu avem un scop anume ci doar iubim....iar fiecare se sacrifica in modul lui pentru aceasta echipa.....

By the way......citatul asta poate a dat o palma unora care imi judecau mie calitatea de stelist, de curand.

Sincer nu stiu de ce iubesc Steaua. Pur si simplu pot spune ca fost dragoste la prima vedere. Am vazut-o odata si asta mi-a fost de ajuns la 5 ani cat aveam. Dupa aia am aflat incet incet si de istoria uriasa a acestui club, ceea ce normal m-a facut sa fiu si mai mandru de aceasta alegere. Si ceea ce ma face si mai fericit este ca am apucat sa vad acest club si pe vremea cand apartinea armatei si nu unui cioban idiot, pe vremea cand anii 90 au insemnat in Romania Steaua si ineuropa pentru Romania tot Steluta noastra draga.

Indiferent de perioada prin care trecem, indiferent de cat dezamagire mi-ar produce la un moment dat pur si simplu nu o pot abandona. E efectiv ca un "drog". Desi uneori poate imi face rau din aia o iubesc mai mult.

Multumesc, Marius. Citind si recitind, apare un singur regret: Ghencea MERITA SA AIBA O GALERIA ADEVARATA, ca pe vremuri !

Nu exista raspuns la intrebarea " De ce iubesc Steaua". Precum nu exista la " De ce o iubesc pe mama" A gasit cineva explicatia la "de ce iubim"?. Nu cred . Iubim Steaua si asta este. Cine cauta motive , nu iubeste cu adevarat.

e clar ca nu multi stim de ce iubim Steaua.Eu iubesc Steaua de pe la 6 ani cand imi scriam pe tricouri rosii cu pixuri albastre numele unor jucatori gen dennis serban.dar nu cred ca asta e cea mai buna intrebare cand vine vorba de iubirea pentru Steaua..de ce?..chiar nu vreau sa raspund la intrebarea asta pentru ca mi s-ar parea ca ar fi un lucru banal.totul se intampla cu un motiv dar nu si sentimentele.Iubim Steaua..

incredibil articolul...felicitarile mele...eu imi pun mereu o intrebare...de ce Steaua si de ce nu alta...nu gasesc niciodata raspunsul...TRAIESC DOAR PENTRU Steaua!

Articol foarte bun. Cred ca fiecare dintre noi avem un motiv aparte pt care iubim Steaua, fie ca este istoria bogata si glorioasa a clubului, jocul acela magic cu care ne desfata cand inca desluseam tainele fotbalului sau vuietul tribunelor pline aclamand reusitele favoritilor. Steaua poate reprezenta o raza de lumina si de bucurie intr-o lume tot mai cenusie si sufocanta, acea mica placere a vietii, acel nestemat pretios cu care ne vom mandri mereu.

frumos spus si mai ales, pentru mine, surprinzator; imi lasasei impresia unui critic de profesie dar s-ar putea sa ma fi inselat! iubim Steaua pentru ca microbul stelist nu se poate vaccina, mai ales daca ai fost "infectat" de mic, iubim Steaua pentru ca iubim Steaua! felicitari pentru articol! sper sa inteleaga unii ca nu poti "arunca" intruna cu pietre in cea pe care o iubesti! s'auzim numai de bine!

De ce iubim Steaua? Nu cred ca vreunul din noi va gasi vreodata raspuns...Cand aveam 5 ani,am vazut derby-ul ,,de traditie":Steaua-Dinamo. In acel moment am ales Steaua si nu regret absolut deloc alegerea facuta. Cred ca pe toti,suporterii adevarati,ne reprezinta faptul ca ,,Oriunde m-as alfa,Cat de mult te-as vedea,Gandul imi zboara MEREU catre Steaua!"...in fiecare lucru pe care il facem,il gandim exista Steaua :steag_cruce_invers:

Felicitari pentru articol! forzateaua

Edited by Nyghty

De ce iubim Steaua? Nu cred ca vreunul din noi va gasi vreodata raspuns...Cand aveam 5 ani,am vazut derby-ul ,,de traditie":Steaua-Dinamo. In acel moment am ales Steaua si nu regret absolut deloc alegerea facuta. Cred ca pe toti,suporterii adevarati,ne reprezinta faptul ca ,,Oriunde m-as alfa,Cat de mult te-as vedea,Gandul imi zboara MEREU catre Steaua!"...in fiecare lucru pe care il facem,il gandim exista Steaua :steag_cruce_invers:

Felicitari pentru articol! forzateaua

Mah eu cred ca iubesc Steaua pentru ca fac parte din o familie de Stelisti, de cand aveam vreo 3 ani (prima faza care mi-o aduc aminte) la rubrica sportiva era pe generic momentul in care Duckadam apara al 4-lea penalty la Sevillia, iar al doilea....maicamea pt a scapa de mine ma punea sa ma uit la meciurile Stelei.......tin minte , cu toate ca nu prea intelegeam mare lucru, imi placea foarte mult Ilie Dumitrescu....iar cu toate ca prima data cand am fost pe Stadion am fost in groapa cu taicamiu.....Juca Steaua cu Dinamo.....tin minte ca a iesit o bataie crunta dupa meci pe calea Stefan cel Mare, cu jandarmi pe cai care dadeau in stanga si-n dreapta.....apoi am mers numai in Ghencea si pe 23 August....deci presupun ca iubesc Steaua pentru ca este o mostenire de familie, pana ca si maicamea se uita la fiecare meci de-al Stelei cand nu munceste.....si mai si comenteaza despre cum joaca...dar...un lucru este cert....din momentul in care am inceput sa am propria cunostinta era Ros-Albastra pentru ca asa am fost obisnuit de mic si nu tin minte ziua in care nu stiam cu ce echipa tin.....

...la mine e simplu... tata, unchi, bunic... militari. Eu rebel (nu imi plac lucrurile impuse)... ei (mai mult taicamiu) insistenti...a rezultat eu suporter inrait Faru. Dupa care in '86 tata muta decisiv... si ma trezesc pe Ghencea la Steaua - Anderlecht... m-am udat tot... pina sa inceapa meciu, nu mai vazusem asa ceva niciodata... aveam senzatia de gol in stomac... ma simteam oarecum intrus... a inceput meciu... cred ca era deja 1-0... si rateaza incredibil Lacatus, baga capu in pamint si se duce la garduletzu din fata tribunei in care stateam si incepe sa ...plinga ca un copil...in hohote...in secunda urmatoare eram in piciore si strigam cit putem de tare Lacatus! Lacatus!!! ( nu am fost io primu...da sigur nu m-am ridicat dupa lumea din tribuna... )...din momentul ala nu m-am mai simtit intrus... eram printe ai mei... eram STELIST. Din pacate in ultima perioada imi e greu sa mai ajung pe Ghencea... Dar cand aud la televizor scandarile galeriei... revine golul ala in stomac... iar cand se striga Lacatus!! Lacatus!!...imi dau lacrimile. MULTUMESC Steaua, si va mai multumesc si voua celor care strigati, cintati, si chiar injurati... si in locul meu.

:steag_cruce_invers:MANDRU CA SUNT STELIST :steag_cruce_invers: