fcsteaua.ro

Dileme

20 posts in this topic

Dupa ce am facut caterinca ca urmare a contraperformantelor echipelor romanesti din Cupa UEFA, trebuie sa admit ca aceasta remiza cu Otopeniul ne-a adus cu picioarele pe pamant. Tocmai cand ma pregateam sa scriu ca antrenorul Lacatus incepe sa-si consolideze o pozitie sigura pe banca Stelei, a venit acest joc.

Pur si simplu aveam senzatia ca esecurile sau semiesecurile din era Hagi si Olaroiu in confruntari cu echipele mediocre ale campionatului romanesc fusesera sterse de evolutiile acestei echipe antrenate de Fiara. 4-0 cu Farul, 2-0 la Iasi si 4-0 cu Gaz Metan Medias au reprezentat dovezi in acest sens. Jocul nu a stralucit dar victoriile au fost clare cu multe goluri marcate.

Analizand la rece evolutiile echipei noastre prin prisma luptei pentru castigarea acestei editii de campionat nu cred ca am gresi daca am aprecia ca lucrurile nu stau tocmai roz. Incredibil, dar aceste doua puncte pierdute cu Otopeniul pot costa atat de mult echipa Steaua in economia acestui campionat.

Daca facem o scurta radiografie a rezultatelor inregistrate pana acum in Liga I constatam faptul ca actualul lider al Ligii I a castigat toate punctele puse in joc in partidele cu FC Vaslui, CS Otopeni si FC Bistrita, adica acolo unde Steaua a pierdut punct sau puncte. Adaugand aici faptul ca ros albastri vor acumula oboseala (posibile accidentari - fereasca Dumnezeu) ca urmare a evolutiilor din Champios League (eventual primavara europeana in Cupa UEFA) nivelul de ingrijorare creste. Mai mult, Rapid si Dinamo vor avea mai putina bataie de cap urmand sa joace cate o partida la cinci - sapte zile distanta. Deci, jucatori odihniti, plus doua trei meciuri mai "usoare" cu parteneri "strategici".

Reintorcandu-ne la partida de aseara cu Otopeniul trebuie din start precizat ca NU rezultatul este cel care ingrijoreaza cel mai tare ci jocul in sine. Nimeni nu este interesat ca Lacatus sa plece si nimeni nu este interesat sa submineze bunul mers al activitatilor clubului Steaua prin dorinta de a-l vedea pe Marius indepartat in orice conditii (lasati prostiile si atacurile, ne dorim cu totii jocuri bune si rezultate pe masura).

Indiferent cat de pro sau contra Lacatus am fi, jocul a scartait in multe momente in aceasta editie de campionat. Singura constanta a fost defensiva Stelei, cu mici exceptii. Joc exact, goluri putine, siguranta. De la mijloc au inceput adevaratele probleme, iar atacul a fost cireasa de pe tort. Jucatori adusi cu tam tam ce nu reusesc sa-si gaseasca locul, lentoare in actiuni, progresie greoaie, greutate in aducerea mingii si a proprilor jucatori in fata careului advers. Peste tot si toate inca nu se contureaza acel nucleu de treisprezece jucatori din care sa se extraga etapa de etapa un prim unsprezece omogen, desi perioada de pregatire a trecut de mult. Practic, stelistii dau senzatia ca s-au reunit in cadrul lotului de foarte putin timp, ca o echipa cu vedete care nu au apucat sa joace prea mult timp impreuna.

Plecand de la aceste aspecte constatate rezida doua mari dileme:

1. Problema antrenorului. Nu este nevoie ca sa-i cerem noi demisia Fiarei sau sa-l aparam excesiv, desi unii suporteri i-au cerut-o pe acest site de mai mult timp, iar altii ar insista pentru mentinere la infinit, din motive sentimentale. Marius este singurul care poate aprecia daca poate sau nu sa castige aceasta editie de campionat si sa ne duca din nou in Champions League. Daca rezultatele vor fi negative cu siguranta va proceda la fel ca Hagi. Daca nu o va face, finantatorul Becali se va descotorosi de tehnician pentru ca istoria ne-a demonstrat-o: nu are resentimente in aceste situatii.

Stiu, multi o sa sara ca arsi "deja vorbim de plecarea lui Marius?" (a nu se intelege ca acest articol militeaza pentru asa ceva....precizare facuta pentru cei grei de cap si "prietenii" subsemnatului) dar am invatat foarte bine aceasta lectie - in fotbal totul este schimbator. Hagi, Zenga, Protasov au plecat mult prea devreme sau au fost obligati sa plece. Peseiro isi va bea linistit ceaiul in fiecare dimineata dupa ce a invins pe Dinamo si CFR Cluj cu o luna in urma.

2. Strategia Stelei pentru acest sezon fotbalistic. Cel mai probabil Cupa Romaniei va fi sacrificata din nou pe fondul oboselii acumulate de jucatori in campionat si cupele europene (inca sper sa prindem macar o primavara in Cupa UEFA).

Ramane de vazut daca Steaua va prefera sa lupte in continuare pe mai multe fronturi si sa le permita dinamovistilor sa acceada pentru prima data in Grupele Champions League (e foarte probabil acest deznodamant in clipa de fata) sau se va multumi cu o participare onorabila in suprema competitie europeana concentrandu-si toate resursele in vederea castigarii competitiei interne. Pentru ca, asa cum se prezinta situatia in prezent, este greu de crezut ca dintr-o lupta dura cu Dinamo si CFR plus bataliile acerbe din Europa, ros albastri ar putea sa castige tot. Nu cu acest joc, nu cu aceasta atitudine.

Din pacate cred ca suntem pe muchie de cutit,cum se sustine si in articol.Atata timp cat locul 2 duce in preliminariile CL ciobanul se va multumi cu atat si mi-e ca iar ratam titlul.Pana la urma eliminarea rivalelor mai degraba ne creeaza probleme,ei putandu-se concentra mai mult pe campionat si cupa.Cat despre Lacatus,nu cred ca ar fi o solutie indepartarea lui in plin campionat.Nici in CL nu stralucim...ar cam fi cazul sa depasim faza grupelor,deja nu mai e nicio minune ca ne calificam pana acolo,dar trebuie sa avem si niste rezultate pe cand la noi e din ce in ce mai rau.Mie mi se pare ca problema ar fi omogenitatea grupului si folosirea jucatorilor pe alte posturi,in plus lipsa unor atacanti valorosi.

Strategia Stelei este de a scoate cat mai multi bani pentru cioban,chiar daca nu avem rezultate.Suficienta este calificarea in grupe,apoi investitii cat mai mici doar ca sa se incropeasca o echipa bunicica pentru campionat si sa faca fata preliminariilor ce vor urma.

Degeaba incercam sa analizam problemele care sunt momentan la echipa,degeaba acuzam jucatori,antrenori,cand de fapt problema Stelei are radacini vechi.Este un ciclu fara sfarsit...

Edited by korynna

Nu exista nici o dilema.

Totul e simplu.

Fotbalul e ca razboiul.

Ca sa castigi razboiul/campionatul trebuie sa ai mai multe victorii decat adversarul tau.

Dar daca Armata ta e condusa de un om care nu stie si te impiedici peste tot de toate cioturile, e greu sa emiti pretentii.

Din punctul meu de vedere, singura dilema ar trebui sa fie : Protasov sau alt antrenor de valoare?

2. Strategia Stelei pentru acest sezon fotbalistic. Cel mai probabil Cupa Romaniei va fi sacrificata din nou pe fondul oboselii acumulate de jucatori in campionat si cupele europene (inca sper sa prindem macar o primavara in Cupa UEFA).

Ce ne facem dacã Lyonul va juca precum Otopeniul? Pa și pusi primãvara...

Nu exista nici o dilema.

Totul e simplu.

Fotbalul e ca razboiul.

Ca sa castigi razboiul/campionatul trebuie sa ai mai multe victorii decat adversarul tau.

Dar daca Armata ta e condusa de un om care nu stie si te impiedici peste tot de toate cioturile, e greu sa emiti pretentii.

Din punctul meu de vedere, singura dilema ar trebui sa fie : Protasov sau alt antrenor de valoare?

@Adrian,

Pai nu ne castiga Razboinicul razboaiele? Mai o valiza,mai o "pretenie"...

Nu s-a autointitulat el "Genereal"? Trebuie sa fii tare prost sa povestesti pe la TV ce-ai visat tu noaptea si sa te ghidezi in viata dupa asa ceva.

Eu am visat azi-noapte numerele de la "6 din 49": 17,32,13,2,47 si 5.Sa nu jucati pe ele!

@Catalin,din moment ce sacrifici un trofeu de 10.000 de euro,Cupa Romaniei,pentru un loc de 13 milioane de euro(locul 2) ,inseamna ca nu stii ce-i satisfactia pe plan profesional. E ca si cum eu as invidia un burtos de tigan,recuperator ,cu goldeane la gat pentru masina si banii lui.

La asta se reduce la jucatorii Stelei satisfactia pe plan profesional:banii!

Anul viitor va fi unul de suparare pentru suporterii Stelei,pt ca Dinamo va merge direct in CL(nimeni nu-i va putea impiedica ,iar faptele lor de acum 2 sezoane ne-o demonstreaza),dar peste 2 sezoane totul va reintra in normal: 2 echipe in preliminarii pt Cupa UEFA si o echipa pt 2 tururi preliminare in CL.

La asta se reduce la jucatorii Stelei satisfactia pe plan profesional:banii!

Asta e valabil nu numai pentru jucatori....

Ne punem singuri coarne, ne facem și ne ridicãm singuri statui, ne amãgim cu rezultate modeste ridicâdu-le și transformându-le la rang de realizãri nemaiîntalnite, de performanțe extraordinare deși în fond sunt doar banalitîți. Zbieram ca înfierați când cineva îndrãznește sã ne scoatã din oceanul de metafore și laude în care ne scãldãm, catalogãm astfel imediat ca antistelist, javrã, cioarã, frânar pe oricine, îi rãspundem superficial cu niște rezultate din trecut, și urmãm neclintiti linia de premarire și exaltare a echipei noastre fãrã a avea nici jumatate de motiv, se pare cã panzerul stelist a apus de mult.

Nu am sã vã vorbesc despre o Stea triumfalistã și glorioasã, ci despre Steaua Bucrești, despre o stea tuberculoasã care țipã isteric dupã ajutor dar refuzã categoric incizia și bisturiul pentru a se salva. Steaua de acuma a devenit o echipã morbidã, aflatã într-o stare latentã de descompunere, carcterizatã de o culoare vânãtã și de emanația unui moiros de stârv.

Degeaba ducem în cârcã o istorie fabuloasã când jucãtorii pe teren nu fac altceva decât sã-i punã cruce și sã-și încruciseze jeturile de urinã peste tot ceea ce odatã însemna Steaua, de unde sã mai existe spirit de învingãtor, mentalitate puternicã și tãrie de caracter când anonimii noștri dupã ce câștigã un meci dau dumul la manele și joacã în vestiar mai rãu ca la nuntã.

Steaua noastrã nu e cea din povestirile domnului Ardeleanu, e cea din cronicile prosport și gsp, cea care are ca principal merit umplerea visteriei și trecerea pragului electoral și nicidecum crearea unui mediu concurențial care sã aducã perfomanțã, Steaua noastrã e cea care face prãjini de audiențã, care poate fi terfelitã, cãlcatã în picioare, fãcutã cârpã de pantofi, flegmatã și umilitã de toți.

V-ați sãturat de egaluri cu ultima clasatã? de înfrângeri cu echipe care tot campionatul trag 10 șuturi la poartã? de goluri înscrie în ultimul minut? de jocuri cu 4 fundași și 2 închizãtori contra echipelor liliput? de rezultate 1-0 cu echipe care încaseazã basculante de goluri?, da știu și eu m-am sãturat, numai Steaua nu.

Spunem cã echipa e mai puternicã decât Wehrmachtul dar în Cupa țãrii nu am mai ajuns în optimi de secole, suntem an de an pregãtiți de CL dar mereu facem litanii și rugãciuni pentru Sf Petru și Dumnezeu sã ne de cel mai salb adversar, avem întotdeauna ghinion la tragerea la sorți când picãm cu Real sau Bayern, asta dupã ce cu 3 zile înainte diferența dintre noi și ei era una incomesurabilã în vafoarea noastrã.

Ne trebuie ani luminã sã acomodãm batalioanele de jucãtori aduși dupã plantații de cocaianã sau din livezi de portocali dar niciodatã nu se pormoveaza de la juniori fotbaliști cu calitãți native. Facem din fiecare anonim de seria a doua o super vedetã doar cã vedem pe youtube 3 goluri și douã pase date în jumãtate de carierã, credem în fiecare jucãtor cã este noul lider și noua speranțã, cã de acum începe o nouã perioadã dar toate se dovedesc a fi doar vise rapid curmate de realitãți seci, de înfrângeri umilitoare, de jocuri apatice.

Nu mai avem în lot jucãtori normali, oameni simpli care se respectã pe ei prin meseria lor, toți sunt niște zei, super vedete și steliști din naștere, toți joacã pentru culori și suporteri, dar când vine vorba de dãruire și muncã subit ceva se scurcircuiteazã, arãtam a echipa mare doar când geamantane de bani ne așteaptã în vestiar și când din tribune impresari ai marilor echipe belesc ochii la noi.

De mult terenul din Ghencea are aceiași semnificație ca șanțul din fața mahalalei, de cel puțin un deceniu administrația Stelei este formatã din oameni pentru care ștreangul ar fi o binecuvantare și nu un supliciu, zeci de caractere patibulare se perindã fãțarnic prin Templu deși în afarã de perfidie și demagogic hoiturile lor nu degajã nicio altã stare.

M-am sãturat de eructațiile canceroase în care se promite cu nemiluita și nu se realizeazã nimic, de cavaleri erijați în apãrãtori ai stelismului deși acțiunile lor ascund cele mai veroase malversațiuni, de exhibãri ale milosteniei aflate la limita patologicului.

Da dragi mei, asta este Steaua de astãzi, o copie anemicã a unui nume pe care toți îl avem scris în suflet cu litere de aur, o echipã al cãrui puls sistolic este în fiecare din noi dar care din pãcate își urmeazã cu damnare destinul.

Cred ca asta este adevarata stare a lucrurilor, de acea nu merge jocul echipei noastre, si nu din n motive pe care le tot inventam, desi si acestea sunt acceptabile uneori dar nu la infinit.

ce atata oboseala fratilor....nu spuneau toti ca putem alinia oricand 2 echipe....cand aud asta cu oboseala mi se face greata.....au jucat la 4 zile distanta...cu o echipa de la periferia bucurestiului...care adunase 4 pct pana la meciul cu noi....mai bine am vorbi despre declaratiile lui Lacatus de dupa meci....nu se poate ca dupa un meci cu otopeniul...in Ghencea..sa dai vina pe arbitru ca nu a prelungit meciul mai mult...e strigator la cer..e umilitor....dar 90 de minute de ce nu am dat gol?....asta este Steaua in momentul de fata...o echipa cu un joc lent..previzibil...iar legenda ..idolul..Lacatus Marius e singurul vinovat.

Deja s-a stabilit ca ia dinamu campionatul?.. Il ia pe draq.

Adriane, normal ca intr-un razoi primul laudat/acuzat este generalul armatei, dar daca incepe cu el nu inseamna ca la el se si termina. Nu suntem pe vremea eroilor Achilles, Odysseus, Hercules etc

@Le reseau pansant: excelent scris, ar fi frumos ca postarea de mai sus sa devina un articol de sine statator.

Lacatus la conf de presa: s-a prelungit meciul cu doar 3 minute...........J E N A N T. in cele 90 minute ce-au facut? Asta nu e atitudine........de legenda

tare imi e ca vom juca noi ca Otopeniul

Raspunsul este simplu.Nu o sa castigam nimik.Nici titlu, nici primavara UEFA, nici primavara LC, nici cupa romanei.Pentru ca o sa incerce sa le ia pe toate si o sa esuam peste tot.Pentru ca cea mai importanta problema a noastra este jocul prost care dispare doar in meciuri cu cutitul la os unde apare determinarea si unde apar banii multi.Lupta cu Dinamo nu este singura chestiune arzatoare, mai grav este ca se va apropia CFR, isi va reveni rapid si parca vad ca la meciul cu noi...Tilul l-am pierdut cand am facut transferurile astea de forma si atat de tarziu (nu uitati cand a venit toja) si cand becali se bazeaza pe echipa ca o sa castige tot, neluand in calcul accidentari, furaciuni, echipe care fac antijoc, moralul proprilor jucatori, oboseala cu echipa nationala...toate astea sunt probleme in fiecare an pe care nimeni nu le rezolva niciodata.

Doar in momentul cand vom avea la club oameni competenti care sa prevada problemele si sa le rezolve si cand vom avea antrenori care in cazul jocului prost sa aiba capacitatea sa schimbe ceva (jucatori, sistem de joc, etc.) atunci vom spune ca suntem o echipa mare.Pana atunci ne vom chinui cum o facem de atatia ani de zile si alti vor culege roadele muncii noastre prin simpla victorie impotriva noastra.Ma gandesc cu groaza la meciurile cu Dinamo si cu rapid si cu timsioara cand parca il si aud pe becali ca pe el nu-l intereseaza ca el e in LC si o sa-i motiveze paia sa ne rupa capul iar.Si pana o sa-si dea si el seama ce se intampla o sa se multumeasca iarasi cu locul 2....

Nu vreau sa vb mai mult despre antrenor si jucatori, dar CUM ESTE POSIBIL CA PE Ghencea---ACASA---SA JOCI IMPOTRIVA OTOPENIULUI CU 2 INCHIZATORI TOT MECIUL SI...CULMEA...TOT SA PRIMESTI GOL????.Oare a cui este vina???

Nu vreau sa vb mai mult despre antrenor si jucatori, dar CUM ESTE POSIBIL CA PE Ghencea---ACASA---SA JOCI IMPOTRIVA OTOPENIULUI CU 2 INCHIZATORI TOT MECIUL SI...CULMEA...TOT SA PRIMESTI GOL????.Oare a cui este vina???

Ce ma sperie mai mult decat implicarea ciobanului in alcatuirea echipei este rigiditatea tactica a antrenorului. Laca nu este capabil sa schimbe nimic, nici din mers nici din repaus.

Te astepti ca francezii sa joace mai prost decat Otopeniul?Inseamna ca de la anul cele doua echipe vor face schimb de campionate!Pacat ca Steaua va avea probleme in ambele.

Ce ma sperie mai mult decat implicarea ciobanului in alcatuirea echipei este rigiditatea tactica a antrenorului. Laca nu este capabil sa schimbe nimic, nici din mers nici din repaus.

¨implicarea ciobanului in alcatuirea echipei¨ si ¨rigiditatea tactica a antrenorului¨ nu sunt doua entitati diferite una de cealalta. A doua cateodata depinde de prima, niciodata prima de a doua.

Arsenal MU Barcelona Chealsea nu obosesc ?

In fine tot nu avem lotu care ar trebui sa il avem ...

Forza Steaua

Din pacate atata timp cat locul 2=Liga nu cred ca echipa ca mai trage sa ia nici un campionat.

Sa speram ca "dezavantajul" fata de Dinamo reprezentat de oboseala care se va acumulta in CL, va fi compensat prin acutizarea de luptei dintre suporteri si Turcu si cresterea racelii intre suporteri si echipa:))

Vestile rele cu Radoi, Nicolita, etc ne arata ca nu au trecut decat 10 etape si 4 meciuri in CL si au aparurut problemelr medicale...

Vom avea viata grea...

Rapidul, daca va iesi total din carti pt locul 1-2, va arbitra iarasi titlul.

CFR, idem... si va intoarce serviul facut de Dinamo in campionatul trecut.

Nici macar pe un ajutor indirect de la Buzau nu mai putem miza ca astia nu mai bat pe nimeni:)

De aceea cele 2 puncte pierdute acasa cu Otopeniul ne obliga sa le recuperam de acolo de unde nu era un capat de tara daca le pierdeam (Dinamo, Rapid, Timisoara).

Sa speram ca asa va fi!:)

Edited by xray_rom