fcsteaua.ro

Curaj!

65 posts in this topic

FARA FRICA! Cu daruire si curaj se poate obtine un rezultat bun,trebuie sa spargem gheata undeva. Forza Steaua Semper fidelis!

Steaua Club Oslo :steag_sah_mic:

Edited by anjin

chiar asa cine-s ãia ? Mutu , gilardino , si mijloc periculos ati auzit de ãstia ?

de bãtut oricum ii batem :beer2: cam greu trece timpul ãsta doamnee

@AndyQ

Eu am tot spus ca Steaua reprezinta varful fotbalului romanesc, tocmai pentru ca suntem singurii care, de-a lungul timpului, am avut rezultate pe care societatea romaneasca nu le prea merita. Tara asta a avut doar varfuri individuale. Nu suntem cunoscuti pentru realizari colective (acum cativa ani, pe cand lucram in vanzari, managerul nostru ne-a spus urmatoarea chestie: daca un roman si-un occidental lucreaza fiecare pe cont propriu, romanul are toate sansele sa fie mai bun; daca un grup de doi romani concureaza cu doi occidentali, romanii au toate sansele sa iasa invingatori; dar daca un grup de trei romani sunt in competitie cu un grup de trei occidentali, romanii nu au nicio sansa sa-i depaseasca pe occidentali)

Tocmai de-asta vorbeam in randurile de mai sus de "barbatia de a tine capul sus" sau de nonsalanta cu care am jucat cu Sampdoria si Valencia. Atunci am jucat ca o echipa, spre deosebire de meciul cu Bayern, de exemplu, cand forta grupului german a invins individualitatile noastre.

Si eu sper sa avem continuitate in rezultate, asa cum s-a intamplat din 2003 pana in 2006, perioada in care Steaua a crescut constant. De atunci suntem in declin tocmai pentru ca ne-a disparut forta grupului.

Asta sper sa readuca Lacatus in jocul Stelei. Daca se va intampla asta, sunt 1000% sigur ca putem avea sanse pe orice stadion din lume.

Sa traieshti! :beer2:

Foarte inspirat articolul! [...]

Cel putin in era Protasov, sau in prima parte a mandatului Olaroiu , Steaua iti transmitea siguranta in toate cele 90 de minute din deplasarea externa, fara sa joace in asteptare, si nu doar distructiv cu mingi inalte pe varf ca acum.

Era vorba (cred) despre atitudine si curaj mai ales in CL. Protasov n-a prins asa ceva. Si nu mi-a transmis deloc siguranta in dubla cu Rosenborg.

Despre ce sezon vorbesti in descrierea aia? Schimba caseta cu ¨distructiv si mingi inalte pe varf¨, ca e de pe vremea regretatului Olaroiu, nu de ¨acum¨.

Discutam despre atitudinea Stelei vis-a-vis de meciurile cu miza, precum acesta. Si daca din era Protasov iti aduci aminte doar meciurile cu Rosenborg, nu prea avem ce discuta, intr-adevar. Exista in istoric cateva meciuri in sezonul de semifinala UEFA in care Steaua a jucat absolut superb, cu mult tupeu, mai ales in deplasare. De exemplu, jocul cu Sampdoria de la Genova, cand italienii au scapat nebatuti doar cu mare sansa. Comparativ cu nivelul adversarilor de atunci, Fiorentina este tot pe acolo. Daca nu era Mutu, nu aveau acces la CL.

Cat despre jocul predominant defensiv, sunt probabil inca sub impresia ultimului meci din campionat. Sa dea Domnul sa nu fie aceea fata adevarata a echipei!

Nu stiu ce credeti voi dar eu sper ca Mutu sa fie in teren.Sa va spun si de ce,la forma pe care o arata de 2-3 saptamani are mari sanse nici sa nu intalneasca cu balonul asa ca e de preferat sa fie el pe teren si vreun atacant dornic de afirmare.

Ciudat, ii acuzam pe jucatori de mentalitate si atitudine de echipa mica, dar uitati-va cati "fani" cred cu adevarat in Steaua in acest moment! Daca noi nu credem desi ne credem fanatici pt ros-albastru, atunci ce le cerem unor angajati cu simbrie de la Gigelu ciobanel? Si inainte de 86 au existat echipe bune in tricou ros-albastru, dar abia in acel an au inceput sa ridice capul din pamant. Morala? Hai sa credem noi si sa-i facem si pe cei de pe teren sa creada! Hai Steaua! Eu cred in victorie si triumf ros-albastru.

fara suparare, dar aceasta echipa nu are valoare de CL!...o stim noi suporterii, o stie antrenorul si il ciobandante

cine lupta poate pierde, dar cine nu lupta a pierdut deja

Daca imi amintesc asta a zis-o unul din maresalii aviatiei germane naziste in WW2. And they lost:)

Sa speram ca noi vom castiga!

era vorba despre

bertolt brecht, un dramatug si un teoretician de teatru neamt (1898-1956)

Doamne ajuta, mereu am fost aproape de performanta, dar ne-a invins mereu teama...Cu tupeu si increzatori in fortele noastre inainte, Steaua merita mult mai mult, m-as bucura in primul rand sa fie cat de cat pedepsit moral acest obraznic pe nume Mutu.N-am nimic cu nimeni pana nu devine obraznic, forza Steaua !!!

:steag_cruce_invers:

Radoi titular...castigam:)

Steaua va incepe meciul cu:

Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin - Radoi, Lovin - Nicolita, D. Moreno, Semedo - Stancu

Rezerve: Cernea, Golanski, Szekely, Toja, Baciu, Tiago si Kapetanos.

Fiorentina va incepe cu Mutu in teren.

Hehe , da unde-i arturo ? hahaha

Este cea mai buna echipa pe care o putea trimite Laca, poate doar Szekely isi avea si el locul in teren in locul lui Semedo. Cred ca revenim la 4-4-2 nu?

Edited by fedora

Ne-a lipsit sansa, dar si stapanirea de sine. Prea multa teama in joc, si de aici si multimea ratarilor si infragerile pe banda rulanta in Liga.

Asta ca nu mai amintesc de penibilele momente de dupa jocuri cand jucatorii nostri faceau coada in fata vestiarului oaspetilor ca sa ia autografe. Ce poate fi mai penibil de atata ? Asta denota ce mentalitate au jucatorii nostri. Si nu e deloc de bine. E jenant.

Este cea mai buna echipa pe care o putea trimite Laca, poate doar Szekely isi avea si el locul in teren in locul lui Semedo. Cred ca revenim la 4-4-2 nu?

Nu. Asezarea din aceasta seara e un 4-2-3-1.