fcsteaua.ro

CFR Cluj - Steaua

160 posts in this topic

Asta seara, de la ora 20:45, echipa noastra intalneste in deplasare, la Cluj, formatia locala CFR. Partida reprezinta o premiera pentru fotbalul romanesc, fiind prima oara cand se intalnesc intr-un meci de campionat, doua echipe participante in grupele Champions League. Partida va fi transmisa in format LIVE Text. Echipa fcsteaua.ro va invita sa urmariti si sa comentati in timp real prestatia fotbalistilor nostri

Gazdele ne asteapta cu un moral foarte bun, de la schimbarea antrenorului reusind trei victorii consecutive, dintre care una in deplasare la Roma.

Steaua, in ciuda esecului cu Bayern, se afla intr-o forma buna si are un moral excelent dupa ce a administrat patru goluri la zero Gaz Metanului. De remarcat ca in ultimele doua meciuri de campionat Steaua a marcat de 8 ori, primind doar unul (remember Farul-Steaua 1-4).

"Ros-albastrii" au mai multe absente de marca in lot: Radoi(nu risca), Ov.Petre(accidentat), Plesan(nerefacut), Emeghara(nepregatit).

E posibil ca Steaua sa alinieze in aceasta seara, urmatorul "11":

Zapata - Golanski, Goian, Ghionea, Ogararu - Lovin - Nicolita, Tiago, Semedo, Dayro - Arthuro

FORZA Steaua! VINCI PER NOI!

live_banner.jpg

Neaparat VICTORIE!!!

Forza Steaua!!!

Astia care il tot ridicati in slavi pe Lacatus ca e mare antrenor...

Va place formula de start? 2 inchizatori (Lovin, Tiago), Nicolita si NU szekely sau Toja si arthuro in atac si nu Bogdan Stancu, chiar Kapetanos care pare sa fie intr-o forma mai buna decat Arthuro. Sper sa se insele fcsteaua.ro si sa nu fie asta echipa de start.

E clar ca mergem la Cluj sa ne aparam sa scoatem maxim un egal. Sunt realist si asta va va deranja pe toti, desi stiti k am dreptate. Ganditi cu INIMA in privinta lui Lacatus. Doamne ce dor imi e de era Protasov-Zenga. Atunci Steaua juca intr-adevar fotbal.

pronostic : 0-0, 1-1, 1-2.

Edited by CoRsSo

@CoRsSo am jucat fara doi inchizatori cu bayern si ne-am fript. Pe cine vroiai in locul lui Thiago?

Nicolita trece printr-o perioada buna, concurenta pentru el este benefica. Deci nu inteleg plangerea ta.

In atac? Ne trebuie un atacant care sa creeze spatii pentru Dayro/Nicolita/Semedo. Deci Arthuro e perfect pentru asta.

Stancu este de acelasi profil cu Dayro, varf lansat nu`l vad.

Edited by bodanelu

Mai baieti, nu luati ca sigura formatia aparuta in cronica. E doar una din multele posibilitati ale lui Lacatus, de a alcaturi 11-le de inceput.

CoRsSo, nu numai ca e posibil ca Steaua sa foloseasca in acest meci doi inchizatori, e chiar indicat. Pentru ca jucam in deplasare, pe terenul campioanei, in fata unei echipe aflata in forma maxima si cu un moral excelent. In jur de 20.000 de clujeni vor constitui al 12-lea jucator, in stradania CFR-ului de a obtine victoria in fata Stelei dupa atatia ani.

immortal1985, Arthuro a luat loc constiincios pe banca de rezerve in etapa trecuta. Atunci cand Bogdan Stancu a fost titular si nu prea i-a iesit nimic. Asta seara e randul lui si consider ca momentan poate fi considerat titular de drept pe postul lui. Are dribling, are sut, e puternic, are detenta. Si inca nu se afla la capacitate maxima.

In rest, ca noi toti, urez Stelei sa obtina victoria, iar cu cele 3 puncte castigate sa detina pe mai departe fotoliul atat de mult dorit de Cristi Borcea, acela de lider al clasamentului.

E un joc cu o mare incarcatura atat pentru noi, care ne dorim detasarea in clasament, cat si pentru CFR, care in cazul unui esec isi va reduce mult sansele de a castiga un nou titlu.

E foarte important ca arbitrul intalnirii, Augustus Constantin, sa conduca onest meciul.

Edited by Virgil

Ganditi cu INIMA in privinta lui Lacatus.

Mai lasati slozinca asta si veniti cu argumente..

Play tape: Steaua joaca fotbal, castigam la scor dupa meci de CL, dam goluri din actiune, lotul asta cel mai bun are nevoie de timp pentru a fi relatii de joc, numerele si rezultatele il tin pe Lacatus pe banca, la conducere e becali, stafful medical e praf...

Esti in pole-position, ramai pe frecventa.

iar jucam cu Arturo si Tiago ? :|

doamne...ce dreq se intampla cu Lacatus de nu joaca cu Stancu din primul minut ? baiatul asta chiar merita bagat in seama ca e un super atacant ;)

:steag_cruce_invers:

De Olaroiu s-a spus ca nu a avut jucatori, si cine a fost de vina?! numai el pt ca nu a cerut lui Becali ce i-a trebuit! De Lacatus imi place, a cerut jucatori pe toate posturile si se vede ca nu are probleme de efectiv la nici un meci! Lacatus stie sa-l dreseze pe Becali! Cand prostu de Becali ii spune ca vrea cate un jucator in teren el il baga numai ca fraeru sa creada ca are control peste el si in rest cine credeti ca face echipa? Lacatus e cel mai potrivit pentru Steaua in acest moment si cred ca daca il ajuta putin rezultatele o sa-l vedem pe multi ani la Steaua! Lacatus o sa fie Ferguson de Romania! Forzza Steaua!

Prietene, am ajuns sa ne aparam la Cluj, noi, Steaua, echipa reprezentativa a Romaniei? E ca si cum Manchester ar juca la Liverpool si s-ar apara. E incredibil ce mentalitate aveti.

Da, am castigat la scor cu Gaz Metan si Farul. Mari echipe. Va mai si mandriti cu asta. Cand castigam si noi puncte in CL? Cand? Ziceti ca echipa merge perfect si nu e chiar asa. Uitati-va pe casete si faceti diferenta intre jocul practicat de Steaua in era Protasov (desi avea un lot slabutz valoric) si jocul lui Lacatus ( cel mai bun lot dupa parerea mea de dupa revolutie). Schimbari? Foarte multe.

@bogdanelu

Cu bayern practic am jucat tot cu 2 inchizatori (a jucat Toja inchizator :ce_oameni: ). Nu zic ca Lacatus nu e un antrenor bun, poate este. La pretentiile noastre de accedere in optimile CL si de castigare a eventului. Va trebui sa ne multumim, asa cum o facem de vreo 2 ani incoace, cu locul 2 (si sa ne bucuram de parca am fi castigat titlul) si cu sub 5 puncte in CL.

Sa nu mai vorbesc de conducere, care este la pamant.

Edited by CoRsSo

Tin sa precizez ca primul unsprezece gandit de Lacatus e dezastruos.Nu inteleg ce cauta Banel titular cand ii avem pe Szekely si Semedo.De asemenea,nu inteleg de ce se tot insista cu acest Arthuro,se vede clar ca nu e jucator de Steaua.De ce Dayro nu este jucat atacant,alaturi de Stancu?Ma rog,sper sa nu am dreptate si sa aiba Laca.Hai Steaua.Trebuie sa batem la Cluj!

L.E. @Corsso,nu e acelasi lucru.E chiar mai grav.De bine de rau,Liverpool e o mare echipa,cam la fel de mare ca United.CFR este o echipa anonima,care s-a ridicat in ultimii ani.Prevad un meci urat...

Edited by DelPiero10

Banel marheaza , munceste mult, am tot respectul pentru el, deocamdata Szekelly nu a demonstrat prea multe.

Hai totusi sa asteptam meciul, apoi sa ne pronuntam asupra formulei de start.

Cum sa jucam fara 2 inchizatori? De fiecare data cand am incercat un asemenea sistem de joc ne-am ars. Dupa ce am jucat atatia ani cu 2 inchizatori, nu putem schimba formula de joc intr-un meci important cu o echipa in forma

CoRsSo

Liverpool-United este un meci intre 2 echipe rivale. Este o rivalitate de vreo 100 de ani; daca e sa comparam l-as compara mai degraba cu unicul derby Steaua-dinam0,

Edited by MoWeed

@ CoRsSo

Ce faci acum? Ne dai lectii de mentalitate? Opinia mea e una din cele multe. Poate fi corectata, dar in niciun caz nu ai dreptul sa jignesti, vorbind de mentalitate. Un 4-4-2 mi se pare o asezare cat se poate de echilibrata in conditiile meciului de azi. Dar ca in oricare alt meci, aceasta asezare se va adapta in functie de faza. Atacam si ne aparam. Asa ca e foarte bine sa avem in teren oameni specializati pe posturile lor. In plus Lovin si Tiago participa concret si la fazele de atac, nu numai la stoparea la mijlocul terenului a actiunilor adversarului.

Pentru mine e mai important sa obtinem cele 3 puncte si mai putin frumusetea jocului. E un meci de care pe care. O lupta. E musai sa o castigam. Un meci egal nu m-ar multumi pe deplin, iar infrangerea nu o concep.

Pana la urma Lacatus va folosi sistemul care se va potrivi cel mai bine jucatorilor de care dispune. Si

@CoRsSo

Ce ti se pare asa defaimator sa se apere MU la Liverpool? Sunt fel de fel de circumstante cand ei se pot duce sa se si apere pe Anfield Road. Care-i problema? E un campionat puternic, care nu se castiga neaparat la 30 de puncte avans. Campioana Angliei nu joaca cu 7 atacanti si nu spulbera tot, tocmai ca e un nivel ridicat la mai multe echipe.

(Apropo, Liverpool are palmares all time peste cel al lui Manchester, in caz ca ai vrut sa spui ca MU e emblema campionatului englez.)

Pastrand proportiile, acelasi lucru si la noi, a crescut nivelul campionatului, nu mai e lupta in 2-3 echipe, sunt multe ¨surprize¨, meciuri stranse etc. Mentalitatea Stelei e sa fie peste toate acestea. Cu CFR-ul.. sa atacam tot meciul, sa avem 2 bare si un gol anulat, si la sfarsit sa pierdem cu 1-0. Dupa aia bocesti pe aici ca de ce nu a bagat 15 inchizatori. CFR-ul e in forma, daca vrei sa fii realist faci o tactica in functie de adversar si-l si bati.

Ori te faci ca nu intelegi ori chiar nu ai inteles. Nu zice nimeni ca e mare performanta sa le dai 4 goluri farului si gazului. Ideea era ca reusim sa catigam in etapa de dupa cupa europeana, spre deosebire de anii trecuti.

Cat despre nedumeririle cu punctele din grupe si alte idealuri intreaba-l pe Victor; el pare sa aiba mai multe informatii intime cu si despre becali.

Banel marheaza , munceste mult, am tot respectul pentru el, deocamdata Szekelly nu a demonstrat prea multe.

Ce sa demonstreze in 3-4 meciuri?S-a accidentat chiar cand era in forma,pacat.Banel marcheaza(cateodata si-n proprie poarta),munceste(si eu muncesc),dar nu e fotbalist!Doar o parere...

P.S.MoWeed,sa asteptam,insa eu m-am saturat sa-i vad pe 'muncitorul necalificat' Nicolita si pe lentul si non-oportunistul de Arthuro(ai vazut cum l-a numit presa spaniola0,asta m-ai ales cand avem pe banca solutii mai viabile...

Nu ati inteles nimic... N-are rost sa mai continui.

Da, domne', hai sa bagam 2 inchizatori sa scoatem si noi un egal si poate cu noroc o victorie.

Haideti sa-l bagam pe Arthuro atacant, ca poate da gol si el.

Aveti toti dreptate.

@Virgil

Nu am jignit pe nimeni. E doar o parere, asa cum si tu ai o parere si toti avem. Fie ca iti place fie ca nu. Si da, mentalitatea noastra ramane aceeasi. Participarea in CL (atat) si locul 2 in campionat.

Imi doresc din tot sufletu sa nu am dreptate, sa batem la Cluj si sa sarbatorim cu totii apoi.

PS: Aduceti-va aminte ca nu am jucat cu nicio echipa din fruntea clasamentului (in afara de Vaslui, cu care am si pierdut) pana acum in campionat. Practic singurele meciuri foarte grele ale Stelei au fost cu Vaslui si bayern (pierdute ambele).

Doar in meciurile cu Galatasaray, Lacatus a demonstrat, intr-adevar, ca e un mare antrenor.

Edited by CoRsSo

@CoRsSo

Cine vrei sa alerge dupa Culio si Dubarbier? Toja si Dayro Moreno? Szekely si Semedo? Nu suntem la football manager. Nu mai fa pe victima acum si asuma-ti ce ai spus.

Eu am inteles ce spuneai tu si bineinteles ca sunt(-em) de acord cu tine, Steaua e echipa care joaca mereu la victorie, care ataca, care e deasupra tuturor. Nu zic ca trebuie sa tremuram in Cluj dar hai sa fim si realisti. Spune-i lui Goian, care ar fi zis ca prefera sa joace alta data cu CFR´ul, ca sunt prea in forma. Gresit, azi trebuie sa-i batem, cand sunt in forma.

Daca ai 2 inchizatori nu inseamna ca trebuie sa stai cu curu´n poarta. E discutia care am mai avut-o de ¨n¨ ori pe aici cu inchizatorii, aia care sa dea repede pasa in fata. Si asa poti face spectacol, poti ataca, ce spuneai si tu. In situatia asta Tiago mi se pare indicat, iar alte variante nu prea sunt acum.

Banel este poate cel mai mare antitalent care a fost vreodata la Steaua, viteza nu are, tehnica este antonimul cuvantului Banel, idei de joc nici atat, dar acest "jucator de fotbal" compenseaza prin rezistenta si polivalenta sa in joc, face atat faza defensiva cat si faza ofensiva ( pe ambele parti). un jucator asemanator lui Banel este rooney (pastrand proportiile). stiu ca pare exagerat ce spun da' uitati-va la un meci al lui Manchester u. si veti vedea ca rooney face acelasi joc ca si Banel. parerea mea este ca orice echipa are nevoie de un astfel de jucator in fotbalul modern.

Prietene, am ajuns sa ne aparam la Cluj, noi, Steaua, echipa reprezentativa a Romaniei? E ca si cum Manchester ar juca la Liverpool si s-ar apara. E incredibil ce mentalitate aveti.

Da, am castigat la scor cu Gaz Metan si Farul. Mari echipe. Va mai si mandriti cu asta. Cand castigam si noi puncte in CL? Cand? Ziceti ca echipa merge perfect si nu e chiar asa. Uitati-va pe casete si faceti diferenta intre jocul practicat de Steaua in era Protasov (desi avea un lot slabutz valoric) si jocul lui Lacatus ( cel mai bun lot dupa parerea mea de dupa revolutie). Schimbari? Foarte multe.

@bogdanelu

Cu bayern practic am jucat tot cu 2 inchizatori (a jucat Toja inchizator :ce_oameni: ). Nu zic ca Lacatus nu e un antrenor bun, poate este. La pretentiile noastre de accedere in optimile CL si de castigare a eventului. Va trebui sa ne multumim, asa cum o facem de vreo 2 ani incoace, cu locul 2 (si sa ne bucuram de parca am fi castigat titlul) si cu sub 5 puncte in CL.

Sa nu mai vorbesc de conducere, care este la pamant.

PRIETENE, daca nu agreezi ceea ce reprezinta, ceea ce joaca Steaua in zilele noastra fugi dupa Protasov si ai sa fii Fan Protasov.....poti sa ti faci si o brigada: Ultrasov......eu unul(si multi altii pe langa mine) prefer sa mi iubesc culorile indifarent de conjunctura!!!

Va place formula de start? 2 inchizatori (Lovin, Tiago), Nicolita si NU szekely sau Toja si arthuro in atac si nu Bogdan Stancu, chiar Kapetanos care pare sa fie intr-o forma mai buna decat Arthuro. Sper sa se insele fcsteaua.ro si sa nu fie asta echipa de start.

E clar ca mergem la Cluj sa ne aparam sa scoatem maxim un egal. Sunt realist si asta va va deranja pe toti, desi stiti k am dreptate. Ganditi cu INIMA in privinta lui Lacatus. Doamne ce dor imi e de era Protasov-Zenga. Atunci Steaua juca intr-adevar fotbal.

Steaua juca fotbal pe vremea lui Zenga?

Haha, ma faci sa rad...

Cam la cate meciuri din "era Zenga" te-ai uitat?

Eu presupun ca nu la prea multe...

Steaua juca super defensiv si in atac nu facea altceva decat sa dea gol din corner (vezi Goian).

In privinta formulei de jos, da si eu as vrea Szekely in locul lui Nicolita... dar trebuie sa recunoastem ca Nicolita trece printr-o perioada mai buna .

Dupa cum a mai spus cineva de aici, Stancu este pe acelasi profil cu Dayro... in nici un caz cu Arthuro...

In momentul de fata competitia lui Arthuro este Kapetanos... Zici ca e mai in forma Kapetanos ?

Eu unul nu cred... Eu cred ca Arthuro(chiar daca nu da goluri) este cu mult mai util echipei.

In privinta celor doi inchizatori ... E bine sa fim prudenti .

Acest meci este de o importanta foarte mare, iar daca ne arucam in atac o sa ne-o luam frumos.

Ideal ar fi sa fructificam viteza celor din atac.

Sa nu uitam ca si CFR au un mijloc bunicel iar cred ca tactica cu doi inchizatori este una foarte bine gandita.

Distrugem ce incearca ei sa construiasca...

Toti vrem ca Steaua sa joace super ofensiv... Dar uite ca nu se poate.

Daca tu nu intelegi ca noi nu trebuie sa ne aruncam, degeaba te mai uiti la fotbal ca nu ai inteles nimic.

In privinta lui Lacatus ... Din partea mea are tot suportul si cred ca in momentul de fata este cel mai potrivit antrenor pentru noi.

Eu unul fac o comparatie intre Steaua lui Olaroiu si Steaua lui Laca...

Este o diferenta enorma : pase din prima , viteza.

La un meci din era lui Oli, mai aveam oleaca si dormeam la meci jucand acea clasica "turca" .

Nu il mai critica tu pe Lacatus ca acest om a facut multe pentru Steaua, tu ce ai facut?

Raspuns : Nimic ...

@CoRsSo

Frate renunta, esti praf...

Nu mai posta aici teorii d`ale tale ca se cunoaste ca nu te pricepi.

Edited by Irresistible23Steaua

Steaua juca fotbal pe vremea lui Zenga?

Haha, ma faci sa rad...

Cam la cate meciuri din "era Zenga" te-ai uitat?

Eu presupun ca nu la prea multe...

Steaua juca super defensiv si in atac nu facea altceva decat sa dea gol din corner (vezi Goian).

In privinta formulei de jos, da si eu as vrea Szekely in locul lui Nicolita... dar trebuie sa recunoastem ca Nicolita trece printr-o perioada mai buna .

Dupa cum a mai spus cineva de aici, Stancu este pe acelasi profil cu Dayro... in nici un caz cu Arthuro...

In momentul de fata competitia lui Arthuro este Kapetanos... Zici ca e mai in forma Kapetanos ?

Eu unul nu cred... Eu cred ca Arthuro(chiar daca nu da goluri) este cu mult mai util echipei.

In privinta celor doi inchizatori ... E bine sa fim prudenti .

Acest meci este de o importanta foarte mare, iar daca ne arucam in atac o sa ne-o luam frumos.

Ideal ar fi sa fructificam viteza celor din atac.

Sa nu uitam ca si CFR au un mijloc bunicel iar cred ca tactica cu doi inchizatori este una foarte bine gandita.

Distrugem ce incearca ei sa construiasca...

Toti vrem ca Steaua sa joace super ofensiv... Dar uite ca nu se poate.

Daca tu nu intelegi ca noi nu trebuie sa ne aruncam, degeaba te mai uiti la fotbal ca nu ai inteles nimic.

In privinta lui Lacatus ... Din partea mea are tot suportul si cred ca in momentul de fata este cel mai potrivit antrenor pentru noi.

Eu unul fac o comparatie intre Steaua lui Olaroiu si Steaua lui Laca...

Este o diferenta enorma : pase din prima , viteza.

La un meci din era lui Oli, mai aveam oleaca si dormeam la meci jucand acea clasica "turca" .

Nu il mai critica tu pe Lacatus ca acest om a facut multe pentru Steaua, tu ce ai facut?

Raspuns : Nimic ...

@CoRsSo

Frate renunta, esti praf...

Nu mai posta aici teorii d`ale tale ca se cunoaste ca nu te pricepi.

bravo ma....asa am vrut sa scriu si eu,dar nu am apucat,ca tu ai fost primul :D.....ai dreptate ,si sunt de acord cu tine !in fine...va fi 3-1 pt Steaua!!!FORZZA Steaua!! :steag_cruce_invers:

Banel inscrie gol meci de meci. Pentru mine, sa de-a gol in fiecare meci si sa nu mai faca nimic 89 de minute.

Guest
This topic is now closed to further replies.