fcsteaua.ro

Urmãtorul pas

82 posts in this topic

Catalin Tolontan a exprimat excelent, deși succint, stadiul în care a ajuns Steaua în 2008. Cu toții simțim asta meci de meci, în special când observãm cât de zmei suntem acasã pe lângã mielușeii care suntem în Ligã.

Pe scurt, Steaua este construitã și programatã - financiar, tehnic și mai ales mental! - sã se califice în Liga Campionilor. Este unicul obiectiv al acestei echipe de 5 ani de zile încoace. De aceea, Cupa României a ajuns un moft, o competiție în care nimeni nu vrea sã-și rupã picioarele pentru cei 10.000 de euro oferiți pentru câștigarea trofeului (prin comparație, simpla calificare în Ligã - rodul a douã meciuri - a fost rãsplãtitã cu de 12 ori mai mult!). De aceea, titlul este doar una din variantele alternative pentru accederea în Ligã. În fond, locul 2 pare a fi oricând la fel de onorabil și potențial la fel de valoros (=aducãtor de bani). Mesajul pleacã din vârf și se propagã pânã la ultimul îngrijitor al bazei sportive: Steaua trebuie, cu orice preț, sã ajungã în Ligã. ªi atât.

Pentru cã de fapt aici stã problema. Nimeni nu spune cã nu trebuie sã ne calificãm în Ligã. Dimpotrivã - calificarea într-o astfel de competiție reprezintã o diplomã de excelențã rezervatã unui numãr restrâns de echipe. Iar Steaua are dreptul, dar și obligația de a-și propune sã ajungã în acest club exclusivist. Mai departe însã, Steaua nu dã în niciun fel senzația cã și-ar propune cu adevãrat mai mult decât un eventual loc 3. Dacã urmãriți cu atenție declarațiile de dinaintea meciurilor cu Galatasaray, începând cu cele de la transferurile efectuate, toți jucãtorii își doresc sã joace în Liga Campionilor. ªi atât.

De fapt, Becali e mulțumit cu participarea în Ligã pentru cã-i aduce vreo 10-12 milioane de euro, ceea ce înseamna vreo 10-12 milioane de euro în plus care nu pãrãsesc buzunarele lui. La un buget de 20 milioane de euro, sã obții 12 dintr-o sursã externã nu e puțin lucru. La cele 12, se adaugã altele (sponsori, abonamente, televizãri din Liga I). Cred cã oricine e conștient cã Becali nu cheltuiește mai mult de 4-5 milioane anual cu aceastã echipã. Dacã îi dã și pe ãia. În schimb, Liga îi oferã o expunere mediaticã înzecitã, iar acesta este totuși principalul sãu obiectiv.

Coborând, nici jucãtorii nu-și doresc mai mult de atât. Aici putem sesiza o dublã motivație. Pe de o parte, mulți vãd Steaua doar ca pe o rampã de lansare, iar Liga este cadrul perfect în care ei pot atrage atenția unor cluburi mai mari. Pe de altã parte, mulți dintre ei sunt suficient de blazați sau dezinteresați încât sã nu le pese de performața sportivã, ci doar de cei 100.000 de euro primiți ca bonus. Practic, sezonul european al Stelei se încheie o datã cu calificarea în Liga Campionilor. O datã cu ea, Steaua își atinge obiectivul maxim (trasat de conducere), iar jocurile care urmeazã sunt doar suma unor ambiții personale, nicidecum efortul colectiv al unui grup care-și dorește ca anul acesta sã urce cu o treaptã mai sus decât anul trecut.

E drept, majoritatea jucãtorilor nici n-ar putea susține o performanțã superioarã. Dar asta pentru cã politica Stelei este de a se califica și atât. Din lotul actual, Rãdoi, Goian, Zapata și (poate) Ogãraru sunt sigurele certitudini ale unei prezențe puternice în Ligã. În rest, speranțe(Dayro, Toja, Szekely, Stancu) sau certitudini - dar în sens invers.

De aici, concluzia se desprinde: Steaua nu va reuși mai mult decât își propune decât printr-o fericitã întâmplare. În rest, orice performanțã superioarã trebuie sã vinã ca urmare a fixãrii unui obiectiv superior și asigurãrii unui buget corespunzãtor. Altfel, vom fi an de an o prezențã relativ sigurã și relativ umilã. Cenușãreasa de la balul bogaților. Fãrã happy-end.

Ovidiu

Tolontan e un bou! Daca nu ar fi existat acest articol nici nu as fi stiut ca a emis un punct de vedere atat de exact. Eu nu-l citesc niciodata pentru ca este rau intentionat de cele mai multe ori, lacom, avid de rating cu orice pret dincolo de bunul simt comu. Insa de data asta trebuie sa remarc acuratetea punctului lui de vedere. Asa este si dincolo de asta nu raman foarte multe de spus.

Nu avem ce cauta in CL in acest moment, ca si acum trei, doi sau un an.

Infrangerile pe banda rulanta, imposibilitatea de a da o replica onorabila adversarelor, suficienta sau neputinta unor jucatori ma intristeaza si prefer sa nu mai jucam deloc decat sa luam o caruta de goluri in aproape toate meciurile.

Corect!

De fapt, Becali a spus ca obiectivul lui e cel putin o semifinala de Liga Campionilor. Numai ca diferenta dintre ceea ce vrea el (ce vrem cu totii, de fapt) si managementul actual e diferenta actuala dintre jocul lui Manchester United si jocul Stelei.

Sa speram ca-i va deschide cineva mintea...

Bun articolul.

Tinand cont de cele doua motive spuse de tine (majoritatea vad grupele ca mod de publicitate pentru a se lansa mai sus sau pur si simplu sunt prea blazati) becali greseste mult si cand ii premiaza in fiecare an la fel, in acelasi sistem. Mintea fotbalistului de la noi nu mai are masura, nu mai face diferenta intre a ajunge in grupe si a trece de grupe. Va percepe performanta intr-un mod distorsionat, sau mai rau, nu o va percepe deloc. Il premiezi in functie de punctele pe care le face in grupa, ca el in mintea lui sa-si ¨socoteasca¨ performanta. Nu zic ca ar functiona 100%, dar sigur ar debloca un pic mintea jucatorului. Toate astea daca si ca patron iti propui sa treci de grupe. Pana la urma la mentalitate se reduce totul..

Sa facem performantele pe care ni le dorim ne trebuie jucatori care sa aiba nu numai calitati tehnice de varf ci si calitati mentale de clasa (acei 11 de Radoi de care se vorbea intr-un articol recent).

Ai dreptate, cine nu vede asta e chior. La noi nu se invart milioanele ca la celelalte cluburi din grupa , deci din start plecam cu un dezavantaj. Singurul nostru avantaj ar putea fi vointa jucatorilor de a se impune in europa ca jucatori valorosi , dar din cate am vazut cu totii, nu prea se omoara cu firea.

Referitor la locul 3, eu as fi foarte multumit sa-l castigam in aceasta grupa.

Sa speram ca-i va deschide cineva mintea...

El stie ca Steaua atat poate, dar de' : da bine sa dai asa un impuls suporterilor.

Lari, nu mintea ci punga:) Asta ne intereseaza de la el. Nimic altceva. Nu-l mai vrem in buletinele de stiri, e penibil si ne face de ras. Nu mai vrem sa-l stim intrand peste antrenor sau implicandu-se in poevesti la care nu se pricepe. Socoteala e simpla: platesti pentru imagine! Ce fel de imagine iti doresti? Pai cam atat trebuie sa platesti. Paradoxul vine din alta situatie. Steaua este un club care beneficiaza de o marca incredibil de tare. Din cauza asta daca el ar fi administrat onest nu numai ca s-ar autofinanta dar ar si creea un profit baban, precum celelalte marci tari din fotbalul european: Real, Benfica, Manchester, Bayern- astea sunt toate marci nationale, precum Steaua! Asa incat nici nu stiu daca ar fi necesari banii australopitecului. Am avea nevoie doar de un administrator si o organizare profesionista la club pt ambitii mai mari.

Purul adevar!Asa este!Steaua se multumeste cu calificarea in Liga Campionilor.Dupa cum bine ai spus asta e obiectivul ( maxim ).Niciodata nu vom reusii sa trecem de grupele CL daca nu ne dorim asta de la inceput.Daca iti doresti putin , putin o sa reusesti.Daca iti doresti mult , ai toate sansele sa reusesti mai mult decat in prima varianta...

Vezi Ovidiu, de aia sunt eu suparat.

Acum cateva saptamani, am zis exact ce ai zis si tu.

Si mi-am luat injuraturi.Ca sunt anti Steaua, anti Lacatus, etc

Steaua nu mai urmareste performanta.

E folosita ca sa aduca bani in buzunarul unui cioban.

Si pe teren se vede asta.

de cati ani zice becali ca va aduce un jucator de 5 milioane? cam de cand ne batem pentru Liga Campionilor. cati jucatori de 5 milioane a adus pana acum? 0. cam astea-s sansele de a ajunge intr-o semifinala de in Liga. si ca sa fim sinceri cine e capabil sa aduca un jucator care sa merite 5 milioane? cand ma uit cum se irosesc 30 de milioane (daca nu am insel) pe shevcenko si pe alti jucatori parca si mie mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca Steaua ar putea da 5 milioane pe un jucator si sa il vedem la buzau dupa jumatate de sezon. e destul de complicat sa faci transferuri de marca nu e chiar asa la indemana. noi vorbim de 5 milioane de euro ca de 5 milioane de lei cand evident realitatea este alta. problema cum bine spune si articolul este la mentalitate.

Proteste... Ce s-ar intampla daca toti suporterii ar refuza sa se duca la meciurile de pe stadionul Steaua? Nu la toate, doar la cateva..in semn de protest... ca deh, banii tot Berbecu(Becali) ii ia... vreo 10 20 de suporteri cu un banner sau doua....curentul de la nocturna nu costa cat dau ei pe bilete(astia 20)... Berbecu trebuie sa plece neaparat, si sa lase Steaua in pace...pentru el e doar o afacere...pentru noi nu... Trebuie sa fie vreun curajos rezistent la bataie(din partea lu' smarandescu)..care sa-i arunce cu cerneala in fațã Berbecului... (sa avem si un Berbec albastru, nu numai un Þap).. si da, trebuie schimbat antrenorul, si adoptata o politica mai dura..fara prime...mai multe sanctiuni pentru jucatori... jucatori care de vreo 10 15 ani au devenit curve de lux...nu mai alearga daca nu le bagi bani in fund...

Este un articol bun..felicitari..

Edited by Fan FC Steaua

Ovidiu!

Ai si nu ai dreptate. Accederea in grupe reprezinta bani pt Becali si jucatori, dar... si mai departe reprezinta tot o motivatie puternica si pt jucatori din urmatoarele motive:

A. Cariera

Daca joci ca o cizama nu este nici o rampa de lansare. Dovada este Dica, care desi a jucat binishor si a fost in top in primul an de participare...apoi s-a stins. Oferte nimic... si a sfarsit pe 2 milioane(daca or fi fost si alea) la descultii din Catania.

In rest nimic!Nici un jucator nu a plecat ca urmare a participarii in CL, nici roman si nici strain!Idem dupa Euro 2008m sau au plecat rezervele care nu au jucat(sapunaru, etc) dar nu CE a fost rampa de lansare.

B. Banii

La fiecare meci meci au avut prime cosistente, culminand cu 40-50.000 euro daca bateau Realul in Ghencea. Putea sa le dea si 1 milion:))

Becali e multumit cu intrarea in grupe pt ca si-a facut socotelile. Sa intre in grupe trebuie sa cheltuiasca cam cat primeste inapoi. Daca aduni sumele cheltuite pe transferuri(nu alea umflate de el sau de presa) si scazi ce a mai luat pe cine a mai vandut vei constatat ca este mai putin decat incanseaza din CL cu "tot tacamul" Dupa primul an de participare a avut un plus de 5 milionane!

Daca vrea sa treaca de grupe cu sanse de peste 90%, trebuie sa bage mult mai mult. Aproape de cat ar lua daca ar castiga CL-ul(~40 milioane):))

Deci, in conditiile in care intrarea in grupe si trecerea de grupe nu atrage din publicitate, sponsorizari, drepturi TV cam de 30-40 milionare cel putin, nu va investi. Dar asta nu mai depinde decat de dezvoltarea pietii interne. De aceea echipele din est, fara un investitor dispus sa piarda sau se spele bani nu au inca sansa sa se compare cu occidentul. Evident, sunt si exceptii care intaresc regula:)

Tristul adevar...Si sunt convins ca cel putin 50% din suporteri au observat lucrul asta de mult. E trist ce se intampla da se pare ca suporterii nu au forta necesara sau nu sunt in stare sa se organizeze ca sa poata schimba sau determina o schimbare in sensul acesta (a schimbarii conducerii ca de acolo se trage totul). Totusi poate se va schimba ceva pe viitor, fie pur si simplu fie forta de anumite imprejurari...Sa vedem...

Vorba lui Adrian; daca acum cateva zile sugeram asa ceva, era luati anti-stelisti, anti-Lacatus....etc

Inca mai exista stelisti entuziasti si idealisti care cred, in sinea lor, ca Steaua e o putere in fotbalul european. Probabil in inter-toto sau hai, Cupa UEFA... dar nu cred. Multi traiesc cu visul asta si raman din cale afara de dezamagiti in momentul in care un Bayern, Real sau Lyon ne snopesc in bataie. Sa fim seriosi, Bayern ne-a snopit, s-au turat cat le-a trebuit, ca daca aveau chef... vedeam un 0-3, 0-4. Noroc si cu Zapata, ca altfel...

Adevarat dar trist... articolul asta. Nu poti compara materialul Stelei cu cel al echipelor de top ale Europei. Cu o echipa in valoare de 20 de milioane de euro vrem sa mergem in primavara europeana, unde cam toate echipele care reusesc acest lucru.. trec de triplul cifrei respective. Si aici vorbim doar de cifre, nu si de ambitie sau vointa. Cele din urma lipsesc si ele cu desavarsire, din pacate, dupa cum subliniaza si articolul de mai sus.

Poate printr-o minune ajungem, intr-un an, cu o echipa de asta, cum avem acum, in primavara europeana. Si atunci sa vezi laude la adresa super-echipei care, prin noroc absurd au ajuns unde au ajuns. Sa-l vezi pe cioban cum se lafaie in declaratii care mai de care mai absurda si utopica. Defapt asta-i sport national la noi; elucubrand de voie. Si Muresan a spus ca vrea sa se intoarca pe Olimpico pentru finala. A batut si ala Roma si deja se viseaza finalist, cum ne visam si noi dupa meciul cu Kiev...

Ce nu inteleg eu: cum sute, poate mii de suporteri stelisti se antreneaza in datul cu parerea pe sondajele acestui site... utopic. Nu e nimic rau sa-ti dai cu parerea, problema e sa o faci realist, cu cap. Vad... Steaua face 9 puncte in grupa - ditamai voturile, Steaua termina pe locul 1, iarasi o sumedenie de voturi. Cineva ori voteaza la misto ori si-a pierdut definitiv echilibrul.

Bine, acum facem si noi praf dupa ce-am incasat-o de la Bayern, antrenati parca de succesul celor de la CFR pe Olimpico din Roma. Sigur asta-i intriga care duce la astfel de manifestari. Intr-un fel e normal sa fie asa, sa-i vezi pe aia ca rup in bataie o echipa de sferturile UCL la prima aparitie. Ba mai mult, umilinta putea fi si mai urata, ca i-a salvat si arbitru pe ici pe colo pe romani... Poate CFR o sa manance bataie de-o sa fie ascultati cu urechea in urmatoarele meciuri si nu mai aude nimeni nimic de ei. Atunci se mai linisteste si spiritul stelist, revoltat de insuccese... Sau nu, Steaua a insemnat intotdeauna performanta. Daca aia la Cluj se multumesc cu atat, noi nu. Dar sa fim realisti, trebuie sa si avem cu ce, neica!

Cat imi doresc sa apara un miliardar de ala, gen ce se intampla in Ucraina, sa nu zic Anglia, sa cumpere Steaua si sa bage banu' in infrastructura si echipa. Sa fie si afon de fotbal, ca nu ma intereseaza. Mda, o sa spuneti ca fotbalul modern nu place, ca tot e pe profit and stuff... Ok, asa e, dar asta e fotbalul din ziua de azi. Daca vrem sa facem parte... tre sa se intample ce-am scris mai sus. Daca nu ne-o dam in Divizia A... cat ne-o mai dam, pana se intampla minunea la alta echipa si ajungem o echipa de pluton, in ritmul asta. Asta-i varianta dramatizata, nu va impacientati :)

Sa auzim de bine.

Edited by AndyQ

o echipa pentru mai mult de locul trei in grupele cl se formeaza greu , cu bani multi, cu fotbalisti ce au salarii peste un milion pe sezon si cu transferuri de la cinci milioane in sus. Steaua la nivelul ei de finantare realizeaza destul de mult gratie unor imprejurari favorabile datorate rezultatelor anterioare. Uneori isi depaseste conditia (vezi meciurile cu Dinamo Kiev, valencia, galatasaray, etc) si atunci noi visam mult prea departe (oricum visurile indraznete sunt benefice). deci, in analiza posibilitatilor de aici trebuie plecat, restul sunt vrajeli ziaristice- bagi bani poti face performanta daca managementul e bun ( la fel poti si sa ratezi), nu bagi astepti norocul si pe alti fraieri de pe urma carora s-ar putea sa castigi! haide Steaua!

Nu avem conducere si nici antrenor. Voi ganditi cu inima spunand ca Lacatush e un antrenor maaaaaaaaaare pentru Steaua. E un antrenor. Atat. Nici foarte bun nici slab. Iar Stelei ii trebuie un antrenor foarte bun. Cat despre Becali, prefer sa nu comentez. Simpla lui prezenta ma duce cu gandul la penibil.

@enjoy

Nimeni nu i-a bagat mana in buzunar berbecului. Dar macar sa isi tina gura si sa nu mai zica ca el "ia jucatori de 10-15 milioaaaneeeee si pac-pac Steaua ia CL" sau "batem Bayern la scor facem spectacol si ne calificam lejer". Sa stea in banca lui linistit, sa bage banii si sa aduca jucatorii ceruti de scouterii Stelei si de antrenor. Sa nu se mai implice in echipa si sa-l bage pe Toja la inchidere (e un exemplu). Pentru el regulile sunt simple la Steaua: antrenorul face ce zice el, altfel e dat afara; jucatorii sunt propusi/luati doar dak vrea el si dak ii place lui un dvd, si dak nu costa mai mult de 2 milioane de euro.

Edited by CoRsSo

Ai sintetizat perfect..faptul ca sunt blazati, cei 100.000 sau cat a fost suma primita de fiecare pentru calificarea in UCL, i-a facut sa nu-si mai doreasca foarte mult de la participarea in grupe.

Cat priveste o eventuala rampa de lansare, sa fim seriosi!, cu un asemenea joc...nu-i vede nimeni!!! Cine sa-i vrea?!

Singurul care si-a facut o cota in aceasta competitie a fost Nicolae Dica, insa nici macar el nu a fost ofertat de vreun mare club din Europa, lasand la o parte visele imparatului...El a avut si imensul ghinion de a se accidenta la inceputul lui 2007, dupa ce facuse furori in toamna precedenta a UCL.

In concluzie, daca asa s-a implementat de la maretul Gigi, anume de a fi multumiti cu simpla participare, greu vom avea parte de altceva...

Eu inca sper sa reusim si victorii in aceasta editie!!!

vorba aia:..sad but true:|...

Spuine`i tu sa se mai plimbe oleaca ca daca ii spune eu nu mai are ce cauta la nevasta sa !!!

nu avem antrenor de CL.!!!..lot avem:((

Ti-a scapat ceva si anume patronul. Si nu este nici lot de CL (3-4 jucatori de nivel nu inseamna un lot). Si de fapt nu stiu ce ai inteles, daca ai inteles ceva..

nu avem antrenor de CL.!!!..lot avem:((

Ti-a scapat ceva si anume patronul. Si nu este nici lot de CL (3-4 jucatori de nivel nu inseamna un lot). Si de fapt nu stiu ce ai inteles, daca ai inteles ceva..

................................................

prietene, sincer ti se pare lotul unirii Urziceni unul de cupa ueffa?? eu nu spun ca avem lot de CL,dar cu siguranta avem cel mai bun lot din ultimii 10 ani..am inteles perfect articolul si sunt perfect de acord cu tot ceea ce scrie acolo..problema e alta si e atat de evidenta incat m-am saturat efectiv sa ma " contrez" cu toti megastelistii- sustinatorii unui urias jucator ajuns dint-r nefericita intamplare pe banca tehnica a echipei sale de suflet,pe care desi isi doreste sa o ajute ,nu e lasat si mai ales Nu Poate!!!