Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Proiect nefinalizat

39 posts in this topic

Nu infrangerea este cea care ne doare ci modul in care reusim sa pierdem. Steaua a avut in aceasta seara doua bare, un gol anulat pe motiv de - oare ce a gandit arbitrul? - dar si un adversar superior.

Amaraciunea este mare pentru ca Bayern, desi o echipa mai puternica nu a aratat ca o sperietoare gen Real sau Sevilla. Mai mult, s-a vazut clar ca in rarele situatii cand stelistii au urcat in atac si au pus probleme, mijlocul adversarilor nu a mai putut furniza baloane utile atacantilor, iar apararea s-a clatinat serios.

Din pacate echipa noastra arata in continuare ca un proiect promitator dar vesnic nefinalizat. Omogenitatea, relatiile de joc sufera, desele schimbari in primul unsprezece, accidentarile, lipsa solutiilor la mijlocul terenului - iata vesnicele probleme la care nu s-au gasit solutii.

Pentru ce sa te califici de atatea ori in Champions League daca an de an ai aceeasi atitudine? Experienta altor tari ne arata ca in trecut au fost echipe care au fost depasite clar la o prima participare, dar care au inregistrat reale progrese cu ocazia unor calificari ulterioare. Daca privim cu atentie la rezultatele obtinute de Steaua in cele sase calificari obtinute, observam o anumita liniaritate, chiar daca - RESPECT ! - performanta in sine este remarcabila.

Zapata = fara cuvinte. Respect. Exista comentatori TV si mari gazetari sportivi care ar trebui sa plece capetele de rusine. Stiu ei de ce dar n-o vor face pentru ca sunt nesimtiti.

Petre Marin = joc foarte bun. Pacat ca a imbatranit. Respect Petrica.

Goian = greoi, fara prea mari greseli, cu momente de ratacire si nesiguranta in prima repriza;

Ghionea = joc bun;

Ogararu = joc bun in aparare, multe pase gresite in prima repriza, o schimbare in bine in cea de-a doua repriza, mai are de tras la antrenamente;

Lovin = nu credeam ca o sa apuc ziua cand o sa-l laud. S-a autodepasit in aceasta seara;

Ovidiu Petre = sa fim seriosi, omul abia a reintrat. Are nevoie de meciuri in picioare. A fost introdus in teren pentru ca Toja era sleit;

Toja = slabut tare, depasit de evenimente, viteza jocului, adversari si miza. Bun pentru Liga I, inca necopt pentru Champions League;

Szekely = singurul jucator cu tupeu, determinare. Joc bun.

Dayro Moreno = greoi, asteptam mai mult de la el. Un spit pe centrul portii in prima repriza, o bara si o pasa "de gol" lui Arthuro, in rest un joc haotic, fara vlaga si incisivitate;

Arthuro = o bara, un sut peste poarta, in rest doar in contratimp cu restul coechipierilor. Ghinionist dar si absent in multe momente ale jocului. Asteptam si golurile;

Bogdan Stancu = a fost introdus cam tarziu. A "produs" din nimic un gol valabil din punctul meu de vedere;

Semedo = excelent in prima repriza cu Farul Constanta, depasit de evenimente in meciul din aceasta seara. O ocazie imensa pe care un Inzaghi n-ar fi ratat-o. E la inceput baiatul, sa avem rabdare.

Kapetanos = bun cu Farul, zero barat cu Bayern. Victoras Iacob era un mare atacant prin comparatie. Sa mai avem rabdare.

Concluzii la cald?

Fara Radoi echipa noastra arata vulnerabilitate. Este grav ce se intampla, aceasta situatie ne indica clar locul de echipa provinciala in Champions League. Fara Mirel si Zapata, ros albastrii pot conta in Europa exact cat ar face-o TSK Sofia sau Bate Borisov. Doare adevarul?

Stelistii au avut curaj si determinare doar atunci cand - specialitatea casei - adversarii aveau deja 1 - 0. Mai rau, trezirea s-a facut la pauza. Din pacate, chiar si atunci solutiile au fost putine pentru ca Toja a avut o zi proasta, Moreno si Arthuro au fost neinspirati. Din pacate nu am avut nici noroc in atac dar acest fapt a fost compensat de norocul avut la fazele clare de gol ale nemtilor.

Problemele noastre la constructie se pare ca nu se mai termina. Lacatus a dat senzatia la un moment dat ca a reusit in parte sa imprime macar in campionatul Romaniei un joc bazat pe posesie si progresie. Din pacate, echipa arata in Champions League (a aratat-o si cu Farul) ca este rupta in doua. Este grav cand jocul la centrul terenului ti-l face Lovin, iar Moreno sta in permanenta lipit de tusa. Mai grav e ca am avea ceva jucatori de valoare: Semedo, Stancu, Szekely.

Lotul stelist nu este atat de slab pe cat ar inclina unii sa concluzioneze. Cel mai probabil, incomplet. Din pacate, unele transferuri s-au facut dupa ureche, fara a se intocmi o lista a nevoilor. Ca bonus, amestecul patronului este de notorietate. Ultima gaselnita (a se citi goanga) - Toja in centru. Mutare absolut gresita. Temerea mea este ca aceasta vulnerabilitate a lotului stelist tine mai degraba de un cerc vicios in care echipa noastra favorita a intrat de cativa ani. Este o continuitate a unui proiect nefinalizat, un soi de autoturism incomplet.

In calitate de suporteri suntem condamnati sa avem rabdare. Din pacate, an de an, se pierd rand pe rand mari sanse de a ne reintoarce in elita fotbalului european. Pacat.

Forza Steaua!

Daca nu am fi fost asa de tematori in primele 20 de minute altul ar fi fost rezultatul.S-a simtit ca Toja nu e mijlocas central iar la Szekely s-a simtit lipsa de experienta in prima repriza.Ma bucur insa ca am apucat ziua in care Bayern a tras de timp fiindu-i teama ca ar putea scapa victoria.

@Catalin

De langa George a plcat belgianul la gol, Toja a jucat mijlocas.....(doar Lacatus stie de care). Cred ca era confuz. Ba la mijloc - ba in atac. Sincer nu stiu cat de mare e vina lui. In rest de acord in mare parte. Antrenorul in schimb....nu a fost prezent pe banca. Si am sa o repet pana in momentul cand Steaua va avea alt antrenor.

Pai da..asa suntem noi romanii. Gol valabil la Stancu ? Oare ? Sa fim seriosi. Da' a fost frumos golul lui Goian de la Constanta cu Olanda sau mai bine, reusita Banelului cu Galata din retur ? Sa ne asteptam noi de la toti portarii adversi, fie sa respinga ca la handbal in bara, fie sa scape mingea. Si pentru ce sa fie validat, sa ne imbatam cu apa rece, sa ne batem cu pumnul in piept ca noi am rapus marele Bayern cand ne-au tremurat izmenele la fiecare incursiune a bavarezilor in terenul nostru. Invocam 2 bare intr-un meci in care baietii aia inalti in alb s-au jucat pur si simplu cu ocaziile. Au avut meciul in mana si doar ploaia sau oboseala a facut ca Steluta sa mai scoata nasul din terenul propriu. Cautam scuze in 2-3 faze hilare pentru prezenta noastra in Champions League.

Nu neg diferenta de valoare, inaltime, salarii, buget, etc dar de-acolo pana a ne ascunde rahatul sub pres e drum lung. Am privit cu uluire primele 20-25 de minute cand domnisoarele noastre n-au scos mingea din jumatatea noastra si nu-mi venea sa cred. S-au autodepasit baietii doar in declaratii. N-am vazut nici macar un gram de determinare, pofta de joc. Dar ce mai conteaza cand conturile sunt full, biletele s-au vandut pe banda rulanta si mai sunt inca 5 partide in care putem juca la mica ciupeala. Cum putem oare spera la mai bine cand de mai mult de 1 an Steaua joaca chinuit, neavand practic un antrenor, ci doar un cioban al carui har divin curge necontenit.

Ne multumim cu partide pe jumatate reusite si ne place. O Stea fara cap si fara coada.

Noi de ce nu ne putem depasi conditia iar alte echipe o fac?De-a lungul ultimelor 2 sezoane de Liga se tot intampla surprize.Din pacate noi nu suntem printre echipele care produc astfel de surprize.

Ar trebui sa luam exemplul CFR-ului,Kievului sau lui Anorthosis...

@Catalin

De langa George a plcat belgianul la gol, Toja a jucat mijlocas.....(doar Lacatus stie de care). Cred ca era confuz. Ba la mijloc - ba in atac. Sincer nu stiu cat de mare e vina lui. In rest de acord in mare parte. Antrenorul in schimb....nu a fost prezent pe banca. Si am sa o repet pana in momentul cand Steaua va avea alt antrenor.

Putea sa plece de langa oricare dintre fundasii nostri. Ma tem ca vina este a intregii aparari si mai ales tine de faptul ca Steaua nu mai reuseste sa domine jocul aerian cum o facea in trecut.

Desigur, multi o sa sarsa acum si o sa argumenteze ca Bayern este o echipa invincibila la jocul aerian, dar eu sesizez cu ingrijorare ca baietii nostri au inceput sa primeasca din ce in ce mai des goluri la faze fixe. Oare cum or pregati fazele fixe?

Edited by Il Soldatino

nu ma intereseaza ce spune craciunescu si golul lui Bogdan Stancu a fost perfect parabil. panarama aia de portar a scapat mingea din mana si Bogdan a bagat piciorul si i-a furat-o. a apucat sa puna portarul mana pe mingea imediat dupa ce a pus si Bogdan piciorul dar asta nu inseamna ca daca portarul e prost trebuie iertat de arbitru pentru ca se afla in 6 metrii. plus celelalte doua bulane pe care le-a deviat in bara. asta e. meritam egalul chiar daca am fost zgaltaiti rau de nemti. pacat ca a plouat pentru altfel stateau lucrurile. nu cred ca vedeau mingea cei de la bayern daca era terenul in conditii normale. si inca un lucru de care Lacatus trebuia sa se prinda de acum3-4 meciuri: toja nu e jucator de centru.

Pai da..asa suntem noi romanii. Gol valabil la Stancu ? Oare ? Sa fim seriosi. Da' a fost frumos golul lui Goian de la Constanta cu Olanda sau mai bine, reusita Banelului cu Galata din retur ? Sa ne asteptam noi de la toti portarii adversi, fie sa respinga ca la handbal in bara, fie sa scape mingea. Si pentru ce sa fie validat, sa ne imbatam cu apa rece, sa ne batem cu pumnul in piept ca noi am rapus marele Bayern cand ne-au tremurat izmenele la fiecare incursiune a bavarezilor in terenul nostru. Invocam 2 bare intr-un meci in care baietii aia inalti in alb s-au jucat pur si simplu cu ocaziile. Au avut meciul in mana si doar ploaia sau oboseala a facut ca Steluta sa mai scoata nasul din terenul propriu. Cautam scuze in 2-3 faze hilare pentru prezenta noastra in Champions League.

Nu neg diferenta de valoare, inaltime, salarii, buget, etc dar de-acolo pana a ne ascunde rahatul sub pres e drum lung. Am privit cu uluire primele 20-25 de minute cand domnisoarele noastre n-au scos mingea din jumatatea noastra si nu-mi venea sa cred. S-au autodepasit baietii doar in declaratii. N-am vazut nici macar un gram de determinare, pofta de joc. Dar ce mai conteaza cand conturile sunt full, biletele s-au vandut pe banda rulanta si mai sunt inca 5 partide in care putem juca la mica ciupeala. Cum putem oare spera la mai bine cand de mai mult de 1 an Steaua joaca chinuit, neavand practic un antrenor, ci doar un cioban al carui har divin curge necontenit.

Ne multumim cu partide pe jumatate reusite si ne place. O Stea fara cap si fara coada.

1. Cine se imbata cu apa rece si cine ascunde rahatul sub pres? (uuufff, iar se repeta istoria cu useri care citesc printre randuri).

2. Cine se multumeste cu partide pe jumatate reusite?

3. Postul tau are legatura cu articolul sau iti caracterizeaza starea de spirit (suparare) in clipa de fata?

Nu-i nimic, eu inteleg perfect pentru ca deja am experienta. O sa vina si clipe fericite.

Noroc

Oare pregatesc fazele fixe ? Ma indoiesc. Nu stiu de ce mai sunt tarati pe la stadion pe o vreme asa urata pentru antrenamente, nu imi explic de ce mai asista la acele analize video, chiar nu are rost. 20 de minute inainte de meci, niste mir, apa sfintita, o cruce bine facuta, o rugaciune rostita de antrenorul-psiholog-prea-maritul-si-luminatul oaie rezolva orice problema.

Ave Maria !

@Il Soldatino

Sunt suparat, cum as putea fi altfel dupa un meci ca asta ? Ma deranjeaza atitudinea, lipsa ei de fapt. Sunt pregatit sa inteleg si sa accept orice, am mai spus-o, valoare jucatorilor, salarii etc. dar nu pot si nu vreau sa privesc haosul de la echipa. De-a lungul timpului, cu totii am auzit si am vazut enshpemii de declaratii de genul asta, cu goluri anulate, offside-uri inventate, cartonase si asa mai departe. Mai toate purtand stampila GB. In seara asta marele iluminat spunea ca ne vom reveni, vom invinge la Munchen. Asta ma scoate din sarite, ca de altfel si modul cum privesc altii situatia. Trebuie sa fim realisti si rationali. Nu e vremea sa invocam un gol semi-valabil pentru jocul prost si lipsa de caracter aratata in teren. Realitatea e dura si ne arata ca Steaua, momentan, nu are jucatori sau antrenor cu personalitate. Poate ca avem un lot mai valoros ca in anii trecuti, dar cu ce folos cand unii sunt adusi ca umplutura. De exemplu Arthuro, fotbalist care e vizibil depasit de situatie, dar in continuare este jucat. Sunt multe multe probleme in ciuda unui lot numeros.

Pe de alta parte am zis ca noi ne multumim cu cate putin. Anul trecut o calificare "istorica" cu Bate si 1 punct amarat intr-o grupa cu Slavia Praga, care nu este Fiorentina totusi. Anul asta, o dubla reusita cu Galata si cam atat. Deocamdata. Sper intr-o minune totusi. Nu mai putem spune ca suntem la inceput, debutanti. Avem ceva experienta la nivel de echipa. De cand n-am mai castigat acasa ? In Ghencea. Aud mereu ca stadionul asta da fiori adversarilor si ma intreb de ce. Ca jucatorii nostri ii primesc cu ghiocei mai mereu. Suntem multumiti ca participam la un asemenea eveniment ca apoi sa ne intoarcem cu coada intre picioare. Poate ca reactionez sub efectul infrangerii de azi, dar lipseste orice raza de lumina.

Edited by cristian014

În ofensivã, Steaua înseamnã Dayro Moreno. Adicã talent, precocitate, “încîlcealã”, cum i-a zis Drãghici, și execuții controversate. E nevoie de timp și de acumulãri.

Cluburile noastre nu-și permit sã schimbe toatã garda dintr-o datã și, de aceea, șansa e sã adauge fotbaliști, unul cîte unul. Numai așa poți avea o șansã realã. Pentru cã, deocamdatã, distanța fațã de primele, sã zicem, 20 de echipe europene e mare.

Meciul cu Bayern a mai fost cu Real, cu Lyon, cu Sevilla și cu Arsenal. Nu trebuie sã ne fie rușine, dar nici sã ne fie bine. E clar. Steaua a ajuns la un plafon maxim. De acum înainte e nevoie de alte achiziții, de alte idei, de altã platformã de performanțã. Auzi expresie! Ce va sã zicã asta? Bani și cap.

Mi se pare foarte bun articolul lui Catalin Tolontan.Sintetizeaza perfect unde a ajuns Steaua.

@Catalin

Putea sa plece de langa oricare dintre fundasii nostri. Ma tem ca vina este a intregii aparari si mai ales tine de faptul ca Steaua nu mai reuseste sa domine jocul aerian cum o facea in trecut.

Desigur, multi o sa sarsa acum si o sa argumenteze ca Bayern este o echipa invincibila la jocul aerian, dar eu sesizez cu ingrijorare ca baietii nostri au inceput sa primeasca din ce in ce mai des goluri la faze fixe. Oare cum or pregati fazele fixe?

ploaia nu ne-a fost aliat. deschide ochii. bayern are jucatori solizi care stau mai bine pe picioare in conditiilea astea decat ai nostri. ploaia a stricat planurile lui Lacatus care spera mult intr-un joc pe benzi dar nu poti juca pe benzi cu un gazon asa de alunecos. pasele la intalnire sunt greu de dat. asta e, poate jucam la ei acasa ceva.

Catalin, stai linistit!

Faptul ca Steaua e tot mai slaba la fazele fixe nu e o noutate.

De la inceputul sezonului fazele fixe nu mai exista pt noi.

Ar trebui puse cateva intrebari celor care antreneaza echipa, in legatura cu subiectul asta.

Am vazut azi Steaua jucand la fel de fara idei ca si pana acum.

A jucat tot cu pase lungi.

Desi a jucat pe jos, a jucat cu pase lungi.Si asta a anulat viteza in plus a stelistilor.

Trebuia practicat un joc cu pase scurte, pe jos.

Asa ii puteau pune pe picior gresit pe masivii jucatori germani.

Daca insa joci cu pase lungi, un jucator masiv, care pleaca mai greu de pe loc, are timp sa prinda viteza si sa se pozitioneze.

Arthuro nu e de Steaua.Nu are ce cauta titular la noi.

A facut doar lucruri rele.Si baga aici si bara din pozitie de singur cu portarul.

Oare cate goluri mai tre sa dea Stancu ca sa fie si el titular?

Era perfect daca era bagat Tiago in teren.El putea sa intre in combinatii mai bine.

Asta e.

Ar fi penibil sa zicem ca aia de la Bayern nu au fost peste noi si ca meritam un egal.

Nu e asa.

Daca nu era Zapata, luam mult mai multe.

Raman totusi la ideea ca in aceasta seara, doar Zapata,Lovin si Dayro (si un pic Szekely) au fost de CL.

Mihai Somanescu

Asa ziceam si eu.

Edited by Adrian

ploaia nu ne-a fost aliat. deschide ochii. bayern are jucatori solizi care stau mai bine pe picioare in conditiilea astea decat ai nostri. ploaia a stricat planurile lui Lacatus care spera mult intr-un joc pe benzi dar nu poti juca pe benzi cu un gazon asa de alunecos. pasele la intalnire sunt greu de dat. asta e, poate jucam la ei acasa ceva.

Am deschis ochii. Multumesc pentru pont si explicatii. Raman dator

Edited by Il Soldatino

Catalin!

Ai facut o descriere exacta a meciului si o apreciere obiectiva!Felicitari!

In prima repriza am avut cateva maini moarte, depasite de importanta meciului!Dar a fost numai blocaj mental, deci reversibil!:)

Ii invit pe toti carcotasii de serviciu care par de nestavilit pe site-ul asta, delilirand intr-un radicalism jenant, sa-si ia notite de la Catalin cum trebuie privit, analizat si criticat un meci sau un jucator!

E usor off-topic, dar va rog frumos schimbati sondajul de pe site in care prima optiune este: 9 puncte (locul 1 din grupa garantat). Poti sa ai 9 puncte si sa castige altul grupa cu maxim de puncte. E penibil.

N-a murit nimeni, ci doar am (re-)descoperit ce stiam: nu avem mijlocas central ofensiv. E adevarat ca am avut si cativa "spectatori" pe teren, dar parca plangem prea mult. Exista viata si dupa acest meci, si cred sincer ca vom fi mai puternici in urmatoarele meciuri. Si mai cred ca CFR (felicitari pt meciul de la Roma) va pati precum Steaua dupa meciul de la Kiev. Mandru ca sunt stelist.

Dayro Moreno = greoi, asteptam mai mult de la el. Un spit pe centrul portii in prima repriza, o bara si o pasa "de gol" lui Arthuro, in rest un joc haotic, fara vlaga si incisivitate;

@Catalin

as aduga la Dayro si sutul de respins de rensing la "golul" lui Stancu...a fost o faza in care Dayro a preluat superb,a driblat fin si a sutat excelent!

Descriere corecta..meritam un punct...

Golul nu a fost valabil,indiferent cat de subiectivi am fi,sau din ce unghi privim reluarea.Portarul era cu mana pe minge cand i-a furat-o Stancu.

De Marin am o parere diferita,a gresit absolut toate mingile.De acord doar cu faptul ca a imbatranit..))

Ne trebuie curaj si determinare daca vrem sa mai avem sanse la o calificare in UEFA.Cine crede ca putem cu jocul asta sa castigam vreun punct are mult simt al umorului.

M-am uitat la rezumate.Greu gasesti o echipa care sa joace mai slab ca noi.

Astept sa vad ce schimbari vor fi pt meciul viitor de la Florenta.Sper ca vor fi ceva schimbari...

O analiza corecta,cu exceptia celei facute lui Dayro,cel mai bhun om dupa Zapata astazi.E clar ca vom fi carne de tun in continuare,asta cat timp echipa o face ciobanu' de la Palat...

In seara asta Bayern nu a aratat ca o speritoare gen Sevilla sau Real pentru ca Bayern nu a vrut sa fie o speriotoare. Au venit exact pentru ce a spus si Klinsmann: sa ia cele 3 puncte. De multe ne cedau deliberat mijlocul terenului, nu ca ii sufocam noi cu pase, incrucisari, 1-2´uri.

Sign in to follow this  
Followers 0