Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Stadionul Steaua este pentru nemti << Ceaunul vrajitoarelor >>

52 posts in this topic

Site-ul celor de la Bayern Munchen a realizat cu ceva vreme in urma, cand s-a aflat ca vor intalni Steaua in Champions League, o scurta prezentare a echipei noastre. In mare parte precis, materialul prezinta Steaua ca fiind "cel mai de succes club de fotbal din Romania" iar stadionul "Steaua" ca un "ceaun al vrajitoarelor".

Iata mai jos traducerea materialului aparut pe site-ul german:

Trebuie sa rasfoim indelung inapoi in palmaresul echipelor pana sa gasim un joc intre FC Bayern si Steaua. In martie 1972 , in sferturile de finala ale Cupei Cupelor, cele doua cluburi s-au intalnit pentru ultima si pana acum singura data. A fost atunci 1:1 in capitala Romaniei, iar un 0:0 in meciul retur de la München a fost de ajuns pentru Bayern sa mearga mai departe. Un succes al campioanei noastre contra Steaua a fost deci totusi inregistrat.

Totusi si de aceasta data (Steaua) Bucuresti se recomanda a fi un adversar neplacut. Stadionul Ghencea cu o capacitate de 28.000 de spectatori este considerat " ceaunul vrajitoarelor" si "templul fotbalului romanesc". Pe nici un alt stadion din Romania nu au fost sarbatorite atat de multe succese ca aici. Steaua a devenit de 23 de ori campioana nationala si a castigat de 20 de ori Cupa Romaniei, iar pe plan international succesele au culminat cu castigarea Cupei Campionilor Europeni si a Super Cupei Europei in 1986.

Steaua, care are in componenta ei preponderent jucatori romani, a incheiat sezonul trecut ca vicecampioana nationala. Fostul club al Armatei a parasit faza grupelor Champions League ca ultima clasata dupa Arsenal, Sevilla si Slavia Praga. In calificarile pentru noul sezon al Champions League, Steaua, antrenata de fostul international Marius Lacatus, s-a impus impotriva Galatasaray Istanbul. Nu trebuie sa subestimam cel mai de succes club de fotbal din Romania.

sursa http://www.fcbayern.t-home.de/de/aktuell/news/2008/16847.php

traducere: Marcel Oltean

O prezentare frumoasa si plina de respect. Asa vom respecta si noi Bayern Munchen!

frumoasa descriere...respectul impune respect...dar asta nu inseamna ca vor plecat invingatori..ci doar invinsi:)

Forza Steaua!!!

E prima oara cand citesc ca Stadionului Steaua i se mai spune si ceaunul vrajitoarelor. Total neadevarat. Asta ar fi singura inadvertenta cititita in articolul de mai sus.

Sigur nemtilor nu le e frica de noi, dar ne respecta ca pe un adversat redutabil, demn de luat in serios. Steaua a iesit de mult din spectrul Outsider-ului UCL, si lucrul asta nu poate decat sa ne bucure. Nu stiu ce-i cu "ceaunul vrajitoarelor", de unde pana unde... Sa speram ca Lacatus ii va mobiliza pe baieti si vom vedea o Steaua de temut, in primul meci din UCL 2008/2009.

Asa ca offtopic:

Din curiozitate pura am intrat pe www.worldstadiums.com si-am vazut cum suntem cam ultimii din europa la capitolul stadioane. Asta deja stiam de mult, dar sa ma uit la Ungaria si sa vad arene acoperite, structurate de ti-e mai mare dragu`, inghiti in gol, parca. Suntem in urma rau la capitolul asta.

Oricum, in tot raul e si un bine, ca tot veni vorba de gaura neagra sau alte fenomene care prevestesc sfarsitul lumii, raspunsul romanilor e simplu:

A venit sfarsitul lumii!? nu va panicati, veniti in Romania, suntem cu 50 de ani in urma...

Edited by AndyQ

Mutu: "Steaua nu va prinde locul trei"

Atacantul Fiorentinei, Adrian Mutu, nu da nici o sansa Stelei in grupele Ligii Campionilor. "Briliantul" spune ca nu se va teme de publicul din Ghencea si anunta ca echipa lui Gigi Becali se va face din nou de ras in Liga.

aoleo, asta a uitat sa se spele pe dinti :D

Edited by stelist24/24

Ar trebui sa ne onoreze aceasta denumire.

Hexenkessel - suna foarte frumos.

Si eu cred ca e perfecta pt a descrie atmosfera de pe Ghencea privita prin ochii adversarului.

Oricum, in ceaunul vrajitoarelor, oamenii care se afla sub semnul Stelei cu 5 colturi vor fi intodeauna protejati.

Eu oricum sper ca vrajitoarele nemtilor(Schweinsteiger,Klose,Toni,etc)se vor speria rau de tot de Malleus Maleficarum-ul din Ghencea!

Nici eu nu am mai auzit de "ceaunul vrajitoarelor"... dar nu-mi displace cum suna.

Si asta pentru ca ma gandesc ca vine de la atmosfera infernala in care adversarii sunt "fierti" la foc sustinut 90 min, ca intr-un ceaun. Iar "vrajitoarele" mesteresc niste farmece cu mingea...

Este prima data cand aud de "ceaunul vrajitoarelor".

O prezentare frumoasa si plina de respect; se vede ca nemtii sunt totusi civilizati, nu ca adversarii nostri din piotreasca Liga 1

Respectuoasa descriere,nu sunt nici greseli gen 'Budapesta' sau nici la trofeele castigate...inseamna ca nemtii au respect pentru Steaua!Se intalneste Steaua cu 'Steaua' nemtilor,va fi un duel interesant,sunt sigur ca avand de partea noastra un pic de noroc si cu multa munca,putem scoate un rezultat bun!Cel mai important...SA NU NE FIE FRICA!

ati vazut ce a declarat Mutu? Ca nu prindem nici locul 3 si ca ne facem de ras... Rusine sa ii fie!

Altceva interesant. Un citat al marelui "stelist" Vladoiu:

"Lãcãtuș este un antrenor foarte bun, dar defensiva Stelei este slabã fãrã Rãdoi. Mijlocul echipei din Ghencea nu este cel mai bun, îi lipsește un jucãtor de calitate. În schimb, steliștii au un atac bun, cu Dayro Moreno, Arthuro și Bogdan Stancu. Steaua nu are nicio șansã cu Bayern. Cred cã echipa lui Klinsmann se va impune cu 3-0", a spus Vlãdoiu în Kicker.

Edited by CoRsSo

Respectuoasa descriere,nu sunt nici greseli gen 'Budapesta' sau nici la trofeele castigate..

Da, nu sunt greseli, dar ca orice publicatie/TV de afara pentru ei nu prea conteaza numele echipei - au scris simplu "bucharest" - ci mai mult al orasului cand e vorba de Steaua si de o echipa romaneasca in general. Personal consider acest lucru lipsa de respect. Daca te uiti pe grafica TV cam peste tot suntem botezati "bucharest", cu cel mult initiala S. in fata. In felul acesta nu prea mai e nici o diferenta pentru spectatori intre S, D, R, si ce echipe mai sunt in bucharestu'  asta.

Ce-ar fi sa ii botezam si noi: Madrid(mai conteaza ca real sau atletico), Londra(Chelsea sau arsenal e totuna, nu?), moscova(tska, spartak), .... ah.. istanbul (sunt curios ce-ar spune pasnicii suporteri turci la o confuzie intre galata si fener)

Da, nu sunt greseli, dar ca orice publicatie/TV de afara pentru ei nu prea conteaza numele echipei - au scris simplu "bucharest" - ci mai mult al orasului cand e vorba de Steaua si de o echipa romaneasca in general. Personal consider acest lucru lipsa de respect. Daca te uiti pe grafica TV cam peste tot suntem botezati "bucharest", cu cel mult initiala S. in fata.

poate nu au auzit de Dinamo sau rapid. pur si simplu la cum a dominat Steaua competitia interna probabil ca nu si-au mai batut capul sa vada daca mai exista si alte echipe prin capitala.

"Tempul fotbal :hai_steaua: ului romanesc" bine zis pentu mine ca suporter al echipei Steaua Ghencea este ca un tempu' .Fiecare gol marcat de Steaua imi aduce o fericire imensa( mai mult imi creste inima cand Steaua ese invingatoare) adevar mult au spus nemtii in articolul lor.Fiecare gol , fiecare faza de poarta fiecare sut pe Ghencea aduce echipa mai aporape de victorie. Din partea mea va spun NU va fie frica cand intrati pe teren , intrarti cu capul sus si esiti invingatori , puteti sa o face`ti---> Inspirativa de la Marius , Luptati pentru Steaua , Luptati pentru Suporteri , Luptari pentru Voi --->Luptati si Castigati<--- Forza Steauaaa Ole OLe :hai_steaua: :hai_steaua: :hai_steaua:

nu inteleg de ce toata lumea ia ca pe un lucru bun denumirea asta "ceaunul vrajitoarelor" si de ce toti spuneti ca ne respecta (din cate stiu eu echipa mea se numeste Steaua sau Steaua Bucuresti nu bucharest cu un s inainte sau dupa, a voastra probabil e bucharest indiferent de litera ) alte echipe au denumiri la stadioane ca tetrul viselor ( Manchester united) dar noi suntem ceaunul vrajitoarelor "senzational" .....in fine fiecare cu parerea lui (dar intotdeuna mi-am permis sa [...] majoritatea postati comentarii cat mai filozofice si mai elevate , eu las unul cu un mesaj simplu nu va mai suport DISPRET TOTAL PENTRU SUPORTERUL OCAZIONAL ( probabil ca voi fi acuzat si injurat pt aceast post dar CHIAR NU MA INT.) P.S. warn-ul pluteste

Editat de Moderatori

P.S. intr-adevar, o sanctiune va urma daca o sa continui sa postezi in aceeasi nota.

Edited by Marius

Nemții tot nemți vor rãmâne,

Au fost ieri vor fi și mâine,

Le zboarã gândul nebun

La oameni puși în ceaun...

Am remarcat si eu de multe ori ca in lume suntem numiti simplu S. Bucharest, si mi se pare si mie o prostie, chiar lipsa de profesionalism din partea unui gazetar sportiv ¨european¨ sa nu faci diferenta intre Steaua si dinam0. Romania este o tara medie (ca suprafata), Bucurestiul este un oras mare si mi se pare ca trebuie sa fii un pic redus sa nu-ti dai seama ca in orasul asta sunt mai multe echipe. Oricum, pe unde am mai trecut si eu am observat ca foarte multi europeni cu pretentii stau cam prost la geografie, istorie, nestiind sa-si arate propria tara sau propriul oras pe harta. Daca tinem cont de asta S.Bucharest e chiar performant si uluitor in acelasi timp.

Dar nu mi se pare asa o porcarie sa fie numit ¨ceaunul vrajitoarelor¨. Azazello a spus cam ce-mi sugereaza si mie, si nu mi se pare aiurea. Nu inteleg de ce unii sunt asa de revoltati de denumirea asta; trebuie neaparat sa apara d&g sau ceva kinky, cool in denumire ca sa sugereze ceva grandios, iar ¨ceaun¨ sau ¨vrajitoare¨ vi se par prea ne-cool? Templul ramane templu, dar nu mi se pare jignitor nici cum au spus nemtii.

Nici eu nu inteleg de ce sunt unii atat de consternati de aceasta denumire. Mai ales ca, imediat dupa ea, este pomenit "templul fotbalului romanesc", fapt pe care nu l-am mai intalnit in presa de afara. Pana la urma, conteaza ca atmosfera de miercuri sa-i faca pe nemti sa ne respecte si mai mult decat au facut-o pana acum. Iar faptul ca unul sau altul este siderat de aceasta denumire, ba mai mult, isi permite sa faca ceva in gustul celor care o vad si prin alta prisma, nu poate fi pus decat pe lipsa educatiei, atat cea scolara cat si cea primita acasa.

Am remarcat si eu de multe ori ca in lume suntem numiti simplu S. Bucharest, si mi se pare si mie o prostie, chiar lipsa de profesionalism din partea unui gazetar sportiv ¨european¨ sa nu faci diferenta intre Steaua si dinam0. Romania este o tara medie (ca suprafata), Bucurestiul este un oras mare si mi se pare ca trebuie sa fii un pic redus sa nu-ti dai seama ca in orasul asta sunt mai multe echipe. Oricum, pe unde am mai trecut si eu am observat ca foarte multi europeni cu pretentii stau cam prost la geografie, istorie, nestiind sa-si arate propria tara sau propriul oras pe harta. Daca tinem cont de asta S.Bucharest e chiar performant si uluitor in acelasi timp.

Dar nu mi se pare asa o porcarie sa fie numit ¨ceaunul vrajitoarelor¨. Azazello a spus cam ce-mi sugereaza si mie, si nu mi se pare aiurea. Nu inteleg de ce unii sunt asa de revoltati de denumirea asta; trebuie neaparat sa apara d&g sau ceva kinky, cool in denumire ca sa sugereze ceva grandios, iar ¨ceaun¨ sau ¨vrajitoare¨ vi se par prea ne-cool? Templul ramane templu, dar nu mi se pare jignitor nici cum au spus nemtii.

nu vreau sa fie "cool" sau "trendy" sau cine mai stie ce da parca pe langa teatrul viselor sau templul fotbalului romanesc cum are de fapt numele ceaunul vrajitoarelor e chiar de prost gust cel putin pe mine ma duce cu gandul la declaratia unui anume bulgar spurcat (stiti cu toti de cine e vb) cat despre declaratia de warn ma asteptam dar nu puteam sa ma mai abtin

Edited by the_ace

Bayern Munchen tot timpul si-a tratat adversarii considerati inferiori de sus.Asa se va intampla si cu noi de aceea cred ca avem o sansa uriasa sa-i invingem.Singurele lucruri de care ma tem sunt faptul ca Toni a castigat toate duelurile cu Goian la Euro si ca Schweinsteiger are 3 viteze in plus fata de P.Marin.Aparatorii lor sun inalti dar greoi, doar Lucio este mai mobil dar el are dese incursiuni in terenul advers care pot fi speculate, iar portarul Rensing este lipsit de experienta si comite destule gafe.

Nici eu nu inteleg de ce sunt unii atat de consternati de aceasta denumire. Mai ales ca, imediat dupa ea, este pomenit "templul fotbalului romanesc", fapt pe care nu l-am mai intalnit in presa de afara. Pana la urma, conteaza ca atmosfera de miercuri sa-i faca pe nemti sa ne respecte si mai mult decat au facut-o pana acum. Iar faptul ca unul sau altul este siderat de aceasta denumire, ba mai mult, isi permite sa faca ceva in gustul celor care o vad si prin alta prisma, nu poate fi pus decat pe lipsa educatiei, atat cea scolara cat si cea primita acasa.

O.K ai aruncat o sageata ....mie sincer nu imi place sa port discutii elevate in care sa arat ca am terminat o facultate sau sa ma port civilizat (sa arat ce eductie am) cand e vb de fotbal (cand vb de Steaua spun ce simt fiindca nu pot si nici nu vreau sa cenzurez anumite cuvinte .....cand e vb de Steaua spun ce imi place si ce nu imi place (ce am pe inima ) nu vreau sa arat ca am calitati de redactor ,scriitor , etc pur si simplu folosesc o exprimare libera eu nu vreau sa arat pe net cat de cult sau incult sunt cei care ma cunosc stiu deja si imi e de ajuns

Prietene, nu ti-a spus nimeni sa te cenzurezi (asta tine de bunul simt al fiecaruia) sau sa nu-ti exprimi parerile tale. Tot ce ti-am cerut, dupa cum ai observat si din editarea mesajului, a fost sa respecti si celelalte pareri si sa nu fii mitocan. Si da, cand spui ca faci ceva in gustul celor care nu sunt de acord cu tine esti mitocan.

In fine, nu are rost sa continuam micuta polemica. Sper ca ai inteles ce ti-am spus, respecta pentru a fi respectat.

P.S. daca vrei sa continuam dialogul, putem discuta in PM. Nu de alta, dar nu trebuie sa mai postam off-topic.

Sign in to follow this  
Followers 0