fcsteaua.ro

Farul - Steaua 1 - 4

111 posts in this topic

Steaua a invins clar in deplasare la Constanta o echipa a Farului cu un om in minus care a ratat deschiderea scorului din penalty in minutul 9 al partidei.

Pentru Steaua au marcat Semedo (30'), Stancu (31'), Kapetanos (90') si Szekely (93'-pen.), pentru gazde golul de onoare fiind inscris de Gosic (91').

Cu o echipa schimbata aproape in totalitate din cauza accidentarilor dar si a menajarii unor jucatori care au evoluat la reprezentativele tarii lor, Steaua a inceput timid partida, constantenii fiind mai periculosi in primele minute.

Cea mai importanta actiune la poarta lui Cernea, aflat la prima sa partida in acest sezon pentru Steaua, s-a incheiat cu un penalty, dupa ce Petre Marin l-a faultat in careu pe Fatai.

Maxim (9') a executat insa slab, in dreapta portarului, loc unde s-a intins si Cernea care a retinut fara probleme, salvandu-si echipa de la gol.

Prima repriza a fost clar repriza lui Semedo, care a avut numeroase actiuni periculoase in jumatatea gazdelor. Tot Semedo (30') a deschis si scorul printr-o executie spectaculoasa din corner care a cazut direct in poarta lui Curca, iesit gresit la aceasta faza.

In acelasi minut Semedo l-a servit excelent pe Bogdan Stancu, aflat la marginea careului, acesta marcand si cu ajutorul lui Maxim, care a deviat usor mingea in propria poarta.

De parca ratarea loviturii de la 11 metri si scorul de pe tabela n-ar fi fost de ajuns, constantenii au mai primit o lovitura, Bacila fiind eliminat in minutul 34 pentru o intrare criminala asupra lui Petre Marin.

Din acest moment Steaua a controlat autoritar partida, superioritatea numerica fiind vizibila mai ales la numeroasele contraatacuri ale ros-albastrilor, insa multumiti cu scorul inregistrat stelistii au dat dovada de lipsa de concentrare la finalizare.

Chiar daca erau cu un om in minus, rechinii au incercat sa puna probleme Stelei, cea mai mare ocazie a lor inregistrandu-se in minutul 48 cand Petre Marin a scos de pe linia portii un sut periculos al lui Fatai.

Minutul 71 a adus o alta ocazie mare pentru gazde, de aceasta data Rusmir ratand din 10 metri, acesta trimitand peste poarta, desi nu era presat de niciun adversar.

Scorul a ajuns la 3-0 in ultimul minut regulamentar de joc, Kapetanos marcand primul sau gol la Steaua, dupa un contraatac superb si un sut la coltul lung.

Rechinii au redus din diferenta in primul minut de prelungiri, Gosic profitand de o neatentie a defensivei steliste si l-a invins pe Cernea printr-un sut plasat.

Stelistii nu s-au multumit doar cu diferenta de doua goluri si au inchis tabela prin Janos Szekely, care a marcat pentru 4-1, dupa ce Kapetanos fusese faultat in careu.

Irina Maxim/Onlinesport

Click AICI pentru a putea vedea comentariul live al meciului

Cea mai interesanta faza a meciului mi s-a parut dialogul dintre Goian si Lacatus.

Lacatus a strigat la Goian si l-a certat ca a gresit iar Goe i-a raspuns:

"Ce vrei ba?!"

Foarte interesant.

Un meci bun de incalzire,un scor incurajator.Sa speram ca miercuri vor baietii mai atenti in defensiva si nu vor mai aparea balbaieli.De salutat evolutia lui Semedo,se pare ca ne va ajuta mai mult decat credeam.

@Adrian , am vazut si eu acea faza...pacat...

desi rezultatul e unul bun eu sunt dezamagit de joc si de atitudinea jucatorilor dupa minutul 34,in care a fost eliminat jucatorul farului.puteam sa platim scump aceasta delasare a jucatorilor pentru ca Farul a avut niste ocazii uriase.Goian ar trebui trezit pentru ca urmeaza miercuri un joc in care greselile se platesc mult mai scump...in rest salut venirea lui semdo care alaturi de Cernea mi s-a parut a fi cel mai bun jucator al nostru si salut revenirea lui szekely care ar putea sa-l aseze pe Banel pe banca pentru totdeauna :naughty:

Bine ca nu ia raspuns Goian cu "ce vrei puiut?".

E barbat, ce e asa de rau in a raspunde cu "ba"?

Astept meciul cu Bayern,un adevarat examen. O sa vedem cat de valorosi suntem.

Bafta miercuri seara si felcitari pentru rezultatul de astazi.

Forza Steaua!

PS Steaua chiar incepe sa ia viteza! Semedo,Szekely,Toja. Este foarte bine ca cineva le va scoate sufletul jucatorilor adversi.Un lucru bun este ca oricare dintre acesti jucatori cu siguranta va trage cel putin 2 adversari dupa el.

Edited by vlad75

Bine ca nu ia raspuns Goian cu "ce vrei puiut?".

E barbat, ce e asa de rau in a raspunde cu "ba"?

dupa ce ca a gresit grav in mai multe randuri se mai si rasteste la antrenor.asta da atitudine... :thumbdown:

doar ce am venit de la meci ,incredibil ce frig a fost ,a fost un meci usor pentru Steaua mai ales ca faru s-e afla in perioada cadourilor vad , toata lumea din juru meu era gata sa parieze orice ca rateaza maxim, un meci slab al nostru ,faru a avut destule ocazi nejucand nimic ,daca se intampla asea in cl e grav

pe toja la fct bacila ala de na avut aer :))))

nu trebuia sa zica "puiut" dar chiar daca esti barbat iti respecti antrenorul si nu raspunzi pe tonu asta "ce vrei ba?"...sau uitam cum l-a tratat pe Marius ''expulzatul'' Lovin??

doar ce am venit de la meci ,incredibil ce frig a fost ,a fost un meci usor pentru Steaua mai ales ca faru s-e afla in perioada cadourilor vad , toata lumea din juru meu era gata sa parieze orice ca rateaza maxim, un meci slab al nostru ,faru a avut destule ocazi nejucand nimic ,daca se intampla asea in cl e grav

pe toja la fct bacila ala de na avut aer :))))

----------------------------------

atat ai inteles tu din meciul asta k l-a facut bacila pe toja:))) bravo tine-o tot asa

nuu frate cine a zis ca am inteles doar atata??? a fost o simpla observatie scuzama ca tiam lezat favoritu ok??

app cum de sia creat atatea ocazii clare faru numi dau seama ,daca se intampla asea si cu bayern o sa fie grav ca aia nu le dau in toate directiile numai pa poarta nu

Edited by zloty

Cea mai interesanta faza a meciului mi s-a parut dialogul dintre Goian si Lacatus.

"Ce vrei ba?!"

Foarte interesant.

Esti rau-intentionat.

Unde ai auzit tu dialogul asta?Eu l-am vazut pe Lacatus urland la el,si pe Goian raspunzand ceva,dar,sa fim seriosi,nu se auzea bine fluierul arbitrului dar tu reusesti sa auzi dialoguri de-astea...Nici pe buze nu-i puteai citi,ca nu se vedea.Lasa povestile astea pt cand vei avea nepotei,ca noi suntem oameni mari.

Ogararu s-a intors cu o victorie,Semedo a debutat excelent ,Cernea a aparat o lovitura de la 11 metri,Szekely a spart gheata ,la fel si Kapetanos.

Chiar nu mai stiu de cand am mai dat 4 goluri in deplasare.

:steag_sah_mic:

Edited by adidwu

"Ce vrei ba?!"

Foarte interesant.

I-as fi dat un cap in gura lu' matahala aia pt asta...Goian nu a facut pentru Steaua nici 1% din cat a facut Lacatus...

Semne bune...

Danimarcu

Eu asa am vazut pe buze...

E deranjant doar faptul ca i-a raspuns, oricum.

I-as fi dat un cap in gura lu' matahala aia pt asta...Goian nu a facut pentru Steaua nici 1% din cat a facut Lacatus...

De acord, sper ca totusi sa fie penalizat. Un asemenea gest nu e normal, indiferent care este antrenorul echipei

nuu frate cine a zis ca am inteles doar atata??? a fost o simpla observatie scuzama ca tiam lezat favoritu ok??

app cum de sia creat atatea ocazii clare faru numi dau seama ,daca se intampla asea si cu bayern o sa fie grav ca aia nu le dau in toate directiile numai pa poarta nu

Altul care vede doar can-can-urile!

In prima repriza ne-a ajutat vantul,chiar si la golul lui Semedo.A doua repriza vantul ne-a dezavantajat,nu ai vazut toate degajarile lui Cernea ce traiectorii aveau?...Nu zic ca asta e singurul motiv,dar vantul influenteaza mult desfasurarea unei partide.Constanta ne-a atacat o parte din meci datorita vantului puternic,orice minge trimisa catre careu era periculoasa.Si nici aparatorii nostri nu s-au intrebuintat mereu asa cum trebuia.Dar stati linistiti,ca daca marcau la prima din cele 2-3 ocazii clare,meciul avea alta desfasurare,nu mai apareau ulterior celelalte ocazii.Steaua a jucat matur,a fortat atat cat trebuia.Nimeni nu a vrut sa riste o accidentare,de-asta s-a jucat mai moale.

Il felicit pe Lacatus,Steaua incepe sa fie o echipa asa cum ne dorim.Mai e de lucru,dar suntem pe un drum bun.

Mi-a placut la sfarsit cand Lacatus a aratat pe degete numarul lui Szekely,ca sa bata penalty-ul.Un gest prin care i-a dat multa incredere lui Ianos.

@Adrian(WTF ti-ai prescurtat nick-ul,dar nu ti-ai schimbat si naravul!... :cool: )

De unde stii ca nu-i raspundea unui coleg,ca eu am vazut pe unul din ei reprosandu-i ceva lui Goe?...

Edited by danimarcu

Nu cred ca meciul asta poate fi considerat o ''repetitie'' pentru meciul de miercuri..Steaua nu a impresionat decat prin prisma scorului, iar ca joc, exceptandu-l pe Semedo care a jucat cu dorinta de a impresiona si a se impune, restul au fost prea putin conectati la acest meci. Ar trebui sa fiu cel putin malitios sa critic pe cineva dupa meciul de azi,pentru ca asa cum vad yo lucrurile tot ceea ce a contat au fost cele 3 puncte. Nu vreau sa fac referire la cei care s-au grabit sa acuze jocul slab al baietilor( sau a unora dintre ei)..fratilor suntem stelisti iar miercuri vom trai din nou acel sentiment unic de a evolua impotriva unei mari forte, vom respira aer de Champions League iar ceea ce noi va trebui sa facem e sa-i facem pe bavarezi sa ''respire'' aer ros-albastru miercuri seara. Lasati criticile...rautatile...subtilitatile..remarcile negative...sa ne bucuram..echipa noastra a castigat cu 4-1..poate ca unora dintre noi nu ne place Lacatus..altora arthuro sau altora szekely...sunt ai nostri..si avem un scop comun...nu sunt un pacifist de felul meu dar chiar atata tensiune inclusiv pe un forum altfel respectabil ...strica.

Mie personal mi-a placut eficienta lui Kapetanos:))) in 14 minute a marcat un gol, a ratat o mare ocazie, a scos un penalty si a luat si un galben:)) cinste grecului k in 15 minute a facut cam cat arthuro de la inceputul sezonului:))). Semedo pare un real castig, ma surprinde usurinta cu care CFR a renuntat la acest jucator..oricum impactul pe care il are un jucator in fotbalul romanesc e altul atunci cand imbraca tricolul Stelei...felicitari lui Semedo si baietilor...sper sa avem ocazia sa petrecem miercuri...forza Steaua

Ca sa ne amuzam un pic asa, un meci in care am avut un bulan ''MAXIM''. Un penalty ratat (nu sunt chiar asa de sigur ca mai invingeam in cazul in care il transforma) si un autogol de toata frumusetea au desavarsit una dintre cele mai proaste evolutii ale capitanului constantean. Cat despre jocul nostru, slab in prima jumatate de ora, iar dupa eliminarea lui Bacila ma asteptam la mai multa concentrare pe contraatacuri. Despre Arthuro, ce sa mai spun, a avut atatea meciuri la dispozitie in care putea sa demonstreze ceva, dar el se incapataneaza sa joace cu calcaiul...si la propriu si la figurat. Doua castiguri certe prin transferurile lui George si Semedo, cu un plus pentru ultimul, care a jucat astazi fantastic. Nu vreau sa mai spun nimic despre dialogul dintre Lacatus si Goian, tot ce vreau sa adaug e ca, in cazul in care l-as vedea pe Goe in afara lotului pentru meciul cu Bayern, nu m-as supara! In fine, un rezultat foarte bun in seara asta, jocul insa a lasat mult de dorit. Dar am si eu doua nelamuriri si poate ma ajuta cineva. Cum e posibil ca, in conditiile in care Farul a jucat in alb, noi sa folosim echipamentul de rezerva? Si sa nu mi-o bagati pe aia cu norocul, pentru ca nu cred ca am ajuns chiar asa de rau incat sa apelam la noroc intr-un meci cu Farul! Asta ca sa nu mai pun la socoteala dreptunghiul acela enervant din dreptul sponsorului. La magazinul oficial, tricourile cu ''dreptunghiuri'' sunt mai ieftine ca cele simple, asa ca, what the ****? Si a doua mea nelamurire e legata de Pedriel. Inteleg ca in seara asta i-a iesit lui Lacatus, Kapetanos reusind un gol si un penalty, dar eu sincer cred ca grecul nu e fotbalist! Si chiar nu pot sa inteleg de ce nu i se da o sansa bolivianului, in conditiile in care are si avantajul varstei! Saracul baiat, cred ca e tare dezamagit, dupa ce ca nu a ajuns nici pe lista UEFA, acum nici in campionat nu i se da sansa sa joace...

Danimarcu

Eu asa am vazut pe buze...

E deranjant doar faptul ca i-a raspuns, oricum.

Intre ei isi pot spune multe. Ei se cearta, ei se impaca. Dar noi nu ar trebui sa observam aspectele astea. Si nici sa le comentam. Pur si simplu e problema lor.

Nu cred ca meciul asta poate fi considerat o ''repetitie'' pentru meciul de miercuri..

Nici nu a fost.Nu poti sa faci o repetitie cu niste actori,iar piesa sa o joci cu alti actori.A fost,daca vrei,o repetitie doar pt unii dintre jucatori,care vor evolua miercuri.

In plus,nu vom juca miercuri ceea ce am jucat azi.Deci,terminati cu cliseul asta "repetitie"...

In rest, de acord cu postul tau.

@dragos drlsteaua

Pedriel a fost in Bolivia la nationala.Nici nu stiu macar daca era pe banca de rezerve...

Pedriel nu a fost convocat la nationala pt meciul cu, daca nu ma insel, Brazilia.