fcsteaua.ro

Regrete si un selectioner orb

28 posts in this topic

Imi pare rau de ce am scris despre Daniel Niculae dupa meciul pierdut in fata Lituaniei. Stiu, nu am exagerat cu nimic, am exprimat doar ce am vazut in acea seara. Totusi, daca as fi cunoscut si motivele pentru care Daniel nu a fost in apele lui, va jur ca m-as fi abtinut. As fi aruncat toata vina in spatele selectionerului, un individ platit sa cunoasca starea de spirit a fiecarui jucator in parte si problemele pe care este nevoit sa le infrunte.

In sport, la fel ca si in profesarea unei meserii, iminenta pierderii unei fiinte iubite sau pierderea efectiva te arunca un timp in pragul disperarii. E o traire cumplita, frica sau durere dupa caz, ce altereaza ratiunea si rascoleste sufletul.

In aceste conditii, pentru unele persoane este greu sa gaseasca energie si putere pentru a se concentra asupra unei mingi de fotbal. Pentru ca, sa fim sinceri, ce reprezinta miza unui meci in comparatie cu imensitatea durerii provocate de fiinta care ti-a dat viata? Cu siguranta, un selectioner al unei echipe nationale ar trebui sa cunoasca aceste aspecte si sa actioneze in consecinta. Pentru ca, in aceste conditii, am jucat in zece oameni inca din startul partidei.

In clipa in care vom intelege ca nu doar infrangerea cu orice pret a adversarilor sau umilirea acestora reprezinta filosofii ale sportului, cand vom putea sa apreciem valoarea competitorilor si sa respectam suferintele prin care trec, vom putea evolua cu adevarat ajungand la nivelul lumilor din frontul de Vest.

Dumnezeu sa-ti ierte tatal Daniele si sa-ti ocroteasca familia.

E socant. Dumnezeu sa-l ierte !

Fii tare Daniele !

Nu l-a obligat nimeni ca sa intre pe teren, din cate am citit prin ziare, el insusi a ascuns lucrul aceste tocmai ca sa poate juca. Inteleg ca trece printr-un moment greu, ins anu inteleg de ce a tinut neaparat sa joace. De pitzshurca nu mai zic nimic, am impresia ca s-a cam saturat de antrenat in ultima vreme.

Sa-i fie tarana usoara tatalui lui Daniel Niculae! Sa-l ajute Dumnezeu pe atacantul nostru si pe familia lui sa treaca peste acest moment cumplit!

Si pe mine m-a lasat masca vestea cu tatal varfului de la Auxerre. E incredibil cat de cretin a fost Piturca! Sa ai suficiente solutii la indemana si tu sa insisti cu cea mai proasta, din toate punctele de vedere este incalificabil.

Mi se pare ca Piturca a dat dovada si de o teribila micime sufleteasca. A obliga pe cineva sa traga de el in unele dintre cele mai feroce dureri din viata unui om este colosal de diavolesc.

Piturca a fost un vierme!

Pana la urma suntem OAMENI....si suntem SEMPER SUPERIORES....sau putea fi unul de-ai nostri.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

Tatal lui Nicula e a decedat dupa meci, luni, in jurul orei 22, iar jucatorul si-a exprimat dorinta de a evolua in meciul cu Lituania, in ciuda faptului ca tatal lui era in coma.

Sigur, putem arunca acuze fara sa tinem cont de nimic, insa ele au vreun rost? Invie omul ala? Castigam cu Lituania?

P.S. Sa-i fie tarana usoara.

O intrebare catre anonimul care a scris articolul: "De unde stii matale ca Piturca nu l-a intrebat pe Niculae dc poate juca?"

Sau mai bine zis, el poate chiar si-a manifestat dorinta sa joace si a fost decis si motivat la antrenamentele premergatoare meciului. Citesti in stele mai nou, eh?

Nu are rost sa aruncam cu laturi in Piturca acum, numa asa sa fim in tenta celor 83 de procente, pierdem esentialul vietii.

Condoleante Nico.

Condoleante Nicolae; mai bine nu jucai cu Lituania. Sunt lucruri mai importante decat fotbalul..

Sincere condoleante, si Dumnezeu sa-l odihneasca.

Din pacate am trecut prin asa ceva, si ...

Multa sanatate.

Condoleante Daniel.....iar acum ca sa fiu un Gica contra si lui Lampard i-a murit mama si dupa cateva zile a calificat-o pe Chelsea in finala Champions League. Stiu ca pt unii o sa para o comparatie idioata dar parca asta e totusi diferenta intre noi si altii.

In fine in asemenea situatii e cam aiurea sa cautam vinovati.

Condoleante Daniel.....iar acum ca sa fiu un Gica contra si lui Lampard i-a murit mama si dupa cateva zile a calificat-o pe Chelsea in finala Champions League. Stiu ca pt unii o sa para o comparatie idioata dar parca asta e totusi diferenta intre noi si altii.

In fine in asemenea situatii e cam aiurea sa cautam vinovati.

Mie nu mi se pare o comparatie idioata, mi se pare o comparatie care nu se poate face. Din motivul ca fiecare reactioneaza in diferite feluri la tragediile firesti ale vietii; dupa personalitate, sau mai degraba dupa experiente, amintiri, principii, pareri. Nu cred ca Lampard este peste Niculae pentru ca el a putut juca foarte bine dupa moartea mamai si Daniel nu a putut cu tatal in coma. Din oricare alt motiv, dar nu acesta. Nu mi se pare un caracter slab cel care este inert la cateva zile dupa ce i-a murit mama sau daca tatal este in coma.. s-ar putea gasi si explicatii la asta.

Uneori fotbalul trece pe planul doi..

Condoleante....

parerea mea e ca a fost si mai grav.Atita timp cit ai pe cineva in coma te gindesti numai acolo,dupa ce a murit te eliberezi si te impaci cu gindul ca sa terminat(am trecut prin asta).asa ca nu sunt de acord cu cei ce spun ca Piturca nu ar fi vinovat.Piturca de o vreme incoace e cam prea plin de el ,prea ingimfat,prea arogant,prea se crede buricul pamintului.

O intrebare catre anonimul care a scris articolul: "De unde stii matale ca Piturca nu l-a intrebat pe Niculae dc poate juca?"

Sau mai bine zis, el poate chiar si-a manifestat dorinta sa joace si a fost decis si motivat la antrenamentele premergatoare meciului. Citesti in stele mai nou, eh?

Nu are rost sa aruncam cu laturi in Piturca acum, numa asa sa fim in tenta celor 83 de procente, pierdem esentialul vietii.

Condoleante Nico.

Am sa-ti raspund pe scurt:

1. Semnatura care se pune la fiecare articol este in fapt un link care se adauga dupa ce se posteaza textul. Ei bine, dupa ce am postat textul meu, pur si simplu mi-a picat netul pana dimineata (abia acum am reusit sa reintru pe site). Putina bunavointa nu ar strica in comentarii, iar un dram de intelegere probabil ar reduce din tonul taios.

2. Chiar daca un jucator declara ca ar vrea si ca ar putea sa joace intr-un meci indiferent de momentele grele prin care trece, ANTRENORUL ESTE CEL CARE DECIDE. Mai mult, dupa ce scorul a devenit 1-0 pentru lituanieni era clar ca primul jucator care trebuia inlocuit era Daniel Niculae. Aveam nevoie sa egalam si pentru aceasta trebuia intarit cu adevarat atacul. Piturca, coreland prestatia lui Daniel si cunoscand durerea acestuia trebuia sa actioneze. Orice antrenor din lumea aceasta ar fi schimbat in acel moment toata banda stanga (Stefan Radu si Daniel Niculae) pentru ca era evident ca adversarii nostri nu au avut probleme acolo.

3. Nimeni nu arunca cu nimic in Piturca dar ar fi culmea sa-l aperi dupa ce a pierdut pe teren propriu in fata unor anonimi. Cu 3-0!!! Un antrenor demn si-ar fi dat demisia. Aceasta nu inseamna ca i-ar fi fost si aprobata, dar onoarea nu stie de procente. Cornel Dinu a fost dat afara dupa infrangerea in fata Cehoslovaciei (desi nu facuse atatea greseli tactice cat a facut Piti), iar Anghel Iordanescu a fost schimbat dupa o remiza in deplasare (Armenia a pus serioase probleme si Germaniei sau Olandei) desi lipseau vreo 12 titulari, dar si la presiunea presei sportive (?).

Edited by Il Soldatino

O intrebare: In restul de meciuri in care a fost folosit D. Niculae, ce scuze a avut pentru prestatiile lamentabile. Daca poate sa ma ajute cineva cu un meci bun la acestui jucator de fotbal, sa o faca, eu nu tin minte.

Si aici e intr-adevar vina selectionerului, ca aduce la nationala jucatori care nu se potrivesc in echipa.

Haideti sa nu lovim si noi intr-un om care este deja la pamant. Intradevar, prestatia lui Nico a fost dezamagitoare pentru cei care aveau asteptari de la el, dar pierderea unui tata nu se compara cu nimic.

Sincere Condoleante Daniel!Fii tare si o treci si pe asta...si scuza-ne pe toti cei care te-am blamat dupa meciul cu Lituania,noi n-am stiut suferinta ta.

Eu stiam ca tatal lui era bolnav, dar n-am crezut niciodata ca era atat de grav. Tocmai de aceea nici n-am dat vina pe el ca au pierdut sambata ... vinovati sunt cu totii, dar Nico cred ca se simtea cel mai rau dintre toti pe teren.

Condoleantele mele Nico!

eu am sa las tiganii din giulesti sa-i transmita condoleante, pt ca nu pot uita cum provoca mizerabilii din tribune si ne injurau de mama focului... gunoi ai fost gunoi ramai... adica tigan!

eu am sa las tiganii din giulesti sa-i transmita condoleante, pt ca nu pot uita cum provoca mizerabilii din tribune si ne injurau de mama focului... gunoi ai fost gunoi ramai... adica tigan!

Eu cred ca tu nu ai auzit in viata ta de "bun-simt"!Nu te obliga nimeni sa-i transmiti "condoleante",dar era mai elegant din partea ta sa nu spui nimic!Un comportament rusinos,care nu face cinste nici macar unui animal.

On-topic:Piturca nu trebuia sa-l foloseasca pe Daniel,indiferent de doleantele acestuia.Se stie ca unii prefera sa faca ceva,ca sa uite mai usor de necaz,dar niciodata nu va putea da randament maxim,data fiind situatia lui familiala.

Sincere condoleante!

cred ca la fel sa intamplat si cu Mutu la euro.ii murise masamare daia nu a jucat nimik cred.......piturk ar rebui sa cunoasca viatza personala a fiecaruia cum se intampla in occident,unde stiu aia si cate numere i-a dat Ronaldo lu gagicasa noapte inaintea meciului

La faza asta ai fost mai tigan decat toti cei de acolo....nici macar nu mai joaca acolo..nu te supara dar esti prost rau de tot baiatule.

Piturca dupa ce ca nici macar nu trebuia sa-l bage l-a bagat si mijlocas stanga,post pe care asta n-a jucat niciodata.

Condoleante Nico....

@morosanu

iti lipseste orice urma de umanitate, esti mai rau decat toti tiganii din giulesti...Dumnezeu sa-l ierte pe tatal lui Nicolae!

Edited by Mihai Somanescu