fcsteaua.ro

CSA STEAUA MFA IN GRUPELE LIGII CAMPIONILOR

22 posts in this topic

Campionii Romaniei au reusit calificarea in premiera in grupele Ligii Campionilor dupa ce au trecut prin dubla victorie de campioana Belgiei, HC KV Sasja cu scorul general de 74 - 56.

In grupele Ligii ros-albastri vor infrunta pe Portland San Antonio locul 4 in Spania, Chehovskie Medvedi, campioana Rusiei si pe RK Cimos Koper, vicecampioana Sloveniei.

Iata cum s-a desfasurat cele doua meciuri, disputate in Sala Sporturilor Romeo Iamandi din Buzau:

CSA Steaua MFA - HC KV SASJA 38 - 25 (20-12)

Primul meci, considerat tur, a inceput sub semnul echilibrului pana aproape spre jumatatea primei reprize, stelistii jucand precaut si ratand cateva ocazii bune de a se desprinde pe tabela, avantajul fiind de maxim 3 goluri pentru jucatorii nostri. Partea a doua a reprizei a adus dezlantuirea echipei noastre, care ajutati de paradele portarului Obrad Ivezic, s-au distantat ajungand ca la pauza sa aiba un avantaj de 8 goluri.

In repriza a doua a meciului ros-albastri s-au distrat cu belgienii, inscriind si ratand din toate pozitiile posibile, avand la un moment dat un avantaj de 15 goluri, fiecare jucator stelist care a jucat inscriind cel putin un gol in poarta oaspetilor. Spre final militarii au oprit motoarele, conservandu-si energia pentru meciul retur si permitandu-le adversarilor sa se "apropie" la 13 goluri diferenta consemnata pe tabela la sfarsitul meciului.

Marcatorii meciului:

Steaua: Sania 8, Georgescu 7, Bozo Rudic 5, Savenco 4, Ilies 4, Vujadinovic 3, Stavrositu 2, Nadoveza 2, Tudor 1, Cian 1, Mazilu 1

SASJA: Kopljar 7, Claessens 5, Roggeman 5, Beuckels 3, K. Jacobs 2, Sterck 2, Van Wesemael 1.

HC KV SASJA - CSA Steaua MFA 31-36 (15-16)

Returul dintre cele doua echipe s-a jucat tot in sala din Buzau, belgienii acceptand aceasta intelegere constentizand ca nu au nicio sansa la calificare in fata echipei noastre.

Meciul a fost unul anost pe care jucatorii nostri l-au disputat pentru ca trebuia, ei fiind siguri de calificare inca din mansa tur. P e teren militarii au jucat total deconectati si fara a forta, astfel ca belgienii au putut tine pasul cu ei, ajungand la un momentat dat sa si conduca la un gol spre sfarsitul primei reprize, totusi la pauza echipa noastra fiind in avantaj de un gol. Pentru a evita vreun accident nefericit stelistii au ridicat putin tempo-ul in repriza secunda si s-au desprins avand la final un avantaj linistitor de 5 goluri.

Pentru Steaua ce-a fost usor a trecut, urmeaza adevaratele meciuri, iar daca vor sa ocupe locul 2 in grupa cum au declarat prin vocea capitanului Viorel Mazilu trebuie sa-si demonstreze valoarea, primul prilej fiind peste o luna impotriva uneia din marile echipe ale handbalului mondial, Portland San Antonio.

Marcatorii meciului au fost :

SASJA: Kopljar (10), Van Wesemael (8), Roggeman (4), K. Jacobs (3), J. Claessens (2), Gebruers(2), J. Jacobs(1), Beuckels (1)

Steaua: Nadoveza(7), Georgescu (6), Savenco (5), Ilies (4), M. Tudor (3), Mazilu (3), Rudic (3), Vujadinovic (2), Sania (2), Cian (1).

Padrese

Multumim, Steaua!!!

Va tinem pumnii in Liga!

STEAUUUAAAA, CEEE MUUUULT TEEEE IUBIIIIIM....

Bravo, baieti! Felicitari!

Pacat ca meciurile se joaca la Buzau, dar n-ar rost sa incep iar o discutie despre sali, infrastructura, bani pentru sport etc.

Bafta in grupe!

Bravo baieti, nici nu ne gandeam ca nu o sa reusiti sa va calificati. Speram la o performanta cat mai buna.

Steaua, de 2 ori in CL!

vineri am fost si eu la buzau sa vad meciul tur si chiar nu inteleg de ce joaca in sala aia de kakao! cum naiba sa duci pe portland san antonio in sala aia un pic mai incapatoare decat o sala de liceu; ne facem de tot rasul, ditamai clubul sa nu aibe o sala amarata in Bucuresti.

In orice caz ingrijorator echilibrul din cel de-al doilea meci, sa nu uitam ca belgienii sunt amatori.Sa vedem ce va fi in grupe :steag_cruce_invers:

Bafta baietilor! Sa nu dam de Kiel sau de alta echipa din Germania in grupe si totul o sa fie ok!

Felicitari baieti!!!

Bafta acolo unde ne este locul si unde aratam bine...

Bafta baietilor! Sa nu dam de Kiel sau de alta echipa din Germania in grupe si totul o sa fie ok!

Nu dam de Kiel :) S-au tras deja la sorti grupele; noi am cazut cu Portland San Antonio(Spania), Chehovskie Medvedi (Rusia) si Cimos Koper (Slovenia). O grupa relativ echilibrata, am avut noroc ca din urna 1 sa nu dam peste vreun titan in fata caruia ambele meciuri erau din start pierdute. Totul depinde acum de prestatia baietilor nostri; sa speram ca vor face fata la acest nivel...

Clubul romanesc cu doua echipe in Liga Campionilor!

YEAH!!!

macar ei sa ne scoata din rahat...

vineri am fost si eu la buzau sa vad meciul tur si chiar nu inteleg de ce joaca in sala aia de kakao! cum naiba sa duci pe portland san antonio in sala aia un pic mai incapatoare decat o sala de liceu; ne facem de tot rasul, ditamai clubul sa nu aibe o sala amarata in Bucuresti.

In orice caz ingrijorator echilibrul din cel de-al doilea meci, sa nu uitam ca belgienii sunt amatori.Sa vedem ce va fi in grupe :steag_cruce_invers:

In sala aia a jucat si Ciudad Real asa ca nu cred ca este chiar de liceu,mai ales ca pot incapea 2000 de persoane.Si se joaca acolo pentru in Polivalenta de la Bucuresti se tin concerte maneliste si alte tampenii iar alta sala de CL nu este in capitala pentru ca nimanui nu-i pasa de sport acolo.

Bravo Steaua si mult noroc in grupe!

Felicitari baieti !!

S-au tras deja la sorti grupele; noi am cazut cu Portland San Antonio (Spania), Chehovskie Medvedi (Rusia) si Cimos Koper (Slovenia). O grupa relativ echilibrata, am avut noroc ca din urna 1 sa nu dam peste vreun titan in fata caruia ambele meciuri erau din start pierdute.

O fi mai putin cunoscuta in Romania fosta echipa a lui Buligan (Portland San Antonio), insa pe plan international as zice ca nu stau chiar asa de rau:

2002/2003 - Finalista Liga Campionilor Europeni (pierduta cu Montpellier)

2003/2004 - Castigatoare a Cupei Cupelor

2005/2006 - Finalista Liga Campionilor Europeni (pierduta cu Ciudad Real)

2006/2007 - Semifinalista Liga Campionilor Europeni (pierduta cu THW Kiel la un singur gol diferenta)

2007/2008 - Eliminata surprinzator dupa faza grupelor (a iesit pe doi si nu s-au mai disputat sferturi de finala ci doar semifinale intre castigatoarele grupelor).

Sigur, are si Steaua sansa ei, m-as bucura sa ii bata, insa probabilitatea de realizare a acestei eventualitati este relativ scazuta. Este un motiv in plus pentru incurajari.

Deja stiu ca Steaua e calificata ..... SUcces in grupe !!! :steag_sah_mic:

In sala aia a jucat si Ciudad Real asa ca nu cred ca este chiar de liceu,mai ales ca pot incapea 2000 de persoane.Si se joaca acolo pentru in Polivalenta de la Bucuresti se tin concerte maneliste si alte tampenii iar alta sala de CL nu este in capitala pentru ca nimanui nu-i pasa de sport acolo.

Bravo Steaua si mult noroc in grupe!

Asa e dr trebuie sa recunosti ca nici sala voastra de la Buzau nu este cea mai primitoare.Oricum este o rusine ca n-avem o sala cat de cat ok in tot Bucurestiul pentru Steaua