I.N.Money

Abel Moreno

62 posts in this topic

abelprincua9.th.jpg

Data nasterii: 20 februarie 1982

Inaltime: 1,82 metri

Greutate: 73 kg

Între 1999 și 2004 a evoluat la Sevilla, pentru care a bifat 96 de meciuri și a marcat 17 goluri

În perioada 2004-2006 a jucat la Malaga, tot în Segunda, și a înscris de 8 ori în 68 de întîlniri

Din 2006 și pînã în vara lui 2008 a apãrat culorile Murciei, fiind folosit în 62 de jocuri, timp în care a marcat de 9 ori

Mijlocasul spaniol Abel Gomez Moreno s-a declarat incantat de faptul ca s-a transferat la Steaua si spera sa ajute echipa prin jocul si daruirea sa. Primul fotbalist iberic din istoria echipei noastre va purta numarul 26 pe tricou si va fi prezentat oficial, cel mai probabil, lunea viitoare. Mai jos puteti citi un scurt interviu cu Abel, acordat in exclusivitate pentru www.steauafc.com.

Abel, cum te simti ca jucator al Stelei?

Sunt foarte fericit ca am ajuns la Steaua. Abia astept sa imi cunosc noii colegi si sa ma antrenez alaturi de ei. Sper ca totul sa iasa bine pentru mine aici.

Cum vezi sosirea la Steaua? Ce reprezinta acest transfer pentru tine?

E un pas foarte important in cariera mea. Sa vin de la o echipa precum Real Murcia la una precum Steaua e mare lucru, deoarece am ajuns la un club mare, care se prezinta anual in cupele europene. Este un obiectiv impresionant pentru mine si doresc sa joc cat mai bine si sa ajut la indeplinirea obiectivelor trasate de conducere.

Ce cunosteai despre Steaua si despre fotbalul romanesc pana acum?

In primul rand, stiam tot ce cunosc oamenii din strainatate despre Steaua. Ca joaca mereu in cupele europene, ca are multi internationali, ca este o echipa foarte importanta aici, chiar cea mai importanta din Romania.

Ce le poti transmite fanilor Stelei?

Sper sa joc cat mai bine. Mi-ar placea ca jocul echipei sa-i faca sa se simta foarte bine. Voi da tot ce am mai bun pentru a ajuta Steaua sa joace cat mai bine si sa-si atinga obiectivele. ( steauafc.com)

Adrian Ilie despre Abel Moreno : " Steaua și-ar întãri compartamentul median cu un jucãtor cunoscut pentru șuturile sale în forțã și pentru priceperea la executarea loviturilor libere. De asemenea este un jucator care se bazeaza mult pe piciorul drept , punandu-le pe tava multe ocazii colegilor sai de la Murcia . Consider ca Steaua si-a adus acel numar 8 de care avea atat de mare nevoie . "

Nu vreau sa par pesimist si nici sa ma pronunt pana nu vad cum joaca dar daca privim suma pe care a fost transferat (200.000 euro) -suma mica pentru pretentiile de Cl ale Stelei si la CVul sau nu foarte impresionant ma face sa ma gandesc ca este inca un transfer ratat. De precizat ca el nu a evoluat 5 ani la FC Sevilla ci la Sevilla Atlético ,grupare din Liga a doua spaniola apoi a jucat la echipa a doua a celor de la Malaga.

Totusi astept meciul cu Bistrita si sper sa ma insel.

:hai_steaua:

Sa-l vedem ! :D

Sper sa faca traba buna la Steaua ... bine ai venit Abel :P

Deocamdata n-a jucat vreun meci. Probabil va fi azi titular la Bistrita. Din cate am inteles, e un mijlocas care executa foarte bine loviturile libere. Daca e asa, Steaua chiar avea nevoie de un executant de lovituri libere, deoarece, in afara lui Radoi sau Golanski, nu vad cine ar putea bate o lovitura libera din apropierea careului advers. Radoi si Golanski trag doar in forta, sa speram ca Abel va fi jucatorul ce va putea transforma o lovitura libera de la 19-20 m de poarta adversarilor.

S-a facut atata circ pe seama lui Abel.

Unde e ?

De ce nu joaca?

In ritmu asta o sa spunem despre toti jucatorii ca sunt slabi...

S-a facut atata circ pe seama lui Abel.

Unde e ?

De ce nu joaca?

In ritmu asta o sa spunem despre toti jucatorii ca sunt slabi...

1) A ajuns la Steaua cu 2-3 zile inainte de meciul cu Gloria.

2)Nu a fost trecut pe lista UEFA pentru dubla cu Galatasaray deoarece a ajuns dupa meciul tur.

Edited by axl

sper sa faca treaba buna , dar sunt cam sceptic si astept sa-l vad la lucru

hmmm degeaba speculam ce va fii:)

intai sa il vedem in actiune

si dupa aceea putem sa crticam sau dimpotriva felicitam:)

Abel, bine ai venit si iti doresc cat mai multe succese cu echipa noastra:)

fularsteaua2

Sa vedem cum se descurca in joc si apoi discutam despre el!

Succes!

Hmmm un meci destul de slab cu Pandurii... sa il mai lasam sa joace cateva meciuri si pe urma sa ne dam cu parerea.

Hmmm un meci destul de slab cu Pandurii... sa il mai lasam sa joace cateva meciuri si pe urma sa ne dam cu parerea.

Mda a mai jucat cateva meciuri insa la Steaua II

am inteles ca vrea sa plece din iarna pe mine unu nu am convins ca jucator as ca ii urez drumu bun cale batuta ....

Du-te taticu si tu si arturo .si multi altii.

Abel,si lees este mensaje... drum bun si cale batuta,cin' te prinde que te de por culo

Se pare ca a dat-o la intors : Abel Moreno: "Marca a înțeles greșit ce am spus eu"

Edited by MALDINI

Mi se pare penibil sa-l vezi un meci si cateva minute si sa zici ca nu-i bun.Pai non-valori precum Surdu sau Croitoru au avut nevoie de un sezon ca sa zboare din Ghencea...

Edited by DelPiero10

Mi se pare penibil sa-l vezi un meci si cateva minute si sa zici ca nu-i bun.Pai non-valori precum Surdu sau Croitoru au avut nevoie de un sezon ca sa zboare din Ghencea...

la fel s'a intamplat si cu jucatorul adus si testat la Steaua , chiar nu ii mai stiu numele , asta e modul de lucru la Steaua , dupa ochi frumosi

De acord cu tn nu trebuie criticat pt cat a jucat dar dc nu trage la antrenamente sa prinda un loc macar pe banca... :noexpression:

Abel Moreno va pleca sigur în iarnã dacã nu va impresiona marți, în Cupã, contra Sportului.

Din gsp

A si jucat tare mult ca sa impresioneze. Da´ daca lu´ ciobanu´ nu-i place.. Apoi vaaaii, nu merge echipa, e rupta la mijloc, avem cel mai bun lot, jucatori fabulosi, sa-i luam capul lui Lacatus.

Asa cum in orice colectiv din orice domeniu de activitate sunt acele ,,bisericute",desigur nici lotul Stelei nu face exceptie. Au fost,sunt si vor fii mereu jucatori care nu sunt ,,integrati"de vestiar dar valorile certe se impun.Cu o munca sustinuta la antrenamente,Abel se va impune daca are valoare. Daca nu,peste cativa ani poate nici nu ne vom mai aminti de el ca a facut parte din lotul nostru.

Sa nu-l martirizam. Au mai fost si alti jucatori care la prima vedere pareau victime ale ,,sistemului".Si s-au varsat lacrimi atunci cand au fost transferati la alte echipe.Si promiteau razbunare prin evolutii de exceptie la noile echipe. Cazuri recente: Aliuta,Oprita,Bostina,Andrei Cristea. Si lista ar putea continua...