fcsteaua.ro

Victorie = Respect, Calificare = Steaua

26 posts in this topic

Dupa un joc mediocru si un rezultat excelent la Iasi, Steaua va merge sa dea piept cu Galatasaray chiar pe terenul turcilor. Accidentarea lui Szekely a picat foarte prost pentru noi pentru ca, alaturi de Moreno, Janos este un fotbalist capabil sa atace poarta adversarilor in regim de viteza si cu multa imaginatie. Ruperile de ritm, tehnica, incisivitatea sa si verticalizarile, reprezinta un potret robot al fotbalistului ideal care ar trebui sa joace mereu in primul unsprezece stelist. Din pacate, nu vom putea conta pe acest jucator valoros, la fel cum nu am putut sa contam in urma cu un sezon pe nou sositul de atunci, Mihaita Plesan.

Defensiva, reteta succesului?

Mai mult, absenta septarului impune automat in primul unsprezece prezenta lui Nicolita. Din acest motiv putem spune ca Steaua va pierde mult la capitolele inventivitate, tehnica si viteza devenind o echipa defensiva si previzibila. Automat, reteta meciului de miercuri seara se va concentra in jurul a doua elemente fundamentale, devenite clasice pentru noi: joc riguros la inchidere atat pe centru in fata apararii cat si pe benzi si concentrarea exclusiva asupra fazelor fixe in atac. Cel mai probabil se va reveni la sistemul cu doi inchizatori, Ovidiu Petre si Tiago (desi la fel de greoi, l-as prefera in locul lui Lovin pentru ca detine un dram de tehnica in plus) si cu doua benzi formate din perechile Golansky - Nicolita si Petre Marin -Neaga.

Sincer, in primul unsprezece stelist as fi preferat un tandem Plesan - Ovidiu Petre, iar pe partile laterale perechile Golansky - Szekely si Petre Marin - Neaga (de ce nu si Ochirosii).

Atac subtire, sperante multe

Constructia ii va reveni lui Dayro Moreno ajutat fiind si de Neaga. Va fi foarte greu pentru Rica sa isi aduca o contributie substantiala in acest caz pentru ca va avea si sarcini de inchidere la mijlocul terenului pe banda sa. Pe partea dreapta cel mai probabil vom putea suprinde cu urcarile in atac ale lui Golansky, Nicolita fiind responsabil cu centrarile in careu si ruperea atacurilor gazdelor la mijlocul terenului. Sperantele noastre de gol se leaga de Arthuro, acesta din urma fiind singurul varf autentic din atacul nostru. Mai putem spera la un gol - reteta casei - dintr-o faza fixa (Goian, Radoi sau Ovidiu Petre) si - de ce nu - la o surpriza placuta din partea lui Stancu pe final de meci.

Cartea de vizita a Stelei impune daruire si lupta

Va fi cel mai grea dubla de calificare in Grupele Champions League sustinuta de baietii nostri in ultimii ani. Jucatorii turci sunt foarte rapizi, se descurca bine cu mingea si detin o abilitate pe care romanii au pierdut-o dupa Revolutie: scoaterea adversarului direct din joc prin dribling. Aceste elemente sunt dublate de faptul ca, pe teren propriu, Galatasaray a reusit de-a lungul timpului meciuri extraordinare impotriva unor granzi ai Europei: Real Madrid, Liverpool, AS Monaco, Milan, Borusia Dortmund, Juventus Torino si Roma. Daca adaugam si atmosfera incendiara de pe stadionul Ali Sami Yen trebuie sa admitem ca aceasta prima confruntare ne da ceva fiori. Ingrijorarea si mai mare rezulta din faptul ca apararea noastra este mai greoaie decat jucatorii din ofensiva Galatei.

In functie de modul in care Lacatus va reusi sa alinieze o aparare functionala si un mijloc mobil vom putea reusi un rezultat pozitiv in meciul tur, in functie de acest aspect stabilindu-se intr-o mare masura echipa calificata in UCL. Din fericire pentru noi si Umit Karan va absenta la acest meci si se pare ca nici la returul din Romania nu va fi prezent pe teren. La capitolul sperante putem sa trecem si faptul ca Galatasaray nu a reusit sa faca niciun meci foarte bun in perioada de pregatire, dar nu putem sa ne bazam pe acest aspect.

Una peste alta, este momentul ca Steaua Bucuresti sa treaca de acest adversar valoros pentru a demonstra lumii intregi faptul ca, pe langa noroc, exista si valoare in tabara noastra. Daca in anii precedenti ros albastrilor le-a fost refuzata o apreciere reala si respectul cuvenit pe motiv ca adversarii din preliminarii nu au fost de prima mana, acum stelistii au ocazia sa arate lumii ca merita sa joace in cea mai prestigioasa competitie intercluburi din lume. Galatasaray este o echipa mare a Europei, iar o eliminare a turcilor va aduce automat respect.

Prezenta lui Toja pe teren poate fi o imensa greseala. Nu poti sa introduci pe teren un jucator care nu a bifat niciun minut in echipa ros albastra si de aceea sper ca zvonul folosirii sale e o gogoasa menita sa bage in ceata stafful tehnic "turc".

Edited by Il Soldatino

nush sincer il cred pa cioban in stare sal impuna pa toja doar ca asea vrea el

Toja nici nu cred ca s-a obisnuit cu fusul orar asa ca nu cred ca va juca in meciul tur

Turcii au o defensiva slaba...de ce sa nu profitam de asta?De ce sa ne aparam?De ce nu joaca Neaga pe dreapta si Ochi pe stanga?N-are experienta?Da,nu are...insa trebuie sa riscam in dubla asta,si-n viata,in general,daca nu risti,nu castigi...

Sper sa facem o figura frumoasa, chiar daca avem un handicap din start si anume pe langa lipsa lui Szekely, absenta unui Mijlocas de banda stanga autentic (de preferat de picior stang) !

Avem un jucator de banda autentic si de piciorul stang. Numele lui: Razvan Ochirosii. Doar ca trebuie sa fie si jucat...

Daca ai urmarit meciul de la Iasi (sigur l-ai urmarit) ai fi observat jocul bun al lui Tiago, pe cand Lovin nu prea a existat in meci ,a gresit multe pase,iar golul doi a plecat de la Tiago, deci concluzia e ca te inseli cu Lovin Lovin. In rest esti pe subiect .BAFTA :steag_cruce_invers:

FORZA Steaua HAI CALIFICARE

Edited by Stanici
Fara Caps Lock, se considera ca tipi daca scrii cu majuscule.

Daca ai urmarit meciul de la Iasi (sigur l-ai urmarit) ai fi observat jocul bun al lui Tiago, pe cand Lovin nu prea a existat in meci ,a gresit multe pase,iar golul doi a plecat de la Tiago, deci concluzia e ca te inseli cu Lovin Lovin. In rest esti pe subiect .BAFTA :steag_cruce_invers:

de acord cu tine

Also la atacanti nu e doar Arthuro, il mai avem si pe Stancu, care e mult mai rapid si e si cu moralul ridicat dupa golul de la Iasi....

Spre deosebire de cele 3 echipe care le-am intalnit in Liga 1, Galatasaray va iesi la joc mai ales pe Ali Sami Yen, iar daca are spatii in atac, Steaua este o echipa care stie sa le foloseasca, vedeti meciul cu AS Roma pentru referinte si nu va opriti la AS Roma, meciurile din CLGS de sezonul trecut in care Steaua cel putin si-a creat oportunitati importante dar care nu au fost finalizate datorita lipsei de forma si inspiratie a jucatorilor ofensivi de atunci: Iacob, Badea, Dica; meciurile cu CFR si Rapid. In toate cazurile in care adversarul a iesit la joc, jocul Stelei a multumit pe toata lumea si in marea majoritate a cazurilor am avut castig la final.

In schimb a sparge aparari supraglomerate si a si a mai si impresiona prin joc este mult mai dificil de realizat, nu numai pentru Steaua ci pentru orice echipa. Trebuie sa ai si noroc si jucatori cu momente de inspiratie decisiva ori sa pui indeajuns de multa presiune si insistenta pe adversar pana acesta greseste. La Iasi a fost un meci bun si un rezultat bun.

Cu Galata va fi un meci interesant. Galata are un record interesant, s-au calificat in CLGS de fiecare data (9 ori) cand au jucat CLQR3; pe de alta parte Steaua nu-mi aduc aminte cand a fost ultima data eliminata sau macar batuta de o echipa din Turcia. Unul din aceste recorduri va cadea. Daca vom invinge va fi cu atat mai impresionat cu cat vom avea 6 participari in CLGS, dupa 6 calificari, iar de data asta o campiona nationala.

Apropo, de Toja ... impotriva miturilor, fusul orar nu este asa greu de remontat, o saptamana este suficienta, si nu sunt indicii ca ar fi in urma cu pregatirea, depinde in ce masura A reusit sa se integreze in mecanismul echipei la antrenamente si daca Lacatus il considera o solutie, atunci nu vad de ce nu poate juca.

"...Tiago (desi la fel de greoi, l-as prefera in locul lui Lovin pentru ca detine un dram de tehnica in plus)"

"...Tiago (desi la fel de greoi, l-as prefera in locul lui Lovin pentru ca detine un dram de tehnica in plus)"

:)))

ai dreptate Soldatino

si yo si ionutz(cred) citisem "(desi la fel de greoi, l-as prefera in locul lui PE Lovin pentru ca detine un dram de tehnica in plus) :D

Eu cred ca ar trebui sa ne concentram sa nu primim gol. Dar asta nu inseamna sa ne aparam in stilul de la Boro sau ca in meciul Romaniei cu Franta. Stam sus, controlam mijlocul(mai greu acest lucru) si lovim pe contre.Oricum eu sunt increzator in acest meci si sunt sigur ca vom obtine un rezultat bun care sa ne permita sa abordam prudent returul de la Bucuresti.

Trebuie sa spun ca stilul acesta cu un singur atacant nu ma prea incanta! Noi nu il avem pe F.Torres in atac deci nu ne permitem asa ceva! Eu as folosi un mijloc in genul asta cu Galata: Neaga Ov.Petre Radoi Nicolita si in atac cuplul Dayro - Arturo! Nu ar trebui sa ne fie frica de un meci asa mai mult de cat e normal numai pentru simplul motiv ca de 4 ani jucam in Eufa si Champions si avem experienta! Lupta Steaua!

:)))

ai dreptate Soldatino

si yo si ionutz(cred) citisem "(desi la fel de greoi, l-as prefera in locul lui PE Lovin pentru ca detine un dram de tehnica in plus) :D

se mai intampla :)

Noroc

Edited by Il Soldatino

speram ca Steaua sa se califice in Liga ...de pe locul unu in campionat nu doi. pe cioban il intereseaza caloificarea, indiferent de pe ce loc. el nu e interesat de performanta, ci de bani. pe noi (pe mine) ma intereseaza palmaresul. deci ....sper ca Steaua sa joace ...si atat. sincer nu vreau o calioficare pentru banii lui Gigi.....

speram ca Steaua sa se califice in Liga ...de pe locul unu in campionat nu doi. pe cioban il intereseaza caloificarea, indiferent de pe ce loc. el nu e interesat de performanta, ci de bani. pe noi (pe mine) ma intereseaza palmaresul. deci ....sper ca Steaua sa joace ...si atat. sincer nu vreau o calioficare pentru banii lui Gigi.....

Perfect de acord! Nici eu nu pun pret pe acest meci si marturisesc ca n-as plange decat cu un ochi daca am rata calificarea. Ne-am cam lamurit ce-i si cu Liga asta, iar decat o comportare modesta in Liga si un sac de bani pt Fecali(pe care oricum n-o sa-i investeasca in echipa), mai bine o evolutie consistenta in Cupa UEFA.

avem inlocuitor pentru Szekely. Eu zic ca Neaga ar fii foarte bun. Asta daca nu-l baga pe praful ala de Banel.

Sau poate Toja :-? Batem sigur :D

Orice ar fii, te voi urma... Steaua :steag_cruce_invers::steagcruce:

Astept ziua cand ehipa o sa fie asa:

---------------Zapata----------------

Golanski---Goian---Ghionea---Emeghara

Szekely---Radoi---Plesan----Toja(Ochirosii)

-----------Arturo------Dayro----------

Dar la ce ghinion avem o sa jucam tot cu Banel, Lovin, P. Marin, Nesu

Perfect de acord! Nici eu nu pun pret pe acest meci si marturisesc ca n-as plange decat cu un ochi daca am rata calificarea. Ne-am cam lamurit ce-i si cu Liga asta, iar decat o comportare modesta in Liga si un sac de bani pt Fecali(pe care oricum n-o sa-i investeasca in echipa), mai bine o evolutie consistenta in Cupa UEFA.

Da, sigur, ca doar o sa invatam sa jucam la nivel de LC in meciuri cu Metalurg XXX si FC Luxembourg!!! Pai daca vrei mai mult, atunci inveti de la cei buni.

Dupa un joc la Iasi ce a lasat mult de dorit,Steaua merge in infernul din Turcia pentru a da piept cu Galatasaray. Sa speram ca jocul baietilor va merge destul de bn si ca ne vom intoarce cu un rezultat favorabil...... :steag_cruce_invers::steag_cruce_invers:

Prezenta lui Toja pe teren poate fi o imensa greseala. Nu poti sa introduci pe teren un jucator care nu a bifat niciun minut in echipa ros albastra si de aceea sper ca zvonul folosirii sale e o gogoasa menita sa bage in ceata stafful tehnic "turc".

[/br

Nici eu nu cred ca e indicata folosirea lui Toja!Ar fi un miracol ca el sa faca un meci bun...

Gigi: "Am încredere în Toja!"

Dupã ce le-a transmis subordonaților din club cã vrea sã-l vadã pe Toja în teren la meciul de mîine searã, Becali a vorbit și în public despre debutul columbianului. "Toja? Sã vedem dacã Lãcãtuș va reuși în cele 3-4 antrenamente cîte va avea el pînã la ora meciului cu Galatasaray sã-l facã sã se înțeleagã cu colegii și sã intre în schemele echipei. Eu, unul, am mare încredere", a spus Gigi Becali.

Care scheme?... :whistle:

Sunt absolut sigur de victorie,turcii vor iesi la joc si noi vom puncta,este o diferenta fata de jocurile din campionat unde jucam numai cu echipe care distrug jocul de frica,vezi Vaslui,Brasov,Iasi,despre Toja nu cred ca va intra...dar mai stii,unde-i ordin cu placere,nu? Forza Steaua,suntem alaturi de voi!

eu cred ca Steaua o sa invinga acasa si cel putin egal in deplasare am si unele argumente...nu cred ca turcii o sa fie foarte buni pentru ca nu o sa joace kewell,meira,poate miguel deci unii dintre cei mai buni nu vor juca!!!si la noi chiar daca nu joaca szekely eu cred ca pe banda dreapta avem pe Nicolita pentru aparare si pe stanga pe Neaga care joaca foarte bine chiar pot sa zic in ultimul timp si poate sa creeze multe ocazii de gol cu pase spre arthuro si chiar Dayro moreno care apare tot timpul ca element surpriza la fel ca Nicolita(aici sperand sa apara doar Dayro si sa inscrie ca pe Nicolita nu se poate baza nimeni ca o sa dea gol)forzaaa steauaaa!!!