Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Domnul lor si Domnul nostru

18 posts in this topic

Faptul ca Gigi Becali adauga mizei dublei manse cu turcii un ingredient religios, ma scarbeste. Sincer, ma asteptam la o astfel de mizerie si ma temeam ca motivarea stelistilor va fi una de acest gen. Pur si simplu Gott mit uns, aceasta eroare istorica nu-si regaseste loc aici. Mai ales in cazul fotbalului. Din pacate, Becali a citit putin la viata lui si nici nu a invatat nimic din infrangerea in fata dinamovistilor intr-o sfanta seara de Inviere.

In era Becali, an de an, Steaua tremura inaintea tragerilor la sorti uitand statutul de forta fotbalistica pe care si-l promoveaza in functie de cum bate vantul in soccerul intern si european. Tragedia noastra este pozitionata aici, pentru ca aceasta mentalitate ne aseaza mereu pe locul vesnicului outsider. Invariabil, soarta ne-o stabilim singuri, pentru ca mica ciupeala pentru bani si jumatati de masura nu pot fi niciodata compensate cu Dumnezeul pe care finantatorul uita sa-l lase si altora.

Sa fie clar, Steaua are puterea sa treaca de Galatasaray. Turcii au comis deja o mare greseala manifestand bucurie la aflarea adversarului. Probabil au fost informati in legatura cu fragilitatea psihica a fotbalistului roman, au vazut cadre video cu genunchi tremuranzi acoperiti de colanti tricolori sau pete maro pe chilotei platiti din restul de la pizza al bosilor de la Lotto, Omniasig sau CitiFinancial. Chiar si in aceste conditii, raman ferm pe aceasta pozitie pentru ca, desprinzandu-se de erorile de logica evidentiate mai sus, stelistii pot alege sa faca acel ceva pentru care au optat, pentru care sunt platiti. Sa joace fotbal. Si sa se califice.

Inainte de rezultat sa arate ca stiu jocul cu besica, iar calificarea poate veni firesc. Steaua pe care o cunosc eu nu a fost eliminata niciodata de o echipa din Turcia, iar in trecut am reusit sa invingem in deplasare pe Fenerbahce, la trei zile dupa ce turcaletii batusera in campionat Galatasarayul lui Hagi si Adi Ilie cu 3 – 1. Iar in echipa noastra nu jucau Roberto Carlos sau Zidane ci am castigat cu Danciulescu si Ciocoiu. Era vremea cand, inainte de bani, mai ramasese o samanta din ideea ca onoarea de mare echipa a Europei merita ceva efort si lupta. Fara a avea gresitul crez ca atunci cand va fi greu, va exista intotdeauna un Dumnezeu exclusivist si selectiv care va alege intotdeauna sa-i protejeze pe ros albastri. In plus, echipa era formata dupa o matrita in care unitatile de masura "valoare", "viteza" si "tehnica" tineau capul de afis si antrenorul era lasat sa-si faca treaba.

Foarte potrivit articolul, felicitari.

In ciuda anumitor indoieli legate de patron, antrenor si lot, sunt ferm convins ca putem obtine calificarea impotriva turcilor. Trebuie sa ne intoarcem la fotbal intr-un moment delicat si sa ne amintim putin ca suntem totusi un nume important la nivel european.

Si o scriu sa fie clar pentru cei care ne trimit deja in UEFA: Galatasaray nu are nici un argument fotbalistic solid care sa-i confrme statutul de favorita in aceasta dubla, fie si prin simplul fapt ca NOI am facut parte din urna valorica principala si nu EI. Luati rezultatele europene din ultimii 5 ani si veti gasi raspunsul. Multa lume vorbeste de titlul luat in fata sfert-finalistilor UCL, Fenerbahce, dar uita ca efortul depus de Fener in UCL a fost principalul avantaj al Galatei. Multi vorbesc de Turcia de la Euro, uitand de culoarul favorabil (deja proverbial) si de faptul ca principalii internationali turci (Nihat, Senturk si Kazim) nu apartin Galatei. Galata de azi e un amestec de veterani (Hasan Sas, Umit Karan), tinere sperante si straini cunoscuti, dar de categoria a II-a sau a III-a.

Nu spun ca noi stam mai bine, dar spun ca EI nu stau mai bine si nu se justifica optimismul lor debordant. Din contra, consider ca daca trecem cu bine de tur (sa nu pierdem la 2+ goluri), ne putem califica logic. Si sunt curios care vor fi cotele oferite de casele de pariuri pentru calificare.

In orice caz, cred sincer in calificare, adversarul este unul de nivel aproximativ egal cu al nostru si avem argumente suficiente cu conditia sa ne intoarcem la fotbalul pe care Steaua il practica de obicei in Europa.

Nu ajungi mare batand adversari modesti!

L-am vazut pe Lacatus la conferinta de presa cu vocea sugrumata de emotie.Lasand la o parte faptul ca din nou a spus doar clisee,ca de obicei,ma mira ca un fost mare jucator ca el se plange ca ne-a parasit norocul din trecut...Pai ce ai vrea Laca,daca nu ai fost in stare sa castigi un amarat de punct cu Dinamo?

In legatura cu invocarea lui Dumnezeu de catre ateul cioban:dintre toate cretinitatile pe care le spune zilnic,asta mi se pare cea mai grava!El,daca exista,nu e curios de fotbal.Iar daca ar fi,probabil ca s-ar concentra si asupra altor echipe,nu doar asupra Stelei!Oare sfatuitorii ciobanului nu ii spun acestuia sa mai schimbe placa asta jenanta,ca s-a saturat lumea s-o tot auda?

Sunt convins ca-i eliminam pe turci!

Pt ca se cred superiori,si asta o sa-i coste!...

Edited by danimarcu

Ma intreb oare ce vor zice turci, un popor musulman, despre crucea de pe tricourile de joc?

eu sincer imi doresc ca Steaua sa bata pe Galata ...dar sa nu se califice in CL.. pare absurd ...dar nu mai are nea Jiji incasari de milioane de euro !! si asa poate vinde echipa!! cineva de acord cu mine?? mi-ar place sa bata Steaua in fiecare meci dar sa nu se califice in CL!! pare absurd rau !! e trist dar adevarat

Edited by LUPANU

Asa e faptul ca Becali declara ca nu are cum pierde el in post este o tampenie....

Dar ca sa joace fotbal ar trebui sa fie folositi pe posturile lor si sa nu mai impuna patronul-antrenor anumiti jucatori ca titulari...

Putem sa-i batem pe turci nu sunt vreo mare forta a Europei. Oricum daca ajungem in grupe nu avem cum da de o echipa mai slaba ca ei, asa ca daca nu suntem in stare sa-i invingem mai bine jucam in UEFA decat sa ne facem iar de ras in grupele CL.

O precizare la adresa autorului articolului... De ce folosesti cuvantul "soccer" fotbalul se traduce ca "football" :whistle:

Eu sper sa NU ne calificam, chiar daca asta insemna plecarea lui Lacatush ! Poate acesta va fi un pas catre plecarea creditorului de la echipa...

Bagã și tu o eratã. Vezi cã-i Gott, și nu Got.

Sal. Am corectat. Multumesc.

Sunt convins ca putem trece de turci....I`am studiat cat de cat in noaptea asta care a urmat tragerii...si sunt sigur ca daca jucam cu adevarat si nu dam mingea de la Mirel direct pe varf avem o sansa mare...E adevarat ca Galata are in componenta sa jucatori straini cunoscuti..dar toti sunt jucatori esuati la alte grupari...Kewell nu mai facea fata la Liverpool,Nonda dat afara de la Roma unde era rezerva rezervelor,Lincoln pierdea echipa la Schalke04,Linderoth nu mi se pare un jucator exceptional(din acest punct Dayro ar fi super-star),De Sanctis-rezerva eterna la Sevilla si Fernando Meira nu mi se mai pare aparatorul din alte vremuri iar cei 30 de ani pe care-i are isi spun cuvantul...in rest jucatorii interni(Hakan Sukur&Umit KAran,Hasan Sas si Emre Asik nu cred ca mai au ceva de aratat si sincer mi se par jucatori depasiti)...chiar daca au format intreaga aparare la Euro...au demonstrat acolo ca sunt fragili...5 goluri in 3 meciuri in faza grupelor...Si argumentul ca ei au dus Turcia in spate la Euro pica din start pentru ca jucatorii esentiali ai Turciei nu fac parte din echipa de pe "Ali Sami Yen"...si oricum turcii au avut un noroc urias la Euro si bravo lor doar pentru ca au stiut sa profite de labilitatea psihica a unor jucatori tineri(vezi cazul Modric din sfertul de finala)..Faptul ca ei se bucura extrem dupa tragere poate fi din nou un avantaj...e adevarat ca una e cand pici cu Arsenal,Barcelona,Liverpool sau cu Steaua...oricat am fi de subiectivi nu putem nega acest lucru....Cu un joc bun si cu o DARUIRE totala putem trece de ei...

CAt despre cioban si "dumnezeul lui"...e prost mah...asta o stim cu totii..ce dracu sa`i ceri unui retardat?eu as vrea sa`si cumpere propriul lui Dumnezeu si sa ramana in lumea lui ...dar sa stea undeva aproape de Socola..de preferat chiar intr`o unitate din acest oras...

Felicitari Catalin pentru articol...ai reflectat perfect situatia..(si scuze ca am scris asta la sfarsit:) ...)

Forza Steaua si daruire 100%...

Ma intreb oare ce vor zice turci, un popor musulman, despre crucea de pe tricourile de joc?

Nimic...ca e ascunsa..

Corect! asta ma intrebam si eu....? iar oierul a avut grija sa toarne gaz pe foc cu postul....sper sa nu iasa scantei religioase caci n-are sens si nici nu merita! In alta ordine de idei, Steaua trebuie sa-si ia revansa fata de noi toti. Daca inaintea meciului cu echipa lui "P"orcea nu au inteles faptul ca e mai simplu sa bati Dinamo decat o dubla mansa cu o echipa din turul 3, inseamna ca nu au mentalitate. Amintiti-va de Radoi dupa meci, care spunea practic ca nu are cu cine sa joace.

Trebuie sa va treziti! Sa fie clar aveti ceva de demonstrat toturor de pe acest site si stelistilor de pretutindeni! Trebuie sa invingeti! Ne sunteti datori! Reiau din nou sloganul (poate acum merge) Hai Steaua! Hai ca se poate!

Edited by paraipan_29

cand ma gandesc ce jucatori puteam avea dupa ce bani au venit din cele 2 participari in UCL,ma doare capu'... poate se gaseste vreun nebun sa ne scape de Becali...

Avem 50 % sanse sa-i batem pe turci. Sigur, sunt campionii Turciei, dar sunt si vulnerabili. Au jucatori buni : Arda Turan pe care l-ati vazut la EURO, Hassan Sas, Umit Karan, Hakan Sukur, H. Kewell, Meira.

Noi avem jucatori la fel de valorosi : Moreno, Golanski, Radoi, Rufay, Szekely etc. Asteptam sa confirme si Bogdan Stancu pe care il consider unu dintre cei mai valorosi atacanti.

Deci plecam cu sanse egale.

Acuma treaba le ramane lui Lacatus si baietilor.

FORTA Steaua (until death) :steag_cruce_invers::steagcruce:

Si ati uitat de TURAN ARDA?

A jucat f bine la EURO si joaca la Galatasaray baieti ~!

Sunt convins ca putem trece de turci....I`am studiat cat de cat in noaptea asta care a urmat tragerii...si sunt sigur ca daca jucam cu adevarat si nu dam mingea de la Mirel direct pe varf avem o sansa mare...E adevarat ca Galata are in componenta sa jucatori straini cunoscuti..dar toti sunt jucatori esuati la alte grupari...Kewell nu mai facea fata la Liverpool,Nonda dat afara de la Roma unde era rezerva rezervelor,Lincoln pierdea echipa la Schalke04,Linderoth nu mi se pare un jucator exceptional(din acest punct Dayro ar fi super-star),De Sanctis-rezerva eterna la Sevilla si Fernando Meira nu mi se mai pare aparatorul din alte vremuri iar cei 30 de ani pe care-i are isi spun cuvantul...in rest jucatorii interni(Hakan Sukur&Umit KAran,Hasan Sas si Emre Asik nu cred ca mai au ceva de aratat si sincer mi se par jucatori depasiti)...chiar daca au format intreaga aparare la Euro...au demonstrat acolo ca sunt fragili...5 goluri in 3 meciuri in faza grupelor...Si argumentul ca ei au dus Turcia in spate la Euro pica din start pentru ca jucatorii esentiali ai Turciei nu fac parte din echipa de pe "Ali Sami Yen"...si oricum turcii au avut un noroc urias la Euro si bravo lor doar pentru ca au stiut sa profite de labilitatea psihica a unor jucatori tineri(vezi cazul Modric din sfertul de finala)..Faptul ca ei se bucura extrem dupa tragere poate fi din nou un avantaj...e adevarat ca una e cand pici cu Arsenal,Barcelona,Liverpool sau cu Steaua...oricat am fi de subiectivi nu putem nega acest lucru....Cu un joc bun si cu o DARUIRE totala putem trece de ei...

CAt despre cioban si "dumnezeul lui"...e prost mah...asta o stim cu totii..ce dracu sa`i ceri unui retardat?eu as vrea sa`si cumpere propriul lui Dumnezeu si sa ramana in lumea lui ...dar sa stea undeva aproape de Socola..de preferat chiar intr`o unitate din acest oras...

Felicitari Catalin pentru articol...ai reflectat perfect situatia..(si scuze ca am scris asta la sfarsit:) ...)

Forza Steaua si daruire 100%...

Nimic...ca e ascunsa..

Hakan Sukur, Hassan Sas si Umit Karan nu au fost in lotul la Euro daca nu stiai.

Apararea a fost formata din Hakan Balta, Servet Cetin, Gokhan Zan si Sabri Sarioglu.

Balta, Sabri si Cetin joaca la Galatasaray.

Zan la Besiktas.

Dintre fundasii lui Galatasaray cel mai bine cotat e Hakan Balta. A jucat bine la Euro, facea 1-2'uri bune cu Arda Turan care joaca amandoi pe aceeasi parte la Galata !

Cetin e foarte incet, dar puternic. Oricum degeaba este el incet ca si Arthuro nu e prea vitezoman.

Iar Sabri nu mai este in forma, oricum el este mijlocas de profil dar a jucat fundas.

ORICUM SPER SA-I BATEM :hai_steaua:

Edited by Marius

Sincer sunt stelist pana in maduva oaselor si nu odata mi-au dat lacrimile pt acesata echipe si ale sale culor,insa am renuntat sa fiu naiv si sa ma mint singur mereu....Steaua la cum arata acum nu are fata de CL si dupa parerea mea Galata va fi cea care vor lua milioanele Ligii.Jiji,ca un bun creditor ce ii,anul acesta se va linge pe degete atat in Liga cat si in campoinat.Ne batem noi cu pumnii in piept cu "Steluta" noastra,insa ea nu mai e demult ce a fost odata,a incetat de mult sa bage tremurici in adversari la auzul numelui ei,ba mai mult de atat,mai nou a devenit subiect de caterinca si este tratata si asimilata patronului...intr-un cuvand...a devenit dintr-un "gladiator""bufonul curtii"(ligii).Acesta e in opinia mea adevarul si pt asta tre sa-i multumim acestui cioban cu4clase absolvite+8platite,pe cas si branza,care isi bate joc de milioane de destine.Singura lui scuza e paranoia de care sufera,iar cum acesta boala evolueaza rapid,in lipsa unui tratament,trebuie sa ne pregatim si sa induram de la an la an si de la o saptamana la alta toate halicinatiile acestui personaj.

sunt convins ca daca am schimba ceva la echipa ne putem califica. din pacate schimbarea nu se va produce pana atunci; poate intrezaresc baietii solutia pentru ca vom pierde altfel tactic, pur si simplu nu are cine sa le spuna baietilor ce au de facut, fiecare isi propria partitura. fara un dirijor de clasa e greu cu turcii, mai ales ca sunt multi. as indrazni totusi sa spun ca si ai nostri ar putea fi mai "multi" si atunci ar avea sansa. oricum HAIDE Steaua!

mai Catalin, sa fiu sincer, in ultma verme cel putin, articolele tale sunt mai bune decat majoritatea editorialelor despre Steaua din ziarele sportive

sunt convins ca daca am schimba ceva la echipa ne putem califica. din pacate schimbarea nu se va produce pana atunci; poate intrezaresc baietii solutia pentru ca vom pierde altfel tactic, pur si simplu nu are cine sa le spuna baietilor ce au de facut, fiecare isi propria partitura. fara un dirijor de clasa e greu cu turcii, mai ales ca sunt multi. as indrazni totusi sa spun ca si ai nostri ar putea fi mai "multi" si atunci ar avea sansa. oricum HAIDE Steaua!

Acel "dirijor de clasa" ar trebui sa fie in primul rand Lacatus. Din pacate, nu are astfel de capacitati.

Sign in to follow this  
Followers 0