fcsteaua.ro

Dezamagire

28 posts in this topic

Este jignitor atunci cand adversarul iti rade in fata si-ti declara raspicat ca nu te respecta si este dureros atunci cand iti demonstreaza si de ce are aceasta atitudine. Prin fapte, scor si rezultat. FC Vaslui a reusit sa se impuna pe teren propriu in fata Stelei dupa ce finantatorul moldovenilor a pus din nou o presiune fantastica pe ros albastri. Acestia din urma, gresit motivati, deficitar asezati in teren si neavand cei mai valorosi jucatori in primul unsprezece, au clacat.

Goian pe banca si Nicolita titular. Mai are rost sa ne lansam intr-o analiza? Fara indoiala ca lui Lacatus i se pot aduce reprosuri referitoare la abilitatile, inspiratia si experienta sa ca antrenor, dar prolemele Stelei au o bataie mai lunga. Este vorba de vestiar, culise, pohte si amestecul finantatorului in treburi tehnice. Antrenorul are doar targeturi si responsabilitati, dar deciziile nu sunt luate de acesta. Daca s-ar inventa un instrument de masurare a frustrarii, probabil antrenorul stelist l-ar defecta la prima atingere. Este scandalos sa decizi putin si sa fii raspunzator pentru tot ce se intampla.

Daca as sti ca Marius este unicul care se face vinovat de pregatirea meciului din aceasta seara si stabilirea primului unsprezece, atunci mi-as permite sa prezint o critica eleganta. Din pacate acestuia nu-i pot reprosa decat faptul ca Banel si Dorin beneficiaza de tratamente inegale. Paguboase pentru echipa, pentru suporteri si pentru el insusi. Doar lipsa de verticalitate trebuie taxata in acest caz. Marius poate opta sa actioneze independent, plecand de propriile ratiuni chiar si cu riscul de a fi alungat la fel ca Hagi.

Greseala lui Zapata si cartonasul rosu pe care il merita vasluianul in prima repriza? Fara indoiala, doua episoade importante in vederea stabilirii rezultatului final, dar fotbalul total inseamna ceva mai mult. Vitezistii pe care-i stiam eu, ar fi trecut peste aceste situatii si ar fi intors rezultatul. Mai ales ca Porumboiu a rasucit cutitul acolo unde doare cel mai tare. Din pacate, baietii nostri si-au pierdut capul exact cand luciditatea si eficienta trebuiau sa prevaleze.

Fara indoiala ca demiterea lui Lacatus reprezinta un act iminent. Dorit de unii suporteri si mai ales de patron. Din pacate, chiar si dupa aceasta masura, problemele vor ramane. Si au fost precizate de zeci de ori pe acest site.

chiar ca dezamagitor...foarte urat ce s-a intamplat :( trebuie sa ne revenim repede sau pierdem si calificarea in Liga

in ciuda acestei infrangeri (rusinoase), am constatat ca Steaua a castigat un foarte bun jucator, si anume Tiago Gomes

Sine ura et studio! Inainte de a acuza, luati aminte de ceea ce se posta aici dupa meciul cu Iasi din returul de trista amintire pentru noi. Poate nu strica o "sapuneala" dupa euforia post-Roma. Batem tota, radem tot, suntem invincbili etc. Chiar ma bucur ca am luat-o in freza ACUM!!!. Si iar ma intorc la debutul returului trecut: cate meciuri am castigat dupa infrangerea cu Iasi-ul? Ce ma infioreaza e reactia "creditorului".....deocamdata e pasnic....cat timp?

Frati stelisti nu disperati....mai sunt 33 de etape

Porumboiu, Copos, Taher, Borcea, Paszkany, Mititelu, Penescu si altii, si toti...niste jeguri ale perioadei post-revolutionare, la fel ca Becali.

Bineinteles ca Vasluiul, aceasta echipa calificata in UEFA la masa verde (oare de ce nu se mai agita nimeni ca dreptul de a juca in UEFA a fost castigat de echipa vasluiana la masa verde, asa cum s-au agitat in cazul Bricheta), nu va juca la fel de bine in meciurile cu CFR, Dinamo, Rapid...

Cui trebuie sa ii reprosam insa asta? Cui trebuie sa ii reprosam toata aceasta ura impotriva Stelei? Lui, numai lui, unicului conducator, comandantului suprem Becali. Il astept acum pe Victor&co, sa-mi explice ce bun este Becali la Steaua.

Ce am remarcat eu in seara asta:

- Tiago putea sa-si incheie cariera de fotbalist in urma faultului criminal al lui Indoaie ala, care radea ca un rahat ce este dupa ce a comis acel fault

- Radoi este acelasi sufletist, de nervi si-a aruncat masca care il incomoda vizibil....a fost asemanat cu Maximus din Gladiatorul, insa inca nu e. Maximus l-a infruntat si invins pe Commodus, Gigi Becali al acelor timpuri

- Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel! Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel! Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel!Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel!Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel!Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel!Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel!Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel!Szekely, Dayro, Ochirosii....nu Banel!

Din pacate, Lacatus isi merita toate criticile in raport cu modul in care a pregatit acest meci, de la titulari la asezarea in teren si tactica. Am mari indoieli ca Liubinkovici inscria cu Goian in teren, de exemplu. Acum, cand accepti umilintele de la Becali, trebuie sa suporti consecintele! Steaua a jucat slab, dezarticulat, penbil pe alocuri in comparatie cu o Vaslui mult mai legata si solida.

Asteptam demisia din fotbal a marelui conducator! Sau este a n-a confirmare a unui caracter josnic ?

Eu sper sa plece.

E cel mai bun lucru!

Si pt el si pt echipa si pt noi.

Daca pleaca el macar un lucru e sigur:ciobanul nu va mai fi iertat de galerie.

Si poate mai vine si un antrenor bun in locul lui.

Imi pare rau de Radoi ca a ramas la Steaua.

Trebuia sa plece anul asta.

Sansele lui de a se transfera la o echipa mare vor fi foarte mici daca sezonul asta Steaua va continua asa cum a inceput.

Lacatus ar trebui sa plece. Nu e un mare antrenor ci doar un foarte bun antrenor de Liga 1. Pentru orice alta echipa ar fi suficient, la Steaua insa orice mica greseala iese in evidenta si e transformata atat de 'prieteni' cat si de dusmanii declarati intr-o catastrofa. Nu e placut sa vezi cum o mare glorie a clubului isi distruge imaginea atat din cauza limitelor personale cat si (mai ales) din cauza conjuncturii nefericite de la club.

Dezamagirea cea mai mare este ca Lacatus l-a ascultat pe cioban in privinta primului 11.

Cum poti sa joci cu Banel titular cand il ai in lot pe Ochirosii? Cred ca s-a vazut dupa pauza ca i-a fost mult superior. Ma indoiesc ca la antrenamente nu se vede acelasi lucru.....

Asezarea a fost deficitara; se vedea ca atat la respingerile din careul nostru cat si la respingerile lor din careu nu era nimeni sa recupereze mingia pe centru. Pe benzi am avut un mare avantaj mai ales dupa pauza cand a intrat si Ochirosii pe teren, dar in centru nu era nimeni la care sa se centreze. Centrul a fost azi un mare zero, si ma mir de ce l-a bagat pe Stancu mijlocas central?

Ma indoiesc ca la antrenamente nu se vede acelasi lucru.....

Asta e ca bullshitu ala despre Surdu: "daca l-ati vedea la antrenamente..."

Antrenamentele sunt fix 0.

Si Petrica Marin a fost laudat enorm pt cum s-a pregatit in vara asta.

Dar cand a inceput meciul care conta cu adevarat, a fost pe spate!

@AdrianUltras25

Ma refeream la evidenta diferenta de tehnica dintre Banel si Ochirosii, tehnica care este evident in favoarea lui Ochirosii. Si ca extrema trebuie sa aiba si oarecare tehnica, altfel ajunge rareori in pozitii de centrare.

Plus ca Ochirosii a fost in amicalele din vara asta peste Banel....

Cand ai jucatori ca Dayro Moreno si Szekely care pun in fund un adversar dupa un dribling si nu reusesti sa dai gol unei defensive formate din "rejectii" ca Buhus si Canu e vina antrenorului. Totusi trebuie sa avem rabdare pentru ca asezarea Stelei a fost schimbata radical dupa plecarea lui Dica si e normal sa nu mearga totul perfect din prima.

In alta ordine de idei sa speram ca macar urmatorul antrenor al Stelei sa isi dea seama ca un jucator ca Nicolita care centreaza in plop, care preia mingea in aut, care faulteaza inutil in atac nu are ce cauta in lotul Stelei.

MoWeed

te-am inteles.

Ziceam doar ca antrenamentele nu ar trebui sa conteze atat de mult.

Ca pana la urma, nu antrenamentele au miza.

Ochirosii e peste Banel si daca joaca cu ochii incisi.

MoWeed

te-am inteles.

Ziceam doar ca antrenamentele nu ar trebui sa conteze atat de mult.

Ca pana la urma, nu antrenamentele au miza.

Ochirosii e peste Banel si daca joaca cu ochii inchisi.

Mergea sa spui "si daca joaca cu ochii ...rosii"

dar poate nu Lacatus il baga pe Banel in teren..la asta nu va ganditi? poate cineva de sus a dat ordin ca Banel sa fie titular

Pardon, nu e o dezamagire ci o confirmare a faptului ca nu avem mijlocasi. Dayro, Szekely si Ochirosii sunt buni in fata careului advers, nu la mijlocul terenului. Nu stiu ce va face Toja, dar daca nu e mijlocas de meserie atunci va fi iarasi un an de chin. Practic foarte rar ajunge mingea pe jos la unul dintre cei mentionati mai sus, in preajma careului. Din acest motiv Dayro s-a pierdut in driblinguri fara nici o finalitate undeva pe la 40 m de poarta Vasluiului. Personal mi-a placut mai mult ce am vazut in acest joc decat ce am vazut in campionatul trecut, ceva pase din prima, ceva pressing avansat, dar fara acel mijlocas care sa duca mingea un terenul advers Steaua e ca o herghelie de cai de rasa dar nedresati. Lacatus a gresit ca l-a scos pe Arthur, ca l-a bagat pe grecul ala, ca l-a pus pe Radoi fundas, ca Dayro a jucat prea in spate. Sper sa jucam mai bine in meciurile urmatoare, dar mingea trebuie sa stea mai mult pe jos daca vrem si victorii.

nu e totul ca pe roze dar....toti se hazrdeaza...putina rabdare domnilor.....sa asteptam meciul cu brasovul, sa asteptam meciurile din turul 3 ch league....probabil unii or sa spuna "am avut destul rabdare cu Lacatus"...Lacatus nu decide....si oricum acest lot are multe nume noi nu se leaga totul din prima zi...eu zic sa avem inca rabdare....pe de alta parte...Gigi te uram(zic uram pt ca stiu ca sunt muuuulti ca mine ff multi) din tot sufletul....in puscarie te vrem...asta ca sa nu ne gandim la ceva mai rau:)...forza Steaua !!!

1uLy4Nn

Daca nu Laca face echipa, inseamna ca nu are rost sa mai ramana.

Un lucru e clar: nu avem mijloc.

Tiago s-a remarcat doar prin pase gresite si faulturi, Banel nu isi poate depasi conditia, Ochirosii e f talentat dar nu poate sa decida un meci inca de unul singur iar Dayro a facut cel mai slab meci de cand a venit la Steaua. Astfel, Arthuro, fotbalist cu certe calitati, nu a primit o minge utila tot meciul.

A intrat apoi B Stancu, dar si el a fost f sters.

Eu cred ca ne lipseste mult Plesan, un jucator tehnic, care trimite pase filtrante de mare finete, verticalizand astgel jocul.

Pur si simplu, mijlocasii nostri de constructie au fost anihilati de presingul f agresiv a lui Ndoye (care era pe tot terenul), Ljubinkovic sau Ghencev. De aia am jucat cu mingi pe sus. In momentul in care mingea ajungea la Dayro sau Tiago, acestia erau imediat luati in primire de vasluieni, iar in acel moment, ai nostri fie pierdeau mingea, fie o ridicau in ainaltul cerului.

Avem jucatori tehnici, rapizi la mijloc, dar cred ca le lipseste viteza de gandire. Dar poate ca ma insel.

Cea jucat Steaua azi???nu prea multe,a gresit zapata,da nu putem da toata vina pe el,sa tinem cont si de multele meciuri in care a fost esential.Ciobanu spunea azi cu cateva ore inainte de meci ca daca Steaua pierde la Vaslui el se lasa de fotbal si renunta la Steaua...credeti ca mai stie ce a zis?...Oricum Lacatus a si declarat odata ca lui ii se pare normal ca patronu sa ii spuna sa bage uni jucatori deoarece a dat multi bani pe ei si vrea sai vada la treaba...sunt dezamagit mai ales de atacanti care nu au aratat nimic arthuro si capetanos

in ciuda acestei infrangeri (rusinoase), am constatat ca Steaua a castigat un foarte bun jucator, si anume Tiago Gomes

bun la ce?

mama ce de stelisti pe aici lovesc in Lacatus bla bla ... sunteti [...] cu toti si tu Catalin ..... aruncati in spatele lui Lacatus ca au dat moldovenii un gol aiurea.... si s au aruncat cu curu in poarta ..... eu privesc si ca suporter si ca un cunoscator .. Steaua a crescut odata cu szekely si tiago ...Dayro e ok ... si raman aceiasi ... Radoi Ghionea .. zapata a avut un meci mai slab .... castig mare ... Ochirosii .... vine si toja care din ce am vazut are ceva din Lacatus ... si anume rautatea ... si oricum ... in ciuda scorului mi au placut cu ce rautate atacau mingea ..... au pus osu dar aia sunt niste moldoveni infecti ... si cu unu' ca hizo ... ai dat gol .... cu greu mai iei ... si nu uitati . rosu in minutul 15 sau cat era .... la negru ala de pe stanga ;)[...]

Editat de Moderatori

Ai grija la felul in care te exprimi. Mare grija.

Edited by Marius

Io zic sa le cautam scuze si sa-i ovationam pe toti,pt ce au fost ei odata....pana retrogradam si chiar si dupa aia ,pana ne cumpara vre'un camatar...hai sictir tuturor naivilor.

Edited by CaTaLiNsm StElIsTu

Unde plm ai vazut ca ala e bun?La ce meci te-ai uitat?

"Este jignitor atunci cand adversarul iti rade in fata si-ti declara raspicat ca nu te respecta si este dureros atunci cand iti demonstreaza si de ce are aceasta atitudine."

Exact de asta voiam sa le dea Steaua 3-4 goluri. Si de asta m-a enervat atit de mult infrangerea de aseara. Nu pentru ca CFR a inceput cu 4-0 (cu cine? Cu Otopeni? Sa fim seriosi...), nu pentru ca Rapid a batut cu 3-0 (Gloria, alta echipa tare), iar noi ne rupem gitul la Vaslui.

Ci pentru ca, brusc, Vasluiul a devenit anti-Steaua, iar Porumboiu si presa vasluiana sterg pe jos cu echipa asta.

E vina ciobanului pentru ca se aduna tot mai multa ura impotriva noastra? Evident.

Totusi, aseara ma asteptam la altceva. Un ceva ce nu mai vine de vreo doi ani. Si, sincer, oricit l-as respecta (si nu l-am vorbit niciodata de rau), am inceput sa ma satur de antrenorul Lacatus. Inteleg ca nu are om pe stinga, iar Ochirosii inca nu e "copt" - parerea lui - dar cazul Banel devine patologic.

PS. sper ca N'Doye sau cum mama lui l-o chema sa primeasca o suspendare de vreo 20 de etape. Noroc ca Tiago are oase tari, altfel ne umpleau toti de respect difuzind faza aia la toate stirile...