weeezer

Contracandidatele La Titlu - Sezonul 2008-2009

340 posts in this topic

Mai ca nu se taiau astia de la proteve cand vedeau ca o ia cefereul...

Oricum, oricine ar comenta azi, parca vad ca ne vor ataca in ultimul hal.

Ca sa nu se mai uite lumea la locul ocupat de cefere in grupa lor...(nu ca am sta noi mai bine, dar macar noi am facut ceva pt fotbalul asta imputit)

Haha, ce penibil comentariul din seara asta. In a 2-a repriza cu Bordeaux CFR a aratat exact ca noi in a 2-a repr cu bayern- IMAGINEA NEPUTINTEI, incercand doar prin suturi de la distranta si faze fixe, zero constructie, numai baloane inalte, etc. O echipa din ce in ce mai romaneasca CFR-ul....Si aveti dreptate, comentatorii mai mai ca scoteau lama la vena pe la sfarsit....ori cand joaca Steaua sar ca apucatii ca nu jucam bine, etc.

Despre contracandidatele la titlu, desi nu il suport nici sa ma tai, va recomand sa cititi articolul lui Alin Buzarin http://blogsport.ro/buzarin/2008/11/02/de-ce-e-Dinamo-lider/

Contine o serie de adevaruri despre de ce potaile sunt pe locul 1 si au intr-adevar prima sansa la titlu. Au pierdut toate "derby-urile" (aproape), probabil ca si-o fura si de la Timisoara dar NU CONTEAZA pentru ca bat ca la fasole echipele mici. Noi ne facem de ras cu otopeni si buzau...Bistrita...Otelul galati..s.a.m.d

CFR-ul vad ca incet incet se scutura de UCL si cand or termina-o ei cu Europa definitiv inca din grupe si se vor concentra pe campinonat, nu ne vad bine.

Urziceniul si Timisoara sunt echipe bune, desi nu le vad avand sanse la titlu, vor fi foarte greu de batut si se vor tine tare....sper macar ca noi sa le batem si altora sa le ia puncte, desi mi-e greu sa cred...

Pentru noi, incepe "luna de foc"

Avem 8 meciuri la rand fara victorie, si ne asteapta programul infernal din Noiembrie. Depinde doar de Dorinel unde se va opri "pasa neagra" si indraznesc sa spun ca aceasta luna Noiembrie ii va defini cariera de antrenor la Steaua. Fiind fata in fata cu un program extrem de greu, la sfarsitul sezonului de iarna sunt posibile doar cele 2 extreme:

a) terminam pe ultimul loc in UCL cu maximum 2 puncte si terminam turul de campionat undeva pe locurile 5-7 dupa ce am "extins" sirul negru la n-shpe meciuri si am facut egaluri/infrangeri pe banda rulanta in Noiembrie

b) Invingem macar o data in UCL si facem 4 puncte, mergem in UEFA, si batem in macar jumatate din meciurile grele din campionat si terminam macar pe locurile 3-4 in campionat.

Mai sus de atat chiar nu se poate, pentru ca, dupa cum am spus mai sus, noi ne-am facut-o cu mana noastra aruncand efectiv punctele la gunoi cu echipele de duzina...acum o sa ne doara.

FORZA Steaua! FORZA Dorinel! BAFTA MAINE!

Sa nu ajungem precum cei de la Dinamo, sa ne bucuram de raul adversarilor.

De bine de rau, CFR, la prima participare, nu s-a facut de ras. Chiar daca nu ar mai obtine vreun punct pana la finalul fazei grupelor, s-au prezentat onorabil.

Noi avem 3 ani de Champions League, si un singur meci memorabil. Cel cu Dinamo Kiev. Momentan avem o grupa mai accesibila, dar in dreptul nostru scrie: 1 punct.

Decat sa radem de CFR, sa le prezicem infrangeri la scor, mai bine ne uitam in ograda noastra, unde totul scartaie.

Timisorenii ar trebui sa isi dea toti cutit.Tot orasul.

De 100 de ani astia urasc pe dinam0 de moarte si tot de atata timp nu pot sa ii bata.

Pai eu sa nu pot bate 10 ani la rand pe dusmanul de moarte, mi-as taia gatul.

Deja devin paranoic.Chiar ma bate gandul ca ar putea sa fie blat meciul asta.

Mortii lor de jegosi!

Adriane,n-a fost blat,m-am uitat la meci. Pur si simplu cainii au mancat tot cacatul din Bucuresti de au atata bulan.

Otelul trebuia sa-i egaleze,Steaua trebuia sa-i calce in picioare iar astazi Timisoara,pe langa faptul ca a avut ocaziile importante ale primei reprize,si-a dat practic 2 autogoluri,dinamuistii au beneficiat de 2 devieri norocoase plus un gol al Danciulescu,care a aratat inca o data ce inseamna un atacant adevarat.

Trebuie sa se intample ceva in liga1,o alianta prin care sa oprim javrele in cursa lor pentru titlu,invinsii lui elfsborg si nec o sa ne faca de ras in Europa,ca sa nu mai zic ca si panaramele astea o sa beneficieze de pe urma punctelor noastre. Doamne cat bulan pot sa aiba unii.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Mda...daca asteptam dupa aliante, ajung cainii in CL :))

De 10 ani incoace astia tot mananca rahat.E foarte dubios.Foarte dubios.

Timisoara seamana cu Craiova lui netoiu.

sper totusi sa terminam pe podium returul campionatului sa batem pe Timisoara,Craiova si Urziceni 3 echipe care au pretentii

Dinamo - Unirea Urziceni 0-1 si cainii incep picajul in timp ce ialomitenii se cocoata in varful clasamentului Ligii I. Bravo Dan Petrescu, bravo Mihai Stoica pentru echipa creata la Urziceni.

Dinamo - Unirea Urziceni 0-1 si cainii incep picajul in timp ce ialomitenii se cocoata in varful clasamentului Ligii I. Bravo Dan Petrescu, bravo Mihai Stoica pentru echipa creata la Urziceni.

ai dreptate , bravo Unirea si in special lui Dan si Mihai care sunt sufletul fotbalistic de acolo. Au razbunat "ghinionul nostru" .

si ce mai latra potaia "turca" pe la televiziuni ca ei au fost furati si ca ei sunt cei mai buni si ca ei vor juca pe stadionul lui peste . ce imi plac potaile cu coada intre picioare ....

fular-campionii:steag_sah_mic:

E bine ca au luat-o spurcatii! Nu pentru ca ar avea Steaua vreo sansa sa-i ajunga, ci pentru ca se pot apropia alte echipe de ei. Prefer sa ia campionatul Unirea sau CFR decat spurcatii astia! Bravo Unirea!

In aceasta seara s-a vazut ce se intampla cand dinam0 nu are doua dintre chestiile pe care le-a avut din belsug in acest tur

1) Noroc cu carul - dupa cum observa cineva de mai sus, ei au batut cu 1-0 pe toata lumea si au dat 3 la tm cu doua autogoluri, trebuiau sa piarda la noi, la Otelul.....chiar cred ca in acest tur au mancat tot rahatul de caine din Bucuresti...ei numai goluri si batai cu 1-0, noi numai bare si remize.

2) Arbitraj CORECT. Nu am mai vazut de f.f.f..f.f.ffffff mult timp (de fapt niciodata) dinam0 arbitrata atat de corect in Stefan cel mic. Nici un penalty, nici o ploaie de lov. libere din apropierea careului, UN GOL ANULAT!!! Imi scot palaria in fata arbitrului Avram, a avut boase mari cat casa sa arbitreze atat de corect un meci de-al lui dinamu acasa.

Din nou, se confirma ceea ce se stie deja: In acest tur cel putin, patrupedele au pierdut la toate echipele tari si au batut toate ciurucurile, exceptand Vaslui, Otelul, si Timisoara (unde a actionat factorul "rahat mancat"). Daca ar incepe si ei sa se incurce cu astia micii ar fi perfect...

INtr-o alta veste, am inceput sa urmaresc rezultatele otopeniului si buzaului.....asa de curiozitate...au luat 3 de la Vaslui amandoua, si isi iau infrangeri incontinuu de la "performanta" din Ghencea. Sa fie oare intamplator, sau sa fi fost ei momiti cu niste $$$ din alte directii in meciurile cu noi? Totusi, par extrem extrem extreeeeeeeeem de slabi.

Daca luam 2 puncte in urma retragerii buzaului acum, ne vom trezi cu "bricheta 2" pe cap (pentru ca NUMAI NOI am fost destul de fraieri sa pierdem puncte cu ei, NUMAI NOI DIN 99% DIN CAMPIONAT), iarasi toata lumea va scrie ca "buzaul s-a retras pentru Steaua", masinaria pro-CFR se va pune din nou in miscare iar clujenii vor lua din nou titlul, cu marele concurs a lui dinamu, care odata intrata in picaj si ramasa fara noroc, o sa se predea iar jalnic, la fel ca Rapid si toate celelalte echipe. E trist ce se prevede...chiar trist...

Un ultim cuvant: Ca sa se intample tot ce am zis eu in ultimul paragraf, ar insemna ca noi sa batem pe cineva si sa reintram in lupta pentru titlu.....lucru imposibil se pare pentru echipa actuala a "celor care dau in bara meci de meci"

Sincer, ma dau un pic rotund si zic ca Dorinel ar trebui sa ii tina minim 30 min in plus la antrenament pe atacanti si sa ii puna sa suteze...sa suteze pur si simplu la poarta si sa o dea IN PLASA nu in bara...cred ca ar ajuta....

In aceasta seara s-a vazut ce se intampla cand dinam0 nu are doua dintre chestiile pe care le-a avut din belsug in acest tur

Primul lucru care-mi vine în cap este celebra replica dintr-o reclamã : "laser, frate".

Timisoara a jucat la Urziceni asa cum a facut-o si cu noi: 8-9 jucatori in aparare care bubuie tot (ies extrem de rar cu pase din aparare) si ce-o iesi pe contraatac.

De partea cealalta, Unirea a avut un joc foarte consistent. Este incredibil ca Dan Petrescu a putut sa faca din jucatorii aia o echipa atat de solida! Cred ca, daca Bucsaru va reusi sa pastreze conducerea tehnica a echipei, va deveni proprietarul unei echipe formidabile. Nu m-ar mira daca vor face performanta in cupele europene anul viitor...

Daca batem etapa care vine, relansam campionatul.

Etapa urmatoare poate sa insemne salvarea acestui campionat.dinam0 poate sa se incurce cu FC Arges(echipa care arata o forma foarte,foarte buna), Craiova poate pierde puncte la Vaslui, rrapidul va avea meci greu la Iasi iar Brasovul nu cred ca pierde la Timisoara.

Trebuie sa batem neaparat pe Unirea.Avem nevoie neaparat de cele 3 puncte.

E ultima sansa.

Nu cred ca este ultima sansa dar am fi fost obligati sa invingem indiferent de cine ne-ar fi fost adversarul. Returul va fi cumplit pentru toate echipele, mai putin pentru Dinamo daca vor continua prestatiile de la Timisoara.

Cu Unirea ne vom crea foarte greu ocazii astfel incat ne va fi cu atat mai greu tinand cont de jalea din atacul nostru.

Nu in ultimul rand, va trebui sa fim foarte, foarte atenti la contraatacurile lor. Ghionea nu mi se pare in cea mai buna forma, iar Onofras si Bilasco au un chef enorm de fotbal.

@metzzz

Si tu ce mai cauti aici, atunci?

Eu unul nu mai sper la titlu. In conditiile in care nu vom beneficia de transferuri serioase, chiar nu avem sanse la titlu.

Si decat sa luam locul 2 si sa ii vad ranjetul creditorului, prefer sa ne clasam pe pozitia a treia.

Se mai curata si Steaua de mercenari sau de "suporterii de Liga".

Edited by Bogdan4Steaua

Lari , cand vom ataca titlul atunci poti sa vorbesti , pana una alta , pe noi ne preocupa locul 2 de care ar fi foarte , foarte bine pentru noi sa ne indepartam cat mai mult.

@metzzz

Perfect de acord cu tine din acest punct de vedere.

Dar asta nu inseamna ca voi fi vreodata de acord cu astfel de manifestari: "Cel mai bine ar fi sa nu mai batem pe nimeni" sau "M-am saturat de Steaua" sau "Ce rost mai are sa ne batem capul?"

Dupa cum am zis si acum cateva zile, etapa asta poate rasturna totul in favoarea noastra.

Daca batem Urziceniul si mai avem si un pic de noroc, putem trece pe podium sau sa ne apropiem foarte mult de primul loc.

Acum, primul meci a mers in favoarea noastra.

Craiova a facut egal la Vaslui.

Daca dinam0 ia bataie de la Arges, nu prindem podiumul.Dar poate ca e mai bine sa fie asa si sa ne apropiem la 3 puncte de caini.Presupun bineinteles ca noi batem urziceniul.

Si un egal ar fi bun intre dinam0 si Arges.Asta ne-ar duce pe locul 3(iarasi presupun ca batem pe Urziceni) la 5 puncte de Unirea si 4 de dinam0.

Sa vedem.

Nu m-as supara daca la finalul acestei etape clasamentul ar arata asa:

Urziceni - 34

dinam0 - 32

Arges - 30

Steaua - 29

Echipa din dosu' crasmei (institutia cea mai respectata prin anumite judete) tocmai a egalat dintr-un offside vizibil de pe luna. De pe fata ascunsa chiar.

Astept cu interes iesirea Porumboului la TV ca sa ne spuna daca arbitrajul a fost "o mizerie", cumva. Sau poate Maria sa se supara numai cand nu se iau destule decizii pro-Vaslui ? Ramane de vazut

Bineinteles ca nu mi-au iesit socotelile.

Dar e vina mea.Ca sunt prost.

Cand pui pariu impotriva lui dinam0 de cele mai multe ori te arzi.Asta cand joaca in Romania.Ca in cupele europene e chiar indicat sa pui impotriva lor.

Nu imi vine sa cred ca au batut pe Arges.

Unde erau oare sclipirile lui Tames?Acasa la Ionut Badea probabil, alaturi de tactica pe care trebuia sa o foloseasca azi.

Asta e.E normal.caini pana la moarte, nu?

Acum, sper sa batem pe Unirea.Desi mi-e greata cand ma gandesc ca jegurile alea ar fi pe 1, sper sa batem.

Alta solutie nu avem.Ca din cate vad si Timisoara si-a revenit dupa "accidentul" cu dinam0.

Eu cam incep sa vad ce echipe sunt favorite pt 1 si 2.

Doar in Liga 1 se poate.

Mor de ciuda cand ma gandesc la meciurile cu otopeni si buzau,cu punctele alea si cele 3 pe care le vom castiga cu Urziceni eram pe primul loc. Daca Steaua juca si ceva fotbal eram favoriti pentru retur. Avem acasa meciurile tari(cu Vaslui,dinamu,crapid,Cluj,Craiova) si doar 2 deplasari mai nasoale,la Urziceni si Timisoara,in rest meciuri medii,ca usoare se pare ca nu mai avem.

Daca batem echipa lui MM suntem la 6 pc de javre avand meciul direct in Ghencea. Repet,Steaua ar fi considerata o favorita daca juca si fotbal insa eu zic sa stam linisti,Jiji a zis ca nu aduce pe nimeni in iarna asa ca sunt sigur ca din primavara vom juca un fotbal spectaculos si eficient desi lotul va fi in mare acelasi :rolleyes:.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Pt noi, ultimele 3 sezoane de cupe europene au insemna pierderea campionatelor respective.

Incepe sa ma enerveze treaba asta.

Dar ce sa ii faci?!E vina conducerii foarte neprofesioniste.Lotul a tot slabit.

De la Oli incoace lotul a tot slabit.

In primul an de CL aveam atacanti foarte buni in lot.Dar au fost vanduti sau s-au stins.

In al 2lea an au fost adusi enspemii de jucatori de care nu aveam nevoie.Doar interventia lui Adi Ilie de la jumatatea sezonului ce a mai ajutat echipa.Dar iarasi, la final, echipa a fost slabita.

Acum iar s-au bagat multi bani dar fara cap.Au fost adusi jucatori de calitate dar au fost pusi pe pozitii pe care nu stiau.Au fost cumparati doar ca sa fie cumparati.Si in echipa au ramas multe pozitii neacoperite.

Daca mai pui si lipsa de interes pt meciurile din campionat, lipsa de interes creata de banii din CL, nu e greu sa intelegi de ce e Steaua pe locul asta rusinos pe care e acum.

Sincer, abia astept intinerirea lotului.

Avem in fata exemplul craiovei.

Mititelul a preluat Universitatea de la staicu si a dat afara pe toti ratatii batrani, inlocuindu-i cu tineri.I-a jucat in a si a picat in b.A jucat cu ei si in b si a promovat.A mai jucat un sezon in a si baietii aia deja au devenit jucatori caliti.

Rezultatele se vad si jocul Craiovei si pozitia ocupata in clasament nu sunt intamplatoare.

Nici faptul ca anumiti jucatori olteni sunt convocati la nationala.

Daca si Steaua face la fel, daca scapa de uscaturi si aduce tineri, s-ar putea sa fie cea mai buna miscare facuta de conducere in ultimii 3 ani.

O sa ratam cupele europene, dar asta e bine.

Jucatorii adusi(tinerii promovati) vor avea jumatate de sezon in care vor prinde ceva experienta si vor reusi sa stabileasca si niste relatii de joc alaturi de "cei mari" care mai raman.Iar sezonul urmator ar putea fi un mars al Stelei spre titlu, mars direct, neintrerupt de campaniile din europa.

Teoretic se poate.Refuz sa cred ca juniorii stelisti sunt mai slabi decat cei craioveni.

Sa vedem ce va fi.

Forza Steaua!