weeezer

Contracandidatele La Titlu - Sezonul 2008-2009

340 posts in this topic

Ca in fiecare an, ne propunem castigarea unui nou titlu. Au trecut mai bine de 2 ani de cand am celebrat ultima victorie de acest gen. Si la cum s-au intarit contracandidatele noastre in aceasta vara, pot spune ca lupta va fi deosebit de acerba.

Cele mai periculoase trupe din Liga 1 imi par a fi Rapidul si CFR-ul. Care se situeaza, de altfel, pe primele locuri dupa prima etapa a campionatului. Mai avem insa de jucat si noi, la Vaslui. Meci greu, dar nu despre asta vorbim aici.

Rapidul pare sa-si fi adus un antrenor capabil, sau care cel putin este adeptul fotbalului spectaculos. Si eficient, dupa 3 goluri in prima etapa.

CFR-ul, cum spun unii, a ajuns intr-acolo incat si cand nu joaca bine, castiga. Insa nici n-a avut un adversar pe masura, CS Otopeni nefiind o echipa cu pretentii.

Dinamo, doar 1-1 la Targu Jiu, parca n-a rupt gura targului. Si, personal, nu prea le acord sanse la titlu, cu tot cu intoarcerea lui Rednic. La urma urmei, nu el joaca in teren.

Timisoara, Unirea Urziceni si eventual Vasluiul se vor lupta pentru locuri in UEFA. Cu tot cu declaratiile belicoase ale conducatorilor proprii si respectuoase ale adversarilor lor, nu pot emite pretentii la titlu.

Asadar, propun acest topic despre discutii, stiri si barfe cu si despre echipele cu care ne luptam pentru suprematie in sezonul 2008-2009.

Rapid si-a adus si-un investitor capabil,care potrivit presei,arunca 500.000 la Nasu' fara nicio retinere.Va baga bani la greu in fundu' Nasului acest Taher.

CFR-este inca echipa iubita de toata lumea:Federatie,arbitrii,FIFA,UEFA,TriGranit,FNI,UNICEF,FHM,LDS,LCD,PRM......mai putin de romani.

Poli Timisoara va face si ea valuri cand s-o scutura o data Balena-Sef.

Dinamo,........transferurile lor subtiri s-au dus la "cainii pana la moarte" Lupescu si Prunea. Nu-si face Borcea griji ca doar le-a injectat otrava canina in sange.

din ce am vazut pana acum,dupa prima etapa, contracandidatele se prezinta asa:

dynamo are un joc foarte slab.joaca lent si previzibil si doar Bostina ce poate oferi surprize.jocul lor e clar dependent de bratu.doar el are viteza necesara sa fructifice pasele printre oferite de linia de mijloc. probabil ca vor juca altceva cu el in teren.

desi au facut 1-1 cu Pandurii cred totusi ca dynamo e favorita la titlu.si zic asta gandindu-ma la conducerea clubului si mai ales la relatiile lor cu sandoo si lupulescu si pruna.

chiar daca au avut un gol perfect valabil anulat, sa nu credeti ca lucru asta inseamna ca dynamo nu are forta la federatie.e doar primul meci, intr-o perioada in care Sandu e inca pus sub lupa datorita scandalului rezultat din cazul "valiza".

cefereul si rapeedul nu m-au impresionat chiar daca au batut la scor.

nu pot sa nu ma gandesc ca in cazul cefereului, au jucat cu o echipa-prieten, otopeniul avand in sezonul trecut in lot, jucatori imptrumutati de la cefere.si in acelasi timp otopeniul e totusi o noupromovata.

iar rapeedul a jucat cu gloria.nu stiu daca mai are rost sa comentez.marcajul fundasilor alora era destul de larg...

cat despre Timisoara, nimic schimbat!

Timisoara seamana perfect cu patronul.un balon umflat, intr-adevar foarte mare, dar plin de aer cald.

desi e antrenor serios, uhrin nu are cum sa faca treaba cu mercenarii aia.probabil ca vor juca altceva impotriva echipelor mari.dar cu cele mici...

Dpdv al loturilor Steaua sta cel mai bine. Nu stiu daca Liga 1 are jucatori mai buni decat Radoi, Ghionea, Golanski, Zapata, Emeghara, Ov.Petre, Dayro sau Szekely.

Dinamo.. slab anul acesta. Eu nu cred ca FRF poate decide campioana. Pai p***ana mea, daca eu bag mingea in ate, ce`o sa zica FRF`ul?

Rapid.. va ramane si anul acesta echipa momentului, eterna campioana morala.

CFR.. se stie ca nu ai voie sa castigi 2 titluri de campion consecutiv daca nu te numesti Steaua. Nu e fair-play! :)

Sunt de acord cu ideile enuntate de AdrianUltras25 si as mai adauga ceva. Steaua trebuie sa isi castige meciurile fara faze discutabile pentru ca jijel nu mai e iubit prin cercurile inalte ale FRF si LPF.

Cam cum a batut dobrin Dinamo in acel meci fatidic desi arbitrul tinea cu javrele. Le- bagat mingea in poarta si arbitrul nu avea cum sa o mai scoata,nu putea sa dicteze ofsaid,fault sau mai stiu eu ce.

Asa ar trebuie sa joace si Steaua in acest sezon,sa dea goluri clare si sa nu dea sansa arbitrilor sa le anuleze. Se duc razboaie mari la varf si noi nu avem o pozitie prea avantajoasa spre deosebire de cheferei sau milogi. Sa nu fim ca Dinamo ieri care a ramas cu aceleasi metehne,acuzand acel gol(valabil intr-adevar) cand de fapt trebuiau sa bata o echipa precum Pandurii. Noi trebuie sa batem echipa acestui nesimtit pe nume porumb-boy si sa o facem cat mai autoritar.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Dpdv al loturilor Steaua sta cel mai bine. Nu stiu daca Liga 1 are jucatori mai buni decat Radoi, Ghionea, Golanski, Zapata, Emeghara, Ov.Petre, Dayro sau Szekely.

Din 8 jucatori nominalizati de tine, 6 sunt eminamente defensivi. Nu stiu daca asta inseamna ca avem cel mai bun lot. Nu uita ca Liga I, ca iei titlul, trebuie sa te bati cu Medias, Brasov, Constanta, etc. Iar ca sa nu iei gol de la echipele astea nu trebuie sa-i ai chiar pe Metzelder sau Ferdinand in aparare. trist e ca, daca vrei sa castigi, iti trebuie mingea in ate, iar doar cu Szekely si Dayro nu se face primavara...

Edited by Marius

Dintre contracandidatele la titlu, CFR si Rapid au un joc mai bun ca al nostru.

CFR are un lot bunicel, nu cred ca este peste al nostru dar ei mai sunt si favoritii presei si in plus au si ajutorul arbitrilor. Nu m-a impresionat victoria la scor mare cu o nou promovata, dar se va bate la titlu si anul asta.

Rapid are acelasi joc frumos ca in ultimii ani, dar cu un antrenor nou in fotbalul romanesc si cu atatia jucatori noi nu stiu daca are inca puterea sa se lupte la titlu. Ramane de vazut cum se adapteaza jucatorii straini.

Dinamo are un lot foarte slab dar il are pe Borcea de aceea si ei vor fi acolo sus.

FC Timisoara e aceeasi echipa cu investitii considerabile in lot, dar cu un joc mediocru. Scopul echipei este in continuare de a spala banii BKP-ului. Tinand cont si ca Jabba este certat cu cei de la federatie, nu cred ca vor mai ajunge in UEFA anul acesta.

Pe Unirea Urziceni i-am vazut pe viu in primul meci al etapei si nu m-au impresionat cu nimic. Jocul lor a fost foarte slab....

Intr-adevar din punct de vedere defensiv Steaua e cu mult clase pt restul echipelor.

Insa atac nu avem.Sa recunoastem.Arthuro si Kapetanos nu sunt golgeteri.Iar Badea nu prea cred ca mai e fotbalist.

Neaga si Stancu e clar ca vor ocupa locuri mai retrase alaturi de Dayro Moreno.

Din punctul meu de vedere asta e o prostie...dar nu eu decid.

Dayro, desi a jucat super la constructie, e un golgeter.In Columbia a avut procentaj maxim sezonul trecut: 16 meciuri - 16 goluri.

Poate ca ar trebui sa incercam sa exploatam treaba asta.

Raman la ideea ca un 4-4-2 cu

Szekely,Plesan(Tiago-mi-a placut sambata),OvPetre,Ochirosii la mijloc si

Dayro Moreno si Stancu in atac,

e solutia cea mai buna.

Dar pt asta trebuie sa jucam pe poarta, in viteza, cu mingi pe jos, printre.Iar atacantii sa stea tot timpul cu fata la poarta.

Mi-a placut meciul cu Roma.Daca ar juca asa tot campionatul ar fi perfect.

Dar cand vad ca Lacatus declara ca Banel trebuie sa fie titular pt ca Ochirosii nu e la fel de bun ca el, ma cam iau durerile de cap...

Hahahaha!

Dinamo - Gaz Metan nu va fi televizat.

Probabil va fi record de asistenta la acest meci dupa multi, multi ani :))

Probabil va fi record de asistenta la acest meci dupa multi, multi ani :))

Clar, pai daca strang 1000 deja e record:)))

Vine Toja,si vom fi cei mai buni si ofensiv,nu numai defensiv! :thumbsup: Chefere e tare,dar ceva imi da impresia ca vor ceda,iar Rapid este Rapid!Adica inconstanta la maxim!Totul depinde de noi,noi trebuie sa fim puternici si sa jucam fotbal...

P.S.Dinamo n-are lot slab,are aparare proasta!Atacul e foarte bun!

Edited by DelPiero10

cred ca principalele canditate la titlu ale Stelei sunt CFR ,, pentru ca au facut investitii foarte bune , rapid Dinamo , si cred ca mai ales Urziceni brasovuul si Poli Timisoara vor fi pritre primele deoarece. vor sa arate ca nu numai clujul este o echipa puternica din afara capitalei

:steag_cruce_invers: .... Forza Steaua pentru mai Multe goluri ale noului Venit la Steaua ToJa.. datzi click :thumbsup:

Edited by Dragoshel

ne place sau nu, candidate la titlu sunt echipele care il sustin pe Mircea Sandu. asa ca Steaua are slabe sanse anul asta, nu doar din cauza jocului nostru, cat mai ales din cauza celor 10% puncte pe care zice Victor ca ar trebui sa ni le aduca un presedinte de club :-( Stelei Becali ii va pierde vreo 20% din puncte anul asta, an in care Steaua va lupta impotriva unor adversari mai inversunati ca niciodata!

sa ne uitam pe clasament la fel ca CFR-ul? cine poate fi cumparat si cine nu? sau noi ne uitam la cine joaca pe bune si cine nu? sau cine ne uraste si cine nu? cine ne respecta si cine ne invidiaza? la capitolul cine ne respecta daca ii scoatem pe st Stoica, Dan Petrescu si Petre grigoras, in rest e pauza totala. la cine ne uraste e asa de mare inghesuiala!

17 meciuri in deplasare x 500.000 euro inseamna 9.5 milioane euro. bani pe care ungurii si-i scot din participarea in CL. la asta se reduce acum castigarea campionatului Romaniei.

abia astept sa ajungem iar la o singura echipa in turul I preliminar al CL si una in UEFA. atunci ne vor pupa in pooola toti caacatii din federatie care acum sar pe noi sa ne ia gatul. atunci vor avea nevoie de Steaua!

Da principalele candidate sunt Steaua, RAPID si CFR. Dar sper ca aceasta va fi ordinea. fular-campionii

:hooray: dupa cum am jucat cu AS ROMA. Dar dupa cum am jucat cu Vasluiul nu avem nici o sansa.

Da principalele candidate sunt Steaua, RAPID si CFR. Dar sper ca aceasta va fi ordinea. fular-campionii

:hooray: dupa cum am jucat cu AS ROMA. Dar dupa cum am jucat cu Vasluiul nu avem nici o sansa.

Nu mai aduceti in discutie meciul cu AS ROMA...ala a fost de spectacol,aveau cateva zile de pregatiri,oamenii au venit din vacanta plus ca le-au lipsit o gramada de titulari. Meciul ala n-a fost relevant.A fost doar pt spectacol.Sa nu ne imbatam cu apa.S-a vazut cum e cand joci cu o echipa care joaca pe bani si puncte.

ne vom bate la titlu cu CFR,rapid si Dinamo dar si cu unele echipe care vor SURPRINDE ca anul TRecut gen. Urziceni

Una e sa poti face schimbari din 10 in 10 minute ( amical As Roma ) alta e sa poti face doar 3 schimbari :P . Posibil ca jucatorii sa fi intrat in teren cu prea multa incredere ( Vaslui ) ..Eh , sa nu ne agitam , e abea inceputu , vom vedea pe parcurs . :):innocent:

Edited by Northboy

Dupa parerea mea anul asta ne batem pentru locul 3 cu spurcatii. Locurile 1 si 2 sunt deja luate. Atat imi doresc pentru acest an: sa castigam derby-urile cu spurcatii si sa batem Timisoara. De batut echipele feroviare e destul de greu...cel putin in deplasare.

deja eu cred ca nu mai are rost sa vorbim pe acest topic , nu suntem o canditata la titlu asa ca nu vad rostu , dar daca e deschis sa se vorbeasca in voie

deja eu cred ca nu mai are rost sa vorbim pe acest topic , nu suntem o canditata la titlu asa ca nu vad rostu , dar daca e deschis sa se vorbeasca in voie

Dar cine e candidata, CS Otopeni ?Intotdeauna Steaua va candida la titlu.

Inteleg ca sunteti frustrati dupa meciul de la Vaslui,dar trebuie sa avem incredere in echipa.Avem un lot bun si avem sanse mari la titlu.Daca am ajuns sa ne temem de CFR,atunci e grav.

"Nu ne gîndim la meciul care vine, fiecare meci e greu. Avem o așezare nouã, o Dorințã foarte mare de a cîștiga. Dupã ce în prima etapã am jucat foarte bine și în aceastã searã avem șansa sã facem o treabã bunã. Sînt convins cã vom face un spectacol pe care toatã lumea îl așteaptã. Din pãcate, dacã îți propui sã joci în Europa îți trebuie jucãtori de valoare, iar în România e greu sã iei jucãtori din campionatul intern, am vrut sã-l luãm pe Costea și ați vãzut cît s-a cerut pe el. La echipã lucrãm cu un profesionist, care îi cunoaște foarte bine pe jucãtori, avem o strategie la care lucrãm și eu vã pot spune cã nu am încheiat perioada de transferuri. Vrem sã aducem jucãtori peste valoarea celor din campionatul nostru. Atît timp cît venirea lui Taher a însemnat un plus financiar în aducerea unui jucãtor, a unui staf care a lucrat la echipe cu renume în Europa, acest lucru a fãcut sã vinã și jucãtori de marcã ca Julio Cesar sau Pitbull. Nu puteam sã facem acest lucru și sã-i aducem la Rapid dacã nu era Peseiro. El a fost cel care i-a recomandat și și-a organizat echipa. Eu cred cã Rapid a fãcut transferuri bune și sperãm sã confirme. Noi am negociat cu fiecare jucãtor în parte, pentru cã vrem sã pãstram un echilibru între salariile jucãtorilor români și strãini. La Rapid, Peseiro a stabilit cã nu avem români sau strãini, ci avem jucãtori profesioniști care trebuie sã-și respecte programul", a declarat Sichitiu la Antena 1.

Asta inseamna sa fii profesionist 100%.

Doar asa poti sa faci performanta.

La tiganusi a venit un patron serios, cu o conducere serioasa, care a adus un antrenor serios, care la randul lui a adus niste fotbalisti adevarati.

Pt mine a fost un soc cand am auzit ca Julio Cesar de la AEK Atena a venit la crapeed.

Il stiam din meciuri de CL.

Acum stiu cum a venit.

Cu un salariu mare(ca la ei nu exista limite salariale) si stiind ca va fi antrenat de un profesionist 100%.

La crapeed taher nu se joaca.Plateste jucatorii dupa valoare nu ca sa fie vestiarul happy.

Asta e o prostie, ce se intampla la Steaua.

Preocuparea jucatorilor ar trebui sa fie fotbalul, nu ce contract are coechipierul.

La echipele serioase aceste contracte sunt confidentiale.Exista clauze scrise in ele prin care jucatorii pot fi si suspendati si dati afara si pusi sa plateasca amenzi daca bat din gura in ceea ce priveste salariul lor.

In timp ce scriu randurile astea creapeedul are 1-0 cu Farul la constanta.Si joaca fotbal.

Noi cand o sa jucam fotbal?

Mereu tintim Sus de tot dar se pare ca am uitat sa mai Nimerim TINTA :( sper sa se intample sezonu Asta :) !!!

Cum a jucat Rapidul? Am vazut golurile dar n-am putut sa fiu atent la cursul jocului... Oricum Spadacio ala pare atacant adevarat. Nici macar nu stiu daca e atacant sau mijlocas, dar la golul 2 ne-a aratat ce fel de jucator ne lipseste noua. Preluare si sut imparabil, in mai putin de 2 secunde.

Edited by weeezer