Marius

Unde vedem meciurile din Liga I?

145 posts in this topic

Pentru ca e un subiect care intereseaza o buna parte a suporterilor Stelei imi permit sa postez aici un articol din gesepe.

Pentru cã negocierile dintre RCS și ceilalți operatori TV sînt în impas, 3,4 milioane de abonați pierd minimum șase meciuri în fiecare weekend

Au rãmas douã zile pînã la debutul Ligii I. În acest moment, 3,4 milioane de abonați riscã sã nu vadã nici un meci în primul weekend cu fotbal! Pentru cã furnizorii lor de televiziune nu s-au înțeles cu RCS, ei trebuie sã aștepte pînã miercuri ca sã urmãreascã prima partidã din campionat, FC Vaslui-Steaua, transmisã de Antena 1, de la ora 20:30.

Meciurile se vãd pe cablu doar la RCS, iar dintre platformele DTH doar DigiTV are inclus postul în pachet. Abonații UPC, Boom, Dolce sau Max TV nu vor prinde GSP TV, așa cã nu vor avea acces la jocurile transmise de noul post. RCS și ceilalți operatori TV nu s-au înțeles nici pînã acum pentru ca abonații celorlalte firme sã beneficieze de GSPTV. Deținãtorul drepturilor pentru Liga I vrea ca microbiștii sã vadã meciurile gratis, în pachetul de bazã, dar cere ceva mai mult de un euro pe abonat din partea operatorilor, sumã pe care UPC și Dolce, cu care RCS a negociat, o considerã exageratã.

Programul primei etape

Sîmbãtã, 26 iulie

FC Brașov - Urziceni 18:00, GSPTV

U Craiova - Poli Iași 18:00, GSPTV 2

FC Argeș - Poli Timișoara 19:30, GSPTV 3

Buzãu - Farul 21:00, netelevizat

Rapid - Gloria Bistrița 21:15, GSPTV

Duminicã

Gaz Metan - Oțelul 18:00, netelevizat

CS Otopeni - CFR Cluj 19:30, GSPTV 2

Pandurii - Dinamo 21:15, GSPTV

Miercuri

FC Vaslui - Steaua 20:30, Antena 1

Transmisii simulcast

Pe GSP TV, GSP TV 2 și GSP TV 3 vor fi șase meciuri din prima etapã a Ligii I, sîmbãtã și duminicã. Trei dintre partidele de sîmbãtã se vor suprapune. De aceea, ele vor fi transmise în sistem simulcast pe cele trei variante ale GSPTV. Ce înseamnã acest lucru? Cã pe durata suprapunerii celor trei partide acestea vor fi transmise simultan pe cele trei canale. Astfel, FC Brașov - Urziceni (18:00) va fi pe GSPTV, în timp ce U Craiova - Poli Iași (18:00) și FC Argeș - Poli Timișoara (19:30) vor fi pe GSPTV 2, respectiv GSPTV 3.

Din cate se pare, singurele posibilitati de a viziona LigaI la TV sunt RCS si Digi TV.

Ce bine ca am cablu de la RCS-RDS :yes:

Prima oara cand ma bucur ca am cablul de la ratatii astia.

Am imbulinat-o, UPC scrie pe mine.

Vai de capu meu nu am de la astia :thumbdown: ......ce idee proasta asta cu gsptv!Nu puteau sa lase asa cum era.... :confused:

Sper sa bage si la celelalte gsptv .....

@Ax3L: deocamdata nu... upc am si eu :(

deci nu vedem...oricum nu conteaza.

ca doar catelele iau titlul...

Se pare, doar se pare, ca din 15 august posturile gesepee vor fi introduse in grila si la Boom.

Se audã cã UPC negociazã cu RDS-RCS pentru GSPTV

Eu tot prin UPC am.Sper ca inaptii sa rezolve problema.Inca o dovada ca traim in Romania.

Da, citisem si eu ca o sa bage si UPC-ul GSPTV-urile in grila. Da eu cu dolce, ce sa mai zic? Sper sa prind ceva meciuri din sezonul 2010-2011...

si eu tot UPC am....bine ca meciurile Stelei din primele etape sunt pe Antena

dar chiar daca o sa prind GSP......se pare ca 2 meciuri din fiecare etapa nu vor fi difuzate(o mare prostie).....si fiind galatean....tin si cu otelu......si tare ma tem ca meciurile din deplasare nu prea o sa le vad......pot sa pun pariu ca meciurile care nu vor fi difuzate o sa fie cele in care sunt gloria,otelu,gaz metan

dar eu ca am o firma locala de cablu nici macar in 2020 nu am sa prind meciuri din liga1

Da ce inseamna de fapt Optiunea 1, 2, etc? Adica cum s-a stabilit ce optiune reprezinta fiecare meci?

Optiunile au fost stabilite de reprezentantii televiziunilor (in speta antena1 + gesepeele) in functie de importanta lor. Din ce stiu eu, ele nu sunt publice, insa, daca ne uitam la programul Ligii I (care apropo, de acum se numeste Frutti Fresh =))) ) ne putem da seama destul de usor care si cum sunt. Ideea e ca optiunea 1, derby-ul rundei, va fi pe antena 1.

Pe mine m-a amuzat cand am vazut : Liga I Frutti Fresh ... mi-a adus aminte de copilarie :tongue:

Edited by MALDINI

470-52038-ligai_fruttifresh1.jpg

cik asta e noua sigla...=))

Adica nu mai e Liga 1 burger?:)) e Liga 1 fruti fresh???:)):gathering:

Doamne fereste :)) acu in loc sa ragaim bere o sa ragaim fruti fresh (mie oricum nu imi place berea)

Pe mine m-a amuzat cand am vazut : Liga I Frutti Fresh ... mi-a adus aminte de copilarie :tongue:

pai cred ca la copii s'au gandit cand au facut sigla sau oare a facut'o un copil :)

Am ajuns de rasul lumii. Frutti Fresh...

In 5 ani maxim vom avea Liga 1 Durex.