novac

Pesti / Vrajeli despre capturi record si ramele zemoase din geanta :p

184 posts in this topic

Aka loc de adaugat postari d'astea:

ce loc ti-ai gasit sa intrebi!!!!!!!! ... intreaba pe cosmopolitan

marus, adineauri am primit niste poze de la un amic cu un avat de 5 kg. efectiv imi curg balele, sfantul graal al oricarui pescar.

john, eu te cred ca te stiu ... despre restul nu pot sa-ti spun cum si daca te cred ... baga istoria completa cu ore de trezire, impachetat si drumul chinuitor pana la balta ... abia atunci poti urmariik din reactia maselor daca esti vero sau esti luat de trombonist.

Poze inedite cu tine in fundul gol recuperand carligele din ragalii sau blandele de la tantari te vor ajuta sa capeti ceva voturi in plus :D

Mi-ati facut pofta de peste...rusine!

asta a fost infulecat cu mare drag acum cateva ore... rusine sa-mi fie!

super_mreana.JPG

Cel mai bun pește tot porcul rãmâne...

Cel mai bun pește tot porcul rãmâne...

P'astia i-am prins la libelula cand am dat la copca pe Marea Neagra. Am facut niste sarmaura din ei. Rusine sa-mi fie!

PS De cand mi-a ramas un os de molusca in gat ,nu mai mananc fructe de mare.

Edited by vlad75

asta a fost infulecat cu mare drag acum cateva ore... rusine sa-mi fie!

ce mustati sexy are :naughty:

Dragos, astia prind pestii din aceiasi balta ca si mine: REAL! :D

LE. Acum lasand mistourile la o parte ... Nico, tu unde erai ? ca in plasa aia/ planul II, parca te recunosc dar nu te vezi decat pe jumatate, din profil ...

Edited by novac

Nenorocitilor, ati patat acest topic minunat cu mistourile voastre ieftine.

ps: nico, impresionanta captura ta de caras, sa stii ca ai potential

3 kg de caras azi de dimineata pe olt, langa che ionesti, judetul valcea...

bine... next time fac poze...zilele astea evadez din nou acolo

copiii...... stati ca plec io in Delta sa vedeti capturi..

Edited by Dragoshel

traia in acvariu... saracul de el, nu vruia sa se lase prins :(

IMG_1688.JPG

Ma scol ieri dupa-amiaza mahmur pe la 3, imi omor timpul cu Turul Frantei si din lipsa de ocupatie o tai la pescuit.

Ca de obicei, cand vreau sa ma distrez aleg pescuitul la pluta. Asa ca imi sterg de praf "selective match-ul" de 3,90 m, imi umuplu geanta cu cateva acesorii, nelipsitele rame, ceva viermi, fireste minciogul, 2 suporti si un juvelnic pt ape curgatoare. Zis si facut. Ajung la locul meu preferat pe la 6 jumate, acolo descopar ca e plin ochi cu pesionari si alte rase de oameni "necartografiate". Ma holb cateva minute, apoi merg cu vreo 10-25 m in aval. Ma instalez si incep sa pescuiesc.

Nu trec 30 de s si intep o platica. Destul de frumoasa, cam 200-250 de g. Repet faza asta de vreo 15 ori, adun vreo 3-4 kilograme bune, starnind invidia pescarilor din preajma, care in afara de 2-3 platici si cativa clenuti anemici nu reusisera sa prinda nimic.

Se insereaza. E acel moment special ce dureaza jumate de ceas. Pescarii priceputi stiu despre ce vorbesc si profita din plin de acest culoar ingust de timp. La fel fac si eu, pun o rama mare pe carligul meu de marime 14 si lansez putin mai departe, in curent. Lansez perseverent vreo 5 minute insa nimic. Platicile si pestii mai mici inceteaza sa manance. Eu la momentul acela l-am considerat un semn bun si am continuat pe aceasi tactica.

Cred ca mai erau cateva sclipiri tacute de lumina, intunericul asteptand rabdator sa se instaleze. In gandul meu imi ziceam: "frate, acum e momentu!". Nici nu apuc sa vorbesc cu mine insumi ca pluta se scufunda brusc. Intep meticulos si scot un scobar. Un exemplar frumos de vreo jumate de kilogram. Pun rapid o rama pe carlig si continui. Aceasi chestie, doar ca acum prins un morunas.

E o vorba: "Pestele mare vine la ultimul lanseu." Nu stiu cat adevar contine dar in cazul meu are un sambure de adevar.

Aproape ca ramasesem singur pe Mures. Caut febril prin momeala si pun pe carlig cea mai mare rama din dotare. Lansez putin mai departe, parcurge pluta vreo 3 metrii si dispare. Smucesc puternic si ma trezesc cu lanseta indoita la jumatate sub presiunea pestelui. Minciogul era langa mine, dar nu puteam sa ma intorc dupa el, pestele luand fir si luptandu-se acerb sa ajunga in curent. Inspirat, un pescar de langa mine a luat minciogul si a venit langa mine, incurajandu-ma sa nu-l scap.

Spre fericirea mea, am simtit ca nu e mreana, si scobar asa mare nu am intalnit pana acum, ca un glont mi-a trecut prin cap ca poate fii un clean. Asa a fost, dupa vreo 5 minute de drill l-am scos la suprafata si l-am tras tacticos spre gura minciogului.

Un exemplar splendid de clean de aprox. 1,5 kg. Regret ca nu am avut telefonul la mine sa-i trag o poza. Cum acest peste are o carne delicioasa, jumate de ora mai tarziu a sfarsit in tigaie.

The End.

Edited by Joga Bonito

Nu stiu altii cum sunt,dar eu cand ma gandesc la locul nasterii mele,la casa parinteasca,la dulsile caras romanesc parca-mi salta si acum inima de bucurie. Daca tot suntem la povesti din "Almanahul vanatorului si pescarului roman", va spun si eu una buna: m-am dus la peste si era sa ma "pupe" o scroafa mistret. Ce amintiri !"O tempora!" Cum sedeam eu ascuns intr-o tufa de urzici,ca doar acolo am gasit loc de ascunzis si ma rugam la Dumnezeu sa ajung teafar acasa. Eram mai mic si ma speriau povestile despre mistreti si puii lor. Am fost si eu pescar,genul de om care pleca cu noaptea in cap sau care dormea pe balta. In padure,singur cuc. Ce viteaz eram. Singurele animale de care-mi era frca erau oamenii! Oamenii rai! Ma bagam in apa ,cand era inca noapte si vedeam balta doar la lumina lunii. Beam apa din balta,faceam o urticarie de toata frumiseata.Ma prindeau paznicii si-mi luau "sculele" Ala chiar era sport extrem pentru mine.

Eram mandru posesor al unui permis de pescuit,pe vremea lui Ceasca si aveam autorizatie pe foarte multe balti din tara.Dar

il tineam in buzunar,doar atat,cat sa ma invidieze pescarii cu scule de mii de lei.

Ce m-am mai scremut eu pentru postul asta! Cata literatura si pasiune am pus eu in el! Cat de enervante pot fi aceste postari ale mele ,desigur! Mi-am ratat cariera! SMF!(Ce cool am fost la vorba asta!) Sunt unele articole pe FC.Steaua.ro (scrise de marii castigatori de Pulitzer) care seamana izbitor cu postul meu de acum. Fara substanta,enervante,ce sa mai....kitch in toata regula! Din pacate apar pe prima pagina. Mi-as dori sa nu mai apara acele articole,sa fie atent selectate! Cine se simte,ar trebui sa se retraga..,"in glorie", si sa posteze doar aici ,alaturi de membrii AGVPS !

Multumesc

PS Astazi sunt si eu ciufut si "spiritual" ...si "cel mai om destept " de pe forum. (Aceasta ultima apreciere la persoana mea a fost doar o ironie ieftina si trebuie tratata ca atare!)

Am avut un limbaj de mirc,de op! Ce mandru sunt de mine! Imi vine sa ma pup ! Chiar o s-o fac! :kisstogether:

Fara substanta,enervante,ce sa mai....kitch in toata regula! Din pacate apar pe prima pagina. Mi-as dori sa nu mai apara acele articole,sa fie atent selectate! Cine se simte,ar trebui sa se retraga..,"in glorie", si sa posteze doar aici ,alaturi de membrii AGVPS !

Multumesc

Super postul tau. :laugh:

Mai ales partea aia citata de mine. Poate ca era bine sa fi dat si un exemplu-doua, ca sa nu existe confuzii.

Edited by Virgil