I.N.Money

Pantelis Kapetanos

334 posts in this topic

Pai Kapetanos chiar are cel mai mare salariu de la Steaua. Nu ca a vrut jegu', ci ca si-a negociat el foarte bine contractu'.

Da...Si la fiecare 6 luni isi negociaza contractul,iar daca nu e multumit poate pleca la o alta echipa.Deci in vara,in caz de o oferta buna pentru el,poate pleca si gratis,nu mai e obligat sa semneze prelungirea cu Steaua...Ce profesionalism e la Steaua...

Mă simt complet liber in Romania! Mă bucur de fotbal si sunt bucuros că pot să joc, imi propun să cîștig fiecare meci. Îmi traiesc cele mai bune clipe din cariera Liga din Romania e foarte puternica lumea mă iubeste si pot să spun că mă aflu in cel mai bun moment din viata de fotbalist. Vreau să le multumesc tuturor celor din Romania.

Jucatorii sunt talentati, strainii care vin aici au o valoare ridicata de asemenea. Diferenta de mentalitate dintre Romania si Grecia e uriașă. Lumea ne aplaudă peste tot, sintem primiti excelent in fiecare oraș chiar dacă am invins sau nu in partida anterioara Nu am trait asa ceva in Grecia si nu cred că se va intimpla vreodată să se ajungă la ce e aici.

Chiar si cind eram pe locul 6, publicul ne aplauda. Imaginati-vă ce s-ar intimpla dacă Panathinaikos sau Olympiakos ar fi atit de jos!", a spus Kapetanos intr-un interviu acordat postului de radio Sentra.

"Un transfer in Grecia nu se numară printre prioritățile mele, nu stiu nimic de interesul cuiva pentru mine. S-a scris mult, dar nu cred că e nimic oficial. S-a spus chiar de PAOK, dar campionatul meu favorit e Bundesliga. Mi-ar placea să ajung acolo, in Germania se joacă un fotbal potrivit pentru calitățile mele.

Am inteles că a fost un interes pentru mine si din Qatar, s-au oferit două milioane de euro, dar patronul nu a acceptat pentru că vrea să ia campionatul"

Pai Kapetanos chiar are cel mai mare salariu de la Steaua. Nu ca a vrut jegu', ci ca si-a negociat el foarte bine contractu'.

Ma gandeam la mai multi decat primeste in Romania.

Danke schoen fuer deine Tore, mein Freund Pantelis!

Ich bedauere nur, dass du in einer solchen schlecht spielend Mannschaft spielen musst, mit so einem dummen Trainer und einem noch duemmeren Mannschaftseigentuemer! Noch mehr, musst du auf Flanken warten, von den duemmsten Spieler aller Zeiten, Banel Nicolita!

Ich wuensche dir, dass du bald nach Bundesliga wechselst, oder gar nach England! Das haettest du verdient!

Thank you for your goals, my friend Pantelis!

I am so sorry that you have to play in such a bad playing team, with such a stupid trainer and even more stupid team owner! Even more, you have to wait for passes from the most stupid ever football player, Banel Nicolita!

I wish you move soon to Bundesliga or even Premier League, you deserve this!

Iti multumesc frumos pentru golurile tale, prietene Pantelis!

Imi pare atat de rau ca trebuie sa joci intr-o echipa care joaca atat de prost, avand cel mai prost antrenor si un patron si mai prost! in plus, trebuie sa astepti si pase de la cel mai prost fotbalist care a existat vreodata, Banel Nicolita!

Iti doresc sa te transferi curand in Bundesliga, sau chiar in Premier League, caci meriti!

red&blue, din ce mintea fecali si vasalul Argaseala, are contract pe doi ani, cu posibilitate de renegociere din partea Stelei, la sase luni. Renegociere, adica Steaua are posibilitatea sa rupa unilateral contractul, la sase luni. Asa ca, din pacate, Becali va obtine vreo trei milioane in vara pe el, milioane cu care isi va continua "investitiile" in club.

In alta ordine de idei, e o situatie jegoasa: Avem si noi un jucator ofensiv -reper, dupa Dica, cam cum era Sabin Ilie in 97, si nu putem sa ne bucuram de el, si sa-l sustinem cu tot sufletul pentru ca ar insemna sa-l sustinem pe Fecali, si sa sustinem astfel raul Stelei.

Invrajbirea asta a partilor sufletului, este inca unul dintre motivele pentru care ciobanul trebuie sa plece din Ghencea

"Am avut un sezon foarte bun, sper să dau goluri si in continuare. E o onoare să-mi reprezint tara la un campionat mondial, deci faptul că am fost inclus pe lista preliminară a jucatorilor care pot fi in Africa de Sud mă bucura Acum mă concentrez pe ceea ce am de facut la Steaua, mai sunt citeva etape si vreau să-mi ajut echipa.

Ne-am descurcat bine in tur, am terminat sus, apoi nu stiu ce s-a intimplat că nu ne-a mai mers cum ne doream. Acum cred că e greu să ajungem si pe locul 2. Lumea mă apreciază aici, presa mă lauda iar suporterii Stelei mă iubesc. Îmi lipseste familia, dar viata in Romania se aseamană foarte mult cu cea pe care o aveam acasa in Grecia", a spus Kapetanos, după care s-a referit la posibilitatea de a parasi Ghencea la finalul stagiunii:

"Presedintele nostru stie ce are de facut. Habar n-am ce are de gind cu mine, dacă mă va lasa să plec sau va construi o nouă echipă din care să fac si eu parte. Orice jucator iși propune să ajungă cit mai sus in cariera insă decizia e a clubului, nu a mea. sunt oferte, am inteles că din Anglia si Germania vin cele mai bune.

Nu pot să spun ce formatii mă vor pentru că nu e nimic oficial. Mi-am asumat un risc in momentul in care am parasit Grecia, aveam nevoie de ceva nou si am gasit asta in Romania. E clar, asta e cea mai bună perioadă pentru mine!".

"Presedintele nostru stie ce are de facut.........."

Tocmai asta e problema,ca "presedintele nostru" nu prea stie ce face...Asa ca, in locul lui Kapetanos nu prea m-as baza pe asta...

Intrat in ultimul an de contract, Kapetanos vrea să profite de iminenta sa prezență la Mondial pentru a obtine un salariu marit in Ghencea. Atacantul grec in varstă de 27 de ani are oferte de transfer atat din tara sa natala cat si de la echipe din Anglia si Germania.

Datorită Stelei am ajuns la echipa nationala După Campionatul Mondial mă intorc in Romania ca să devin golgheterul Ligii I", a spus Pantelis Kapetanos la plecarea in cantonamentul Greciei, care se pregateste pentru participarea la turneul final din Africa de Sud.

În realitate, atacantul, care mai are un an de contract cu roș-albastrii, se gandeste mai mult la un transfer in strainatate. Este foarte posibil ca Steaua să accepte să-l vanda avand in vedere că l-ar putea pierde apoi gratis, asa cum se intamplă acum cu Pawel Golanski. Actuala intelegere intre Kape" si Steaua expiră in vara anului 2011, insă fotbalistul refuză să semneze o prelungire a acordului dacă nu i se va asigura un venit anual de 400.000 de euro, cu 160.000 mai mult decat leafa pe care o are in prezent!

Nu este o pretentie exagerata Ganditi-vă că Pantelis avea un salariu de 300.000 de euro pe an in perioada in care evolua la AEK Atena", a spus un apropiat al grecului. De altfel, intr-un interviu acordat presei elene, chiar si Kapetanos a lasat de inteles că va pleca din Ghencea: Habar n-am ce are de gand presedintele cu mine, dacă mă va lasa să plec sau dacă va construi o nouă echipă din care să fac si eu parte. Cert e că orice jucator iși propune să ajungă cat mai sus in cariera Am oferte, am inteles că din Anglia si din Germania vin cele mai bune".

Renegociere la sase luni

Începand din vara trecuta intelegerea dintre Kapetanos si Steaua include o clauză potrivit careia contractul se renegociază o dată la jumatate de an. Steaua trebuie să se decida la fiecare sase luni, dacă mă mai pastrează sau nu in lot", a explicat atacantul grec. În iarna Gigi Becali a refuzat o ofertă de un milion de euro pentru Kape" intrucat Stoichiță i-a garantat patronului că poate câștiga titlul dacă Pantelis va fi pastrat in lot.

În iulie 2009, Kapetanos a fost la un pas să nu joace in meciul tur cu Újpest Budapesta din preliminariile Ligii Europa! Motivul? Oficialii Stelei incercau să-l convingă să accepte o diminuare substantială a salariului de 200.000 de euro, pe care atacantul l-a avut in sezonul 2008-2009. La insistentele lui Bergodi, Gigi Becali a cedat, iar Kapetanos a semnat prelungirea intelegerii cu roș-albastrii pe o leafă anuală de 240.000 de euro.

Kapetanos la Steaua

- A fost adus in Ghencea de catre fostul manager al roș-albastrilor, Adrian Ilie, din postura de jucator liber.

- În campionatul trecut a inscris 11 goluri, dintre care opt marcate după minutul 83!

- În actualul sezon a inscris 15 goluri in Liga I, două in Cupa Romaniei si două in Liga Europa, acesta fiind cel mai prolific an din intreaga sa cariera

- Prin golurile inscrise in acest sezon al Ligii I, Kapetanos a contribuit decisiv la câștigarea a 24 de puncte de catre Steaua.

:punk: Daca nu era Kapetanos vai de noi eram la Retrogradare sezonul asta faceti socoteala cate puncte ne-a adus.

N-are Jiji bani sa-l tina nici macar pe Kape.

"Daca batem Coreea de Sud, avem toate sansele sa mergem mai departe, iar in faza eliminatorie orice se poate intimpla. In cazul in care batem in primele doua meciuri, chiar nu ne mai intereseaza forma lui Lionel Messi la meciul contra Argentinei. E de departe cel mai bun jucator din lume, chiar daca si Cristiano Ronaldo inseamna enorm pentru fotbalul de azi", a spus Kapetanos, informeaza Click.

no comm ! RESPECT kapetanos !!! daca nu era el probabil nu eram in primele 5 clasate la sf campionatului !

Cel mai bun fotbalist al Stelei in sezonul trecut nu e in vacanță la fel ca Nicoliță si compania. E in cantonament cu echipa natională a Greciei in Elvetia si a acceptat, prin intermediul unui ziarist elen, un interviu pentru cititorii GSP.

- Pantelis, sunt mai putin de două saptamini si incepe Mondialul!

- Da, sunt foarte fericit că fac parte din lotul Greciei pentru Campionatul Mondial, asta se datorează in primul rind seriozității si muncii pe care am depus-o la Steaua. Am dat de fiecare dată tot ce-am avut mai bun pentru a incerca să fac de fiecare dată un meci OK in urma caruia Steaua să cîștige.

- Te-a surprins convocarea pentru acest turneu final?

- Nu mă surprinde pentru că numai prin muncă am ajuns aici. Am spus de mai multe ori in ultima vreme, fară ajutorul Stelei nu eram aici. Mi-am indeplinit un vis, am ajuns acum două luni la prima convocare, iar astazi mă pregatesc pentru meciurile cu Argentina, Nigeria si Coreea de Sud!

- Ce asteptari ai de la Mondial?

- Să fac meciuri perfecte in cazul in care antrenorul se va baza pe serviciile mele. Va fi o concurență teribila echipe foarte bune cu jucatori exponentiali, care fac meciuri mari la echipele lor de club. Sintem multi jucatori buni si-mi doresc ca, la final, Grecia să fie Regina Lumii! Concurenta foarte mare care e in lotul Greciei va aduce si mai multă daruire.

- Te temi de Argentina?

- Pină la partida cu Argentina trebuie să trecem de primele două jocuri, cel cu Coreea de Sud si cel cu Nigeria. Cred că primul meci va fi cel mai important, pentru ca dacă vom reusi să cîștigam, vom avea un potential semnificativ pentru a lupta pină in ultima secundă si astfel să ajungem in faza urmatoare.

- Maradona a promis că se va dezbraca dacă va cîștiga CM!

- Iar eu promit că-mi voi da viata pe teren la fiecare meci! Atit eu cit si colegii mei vom da sută la sută pentru a face o figură frumoasă la acest Mondial si să depășim performantele pe care le-au obtinut colegii nostri in 2004, cind au fost campioni europeni.

- Vorbeai de primul meci, cel cu Coreea de Sud.

- Da, sud-coreenii sunt un grup dificil! sunt convins că multi spun că acest meci va fi unul foarte usor, dar eu nu cred asta. Au un atac foarte puternic, rapid, care va pune probleme.

- Vei avea o intilnire de vis cu Lionel Messi!

- S-ar putea să nu mai conteze atit de mult acel meci pentru noi dacă vom cîștiga primele partide, cu Coreea de Sud si cu Nigeria. Nu mă sperie forma bună a lui Messi, dar fară indoială este un geniu, mult peste Cristiano Ronaldo.

- Ai reusit 15 goluri in prima ligă din Romania, cite dai la Mondial?

- Orice jucator iși doreste să inscrie, dar este mult mai greu. Îmi doresc enorm să inscriu cel putin de două-trei ori.

- Revenind la fotbalul romanesc si la Steaua...

- Nu mă interesează Steaua, acum. Trebuie să fiu concentrat si să dau tot ce am mai bun pentru Grecia in acest moment.

- E posibil să nu te mai vedem de la anul in Ghencea?

- Am spus că acest subiect este inchis momentan. După Mondial voi reveni la antrenamentele Stelei, dar acum sunt suparat pentru ce s-a intimplat anul acesta, n-are rost să discutam despre asta.

- De ce?

- Pentru că nu a fost un an foarte bun pentru Steaua si nici pentru mine. sunt trist si dezamagit că nu am reusit să cîștigam campionatul, să ajungem in Liga Campionilor.

- Regreti ceva in mod deosebit din sezonul actual la Steaua?

- Regret că după doi ani pe care i-am jucat in tricoul Stelei nu am reusit să ridic un trofeu deasupra capului si să cint de fericire alaturi de fanii nostri, carora le multumesc!

"Nu mi-e frică de Messi, Maradona, Argentina, Nigeria sau Coreea de Sud. Nu mi-e teamă de nimeni, am aratat asta si in Romania, la Steaua" - Pantelis Kapetanos

"Fanii Stelei sunt obisnuiti să fie pe primul loc mereu, iar la anul vom incerca să le oferim această bucurie, după cîțiva ani in care echipa n-a luat titlul" - Pantelis Kapetanos

Meciurile Greciei la Campionatul Mondial

12.06 Coreea de Sud - Grecia

17.06 Grecia - Nigeria

22.06 Grecia - Argentina

gsp

Lui Kapetanos i s-a implinit un vis - are sansa sa dea goluri la mondiale! Neamtul Rehaggel l-a urcat in avionul de Africa de Sud. Kapetanos a simtit asta inca de acum 2 saptamani. "Ma duc doar la Cupa Mondiala si dupa aceea ma intorc in Romania" spunea grecul.

Pentru Steaua poate fi semn rau - daca va da goluri pentru Grecia, la vara poate ajunge in Vest!

De la Lacatus, in '98, Steaua n-a mai trimis un jucator la Cupa Mondiala. Kapetanos n-a jucat niciun meci oficial pentru Grecia, iar in 2010 a fost chemat prima data la nationala.

Din cate am inteles, cluburile ar primi cate 20.000 de euro pe zi pentru fiecare jucator ce joaca la CM

Cum Kape va sta minim 10 zile, cazul in care Grecia nu trece de grupe, va aduce minim 200.000 in vistieria clubului

el din cate am inteles, a cerut 400.000 pe an ca sa ramana, numai jumatate din suma asta o aduce singur clubului find in lotul Greciei la mondial

Din cate am inteles, cluburile ar primi cate 20.000 de euro pe zi pentru fiecare jucator ce joaca la CM

Cum Kape va sta minim 10 zile, cazul in care Grecia nu trece de grupe, va aduce minim 200.000 in vistieria clubului

el din cate am inteles, a cerut 400.000 pe an ca sa ramana, numai jumatate din suma asta o aduce singur clubului find in lotul Greciei la mondial

Ar trebui sa-i spuna cineva asta si desteptului de Jiji...Dar cand ai pe unul ca Argaseala langa tine,e mai greu...

FC Steaua Bucuresti dezmite categoric articolul ''Nu vreau sa aud de Steaua" care a aparut astazi in Adevarul.

''Nu este adevarat ca as fi zis ca nu mai vreau sa aud de Steaua. Am spus-o de multe ori si o repet, eu ii datorez totul acestei echipe. Nu inteleg de ce se cauta scandal din orice, ii rog pe cei de la Adevarul sa nu mai inventeze stiri despre mine", a spus Pantelis Kapetanos

steauafc.com

Edited by RobYnho

Nici eu nu cred ca ar fi spus asa Kapetanos de Steaua...Insa cine stie daca mai ramane,mi-e ca daca are o oferta pleaca...

**** sport.ro

Faza cu declaratia lui Kapetanos a fost scoasa din context,sa creeze un nou scandal. El a zis ca nu vrea sa auda de nimic in vacanta,ca e suparat dupa mondiale,nicio legatura cu rahatul de pe prost.ro

Kapetanos a zis ceva de genul: "Vreau ca in zilele de vacanta sa nu mai aud nimic despre fotbal.", nicidecum nu a zis ca nu vrea sa mai auda nimic despre Steaua.

Mi se pare normal ca pe timpul vacantei sa se rupa de fotbal si sa se bucure de un pic de liniste alaturi de familie,da uite ca nesimtitii din presa(?) romaneasca nu te lasa.Omul asta chiar a facut multe pentru Steaua,are caracter,nu-l vad sa faca declaratii de genul celor aparute!

Statistica din gsp pentru sezonul trecut: 39 de meciuri 19 goluri 5 pase de gol

Steaua va juca astazi un amical cu grecii de la Olympiacos. Grecul Kapetanos ar putea juca pe final in aceasta partida. El tocmai a venit din vacanta.

Kapetanos spera ca in sezonul viitor sa reuseasca ceea ce nu i-a iesit sezonul trecut: sa fie golgeterul Romaniei.

"Aveam nevoie de aceasta vacanta, dar acum sunt foarte bucuros ca am revenit alaturi de colegii mei. Abia astept sa inceapa campionatul si sper sa am un sezon cel putin la fel de bun ca cel de anul trecut. Vreau sa lupt cu echipa pentru titlul de campioana si, individual, pentru cel de golgeter al Romaniei.", a spus Kapetanos pentru SteauaFC.com